Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 marca 2019 r.
15:21

Lublin: Wodotryski, przystań kajakowa, place zabaw i nowa kładka nad Bystrzycą. Tak się zmieni Park Ludowy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 29 A A

Mniejsza niż zakładano będzie wycinka drzew w odnawianym parku Ludowym – zapowiedział w środę Urząd Miasta. Ciężki sprzęt powinien tutaj wjechać lada dzień. Pracy jest tak dużo, że według generalnego wykonawcy mało realne jest zakończenie robót przed terminem wyznaczonym na wrzesień 2020 r.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Za ogrodzeniem parku Ludowego nie widać na razie żadnego większego poruszenia. Wykonawca musi najpierw wszystko dokładnie obfotografować, bo zobowiązuje go do tego umowa zawarta z miastem.

– Potem zaczniemy od wykonania dróg technologicznych, bez których nie będziemy mogli sobie poradzić na tym trudnym terenie – mówi Karol Godlewski, kierownik budowy z firmy Budimex. – Następnie planujemy demontaż elementów małej architektury: od strony Targów Lublin do Stadionowej i amfiteatru oraz w stronę al. Piłsudskiego.

Jednym z pierwszych zadań będzie także wycinka drzew.

Tu wytną, tam posadzą

Jeszcze tydzień temu Ratusz informował o 350 drzewach do usunięcia. W środę podawał znacznie mniejszą liczbę. – Zrobiliśmy szerokie rozeznanie – wyjaśnia Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Ile drzew ma być usuniętych? – 208, przy czym 107 to drzewa kolidujące z planowaną infrastrukturą, pozostałe będą wycinane ze względu na stan zdrowotny.

Jak wiele drzew rośnie teraz w parku Ludowym? – Inwentaryzacja wykazała ponad 2,5 tys. – odpowiada Hanna Pawlikowska, która w Ratuszu pełni funkcję miejskiego architekta zieleni. Podkreśla, że do wycinki zakwalifikowano przede wszystkim topole sadzone przy zakładaniu parku. – Topola kanadyjska jest gatunkiem krótkowiecznym. Ona w dobrych warunkach żyje około 50 lat, więc jej żywot się kończy.

Projekt parku przewiduje także nową zieleń. – Prawie 2 tys. mkw. zakrzaczenia i prawie 700 drzew, więc rekompensata będzie solidna – przekonuje Pawlikowska i zapewnia, że dobrano gatunki, które poradzą sobie na podmokłym terenie. – Wiązy, jesiony, dąb błotny. Są też zaplanowane ozdobne jabłonie, grusze, są nawet lipy i jarząby. Wynika to z tego, że duże powierzchnie parku będą odwodnione.

Woda zła, woda dobra

Szczególnie dużo pracy trzeba włożyć w osuszenie gruntu. – W pierwszej kolejności prowadzone będą prace melioracyjne – przyznaje kierownik budowy. Projekt przewiduje nową sieć rowów odprowadzających wodę, system drenów a nawet przepompownie. – Żeby przerzucać wodę, która się gromadzi – tłumaczy Szczepańska. W niektórych miejscach konieczne będzie podniesienie poziomu terenu.

Jednak woda ma być zarazem jedną z atrakcji odnawianego parku. – Powstanie tu dydaktyczny ogród roślin wodnych – zapowiada Szczepańska. Planowane jest posadzenie chronionych gatunków roślin wraz z tabliczkami pozwalającymi zidentyfikować to, co szumi w szuwarach. Scenę amfiteatru zastąpi zespół wodotrysków, a jedenaście dysz wbudowanych w nieckę ma niezależnie od siebie wytwarzać rozmaite obrazy.

Nawet Bystrzyca ma zyskać na atrakcyjności, bo na jej brzegu przewidziano przystań kajakową. Nad rzeką, w pobliżu szkoły muzycznej, powstanie nowa kładka dla pieszych i rowerzystów (wizualizacja u góry). Urzędnicy zapewniają, że nie jest planowana rozbiórka istniejącej, stalowej kładki i wciąż będzie można tędy wejść do parku.

Nowe wejścia i alejki

Projektanci zaplanowali jedenaście wejść do Ludowego. Pięć z nich powstanie wzdłuż al. Piłsudskiego, dwa od strony Bystrzycy, dwa od ul. Stadionowej, a po jednym od strony ul. Lubelskiego Lipca ’80 oraz Targów Lublin. Przewidziane są też dwa zjazdy dla samochodów: jeden od ul. Stadionowej, drugi od al. Piłsudskiego, ale według Ratusza będą to jezdnie służące wyłącznie samochodom służb obsługujących park.

Między nowymi wejściami ma być rozpięta zupełnie nowa sieć alejek. – Powstaną ciągi piesze, ścieżki rowerowe i ścieżki dydaktyczne o łącznej długości około 7 km – zapowiada Szczepańska. Park ma być otoczony dwukilometrową trasą dla biegaczy, planowane są trasy do nauki jazdy rowerem dla dzieci i trasy rowerowe z przeszkodami. Główne alejki będą wykonane z asfaltu, ale projekt przewiduje również inne nawierzchnie, w tym kamieniste.

Jakie będą atrakcje

W odnawianym parku Ludowym mają powstać dwa spore place zabaw. Jeden będzie przy wejściu od strony al. Piłsudskiego i zostanie podzielony na dwie strefy (dla dzieci w wieku od lat 1 do 4 oraz starszych, w wieku od 3 do 7 lat) wyposażone adekwatnie do wieku użytkowników. Specjalnie dla dzieci w wieku szkolnym zaprojektowano drugi plac, między al. Piłsudskiego a główną aleją parku. Będzie tu m.in. tor sprawnościowy, trampoliny i inne urządzenia.

Odwiedzający będą mieć do dyspozycji także ścieżki dydaktyczne. Jedna z nich zostanie poświęcona różnym gatunkom traw, przy drugiej staną plenerowe instrumenty muzyczne, kolejna – nazwana filozoficzną – zostanie urządzona granitowymi meblami z sentencjami myślicieli, a same meble mają się przydać do jazdy na rolkach i deskorolkach. Będzie też „ścieżka procesów przemijania” pokazująca rośliny w różnym stadium życia: od małej sadzonki po powalony pień.

Wśród obiecanych atrakcji są plenerowe siłownie (też podzielone na strefy), przestrzeń do gry w boule oraz linowe konstrukcje do wspinaczek. Przy trzech wejściach mają stanąć ogólnodostępne regały z książkami. Do parku będzie można przyjść z psem, bo projekt przewiduje wybiegi dla czworonogów z urządzeniami do ćwiczeń oraz tzw. psimi toaletami. Z myślą o ptakach rozwieszonych ma być ponad 100 budek lęgowych, będą też budki dla nietoperzy oraz ule dla dzikich pszczół.

Witaj, cywilizacjo

Park zostanie wyposażony w sieć kamer monitoringu oraz urządzenia zapewniające spacerowiczom bezprzewodowy dostęp do internetu. Zanosi się również na bardziej przyziemny skok cywilizacyjny: park przestanie być toaletą, bo powstaną tu dwa szalety publiczne. Ratusz opisuje je jako „niewielkie, okrągłe obiekty, z materiałów komponujących się z parkiem”.

Mają dużo pracy

Za parkową metamorfozę władze Lublina zapłacą ponad 34 mln zł, z czego 15 mln zł pochodzi z unijnej dotacji. Wykonawcą prac jest warszawska firma Budimex. – Liczymy na sprawne działanie firmy, którą znamy również z innych budów. Współpraca z nią była i jest bardzo dobra – zachwala prezydent Krzysztof Żuk.

Budimex musi się uporać ze wszystkim do końca września przyszłego roku. – Ten termin jest optymalny, ale niestety nie jest z zapasem – przyznaje kierownik budowy i rozwiewa nadzieje na to, że prace zakończą się sporo przed terminem. – Pracy jest bardzo dużo – wyjaśnia Godlewski. Teren powierzony jego ekipie ma 22 hektary.

Ogrodzenie nie zniknie tuż po zakończeniu prac, bo miasto będzie musiało jeszcze sprawdzić jakość wykonanych robót. Na taką kontrolę rezerwuje miesiąc. – Do parku wejdziemy w październiku 2020 r. – szacuje Szczepańska.

e-Wydanie

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Tom / 20 marca 2019 o 15:55
+10
Wodotryski psie wytryski
 Każdy gospodoruje wolnym czasem jak chce, ja tam wole rower.
Avatar
oeg / 20 marca 2019 o 15:35
+10
Tragedia! jeszcze prawie 5 lat rządów drzewofoba i ubogacacza korporacji. Strach pomyśleć, jak będzie wyglądać Kozi Gród i stan kasy miejskiej na koniec tej kadencji zaprzepaszczonych szans.
 weź nie pajacuj bo za rządów twojego ukochanego Pruszona I Wsamraśnego, największym parkiem w dobrym stanie w mieście był trawnik przed jego domem :)
Avatar
żarówka / 21 marca 2019 o 18:05
+5
Pana prezydenta   Żuka  [orzeł] nie  przekona a jedynie wrona ,czyli  miasto 340 tysięczne nie stać na tunel   z tradycją   700 letnią ,tego problemu nie miał by włodż     Białegostoku ,Bydgoszczy ,Szczecina czy Rzeszowa  ,Zadaje pytanie jaki procent mieszkanców korzysta z parków np Saskiego ? czy za 2 lat park Ludowy .Wiele inwestycji w Lublinie budowano i budują bez przemyślenia ,ale  obroncy Żuka mieszkanca Świdnika to nie obchodzi bo została ostatnia kadencja i dobra Emerytura a że Lublin  zakorkowany  bez parkingów  ,to ten pan proponuje ROWER  pedłujcie od  3 lat do 90 lat  ,To ile w tym parku należy zatrudnić Sokolników aby przegonić watach gawronów???????????.Budimex dobra firma 90 procent wygrywa to nie Żuk prosi o Sponsorig dla piłkarzy Motoru w Olsztynie mało zarobiła firma ale Sponsoruje Stomil
 Uważaj "obserwatorze życia" żebyś w tym "twoim tunelu" nie zobaczył białego światełka.Bo jakaś fobia cię opętała.
 Uważaj "obserwatorze życia" żebyś w tym "twoim tunelu" nie zobaczył białego światełka.Bo jakaś fobia cię opętała. rozwiń
Avatar
Gość / 21 marca 2019 o 14:37
+5
najlepiej nic nie robić postawić kilka pojemników z piaskiem przy chodnikach,aby dzieci mogły się bawić,a kotki w nocy siusiać.Nie wycinać krzaczorów bo gdzie wtedy załatwić potrzeby fizjologiczna/nie wszyscy chodzą na basen/.Ponadto po co jakieś alejki najlepiej błotniste i wyboiste drogi jak w lasach,gdzie jeździ ciężki sprzęt.Bystrzyca niech wylewa to przy okazji zabiera okoliczne śmieci.itp.itd.Oj te wpisy świadczą,że to XVI wieczna prowincja zabita tęgimi dechami.
Avatar
Gucio / 21 marca 2019 o 09:35
+5
Niecałe 700 milionów złotych chce włoskie konsorcjum budowlane Astaldi S.p.A które buduję w Warszawie metro za budowę tunelu pod Racławickimi. To jest priorytet dla lublina a nie jakieś inwestycjie dla biedoty z peryferii miasta.
 to  firma ,która linię kolejową do Warszawy budowała.fahofcy 
Avatar
lekarz / 21 marca 2019 o 21:35
+4
Pana prezydenta   Żuka  [orzeł] nie  przekona a jedynie wrona ,czyli  miasto 340 tysięczne nie stać na tunel   z tradycją   700 letnią ,tego problemu nie miał by włodż     Białegostoku ,Bydgoszczy ,Szczecina czy Rzeszowa  ,Zadaje pytanie jaki procent mieszkanców korzysta z parków np Saskiego ? czy za 2 lat park Ludowy .Wiele inwestycji w Lublinie budowano i budują bez przemyślenia ,ale  obroncy Żuka mieszkanca Świdnika to nie obchodzi bo została ostatnia kadencja i dobra Emerytura a że Lublin  zakorkowany  bez parkingów  ,to ten pan proponuje ROWER  pedłujcie od  3 lat do 90 lat  ,To ile w tym parku należy zatrudnić Sokolników aby przegonić watach gawronów???????????.Budimex dobra firma 90 procent wygrywa to nie Żuk prosi o Sponsorig dla piłkarzy Motoru w Olsztynie mało zarobiła firma ale Sponsoruje Stomil
 Co to za bełkot?
 Co to za bełkot? rozwiń
Avatar
wet / 21 marca 2019 o 07:17
+3
Proszę zobaczyć jakie inwestycje robi     tow.   Żuk dla malej ilości Lublinian   1 .Plac Litewski nie musial być robiony już teraz 40 milionów  złotych utrzymanie roczne 700  tys złotych gdzie fontanna będzie bardzo awaryjna   bez oparkingów podziemnych   2.Stadion LA Startu przepłacony        38 mil.... zł  Uwaga z widownią na 1300   osób .   3 .A  teraz Park Ludowy  32    mil.... złotych ,proszę zobaczyć czy za takie fundusze nie można było zrobić Tunel pod     Alejami Racławickimi  .Zadaje pytanie czy te inwestycje musiały powstać w ciągu 4 lat a   jeszce nie wymieniłem parku Saskiego  tez gdzieś około 36 milionów złotych .Ten pan prezydent idzie na ilość a żadnej poważnej inwestycji drogowej nie widać
 Plac litewski niepotrzebny - nie no wogle zwłaszcza że tamten sie już rozsypywał i urokiem przypominał skwer gdzieś w Lubartowie, z całym szacunkiem dla Lubartowa. Zdanie o żadnej poważnej inwestycji drogowej z litości już przemilcze - bo w drogownictwie to sie tyle nie działo od xx lat w mieście. Jednym słowem chłopie - nie wiem co bierzesz po nocach ale moja rada bierz połowe.
 Plac litewski niepotrzebny - nie no wogle zwłaszcza że tamten sie już rozsypywał i urokiem przypominał skwer gdzieś w Lubartowie, z całym szacunkiem dla Lubartowa. Zdanie o żadnej poważnej inwestycji drogowej z litości już przemilcze - bo w drogownictwie to sie tyle nie działo od xx lat w mieście. Jednym słowem chłopie - nie wiem co bierzesz po nocach ale moja rada bierz połowe. rozwiń
Avatar
Gość / 20 marca 2019 o 16:28
+3
pisowskie trolle milczeć!
Avatar
co ja pacze / 21 marca 2019 o 10:09
+2
Proszę zobaczyć jakie inwestycje robi     tow.   Żuk dla malej ilości Lublinian   1 .Plac Litewski nie musial być robiony już teraz 40 milionów  złotych utrzymanie roczne 700  tys złotych gdzie fontanna będzie bardzo awaryjna   bez oparkingów podziemnych   2.Stadion LA Startu przepłacony        38 mil.... zł  Uwaga z widownią na 1300   osób .   3 .A  teraz Park Ludowy  32    mil.... złotych ,proszę zobaczyć czy za takie fundusze nie można było zrobić Tunel pod     Alejami Racławickimi  .Zadaje pytanie czy te inwestycje musiały powstać w ciągu 4 lat a   jeszce nie wymieniłem parku Saskiego  tez gdzieś około 36 milionów złotych .Ten pan prezydent idzie na ilość a żadnej poważnej inwestycji drogowej nie widać
 Nie wdajac sie w dyskusje, że reprezentacyjny plac w mieście czy park jest dla małej ilości mieszkańców - to porownywanie tychże inwestycji do budowy tunelu jest pozbawione jakiegokolwiek sensu. Samo opracowanie techniczne projektu kosztowało 5 mln zł a wstepne koszty budowy sięgały w 2006 r. - 250 mln zł ! 13 lat temu a dziś przy cenach jakie winduja firmy budowlane to wogle kosmos.
 Nie wdajac sie w dyskusje, że reprezentacyjny plac w mieście czy park jest dla małej ilości mieszkańców - to porownywanie tychże inwestycji do budowy tunelu jest pozbawione jakiegokolwiek sensu. Samo opracowanie techniczne projektu kosztowało 5 mln zł a wstepne koszty budowy sięgały w 2006 r. - 250 mln zł ! 13 lat temu a dziś przy cenach jakie winduja firmy budowlane to wogle kosmos. rozwiń
Avatar
Gość / 26 marca 2019 o 07:08
+1
Świetnie sie zapowiada a pisiory niech wyja.
Avatar
Stefan sz. / 6 sierpnia 2019 o 01:43
0
Mnóstwo inwestycji drogowych w całym mieście, a po jaką cholerę tunel pod Al. Racławickimi? Wystarczy poszerzyć Poniatowskiego i Sowińskiego i nie ma problemu. Mamy świetną komunikację publiczną, ale paniska wolą jeździć swoimi smrodzącymi pudłami, bo nie chce się przejść 300 metrów. Tunele im potrzebne - paranoja! 
Avatar
mn / 20 maja 2019 o 12:20
0
Na Zawilcowej też park zrobili i chwasty zaczynają zarastać krzewy.
Avatar
Gość / 26 marca 2019 o 07:08
+1
Świetnie sie zapowiada a pisiory niech wyja.
Avatar
dobrze gada / 22 marca 2019 o 13:08
-5
A wogle to jakiś pomniczek by zbudowali, krzyż postawili a nie jakieś parki dla lewaków.
Avatar
Gość / 22 marca 2019 o 13:04
-2
Budujom i budujom i tyle pieniondze wydajom a skont majom? Pewnie kradnom a ja nic nie mam to pewnie mnie ukradli! Dali by ludziom to by sobie kuchnie umalowali albo cuś kupili a ony tylko ciongle budujo jak nie droge to most albo inne ***wieco.
Avatar
dealer / 22 marca 2019 o 07:08
+1
To pisał pisowiec ale obroncy szeryfa    Lublina  Ż  choćby żle to mówią dobrze bo to nasz wódz
 Mówisz kolego mocny towar na mieście maja?
Avatar
p / 21 marca 2019 o 21:48
-1
To pisał pisowiec ale obroncy szeryfa    Lublina  Ż  choćby żle to mówią dobrze bo to nasz wódz 
Avatar
lekarz / 21 marca 2019 o 21:35
+4
Pana prezydenta   Żuka  [orzeł] nie  przekona a jedynie wrona ,czyli  miasto 340 tysięczne nie stać na tunel   z tradycją   700 letnią ,tego problemu nie miał by włodż     Białegostoku ,Bydgoszczy ,Szczecina czy Rzeszowa  ,Zadaje pytanie jaki procent mieszkanców korzysta z parków np Saskiego ? czy za 2 lat park Ludowy .Wiele inwestycji w Lublinie budowano i budują bez przemyślenia ,ale  obroncy Żuka mieszkanca Świdnika to nie obchodzi bo została ostatnia kadencja i dobra Emerytura a że Lublin  zakorkowany  bez parkingów  ,to ten pan proponuje ROWER  pedłujcie od  3 lat do 90 lat  ,To ile w tym parku należy zatrudnić Sokolników aby przegonić watach gawronów???????????.Budimex dobra firma 90 procent wygrywa to nie Żuk prosi o Sponsorig dla piłkarzy Motoru w Olsztynie mało zarobiła firma ale Sponsoruje Stomil
 Co to za bełkot?
 Co to za bełkot? rozwiń
Avatar
żarówka / 21 marca 2019 o 18:05
+5
Pana prezydenta   Żuka  [orzeł] nie  przekona a jedynie wrona ,czyli  miasto 340 tysięczne nie stać na tunel   z tradycją   700 letnią ,tego problemu nie miał by włodż     Białegostoku ,Bydgoszczy ,Szczecina czy Rzeszowa  ,Zadaje pytanie jaki procent mieszkanców korzysta z parków np Saskiego ? czy za 2 lat park Ludowy .Wiele inwestycji w Lublinie budowano i budują bez przemyślenia ,ale  obroncy Żuka mieszkanca Świdnika to nie obchodzi bo została ostatnia kadencja i dobra Emerytura a że Lublin  zakorkowany  bez parkingów  ,to ten pan proponuje ROWER  pedłujcie od  3 lat do 90 lat  ,To ile w tym parku należy zatrudnić Sokolników aby przegonić watach gawronów???????????.Budimex dobra firma 90 procent wygrywa to nie Żuk prosi o Sponsorig dla piłkarzy Motoru w Olsztynie mało zarobiła firma ale Sponsoruje Stomil
 Uważaj "obserwatorze życia" żebyś w tym "twoim tunelu" nie zobaczył białego światełka.Bo jakaś fobia cię opętała.
 Uważaj "obserwatorze życia" żebyś w tym "twoim tunelu" nie zobaczył białego światełka.Bo jakaś fobia cię opętała. rozwiń
Avatar
Gość / 21 marca 2019 o 14:37
+5
najlepiej nic nie robić postawić kilka pojemników z piaskiem przy chodnikach,aby dzieci mogły się bawić,a kotki w nocy siusiać.Nie wycinać krzaczorów bo gdzie wtedy załatwić potrzeby fizjologiczna/nie wszyscy chodzą na basen/.Ponadto po co jakieś alejki najlepiej błotniste i wyboiste drogi jak w lasach,gdzie jeździ ciężki sprzęt.Bystrzyca niech wylewa to przy okazji zabiera okoliczne śmieci.itp.itd.Oj te wpisy świadczą,że to XVI wieczna prowincja zabita tęgimi dechami.
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 20.08.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 20.08.2019 0 0

Radny PSL ostro o kandydacie ze wspólnej listy z Kukizem. "Ujadał na PSL przez 4 lata"

Radny PSL ostro o kandydacie ze wspólnej listy z Kukizem. "Ujadał na PSL przez 4 lata" 0 39

Przemysław Litwiniuk, radny sejmiku i szef PSL w powiecie bialskim krytykuje wystawienie posła Jarosława Sachajki z Kukiz’15 jako „jedynki” ludowców w naszym regionie. W mediach społecznościowych wyznał nawet, że szybciej zagłosowałby na Dariusza Stefaniuka (PiS), wicemarszałka województwa z Białej Podlaskiej, który również startuje do Sejmu.

Remis traktują jak zwycięstwo, czyli opinie po meczu Motor - Orlęta

Remis traktują jak zwycięstwo, czyli opinie po meczu Motor - Orlęta 0 2

Motor zremisował w niedzielny wieczór z Orlętami Spomlek 0:0. Efekt? Po trzech kolejkach klub z Lublina nadal nie ma na koncie ani jednego zwycięstwa. Jak zawody oceniają trenerzy obu ekip?

Potężna burza na północy woj. lubelskiego. Zalane ulice, połamane drzewa
galeria

Potężna burza na północy woj. lubelskiego. Zalane ulice, połamane drzewa 81 14

W poniedziałek po godz. 19 nad Białą Podlaską przeszła potężna ulewa i burza. Przy takich opadach, jak zwykle najwięcej wody zgromadziło się na ulicy Jana III Sobieskiego oraz na skrzyżowaniu tej ulicy z Janowską.

Powstanie nowa altana w Ogrodzie Saskim

Powstanie nowa altana w Ogrodzie Saskim 0 9

Do końca listopada gotowa ma być nowa altana w Ogrodzie Saskim. Taki termin narzuca Urząd Miasta, który ogłosił przetarg na wykonanie konstrukcji. W przeciwieństwie do starej, nowa ma być dostępna dla osób na wózkach inwalidzkich oraz prowadzących wózki dziecięce

Lublin: Przez 62 lata był tu sklep metalowy. Teraz są apartamenty [zdjęcia]
galeria

Lublin: Przez 62 lata był tu sklep metalowy. Teraz są apartamenty [zdjęcia] 72 14

Ul. Kowalska 12. W miejscu, gdzie przez 62 lata funkcjonował najbardziej znany sklep metalowy powstały Apartamenty Centrum RS SUITES

Ma 105 lat i operację za sobą. Lekarz: Spotkanie z chorą było wzruszające

Ma 105 lat i operację za sobą. Lekarz: Spotkanie z chorą było wzruszające 35 2

– Świat mi się otworzył. Bardzo dziękuję! – cieszy się 105-letnia Wanda Pożarowszczyk z Lublina, która kilka tygodni temu przeszła operację zaćmy w wojewódzkim szpitalu przy al. Kraśnickiej. To prawdopodobnie najstarsza pacjentka w Polsce, u której wykonano taki zabieg

Lublin: Zamykają przystanek pl. Bychawski 01

Lublin: Zamykają przystanek pl. Bychawski 01 0 4

Od środy nieczynny będzie przystanek pl. Bychawski 01 znajdujący się na początku ul. Kunickiego

Po dwóch wypadkach spore utrudnienia na DK17

Po dwóch wypadkach spore utrudnienia na DK17 0 0

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku w miejscowości Ignasin w powiecie krasnostawskim. Z kolei w wypadku w Chomęciskach Małych ranne są cztery osoby. Ruchem kieruje policja

PiS rozpoczęło kampanię w Lubelskiem i pokazało billboard wyborczy

PiS rozpoczęło kampanię w Lubelskiem i pokazało billboard wyborczy 0 52

Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie zainaugurowało w poniedziałek kampanię wyborczą w województwie lubelskim. Ugrupowanie, w obecności kandydatów do Sejmu i Senatu, zaprezentowało swój billboard i rozpoczęło zbieranie podpisów poparcia.

Fonie Lublina: Moniuszko i Fryderyk Chopin
24 sierpnia 2019, 18:00

Fonie Lublina: Moniuszko i Fryderyk Chopin 0 0

Kolejny koncert w ramach Festiwalu Fonie Lublina odbędzie się 24 sierpnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym. Tym razem Grzegorz Biegas, Ewa Biegas i Agnieszka Schulz-Brzyska zaprezentują dzieła Moniuszki i Chopina.

Lubelskie: Koalicja Obywatelska przedstawiła pełne listy wyborcze

Lubelskie: Koalicja Obywatelska przedstawiła pełne listy wyborcze 18 82

Przedstawiamy Drużynę Jutra, która nie idzie do Sejmu i Senatu po to, aby korzystać z państwowych limuzyn. Idziemy tam po to, aby pomagać ludziom – zapewniał Grzegorz Schetyna prezentując pełne listy wyborcze Koalicji Obywatelskiej

Śmierć w izbie wytrzeźwień w Lublinie. Interweniuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Śmierć w izbie wytrzeźwień w Lublinie. Interweniuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka 25 5

Helsińska Fundacja Praw Człowieka interweniuje w sprawie 36-latka, który zmarł w lubelskiej izbie wytrzeźwień. Dokładne okoliczności jego śmierci wyjaśnia prokuratura. Rodzina zmarłego podejrzewa, że mógł on zostać pobity

Wojcieszków: Biblioteka zachęca do... rehabilitacji

Wojcieszków: Biblioteka zachęca do... rehabilitacji 0 1

Biblioteka w Wojcieszkowie (powiat łukowski) realizuje nietypowy projekt. Będzie to połączenie kultury i... rehabilitacji.

Konkurs na dyrektora MOSiR Puławy zaskarżony

Konkurs na dyrektora MOSiR Puławy zaskarżony 5 19

Jeden z odrzuconych kandydatów startujących w konkursie na dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach nie zgadza się z decyzją komisji. Zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. – Jeśli wygram to będzie kompromitacja puławskich władz – mówi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!