Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 listopada 2016 r.
8:54

Lucyna Herc do wymiany? Jest propozycja zmiany nazwy ulicy

Autor: Zdjęcie autora drs
30 13 A A
Ulica Lucyny Herc (fot. Google Street View)
Ulica Lucyny Herc (fot. Google Street View)

O przemianowania ul. Lucyny Herc na ul. Leonarda Zub-Zdanowicza wystąpił do Ratusza lubelski okręg Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zub-Zdanowicz to cichociemny i członek AK, a Herc to żołnierka Armii Ludowej przedstawiana w czasach PRL jako bohaterka, która wjechała do Polski na radzieckim czołgu.

Czytaj więcej o:

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 czerwca 2017 o 19:22
0
I na tym radzieckim czołgu poległa w 1944 roku na przyczółku czerniakowskim, co, wy nieucy?
Avatar
Gość / 7 maja 2017 o 20:54
0
Lucyna Hertz zginęła jako porucznik Wojska Polskiego idąc z pomocą Powstańcom Warszawskim, podczas gdy p. Zdanowicz ma na sumieniu współpracę z Gestapo. O czym więc ta mowa?
Avatar
Gość / 24 marca 2017 o 21:11
0
Zacny ten narodowiec co zmienił tylko imię Lucyny na Noemi a nazwisko zostawił w rodowym brzmieniu. Mógł zmienić je na np Goldman. Wspaniały gest.
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 15:04
0
Wystarczy tylko zmienić imię i odrobinę nazwisko i ulica będzie miała za patrona fizyka, wynalazcę fal elektromagnetycznych.
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 13:17
0
Komu wierzyć. Lucyna Hertz[1] właściwe imię Noemi, (ur. 12 marca 1917 w Warszawie, zm. 22 października 1944 w Otwocku) – podporucznik Wojska Polskiego[2] uczestniczka walk na przyczółku warecko magnuszewskim i pod Warszawą, odznaczona Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Lucyna Herc była córką Piotra (właściciel warsztatu rzemieślniczego w Otwocku)[2]. W szkole średniej była członkinią tajnej organizacji młodzieży szkolnej „Pionier”. W Otwocku uczęszczała do prywatnego gimnazjum. W 1933 zdała maturę, a od 1935 rozpoczęła studia na Wydziale Matematyczno–Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego, tam wstąpiła do działającej w środowisku akademickim organizacji „Życie”[2]. Od 1937 studiowała w Paryżu na Sorbonie[2] na wydziale chemii. Uczestniczyła w organizowaniu pomocy materialnej dla rewolucyjnych oddziałów w Hiszpanii[2]. Do kraju przyjechała latem 1939 na wakacje i tu zastał ją wybuch wojny. Jesienią tegoż roku wyjechała do Lwowa, wstąpiła do Komsomołu i na Politechnice Lwowskiej kontynuowała studia, aktywnie zaangażowała się w działalność komitetu studenckiego[2]. W czerwcu 1941 opuściła zajęty przez ZSRR Lwów i wyruszyła na wschód. Przez dwa lata podróżowała po ZSRR utrzymując się z pracy w różnych zawodach m.in. jako sanitariuszka, robotnica rolna, rybaczka oraz robotnica w przemyśle chemicznym[2]. W końcu 1943 wstąpiła do formowanej 3 Pomorskiej Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta 1 Armii WP w której początkowo pełniła w pułku funkcję instruktorki propagandy[2]. Na własną prośbę została przeniesiona do Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego (szkolił żołnierzy, którzy jako dywersanci mieli być przerzucani na zaplecze sił niemieckich) w którym była instruktorką wyszkolenia minerskiego, a następnie skierowana na kurs dowódców oddziałów partyzanckich[2]. 15 maja 1944 w stopniu podporucznika włączona do grupy spadochronowej i zrzucona na teren Lubelszczyzny, gdzie dołączyła do oddziału partyzanckiego, którym dowodził major Czesław Klim, a działającego w lasach parczewskich[2]. Po wyzwoleniu Lubelszczyzny spod okupacji hitlerowskiej została przeniesiona do służby w 9 pułku piechoty 3 DP w którym została wyznaczona na stanowisko zastępcy dowódcy do spraw polityczno–wychowawczych w kompanii fizylierów[2]. Uczestniczyła w walkach na przyczółku pod Warką i Magnuszewem pełniąc służbę w patrolach zwiadowczych[2]. Podczas próby sforsowania Wisły w Warszawie z Saskiej Kępy na Czerniaków 17 września 1944 została ciężko ranna w obie nogi. Przewieziona została do szpitala chirurgicznego nr 4 w Otwocku i poddana amputacji obu nóg. Zmarła 22 października 1944 i pochowana w kwaterze wojskowej na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie[2] (kwatera B 6 rz. 7 m. 1). Jej imię nadano kilku szkołom różnego typu[2], a także ulicy w Lublinie na granicy dzielnic Bronowice i Felin. Lucyna Hertz została pośmiertnie odznaczona Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych oraz awansowana do stopnia kapitana[2].
Komu wierzyć. Lucyna Hertz[1] właściwe imię Noemi, (ur. 12 marca 1917 w Warszawie, zm. 22 października 1944 w Otwocku) – podporucznik Wojska Polskiego[2] uczestniczka walk na przyczółku warecko magnuszewskim i pod Warszawą, odznaczona Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Lucyna Herc była córką Piotra (właściciel warsztatu rzemieślniczego w Otwocku)[2]. W szkole średniej była członkinią tajnej organizacji młodzieży szkolnej „Pionier”. W Otwocku uczęszczała do prywatnego gimnazjum. W 1933 zdała maturę, a od 1935 rozpoczęła studia na... rozwiń
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 10:40
0
Ona wjechała do Polski nie radzieckim czołgiem ale terenowym Gazem /wikipedia.ru/
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 10:10
0
Myślę, że różnicowanie oddanej krwi za ojczyznę ze względu na wyznawany światopogląd jest pospolitym świństwem. Wątpię aby większość żołnierzy 1 Armii WP zdawało sobie sprawę z sposobu w jaki Stalin (przy aprobacie aliantów) zamierza urządzić Polskę. Dla większości była to jedyna możliwość uniknięcia prześladowań przez sowietów i powrotu do ojczyzny. Lucyna Hertz, jako 27 letnia dziewczyna, została ciężko ranna 17 września 1944 roku w trakcie desantu z Pragi na Czerniaków, którego celem było wsparcie walczących powstańców Warszawskich. W wyniku odniesionych ran amputowano jej obie nogi. Ze szpitala jednak nie wyszła, kilka tygodni później zmarła w szpitalu w Otwocku. Dla Leonarda Zub-Zdanowicza z całą pewnością znajdzie się jakaś inna, nowa ulica.
Myślę, że różnicowanie oddanej krwi za ojczyznę ze względu na wyznawany światopogląd jest pospolitym świństwem. Wątpię aby większość żołnierzy 1 Armii WP zdawało sobie sprawę z sposobu w jaki Stalin (przy aprobacie aliantów) zamierza urządzić Polskę. Dla większości była to jedyna możliwość uniknięcia prześladowań przez sowietów i powrotu do ojczyzny. Lucyna Hertz, jako 27 letnia dziewczyna, została ciężko ranna 17 września 1944 roku w trakcie desantu z Pragi na Czerniaków, którego celem było wsparcie walczących powstańców Warszawskich. W wy... rozwiń
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 10:06
0
Więcej przyzwoitości! Zostawcie patronkę w spokoju! Dla kolejnych bohaterów spośród Cichociemnych, znajdą się nowe ulice. Wojciech Górski.
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 10:00
0
najlepszy przykład marnowania pieniędzy w tym przypadku w większości przedsiębiorców,a koszty niemałe.Naszym pseudo patriotom trzeba wystawić rachunki imienne za ten cyrk z niby dekomunizacją
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 09:55
0
To może lepiej zmienić nazwę ulicy na Cichociemnych? Będzie można wtedy oddać cześć wszystkim a nie enumeratywnie ....
Avatar
Gość / 25 czerwca 2017 o 19:22
0
I na tym radzieckim czołgu poległa w 1944 roku na przyczółku czerniakowskim, co, wy nieucy?
Avatar
Gość / 7 maja 2017 o 20:54
0
Lucyna Hertz zginęła jako porucznik Wojska Polskiego idąc z pomocą Powstańcom Warszawskim, podczas gdy p. Zdanowicz ma na sumieniu współpracę z Gestapo. O czym więc ta mowa?
Avatar
Gość / 24 marca 2017 o 21:11
0
Zacny ten narodowiec co zmienił tylko imię Lucyny na Noemi a nazwisko zostawił w rodowym brzmieniu. Mógł zmienić je na np Goldman. Wspaniały gest.
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 15:04
0
Wystarczy tylko zmienić imię i odrobinę nazwisko i ulica będzie miała za patrona fizyka, wynalazcę fal elektromagnetycznych.
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 13:17
0
Komu wierzyć. Lucyna Hertz[1] właściwe imię Noemi, (ur. 12 marca 1917 w Warszawie, zm. 22 października 1944 w Otwocku) – podporucznik Wojska Polskiego[2] uczestniczka walk na przyczółku warecko magnuszewskim i pod Warszawą, odznaczona Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Lucyna Herc była córką Piotra (właściciel warsztatu rzemieślniczego w Otwocku)[2]. W szkole średniej była członkinią tajnej organizacji młodzieży szkolnej „Pionier”. W Otwocku uczęszczała do prywatnego gimnazjum. W 1933 zdała maturę, a od 1935 rozpoczęła studia na Wydziale Matematyczno–Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego, tam wstąpiła do działającej w środowisku akademickim organizacji „Życie”[2]. Od 1937 studiowała w Paryżu na Sorbonie[2] na wydziale chemii. Uczestniczyła w organizowaniu pomocy materialnej dla rewolucyjnych oddziałów w Hiszpanii[2]. Do kraju przyjechała latem 1939 na wakacje i tu zastał ją wybuch wojny. Jesienią tegoż roku wyjechała do Lwowa, wstąpiła do Komsomołu i na Politechnice Lwowskiej kontynuowała studia, aktywnie zaangażowała się w działalność komitetu studenckiego[2]. W czerwcu 1941 opuściła zajęty przez ZSRR Lwów i wyruszyła na wschód. Przez dwa lata podróżowała po ZSRR utrzymując się z pracy w różnych zawodach m.in. jako sanitariuszka, robotnica rolna, rybaczka oraz robotnica w przemyśle chemicznym[2]. W końcu 1943 wstąpiła do formowanej 3 Pomorskiej Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta 1 Armii WP w której początkowo pełniła w pułku funkcję instruktorki propagandy[2]. Na własną prośbę została przeniesiona do Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego (szkolił żołnierzy, którzy jako dywersanci mieli być przerzucani na zaplecze sił niemieckich) w którym była instruktorką wyszkolenia minerskiego, a następnie skierowana na kurs dowódców oddziałów partyzanckich[2]. 15 maja 1944 w stopniu podporucznika włączona do grupy spadochronowej i zrzucona na teren Lubelszczyzny, gdzie dołączyła do oddziału partyzanckiego, którym dowodził major Czesław Klim, a działającego w lasach parczewskich[2]. Po wyzwoleniu Lubelszczyzny spod okupacji hitlerowskiej została przeniesiona do służby w 9 pułku piechoty 3 DP w którym została wyznaczona na stanowisko zastępcy dowódcy do spraw polityczno–wychowawczych w kompanii fizylierów[2]. Uczestniczyła w walkach na przyczółku pod Warką i Magnuszewem pełniąc służbę w patrolach zwiadowczych[2]. Podczas próby sforsowania Wisły w Warszawie z Saskiej Kępy na Czerniaków 17 września 1944 została ciężko ranna w obie nogi. Przewieziona została do szpitala chirurgicznego nr 4 w Otwocku i poddana amputacji obu nóg. Zmarła 22 października 1944 i pochowana w kwaterze wojskowej na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie[2] (kwatera B 6 rz. 7 m. 1). Jej imię nadano kilku szkołom różnego typu[2], a także ulicy w Lublinie na granicy dzielnic Bronowice i Felin. Lucyna Hertz została pośmiertnie odznaczona Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych oraz awansowana do stopnia kapitana[2].
Komu wierzyć. Lucyna Hertz[1] właściwe imię Noemi, (ur. 12 marca 1917 w Warszawie, zm. 22 października 1944 w Otwocku) – podporucznik Wojska Polskiego[2] uczestniczka walk na przyczółku warecko magnuszewskim i pod Warszawą, odznaczona Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Lucyna Herc była córką Piotra (właściciel warsztatu rzemieślniczego w Otwocku)[2]. W szkole średniej była członkinią tajnej organizacji młodzieży szkolnej „Pionier”. W Otwocku uczęszczała do prywatnego gimnazjum. W 1933 zdała maturę, a od 1935 rozpoczęła studia na... rozwiń
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 10:40
0
Ona wjechała do Polski nie radzieckim czołgiem ale terenowym Gazem /wikipedia.ru/
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 10:10
0
Myślę, że różnicowanie oddanej krwi za ojczyznę ze względu na wyznawany światopogląd jest pospolitym świństwem. Wątpię aby większość żołnierzy 1 Armii WP zdawało sobie sprawę z sposobu w jaki Stalin (przy aprobacie aliantów) zamierza urządzić Polskę. Dla większości była to jedyna możliwość uniknięcia prześladowań przez sowietów i powrotu do ojczyzny. Lucyna Hertz, jako 27 letnia dziewczyna, została ciężko ranna 17 września 1944 roku w trakcie desantu z Pragi na Czerniaków, którego celem było wsparcie walczących powstańców Warszawskich. W wyniku odniesionych ran amputowano jej obie nogi. Ze szpitala jednak nie wyszła, kilka tygodni później zmarła w szpitalu w Otwocku. Dla Leonarda Zub-Zdanowicza z całą pewnością znajdzie się jakaś inna, nowa ulica.
Myślę, że różnicowanie oddanej krwi za ojczyznę ze względu na wyznawany światopogląd jest pospolitym świństwem. Wątpię aby większość żołnierzy 1 Armii WP zdawało sobie sprawę z sposobu w jaki Stalin (przy aprobacie aliantów) zamierza urządzić Polskę. Dla większości była to jedyna możliwość uniknięcia prześladowań przez sowietów i powrotu do ojczyzny. Lucyna Hertz, jako 27 letnia dziewczyna, została ciężko ranna 17 września 1944 roku w trakcie desantu z Pragi na Czerniaków, którego celem było wsparcie walczących powstańców Warszawskich. W wy... rozwiń
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 10:06
0
Więcej przyzwoitości! Zostawcie patronkę w spokoju! Dla kolejnych bohaterów spośród Cichociemnych, znajdą się nowe ulice. Wojciech Górski.
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 10:00
0
najlepszy przykład marnowania pieniędzy w tym przypadku w większości przedsiębiorców,a koszty niemałe.Naszym pseudo patriotom trzeba wystawić rachunki imienne za ten cyrk z niby dekomunizacją
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 09:55
0
To może lepiej zmienić nazwę ulicy na Cichociemnych? Będzie można wtedy oddać cześć wszystkim a nie enumeratywnie ....
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ta ulica jest stale zastawiana. Wiadomo już kto parkuje na "zakazie"

Ta ulica jest stale zastawiana. Wiadomo już kto parkuje na "zakazie" 0 1

Znalezienie wolnego miejsca parkingowego na ul. Krańcowej jest coraz trudniejsze. Wąska ulica stanowiąca jedyny dojazd do Biblioteki Miejskiej w Puławach jest stale zastawiana samochodami. Po wizji lokalnej okazało się, że na "zakazie" najczęściej parkują pacjenci miejscowych centrów medycznych.

Program Mieszkanie Plus w Opolu Lubelskim. Ruszają konsultacje

Program Mieszkanie Plus w Opolu Lubelskim. Ruszają konsultacje 0 0

W poniedziałek ruszają konsultacje w sprawie programu „Mieszkanie Plus” w Opolu Lubelskim. Spotkania z mieszkańcami rozłożono na dwie tury.

Halloweenowa zabawa skończyła się w szpitalu. "Każde z nas było zamknięte w komórkach”
film

Halloweenowa zabawa skończyła się w szpitalu. "Każde z nas było zamknięte w komórkach” 0 2

Organizatorzy zabawy "Ciemnia" mieli dostarczyć swoim klientom mocnych wrażeń. Zabrali uczestników do zrujnowanej fabryki, włączyli piły motorowe, mieli paralizatory. Zabawa zakończyła się w szpitalu.

Para wpadła podczas policyjnej kontroli. On był pijany, ona miała narkotyki
ZDJĘCIA
galeria

Para wpadła podczas policyjnej kontroli. On był pijany, ona miała narkotyki 0 4

38-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej mimo zakazu kierował autem. Poszukiwany mężczyzna prowadził BMW pod wpływem alkoholu. Podróżująca z nim 39-latka również usłyszała zarzuty. Kobieta jest podejrzana o posiadanie znacznej ilości narkotyków a także znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza.

Lubelskie: Śmiertelny wypadek koło Józefowa nad Wisłą. Kierowca zostawił pasażerów i uciekł
ZDJĘCIA

Lubelskie: Śmiertelny wypadek koło Józefowa nad Wisłą. Kierowca zostawił pasażerów i uciekł 14 7

29-letni mężczyzna został zatrzymany w związku ze śmiertelnym wypadkiem w miejscowości Kolonia Wałowice (powiat opolski). W piątek rano volkswagen passat, którym jechała trójka młodych ludzi wjechał do przydrożnego rowu przewracając się na bok. Na miejscu zginął 33-letni pasażer a 21-letnia kobieta jadąca autem została ranna.

Przez cztery dni mieszkańcy byli bez ogrzewania i ciepłej wody. Prezydent prosi o wyjaśnienia

Przez cztery dni mieszkańcy byli bez ogrzewania i ciepłej wody. Prezydent prosi o wyjaśnienia 9 1

Prezydent Zamościa prosi o wyjaśnienia firmę Veolia Wschód po tym, jak przez cztery dni mieszkańcy miasta byli pozbawieni ciepła. Firma tłumaczy, że awarię usunięto tak szybko jak było to możliwe.

Światowy Dzień Kota: Zdjęcia Waszych kotów
galeria

Światowy Dzień Kota: Zdjęcia Waszych kotów 204 4

Dziś Światowy Dzień Kota. Świętujemy go razem z Waszymi kotami. W galerii zdjęcia kocich piękności należących do Czytelników Dziennika Wschodniego.

Złe wiadomości dla lotniska Lublin. Przewoźnik kończy działalność i likwiduje loty

Złe wiadomości dla lotniska Lublin. Przewoźnik kończy działalność i likwiduje loty 1 21

Brytyjskie linie lotnicze BMI Regional kończą działalność i od soboty nie obsługują wszystkich połączeń. Oznacza to koniec codziennych lotów na trasie Lublin-Monachium.

Górnik Łęczna szykuje się do walki o awans na zaplecze Lotto Ekstraklasy

Górnik Łęczna szykuje się do walki o awans na zaplecze Lotto Ekstraklasy 0 8

Jeszcze przed przerwą w rozgrywkach trenerem zespołu został Franciszek Smuda, który prowadził już kiedyś zespół z Łęcznej, gdy ten występował na najwyższym szczeblu. W tym sezonie ma za zadanie wywalczyć awans do Fortuna I Ligi

Pacjenci muszą jeszcze poczekać na szpital. Trzeba dokończyć remont budynku
ALARM24

Pacjenci muszą jeszcze poczekać na szpital. Trzeba dokończyć remont budynku 11 3

Szpitalem w Rykach zarządza nowa spółka powołana przez starostwo. Nie wiadomo jednak, kiedy lecznica zacznie przyjmować pacjentów

Kolejne zmiany w parku. Powstanie brama koszarska

Kolejne zmiany w parku. Powstanie brama koszarska 6 2

W parku radziwiłłowskim rusza kolejny etap prac. Tym razem odtworzona będzie m.in. brama koszarska.

Puławski półmaraton w koronie

Puławski półmaraton w koronie 20 4

Od nowego sezonu puławski Bieg Zielonych Sznurowadeł, będzie otwierał Koronę Półmaratonów Lubelszczyzny. W tym roku nadwiślańska impreza będzie obchodziła również swoje pięciolecie. Jej organizatorzy przewidują w związku z tym więcej nagród i dyplomów.

Stal Kraśnik gorsza od Czarnych Połaniec, niespodziewany transfer

Stal Kraśnik gorsza od Czarnych Połaniec, niespodziewany transfer 8 1

Piłkarze Jarosława Pacholarza przegrali w sobotę mecz kontrolny z Czarnymi Połaniec 0:3. Kraśniczanie ogłosili też sporo transferów. Najciekawszym ruchem wydaje się pozyskanie napastnika – Kamila Króla, byłego gracza: Górnika Zabrze, Motoru Lublin, który ostatnie lata spędził w Grecji

Z Lubelszczyzny na Zachód. Szukają nie tylko kierowców

Z Lubelszczyzny na Zachód. Szukają nie tylko kierowców 16 3

Myślicie o pracy za granicą? Wybraliśmy dla was najlepsze oferty pracy w Niemczech, Francji i Belgii.

Hetman Zamość – Sokół Sieniawa 2:4. Martwią stracone gole i kontuzje

Hetman Zamość – Sokół Sieniawa 2:4. Martwią stracone gole i kontuzje 2 3

W środę lider tabeli IV ligi zdobył sześć goli w sparingu z Kryształem Werbkowice. Problem w tym, że podopieczni Jacka Ziarkowskiego dali sobie też strzelić trzy gole. W sobotę cztery bramki w Zamościu zdobył za to Sokół Sieniawa. I tym razem Hetman musiał się pogodzić z porażką 2:4.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.