Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 stycznia 2020 r.
8:48

Lublin: Machaj na żądanie, bo nie wsiądziesz do autobusu. Zmiany także w zasadach kontroli biletów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
230 99 A A
Traktując nowy regulamin dosłownie, kierowca może np. nie wpuścić do pojazdu wózka, jeżeli wszystkie miejsca wyznaczone do ich przewozu będą już zajęte innymi wózkami
Traktując nowy regulamin dosłownie, kierowca może np. nie wpuścić do pojazdu wózka, jeżeli wszystkie miejsca wyznaczone do ich przewozu będą już zajęte innymi wózkami (fot. Krzysztof Mazur)

Prezydent zmienił regulamin porządkowy komunikacji miejskiej. Pasażerowie muszą bardziej się starać, by kierowca wziął ich z przystanku na żądanie. Wózek można przewozić już tylko na wyznaczonym miejscu, pod groźbą wyproszenia z pojazdu. Zmiany dotyczą też innych spraw, w tym zasad kontroli biletów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przystanki na żądanie

Do tej pory kierowcy autobusów i trolejbusów musieli się zatrzymać na każdym przystanku na żądanie, na którym widać było czekającego pasażera. To się zmieniło. Od teraz kierowca zobowiązany jest do zatrzymania się wyłącznie wtedy, gdy pasażer czekający na przystanku na żądanie podszedł do krawężnika lub podniósł rękę. Nadal obowiązuje przepis mówiący o tym, że w razie ograniczonej widoczności spowodowanej np. mgłą lub złym oświetleniem, kierowca musi zwolnić przed przystankiem na żądanie lub wręcz stanąć, by upewnić się, że nie ma tam osoby, która chce wsiąść do pojazdu.

Gapowicz z policją

Gorzej niż dotąd może się skończyć jazda bez biletu. Kontrolerzy z reguły powinni spisywać dane gapowiczów wyłącznie z dowodu tożsamości. Jeśli ktoś bez biletu nie okaże dokumentu, ani nie zapłaci kary na miejscu, to zgodnie z regulaminem może być zatrzymany do czasu przyjazdu policji.

Czy to oznacza, że każdy, kto zapomni portfela z biletem, pieniędzmi i dokumentami musi mieć do czynienia z policją i nie będzie mógł samodzielnie podać danych?

– Protokół ustalenia danych osobowych nadal będzie wykorzystywany przez kontrolerów, ale w szczególnych sytuacjach, np. gdy czas oczekiwania na policję będzie za długi – wyjaśnia Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. – Potwierdzenie tożsamości podróżnego przez policję z pewnością eliminuje podawanie fałszywych danych.

Inaczej z wózkami

Spora zmiana dotyczy przewozu wózków dziecięcych i inwalidzkich. Prezydent Lublina dopisał do regulaminu przepis mówiący, że takie wózki można przewozić na wyznaczonych miejscach.

– Osoby zajmujące miejsca dla wózków zobowiązane są do ich zwolnienia na rzecz osób uprawnionych – podkreśla Góźdź. Jednak z regulaminu jasno wynika, że przewożenie wózka w innym miejscu (jeśli te wyznaczone są już zajęte przez uprawnionych), może się zakończyć wyproszeniem z pojazdu.

Traktując regulamin dosłownie, kierowca może też nie wpuścić do pojazdu wózka, jeżeli wszystkie miejsca wyznaczone do ich przewozu będą zajęte innymi wózkami.

Bez zdjęcia? Dowód!

Niektórzy pasażerowie oprócz biletu muszą od teraz okazywać kontrolerowi również dowód tożsamości. Dlaczego? – W związku z obowiązującymi przepisami RODO i ich interpretacją została wprowadzona możliwość nabycia biletu okresowego bez zdjęcia – tłumaczy Justyna Góźdź.

Ten, kto kupił bilet bez zdjęcia, z samym imieniem i nazwiskiem, będzie musiał pokazać kontrolerowi „dokument umożliwiający stwierdzenie tożsamości”. Tak postanowił prezydent w swoim zarządzeniu.

Zmieniony regulamin porządkowy wszedł w życie 6 stycznia.

e-Wydanie

Komentarze 99

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kulturalny / 10 stycznia 2020 o 10:32
+34
A kiedy nakaz zdejmowania plecaków przez gimbazę i studenciaków oraz zakaz wożenia "zmęczonych" siatek na siedzeniach?
Avatar
Anka / 10 stycznia 2020 o 09:30
+27
A fujarką też można pomachać???
 nie schlebiaj sobie, kto to maleństwo zobaczy z kilkudziesięciu metrów, jak ledwo dostrzegalne jest z odległości metra? A do tego na mrozie.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2020 o 09:38
+25
Bardzo dobry pomysł z tymi wózkami. Przydał by się jeszcze nakaz zdejmowania plecaków w autobusie
Avatar
Szofer / 10 stycznia 2020 o 10:13
+23
I dobrze. Przystanek na żądanie jest po to by autobus nie zatrzymywał się (tracił czas przejazdu, kłapał drzwiami, itp) na przystankach peryferyjnych. Jak ktoś giercuje na smartfonie za wiatą a później ma pretensję że go kierowca nie zabrał , to jego problem a nie kierowcy.
Avatar
pasażer / 10 stycznia 2020 o 09:37
+22
Pamiętajcie, aby nigdy nie wypuszczać swoich dokumentów i biletu z ręki, oraz aby nigdy nikomu ich nie dawać do ręki nawet podczas kontroli! Możecie je jedynie "okazać", co należy rozumieć jako zaprezentowanie/przedstawienie w wposób umożliwiający odczyt danych. Jeżeli warunki w których przebywacie (np. zatłoczony autobus) nie pozwalają na bezpieczny odczyt danych, poproście o stworzenie takich warunków lub odmówcie kontroli z uwagi na ochronę swoich danych.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2020 o 09:26
+20
Takie rozwiązania są w Warszawie od 20 lat. Jeżeli do autobusu wsiądzie 5 osób z wózkami to podczas hamowania same dla siebie stwarzają zagrożenie. Podniesienie ręki jest czytelnym znakiem normalne.
Avatar
Mhmm / 10 stycznia 2020 o 10:30
+18
Z wózkami to akurat ok, chodzi o bezpieczeństwo. Ale ile razy tam zadowoleni kolarze z rowerami...  Jak to  się ma do przepisów? 
Avatar
Gość / 10 stycznia 2020 o 10:20
+18
Rower służy do pedałowanie. Nie rozumiem dlaczego wolno je wozić autobusem i blokować kilka miejsc pasażerom.
Avatar
KmK / 10 stycznia 2020 o 10:25
+17
Wyrabiać bilet bez zdjęcia bo RODO po to, by musieć pokazywać dokument że zdjęciem i z większą ilością danych osobistych. Parodia
Avatar
Kok / 10 stycznia 2020 o 10:08
+17
Zakaz stania i opierania sie o drzwi. Glonojady tez niech te plecaki zdejmuja w autobusie
Avatar
Japolan / 13 stycznia 2020 o 14:11
+1
Takie przystanki na żądanie zazwyczaj znajdują się w miejscach, gdzie jeździ jeden autobus, góra dwa, i to na zmianę co godzinę. Wystarczy wiedzieć, który kiedy przyjeżdża, żeby się nie mylić.
Nawet w Lublinie (np. przy ul. Turystycznej) są przystanki "pożądania", do których autobusy - według rozkładu jazdy - przybywają "parami" (także w dni świąteczne), a być może nawet "stadnie". Swoite pół biedy, jeśli człowiek wsiądzie do autobusu innej, niż potrzebnej mu, linii w kierunku Centrum Lublin - są możliwe przesiadki (chociaż może się to wiązać z wyższym kosztem przejazdu). W przypadku kursów " w drugą stronę" problem może być o wiele poważniejszy (bo na ogół autobusy mają bardzo różne kierunki docelowe). Wystarczy zatrzymanie się jednego autobusu na przystanku, by zasłonił on widok (tak ludziom na drogę i autobusy, jak również kierowcom innych pojazdów). Niedawno zauważyłem absurd. Na przystanku "Samsonowicza 02" między 7-mą a 8-mą oraz między 16-tą a 17-tą jest więcej kursów linii nr 160 w soboty, niż w dni powszednie. Takie absurdy wynikają z majstrowania przy "takcie" kursowania pojazdów. 
Nawet w Lublinie (np. przy ul. Turystycznej) są przystanki "pożądania", do których autobusy - według rozkładu jazdy - przybywają "parami" (także w dni świąteczne), a być może nawet "stadnie". Swoite pół biedy, jeśli człowiek wsiądzie do autobusu innej, niż potrzebnej mu, linii w kierunku Centrum Lublin - są możliwe przesiadki (chociaż może się to wiązać z wyższym kosztem przejazdu). W przypadku kursów " w drugą stronę" problem może być o wiele poważniejszy (bo na ogół autobusy mają bar... rozwiń
Avatar
Marcin / 13 stycznia 2020 o 13:32
-1
proponuję wypożyczyć samochód w ***pamek.pl lub  ***s://fastrental.pl/  i pozbyć się problemu, kontroli biletu itp. Jedziesz kiedy chcesz i machasz komu chcesz ;)
Avatar
K2 / 13 stycznia 2020 o 12:34
-1
Takie przystanki na żądanie zazwyczaj znajdują się w miejscach, gdzie jeździ jeden autobus, góra dwa, i to na zmianę co godzinę. Wystarczy wiedzieć, który kiedy przyjeżdża, żeby się nie mylić.
Avatar
Japolan / 12 stycznia 2020 o 20:02
0
proponuję transparenty/banery z napisem zatrzymującym odpowiedni autobus/trolejbus/bus. Oczywiście odpłatnie wypożyczane - miasto się wzbogaci :D
Koniecznie z wizerunkiem "świętego Krzysia Deweloperskiego" ...
Avatar
;-)))))))) / 12 stycznia 2020 o 12:29
0
proponuję transparenty/banery z napisem zatrzymującym odpowiedni autobus/trolejbus/bus. Oczywiście odpłatnie wypożyczane - miasto się wzbogaci :D
Avatar
Japolan / 11 stycznia 2020 o 20:58
0
A kiedy nakaz zdejmowania plecaków przez gimbazę i studenciaków oraz zakaz wożenia "zmęczonych" siatek na siedzeniach?
Chyba ze siatka ma bilet to niech jedzie na siedzeniu
A kiedy zakaz niczym nieuzasadnionego zajmowania miejsc brzegowych, tak by nikt obok nie mógł usiąść? Pod oknem oczywiście torba czy torebka, albo po prostu puste miejsce, za to z kolcami. To przez te kolce paniusie nie chcą tam posadzić tyłka i uporczywie siedzą z brzegu. Ktoś, kto nie ma skrzydeł, przez całą drogę woli stać, bo jak się dostać do takiego miejsca?
Cicho! To są obrońcy, a najczęściej, obrończynie "miejsc świętych. Panie mogą "trzymać miejsce" dla doktora Krzysztofa Żuka.
Cicho! To są obrońcy, a najczęściej, obrończynie "miejsc świętych. Panie mogą "trzymać miejsce" dla doktora Krzysztofa Żuka. rozwiń
Avatar
LLLLLLLLLLLI / 11 stycznia 2020 o 12:56
+12
A kiedy nakaz zdejmowania plecaków przez gimbazę i studenciaków oraz zakaz wożenia "zmęczonych" siatek na siedzeniach?
Chyba ze siatka ma bilet to niech jedzie na siedzeniu
 A kiedy zakaz niczym nieuzasadnionego zajmowania miejsc brzegowych, tak by nikt obok nie mógł usiąść? Pod oknem oczywiście torba czy torebka, albo po prostu puste miejsce, za to z kolcami. To przez te kolce paniusie nie chcą tam posadzić tyłka i uporczywie siedzą z brzegu. Ktoś, kto nie ma skrzydeł, przez całą drogę woli stać, bo jak się dostać do takiego miejsca?
 A kiedy zakaz niczym nieuzasadnionego zajmowania miejsc brzegowych, tak by nikt obok nie mógł usiąść? Pod oknem oczywiście torba czy torebka, albo po prostu puste miejsce, za to z kolcami. To przez te kolce paniusie nie chcą tam posadzić tyłka i uporczywie siedzą z brzegu. Ktoś, kto nie ma skrzydeł, przez całą drogę woli stać, bo jak się dostać do takiego miejsca? rozwiń
Avatar
pa pa / 11 stycznia 2020 o 12:33
+9
Biorąc pod uwagę fakt, że autobusy jeżdżą stadami, zastanawiam się, jak można zamachać do tego, który podjeżdża do przystanku jako ostatni, jeśli może być dla oczekujących niewidoczny. Mało tego, wielokrotnie doświadczałam przykrych sytuacji, że na zwykłych przystankach ten ostatni, nie znajdując miejsca przy zatoczce, zatrzymywał się przy trawniku i zdawał się czekać na sposobność podjazdu, o czym dodatkowo świadczyły nieotwierające się drzwi. Czekałyśmy cierpliwie, nie chcąc denerwować kierowcy i nie atakować autobusu przez trawnik (kiedyś mnie za to opieprzył), gdy ten - jakby nigdy nic - odjechał. Odjechał wraz z tymi, które stały przed nim. Coś z tego rozumiecie? Fajnie by mu było pomachać.
Biorąc pod uwagę fakt, że autobusy jeżdżą stadami, zastanawiam się, jak można zamachać do tego, który podjeżdża do przystanku jako ostatni, jeśli może być dla oczekujących niewidoczny. Mało tego, wielokrotnie doświadczałam przykrych sytuacji, że na zwykłych przystankach ten ostatni, nie znajdując miejsca przy zatoczce, zatrzymywał się przy trawniku i zdawał się czekać na sposobność podjazdu, o czym dodatkowo świadczyły nieotwierające się drzwi. Czekałyśmy cierpliwie, nie chcąc denerwować kierowcy i nie atakować autobusu przez trawnik (kiedy... rozwiń
Avatar
Przynajmniej / 11 stycznia 2020 o 10:42
0
W Europie zachodniej takie " nowinki" są od lat. ALE NASZ ZTM jest sto lat za murzynami. I może się chwalić autobusami euro5i6 ale zarządzania nie zmienią bo pan Malec i załoga są w tym beznadziejni
  W Szczecinku są nawet przystanki NŻ od godziny 19.
Avatar
Gość / 11 stycznia 2020 o 08:26
+3
W wielu krajach należy machnąć lub podnieść ręke na każdym przystanku i wcisnąć guzik stop przed swoim przystankiem. Kwestia przyzwyczajenia
Zobacz wszystkie komentarze 99

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bimbrownia w bloku. 54-latek podejrzany o nielegalne wytwarzanie alkoholu
ZDJĘCIA

Bimbrownia w bloku. 54-latek podejrzany o nielegalne wytwarzanie alkoholu 9 7

Wyrabianie napojów spirytusowych bez odpowiedniego wpisu do rejestru jest zakazane i podlega karze do roku pozbawienia wolności. Z takimi konsekwencjami prawnymi musi się liczyć 54-latek zatrzymany przez policjantów w Białej Podlaskiej.

Twierdził, że chce pomóc, a okradł 81-latkę. Złodziej został zatrzymany

Twierdził, że chce pomóc, a okradł 81-latkę. Złodziej został zatrzymany 0 0

Najpierw zaoferował pomoc przy pracach w gospodarstwie, później pożyczył 4 zł, a na koniec okradł 81-letnią kobietę. Sprawcy grozi kara więzienia do 10 lat.

Ksiądz z Lublina o wizycie duszpasterskiej: Nie chodzimy po kolędzie, żeby zbierać pieniądze
Magazyn

Ksiądz z Lublina o wizycie duszpasterskiej: Nie chodzimy po kolędzie, żeby zbierać pieniądze 36

Rozmowa z księdzem Robertem Śliżem z archidiecezji lubelskiej o tym, jak wygląda wizyta duszpasterska

Komunikacja miejska w Białaj Podlaskiej. Bilety będzie można kupić w biletomatach

Komunikacja miejska w Białaj Podlaskiej. Bilety będzie można kupić w biletomatach 0 2

Bilety komunikacji miejskiej będzie można kupić w biletomatach. Dwa urządzenia stanęły na przystankach przy ulicy Terebelskiej oraz Narutowicza.

Pijany kierowca uderzył w bariery energochłonne. Miał blisko 2,5 promila alkoholu [zdjęcia]

Pijany kierowca uderzył w bariery energochłonne. Miał blisko 2,5 promila alkoholu [zdjęcia] 0 2

23-letni kierowca hondy stracił panowanie nad autem i wjechał w bariery energochłonne. Do zdarzenia doszło w sobotę rano w Radzyniu Podlaskim, na skrzyżowaniu ul. Międzyrzeckiej i Pomiarowej. Mieszkaniec gminy Kąkolewnica był pijany.

Żona policjanta choruje na białaczkę. Funkcjonariusze apelują o oddawanie krwi

Żona policjanta choruje na białaczkę. Funkcjonariusze apelują o oddawanie krwi 27 4

Po raz kolejny policjanci z Krasnegostawu organizują zbiórkę krwi dla żony jednego z swoich kolegów – Izabeli Kowalik. Kobieta choruje na białaczkę. Zbiórkę krwi zaplanowano na początku lutego w dwóch miastach - Krasnymstawie i Zamościu.

"Chciał tylko zaatakować" samochód. Pijany kierowca zatrzymany na stacji paliw

"Chciał tylko zaatakować" samochód. Pijany kierowca zatrzymany na stacji paliw 8 6

Nie przejął się sądowym zakazem i pijany pojechał na stację paliw. Później tłumaczył policjantom, że "chciał tylko zatankować paliwo do swojego auta". 42-letni kierowca busa miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Rodzinna tragedia w Chełmie. 14-latek zabił macochę, a jej syna ciężko zranił nożem?
NOWE INFORMACJE

Rodzinna tragedia w Chełmie. 14-latek zabił macochę, a jej syna ciężko zranił nożem? 72 9

Dramat w Chełmie. 14-latek zabił nożem macochę i ciężko ranił przyrodniego brata. Później uciekł z domu.

Nie żyje ugodzona nożem 39-letnia kobieta. 14-latka pilnuje w szpitalu policja

Nie żyje ugodzona nożem 39-letnia kobieta. 14-latka pilnuje w szpitalu policja 23 8

Nie żyje 39-letnia mieszkanka Chełma, która została ugodzona nożem. Do szpitala został przewieziony także zraniony 18-letni syn kobiety. W sprawie został zatrzymany 14-letni chłopak.

Studenci wracają do Polski po wizycie w Wuhan w Chinach. MSZ uspokaja ws. zagrożenia groźnym wirusem
film

Studenci wracają do Polski po wizycie w Wuhan w Chinach. MSZ uspokaja ws. zagrożenia groźnym wirusem 1 12

Po Polski mają przylecieć studenci z Politechniki Rzeszowskiej, którzy przebywali w chińskim mieście Wuhan, które jest centrum epidemii koronawirusa 2019-nCoV. Władze uspokajają, że warszawskie Lotnisko Chopina zapewnia, że jest odpowiednio przygotowane na przybycie podróżnych.

Niedziele handlowe w 2020 roku. Czy 26 stycznia zrobimy zakupy?

Niedziele handlowe w 2020 roku. Czy 26 stycznia zrobimy zakupy? 5 2

Dzisiaj jest pierwsza niedziela handlowa w 2020 roku, po zmianie przepisów. W sumie w bieżącym roku będzie zaledwie siedem niedziel, kiedy nie będzie obowiązywać zakaz handlu.

Jeszcze drożej za odpady? Nowe stawki i zasady. "Było bardzo burzliwe posiedzenie"
ZAMOŚĆ

Jeszcze drożej za odpady? Nowe stawki i zasady. "Było bardzo burzliwe posiedzenie" 2 16

W poniedziałek radni będą się musieli zmierzyć z problemem opłat za śmiecie. Nowe, wyższe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązują zaledwie od początku stycznia. Prezydent chce je podnieść. Kolejny pomysł to zmiana metody ich naliczania. Już na posiedzeniach komisji działających w radzie miasta było burzliwie.

Biała Samorządowa: Decyzja wojewody była polityczna. Ale miasto posłuchało jego uwag

Biała Samorządowa: Decyzja wojewody była polityczna. Ale miasto posłuchało jego uwag 0 14

Miasto skieruje uchwałę "żłobkową" do konsultacji Rady Rodziców. Tymczasem, radni Białej Samorządowej uważają że decyzja wojewody, który unieważnił tę uchwałę, była polityczna.

Człowiek z Lublina i jego brzmienie. Współpracuje z uznanymi muzykami z całego świata
Magazyn

Człowiek z Lublina i jego brzmienie. Współpracuje z uznanymi muzykami z całego świata 32 1

- Cieszę się, że znani muzycy potrafią docenić moją pracę. Dla mnie najważniejsze jest to, że po tylu latach człowiek z Lublina zdobył sobie uznanie - Rozmowa z Grzegorzem Kulawiakiem, producentem i realizatorem muzycznym, właścicielem lubelskiego studia SinMix oraz byłym basistą grupy Ravendusk

Studniówki 2020. Bal maturzystów Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Studniówki 2020. Bal maturzystów Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie [zdjęcia] 11 5

Na studniówce maturzystów Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie bawi się ponad 230 osób. Uczniowie siedmiu klas PSBiG zarezerwowali salę balową hotelu Luxor w kwietniu ub. roku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.