Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 stycznia 2020 r.
19:07

Mało pieniędzy na komunikację miejską w Lublinie. Radny PiS chce oszczędności w Galerii Labirynt

Autor: Zdjęcie autora drs
101 73 A A
Od 1 lutego główne linie autobusowe mają jeździć w dni powszednie co 20 minut
Od 1 lutego główne linie autobusowe mają jeździć w dni powszednie co 20 minut (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

W sprawie zapowiadanych na luty cięć w rozkładach jazdy interweniuje u prezydenta miasta opozycyjny radny Marcin Jakóbczyk (PiS). Podkreśla, że okrojenie częstotliwości kursów będzie skutkować nie tylko dłuższym postojem na przystanku, ale też tłokiem w pojazdach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przypomnijmy, że od 1 lutego główne linie autobusowe mają jeździć w dni powszednie co 20 minut, w soboty co 30, zaś w niedziele co 50. Okrojone mają być też rozkłady linii trolejbusowych. Częściej niż dziś (ale rzadziej niż jesienią), pojadą natomiast linie 151 i 158.

Zarząd Transportu Miejskiego tłumaczy cięcia tym, że dostał od miasta mniej pieniędzy na utrzymanie komunikacji miejskiej. Fundusze na ten cel zostały okrojone o 15 proc. w porównaniu z ubiegłorocznymi, a na dodatek rosną koszty kursów, m.in. za sprawą cen energii elektrycznej oraz wzrostu płac kierowców.

Samorząd Lublina tłumaczy, że nie może wydać więcej pieniędzy na komunikację, bo miejskie dochody ucierpiały wskutek rządowych zmian w systemie podatkowym.

Radny Jakóbczyk proponuje, aby oszczędności poszukać gdzieś indziej. Proponuje zmniejszenie puli pieniędzy na promocję Lublina i zabranie pieniędzy miejskiej Galerii Labirynt, która zdaniem radnego „wzbudza wiele kontrowersji wśród mieszkańców”.

e-Wydanie

Komentarze 73

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 stycznia 2020 o 19:35
+42
A może radni będą dla przykładu pracować społecznie ??
Avatar
Gość / 29 stycznia 2020 o 20:12
+38
Proponuję cięcia rozpocząć nie od kultury a od zabrania premii tym którym one się rzekomo należą drogi panie radny
Avatar
Mieszkaniec Siedmiowzgorza / 29 stycznia 2020 o 20:21
+34
Cięcia w komunikacji ale Prezydent swoim pracownikom dał po 300zl podwyżki, a proszę o sprostowanie redakcji "Dziennika Wschodniego" że piszę nieprawdę w artykule gdyż dla kierowców komunikacji miejskiej nie było żadnych podwyżek jedynie wyrównanie stawki godzinowej do najniższej obowiązującej od 1 stycznia A wyliczona na 15.5zl więc proszę nie pisać o podwyżkach skoro to ustawa zobowiązuje by każdy pracownik poniżej minimum nie byl
Avatar
Gość / 29 stycznia 2020 o 20:11
+33
Zwolnić połowę urzędników, i tak Lublin się wyludnia, nie są potrzebni, a pieniądze się znajdą.
Avatar
Gość / 29 stycznia 2020 o 23:13
+28
Teraz niektóre linie jeżdżą raz na godzinę a oni jeszcze chcą obcinac??? Ścisk w autobusach i znikające z wyświetlaczy kursy!! Przesiąść sie nie da z jednego autobusu do drugiego bo odjeżdżają byle szybciej albo nie otwierają drzwi mimo przyciskania magicznych guzików !!!! Często jeżdżą stare graty!! I po co jest ZTM? Sterczy się na przystankach jak na wsi w PRL-u.
Avatar
Gość / 29 stycznia 2020 o 21:25
+24
To nieprawdopodobne co się dzieje w naszym mieście. Nie ma pieniędzy na komunikację, ale na niepotrzebną przebudowę al. Racławickich się znalazły. Zamiast wycinania setek drzew należy tam tylko wymienić nawierzchnię, będzie taniej i szybciej, i co najważniejsze bez komplikowania ludziom życia. Ale przede wszystkim wał z Górkami Czechowskimi - właśnie zaczyna się budowa przez miasto (LPEC) sieci ciepłowniczej, mimo unieważnienia przez sąd pro deweloperskiej uchwały rady miasta i braku zgody na zabudowę - na to pieniądze się znalazły. Należy tego prezydenta jak najszybciej odsunąć od władzy.
To nieprawdopodobne co się dzieje w naszym mieście. Nie ma pieniędzy na komunikację, ale na niepotrzebną przebudowę al. Racławickich się znalazły. Zamiast wycinania setek drzew należy tam tylko wymienić nawierzchnię, będzie taniej i szybciej, i co najważniejsze bez komplikowania ludziom życia. Ale przede wszystkim wał z Górkami Czechowskimi - właśnie zaczyna się budowa przez miasto (LPEC) sieci ciepłowniczej, mimo unieważnienia przez sąd pro deweloperskiej uchwały rady miasta i braku zgody na zabudowę - na to pieniądze się znalazły. Należy t... rozwiń
Avatar
Ghj / 29 stycznia 2020 o 23:26
+22
Wprowadzić bilety na wystawy do galerii labirynt i okroić fundusze o połowę. W środku ani człowieka... ludzie zweryfikują wartość sztuki tamtejszej -skoro kapitalizm weryfikuje potrzebę połączeń komunikacyjnych zwłaszcza po wsiach... to nie widzę przeciwwskazań żeby rynek zweryfikował zapotrzebowanie na galerię labirynt
Avatar
Gość / 29 stycznia 2020 o 20:13
+22
Co za obłuda , jakie podwyżki dla kierowców ?
Avatar
Gość / 29 stycznia 2020 o 19:36
+22
Miasto wyda też pieniądze na organizację obchodów rocznicy Jana Pawła II. Coś tam w tym roku jest. Można odwołać. To kompletnie niepotrzebny wydatek.
Avatar
Marika / 30 stycznia 2020 o 11:55
+21
A tyle było gadania o przesiadaniu się z samochodów do komunkacji miejskiej i po cholerę jeśli komunikacja zamiast sie rozwijać to się zwija.
Avatar
Ewa / 4 lutego 2020 o 05:51
0
Wszystko przez to, że pisowski rząd obiął kasę dla gmin. Chcieliście kasy w łapę, to teraz stujcie na przystankach.
Avatar
Do Pana Andrzeja: / 2 lutego 2020 o 21:50
+1
"A dziwne, że ZTM ma wydać w tym roku ponad 100 mln na nowy system BILETOWY !!!!" - Panie Andrzeju trochę Pan z tymi pieniędzmi zaszalał :) , nie 100 mln ale ponad 15 milionów - to znacząca różnica, ale swoją drogą to i tak dużo, tyle ma kosztować nowy system biletowy. "Po co obecny system działa bardzo sprawnie i jest bardzo nowoczesny." - Zgadzam się jak najbardziej, od 2008 roku działa bez zarzutów i służy dobrze pasażerom, zmiana wynika z pomysłów unijnych, to nie nasz cyrk i nie nasze małpy, Unia zafunduje nam to kosztowne przedsięwzięcie w ramach rzekomej wygody i nowoczesności - ale to ściema, przyjrzałem się temu projektowi - to jakaś kolejna aplikacja na smartfony, która umożliwia płacenie za bilety komórką, to z kolei dostosowywanie biletomatów do możliwości uiszczania zapłaty za przejazd kartą bankową( bardziej "postępowe" miasta Polskie wymyśliły w ten sposób, że zlikwidowały biletomaty mobilne w pojazdach i zamontowały jedynie rozwiązania oparte o bezgotówkowe płatności za bilety - kartą bankową - absolutnie niedobry pomysł, tłumaczono to tym, że biletomaty zajmują miejsce i ponadto trzeba w nich uzupełniać tusz by wydrukował bilet - to jest takie samo gadanie jak było niegdyś z budkami telefonicznymi - "po co to komu skoro każdy ma telefon a nawet smartfona" a budki generują koszty utrzymania( a np. wiaty przystankowe to nie generują? - też padają ofiarami wandali co albo szybę wybije taki cymbał albo sprejem sobie musi pomalować - i telekomunikacja polska jakoś musiała sobie dawać z tym radę i dawała) - myślę, że jeśli chodzi o budki telefoniczne to nie jedna osoba wspomina je z sentymentem i symbolem wolności - bo można było komórki zapomnieć i podejść do automatu, drobne wpłacić lub kartą abonamentową uiścić opłatę za rozmowę i chwilę pogadać - wygoda, a ostatnimi laty mamy widok setek twarzy ludzi nieprzytomnych od smartfonów - ale spowodowane jest to zaiste faktem internetu mobilnego i wi-fi - gdyby internet został tylko w domach i miejscach pracy na kablach/przewodach w komputerach problemu fonoholizmu nie byłoby w ogóle a relacje międzyludzkie odżyłyby, ludzie zyskaliby ponadto więcej czasu, zdrowia i prywatności, życie byłoby zupełnie inne gdyby nie było tego dziadostwa w postaci smartfonów i wi-fi - dziadostwa, celowo tak powiedziałem, bo te kwestie podobnie jak social media nie wpłynęły na rozwój ludzkości( tak samo nie wpłynie a nawet pogorszy sytuację sieć 5G i internet rzeczy) a doprowadziły i doprowadzają jedynie do zabierania ludziom czasu, zdrowia i prywatności przy jednoczesnym rozleniwianiu, ogłupianiu i uzależnianiu. Moim zdaniem to byłoby zgodne ze zrównoważonym rozwojem, gdyby smartfony zakazać, zdelegalizować, zniszczyć, wyeliminować( do produkcji i użytkowania zostałyby jedynie komórki sieci 2G i 3G - podstawowych urządzeń służących komunikacji rozmowa/sms-y nie wyeliminujemy przecież) i to samo zrobić z wi-fi( pozostawić jedynie internet przewodowy/kablowy w domach i miejscach pracy w komputerach ot co), a social media też powinien wreszcie czekać kres mody(głupiego trendu, głupiej mody na inwigilację, tracenie czasu, zdrowia i prywatności na dawanie się rozleniwiać, ogłupiać i uzależniać) i popularności, do łask powinny wrócić aparaty cyfrowe( można robić zdjęcia, potem wywołać i mieć w albumie dla siebie i/lub przyjaciół) i kamery( filmiki można nagrywać, a potem sobie na CD zrzucić na pamiątkę). Żadnych biometrii( bo to poprzez skany palca, oka, twarzy, dłoni, głosu może poprowadzić tylko ku jednemu - czipowaniu ludzi niczym bydła pastewnego), żadnego 5G i internetu rzeczy tym bardziej - dekada ze smartfonami i wi-fi dowodzi bezcelowości i bezsensowności tej cyfrowo-technologicznej poprawności politycznej. "100 mln zł ta kwota wystarczyłaby na sprawne funkcjonowanie komunikacji w Lublinie na ok. 5 - 6 lat !!!" - No nie zupełnie ale na pewno wystarczyłaby na zakup nowego taboru w bardzo dużej ilości, co w istocie przyczyniłoby się do zwiększenia komfortu podróży. "Po co kupować ELEKTRYCZNE AUTOBUSY w Lublinie jak mamy super rozwiązanie - TROLEJBUSY. Elektryczne autobusy niech kupują miasta w których nie ma trolejbusów." - Zgadzam się jak najbardziej, poza tym elektrobusy to interes niepewny i kosztochłonny - wymaga montażu specjalnych stacji dokujących/ładujących to raz a dwa długo się taki pojazd ładuje aby być w pełni naładowany - czyli czasochłonność. Powiem to samo - pomysł unijny, nie nasz cyrk, nie nasze małpy.
"A dziwne, że ZTM ma wydać w tym roku ponad 100 mln na nowy system BILETOWY !!!!" - Panie Andrzeju trochę Pan z tymi pieniędzmi zaszalał :) , nie 100 mln ale ponad 15 milionów - to znacząca różnica, ale swoją drogą to i tak dużo, tyle ma kosztować nowy system biletowy. "Po co obecny system działa bardzo sprawnie i jest bardzo nowoczesny." - Zgadzam się jak najbardziej, od 2008 roku działa bez zarzutów i służy dobrze pasażerom, zmiana wynika z pomysłów unijnych, to nie nasz cyrk i nie nasze małpy, Unia zafunduje nam to kos... rozwiń
Avatar
st. / 2 lutego 2020 o 12:37
+2
Zawiesić te wszystkie noce kultury i inne karnawale. Te imprezy już nic nie wnoszą nowego i tylko generują koszty.
Wybacz, ale to akurat ostatnia rzecz na jakiej bym ciął koszta. Nie każdemu wystarczy dla rozrywki TV i małpeczka co wieczór.
Przecież te pesudo imprezy kulturalne w Lublinie to kultura najniższych lotów. To jest właśnie rozrywka dla plebsu.
 Wybacz- to nazwisko pewnej osoby, która chce się wypowiwadać w tej kwestii....
Avatar
Andrzej / 2 lutego 2020 o 10:07
-3
A dziwne, że ZTM ma wydać w tym roku ponad 100 mln na nowy system BILETOWY !!!! Po co obecny system działa bardzo sprawnie i jest bardzo nowoczesny. 100 mln zł ta kwota wystarczyłaby na sprawne funkcjonowanie komunikacji w Lublinie na ok. 5 - 6 lat !!! Po co kupować ELEKTRYCZNE AUTOBUSY w Lublinie jak mamy super rozwiązanie - TROLEJBUSY. Elektryczne autobusy niech kupują miasta w których nie ma trolejbusów.
Avatar
Muchołap / 30 stycznia 2020 o 19:26
0
Znudził mi się już ten prezydent. Szkoda, że do wyborów tak daleko :(
 Jak może znudzić Ci się taki wspaniały włodarz miasta, który jest ekspertem od ekonomii, budownictwa, inwestycji, rozwoju i w ogóle geniuszem jak widać np. po problemie kasy na komunikację miejską! A fe! 
Avatar
Gość / 30 stycznia 2020 o 16:57
0
Prawda jest taka, że wcześniej wiele linii jeździło pustych i woziło powietrze. Należ ograniczyć kursy głównie w godzinach poza szczytem i zorganizować kursy w taki sposób aby możliwe były sprawne przesiadki
Avatar
Gość / 30 stycznia 2020 o 16:55
+2
ciemnota głosowała na pis a teraz zdziwienie, że zamiast nowych inwestycji w mieście czy dalszego rozwijania komunikacji zbiorowej mają jedynie pińcetki i trzynastki. Tak się kupuje ludzi ich własnymi pieniędzmi.
Avatar
Gość / 30 stycznia 2020 o 14:52
+15
Zamiast Panie Prezydencie przeznaczac miliony na rozbudowę al. Racławickich czy ul. Lipową - przeznaczyć kwotę na kursy MPK. Remont - powtarzam remont ww ulic się należy to jest oczywiste - ale remont !!!! Nie poszerzenie lub jak kto woli rozbudowa !!!!!
Avatar
Gość / 30 stycznia 2020 o 13:10
+5
a to może PiS odda co zabrał samorządom i da to co im obiecał? :)
Avatar
Melchior / 30 stycznia 2020 o 12:30
+9
Zamiast było wywalać setki tysięcy na flagę pod zamkiem, którą teraz trzeba konserwować z miejskich funduszy, trzeba było przeznaczyć to na cel w postaci rozwoju komunikacji. Dotyczy to też gusłów i miesięcznic smoleńskich oraz innych pseudoreligijnych i politycznych igrzysk PiS
Zobacz wszystkie komentarze 73

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Zwolniły się miejskie lokale na prowadzenie biur, sklepów i usług

Lublin: Zwolniły się miejskie lokale na prowadzenie biur, sklepów i usług 0 0

Zwolniły się kolejne miejskie lokale przeznaczone na prowadzenie biur, sklepów i usług.

Szkoła w Łukowie zbiera na nagrobek dla swojego patrona

Szkoła w Łukowie zbiera na nagrobek dla swojego patrona 0 0

Szkoła Podstawowa nr 4 z Łukowa chce odnowić nagrobek swojego patrona – dr. Bronisława Chącińskiego. W internecie trwa zbiórka.

Rodzice dzieci z Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie chcą odwołać dyrektora. Miał łamać prawo
galeria

Rodzice dzieci z Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie chcą odwołać dyrektora. Miał łamać prawo 1 6

W Zespole Szkół nr 12 rodzice chcą odwołać dyrektora szkoły. Zwołano nadzwyczajne zebranie w tej sprawie. – Nasze działania to nie walka z panem Lucjanem Miciukiem, ale walka o bezpieczeństwo i godne warunki dla uczniów i nauczycieli – mówi Agnieszka Ciszewska, przewodnicząca rady rodziców

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej po rozbudowie i modernizacji czeka na pieniądze

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej po rozbudowie i modernizacji czeka na pieniądze 1 8

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest już po rozbudowie i modernizacji.

Zamość zaprasza na Sacrofilm
29 lutego 2020, 0:00

Zamość zaprasza na Sacrofilm 0 0

25. jubileuszowa edycja Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” odbędzie się w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu w dniach 29 lutego – 5 marca 2020 roku. Zobaczymy m.in. „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy i „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” Krzysztofa Zanussiego.

Stal Kraśnik w Las Vegas, czyli trzy porażki i wygrana na pocieszenie

Stal Kraśnik w Las Vegas, czyli trzy porażki i wygrana na pocieszenie 0 2

Juniorzy Stali Kraśnik na pewno będą miło wspominać wyprawę do Las Vegas. Niestety, gorzej było z wynikami. Przy okazji turnieju Mayor’s Cup drużyna niebiesko-żółtych zakończyła fazę grupową z zerowym dorobkiem punktowym i bramkowym. W trzech meczach straciła aż 18 goli. Na pożegnanie udało się jednak wygrać z Utah Storm 2:1 i zająć 25 miejsce w kategorii wiekowej do lat 16.

Wstęp do Korzeniowego Dołu w Kazimierzu Dolnym będzie płatny? Są zwolennicy takiego pomysłu

Wstęp do Korzeniowego Dołu w Kazimierzu Dolnym będzie płatny? Są zwolennicy takiego pomysłu 18 24

Droga biegnąca przez Korzeniowy Dół nie jest już drogą gminną. To kolejny krok, który umożliwia miastu wprowadzenie biletów wstępu do najsłynniejszego wąwozu na Lubelszczyźnie

Mikkel Michelsen zostaje w Speed Car Motorze Lublin do 2021 roku

Mikkel Michelsen zostaje w Speed Car Motorze Lublin do 2021 roku 0 2

Mikkel Michelsen poinformował podczas transmisji na żywo na klubowej stronie na Facebooku, że zostaje w Speed Car Motorze Lublin do 2021 roku. Obecnie, razem z kolegami, przebywa na przedsezonowym zgrupowaniu we Włoszech.

Liga Mistrzów. Atletico lepsze od Liverpoolu!
film

Liga Mistrzów. Atletico lepsze od Liverpoolu! 0 0

Atletico Madryt i Borussia Dortmund wygrały swoje domowe mecze w ramach 1/8 finału. Zespół z Madrytu pokonał Liverpool, a dortmundczycy okazali się lepsi od Paris Saint Germain

Lublin: Zamkną fragment ul. Staszica

Lublin: Zamkną fragment ul. Staszica 0 0

Z powodu rozbiórki starego budynku szpitala zamknięta zostanie dziś po południu ul. Staszica w rejonie zakrętu przy szpitalnej bramie.

Najbogatsi politycy z woj. lubelskiego. Kto zgromadził największy majątek?
galeria

Najbogatsi politycy z woj. lubelskiego. Kto zgromadził największy majątek? 11 19

Sześcioro przedstawicieli województwa lubelskiego trafiło na listę 50 najbogatszych polskich polityków. Na podium uplasował się senator PiS z Białej Podlaskiej Grzegorz Bierecki. Wysoko w stawce znalazł się także jego kolega z  senackich ław, Jacek Bury z Koalicji Obywatelskiej

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lutego 2020 r. 0 0

Malarstwo Jana Szancenbacha w Galerii Wirydarz
21 lutego 2020, 18:00

Malarstwo Jana Szancenbacha w Galerii Wirydarz 0 0

W piątek, 21 lutego o godz. 18 w Galerii Sztuki Współczesnej Wirydarz odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Jana Szancenbacha. Na ekspozycji zobaczymy ok. 20 obrazów olejnych powstałych na przestrzeni lat 80 i 90-tych XX wieku.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie będzie miała nowy pas startowy

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie będzie miała nowy pas startowy 2 3

Pas startowy, który powstaje na lotnisku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, będzie miał długość 1020 m i szerokość 30 metrów. Szkoła dotychczas korzystała z trawiastego lądowiska, co oznaczało, że w Depułtyczach mogły lądować i startować stosunkowo lekkie samoloty komunikacyjne i szkolne. Lotnisko miało ograniczenia wagi, bo kaprysy pogody często ograniczały liczbę startów i lądowań z obawy, że samoloty mogłyby po prostu ugrzęznąć.

Gmina Biała Podlaska chce rozbudować szkołę. Pomoże premier?

Gmina Biała Podlaska chce rozbudować szkołę. Pomoże premier? 0 2

Gmina Biała Podlaska szuka wsparcia w kancelarii premiera. Chodzi m.in. o remont szkoły w Grabanowie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!