Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 października 2020 r.
20:01

"Marszałku! zmień piec". Ekolodzy nie chcą „antysmogowej ściemy” w Lubelskiem

18 7 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

– Województwo lubelskie może stać się śmietnikiem, do którego będą trafiać paliwa najgorszej jakości – alarmują ekolodzy, komentując projekt nowej uchwały antysmogowej dla naszego regionu. A władze województwa przekonują, że to dobry dokument, który przyczyni się do poprawy czystości lubelskiego powietrza

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prace nad dokumentem rozpoczęły się przed czterema laty, jeszcze za rządów PO-PSL w sejmiku. W 2019 roku zespół złożony m.in. z ekspertów, naukowców, samorządowców i przedstawicieli branży węglowej opracował projekt uchwały antysmogowej. Trafił on jednak do kosza. Teraz władze województwa ze Zjednoczonej Prawicy przygotowały nowy dokument, który trafił do konsultacji społecznych. Potrwają one do 15 października.

– Po tych czterech latach pojawia się kolejny projekt, który nie bez przesady nazwaliśmy „antysmogową ściemą”, choć wiem, że to jest mocne i mało merytoryczne słowo. Ten projekt nazywa się uchwałą antysmogową, ale tak naprawdę niewiele wnosi – mówił w poniedziałek podczas manifestacji przed Urzędem Marszałkowskim Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Aktywista chwali co prawda proponowany zapis dotyczący zakazu palenia w piecach mokrym drewnem. Ale zaznacza, że w dokumencie nie ma skutecznych regulacji dotyczących jakości innych paliw. – Nie ma tam żadnych norm dla większości użytkowanych w domach instalacji, czyli pieców kaflowych, kominków, kóz czy miejscowych ogrzewaczy. Czyli do Bóg wie kiedy będziemy mogli używać starych pieców i najgorszych paliw – ocenia prezes Towarzystwa.

Gorczyca podkreśla też, że uchwały antysmogowe przyjęto już w większości polskich województw. Takich dokumentów oprócz Lubelskiego nie mają jeszcze Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie i Zachodniopomorskie, choć ostatni z tych regionów jest na dobrej drodze do uchwalenia dokumentu.

– Efekt tego może być taki i już możemy to obserwować na rynku, że będą do nas płynęły paliwa, które nie będą mogły być użytkowane w innych województwach. Staniemy się śmietnikiem, w którym będzie można używać najbardziej emisyjnych paliw, co odbije się na tym, że coraz więcej osób będzie umierać w wyniku chorób spowodowanych przez zanieczyszczenie powietrza – twierdzi Gorczyca.

– Nieprawdą jest, że nasze województwo będzie śmietnikiem, na który będą trafiały paliwa najgorszej jakości. Na polski rynek będą trafiały tylko paliwa spełniające normy rządowe. My mówimy o samym procesie spalania – odpowiada członek zarządu województwa lubelskiego Sebastian Trojak. I przekonuje, że proponowany projekt uchwały jest dobry.

Podobnego zdania jest Ryszard Szczygieł, radny wojewódzki z PiS i przewodniczący wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, która opiniowała dokument. – Jesteśmy regionem rolniczym. W większości gospodarstw są tradycyjne piece i nie możemy wylać dziecka z kąpielą. Musimy dać ludziom czas na wymianę pieców do 2027 roku – argumentuje Szczygieł.

A marszałek Trojak dodaje: – Ja jestem zwolennikiem małych kroków, które idą w dobrym kierunku. Nie chodzi o to, żeby narzucać rozwiązania, które mogą zostać nie zaakceptowane przez społeczeństwo.

Ekolodzy chcą, by w lubelskiej uchwale znalazły się nie tylko zapisy dotyczące jakości paliw i urządzeń grzewczych. Proponują m.in. zakaz instalowania pieców i kotłów w nowych budynkach, które mają inne źródło ogrzewania. Inna propozycja dotyczy zabronienia rekreacyjnego palenia w kominkach w dni wysokich stężeń zanieczyszczeń. Te postulaty raczej jednak nie zostaną spełnione.

– W całym 2019 roku nie mieliśmy przekroczenia norm pyłów PM10 i PM2,5. Te rozwiązania zostały przyjęte w województwie małopolskim i zgadzam się z tym, że w tym regionie są one konieczne. Zespół, który pracował nad naszą uchwałą, uważa, że na obszarze naszego województwa nie ma potrzeby stosować tak rygorystycznych przepisów – komentuje Sebastian Trojak.

Dzieci narażone szczególnie

O tym, że smog ma negatywny wpływ na zdrowie, przekonują lekarze. Podkreślają też, że smog może być szczególnie niebezpieczny dla osób zakażonych koronawirusem. W Polsce co roku z powodu smogu przedwcześnie umiera, nawet 45 tys. osób. Niepokojących danych dostarczyły również niedawne badania przeprowadzone przez naukowców z Francji i Belgii. Okazało się, że dzieci z Rybnika mają o 425 proc. wyższe stężenie rakotwórczego tzw. czarnego węgla w moczu niż ich rówieśnicy ze Strasburga.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 października 2020 r. o 21:01
+18
DOJCZE GREENPEACE znowu ODLATUJE? Wulkan który wybuchł w 2010 roku na Islandii, wyrzucił do atmosfery więcej CO2 , niż wyprodukowała cała ludzkość przez ostatnie 100 lat, więc pytam czy jaki szkopski sorosolobbysta płaci za pitolenie tych bzdur o klimacie???
Avatar
Janusz_Paliwas / 12 października 2020 r. o 20:28
+17
Tylko normalne i stałe ceny gazu dla odbiorców detalicznych pomogą walczyć ze smogiem. A nie opłaty przesyłowe, stałe, zmienne, taryfy w10 w17 w93 itd. odczytać rachunek za gaz, trzeba mieć pół godziny i dużo inteligencji. Wszystkie inne działania są ściemą.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 października 2020 r. o 23:23
+6
Japonia buduje elektrownie węglowe. Anglia wznawia wydobycie, Bawaria jedzie na węglu, a w PL zamykają hmm wiadomo po co : chcą górników uyebac z dodatkami i protesty wyciąć jak będzie prywatną kopalnia, a po drugie zyski w obce unijne ręce.
Avatar
LAS / 12 października 2020 r. o 21:50
+5
Od początku roku do dzisiej poziom benzo(a)pirenu osiągnął w aglomeracji lubelskiej (w Lublinie) 190% średniorocznego poziomu dopuszczalnego. Opowiada to około 600 wypalonych w tym czasie papierosów przez każdego mieszkańca Lublina i gości – tych jeszcze nienarodzonych również. Według ostatnich badań naukowców największych uniwersytetów zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na pandemię COVID-19 oraz związanych z tym zgonami. Według tych samych bada 78% zgonów związanych z COVID-19 ma miejsce na terenach zanieczyszczonych pyłami zawieszonymi PM 2,5, dwutlenkiem azotu oraz WWA. Według raportu Greenpeace i Fundacji #13 wszystkie placówki przedszkolne w regionie znajdują się w otoczeniu powietrza, którego zanieczyszczenie przekracza normy WHO. Na zdrowie wszystkim tym, którzy uważają, że jest ok. Szczególne gratulacje dla tych, którzy pozwalali i pozwalają na zabudowywanie naturalnych korytarzy przewietrzających Lublin i okolice.
Od początku roku do dzisiej poziom benzo(a)pirenu osiągnął w aglomeracji lubelskiej (w Lublinie) 190% średniorocznego poziomu dopuszczalnego. Opowiada to około 600 wypalonych w tym czasie papierosów przez każdego mieszkańca Lublina i gości – tych jeszcze nienarodzonych również. Według ostatnich badań naukowców największych uniwersytetów zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na pandemię COVID-19 oraz związanych z tym zgonami. Według tych samych bada 78% zgonów związanych z COVID-19 ma miejsce na terenach zanieczyszczonych pyłami zawieszonym... rozwiń
Avatar
Rom23 / 12 października 2020 r. o 21:05
+5
cóż wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego , że spalanie gazu też niesie za sobą produkcje CO2 Kwestia tego ile CO2 powstaje ze palenia 1 tony węgla a ile 1 tony metanu (CH4) i ile energii jesteśmy w stanie wyprodukować z 1 tony Jeśli chcemy ekologii to na ta chwile tylko atom Wiaterek i słoneczko dobre dla domków ale nie dla przemysłu
Avatar
lbnpl / 13 października 2020 r. o 10:17
+4
W Krakowie już nie palą węglem a smog największy od lat. Bo smog wynika z braku ruchu powietrza. Zabudujcie górki, to będziecie pseudoekolodzy chodzić w smogu do kolan.
Avatar
DOgp / 13 października 2020 r. o 08:45
+4
I znowu wszystkie transparenty robiła jedna osoba a protest wygląda na opłacony.
Avatar
lbnpl / 13 października 2020 r. o 10:17
+4
W Krakowie już nie palą węglem a smog największy od lat. Bo smog wynika z braku ruchu powietrza. Zabudujcie górki, to będziecie pseudoekolodzy chodzić w smogu do kolan.
Avatar
DOgp / 13 października 2020 r. o 08:45
+4
I znowu wszystkie transparenty robiła jedna osoba a protest wygląda na opłacony.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 października 2020 r. o 23:23
+6
Japonia buduje elektrownie węglowe. Anglia wznawia wydobycie, Bawaria jedzie na węglu, a w PL zamykają hmm wiadomo po co : chcą górników uyebac z dodatkami i protesty wyciąć jak będzie prywatną kopalnia, a po drugie zyski w obce unijne ręce.
Avatar
LAS / 12 października 2020 r. o 21:50
+5
Od początku roku do dzisiej poziom benzo(a)pirenu osiągnął w aglomeracji lubelskiej (w Lublinie) 190% średniorocznego poziomu dopuszczalnego. Opowiada to około 600 wypalonych w tym czasie papierosów przez każdego mieszkańca Lublina i gości – tych jeszcze nienarodzonych również. Według ostatnich badań naukowców największych uniwersytetów zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na pandemię COVID-19 oraz związanych z tym zgonami. Według tych samych bada 78% zgonów związanych z COVID-19 ma miejsce na terenach zanieczyszczonych pyłami zawieszonymi PM 2,5, dwutlenkiem azotu oraz WWA. Według raportu Greenpeace i Fundacji #13 wszystkie placówki przedszkolne w regionie znajdują się w otoczeniu powietrza, którego zanieczyszczenie przekracza normy WHO. Na zdrowie wszystkim tym, którzy uważają, że jest ok. Szczególne gratulacje dla tych, którzy pozwalali i pozwalają na zabudowywanie naturalnych korytarzy przewietrzających Lublin i okolice.
Od początku roku do dzisiej poziom benzo(a)pirenu osiągnął w aglomeracji lubelskiej (w Lublinie) 190% średniorocznego poziomu dopuszczalnego. Opowiada to około 600 wypalonych w tym czasie papierosów przez każdego mieszkańca Lublina i gości – tych jeszcze nienarodzonych również. Według ostatnich badań naukowców największych uniwersytetów zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na pandemię COVID-19 oraz związanych z tym zgonami. Według tych samych bada 78% zgonów związanych z COVID-19 ma miejsce na terenach zanieczyszczonych pyłami zawieszonym... rozwiń
Avatar
Rom23 / 12 października 2020 r. o 21:05
+5
cóż wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego , że spalanie gazu też niesie za sobą produkcje CO2 Kwestia tego ile CO2 powstaje ze palenia 1 tony węgla a ile 1 tony metanu (CH4) i ile energii jesteśmy w stanie wyprodukować z 1 tony Jeśli chcemy ekologii to na ta chwile tylko atom Wiaterek i słoneczko dobre dla domków ale nie dla przemysłu
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 października 2020 r. o 21:01
+18
DOJCZE GREENPEACE znowu ODLATUJE? Wulkan który wybuchł w 2010 roku na Islandii, wyrzucił do atmosfery więcej CO2 , niż wyprodukowała cała ludzkość przez ostatnie 100 lat, więc pytam czy jaki szkopski sorosolobbysta płaci za pitolenie tych bzdur o klimacie???
Avatar
Janusz_Paliwas / 12 października 2020 r. o 20:28
+17
Tylko normalne i stałe ceny gazu dla odbiorców detalicznych pomogą walczyć ze smogiem. A nie opłaty przesyłowe, stałe, zmienne, taryfy w10 w17 w93 itd. odczytać rachunek za gaz, trzeba mieć pół godziny i dużo inteligencji. Wszystkie inne działania są ściemą.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bizon Jeleniec – Huragan Międzyrzec Podlaski 0:6. Kontrola od początku do końca

Bizon Jeleniec – Huragan Międzyrzec Podlaski 0:6. Kontrola od początku do końca

Nie miał najmniejszych problemów z odniesieniem kolejnego zwycięstwa lider grupy pierwszej. Huragan rozbił w sobotę na boisku w Łukowie Bizona Jeleniec aż 6:0.

Hrubieszów też pomaga producentom chryzantem i handlowcom

Hrubieszów też pomaga producentom chryzantem i handlowcom

Dłuższe handlowanie przy hrubieszowskim cmentarzu. Chryzantemy posadzone dla ozdoby miasta. Prośba burmistrza Hrubieszowa do mieszkańców, by zrobili zakupy z których zrezygnowali z powodu zamknięcia nekropolii.

Festiwal Integracja Ty i Ja w Kinie Bajka
4 listopada 2020, 10:30

Festiwal Integracja Ty i Ja w Kinie Bajka

W tym roku odbywa się już 17. edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Koszalińskiej imprezie tradycyjnie towarzyszą seanse w kinach studyjnych całej Polski. W dniach 4-5 listopada wybrane filmu będzie można zobaczyć w lubelskim Kinie Bajka.

Mała wieś będzie miała grotę solną. Kolejna inicjatywa lokalnego stowarzyszenia

Mała wieś będzie miała grotę solną. Kolejna inicjatywa lokalnego stowarzyszenia

Dzięki stowarzyszeniu Cichosz w małej miejscowości powiatu parczewskiego powstały już latarnie solarne, mobilna wiejska biblioteka czy drewniana altana na sąsiedzkie spotkania. Teraz w Cichostowie mieszkańcy będą mogli skorzystać z groty solnej.

Interwencyjny skup chryzantem. Rynek Wielki w Zamościu zyskał na urodzie

Interwencyjny skup chryzantem. Rynek Wielki w Zamościu zyskał na urodzie

- Gdyby pani zadzwoniła wczoraj, to byliśmy zrozpaczeni. Jedna czwarta chryzantem nam została. Ale dziś na szczęście zabrał je prezydent i tyle nie stracimy – mówi współwłaścicielka zamojskiej firmy ogrodniczej. Władze miasta w ramach doraźnej pomocy ukwieciły Rynek Wielki.

Włodawianka – Lublinianka 1:3. Jak nie strzelasz dwóch karnych to przegrywasz

Włodawianka – Lublinianka 1:3. Jak nie strzelasz dwóch karnych to przegrywasz

Dobry mecz zespołu Dariusza Bodaka we Włodawie. Lublinianka w pierwszej rundzie musiała uznać wyższość wicemistrza poprzednich rozgrywek. W sobotę odpłaciła jednak rywalom i wygrała na ich boisku 3:1. Trzeba jednak dodać, że podopieczni Mirosława Kosowskiego zmarnowali dwa rzuty karne.

Lubelskie "Pszczółki" nie dały szans CTL Zagłębiu Sosnowiec
galeria

Lubelskie "Pszczółki" nie dały szans CTL Zagłębiu Sosnowiec

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin zapisała w sobotę na swoim koncie drugie w tym sezonie zwycięstwo. Lubelskie koszykarki pokonały na własnym parkiecie CTL Zagłębie Sosnowiec 86:68

Co trzeba zmienić w powiatach nad Wisłą

Co trzeba zmienić w powiatach nad Wisłą

W ciągu sześciu najbliższych lat województwo lubelskie otrzyma miliardy euro z europejskich funduszy. Podział będzie zależał od nowej strategii województwa. Powiatom nadwiślańskim zależy, by w dokumencie znalazły się takie zadania, jak rozwój transportu, turystyki, rolnictwa i biogospodarki.

Nie zdążyłeś udekorować grobu? W Świdniku zapalą znicz za ciebie

Nie zdążyłeś udekorować grobu? W Świdniku zapalą znicz za ciebie

– To jest całkowicie spontaniczna akcja – mówi Jerzy Irsak, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Pegimek w Świdniku, które zarządza cmentarzem komunalnym. – To gest solidarności – dodaje Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. W niedzielę na nieudekorowanych grobach zostaną ustawione znicze i kwiaty.

Świdniczanka – Victoria Żmudź 0:0. Zatrzymali najlepszego strzelca ligi [zdjęcia]
galeria

Świdniczanka – Victoria Żmudź 0:0. Zatrzymali najlepszego strzelca ligi [zdjęcia]

Michał Zuber w tym sezonie zdobył już 14 goli. W sobotę jego Świdniczanka grała u siebie z wiceliderem tabeli grupy drugiej – Victorią Żmudź. Goście zneutralizowali główne atuty rywali i zawody zakończyły się bezbramkowym remisem.

Opole Lubelskie: 28-latek ugodził nożem mężczyznę

Opole Lubelskie: 28-latek ugodził nożem mężczyznę

Sąd aresztował 28-letniego mieszkańca gminy Opole Lubelskie. Mężczyzna kilka dni temu ugodził nożem 38-latka.

Spis rolny idzie opornie przez wirusa

Spis rolny idzie opornie przez wirusa

Laptopy, tablety i przenośne dyski – takimi nagrodami próbuje zachęcić rolników do spisania się samemu urząd statystyczny. W Lubelskiem nie jest z tym najlepiej, m.in. z powodu absencji chorobowej, ale i kwarantanny rachmistrzów spisowych.

Avia Świdnik – Stal Kraśnik 3:1. Koniec kiepskiej passy [zdjęcia]
galeria

Avia Świdnik – Stal Kraśnik 3:1. Koniec kiepskiej passy [zdjęcia]

Po pięciu meczach bez zwycięstwa wreszcie z kompletu punktów mogli się cieszyć piłkarze Avii. Świdniczanie ograli u siebie Stal Kraśnik 3:1. Kluczowe dla losów spotkania były ostatnie minuty pierwszej połowy i początek drugiej, kiedy żółto-niebiescy zdobyli po jednej bramce.

Policja szuka zaginionej 16-latki. Może być w Lublinie

Policja szuka zaginionej 16-latki. Może być w Lublinie

Policjanci z komendy w Świdniku poszukują zaginionej Laury Śliwińskiej. Zaginiona 16-latka wyszła z domu w piątek wieczorem i do chwili obecnej nie powróciła do domu i nie nawiązała kontaktu z rodziną.

Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego. Może być niebezpiecznie na drogach
film

Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego. Może być niebezpiecznie na drogach

Ostrzeżenie pogodowej o gęstej mgle wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.