Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 lutego 2015 r.
8:45
Edytuj ten wpis

Miasto chce wpompować 470 mln zł w Bystrzycę. Plaże, kajaki, parki i rowery

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 40 A A

Nowy staw i park, plaże nad rzeką, przystanie kajakowe i wypożyczalnie rowerów to tylko część przedstawionych wczoraj pomysłów na przyszłość Bystrzycy. Przez dwa miesiące Ratusz ma zbierać opinie mieszkańców, potem stworzy ostateczny plan i poszuka funduszy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Najpewniejsze jest to, że jeszcze dużo wody upłynie w rzece, zanim znajdą się fundusze na wszystkie te plany. Gdzie miasto chce ich szukać? - Bezpośrednio w Brukseli - mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta.

Aż 58 milionów złotych miałoby pochłonąć odtworzenie Stawu Królewskiego za al. Unii Lubelskiej i urządzenie wokół niego parku. Staw "zahaczałby” o ogródki działkowe. - Nie chcemy ich likwidować - zapewnia Żuk. W grę może wchodzić zamiana nieruchomości z działkowcami. - Jeśli będzie taka propozycja.

Staw to tylko jeden z pomysłów Holendrów firmy Kuiper Kompagnons wynajętej przez Ratusz firm do obmyślenia przyszłości 22-kilometrowego miejskiego odcinka Bystrzycy. Firma ta pracowała wcześniej m.in. przy poznańskiej Malcie.

W Lublinie powstać miałyby m.in. trzy plaże nad rzeką (jedna z nich obok starego mostu w pobliżu al. Andersa i ul. Turystycznej), od 5 do 7 przystani kajakowych, około 10 kładek pieszo-rowerowych szerokich na 6 metrów, dwa nowe parki (przy Rusałce i Zawilcowej). Mowa jest ponadto o rewitalizacji parków: Ludowego i Bronowickiego.

Holendrzy proponują też ścieżkę rowerową prowadzącą wzdłuż rzeki do gminy Spiczyn od gminy Strzyżewice, w której planowany jest też wstępny zbiornik pomagający utrzymać czystość wody. Służyć temu ma też podłączenie do kanalizacji Zemborzyc zarówno tych za miastem, jak i tych lubelskich, ale też budowa podczyszczalni wód opadowych na wylotach kanalizacji burzowej.

Wczoraj miasto pokazało wstępne pomysły, wczoraj zaczęły się też konsultacje z mieszkańcami.

Kolejnym etapem ma być stworzenie innego dokumentu, zwanego studium wykonalności, który ma dać odpowiedź na pytanie, które z pomysłów są realne i ile będą kosztować. Potem powstawać mają projekty poszczególnych, cząstkowych inwestycji, a miasto ma starać się zdobyć na nie pieniądze.

Wizja RzekI

Holendrzy podzielili miejski odcinek rzeki na osiem stref z różnymi atrakcjami. Przed zalewem byłaby m.in. pętla kajakowa, obserwatorium ptaków, miejsca dla wędkarzy. Propozycje dla zalewu to plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego, park linowy, kemping w lesie, pensjonaty i ośrodek żeglarski. Za zbiornikiem cumowiska dla kajaków i miejsca dla wędkarzy. Czwarta strefa koło Starego Gaju to m.in. mosty dla rowerzystów, ścianki wspinaczkowe, miejsca do jazdy konnej, plaży, "wiosce studenckiej” i "centrum kultury”. Obok następnej strefy, za LKJ odnowiony ma być park Ludowy. Dalej powstać ma park Rusałka, muzeum wody pitnej, a na rzece byłyby gondole. Za Starym Miastem powstałby staw z parkiem i mostem w kierunku parku Bronowickiego. Ostatnia część to m.in. 18 ha parku przy Zawilcowej i łąki do spacerów.

Co Ty sądzisz?

Swoje opinie na temat opracowania (dostępnego na stronie bystrzyca.lublin.eu) można słać na adres bystrzyca@lublin.eu do końca kwietnia, zaś 25 marca odbędzie się w Ratuszu otwarta dla wszystkich chętnych debata. Potem miasto ma zdecydować, które uwagi uwzględnia. - Ostateczny dokument chcemy mieć do końca czerwca - zapowiada Zdzisław Strycharz, pełnomocnik prezydenta miasta ds. rewitalizacji doliny Bystrzycy.

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Marta / 27 lutego 2015 o 14:44
0

 mnie sie ten pomysl bardzo podoba, jak to byloby pieknie niedaleko mojego miejsca zamieszkania miec i piekny park na Zawilcowej, odnowiony park bronowicki i Ludowy, nie mowiac juz o plazkach i wypozyczalniach kajakow, do tego infrastruktura dla spacerowiczow, miejsca dla dzieci i byloby gdzie wyjsc na spacer z psem, bajeczka. Pomysl zagospodarowania zalewu i Staw krplewski tez mi sie podoba. Obym tylko doczekala realizacji. Tak trzymac :D

Avatar
niezły gość / 26 lutego 2015 o 11:13
0

to głupi pomysł, 470 mln można przeznaczyć na lepszy cel niż na błoto, którego nie chce nikt poza radą miasta czy kimkolwiek kto wymyślił taki poroniony pomysł. A swoją drogą to ciekawe czy ci holenderscy projektanci widzieli w ogóle bystrzycę i zalew, bo jeśli nie to wszystko jasne - po co myśleć samemu skoro można zapłacić zachodowi za projekt, który zrobią w 5 minut i pobrać kaskę. To nic, że projekt jest bez sensu. Obudźcie się! Już lepiej będzie oczyścić zalew, a o możliwość budowy i nowe pomysły jeszcze sami będą do was lgnąć. Teraz wygląda to tak: Oh, unio, proooszę daj nam pieniądze i zrób nam projekt, jesteśmy posłusznymi pieskami, zrobimy wszystko co chcecie, nawet jeśli mija się to z celem a i środkiem do niego nie jest.

Dziękuję za uwagę

to głupi pomysł, 470 mln można przeznaczyć na lepszy cel niż na błoto, którego nie chce nikt poza radą miasta czy kimkolwiek kto wymyślił taki poroniony pomysł. A swoją drogą to ciekawe czy ci holenderscy projektanci widzieli w ogóle bystrzycę i zalew, bo jeśli nie to wszystko jasne - po co myśleć samemu skoro można zapłacić zachodowi za projekt, który zrobią w 5 minut i pobrać kaskę. To nic, że projekt jest bez sensu. Obudźcie się! Już lepiej będzie oczyścić zalew, a o możliwość budowy i nowe pomysły jeszcze sami będą do was lgnąć. Teraz... rozwiń

Avatar
lech666 / 26 lutego 2015 o 07:33
0

Szukają pomysłów żeby wyciągać kasę -Saski ogród dopłata ,stadion dopłata ,basen dopłata -

Włodarze miasta wraz z projektantami zachowują się jak banda debili bez szkoły

2+2 =5

oto matematyka Lubelskich urzędów

Avatar
SYLWESTER / 26 lutego 2015 o 00:43
0

***************************** CZY  LUBLINIANIE  ZASŁUGUJA   NA   PONIZANIE ? ***************************** W  lubelskim  Ratuszu  mają  Nas  Lublinian  za... idiotów  ale  niestety  to  lubelski  Ratusz  ma  od chyłki  myślowe  co  udowadnia  Lublinowi  coraz  częściej (sic?) .   Ja  tylko  przypomnę, źe  Ratusz przeprowadził  wycenę  oczyszczenia  Zalewu  Zemborzyckiego  i  nawet  wytypował  firmę  z  Pozna nia  która  poszła  na  ustępstwa  i  za  torf  z  dna  Zalewu  miała  nawieźć  piasek  na  dno  Zalewu. Firma  miała  doświadczenie  bo  te  same  czynności  wykonała  na  Zalewie  poznańskim .   Miliony były  ale  do  dzisiaj  Zalew  Zemborzycki  to... wielkie  brudne  bajoro ! .   Czyli  Prezydencie  z  lube lskiego  Ratusza ---  nie  poniźaj  Pan  Lublinian ,  bo  zagospodarowanie  rzeki  Bystrzyca  moźna  czynić  po  oczyszczeniu  Zalewu  Zemborzyckiego   NIGDY  ODWROTNIE ! .

***************************** CZY  LUBLINIANIE  ZASŁUGUJA   NA   PONIZANIE ? ***************************** W  lubelskim  Ratuszu  mają  Nas  Lublinian  za... idiotów  ale  niestety  to  lubelski  Ratusz  ma  od chyłki  myślowe  co  udowadnia  Lublinowi  coraz  częściej (sic?) .   Ja  tylko  przypomnę, źe  Ratusz przeprowadził  wycenę  oczyszczenia  Zalewu  Zemborzyckiego&... rozwiń

Avatar
hektor / 25 lutego 2015 o 19:05
0

Muzeum wody pitnej??! W tym ścieku na Bystrzycy??! 1 kwietnia dopiero za miesiąc... Pana Żuka i cały ratusz powinni zamknąć w Abramowicach... :-(

Avatar
lonia / 25 lutego 2015 o 18:57
0

Rewitalizacja parku Ludowego? Raczej tych nędznych resztek, któtre z niego zostały. Ale zróbcie to zróbcie, a nie gadacie o tym od 10 lat.

Avatar
hektor / 25 lutego 2015 o 18:53
0

science fiction = żuk fiction :-D

Avatar
lex / 25 lutego 2015 o 18:24
0

A na koniec będzie jak w sprawie lubelskiego toru, chcecie kajaków czystego zalewu, słonecznych plaż? ...To sobie znajdzcie sponsora który wam to wybuduje a miasto będzie patronatem :)

Avatar
Marko Polo / 25 lutego 2015 o 15:21
0

To by było zbyt piękne :)

Avatar
Grzegorz / 25 lutego 2015 o 13:49
0

Ja mam takie pytanie. Czy Ci wspaniali Holendrzy byli kiedyś nad rzeką Bystrzycą w środku lata? Zamierzają też przy okazji oczyszczalnie ścieków wybudować?

Avatar
Marta / 27 lutego 2015 o 14:44
0

 mnie sie ten pomysl bardzo podoba, jak to byloby pieknie niedaleko mojego miejsca zamieszkania miec i piekny park na Zawilcowej, odnowiony park bronowicki i Ludowy, nie mowiac juz o plazkach i wypozyczalniach kajakow, do tego infrastruktura dla spacerowiczow, miejsca dla dzieci i byloby gdzie wyjsc na spacer z psem, bajeczka. Pomysl zagospodarowania zalewu i Staw krplewski tez mi sie podoba. Obym tylko doczekala realizacji. Tak trzymac :D

Avatar
niezły gość / 26 lutego 2015 o 11:13
0

to głupi pomysł, 470 mln można przeznaczyć na lepszy cel niż na błoto, którego nie chce nikt poza radą miasta czy kimkolwiek kto wymyślił taki poroniony pomysł. A swoją drogą to ciekawe czy ci holenderscy projektanci widzieli w ogóle bystrzycę i zalew, bo jeśli nie to wszystko jasne - po co myśleć samemu skoro można zapłacić zachodowi za projekt, który zrobią w 5 minut i pobrać kaskę. To nic, że projekt jest bez sensu. Obudźcie się! Już lepiej będzie oczyścić zalew, a o możliwość budowy i nowe pomysły jeszcze sami będą do was lgnąć. Teraz wygląda to tak: Oh, unio, proooszę daj nam pieniądze i zrób nam projekt, jesteśmy posłusznymi pieskami, zrobimy wszystko co chcecie, nawet jeśli mija się to z celem a i środkiem do niego nie jest.

Dziękuję za uwagę

to głupi pomysł, 470 mln można przeznaczyć na lepszy cel niż na błoto, którego nie chce nikt poza radą miasta czy kimkolwiek kto wymyślił taki poroniony pomysł. A swoją drogą to ciekawe czy ci holenderscy projektanci widzieli w ogóle bystrzycę i zalew, bo jeśli nie to wszystko jasne - po co myśleć samemu skoro można zapłacić zachodowi za projekt, który zrobią w 5 minut i pobrać kaskę. To nic, że projekt jest bez sensu. Obudźcie się! Już lepiej będzie oczyścić zalew, a o możliwość budowy i nowe pomysły jeszcze sami będą do was lgnąć. Teraz... rozwiń

Avatar
lech666 / 26 lutego 2015 o 07:33
0

Szukają pomysłów żeby wyciągać kasę -Saski ogród dopłata ,stadion dopłata ,basen dopłata -

Włodarze miasta wraz z projektantami zachowują się jak banda debili bez szkoły

2+2 =5

oto matematyka Lubelskich urzędów

Avatar
SYLWESTER / 26 lutego 2015 o 00:43
0

***************************** CZY  LUBLINIANIE  ZASŁUGUJA   NA   PONIZANIE ? ***************************** W  lubelskim  Ratuszu  mają  Nas  Lublinian  za... idiotów  ale  niestety  to  lubelski  Ratusz  ma  od chyłki  myślowe  co  udowadnia  Lublinowi  coraz  częściej (sic?) .   Ja  tylko  przypomnę, źe  Ratusz przeprowadził  wycenę  oczyszczenia  Zalewu  Zemborzyckiego  i  nawet  wytypował  firmę  z  Pozna nia  która  poszła  na  ustępstwa  i  za  torf  z  dna  Zalewu  miała  nawieźć  piasek  na  dno  Zalewu. Firma  miała  doświadczenie  bo  te  same  czynności  wykonała  na  Zalewie  poznańskim .   Miliony były  ale  do  dzisiaj  Zalew  Zemborzycki  to... wielkie  brudne  bajoro ! .   Czyli  Prezydencie  z  lube lskiego  Ratusza ---  nie  poniźaj  Pan  Lublinian ,  bo  zagospodarowanie  rzeki  Bystrzyca  moźna  czynić  po  oczyszczeniu  Zalewu  Zemborzyckiego   NIGDY  ODWROTNIE ! .

***************************** CZY  LUBLINIANIE  ZASŁUGUJA   NA   PONIZANIE ? ***************************** W  lubelskim  Ratuszu  mają  Nas  Lublinian  za... idiotów  ale  niestety  to  lubelski  Ratusz  ma  od chyłki  myślowe  co  udowadnia  Lublinowi  coraz  częściej (sic?) .   Ja  tylko  przypomnę, źe  Ratusz przeprowadził  wycenę  oczyszczenia  Zalewu  Zemborzyckiego&... rozwiń

Avatar
hektor / 25 lutego 2015 o 19:05
0

Muzeum wody pitnej??! W tym ścieku na Bystrzycy??! 1 kwietnia dopiero za miesiąc... Pana Żuka i cały ratusz powinni zamknąć w Abramowicach... :-(

Avatar
lonia / 25 lutego 2015 o 18:57
0

Rewitalizacja parku Ludowego? Raczej tych nędznych resztek, któtre z niego zostały. Ale zróbcie to zróbcie, a nie gadacie o tym od 10 lat.

Avatar
hektor / 25 lutego 2015 o 18:53
0

science fiction = żuk fiction :-D

Avatar
lex / 25 lutego 2015 o 18:24
0

A na koniec będzie jak w sprawie lubelskiego toru, chcecie kajaków czystego zalewu, słonecznych plaż? ...To sobie znajdzcie sponsora który wam to wybuduje a miasto będzie patronatem :)

Avatar
Marko Polo / 25 lutego 2015 o 15:21
0

To by było zbyt piękne :)

Avatar
Grzegorz / 25 lutego 2015 o 13:49
0

Ja mam takie pytanie. Czy Ci wspaniali Holendrzy byli kiedyś nad rzeką Bystrzycą w środku lata? Zamierzają też przy okazji oczyszczalnie ścieków wybudować?

Zobacz wszystkie komentarze 40

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Marcin Świetlicki i Mariusz Czubaj w Dosłownej
26 czerwca 2019, 18:00

Marcin Świetlicki i Mariusz Czubaj w Dosłownej 0 0

Księgarnia Dosłowna (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) zaprasza na spotkanie autorskie z dwoma twórcami kryminałów: Mariuszem Czubajem i Marcinem Świetlickim. Gości będzie można spotkać 26 czerwca o godz. 18.

Radzyń Podlaski: Skatepark i plenerowa siłownia już działają

Radzyń Podlaski: Skatepark i plenerowa siłownia już działają 0 0

Skatepark i plenerowa siłownia w Radzyniu Podlaskim już gotowe. Młodzież czekała na takie miejsce już od kilku lat.

Zabytkowy most stanie na tyłach kampusu Politechniki Lubelskiej?

Zabytkowy most stanie na tyłach kampusu Politechniki Lubelskiej? 2 0

Przy gmachu głównym Politechniki Lwowskiej znajduje się tzw. kładka Thulliego, którą nowi studenci wchodzą do uczelni. Gdy kończą studia – maszerują w drugą stronę. Wkrótce podobne miejsce może mieć Politechnika Lubelska.

Firma Wipasz wybudowała zakład drobiarski w Międzyrzecu Podlaskim

Firma Wipasz wybudowała zakład drobiarski w Międzyrzecu Podlaskim 1 0

Wipasz otwiera swój zakład drobiarski w Międzyrzecu Podlaskim. Ma on podwoić produkcję firmy do 900 ton dziennie.

Dawid Kownacki: Bardzo się ze sobą zżyliśmy, byliśmy jak rodzina (wideo)
film

Dawid Kownacki: Bardzo się ze sobą zżyliśmy, byliśmy jak rodzina (wideo) 0 0

Sześć punktów wywalczonych w 3 meczach. To dorobek reprezentacji Polski na mistrzostwach Europy do lat 21. Biało-czerwoni pożegnali się z turniejem po sobotniej porażce z Hiszpanią.

Co najmniej 4 zabitych i ponad 100 rannych w katastrofie kolejowej w Bangladeszu
film

Co najmniej 4 zabitych i ponad 100 rannych w katastrofie kolejowej w Bangladeszu 0 0

Co najmniej 4 osoby zginęły, a ponad 100 zostało rannych w katastrofie kolejowej, do której doszło w nocy z niedzieli (23 czerwca) na poniedziałek w dystrykcie Moulvi Bazar, około 200 km od stolicy Bangladeszu, Dhaki.

"Stracone Zachody Miłości" - czytanie sceniczne Szekspira
26 czerwca 2019, 19:00

"Stracone Zachody Miłości" - czytanie sceniczne Szekspira 0 0

26 czerwca o godz. 19 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się sceniczne czytanie sztuki Williama Szekspira "Stracone Zachody Miłości". Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Devonte Upson zamienił TBV Start Lublin na Arkę Gdynia

Devonte Upson zamienił TBV Start Lublin na Arkę Gdynia 0 0

TBV Start chciał zatrzymać na kolejny sezon Devonte Upsona. Amerykanin rzeczywiście zostaje w Polsce, ale nie w Lublinie. Wiadomo już, że przeniesie się do Gdyni

Owoce i warzywa dla wszystkich chętnych. Rolnicy i sadownicy zapraszają na zbiory

Owoce i warzywa dla wszystkich chętnych. Rolnicy i sadownicy zapraszają na zbiory 0 10

Dla rolników to dobra metoda na promocję i sprzedaż swoich produktów, a dla gości sposób na spędzenie czasu i znalezienie czegoś smacznego do zjedzenia. Dzięki portalowi myzbieramy.pl możemy odwiedzać gospodarstwa w całej Polsce i pomagać rolnikom w zbiorach. W zamian kupujemy owoce i warzywa w przystępnych cenach

Parafia chce zbudować żłobek na Węglinie. Wiele wskazuje na to, że może się stać publiczny

Parafia chce zbudować żłobek na Węglinie. Wiele wskazuje na to, że może się stać publiczny 13 11

O pozwolenie na budowę żłobka przy Berylowej stara się parafia pw. św. Jana Kantego. Placówka ma być gotowa na wrzesień przyszłego roku. Prezydent już wcześniej przyznał, że miasto może przejąć budynek i prowadzić tu żłobek, którego brakuje w dzielnicy

MP AZS w podnoszeniu ciężarów: dziewięć medali zawodników z woj. lubelskiego

MP AZS w podnoszeniu ciężarów: dziewięć medali zawodników z woj. lubelskiego 0 1

W Białej Podlaskiej rozegrane zostały mistrzostwa Polski AZS w podnoszeniu ciężarów. Do rywalizacji przystąpiło 30 studentów i tyle samo studentek

Zderzenie osobówki z ciągnikiem. 67-latek z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala

Zderzenie osobówki z ciągnikiem. 67-latek z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala 2 5

67-latek z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala. Próbował włączyć się do ruchu ciągnikiem rolniczym. Doszło do zderzenia.

Drugie wzmocnienie Hetmana Zamość, drugie osłabienie Chełmianki

Drugie wzmocnienie Hetmana Zamość, drugie osłabienie Chełmianki 0 6

Mówiło się o tym transferze od kilku tygodni, a w poniedziałek beniaminek III ligi oficjalnie potwierdził przenosiny Rafała Kursy z Chełmianki do Hetmana.

Chcą pomóc poszkodowanym mieszkańcom gm. Modliborzyce. Organizują dla nich zbiórkę
galeria

Chcą pomóc poszkodowanym mieszkańcom gm. Modliborzyce. Organizują dla nich zbiórkę 11 4