Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 listopada 2020 r.
19:29

Miasto Lublin odkupiło i wyremontowało ten dom. Będzie wykorzystywany w wyjątkowych sytuacjach

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
55 12 A A

20 osób będzie mogło znaleźć schronienie w nowych mieszkaniach interwencyjnych urządzonych przez miasto na Sławinie. Mają tu trafiać osoby, którym nagle trzeba zapewnić tymczasowe lokum, w tym ofiary przemocy domowej oraz lokatorzy ewakuowani z budynków, które uległy pożarom i katastrofom budowlanym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Było środowe, jeszcze wczesne popołudnie, gdy w kamienicy przy ul. Lubartowskiej 45 rozległ się potężny huk. W środkowej części budynku runął dach i stropy znajdujących się niżej kondygnacji. Mężczyzna siedzący w fotelu na trzecim piętrze znalazł się na samym dole. Szczęśliwie nie stało mu się nic poważnego, nie ucierpieli też inni lokatorzy. Mieszkańcom z zawalonej części miasto musiało jednak pilnie zapewnić tymczasowe lokum.

Nie tylko w takich sytuacjach, jak wspomniana katastrofa z 2017 r. lub prozaiczne pożary, przydadzą się nowe mieszkania interwencyjne. Częściej niż budynki, bez medialnego rozgłosu, rozpadają się rodziny, gdzie zamiast cegieł sypią się ciosy, a ewakuacji potrzebują ofiary przemocy domowej. O skali tych potrzeb wyraźnie mówią liczby. Tylko w ubiegłym roku do prowadzonego przez archidiecezję ośrodka skierowano 60 osób szukających azylu ze względu na przemoc domową, w tym 32 dzieci.

Samorząd miasta miał dotychczas tylko jedno „mieszkanie interwencyjne”, mogące pomieścić maksymalnie 13 osób. Czasem okazywało się, że pomocy potrzebuje znacznie więcej. – Zdarzały się sytuacje, gdy w wyniku katastrofy budowlanej, pożaru czy zalania ucierpiało więcej rodzin i osób niż jest miejsc w mieszkaniu interwencyjnym – przyznaje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. – Wtedy istniała konieczność zabezpieczenia schronienia w również hostelach czy hotelach.

Tak było w przypadku katastrofy z ul. Lubartowskiej, gdzie konieczne było natychmiastowe zapewnienie dachu nad głową aż 25 osobom. Władze Lublina musiały wynająć im miejsca noclegowe. Koszt zakwaterowania, jak informuje Urząd Miasta, wyniósł 15,4 tys. zł.

Ponieważ takich „mieszkań interwencyjnych” przydałoby się więcej, samorząd Lublina postanowił stworzyć nową placówkę. W tym celu wykorzystał budynek przy Północnej 125, który już cztery lata temu stał się własnością miasta i to w specyficznych okolicznościach. W związku z planami przebudowy skrzyżowania ul. Ducha z al. Solidarności miasto musiało odkupić tę nieruchomość jako tzw. resztówkę. Dom będzie miał teraz nowe przeznaczenie.

– Wnętrze zostało poddane gruntownemu remontowi. Prace kosztowały 617 tys. zł – informuje Urząd Miasta. Obiekt został odnowiony, ocieplony, wyremontowano mu dach, wymieniono okna, drzwi i wszelkie instalacje. Przystosowano go także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wewnątrz jest m.in. pięć pokoi, pralnia oraz przechowalnia rzeczy, które zabrali ze sobą potrzebujący schronienia.

Przebudowa już się skończyła, trwa wyposażanie wnętrz, po sylwestrze skompletowane powinny być meble, na których zakup miasto rezerwuje 25 tys. zł. – Uruchomienie mieszkania przy ul. Północnej 125 planowane jest w pierwszym kwartale 2021 r. – zapowiada Głazik. – Będzie mogło z niego korzystać jednocześnie 20 osób. Pobyt będzie nieodpłatny, będzie miał charakter krótkoterminowy i przejściowy.

– Mieszkańcom udzielana będzie także pomoc psychologiczna, prawna, terapeutyczna i socjalna, wspierająca ich w przezwyciężaniu zaistniałych trudności – deklaruje Monika Lipińska, zastępca prezydenta miasta ds. społecznych. Tym zajmie się planowany tu Punkt Interwencyjno-Konsultacyjny.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pigmej / 25 listopada 2020 r. o 21:19
+61
To co ci nie pozwoliło wystartować w przetargu na remont tego domu i zarobić łatwą kasę? Marnujesz swój talent trollując w internetach. Powinieneś założyć firmę deweloperską, remontowo-budowlaną i wykończeniową i trzepać łatwy pieniądz. Przecież jesteś w stanie zbudować dosłownie wszystko 5x taniej, wyremontować dosłownie wszystko 10x taniej i wykończyć dosłownie wszystko 15x taniej więc chyba pieniądze leżą na ziemi? Ps. Dasz przykładowego linka do 3x większego domu za te same pieniądze?
Avatar
pigmej / 25 listopada 2020 r. o 21:46
+51
Ale ja prosiłem o link do przykładowego ogłoszenia w którym za 600k jest do kupienia dom o powierzchni 750mkw. Dasz radę? I raz jeszcze zapytam czemu nie zgłosiłeś się do przetargu i nie wyremontowałeś za 100 albo 200k? A może nawet za 50k. Miasto by zaoszczędziło, ty byś zarobił krocie. Masz w ogóle pojęcie ile kosztuje sama tylko wymiana wszystkich instalacji w zwykłym mieszkaniu dajmy na to 50 mkw?
Avatar
pigmej / 25 listopada 2020 r. o 21:31
+45
A żeby łatwiej było ci szukać to podpowiem, że dom ma ponad 250 mkw i 15 pomieszczeń(przynajmniej tak podaje konkurencyjny portal).
Avatar
KasztankaMarszalka / 25 listopada 2020 r. o 22:55
+34
Uuuuu a skąd te nerwy trollu z Urzędu Marszałkowskiego? Czyżby powodem był fakt, że znowu ktoś cię złapał na pisaniu populistycznych tanich opowiastek dla ciemnego ludu które nijak się mają do rzeczywistości? Rozumiem, że masz nawał pracy i musisz po godzinach pracy w urzędzie biegać od artykułu do artykułu i atakować Żuka, protestujące kobiety i lewacką UE, ale bez przesady. Internauta cię tylko grzecznie o linka poprosił.
Avatar
pigmej / 26 listopada 2020 r. o 09:36
+22
W srodku najtansze wyposażenie , marketowy tandetny prysznic, marketowe liche ogrodzenie,  najtańsza gumowa wykładzina na podłodze. Za ten remont  na koszt podatników przekraczający wartość domu Ekonom 700 lecia może śmiało startować po nagrodę Flipera Roku. [...]. Natomiast ten bezwartościowy dom  wsadzono więcej kasy niż jest on teraz warty po remoncie.  
Na olx domów (w tym nowych) w granicach 700-800k jest zatrzesięnie (a w tych 700-800k jest już koszt działki ok. 200k). Czyli za ten remont można było spokojnie zbudować taki obiekt od nowa. No ale dewelo-ekonomia rządzi się swoimi prawami.
 W takim razie poproszę link do konkretnej oferty. Dom 250mkw po generalnym remoncie instalacji, z nowym dachem, itd, w dobrej lokalizacji(przypominam, że ulica Północna w Lublinie to nie Jakubowice albo Głusk) za 700-800k. Skoro jest zatrzęsienie takich ofert, to chyba nie będzie problemu z wklejeniem pierwszego lepszego linka do konkretnego ogłoszenia?
 W takim razie poproszę link do konkretnej oferty. Dom 250mkw po generalnym remoncie instalacji, z nowym dachem, itd, w dobrej lokalizacji(przypominam, że ulica Północna w Lublinie to nie Jakubowice albo Głusk) za 700-800k. Skoro jest zatrzęsienie takich ofert, to chyba nie będzie problemu z wklejeniem pierwszego lepszego linka do konkretnego ogłoszenia? rozwiń
Avatar
pigmej / 26 listopada 2020 r. o 09:31
+22
Ale ja prosiłem o link do przykładowego ogłoszenia w którym za 600k jest do kupienia dom o powierzchni 750mkw. Dasz radę? I raz jeszcze zapytam czemu nie zgłosiłeś się do przetargu i nie wyremontowałeś za 100 albo 200k? A może nawet za 50k. Miasto by zaoszczędziło, ty byś zarobił krocie. Masz w ogóle pojęcie ile kosztuje sama tylko wymiana wszystkich instalacji w zwykłym mieszkaniu dajmy na to 50 mkw?
Lepiej trolu ratuszowy pilnuj innych artykułów bo ci już tam szefa obsmarowali i jest duzo zielonych plusów. Ten dom ma dach 10x10m i dwie kondygnacje użytkowe więc ma nie więcej niż 160 m2 użytkowej. 250m2 może mieć z piwnicą. Tak jak stoi, pomijając feler absurdalnej  lokalizacji na zakręcie , nie jest więcej wart niż wyniósł jego remont.
 Proszę mnie nie obrażać. Czyli jednak może mieć 250 mkw? Czy sugerujesz, że dziennikarz z Kuriera Lubelskiego skłamał na temat powierzchni domu?
 Proszę mnie nie obrażać. Czyli jednak może mieć 250 mkw? Czy sugerujesz, że dziennikarz z Kuriera Lubelskiego skłamał na temat powierzchni domu? rozwiń
Avatar
Komentator / 26 listopada 2020 r. o 14:55
+5
Srome_K_, dewelo-cieciu z agencji, nie siej tu demagogii. Koszty budowy są takie same, czy to w Dewelo-City, czy w Jakubowicach. W pierwszym przypadku od cen ofertowych (na działce rzędu 1.000 mkw) trzeba odjąć 300.000 za grunt, a  w drugim 150-200.000, oraz kolejne minimum 50.000 do spuszczenia z ceny (jeśli ktoś chce faktycznie sprzedać), i dalej następne kilkanaście tys. za przyłącza. I tak z nowego domu wycenionego na olx na 1 mln, robi się niewiele ponad 600k, a faktyczny koszt budowy to nadal sporo poniżej.
 Kupię od ciebie działkę 1000mkw w centrum Lublina za 300 tysięcy. Budowlaną oczywiście, z przyłączami i dostępem do drogi asfaltowej.
 Kupię od ciebie działkę 1000mkw w centrum Lublina za 300 tysięcy. Budowlaną oczywiście, z przyłączami i dostępem do drogi asfaltowej. rozwiń
Avatar
Monisia / 26 listopada 2020 r. o 14:22
-9
Haha , dobre , remont tego klocka 600 tys ?? Przeciez to jaja jakieś. To nie jest nawet tyle  warte po remoncie, a ile kosztowal zakup tego domu? Pewnie drugie tyle. Czyli ten dom z PRLu kosztowal podatnika grubo ponad milion zl. Za te pieniądze można by kupić 3x większy na wolnym rynku.
Nie narzekaj! Przecież mogli sprzedać dewelocwaniakowi za 300.000, ten by zrobił remont za 200k, po czym wynająłby miastu za 10k/m-c.
 +1. Ale dla cwaniaków z Loży to zbyt drobny geszeft, żeby wzbudzić ich zainteresowanie.
Avatar
Monisia / 26 listopada 2020 r. o 14:20
-9
Srome_K_, dewelo-cieciu z agencji, nie siej tu demagogii. Koszty budowy są takie same, czy to w Dewelo-City, czy w Jakubowicach. W pierwszym przypadku od cen ofertowych (na działce rzędu 1.000 mkw) trzeba odjąć 300.000 za grunt, a w drugim 150-200.000, oraz kolejne minimum 50.000 do spuszczenia z ceny (jeśli ktoś chce faktycznie sprzedać), i dalej następne kilkanaście tys. za przyłącza. I tak z nowego domu wycenionego na olx na 1 mln, robi się niewiele ponad 600k, a faktyczny koszt budowy to nadal sporo poniżej.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 listopada 2020 r. o 08:25
-26
Haha , dobre , remont tego klocka 600 tys ?? Przeciez to jaja jakieś. To nie jest nawet tyle  warte po remoncie, a ile kosztowal zakup tego domu? Pewnie drugie tyle. Czyli ten dom z PRLu kosztowal podatnika grubo ponad milion zl. Za te pieniądze można by kupić 3x większy na wolnym rynku.
 Nie narzekaj! Przecież mogli sprzedać dewelocwaniakowi za 300.000, ten by zrobił remont za 200k, po czym wynająłby miastu za 10k/m-c.
Avatar
Komentator / 26 listopada 2020 r. o 14:55
+5
Srome_K_, dewelo-cieciu z agencji, nie siej tu demagogii. Koszty budowy są takie same, czy to w Dewelo-City, czy w Jakubowicach. W pierwszym przypadku od cen ofertowych (na działce rzędu 1.000 mkw) trzeba odjąć 300.000 za grunt, a  w drugim 150-200.000, oraz kolejne minimum 50.000 do spuszczenia z ceny (jeśli ktoś chce faktycznie sprzedać), i dalej następne kilkanaście tys. za przyłącza. I tak z nowego domu wycenionego na olx na 1 mln, robi się niewiele ponad 600k, a faktyczny koszt budowy to nadal sporo poniżej.
 Kupię od ciebie działkę 1000mkw w centrum Lublina za 300 tysięcy. Budowlaną oczywiście, z przyłączami i dostępem do drogi asfaltowej.
 Kupię od ciebie działkę 1000mkw w centrum Lublina za 300 tysięcy. Budowlaną oczywiście, z przyłączami i dostępem do drogi asfaltowej. rozwiń
Avatar
Monisia / 26 listopada 2020 r. o 14:22
-9
Haha , dobre , remont tego klocka 600 tys ?? Przeciez to jaja jakieś. To nie jest nawet tyle  warte po remoncie, a ile kosztowal zakup tego domu? Pewnie drugie tyle. Czyli ten dom z PRLu kosztowal podatnika grubo ponad milion zl. Za te pieniądze można by kupić 3x większy na wolnym rynku.
Nie narzekaj! Przecież mogli sprzedać dewelocwaniakowi za 300.000, ten by zrobił remont za 200k, po czym wynająłby miastu za 10k/m-c.
 +1. Ale dla cwaniaków z Loży to zbyt drobny geszeft, żeby wzbudzić ich zainteresowanie.
Avatar
Monisia / 26 listopada 2020 r. o 14:20
-9
Srome_K_, dewelo-cieciu z agencji, nie siej tu demagogii. Koszty budowy są takie same, czy to w Dewelo-City, czy w Jakubowicach. W pierwszym przypadku od cen ofertowych (na działce rzędu 1.000 mkw) trzeba odjąć 300.000 za grunt, a w drugim 150-200.000, oraz kolejne minimum 50.000 do spuszczenia z ceny (jeśli ktoś chce faktycznie sprzedać), i dalej następne kilkanaście tys. za przyłącza. I tak z nowego domu wycenionego na olx na 1 mln, robi się niewiele ponad 600k, a faktyczny koszt budowy to nadal sporo poniżej.
Avatar
pigmej / 26 listopada 2020 r. o 09:36
+22
W srodku najtansze wyposażenie , marketowy tandetny prysznic, marketowe liche ogrodzenie,  najtańsza gumowa wykładzina na podłodze. Za ten remont  na koszt podatników przekraczający wartość domu Ekonom 700 lecia może śmiało startować po nagrodę Flipera Roku. [...]. Natomiast ten bezwartościowy dom  wsadzono więcej kasy niż jest on teraz warty po remoncie.  
Na olx domów (w tym nowych) w granicach 700-800k jest zatrzesięnie (a w tych 700-800k jest już koszt działki ok. 200k). Czyli za ten remont można było spokojnie zbudować taki obiekt od nowa. No ale dewelo-ekonomia rządzi się swoimi prawami.
 W takim razie poproszę link do konkretnej oferty. Dom 250mkw po generalnym remoncie instalacji, z nowym dachem, itd, w dobrej lokalizacji(przypominam, że ulica Północna w Lublinie to nie Jakubowice albo Głusk) za 700-800k. Skoro jest zatrzęsienie takich ofert, to chyba nie będzie problemu z wklejeniem pierwszego lepszego linka do konkretnego ogłoszenia?
 W takim razie poproszę link do konkretnej oferty. Dom 250mkw po generalnym remoncie instalacji, z nowym dachem, itd, w dobrej lokalizacji(przypominam, że ulica Północna w Lublinie to nie Jakubowice albo Głusk) za 700-800k. Skoro jest zatrzęsienie takich ofert, to chyba nie będzie problemu z wklejeniem pierwszego lepszego linka do konkretnego ogłoszenia? rozwiń
Avatar
pigmej / 26 listopada 2020 r. o 09:31
+22
Ale ja prosiłem o link do przykładowego ogłoszenia w którym za 600k jest do kupienia dom o powierzchni 750mkw. Dasz radę? I raz jeszcze zapytam czemu nie zgłosiłeś się do przetargu i nie wyremontowałeś za 100 albo 200k? A może nawet za 50k. Miasto by zaoszczędziło, ty byś zarobił krocie. Masz w ogóle pojęcie ile kosztuje sama tylko wymiana wszystkich instalacji w zwykłym mieszkaniu dajmy na to 50 mkw?
Lepiej trolu ratuszowy pilnuj innych artykułów bo ci już tam szefa obsmarowali i jest duzo zielonych plusów. Ten dom ma dach 10x10m i dwie kondygnacje użytkowe więc ma nie więcej niż 160 m2 użytkowej. 250m2 może mieć z piwnicą. Tak jak stoi, pomijając feler absurdalnej  lokalizacji na zakręcie , nie jest więcej wart niż wyniósł jego remont.
 Proszę mnie nie obrażać. Czyli jednak może mieć 250 mkw? Czy sugerujesz, że dziennikarz z Kuriera Lubelskiego skłamał na temat powierzchni domu?
 Proszę mnie nie obrażać. Czyli jednak może mieć 250 mkw? Czy sugerujesz, że dziennikarz z Kuriera Lubelskiego skłamał na temat powierzchni domu? rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 listopada 2020 r. o 08:29
-28
W srodku najtansze wyposażenie , marketowy tandetny prysznic, marketowe liche ogrodzenie,  najtańsza gumowa wykładzina na podłodze. Za ten remont  na koszt podatników przekraczający wartość domu Ekonom 700 lecia może śmiało startować po nagrodę Flipera Roku. [...]. Natomiast ten bezwartościowy dom  wsadzono więcej kasy niż jest on teraz warty po remoncie.  
 Na olx domów (w tym nowych) w granicach 700-800k jest zatrzesięnie (a w tych 700-800k jest już koszt działki ok. 200k). Czyli za ten remont można było spokojnie zbudować taki obiekt od nowa. No ale dewelo-ekonomia rządzi się swoimi prawami.
 Na olx domów (w tym nowych) w granicach 700-800k jest zatrzesięnie (a w tych 700-800k jest już koszt działki ok. 200k). Czyli za ten remont można było spokojnie zbudować taki obiekt od nowa. No ale dewelo-ekonomia rządzi się swoimi prawami. rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 listopada 2020 r. o 08:25
-26
Haha , dobre , remont tego klocka 600 tys ?? Przeciez to jaja jakieś. To nie jest nawet tyle  warte po remoncie, a ile kosztowal zakup tego domu? Pewnie drugie tyle. Czyli ten dom z PRLu kosztowal podatnika grubo ponad milion zl. Za te pieniądze można by kupić 3x większy na wolnym rynku.
 Nie narzekaj! Przecież mogli sprzedać dewelocwaniakowi za 300.000, ten by zrobił remont za 200k, po czym wynająłby miastu za 10k/m-c.
Avatar
KasztankaMarszalka / 25 listopada 2020 r. o 22:55
+34
Uuuuu a skąd te nerwy trollu z Urzędu Marszałkowskiego? Czyżby powodem był fakt, że znowu ktoś cię złapał na pisaniu populistycznych tanich opowiastek dla ciemnego ludu które nijak się mają do rzeczywistości? Rozumiem, że masz nawał pracy i musisz po godzinach pracy w urzędzie biegać od artykułu do artykułu i atakować Żuka, protestujące kobiety i lewacką UE, ale bez przesady. Internauta cię tylko grzecznie o linka poprosił.
Avatar
pigmej / 25 listopada 2020 r. o 21:46
+51
Ale ja prosiłem o link do przykładowego ogłoszenia w którym za 600k jest do kupienia dom o powierzchni 750mkw. Dasz radę? I raz jeszcze zapytam czemu nie zgłosiłeś się do przetargu i nie wyremontowałeś za 100 albo 200k? A może nawet za 50k. Miasto by zaoszczędziło, ty byś zarobił krocie. Masz w ogóle pojęcie ile kosztuje sama tylko wymiana wszystkich instalacji w zwykłym mieszkaniu dajmy na to 50 mkw?
Avatar
pigmej / 25 listopada 2020 r. o 21:31
+45
A żeby łatwiej było ci szukać to podpowiem, że dom ma ponad 250 mkw i 15 pomieszczeń(przynajmniej tak podaje konkurencyjny portal).