Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 kwietnia 2016 r.
6:51

Miasto powinno wymusić budowę parkingów na nowych osiedlach? "Mieszkania będą droższe"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 33 A A
– Na Czubach obowiązuje wskaźnik 1 miejsce parkingowe na 1 mieszkanie. Dawno już zauważyliśmy, że to zbyt mało – przyznaje Małgorzata Żurkowska, główny urbanista Lublina.
– Na Czubach obowiązuje wskaźnik 1 miejsce parkingowe na 1 mieszkanie. Dawno już zauważyliśmy, że to zbyt mało – przyznaje Małgorzata Żurkowska, główny urbanista Lublina.

Czy Ratusz powinien wymusić na deweloperach budowę większych parkingów na nowych osiedlach? Proponują to radni opozycji, którzy chcą, by na jeden lokal przypadało 1,5 miejsca na auto. – To głupi pomysł – komentuje jeden z deweloperów. – Przez to zdrożałyby mieszkania – ostrzega prezydent

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To, ile miejsc parkingowych ma przypadać na jedno mieszkanie w nowym bloku, określają plany zagospodarowania terenu uchwalane przez Radę Miasta. Opozycja chce zaostrzenia kursu wobec deweloperów.

– Proszę wieczorem pojechać np. na ul. Gęsią i zobaczyć, że ludzie parkują już we wjazdach do garaży – mówi Dariusz Jezior, miejski radny PiS.

– Na Czubach obowiązuje wskaźnik 1 miejsce parkingowe na 1 mieszkanie. Dawno już zauważyliśmy, że to zbyt mało – przyznaje Małgorzata Żurkowska, główny urbanista Lublina.

Teraz do nowych planów wpisywane są wskaźniki uzależnione od wielkości lokalu. Za najwłaściwszy dla mieszkań do 50 mkw. Ratusz uznał współczynnik 1 miejsce na 1 lokal. Dla mieszkań o powierzchni od 50 do 70 mkw. stosuje się wskaźnik 1,2. A współczynnik 1,5 miejsca parkingowego na mieszkanie jest zdaniem władz miasta zasadny dopiero przy lokalach większych niż 70 mkw.

Ale radny Jezior proponuje, by do planów wpisywać ten najsurowszy wymóg, niezależnie od metrażu. – Chciałbym, abyśmy pomyśleli w naszym mieście o stałym wskaźniku 1,5 miejsca parkingowego na lokal mieszkalny – mówi radny.

Według Ratusza byłoby to wylanie dziecka z kąpielą. – Przyjęcie sztywnego wskaźnika 1,5 spowoduje, że zapłacą za to mieszkańcy – ostrzega Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Miejsce parkingowe za 20 tys. lub 30 tys. zł automatycznie zostanie wliczone w cenę mieszkania – dodaje.

Stwierdza też, że ostrzejszy zapis wręcz zablokuje pewne inwestycje, jeśli na danej działce nie da się zapewnić wymaganej liczby miejsc parkingowych.

Tego samego zdania jest lubelski deweloper, Jacek Wysokiński, właściciel firmy LUK. – Miejsca parkingowe nigdy się nie zwracają, a zawsze są bardzo kosztowne, bo na ogół podziemne – komentuje przedsiębiorca. – Aby uzyskać wysoki wskaźnik konieczne może się okazać wykonanie dodatkowej kondygnacji podziemnej i w pewnych sytuacjach może dojść do nieopłacalności całej inwestycji – dodaje Wysokiński.

Twierdzi też, że nabywcy najmniejszych mieszkań często nie są zainteresowani miejscem na auto.

Zmiany na Czechowie

Wczorajsza dyskusja radnych o parkingach to odprysk debaty nad zmianą planu zagospodarowania terenu między al. Smorawińskiego a szpitalem dziecięcym. Teren jest od lat „zamrożony” pod obiekty naukowe, a właściciele ziemi proszą o inne jej przeznaczenie. Radni się na to zgodzili. Nowy plan pozwala na 7-kondygnacyjny gmach najbliżej ronda i niskie budynki bliżej szpitala. Opozycja krytykuje dokument za wskaźniki parkingowe dla bloków, ale i te ustalone dla innych inwestycji dopuszczonych przez plan. Choćby ten mówiący, że jeśli stanie tu akademik to na każde 10 pokoi ma wystarczyć 0,9 miejsca parkingowego.

– Nie wyobrażam sobie tego – ocenia Tomasz Pitucha, szef klubu radnych PiS. I ostrzega, że parkujące auta mogą zalać osiedlowe uliczki po drugiej stronie ul. Szeligowskiego.

Czytaj więcej o:

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Piotr / 24 kwietnia 2016 o 21:58
0

Kiedyś jak budowano osiedla to parkingi owszem, były ale głównie przy bloku, pod "tzw chmurką". Dziś rzadko deweloperzy z Lublina i nie tylko  (trend od kilku lat jest już w całej Polsce) buduje osiedle bez podziemnego parkingu. Teraz kupując nowe mieszkanie raczej przymusowo musimy dokupić miejsce parkingowe (tu trzeba liczyć pewnie kilkanaście dodatkowych tysięcy za mieszkanie + parking). 

Avatar
Gość / 15 kwietnia 2016 o 23:59
0
Akurat w tym przypadku jest tak, jak mówi prezydent. Dlaczego ci, którzy nie mają samochodu po raz kolejny muszą się dokładać zmotoryzowanych?
Avatar
Gość / 15 kwietnia 2016 o 23:56
0
Zauważyłem, że większość osób, które mają samochody oczekuje, że inni będą im zapewniać miejsca parkingowe za darmo. Skąd się to bierze? Czy benzyna też powinna być za darmo? Mieszkam na Porębie, każdy skrawek chodnika i trawnika zastawiony, ale na parkingu strzeżonym, który kosztuje za miesiąc równowartość kilku piw w barze połowa miejsc wolna... Czy wszyscy zmotoryzowani to studenci?
Avatar
Kret / 15 kwietnia 2016 o 21:42
0

Ale prezydent ma rację. Niewielu ludzi stać by wydać na nowe mieszkanie 30 tyś extra więcej. A ceny mieszkań wzrosną i to jest pewniejsze niż śmierć.

Tylko bez propagandy -  aby powiedzieć, czy ma rację, należałoby przeanalizować sytuację w tych miastach, gdzie współczynnik mieszkanie=miejsce parkingowe jest wyższy niż w Lublinie. A jest takich wiele. Bo trendy są takie, by przywrócić miasto ludziom: by zabudowa ludziom służyła, a nie tworzyła sztuczne utrudnienia np. w przejściu chodnikiem z wózkiem.... 

Tylko bez propagandy -  aby powiedzieć, czy ma rację, należałoby przeanalizować sytuację w tych miastach, gdzie współczynnik mieszkanie=miejsce parkingowe jest wyższy niż w Lublinie. A jest takich wiele. Bo trendy są takie, by przywrócić miasto ludziom: by zabudowa ludziom służyła, a nie tworzyła sztuczne utrudnienia np. w przejściu chodnikiem z wózkiem.... 

rozwiń
Avatar
ałtor / 15 kwietnia 2016 o 14:41
0

zdecydowanie popieram. miejsc parkingowych jest zdecydowanie za mało, innej przestrzeni oprócz bloków które deweloper może sprzedać tez na osiedlach zdecydowanie za mało.

jeżeli działka jest zbyt mała to trzeba postawić tam mniejszy budynek.

a pan prezydent zamiast martwić się o interes deweloperów powinien pomyśleć o mieście i mieszkańcach.

Avatar
Gość / 15 kwietnia 2016 o 14:36
0

PiS jest mocny jak siedzi w opozycji. Pomysły mają genialne, Populizm I Slogany w najczystszej postaci. Rządzili miastem od 1996 do 2006, zrobili coś w tym kierunku? Oczywiście, że nie bo wiedzą jakie to przyniesie skutki. A teraz? stanie budownictwo albo mieszkania przestaną się sprzedawać to krzyknie się oklepaną formułkę: "to wina Żuka" i po sprawie :)

100/100 :P

Avatar
ded / 15 kwietnia 2016 o 14:34
0

kiedyś jak budowało się osiedla, to było może mało parkingów ze względu na ówczesny poziom zmotoryzowania Polaków, ale za to razem z blokami powstawały place zabaw, przychodnie, szkoły, pawilony handlowe, przedszkola, żłobki itp itd. Teraz stawia się bloczyska gdzie popadnie, byle kawałek ziemi dorwać. Powstają wspólnoty, ogradzają się płotami nie dając nikomu postronnemu wstępu. ALe jak sami, to łażą po okolicznych osiedlach do skleów, dzieci posyłają do szkół, i osiedlowych przedszkoli i zastawiają często parkingi - no bo ogólnie dostępne. Mam pogląd na to wszystko od strony mieszkańca osiedla z lat 70-80tych oraz współczesnego budownictwa. Blok 62 mieszkania, 58 miejsc na parkingu podziemnym, z 5 przed blokiem i cześć. A samochodów ?? co druga rodzina co najmniej 2 auta, są tacy co i po 3-4 fury. I jak to 1:1 ma się w rzeczywistości? a no tak, że nie ma jak się przecisnąć chodnikiem.

kiedyś jak budowało się osiedla, to było może mało parkingów ze względu na ówczesny poziom zmotoryzowania Polaków, ale za to razem z blokami powstawały place zabaw, przychodnie, szkoły, pawilony handlowe, przedszkola, żłobki itp itd. Teraz stawia się bloczyska gdzie popadnie, byle kawałek ziemi dorwać. Powstają wspólnoty, ogradzają się płotami nie dając nikomu postronnemu wstępu. ALe jak sami, to łażą po okolicznych osiedlach do skleów, dzieci posyłają do szkół, i osiedlowych przedszkoli i zastawiają często parkingi - no bo ogólnie dostęp... rozwiń

Avatar
Marek / 15 kwietnia 2016 o 13:51
0

ceny nowych mieszkań w lublinie to koszmar. jak masz działkę 10-15 km od lublina to za cenę mieszkania wybudujesz prosty architektonicznie domek 100-120 m/kw. jedyny minus to mogą być dojazdy ale to w dzisiejszych czasach żaden problem

Czy ja wiem... Wykończyć dom będzie drożej niż mieszkanie. A jak nie masz działki? Dodatkowe 100 000 zł. Plus drugi samochód kupić bo jeździć jakoś trzeba, dziecko do szkoły zawieźć... A jak małżonek nie ma prawka (jak moja) i mieć nie chce, to co wtedy?

Czy ja wiem... Wykończyć dom będzie drożej niż mieszkanie. A jak nie masz działki? Dodatkowe 100 000 zł. Plus drugi samochód kupić bo jeździć jakoś trzeba, dziecko do szkoły zawieźć... A jak małżonek nie ma prawka (jak moja) i mieć nie chce, to co wtedy?

rozwiń
Avatar
Gość / 15 kwietnia 2016 o 13:07
0
A może miasto powinno wymusić, aby deweloperzy dokładali się do rozwoju linii komunikacji zbiorowej przy nowych blokach czy osiedlach, a także żeby ich planowanie dawało możliwość przejazdu autobusów?
Avatar
Gość / 15 kwietnia 2016 o 11:49
0
to zaczyna być problemem. i powinno zostać ustalone odgórnie, jeśli chodzi o deweloperów to jakoś bym sie nie martwiła tym budującymi "charytatywnie i na granicy opłacalności "domy:D:D:D wymusi to spadek cen działek->mieszkań itp..... ludzie! martwcie się o mieszkańców a nie o deweloperów..
Avatar
Piotr / 24 kwietnia 2016 o 21:58
0

Kiedyś jak budowano osiedla to parkingi owszem, były ale głównie przy bloku, pod "tzw chmurką". Dziś rzadko deweloperzy z Lublina i nie tylko  (trend od kilku lat jest już w całej Polsce) buduje osiedle bez podziemnego parkingu. Teraz kupując nowe mieszkanie raczej przymusowo musimy dokupić miejsce parkingowe (tu trzeba liczyć pewnie kilkanaście dodatkowych tysięcy za mieszkanie + parking). 

Avatar
Gość / 15 kwietnia 2016 o 23:59
0
Akurat w tym przypadku jest tak, jak mówi prezydent. Dlaczego ci, którzy nie mają samochodu po raz kolejny muszą się dokładać zmotoryzowanych?
Avatar
Gość / 15 kwietnia 2016 o 23:56
0
Zauważyłem, że większość osób, które mają samochody oczekuje, że inni będą im zapewniać miejsca parkingowe za darmo. Skąd się to bierze? Czy benzyna też powinna być za darmo? Mieszkam na Porębie, każdy skrawek chodnika i trawnika zastawiony, ale na parkingu strzeżonym, który kosztuje za miesiąc równowartość kilku piw w barze połowa miejsc wolna... Czy wszyscy zmotoryzowani to studenci?
Avatar
Kret / 15 kwietnia 2016 o 21:42
0

Ale prezydent ma rację. Niewielu ludzi stać by wydać na nowe mieszkanie 30 tyś extra więcej. A ceny mieszkań wzrosną i to jest pewniejsze niż śmierć.

Tylko bez propagandy -  aby powiedzieć, czy ma rację, należałoby przeanalizować sytuację w tych miastach, gdzie współczynnik mieszkanie=miejsce parkingowe jest wyższy niż w Lublinie. A jest takich wiele. Bo trendy są takie, by przywrócić miasto ludziom: by zabudowa ludziom służyła, a nie tworzyła sztuczne utrudnienia np. w przejściu chodnikiem z wózkiem.... 

Tylko bez propagandy -  aby powiedzieć, czy ma rację, należałoby przeanalizować sytuację w tych miastach, gdzie współczynnik mieszkanie=miejsce parkingowe jest wyższy niż w Lublinie. A jest takich wiele. Bo trendy są takie, by przywrócić miasto ludziom: by zabudowa ludziom służyła, a nie tworzyła sztuczne utrudnienia np. w przejściu chodnikiem z wózkiem.... 

rozwiń
Avatar
ałtor / 15 kwietnia 2016 o 14:41
0

zdecydowanie popieram. miejsc parkingowych jest zdecydowanie za mało, innej przestrzeni oprócz bloków które deweloper może sprzedać tez na osiedlach zdecydowanie za mało.

jeżeli działka jest zbyt mała to trzeba postawić tam mniejszy budynek.

a pan prezydent zamiast martwić się o interes deweloperów powinien pomyśleć o mieście i mieszkańcach.

Avatar
Gość / 15 kwietnia 2016 o 14:36
0

PiS jest mocny jak siedzi w opozycji. Pomysły mają genialne, Populizm I Slogany w najczystszej postaci. Rządzili miastem od 1996 do 2006, zrobili coś w tym kierunku? Oczywiście, że nie bo wiedzą jakie to przyniesie skutki. A teraz? stanie budownictwo albo mieszkania przestaną się sprzedawać to krzyknie się oklepaną formułkę: "to wina Żuka" i po sprawie :)

100/100 :P

Avatar
ded / 15 kwietnia 2016 o 14:34
0

kiedyś jak budowało się osiedla, to było może mało parkingów ze względu na ówczesny poziom zmotoryzowania Polaków, ale za to razem z blokami powstawały place zabaw, przychodnie, szkoły, pawilony handlowe, przedszkola, żłobki itp itd. Teraz stawia się bloczyska gdzie popadnie, byle kawałek ziemi dorwać. Powstają wspólnoty, ogradzają się płotami nie dając nikomu postronnemu wstępu. ALe jak sami, to łażą po okolicznych osiedlach do skleów, dzieci posyłają do szkół, i osiedlowych przedszkoli i zastawiają często parkingi - no bo ogólnie dostępne. Mam pogląd na to wszystko od strony mieszkańca osiedla z lat 70-80tych oraz współczesnego budownictwa. Blok 62 mieszkania, 58 miejsc na parkingu podziemnym, z 5 przed blokiem i cześć. A samochodów ?? co druga rodzina co najmniej 2 auta, są tacy co i po 3-4 fury. I jak to 1:1 ma się w rzeczywistości? a no tak, że nie ma jak się przecisnąć chodnikiem.

kiedyś jak budowało się osiedla, to było może mało parkingów ze względu na ówczesny poziom zmotoryzowania Polaków, ale za to razem z blokami powstawały place zabaw, przychodnie, szkoły, pawilony handlowe, przedszkola, żłobki itp itd. Teraz stawia się bloczyska gdzie popadnie, byle kawałek ziemi dorwać. Powstają wspólnoty, ogradzają się płotami nie dając nikomu postronnemu wstępu. ALe jak sami, to łażą po okolicznych osiedlach do skleów, dzieci posyłają do szkół, i osiedlowych przedszkoli i zastawiają często parkingi - no bo ogólnie dostęp... rozwiń

Avatar
Marek / 15 kwietnia 2016 o 13:51
0

ceny nowych mieszkań w lublinie to koszmar. jak masz działkę 10-15 km od lublina to za cenę mieszkania wybudujesz prosty architektonicznie domek 100-120 m/kw. jedyny minus to mogą być dojazdy ale to w dzisiejszych czasach żaden problem

Czy ja wiem... Wykończyć dom będzie drożej niż mieszkanie. A jak nie masz działki? Dodatkowe 100 000 zł. Plus drugi samochód kupić bo jeździć jakoś trzeba, dziecko do szkoły zawieźć... A jak małżonek nie ma prawka (jak moja) i mieć nie chce, to co wtedy?

Czy ja wiem... Wykończyć dom będzie drożej niż mieszkanie. A jak nie masz działki? Dodatkowe 100 000 zł. Plus drugi samochód kupić bo jeździć jakoś trzeba, dziecko do szkoły zawieźć... A jak małżonek nie ma prawka (jak moja) i mieć nie chce, to co wtedy?

rozwiń
Avatar
Gość / 15 kwietnia 2016 o 13:07
0
A może miasto powinno wymusić, aby deweloperzy dokładali się do rozwoju linii komunikacji zbiorowej przy nowych blokach czy osiedlach, a także żeby ich planowanie dawało możliwość przejazdu autobusów?
Avatar
Gość / 15 kwietnia 2016 o 11:49
0
to zaczyna być problemem. i powinno zostać ustalone odgórnie, jeśli chodzi o deweloperów to jakoś bym sie nie martwiła tym budującymi "charytatywnie i na granicy opłacalności "domy:D:D:D wymusi to spadek cen działek->mieszkań itp..... ludzie! martwcie się o mieszkańców a nie o deweloperów..
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 0

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 1 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 2

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 4 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie 0 0

Średnie wynagrodzenie za godzinę pracy w Unii Europejskiej wyniosło w 2017 roku 23,1 euro, natomiast w strefie euro 26,9 euro. Najwyższą stawkę otrzymali pracownicy w Luksemburgu, Danii i Belgii, a najniższą - w Bułgarii i Rumunii. W Polsce średnia stawka godzinowa to 6,3 euro – podaje Europejski Urząd Statystyczny.

W weekend w Zamościu odbędzie się turniej Plaża Open

W weekend w Zamościu odbędzie się turniej Plaża Open 3 0

Siatkówka plażowa W weekend w Zamościu odbędzie się Plaża Open, największy w naszym kraju turniej w tej dyscyplinie

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce: Powstaną dwie nowe hale pod konkretnych najemców

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce: Powstaną dwie nowe hale pod konkretnych najemców 1 0

Budowa dwóch hal oraz instalacja systemu kontroli wjazdów i wyjazdów samochodów z giełdy. Na Lubelskim Rynku Hurtowym szykują się nowe inwestycje.

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było 18 0

Daje możliwość całkowitej izolacji chorego od otoczenia. Ma też własne zasilanie, dzięki czemu transport pacjenta zakażonego np. wirusem Ebola do specjalistycznego szpitala będzie łatwiejszy. Od czwartek Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe na nowy sprzęt. To kapsuła życia.

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski 1 0

Od piątku w naszym mieście kibice będą mieli okazję obserwować zmagania najlepszych lekkoatletów w kraju. Na stadionie przy al. Piłsudskiego do rywalizacji przystąpi ponad 400 zawodników

Wernisaż wystawy "Tam gdzie teraz 2018" w Galerii Labirynt
21 lipca 2018, 17:00

Wernisaż wystawy "Tam gdzie teraz 2018" w Galerii Labirynt 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 lipca o godz. 17 w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) odbędzie się wernisaż wystawy Tam gdzie teraz 2018.

Nowe perony i krótsza podróż. Po wakacjach otworzą przebudowywaną linię z Lublina
galeria

Nowe perony i krótsza podróż. Po wakacjach otworzą przebudowywaną linię z Lublina 20 3

Bez opóźnień powinna się zakończyć przebudowa linii kolejowej między Lublinem a Kraśnikiem. Na szlaku budowane są nowe perony: wygodniejsze dla pasażerów i dostępne dla osób niepełnosprawnych. Po wakacjach robotnicy przeniosą się na odcinek między Kraśnikiem a Zaklikowem.

W Lubliniance ze składem mogło być gorzej

W Lubliniance ze składem mogło być gorzej 1 1

Trener Lublinianki Dariusz Bodak buduje w lecie nowy zespół. Cieszy się jednak, że w klubie zostało kilku zawodników ze „starej” gwardii

Zwolnili pracownika, a teraz brakuje im ludzi. Zaskakujące słowa kierownika

Zwolnili pracownika, a teraz brakuje im ludzi. Zaskakujące słowa kierownika 4 5

Miało być ogłoszenie wyroku w głośnej sprawie Grzegorza Cybulskiego, ale sąd niespodziewanie wezwał ponownie na świadka Franciszka Afaltowskiego, kierownika działu eksploatacji w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej. Zwolniony pracownik walczy o przywrócenie do pracy w miejskiej spółce.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.