Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 marca 2020 r.
9:28

Lublin w czasach epidemii. Już 8 tysięcy pasażerów "zamroziło" bilet okresowy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
12 3 A A
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia dozwolona liczba pasażerów to połowa liczby miejsc siedzących w po-jeździe. Na zdjęciu linia 150, której sporo brakowało do limitu
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia dozwolona liczba pasażerów to połowa liczby miejsc siedzących w po-jeździe. Na zdjęciu linia 150, której sporo brakowało do limitu (fot. Dominik Smaga)

Tysiące osób proszą o „zamrożenie” ich biletów okresowych, bo przez epidemię nie korzystają z komunikacji miejskiej. Nawet pustawy autobus jest uznawany za przepełniony, po osiedlach krążą strażnicy miejscy z megafonami i przeganiają dzieci z placów zabaw, a przedsiębiorcy szukają jakiejś pomocy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Masowe mrożenie biletów

Już osiem tysięcy pasażerów skorzystało z możliwości złożenia wniosku o zawieszenie ważności biletu okresowego. Taką liczbę podała nam wczoraj po godz. 15 rzeczniczka Zarządu Transportu Miejskiego. Instytucja jest zasypywana takimi prośbami, tylko wczoraj wpłynęło ich 3 000. Wnioski można składać przez formularz na stronie ztm.lublin.eu.

Ten, kto zawiesi przejazdówkę na określony czas, będzie mógł później wykorzystać „zamrożone” dni. Nie musi tego robić zaraz po ustaniu epidemii, bo zaoszczędzone dni nie przepadną mu aż do końca roku. Będą doliczone do okresu ważności następnego lub jednego z następnych biletów, ale nie nastąpi to automatycznie, bo po „odmrożenie” dni trzeba będzie się pofatygować do biur ZTM (gdy wznowią pracę) przy Nałęczowskiej 14 lub Zielonej 5.

Parkingi pozostaną płatne

Władze Lublina nie zawieszą obowiązywania opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania, mimo apeli radnych opozycji, którzy tłumaczą, że jazda po mieście własnym samochodem jest w czasach epidemii mniej ryzykowna dla zdrowia od jazdy autobusem. Prezydent nie ulega tym prośbom i nie zmienia zdania.

– W obecnej sytuacji mieszkańcy powinni ograniczyć wychodzenie z domu. Większość lokali usługowych i handlowych w strefie jest zamknięta, działają nieliczne sklepy, dostęp do przychodni odbywa się drogą telefoniczną – wylicza prezydent Krzysztof Żuk, który prawo do darmowego postoju przyznał tylko pracownikom szpitala z ul. Staszica.

Chwilami zbyt „tłoczno”

Zbyt wielu pasażerów było wczoraj w niektórych pojazdach komunikacji miejskiej. Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia dozwolona liczba pasażerów to połowa liczby miejsc siedzących w pojeździe. Najbardziej pojemny przegubowiec może zabrać tylko 21 osób.

– Sporadyczne przypadki niewielkich przekroczeń norm dotyczyły pojedynczych kursów szczytu porannego – stwierdza Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. Zapewnia o gotowości do wysyłania dodatkowych pojazdów.

– Na newralgicznych odcinkach będą wysyłane tzw. kursy bisowe – dodaje Góźdź. Oznacza to, że poszczególne kursy będą obsługiwane dwoma autobusami naraz.

Chcą się pozbyć czynszu

Są pierwsze wnioski o czasowe zwolnienie z czynszu naliczanego przez miasto za lokale wynajmowane przedsiębiorcom i organizacjom społecznym. Takie zwolnienia obiecał prezydent miasta. Zastrzegał przy tym, że chodzi o tych, którzy płacą czynsz miastu i mają problem z ubytkiem przychodów ze względu na epidemię koronawirusa.

– Takich wniosków mamy już około 30 – mówi Łukasz Bilik, rzecznik Zarządu Nieruchomości Komunalnych. – Przekrój wnioskodawców jest szeroki, bo są to zarówno lokale gastronomiczne, jak tez organizacje pożytku publicznego. Wnioski dotyczą z reguły zawieszenia czynszu na trzy miesiące. Będziemy je rozpatrywać już po uchwaleniu przez Sejm specustawy.

Straż prosi: nie wychodź

10 radiowozów Straży Miejskiej krąży po Lublinie z wygłaszanym przez megafony apelem o pozostanie w domach.

– Działamy tam, gdzie są mieszkańcy. Rozwozimy jedzenie i paczki żywnościowe wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i w każdym miejscu, w którym widzimy mieszkańców, taki komunikat jest wygłaszany – informuje Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej. – Treść komunikatu dostaliśmy od policji.

Strażnicy odwiedzają też place zabaw. – Do tej pory skontrolowaliśmy już około 300 – mówi Gogola. Miejsca do zabaw zamknięto przez to, że koronawirus może przez wiele godzin utrzymywać się na różnych przedmiotach i zachowuje w tym czasie zdolność do zakażania.

Żłobki nadal będą płatne

Ratusz nie zrezygnuje z pobierania od rodziców opłat za miejskie żłobki, mimo że są nieczynne. Prezydent przekonuje, że chodzi tu o solidarność. – Jeśli rodzice mają w naszych żłobkach nie płacić, to wstrzymujemy dotacje w tych prywatnych – tłumaczy Żuk. Mowa o dotacjach od miasta, które pomniejszają opłatę pobieraną od klientów przez prywatne żłobki i kluby malucha.

– Albo zachowujemy reguły gry i pozwalamy wszystkim przetrwać, zachowując gotowość do szybkiego świadczenia usług, albo zaczynamy zmiany, ale to będzie oznaczało, że część tych podmiotów nie przetrwa – stwierdza prezydent. – Uznaliśmy, że dzisiaj jest kwestią solidarności utrzymanie tego finansowania.

Prezydent: to niemoralne

Ratusz ma namawiać właścicieli prywatnych szkół, aby zrezygnowali z części dotacji z miejskiej kasy. – Byłyby to ogromne oszczędności – mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta. Przyznaje, że zgodnie z rozporządzeniem ministra, miasto powinno wypłacać pełne kwoty. – Zdajemy sobie z tego sprawę.

Prezydent ma opory przed płaceniem szkołom dla dorosłych, których dotacje zależą od frekwencji na zajęciach. – W tej chwili zajęcia się nie odbyły, więc moglibyśmy nie wypłacać dotacji, ale 20 marca ukazało się rozporządzenie ministra edukacji, w którym wyjaśnia on szkołom, jak obejść ten zapis – mówi Banach. – Jest niemoralne płacić za coś, co nie jest robione – ocenia prezydent Krzysztof Żuk.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
fillip75 / 27 marca 2020 r. o 12:48
+9
No, jakby nie patrzeć. Wszyscy w Europie są o krok (Niemcy), jak nie o kilometr (Włochy,Hiszpania) za Polską. Nawet z biletami okresowymi wyszli naprzeciw. W Niemczech żonie zwyczajnie przepada tydzień, czyli jakieś 25€. A w Polsce można zrobić "zamrożenie". Dziwne, że przy naszej "opozycji" udało się tyle zrobić. I nadal dziwi mjie, że nikt nie grzmi, że trzeba prywatyzować "srebra rodowe" (Orlen, LOT, PKP, KGHM...), by pozyskać środki na tarczę gospodarczą. Wręcz przeciwnie, te spółki są obecnie w takiej kondycji, by... wesprzeć rząd. Aż strach pomyśleć jakby ta "pomoc" wyglądała przy zarządzie opozycyjnym??? A może zaimprowizuję... a teraz paliwo może być i za 7 złotych... jaki powrót do domu i to przy zaniżonych kosztach... po co angażować Orlen w produkcję środków dezynfekujących, toż on już Gazpromowi sprzedany... teraz trzeba szybciutko za pół ceny sprzedać KGHM, tj. Ciechpol, zanim Polacy nie zaczną pytać PO CO...? Ot, pamiętam zaangażowanie Kopaczowej w walce z poprzednią epidemią. Totalnie zachowała się jak obecny rząd Włoch, czy Hiszpanii. A przypomnę, że wowczas szcsepionka była. POWTÓRZĘ!!! Wówczas szczepionka była. A ta doktor śmierć pozbawiła Polaków dostępu do niej, by... zaoszczędzić 2 mld zł. Słownie DWA MILIARDY ZŁOTYCH. Na tyke politycy PO wówczas wycenili bezpieczeństwo Polaków. Ile to było później chwalenia się, ile to zaoszczędzili i... nie dali się wkręcić w szczepionkowe naganianie. Mieliśmy wówczas cholerne szczęście, że myślące i dbające o swoich obywateli rządy zaszczepiali masowo własnych obywateli. Mam na myśli Niemcy, Francję, Włochy, Hiszpanię, Węgry...itd. W sumie to chyba tylko jeszcze Ukraina i Rosja też zrobiła jak Patologia Ogólna. Ot, nowocześni i europejscy. Warto przypomnieć te 2mld zł Kopaczowej, bo mają strasznie krótką pamięć. No i pytanie, czy wówczas dokupili w ogóle maseczki? O respiratory to nawet nie ma co pisać. Bo dla PO od wyposarzania szpitali był i jest Jurek Owsiak. To po co o to dbać. Prawda panie Arłkowicz? Jak to było z mafią lekową, że przez dwa miesiące ojciec był odcięty od insuliny? Jak ja na te kłamliwe ryje nie mogę patrzeć. Kopią człowieka i mówią, że to dla jego dobra. Bydło, a nie reprezentanci narodu.
No, jakby nie patrzeć. Wszyscy w Europie są o krok (Niemcy), jak nie o kilometr (Włochy,Hiszpania) za Polską. Nawet z biletami okresowymi wyszli naprzeciw. W Niemczech żonie zwyczajnie przepada tydzień, czyli jakieś 25€. A w Polsce można zrobić "zamrożenie". Dziwne, że przy naszej "opozycji" udało się tyle zrobić. I nadal dziwi mjie, że nikt nie grzmi, że trzeba prywatyzować "srebra rodowe" (Orlen, LOT, PKP, KGHM...), by pozyskać środki na tarczę gospodarczą. Wręcz przeciwnie, te spółki są obecnie w takiej kondy... rozwiń
Avatar
Aaron_Langman / 27 marca 2020 r. o 12:37
+7
"Prezydent ma opory przed płaceniem ..."? dlaczego prywatne przedszkola są finansowo dyskryminowane przez ratusz ???
Avatar
Aaron_Langman / 27 marca 2020 r. o 09:45
+6
Hiszpański dziennikarz zwrócił uwagę, że byłoby teraz bardzo interesującym zobaczyć tych „ którzy oskarżają Polskę o„ wadliwą ”demokrację. Te osoby będą musiały przyznać, że Polska wykazała się większym stopniem odpowiedzialności, dalekowzroczności i jasności wodczas prawdopodobnie największego kryzysu w Europie" rmx.new
Avatar
fillip75 / 27 marca 2020 r. o 12:48
+9
No, jakby nie patrzeć. Wszyscy w Europie są o krok (Niemcy), jak nie o kilometr (Włochy,Hiszpania) za Polską. Nawet z biletami okresowymi wyszli naprzeciw. W Niemczech żonie zwyczajnie przepada tydzień, czyli jakieś 25€. A w Polsce można zrobić "zamrożenie". Dziwne, że przy naszej "opozycji" udało się tyle zrobić. I nadal dziwi mjie, że nikt nie grzmi, że trzeba prywatyzować "srebra rodowe" (Orlen, LOT, PKP, KGHM...), by pozyskać środki na tarczę gospodarczą. Wręcz przeciwnie, te spółki są obecnie w takiej kondycji, by... wesprzeć rząd. Aż strach pomyśleć jakby ta "pomoc" wyglądała przy zarządzie opozycyjnym??? A może zaimprowizuję... a teraz paliwo może być i za 7 złotych... jaki powrót do domu i to przy zaniżonych kosztach... po co angażować Orlen w produkcję środków dezynfekujących, toż on już Gazpromowi sprzedany... teraz trzeba szybciutko za pół ceny sprzedać KGHM, tj. Ciechpol, zanim Polacy nie zaczną pytać PO CO...? Ot, pamiętam zaangażowanie Kopaczowej w walce z poprzednią epidemią. Totalnie zachowała się jak obecny rząd Włoch, czy Hiszpanii. A przypomnę, że wowczas szcsepionka była. POWTÓRZĘ!!! Wówczas szczepionka była. A ta doktor śmierć pozbawiła Polaków dostępu do niej, by... zaoszczędzić 2 mld zł. Słownie DWA MILIARDY ZŁOTYCH. Na tyke politycy PO wówczas wycenili bezpieczeństwo Polaków. Ile to było później chwalenia się, ile to zaoszczędzili i... nie dali się wkręcić w szczepionkowe naganianie. Mieliśmy wówczas cholerne szczęście, że myślące i dbające o swoich obywateli rządy zaszczepiali masowo własnych obywateli. Mam na myśli Niemcy, Francję, Włochy, Hiszpanię, Węgry...itd. W sumie to chyba tylko jeszcze Ukraina i Rosja też zrobiła jak Patologia Ogólna. Ot, nowocześni i europejscy. Warto przypomnieć te 2mld zł Kopaczowej, bo mają strasznie krótką pamięć. No i pytanie, czy wówczas dokupili w ogóle maseczki? O respiratory to nawet nie ma co pisać. Bo dla PO od wyposarzania szpitali był i jest Jurek Owsiak. To po co o to dbać. Prawda panie Arłkowicz? Jak to było z mafią lekową, że przez dwa miesiące ojciec był odcięty od insuliny? Jak ja na te kłamliwe ryje nie mogę patrzeć. Kopią człowieka i mówią, że to dla jego dobra. Bydło, a nie reprezentanci narodu.
No, jakby nie patrzeć. Wszyscy w Europie są o krok (Niemcy), jak nie o kilometr (Włochy,Hiszpania) za Polską. Nawet z biletami okresowymi wyszli naprzeciw. W Niemczech żonie zwyczajnie przepada tydzień, czyli jakieś 25€. A w Polsce można zrobić "zamrożenie". Dziwne, że przy naszej "opozycji" udało się tyle zrobić. I nadal dziwi mjie, że nikt nie grzmi, że trzeba prywatyzować "srebra rodowe" (Orlen, LOT, PKP, KGHM...), by pozyskać środki na tarczę gospodarczą. Wręcz przeciwnie, te spółki są obecnie w takiej kondy... rozwiń
Avatar
Aaron_Langman / 27 marca 2020 r. o 12:37
+7
"Prezydent ma opory przed płaceniem ..."? dlaczego prywatne przedszkola są finansowo dyskryminowane przez ratusz ???
Avatar
Aaron_Langman / 27 marca 2020 r. o 09:45
+6
Hiszpański dziennikarz zwrócił uwagę, że byłoby teraz bardzo interesującym zobaczyć tych „ którzy oskarżają Polskę o„ wadliwą ”demokrację. Te osoby będą musiały przyznać, że Polska wykazała się większym stopniem odpowiedzialności, dalekowzroczności i jasności wodczas prawdopodobnie największego kryzysu w Europie" rmx.new
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Starosta Parczewski - ogłoszenie

Starosta Parczewski - ogłoszenie

Starosta Parczewski - ogłoszenie

Starosta Parczewski - ogłoszenie

Po pijanemu wjechał w znak "Stop" i próbował uciekać. Miał zakaz prowadzenia samochodu

Po pijanemu wjechał w znak "Stop" i próbował uciekać. Miał zakaz prowadzenia samochodu

23-letni kierowca nie będzie dobrze wspominał swojej ostatniej podróży samochodem. Mężczyzna prowadził "na podwójnym gazie" i wjechał znak drogowy "Stop". Potem chciał uciec, ale kilka kilometrów dalej zatrzymali go policjanci.

Lubelskie: W jednym z powiatów rośnie liczba bezrobotnych. To kolejny taki miesiąc

Lubelskie: W jednym z powiatów rośnie liczba bezrobotnych. To kolejny taki miesiąc

W maju liczba bezrobotnych w powiecie puławskim wyniosła 2905 osób, to o ponad 140 więcej, niż przed miesiącem. Stopa bezrobocia, według szacunków Powiatowego Urzędu Pracy, może zbliżyć się do 5,8 procent

Wisła Płock Esports pokonała zawodników AZS UMCS Lublin w FIFA 20

Wisła Płock Esports pokonała zawodników AZS UMCS Lublin w FIFA 20

Wisła Płock Esports ponownie okazała się lepsza od zawodników AZS UMCS Lublin w towarzyskim dwumeczu w FIFA 20. Gracze z Mazowsza wygrali 4:3, podobnie jak w kwietniu

Wisła Puławy zagra dwa mecze sparingowe

Wisła Puławy zagra dwa mecze sparingowe

Już 30 maja pojawiła się zgoda na rozgrywanie sparingów. I od razu z okazji skorzysta Wisła Puławy. Duma Powiśla w najbliższych dniach zmierzy się z warszawskimi drużynami: Polonią i KTS Weszło.

139 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Nie żyją 2 osoby

139 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Nie żyją 2 osoby

139 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 2 ofiary śmiertelne - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

31. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 roku. W Lublinie złożyli kwiaty [zdjęcia]
galeria

31. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 roku. W Lublinie złożyli kwiaty [zdjęcia]

31 lat temu odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i w pełni wolne wybory do Senatu. Dzisiaj na pamiątkę tych wydarzeń przedstawiciele władz miasta, województwa lubelskiego oraz innych instytucji złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" Lubelszczyzny przy Krakowskim Przedmieściu.

Biskup zamojsko-lubaczowski w #Hot16Challenge. "Spróbujemy podjąć to wyzwanie"
film

Biskup zamojsko-lubaczowski w #Hot16Challenge. "Spróbujemy podjąć to wyzwanie"

"#Hot16Challenge - Kuria Zamojsko-Lubaczowska". Występują: biskup diecezjalny Marian Rojek, kanclerz ks. Michał Maciołek, ks. Piotr Spyra (Wydział Duszpasterstwa Ogólnego) i s. Teresa Sobótka (Wydział Ekonomiczny). Nominowały: Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi z Łabuń.

Olga Trzeciak dalej w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Olga Trzeciak dalej w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Trzecia zawodniczka Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin, która w ubiegłym sezonie reprezentowała akademiczki, oficjalnie zostaje w drużynie na kolejne rozgrywki. Mowa o Oldze Trzeciak, która miała ważny kontrakt z klubem

Straż Miejska w Chełmie będzie miała wolne w weekendy

Straż Miejska w Chełmie będzie miała wolne w weekendy

Na dwie zmiany, ale bez sobót i niedziel – tak od czerwca pracować będą strażnicy miejscy w Chełmie. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach administracyjnych, pomocniczych i obsługi pracować będą od poniedziałku do piątku od godz. 7 do 15.

Potrącił rowerzystkę i odjechał. Policja poszukuje świadków wypadku

Potrącił rowerzystkę i odjechał. Policja poszukuje świadków wypadku

Policjanci poszukują świadków wypadku, do którego doszło 30 maja około godz. 20 na drodze wojewódzkiej nr 811 w miejscowości Roskosz (pow. bialski). Kierowca samochodu potrącił 65-letnią rowerzystkę, nie udzielił jej pomocy i odjechał.

Kolejne kraje europejskie otwierają swoje granice dla turystów

Kolejne kraje europejskie otwierają swoje granice dla turystów

Od środy obywatele państw Unii Europejskiej mogą podróżować do Włoch, w czwartek swoje granice otwiera Austria. Niemcy, Czechy, Francja i Grecja planują to uczynić 15 czerwca. A Hiszpania otworzy się 22 czerwca. Obecnie polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nadal zaleca swoim obywatelom unikanie wszelkich podróży zagranicznych.

Matka do syna: To, co nawciskali nam w szkołach, to wielkie kłamstwo
Reportaż Uwagi! TVN
film

Matka do syna: To, co nawciskali nam w szkołach, to wielkie kłamstwo

- Nie wolno ci brać żadnej szczepionki, bo są w nich nanotechnology, chipy. W tych chipach sterowanie człowiekiem. To, co nawciskali nam w szkołach, to jedno wielkie kłamstwo – mówi Agnieszka C. w rozmowie z 16-letnim synem. Kobieta uciekła z domu zabierając 8-letnią córkę. Zamieszkała u mężczyzny, który twierdzi, że jest „Nowym Duchem”.

Konie na ścianie bialskiego liceum. Kiedy powstanie mural?

Konie na ścianie bialskiego liceum. Kiedy powstanie mural?

Już wiadomo, co będzie przedstawiał kolejny mural w Białej Podlaskiej. Będzie on poświęcony malarzowi Ludwikowi Maciągowi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.