Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 marca 2014 r.
0:01
Edytuj ten wpis

Miasto wycinało drzewa w Lublinie jak chciało

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
43 26 A A

Nawet setka przydrożnych drzew mogła zostać wycięta niezgodnie z prawem. Ratusz nie uzgadniał ich usunięcia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, choć miał taki obowiązek. - Zależało nam na czasie - bronią się urzędnicy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sprawa wyszła na jaw przypadkiem. I to tylko dlatego - jak twierdzi nasz informator - że pod koniec lutego firma działająca na zlecenie Ratusza wycięła dwa drzewa przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Mowa o dwóch robiniach, które rosły u zbiegu ul. Bazylianówka i Magnoliowej. Właśnie przez tę wycinkę RDOŚ dowiedziała się, że była pomijana przez magistrat. Ratusz ma obowiązek uzgadniania z RDOŚ każdej wycinki drzewa rosnącego w tzw. pasie drogowym. Mówi o tym Ustawa o ochronie przyrody. Procedura jest dokładnie określona, konieczna jest mapka, informacja o tym, czy na drzewie występują chronione gatunki, do wniosku trzeba dołączyć protokół z oględzin drzewa. Nie ma też gwarancji, że RDOŚ zgodzi się na wycięcie drzewa, bo równie dobrze może odmówić a od takiej decyzji można odwołać się do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Ale magistrat pomijał tę procedurę w przypadku tych wycinek, które nie były związane z inwestycjami drogowymi, a polegały na usunięciu rosnącego przy jezdni drzewa. RDOŚ nawet nie wiedziała, że urzędnicy nie składają wniosków. - Wiemy tylko o tych wnioskach, które dostajemy - mówi Paweł Duklewski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. - Nie mamy uprawnień do kontrolowania samorządu, nie mamy prawa wglądu do procedur innych urzędów. A Ratusz przyznaje, że nie kierował pism do RDOŚ. - Chodziło o drzewa zagrażające bezpieczeństwu. Procedura w RDOŚ mogłaby trwać 30 dni, a chodziło o to, żeby nie doszło do zagrożenia życia pieszych. Po to, żeby to ryzyko wyeliminować jak najszybciej, wycinki nie były konsultowane - mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. - Zgodnie z ustawą takie konsultacje powinny się odbyć. Teraz uzgadniamy już wszystkie wycinki - zapewnia Kieliszek. Wczoraj magistrat nie był w stanie podać dokładnej liczby drzew, które usunięto w takim pośpiechu. Według naszego informatora w ciągu ostatnich trzech lat mogła to być nawet setka drzew.

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
andrzej / 12 marca 2014 o 05:59
0

spłacić zadłużenie poprzez sprzedaż drewna haha

skąd się biorą tacy idioci?

problem polega na tym, że to my ich wybieramy, a później przymykamy oko na ich poczynania...

Avatar
andrzej / 12 marca 2014 o 05:54
0

Dowcip polega na tym, że jak przeciętny Kowalski będzie chciał u siebie w ogrodzie wyciąć drzewo (nawet przewracające się lub uschnięte) to musi występować o zezwolenie i wnieść stosowną opłatę (często kilka tysięcy zł, a jak wytnie bez zezwolenia to kara x3); ale urząd wycina co chce i jak chce bo to przecież "święte krowy" i czują się bezkarni...

Avatar
wodrolowiec / 11 marca 2014 o 17:43
0

Ludzie, a już kiedyś mówiliśmy !!!

Pamiętacie Czarną Owcę > Staniego > Wodrol > drzewa na Walecznych ?

A teraz Ratusz > MPZ (spółka córka Wodrolu) > układy > wycinka na lewo !!!

A Hotel "wydmuszka" Wieniawski !!!

Nic wam to nie przypomina ?

 

Ludzie, a już kiedyś mówiliśmy !!!

Pamiętacie Czarną Owcę > Staniego > Wodrol > drzewa na Walecznych ?

A teraz Ratusz > MPZ (spółka córka Wodrolu) > układy > wycinka na lewo !!!

A Hotel "wydmuszka" Wieniawski !!!

Nic wam to nie przypomina ?rozwiń

Avatar
amen / 11 marca 2014 o 15:31
0

Jeśli drzewa faktycznie zagrażały bezpieczeństwu to uważam, że dobrze zrobili olewając procedury - czasem ważniejszy jest zdrowy rozsądek.

Pozdrawiam

no właśnie tyle się słyszy o bezdusznych urzędnikach których interesują tylko i wyłącznie procedury.

Avatar
drwal / 11 marca 2014 o 15:21
0
No właśnie skąd się wziął taki Żuk co umie tylko zadłużać Lublin
Avatar
wrd / 11 marca 2014 o 13:59
0

Pewnie Żuk liczył, że uda mu się spłacić zadłużenie Lublina poprzez sprzedaż drewna z tych drzew ? A tu kryzys, ciepła zima i drewno tanie. I teraz jeszcze gigantyczny dług miasta się zwiększy bo trzeba będzię zapłacić karę. I taka to żukowa ekonomia

spłacić zadłużenie poprzez sprzedaż drewna haha

skąd się biorą tacy idioci?

Avatar
Gość / 11 marca 2014 o 13:36
0

Zaraz za piłą jedzie rozdrabniarka do gałęzi, która wszystko przerabia na wiór, ten dalej jest klejony w brykiety, a te następnie za solidne pieniądze się opycha. A koszt surowca żaden, bo cały surowiec zagrażał życiu dzieci w wózkach na spacerze, a swistaki dalej zawijają pazłotka...

Zgadzam sie ... znam to z doświadczenia jak niedoinformowanego teścia drogowcy okradli bo drzewo było jego a oni wzieli co lepsze czyli z 10m gruubego pnia drzewa zeby pociac na deski reszte galezi zostawili mu na opal a to nie bylo nawet w pasie drogowym bo stalo 3 metry od jezdni na jego działce.

Zgadzam sie ... znam to z doświadczenia jak niedoinformowanego teścia drogowcy okradli bo drzewo było jego a oni wzieli co lepsze czyli z 10m gruubego pnia drzewa zeby pociac na deski reszte galezi zostawili mu na opal a to nie bylo nawet w pasie drogowym bo stalo 3 metry od jezdni na jego działce.

rozwiń
Avatar
drwal / 11 marca 2014 o 13:22
0
Pewnie Żuk liczył, że uda mu się spłacić zadłużenie Lublina poprzez sprzedaż drewna z tych drzew ? A tu kryzys, ciepła zima i drewno tanie. I teraz jeszcze gigantyczny dług miasta się zwiększy bo trzeba będzię zapłacić karę. I taka to żukowa ekonomia
Avatar
czesio / 11 marca 2014 o 13:13
0

Niesamowity skandal. Wyrażam pragnienie - że ten artykuł będzie podstawą wszczęcia postępowania przez prokuraturę!

Avatar
Marty McFly / 11 marca 2014 o 13:11
0

I to około 100 drzew zagraziło nagle bezpieczeństwu? Ależ trzeba być naiwnym, żeby w to uwierzyć. Od usuwanie zagrożenia zdrowia i życia (nagłych jak tu opisano) przypadków jest straż pożarna. W przeciwnym razie - drzewa trzeba było odpowiednio zabezpieczyć - aż zapadnie konkretna decyzja, ale taka która nie naruszy niczyich interesów. Takie drzewo przeraba więcej CO2 w tlen niż pożytku przez całe życie przyniesie nam spieszący się pierdzistołek. Po to są przepisy, żeby jeden z drugim się zastanowili czy są od filozofowania nad ratowaniem życia przychodniów - czy przestrzeganiem przepisów - które powinny być w DNA każdego urzędnika.

I to około 100 drzew zagraziło nagle bezpieczeństwu? Ależ trzeba być naiwnym, żeby w to uwierzyć. Od usuwanie zagrożenia zdrowia i życia (nagłych jak tu opisano) przypadków jest straż pożarna. W przeciwnym razie - drzewa trzeba było odpowiednio zabezpieczyć - aż zapadnie konkretna decyzja, ale taka która nie naruszy niczyich interesów. Takie drzewo przeraba więcej CO2 w tlen niż pożytku przez całe życie przyniesie nam spieszący się pierdzistołek. Po to są przepisy, żeby jeden z drugim się zastanowili czy są od filozofowania nad ratowaniem... rozwiń

Avatar
andrzej / 12 marca 2014 o 05:59
0

spłacić zadłużenie poprzez sprzedaż drewna haha

skąd się biorą tacy idioci?

problem polega na tym, że to my ich wybieramy, a później przymykamy oko na ich poczynania...

Avatar
andrzej / 12 marca 2014 o 05:54
0

Dowcip polega na tym, że jak przeciętny Kowalski będzie chciał u siebie w ogrodzie wyciąć drzewo (nawet przewracające się lub uschnięte) to musi występować o zezwolenie i wnieść stosowną opłatę (często kilka tysięcy zł, a jak wytnie bez zezwolenia to kara x3); ale urząd wycina co chce i jak chce bo to przecież "święte krowy" i czują się bezkarni...

Avatar
wodrolowiec / 11 marca 2014 o 17:43
0

Ludzie, a już kiedyś mówiliśmy !!!

Pamiętacie Czarną Owcę > Staniego > Wodrol > drzewa na Walecznych ?

A teraz Ratusz > MPZ (spółka córka Wodrolu) > układy > wycinka na lewo !!!

A Hotel "wydmuszka" Wieniawski !!!

Nic wam to nie przypomina ?

 

Ludzie, a już kiedyś mówiliśmy !!!

Pamiętacie Czarną Owcę > Staniego > Wodrol > drzewa na Walecznych ?

A teraz Ratusz > MPZ (spółka córka Wodrolu) > układy > wycinka na lewo !!!

A Hotel "wydmuszka" Wieniawski !!!

Nic wam to nie przypomina ?rozwiń

Avatar
amen / 11 marca 2014 o 15:31
0

Jeśli drzewa faktycznie zagrażały bezpieczeństwu to uważam, że dobrze zrobili olewając procedury - czasem ważniejszy jest zdrowy rozsądek.

Pozdrawiam

no właśnie tyle się słyszy o bezdusznych urzędnikach których interesują tylko i wyłącznie procedury.

Avatar
drwal / 11 marca 2014 o 15:21
0
No właśnie skąd się wziął taki Żuk co umie tylko zadłużać Lublin
Avatar
wrd / 11 marca 2014 o 13:59
0

Pewnie Żuk liczył, że uda mu się spłacić zadłużenie Lublina poprzez sprzedaż drewna z tych drzew ? A tu kryzys, ciepła zima i drewno tanie. I teraz jeszcze gigantyczny dług miasta się zwiększy bo trzeba będzię zapłacić karę. I taka to żukowa ekonomia

spłacić zadłużenie poprzez sprzedaż drewna haha

skąd się biorą tacy idioci?

Avatar
Gość / 11 marca 2014 o 13:36
0

Zaraz za piłą jedzie rozdrabniarka do gałęzi, która wszystko przerabia na wiór, ten dalej jest klejony w brykiety, a te następnie za solidne pieniądze się opycha. A koszt surowca żaden, bo cały surowiec zagrażał życiu dzieci w wózkach na spacerze, a swistaki dalej zawijają pazłotka...

Zgadzam sie ... znam to z doświadczenia jak niedoinformowanego teścia drogowcy okradli bo drzewo było jego a oni wzieli co lepsze czyli z 10m gruubego pnia drzewa zeby pociac na deski reszte galezi zostawili mu na opal a to nie bylo nawet w pasie drogowym bo stalo 3 metry od jezdni na jego działce.

Zgadzam sie ... znam to z doświadczenia jak niedoinformowanego teścia drogowcy okradli bo drzewo było jego a oni wzieli co lepsze czyli z 10m gruubego pnia drzewa zeby pociac na deski reszte galezi zostawili mu na opal a to nie bylo nawet w pasie drogowym bo stalo 3 metry od jezdni na jego działce.

rozwiń
Avatar
drwal / 11 marca 2014 o 13:22
0
Pewnie Żuk liczył, że uda mu się spłacić zadłużenie Lublina poprzez sprzedaż drewna z tych drzew ? A tu kryzys, ciepła zima i drewno tanie. I teraz jeszcze gigantyczny dług miasta się zwiększy bo trzeba będzię zapłacić karę. I taka to żukowa ekonomia
Avatar
czesio / 11 marca 2014 o 13:13
0

Niesamowity skandal. Wyrażam pragnienie - że ten artykuł będzie podstawą wszczęcia postępowania przez prokuraturę!

Avatar
Marty McFly / 11 marca 2014 o 13:11
0

I to około 100 drzew zagraziło nagle bezpieczeństwu? Ależ trzeba być naiwnym, żeby w to uwierzyć. Od usuwanie zagrożenia zdrowia i życia (nagłych jak tu opisano) przypadków jest straż pożarna. W przeciwnym razie - drzewa trzeba było odpowiednio zabezpieczyć - aż zapadnie konkretna decyzja, ale taka która nie naruszy niczyich interesów. Takie drzewo przeraba więcej CO2 w tlen niż pożytku przez całe życie przyniesie nam spieszący się pierdzistołek. Po to są przepisy, żeby jeden z drugim się zastanowili czy są od filozofowania nad ratowaniem życia przychodniów - czy przestrzeganiem przepisów - które powinny być w DNA każdego urzędnika.

I to około 100 drzew zagraziło nagle bezpieczeństwu? Ależ trzeba być naiwnym, żeby w to uwierzyć. Od usuwanie zagrożenia zdrowia i życia (nagłych jak tu opisano) przypadków jest straż pożarna. W przeciwnym razie - drzewa trzeba było odpowiednio zabezpieczyć - aż zapadnie konkretna decyzja, ale taka która nie naruszy niczyich interesów. Takie drzewo przeraba więcej CO2 w tlen niż pożytku przez całe życie przyniesie nam spieszący się pierdzistołek. Po to są przepisy, żeby jeden z drugim się zastanowili czy są od filozofowania nad ratowaniem... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 10

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 25 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 2 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 2 2

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 133 53

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 22 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 59 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 2 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 11

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 7 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!