Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 września 2015 r.
21:10

Miasto wycofa się z przebudowy ul. Sowińskiego? "Temat nie jest rozstrzygnięty"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 23 A A
Miasto się zastanawia, czy wydatki na remont ulicy Sowińskiego będą współmierne do korzyści<br />
Miasto się zastanawia, czy wydatki na remont ulicy Sowińskiego będą współmierne do korzyści

Wycofanie się z przebudowy ul. Sowińskiego rozważają władze miasta. Ulica, którą jeszcze niedawno Ratusz chciał poszerzyć, doczekałaby się wtedy najwyżej remontu nawierzchni i nie byłyby na niej wydzielane pasy ruchu dla autobusów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ul. Sowińskiego jest dla wielu mieszkańców trasą codziennych dojazdów do pracy. To zarazem wąskie gardło w ciągu ulic łączących północną i południową część miasta: al. Smorawińskiego–ul. Poniatowskiego–Sowińskiego–Głęboka–Filaretów. To także temat niekończących się opowieści samorządowców o usprawnieniu ruchu.

Jeszcze za prezydentury Andrzeja Pruszkowskiego powstał projekt budowy tunelu pod Al. Racławickimi. Miasto przeliczyło koszty i uznało, że są za duże, więc pomysł ten zarzucono, a walizki z dokumentacją porósł kurz.

Teraz powstaje kolejna dokumentacja, która dotyczy przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej i ul. Sowińskiego. Projekty zamówione przez Zarząd Dróg i Mostów mają być gotowe do końca roku, a miasto wyda na nie prawie 740 tys. złotych. Ich tworzeniu towarzyszyły protesty mieszkańców ul. Sowińskiego, którzy nie chcą mieć dwupasmówki pod oknami. – Dwupasmówki nie będzie – zapewnili urzędnicy i w marcu tego roku przedstawiali nową wersję: jedna jezdnia, cztery pasy.

Ale i to może się okazać nieaktualne. Nieoczekiwana wypowiedź padła z ust Artura Szymczyka, zastępcy prezydenta Lublina. Przyznał on publicznie, że o ile pewna jest przebudowa Al. Racławickich, o tyle wcale nie jest pewne poszerzenie ul. Sowińskiego. – Temat nie jest rozstrzygnięty – oznajmił Szymczyk. A pytany wprost, czy w grę wchodzi tzw. wariant zerowy, odpowiedział: – Jest taka możliwość, nie jest to wykluczone. Trudno pewne rzeczy na siłę realizować.

Ów „wariant zerowy” to nic innego, jak rezygnacja z poszerzania i zwiększania przepustowości ulicy. W Ratuszu usłyszeliśmy, że w takim przypadku część projektu nie zostałaby zrealizowana. A miasto poprzestałoby na remoncie nawierzchni.

Powody rezygnacji z poszerzania drogi – o ile takowa nastąpi – mogą mieć podłoże finansowe, choć miasto nie mówi tego wprost. A chodzi o wątpliwości, czy wydatki będą tu współmierne do korzyści.

Marcowa koncepcja poszerzania jezdni nie przewidywała na ul. Sowińskiego buspasów, ale urzędnicy oświadczyli, że będą one ujęte w ostatecznej wersji projektu, co miało ułatwić pozyskanie unijnej dotacji z programu Polska Wschodnia.

– Bez buspasów ciężko będzie nam spełnić kryteria programu – przyznał wówczas Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Problem w tym, że na wytyczeniu buspasów skorzystałyby zaledwie trzy dzienne linie autobusowe. A pozostali kierowcy mieliby tylko po jednym pasie ruchu, czyli tyle, ile mają teraz i to bez kosztownej inwestycji.

Sonda: Czy ul. Sowińskiego powinna zostać przebudowana?

Liczba głosów: 701
84.45%
Tak
13.55%
Nie
2%
Nie mam zdania

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 maja 2016 o 12:00
0
Przecież to jest sytuacja jak z Tuwima i Słonimskiego ("W oparach absurdu") albo z Mrożka! Poszerzenie Sowińskiego, ale bez wydzielania buspasów przyniosłoby znaczne korzyści dla rozładowania ruchu, z buspasami - oczywiście nie miałoby sensu. Dla każdego normalnego człowieka wynika stąd wniosek, że należy poszerzyć ulicę bez wydzielania buspasów. Tymczasem wniosek jest taki, że nie będzie poszerzania w ogóle! Czy ja żyje naprawdę w kraju absurdu?? Rozumiałbym, gdyby taka sytuacja miała miejsce np. w Indiach i musiałyby być pasy tylko dla świętych krów. Ale w UE autobusy i trolejbusy chyba nie mają statusu świętych krów? Poza tym na poszerzeniu ulicy bez wydzielania buspasów autobusy też by skorzystały! Skorzystaliby wszyscy. Czy nie można osób ustanawiających kryteria przyznawania funduszy przekonać do pominięcia tego i.d.i.otycznego kryterium???
Przecież to jest sytuacja jak z Tuwima i Słonimskiego ("W oparach absurdu") albo z Mrożka! Poszerzenie Sowińskiego, ale bez wydzielania buspasów przyniosłoby znaczne korzyści dla rozładowania ruchu, z buspasami - oczywiście nie miałoby sensu. Dla każdego normalnego człowieka wynika stąd wniosek, że należy poszerzyć ulicę bez wydzielania buspasów. Tymczasem wniosek jest taki, że nie będzie poszerzania w ogóle! Czy ja żyje naprawdę w kraju absurdu?? Rozumiałbym, gdyby taka sytuacja miała miejsce np. w Indiach i musiałyby być pasy tyl... rozwiń
Avatar
Gość / 25 maja 2016 o 12:15
0
"Bez buspasów ciężko będzie nam spełnić kryteria programu". To jest właśnie Unia. Nieważne, że bez buspasów przebudowa miałaby sens, a z buspasami nie. Buspasy muszą być albo nie będzie kasy. Dziwne, ze w kryteriach nie ma obowiązkowych ścieżek rowerowych i osobnych ścieżek dla wegetarian.
Avatar
jOOj / 18 września 2015 o 12:38
0

Ludzie, Carrefoura było stać na wiadukt nad witosa a dla "miasta" koszty za wysokie...?!!?!?

Avatar
Gość / 18 września 2015 o 11:31
0
A może by tak namówić Australijczyków żeby swoje umiejętności w budowaniu chodników w kopalniach sprawdzili budując tunel pod Alejami Racławickimi ;-)
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 10:15
0

też mi się wydaje że samo poszerzenie z wyznaczeniem buspasów to nie jest optymalny pomysł

Avatar
Gość / 18 września 2015 o 10:14
0
Problem polega na tym, że Zarząd Dróg i Mostów jest mizerny pod względem fachowym i co jeszcze gorsze, jest marionetką w rękach Ratusza (polityków). Inwestycyjne zamierzenia drogowe powinny być realizowane z myślą o minimum 20 lat użytkowania (są kosztowne). Wydawanie pieniędzy na rozwiązania "na dziś' jest naganne, dlatego naganne jest myślenie o jakimś poszerzeniu i to niepełnym. Jak powiedziało się A (Smorawińskiego, węzeł Poniatowskiego, Filaretów) należy powiedzieć B (Sowińskiego Głęboka). Ul. Sowińskiego obarczona jest pierworodnym grzechem rozdzielenia uniwersyteckich części dydaktycznych od socjalnych (campusu) i to wszystko należy teraz naprawić. Dwie rzeczy w przebudowie Sowińskiego narzucają się same, z czystej logiki, to dwupoziomowe skrzyżowanie z Al. Racławickimi i całkowite wyeliminowanie ruchu pieszego (przeniesienie na inny poziom) ze skrzyżowania z ul. Radziszewskiego. Nie należy żałować pieniędzy na szeroko rozumianą dokumentację (to tylko papier) mam tu na myśli projekty koncepcyjne lub konkurs. Dopiero w dalszej kolejności można będzie przystąpić do przebudowy (szacunek kosztów, projekty budowlane, gromadzenie finansów).
Problem polega na tym, że Zarząd Dróg i Mostów jest mizerny pod względem fachowym i co jeszcze gorsze, jest marionetką w rękach Ratusza (polityków). Inwestycyjne zamierzenia drogowe powinny być realizowane z myślą o minimum 20 lat użytkowania (są kosztowne). Wydawanie pieniędzy na rozwiązania "na dziś' jest naganne, dlatego naganne jest myślenie o jakimś poszerzeniu i to niepełnym. Jak powiedziało się A (Smorawińskiego, węzeł Poniatowskiego, Filaretów) należy powiedzieć B (Sowińskiego Głęboka). Ul. Sowińskiego obarczona jest pierw... rozwiń
Avatar
kusy / 18 września 2015 o 09:55
0

Problem ten pojawi się ze zdwojoną siłą po 1 października, gdy bezmyślna wsiowa młodzież akademicka rozpocznie wędrówki na trasie akademiki - uczelnie. Praktycznie żaden z nich nie spojrzy nawet na boki tylko swoim tempem wparuje bezpośrednio na jezdnię zmuszając kierowców do ciągłego zatrzymywania się. Przez te wędrówki w poprzek Sowińskiego tworzą się ciągłe korki blokujące również skrzyżowania przy Głębokiej, Racławickich i Popiełuszki.

Avatar
opiniak.tom / 18 września 2015 o 09:26
0

Problemem to są święte krowy, które wchodzą na przejście i idą niekończącym się tłumem od akademików do uczelni. Tam tworzą się zatory. Koniecznie to trzeba te kładkę uruchomić dla pieszych i zamknąć przejście przez ulicę.

Avatar
Gość / 18 września 2015 o 08:59
0
Tunel czy estakada to, moim zdaniem, jedna z najważniejszych inwestycji w Lublinie. Ważniejsza od stadionów, kąpielisk i innych malowankach po jezdni.
Avatar
miś / 18 września 2015 o 08:50
0

Bo tu jednak jest potrzebny tunel i do tego należy wrócić. Nikt ludzi wjeżdżających do centrum na siłę nie zatrzyma, nawet jeśli parkowanie będzie po 5 zł/h. Poza tym ruch na Sowińskiego to głównie przemieszczanie się w kierunku (oraz  z) Czechowa, gdzie ktoś w swojej nieograniczonej mądrości postanowił przenieść Izbę Skarbową i Urząd Skarbowy a z kolei na Zana jest Sąd, obecność którego zrujnowała życie okolicznym mieszkańcom.

Tylko tunel może trochę udrożnić miasteczko. Trzeba wrócić do planów z 2006 r. i odpowiednio je zmodyfikować. Przywrócić pomysł estakady nad Głęboką w kierunku Filaretów i nowej ulicy od Głębokiej w kierunku Glinianej (od stacji Orlen). Odwagi Panie Prezydencie. Nie sztuka tylko budować nowe drogi w polu. sztuka zmieniać miasto na lepsze i bardziej przyjazne także pieszym.

Najlepiej byłoby tunel maksymalnie wydłużyć a z Sowińskiego zrobić deptak dla mieszkańców i studentów. Ruch kołowy puścić całkiem pod ziemią aż do Głębokiej a miasteczko akademickie zyskałoby przyjemną przestrzeń do spacerów.

Bo tu jednak jest potrzebny tunel i do tego należy wrócić. Nikt ludzi wjeżdżających do centrum na siłę nie zatrzyma, nawet jeśli parkowanie będzie po 5 zł/h. Poza tym ruch na Sowińskiego to głównie przemieszczanie się w kierunku (oraz  z) Czechowa, gdzie ktoś w swojej nieograniczonej mądrości postanowił przenieść Izbę Skarbową i Urząd Skarbowy a z kolei na Zana jest Sąd, obecność którego zrujnowała życie okolicznym mieszkańcom.

Tylko tunel może trochę udrożnić miasteczko. Trzeba wrócić do planów z 2006 r. i odpowiedn... rozwiń

Avatar
Gość / 27 maja 2016 o 12:00
0
Przecież to jest sytuacja jak z Tuwima i Słonimskiego ("W oparach absurdu") albo z Mrożka! Poszerzenie Sowińskiego, ale bez wydzielania buspasów przyniosłoby znaczne korzyści dla rozładowania ruchu, z buspasami - oczywiście nie miałoby sensu. Dla każdego normalnego człowieka wynika stąd wniosek, że należy poszerzyć ulicę bez wydzielania buspasów. Tymczasem wniosek jest taki, że nie będzie poszerzania w ogóle! Czy ja żyje naprawdę w kraju absurdu?? Rozumiałbym, gdyby taka sytuacja miała miejsce np. w Indiach i musiałyby być pasy tylko dla świętych krów. Ale w UE autobusy i trolejbusy chyba nie mają statusu świętych krów? Poza tym na poszerzeniu ulicy bez wydzielania buspasów autobusy też by skorzystały! Skorzystaliby wszyscy. Czy nie można osób ustanawiających kryteria przyznawania funduszy przekonać do pominięcia tego i.d.i.otycznego kryterium???
Przecież to jest sytuacja jak z Tuwima i Słonimskiego ("W oparach absurdu") albo z Mrożka! Poszerzenie Sowińskiego, ale bez wydzielania buspasów przyniosłoby znaczne korzyści dla rozładowania ruchu, z buspasami - oczywiście nie miałoby sensu. Dla każdego normalnego człowieka wynika stąd wniosek, że należy poszerzyć ulicę bez wydzielania buspasów. Tymczasem wniosek jest taki, że nie będzie poszerzania w ogóle! Czy ja żyje naprawdę w kraju absurdu?? Rozumiałbym, gdyby taka sytuacja miała miejsce np. w Indiach i musiałyby być pasy tyl... rozwiń
Avatar
Gość / 25 maja 2016 o 12:15
0
"Bez buspasów ciężko będzie nam spełnić kryteria programu". To jest właśnie Unia. Nieważne, że bez buspasów przebudowa miałaby sens, a z buspasami nie. Buspasy muszą być albo nie będzie kasy. Dziwne, ze w kryteriach nie ma obowiązkowych ścieżek rowerowych i osobnych ścieżek dla wegetarian.
Avatar
jOOj / 18 września 2015 o 12:38
0

Ludzie, Carrefoura było stać na wiadukt nad witosa a dla "miasta" koszty za wysokie...?!!?!?

Avatar
Gość / 18 września 2015 o 11:31
0
A może by tak namówić Australijczyków żeby swoje umiejętności w budowaniu chodników w kopalniach sprawdzili budując tunel pod Alejami Racławickimi ;-)
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 10:15
0

też mi się wydaje że samo poszerzenie z wyznaczeniem buspasów to nie jest optymalny pomysł

Avatar
Gość / 18 września 2015 o 10:14
0
Problem polega na tym, że Zarząd Dróg i Mostów jest mizerny pod względem fachowym i co jeszcze gorsze, jest marionetką w rękach Ratusza (polityków). Inwestycyjne zamierzenia drogowe powinny być realizowane z myślą o minimum 20 lat użytkowania (są kosztowne). Wydawanie pieniędzy na rozwiązania "na dziś' jest naganne, dlatego naganne jest myślenie o jakimś poszerzeniu i to niepełnym. Jak powiedziało się A (Smorawińskiego, węzeł Poniatowskiego, Filaretów) należy powiedzieć B (Sowińskiego Głęboka). Ul. Sowińskiego obarczona jest pierworodnym grzechem rozdzielenia uniwersyteckich części dydaktycznych od socjalnych (campusu) i to wszystko należy teraz naprawić. Dwie rzeczy w przebudowie Sowińskiego narzucają się same, z czystej logiki, to dwupoziomowe skrzyżowanie z Al. Racławickimi i całkowite wyeliminowanie ruchu pieszego (przeniesienie na inny poziom) ze skrzyżowania z ul. Radziszewskiego. Nie należy żałować pieniędzy na szeroko rozumianą dokumentację (to tylko papier) mam tu na myśli projekty koncepcyjne lub konkurs. Dopiero w dalszej kolejności można będzie przystąpić do przebudowy (szacunek kosztów, projekty budowlane, gromadzenie finansów).
Problem polega na tym, że Zarząd Dróg i Mostów jest mizerny pod względem fachowym i co jeszcze gorsze, jest marionetką w rękach Ratusza (polityków). Inwestycyjne zamierzenia drogowe powinny być realizowane z myślą o minimum 20 lat użytkowania (są kosztowne). Wydawanie pieniędzy na rozwiązania "na dziś' jest naganne, dlatego naganne jest myślenie o jakimś poszerzeniu i to niepełnym. Jak powiedziało się A (Smorawińskiego, węzeł Poniatowskiego, Filaretów) należy powiedzieć B (Sowińskiego Głęboka). Ul. Sowińskiego obarczona jest pierw... rozwiń
Avatar
kusy / 18 września 2015 o 09:55
0

Problem ten pojawi się ze zdwojoną siłą po 1 października, gdy bezmyślna wsiowa młodzież akademicka rozpocznie wędrówki na trasie akademiki - uczelnie. Praktycznie żaden z nich nie spojrzy nawet na boki tylko swoim tempem wparuje bezpośrednio na jezdnię zmuszając kierowców do ciągłego zatrzymywania się. Przez te wędrówki w poprzek Sowińskiego tworzą się ciągłe korki blokujące również skrzyżowania przy Głębokiej, Racławickich i Popiełuszki.

Avatar
opiniak.tom / 18 września 2015 o 09:26
0

Problemem to są święte krowy, które wchodzą na przejście i idą niekończącym się tłumem od akademików do uczelni. Tam tworzą się zatory. Koniecznie to trzeba te kładkę uruchomić dla pieszych i zamknąć przejście przez ulicę.

Avatar
Gość / 18 września 2015 o 08:59
0
Tunel czy estakada to, moim zdaniem, jedna z najważniejszych inwestycji w Lublinie. Ważniejsza od stadionów, kąpielisk i innych malowankach po jezdni.
Avatar
miś / 18 września 2015 o 08:50
0

Bo tu jednak jest potrzebny tunel i do tego należy wrócić. Nikt ludzi wjeżdżających do centrum na siłę nie zatrzyma, nawet jeśli parkowanie będzie po 5 zł/h. Poza tym ruch na Sowińskiego to głównie przemieszczanie się w kierunku (oraz  z) Czechowa, gdzie ktoś w swojej nieograniczonej mądrości postanowił przenieść Izbę Skarbową i Urząd Skarbowy a z kolei na Zana jest Sąd, obecność którego zrujnowała życie okolicznym mieszkańcom.

Tylko tunel może trochę udrożnić miasteczko. Trzeba wrócić do planów z 2006 r. i odpowiednio je zmodyfikować. Przywrócić pomysł estakady nad Głęboką w kierunku Filaretów i nowej ulicy od Głębokiej w kierunku Glinianej (od stacji Orlen). Odwagi Panie Prezydencie. Nie sztuka tylko budować nowe drogi w polu. sztuka zmieniać miasto na lepsze i bardziej przyjazne także pieszym.

Najlepiej byłoby tunel maksymalnie wydłużyć a z Sowińskiego zrobić deptak dla mieszkańców i studentów. Ruch kołowy puścić całkiem pod ziemią aż do Głębokiej a miasteczko akademickie zyskałoby przyjemną przestrzeń do spacerów.

Bo tu jednak jest potrzebny tunel i do tego należy wrócić. Nikt ludzi wjeżdżających do centrum na siłę nie zatrzyma, nawet jeśli parkowanie będzie po 5 zł/h. Poza tym ruch na Sowińskiego to głównie przemieszczanie się w kierunku (oraz  z) Czechowa, gdzie ktoś w swojej nieograniczonej mądrości postanowił przenieść Izbę Skarbową i Urząd Skarbowy a z kolei na Zana jest Sąd, obecność którego zrujnowała życie okolicznym mieszkańcom.

Tylko tunel może trochę udrożnić miasteczko. Trzeba wrócić do planów z 2006 r. i odpowiedn... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie 0 0

Podopieczni Łukasza Gieresza w pierwszym swoim sparingu w tym okresie przygotowawczym rozbili aż 7:1 beniaminka IV ligi Start Krasnystaw.

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia]
galeria

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia] 2 1

Groźny wypadek w miejscowości Krupe. Na prostym odcinku drogi zderzyły się czołowo dwa volkswageny.

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą
Po naszej publikacji

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą 8 5

Prokuratura zajmie się sprawą śmierci 26-latka z okolic Poniatowej. Kamil Gnaś mimo silnego bólu, gorączki i wymiotów nie został przyjęty do miejscowego szpitala. Zmarł po kilku dniach.

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup”

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup” 1 0

W Narolu został rozegrany IV Turniej Oldbojów 35+ „Parkowa Cup”. W zawodach triumfował zespół Traper Lubaczów, który pokonał w finale ekipę gospodarzy dopiero po rzutach karnych (3:2)

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun
28 lipca 2018, 15:00

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun 2 0

Co Gdzie Kiedy.Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy Ewy Braun Odtwarzanie minionych światów... Otwarcie ekspozycji odbędzie się 28 lipca o godz. 15 i towarzyszyć będzie Festiwalowi Dwa Brzegi.

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy 50 12

Wojsko zapowiada powrót na dawny poligon na Majdanku. Będą tu ćwiczyć „terytorialsi”. Mieszkańcy bloków na pobliskim Felinie są zaniepokojeni. Obawiają się hałasu i sądzą, że może tutaj powstać strzelnica. Mundurowi uspokajają: nie będzie ani strzelnicy, ani czołgów.

Historyczny awans Bad Boys Zastawie

Historyczny awans Bad Boys Zastawie 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Bad Boys Zastawie po raz pierwszy w historii będą beniaminkiem w V lidze

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę
Kraj
film

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę 16 2

Zamykana w domu, głodna i zaniedbana. - Kiedyś chodziła z kubkiem po klatce schodowej i prosiła o wodę – opowiadają sąsiedzi. 61-letnia pani Halina ze Słupska potrzebowała natychmiastowej pomocy

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato
20 lipca 2018, 0:00

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato 2 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 20-22 lipca na Moście imienia Mariana Lutosławskiego wystąpią zespoły: PARA, Standard Brass Band oraz Lubelskie Babie Lato. Nie zabraknie również ciekawych warsztatów i zajęć dla dzieci.

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie
21 lipca 2018, 19:00

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie 4 6

W sobotę Kayah, Katarzyna Nosowska, Monika Brodka i Paulina Przybysz zaśpiewają swoje największe przeboje na pl. Zamkowym podczas bezpłatnego koncertu „Siła Kobiet”. Przy okazji o wyjątkowych kobietach przypomni też Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w swoim specjalnym wydawnictwie

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał 0 2

Dentyści nie mogą już zakładać amalgamatowych plomb dzieciom oraz kobietom w ciąży i karmiącym. Zakaz wprowadziło rozporządzenie Parlamentu Europejskiego. – To bardzo dobry kierunek – komentują lubelscy stomatolodzy

Powiększą swoją siedzibę w Lublinie i ruszają na podbój Indii

Powiększą swoją siedzibę w Lublinie i ruszają na podbój Indii 11 8

Billennium, lider branży IT, który rozbudowuje swoją lubelską siedzibę rozpoczął ekspansję na rynek indyjski.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 3

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 28 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.