Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 września 2015 r.
21:10

Miasto wycofa się z przebudowy ul. Sowińskiego? "Temat nie jest rozstrzygnięty"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 23 A A
Miasto się zastanawia, czy wydatki na remont ulicy Sowińskiego będą współmierne do korzyści<br />
Miasto się zastanawia, czy wydatki na remont ulicy Sowińskiego będą współmierne do korzyści

Wycofanie się z przebudowy ul. Sowińskiego rozważają władze miasta. Ulica, którą jeszcze niedawno Ratusz chciał poszerzyć, doczekałaby się wtedy najwyżej remontu nawierzchni i nie byłyby na niej wydzielane pasy ruchu dla autobusów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ul. Sowińskiego jest dla wielu mieszkańców trasą codziennych dojazdów do pracy. To zarazem wąskie gardło w ciągu ulic łączących północną i południową część miasta: al. Smorawińskiego–ul. Poniatowskiego–Sowińskiego–Głęboka–Filaretów. To także temat niekończących się opowieści samorządowców o usprawnieniu ruchu.

Jeszcze za prezydentury Andrzeja Pruszkowskiego powstał projekt budowy tunelu pod Al. Racławickimi. Miasto przeliczyło koszty i uznało, że są za duże, więc pomysł ten zarzucono, a walizki z dokumentacją porósł kurz.

Teraz powstaje kolejna dokumentacja, która dotyczy przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej i ul. Sowińskiego. Projekty zamówione przez Zarząd Dróg i Mostów mają być gotowe do końca roku, a miasto wyda na nie prawie 740 tys. złotych. Ich tworzeniu towarzyszyły protesty mieszkańców ul. Sowińskiego, którzy nie chcą mieć dwupasmówki pod oknami. – Dwupasmówki nie będzie – zapewnili urzędnicy i w marcu tego roku przedstawiali nową wersję: jedna jezdnia, cztery pasy.

Ale i to może się okazać nieaktualne. Nieoczekiwana wypowiedź padła z ust Artura Szymczyka, zastępcy prezydenta Lublina. Przyznał on publicznie, że o ile pewna jest przebudowa Al. Racławickich, o tyle wcale nie jest pewne poszerzenie ul. Sowińskiego. – Temat nie jest rozstrzygnięty – oznajmił Szymczyk. A pytany wprost, czy w grę wchodzi tzw. wariant zerowy, odpowiedział: – Jest taka możliwość, nie jest to wykluczone. Trudno pewne rzeczy na siłę realizować.

Ów „wariant zerowy” to nic innego, jak rezygnacja z poszerzania i zwiększania przepustowości ulicy. W Ratuszu usłyszeliśmy, że w takim przypadku część projektu nie zostałaby zrealizowana. A miasto poprzestałoby na remoncie nawierzchni.

Powody rezygnacji z poszerzania drogi – o ile takowa nastąpi – mogą mieć podłoże finansowe, choć miasto nie mówi tego wprost. A chodzi o wątpliwości, czy wydatki będą tu współmierne do korzyści.

Marcowa koncepcja poszerzania jezdni nie przewidywała na ul. Sowińskiego buspasów, ale urzędnicy oświadczyli, że będą one ujęte w ostatecznej wersji projektu, co miało ułatwić pozyskanie unijnej dotacji z programu Polska Wschodnia.

– Bez buspasów ciężko będzie nam spełnić kryteria programu – przyznał wówczas Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Problem w tym, że na wytyczeniu buspasów skorzystałyby zaledwie trzy dzienne linie autobusowe. A pozostali kierowcy mieliby tylko po jednym pasie ruchu, czyli tyle, ile mają teraz i to bez kosztownej inwestycji.

Sonda: Czy ul. Sowińskiego powinna zostać przebudowana?

Liczba głosów: 701
84.45%
Tak
13.55%
Nie
2%
Nie mam zdania

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 maja 2016 o 12:00
0
Przecież to jest sytuacja jak z Tuwima i Słonimskiego ("W oparach absurdu") albo z Mrożka! Poszerzenie Sowińskiego, ale bez wydzielania buspasów przyniosłoby znaczne korzyści dla rozładowania ruchu, z buspasami - oczywiście nie miałoby sensu. Dla każdego normalnego człowieka wynika stąd wniosek, że należy poszerzyć ulicę bez wydzielania buspasów. Tymczasem wniosek jest taki, że nie będzie poszerzania w ogóle! Czy ja żyje naprawdę w kraju absurdu?? Rozumiałbym, gdyby taka sytuacja miała miejsce np. w Indiach i musiałyby być pasy tylko dla świętych krów. Ale w UE autobusy i trolejbusy chyba nie mają statusu świętych krów? Poza tym na poszerzeniu ulicy bez wydzielania buspasów autobusy też by skorzystały! Skorzystaliby wszyscy. Czy nie można osób ustanawiających kryteria przyznawania funduszy przekonać do pominięcia tego i.d.i.otycznego kryterium???
Przecież to jest sytuacja jak z Tuwima i Słonimskiego ("W oparach absurdu") albo z Mrożka! Poszerzenie Sowińskiego, ale bez wydzielania buspasów przyniosłoby znaczne korzyści dla rozładowania ruchu, z buspasami - oczywiście nie miałoby sensu. Dla każdego normalnego człowieka wynika stąd wniosek, że należy poszerzyć ulicę bez wydzielania buspasów. Tymczasem wniosek jest taki, że nie będzie poszerzania w ogóle! Czy ja żyje naprawdę w kraju absurdu?? Rozumiałbym, gdyby taka sytuacja miała miejsce np. w Indiach i musiałyby być pasy tyl... rozwiń
Avatar
Gość / 25 maja 2016 o 12:15
0
"Bez buspasów ciężko będzie nam spełnić kryteria programu". To jest właśnie Unia. Nieważne, że bez buspasów przebudowa miałaby sens, a z buspasami nie. Buspasy muszą być albo nie będzie kasy. Dziwne, ze w kryteriach nie ma obowiązkowych ścieżek rowerowych i osobnych ścieżek dla wegetarian.
Avatar
jOOj / 18 września 2015 o 12:38
0

Ludzie, Carrefoura było stać na wiadukt nad witosa a dla "miasta" koszty za wysokie...?!!?!?

Avatar
Gość / 18 września 2015 o 11:31
0
A może by tak namówić Australijczyków żeby swoje umiejętności w budowaniu chodników w kopalniach sprawdzili budując tunel pod Alejami Racławickimi ;-)
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 10:15
0

też mi się wydaje że samo poszerzenie z wyznaczeniem buspasów to nie jest optymalny pomysł

Avatar
Gość / 18 września 2015 o 10:14
0
Problem polega na tym, że Zarząd Dróg i Mostów jest mizerny pod względem fachowym i co jeszcze gorsze, jest marionetką w rękach Ratusza (polityków). Inwestycyjne zamierzenia drogowe powinny być realizowane z myślą o minimum 20 lat użytkowania (są kosztowne). Wydawanie pieniędzy na rozwiązania "na dziś' jest naganne, dlatego naganne jest myślenie o jakimś poszerzeniu i to niepełnym. Jak powiedziało się A (Smorawińskiego, węzeł Poniatowskiego, Filaretów) należy powiedzieć B (Sowińskiego Głęboka). Ul. Sowińskiego obarczona jest pierworodnym grzechem rozdzielenia uniwersyteckich części dydaktycznych od socjalnych (campusu) i to wszystko należy teraz naprawić. Dwie rzeczy w przebudowie Sowińskiego narzucają się same, z czystej logiki, to dwupoziomowe skrzyżowanie z Al. Racławickimi i całkowite wyeliminowanie ruchu pieszego (przeniesienie na inny poziom) ze skrzyżowania z ul. Radziszewskiego. Nie należy żałować pieniędzy na szeroko rozumianą dokumentację (to tylko papier) mam tu na myśli projekty koncepcyjne lub konkurs. Dopiero w dalszej kolejności można będzie przystąpić do przebudowy (szacunek kosztów, projekty budowlane, gromadzenie finansów).
Problem polega na tym, że Zarząd Dróg i Mostów jest mizerny pod względem fachowym i co jeszcze gorsze, jest marionetką w rękach Ratusza (polityków). Inwestycyjne zamierzenia drogowe powinny być realizowane z myślą o minimum 20 lat użytkowania (są kosztowne). Wydawanie pieniędzy na rozwiązania "na dziś' jest naganne, dlatego naganne jest myślenie o jakimś poszerzeniu i to niepełnym. Jak powiedziało się A (Smorawińskiego, węzeł Poniatowskiego, Filaretów) należy powiedzieć B (Sowińskiego Głęboka). Ul. Sowińskiego obarczona jest pierw... rozwiń
Avatar
kusy / 18 września 2015 o 09:55
0

Problem ten pojawi się ze zdwojoną siłą po 1 października, gdy bezmyślna wsiowa młodzież akademicka rozpocznie wędrówki na trasie akademiki - uczelnie. Praktycznie żaden z nich nie spojrzy nawet na boki tylko swoim tempem wparuje bezpośrednio na jezdnię zmuszając kierowców do ciągłego zatrzymywania się. Przez te wędrówki w poprzek Sowińskiego tworzą się ciągłe korki blokujące również skrzyżowania przy Głębokiej, Racławickich i Popiełuszki.

Avatar
opiniak.tom / 18 września 2015 o 09:26
0

Problemem to są święte krowy, które wchodzą na przejście i idą niekończącym się tłumem od akademików do uczelni. Tam tworzą się zatory. Koniecznie to trzeba te kładkę uruchomić dla pieszych i zamknąć przejście przez ulicę.

Avatar
Gość / 18 września 2015 o 08:59
0
Tunel czy estakada to, moim zdaniem, jedna z najważniejszych inwestycji w Lublinie. Ważniejsza od stadionów, kąpielisk i innych malowankach po jezdni.
Avatar
miś / 18 września 2015 o 08:50
0

Bo tu jednak jest potrzebny tunel i do tego należy wrócić. Nikt ludzi wjeżdżających do centrum na siłę nie zatrzyma, nawet jeśli parkowanie będzie po 5 zł/h. Poza tym ruch na Sowińskiego to głównie przemieszczanie się w kierunku (oraz  z) Czechowa, gdzie ktoś w swojej nieograniczonej mądrości postanowił przenieść Izbę Skarbową i Urząd Skarbowy a z kolei na Zana jest Sąd, obecność którego zrujnowała życie okolicznym mieszkańcom.

Tylko tunel może trochę udrożnić miasteczko. Trzeba wrócić do planów z 2006 r. i odpowiednio je zmodyfikować. Przywrócić pomysł estakady nad Głęboką w kierunku Filaretów i nowej ulicy od Głębokiej w kierunku Glinianej (od stacji Orlen). Odwagi Panie Prezydencie. Nie sztuka tylko budować nowe drogi w polu. sztuka zmieniać miasto na lepsze i bardziej przyjazne także pieszym.

Najlepiej byłoby tunel maksymalnie wydłużyć a z Sowińskiego zrobić deptak dla mieszkańców i studentów. Ruch kołowy puścić całkiem pod ziemią aż do Głębokiej a miasteczko akademickie zyskałoby przyjemną przestrzeń do spacerów.

Bo tu jednak jest potrzebny tunel i do tego należy wrócić. Nikt ludzi wjeżdżających do centrum na siłę nie zatrzyma, nawet jeśli parkowanie będzie po 5 zł/h. Poza tym ruch na Sowińskiego to głównie przemieszczanie się w kierunku (oraz  z) Czechowa, gdzie ktoś w swojej nieograniczonej mądrości postanowił przenieść Izbę Skarbową i Urząd Skarbowy a z kolei na Zana jest Sąd, obecność którego zrujnowała życie okolicznym mieszkańcom.

Tylko tunel może trochę udrożnić miasteczko. Trzeba wrócić do planów z 2006 r. i odpowiedn... rozwiń

Avatar
Gość / 27 maja 2016 o 12:00
0
Przecież to jest sytuacja jak z Tuwima i Słonimskiego ("W oparach absurdu") albo z Mrożka! Poszerzenie Sowińskiego, ale bez wydzielania buspasów przyniosłoby znaczne korzyści dla rozładowania ruchu, z buspasami - oczywiście nie miałoby sensu. Dla każdego normalnego człowieka wynika stąd wniosek, że należy poszerzyć ulicę bez wydzielania buspasów. Tymczasem wniosek jest taki, że nie będzie poszerzania w ogóle! Czy ja żyje naprawdę w kraju absurdu?? Rozumiałbym, gdyby taka sytuacja miała miejsce np. w Indiach i musiałyby być pasy tylko dla świętych krów. Ale w UE autobusy i trolejbusy chyba nie mają statusu świętych krów? Poza tym na poszerzeniu ulicy bez wydzielania buspasów autobusy też by skorzystały! Skorzystaliby wszyscy. Czy nie można osób ustanawiających kryteria przyznawania funduszy przekonać do pominięcia tego i.d.i.otycznego kryterium???
Przecież to jest sytuacja jak z Tuwima i Słonimskiego ("W oparach absurdu") albo z Mrożka! Poszerzenie Sowińskiego, ale bez wydzielania buspasów przyniosłoby znaczne korzyści dla rozładowania ruchu, z buspasami - oczywiście nie miałoby sensu. Dla każdego normalnego człowieka wynika stąd wniosek, że należy poszerzyć ulicę bez wydzielania buspasów. Tymczasem wniosek jest taki, że nie będzie poszerzania w ogóle! Czy ja żyje naprawdę w kraju absurdu?? Rozumiałbym, gdyby taka sytuacja miała miejsce np. w Indiach i musiałyby być pasy tyl... rozwiń
Avatar
Gość / 25 maja 2016 o 12:15
0
"Bez buspasów ciężko będzie nam spełnić kryteria programu". To jest właśnie Unia. Nieważne, że bez buspasów przebudowa miałaby sens, a z buspasami nie. Buspasy muszą być albo nie będzie kasy. Dziwne, ze w kryteriach nie ma obowiązkowych ścieżek rowerowych i osobnych ścieżek dla wegetarian.
Avatar
jOOj / 18 września 2015 o 12:38
0

Ludzie, Carrefoura było stać na wiadukt nad witosa a dla "miasta" koszty za wysokie...?!!?!?

Avatar
Gość / 18 września 2015 o 11:31
0
A może by tak namówić Australijczyków żeby swoje umiejętności w budowaniu chodników w kopalniach sprawdzili budując tunel pod Alejami Racławickimi ;-)
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 10:15
0

też mi się wydaje że samo poszerzenie z wyznaczeniem buspasów to nie jest optymalny pomysł

Avatar
Gość / 18 września 2015 o 10:14
0
Problem polega na tym, że Zarząd Dróg i Mostów jest mizerny pod względem fachowym i co jeszcze gorsze, jest marionetką w rękach Ratusza (polityków). Inwestycyjne zamierzenia drogowe powinny być realizowane z myślą o minimum 20 lat użytkowania (są kosztowne). Wydawanie pieniędzy na rozwiązania "na dziś' jest naganne, dlatego naganne jest myślenie o jakimś poszerzeniu i to niepełnym. Jak powiedziało się A (Smorawińskiego, węzeł Poniatowskiego, Filaretów) należy powiedzieć B (Sowińskiego Głęboka). Ul. Sowińskiego obarczona jest pierworodnym grzechem rozdzielenia uniwersyteckich części dydaktycznych od socjalnych (campusu) i to wszystko należy teraz naprawić. Dwie rzeczy w przebudowie Sowińskiego narzucają się same, z czystej logiki, to dwupoziomowe skrzyżowanie z Al. Racławickimi i całkowite wyeliminowanie ruchu pieszego (przeniesienie na inny poziom) ze skrzyżowania z ul. Radziszewskiego. Nie należy żałować pieniędzy na szeroko rozumianą dokumentację (to tylko papier) mam tu na myśli projekty koncepcyjne lub konkurs. Dopiero w dalszej kolejności można będzie przystąpić do przebudowy (szacunek kosztów, projekty budowlane, gromadzenie finansów).
Problem polega na tym, że Zarząd Dróg i Mostów jest mizerny pod względem fachowym i co jeszcze gorsze, jest marionetką w rękach Ratusza (polityków). Inwestycyjne zamierzenia drogowe powinny być realizowane z myślą o minimum 20 lat użytkowania (są kosztowne). Wydawanie pieniędzy na rozwiązania "na dziś' jest naganne, dlatego naganne jest myślenie o jakimś poszerzeniu i to niepełnym. Jak powiedziało się A (Smorawińskiego, węzeł Poniatowskiego, Filaretów) należy powiedzieć B (Sowińskiego Głęboka). Ul. Sowińskiego obarczona jest pierw... rozwiń
Avatar
kusy / 18 września 2015 o 09:55
0

Problem ten pojawi się ze zdwojoną siłą po 1 października, gdy bezmyślna wsiowa młodzież akademicka rozpocznie wędrówki na trasie akademiki - uczelnie. Praktycznie żaden z nich nie spojrzy nawet na boki tylko swoim tempem wparuje bezpośrednio na jezdnię zmuszając kierowców do ciągłego zatrzymywania się. Przez te wędrówki w poprzek Sowińskiego tworzą się ciągłe korki blokujące również skrzyżowania przy Głębokiej, Racławickich i Popiełuszki.

Avatar
opiniak.tom / 18 września 2015 o 09:26
0

Problemem to są święte krowy, które wchodzą na przejście i idą niekończącym się tłumem od akademików do uczelni. Tam tworzą się zatory. Koniecznie to trzeba te kładkę uruchomić dla pieszych i zamknąć przejście przez ulicę.

Avatar
Gość / 18 września 2015 o 08:59
0
Tunel czy estakada to, moim zdaniem, jedna z najważniejszych inwestycji w Lublinie. Ważniejsza od stadionów, kąpielisk i innych malowankach po jezdni.
Avatar
miś / 18 września 2015 o 08:50
0

Bo tu jednak jest potrzebny tunel i do tego należy wrócić. Nikt ludzi wjeżdżających do centrum na siłę nie zatrzyma, nawet jeśli parkowanie będzie po 5 zł/h. Poza tym ruch na Sowińskiego to głównie przemieszczanie się w kierunku (oraz  z) Czechowa, gdzie ktoś w swojej nieograniczonej mądrości postanowił przenieść Izbę Skarbową i Urząd Skarbowy a z kolei na Zana jest Sąd, obecność którego zrujnowała życie okolicznym mieszkańcom.

Tylko tunel może trochę udrożnić miasteczko. Trzeba wrócić do planów z 2006 r. i odpowiednio je zmodyfikować. Przywrócić pomysł estakady nad Głęboką w kierunku Filaretów i nowej ulicy od Głębokiej w kierunku Glinianej (od stacji Orlen). Odwagi Panie Prezydencie. Nie sztuka tylko budować nowe drogi w polu. sztuka zmieniać miasto na lepsze i bardziej przyjazne także pieszym.

Najlepiej byłoby tunel maksymalnie wydłużyć a z Sowińskiego zrobić deptak dla mieszkańców i studentów. Ruch kołowy puścić całkiem pod ziemią aż do Głębokiej a miasteczko akademickie zyskałoby przyjemną przestrzeń do spacerów.

Bo tu jednak jest potrzebny tunel i do tego należy wrócić. Nikt ludzi wjeżdżających do centrum na siłę nie zatrzyma, nawet jeśli parkowanie będzie po 5 zł/h. Poza tym ruch na Sowińskiego to głównie przemieszczanie się w kierunku (oraz  z) Czechowa, gdzie ktoś w swojej nieograniczonej mądrości postanowił przenieść Izbę Skarbową i Urząd Skarbowy a z kolei na Zana jest Sąd, obecność którego zrujnowała życie okolicznym mieszkańcom.

Tylko tunel może trochę udrożnić miasteczko. Trzeba wrócić do planów z 2006 r. i odpowiedn... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Znamy terminarz Speed Car Motoru Lublin w PGE Ekstralidze w 2019 roku

Znamy terminarz Speed Car Motoru Lublin w PGE Ekstralidze w 2019 roku 0 0

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin rozpoczną sezon od domowego spotkania z MRGARDEN GKM Grudziądz na początku kwietnia. Z kolei na pierwszy mecz wyjazdowy pojadą do Gorzowa Wielkopolskiego na pojedynek z tamtejszą Cash Broker Stalą

Lubelskie: Bez torów, bez pociągów. Co czeka pasażerów kolei?
galeria

Lubelskie: Bez torów, bez pociągów. Co czeka pasażerów kolei? 0 0

Czy czeka nas jeszcze rok bez pociągów między Lublinem a Dęblinem? Bez osobowych - na pewno, bo kolej zamawia zastępczą komunikację na kolejnych 12 miesięcy. Nie ma też pewności, że w tym czasie uda się odtworzyć tory i wysłać pociągi dalekobieżne. Zanosi się też na cięcia w zakupach taboru.

Akcja w MPWiK. Pracownicy oddali krew

Akcja w MPWiK. Pracownicy oddali krew 0 0

Kilkudziesięciu pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie oddało dziś krew w ramach akcji zorganizowanej przez MPWiK wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie

Przy ludziach udawał wspaniałego męża. Prawda na jaw wyszła przypadkiem
film

Przy ludziach udawał wspaniałego męża. Prawda na jaw wyszła przypadkiem 2 0

Adam W. miał katować żonę przez 18 lat! - W swojej karierze zawodowej nie spotkałem się z tak drastycznym znęcaniem się, szczególnie fizycznym - przyznaje prokurator.

Lublin: Wybrano najlepsze zdjęcie z teatru

Lublin: Wybrano najlepsze zdjęcie z teatru 1 0

Zdjęcie Malwiny Adaszek, graficzki i fotografki Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, zostało uznane najlepszym zdjęciem sezonu 2017/2018. Fotografia powstała podczas prób do spektaklu „Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające”.

Lublin: Śmierć się czai na zakręcie. W tym miejscu zginęły już trzy osoby
galeria

Lublin: Śmierć się czai na zakręcie. W tym miejscu zginęły już trzy osoby 23 14

Już trzy osoby zginęły w ciągu półtora miesiąca na odcinku ul. Nadbystrzyckiej koło Lidla. Poprzedniej nocy znów roztrzaskał się tu samochód. Miasto nie zamierza jednak wprowadzać zmian w organizacji ruchu. – To nie ona jest tutaj przyczyną wypadków – podkreślają miejscy urzędnicy

Ogłoszenie burmistrza miasta Poniatowa

Ogłoszenie burmistrza miasta Poniatowa 0 0

Lokal do oddania w najem

W hali MOSiR odbył się VIII Memoriał Leszka Marii Roupperta

W hali MOSiR odbył się VIII Memoriał Leszka Marii Roupperta 0 0

W jego ramach ekipa PGE Dystrybucja pokonała 75:45 Lipę Team

Kolorowanki dla dorosłych – czym pięknie kolorować? Wykorzystaj markery kreatywne i ciesz się intensywnością barw.

Kolorowanki dla dorosłych – czym pięknie kolorować? Wykorzystaj markery kreatywne i ciesz się intensywnością barw. 0 0

Od pewnego czasu coraz bardziej popularne stają się kolorowanki dla dorosłych. W naszym kraju cieszą się popularnością stosunkowo od niedawna, natomiast na zachodzie już od kilku lat jest to jedna z form relaksu po ciężkim dniu. Kolorowanki dla dorosłych swój początek miały w 2013 roku, kiedy to ilustratorka Johanna Basford stworzyła bestsellerową kolorowankę „Tajemny ogród”, zyskując popularność na całym świecie. W Polsce pierwsze wydanie swój debiut miało w 2015r. Od tamtej pory książki do kolorowania dla dorosłych są polecaną formą odstresowania, dzięki swojej mocy wyciszającej.

Trwa przedświąteczna gorączka pocztowa. Do sortowni trafia kilkadziesiąt tysięcy paczek dziennie

Trwa przedświąteczna gorączka pocztowa. Do sortowni trafia kilkadziesiąt tysięcy paczek dziennie 0 1

Trwa przedświąteczny szczyt paczkowy na poczcie. W sortowni Poczty Polskiej w Lublinie sortowanych jest dziennie ok. 40 tys. paczek.

Lublin: Cudzoziemcy załatwią kwestie swojego pobytu w Polsce w nowym miejscu

Lublin: Cudzoziemcy załatwią kwestie swojego pobytu w Polsce w nowym miejscu 0 1

Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego działa już w nowej lokalizacji. Obcokrajowcy, nie będący obywatelami Unii Europejskiej, sprawy związane z zalegalizowaniem swojego pobytu w Polsce załatwiają teraz przy ul. Czechowskiej 15.

18-latek potrącił dziewczynkę na przejściu [wideo]
film

18-latek potrącił dziewczynkę na przejściu [wideo] 0 7

Wysoka grzywna i zakaz kierowania pojazdami grozi 18-latkowi z gminy Łuków, który potrącił przechodzącą po pasach dziewczynkę

Tylko jeden transfer Kryształu Werbkowice?

Tylko jeden transfer Kryształu Werbkowice? 0 0

Drużyna z Werbkowic zakończyła poprzedni sezon na siódmym miejscu w tabeli. Teraz na półmetku jest „oczko” wyżej. Działacze chcą jednak, żeby piłkarze Piotra Welcza na wiosnę jeszcze się poprawili

Zmiany na ważnym skrzyżowaniu w Lublinie. Od dziś jeździ się tutaj wygodniej [zdjęcia]
galeria

Zmiany na ważnym skrzyżowaniu w Lublinie. Od dziś jeździ się tutaj wygodniej [zdjęcia] 16 1

Zmieniona została organizacja ruchu na przebudowywanym skrzyżowaniu ul. Krochmalnej z Diamentową

Spektakl "Kobieta na zamówienie" w Centrum Kongresowym UP
15 grudnia 2018, 18:00

Spektakl "Kobieta na zamówienie" w Centrum Kongresowym UP 0 0

Co Gdzie Kiedy. Juz w sobotę, 15 grudnia o godz. 18 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (ul. Akademicka 15) zaprezentowany zostanie zabawny spektakl Kobieta na zamówienie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.