Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 listopada 2015 r.
8:47

Miejscy radni PiS złamali prawo antykorupcyjne? Tomasz Pitucha odpiera zarzuty

Autor: Zdjęcie autora drs
0 18 A A
Radni Tomasz Pitucha i Piotr Popiel (fot. archiwum)
Radni Tomasz Pitucha i Piotr Popiel (fot. archiwum)

Prawnik Ratusza uznał, że mogę być w radzie nadzorczej spółdzielni a składając oświadczenie majątkowe nie złamałem prawa – tak najkrócej można streścić oficjalną reakcję radnego Tomasza Pituchy na wniosek o wygaszenie jego mandatu. Radny będący szefem klubu PiS odniósł się do sprawy w przesłanym do naszej redakcji piśmie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przypomnijmy: wygaszenia mandatu Tomasza Pituchy oraz jego klubowego kolegi Piotra Popiela żąda wspólnota mieszkaniowa z ul. Samsonowicza 27, która swój wniosek w tej sprawie skierowała do przewodniczącego Rady Miasta. W piśmie tym wspólnota twierdzi, że Pitucha i Popiel naruszają przepis zakazujący radnym zarządzania działalnością gospodarczą prowadzoną z wykorzystaniem majątku gminy.

Zakaz ten wprowadziła tzw. ustawa antykorupcyjna. Tymczasem obaj radni zasiadają w radzie nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej im. W.Z. Nałkowskich.

„Przed podjęciem decyzji o kandydowaniu do rady nadzorczej spółdzielni (...) zasięgnąłem w tej sprawie opinii prawnika pracującego w miejskim Ratuszu, realizującego obsługę prawną Rady Miasta Lublin. Ani w jego opinii, ani w znanym mi orzecznictwie sądów administracyjnych sprawowanie mandatu radnego gminy oraz równocześnie członka rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej nie stanowi naruszenia prawa” – stwierdza radny Pitucha w piśmie do redakcji.

Radny odpiera też pojawiający się we wspomnianym wniosku (relacjonowanym przez przewodniczącego Rady Miasta) zarzut, że Pitucha nie wykazał w oświadczeniu majątkowym dochodu z zasiadania w organie spółdzielni. „Do rady nadzorczej zostałem wybrany (...) pod koniec maja bieżącego roku. Pierwsze oświadczenie uwzględniające otrzymane diety mam więc obowiązek złożyć dopiero na dzień 31.12.2015 r.” – podkreśla radny. Dodaje, że nie był formalnie zawiadomiony przez przewodniczącego RM o wpłynięciu wniosku o wygaszenie jego mandatu i nie był proszony o odniesienie się do zarzutów.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 16:14
0
To najgorsza spółdzielnia w Lublinie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Japolan / 28 listopada 2015 o 11:41
0

Hojna jest Rada Nadzorcza SM Nałkowskich w uchwalaniu nagród.

Informacje zamieszczono na stronie internetowej:

http://smnalkowskich.lublin.pl/index.php?smnalkowskich=rada_nadzorcza

Spółdzelcy mają prawo wiedzieć, ile pieniędzy wydaje się na wynagrodzenia (także dla prawników) oraz na nagrody.

Avatar
Japolan / 27 listopada 2015 o 18:54
0

Jak to się nazywało Dobra zmiana + inne standardy. Nabrali mnie.

Proponuję unikać nadmiernego upolityczniania ludzkich słabości.

My (czyli ludzie z budynków "wspólnotowych") zmagamy się z pazernością - ważne jest używanie poprawnych określeń. Czy jakąkolwiek wadę można przypisać tylko jednej partii lub jej członkom? Nie.

Właśnie dlatego staraliśmy się unikać upolitycznienia tego, z czym przyszło nam się zmagać. Pismo do Rady Miasta złożyliśmy prawie miesiąc po wyborach parlamentarnych. Co więcej, przed zamknięciem list kandydatów porozmawiałem z Pełnomocnikiem wyborczym Prawa i Sprawiedliwości (dla Lubelszczyzny) i poinformowałem go o problemie, w tym o "radcowaniu" zarówno w Spółdzielni Mieszkaniowej, jak i w Radzie Miasta. Po wyjaśnieniu wątpliwości Pełnomocnik wyborczy PiS docenił to, że poinformowałem go o sprawie jeszcze przed zamknięciem list kandydatów.

Pełnomocnik wyborczy następnego dnia miał być w Lublinie.

Kilka dni później  przypadkiem spotkałem pana Piotra Popiela. Był wyraźnie wzburzony - po raz pierwszy mówił do mnie "per pan" (znamy się od wielu lat, o co na Wrotkowie łatwo).

Sytuację przedstawiałem od dawna. Między innymi, na profilu ówczesnego radnego - pana Sylwestra Tułajewa, a wcześniej na profilu pana Piotra Popiela. Wypowiedzi moje tam kasowano. Zachowała się kopia (z moją wypowiedzią), z którą można się zapoznać pod adresem sieciowym:

http://uloz.to/xJC56BVb/skasowany-wpis-na-profilu-pana-sylwestra-tulajewa-jpg

Proponuję unikać nadmiernego upolityczniania ludzkich słabości.

My (czyli ludzie z budynków "wspólnotowych") zmagamy się z pazernością - ważne jest używanie poprawnych określeń. Czy jakąkolwiek wadę można przypisać tylko jednej partii lub jej członkom? Nie.

Właśnie dlatego staraliśmy się unikać upolitycznienia tego, z czym przyszło nam się zmagać. Pismo do Rady Miasta złożyliśmy prawie miesiąc po wyborach parlamentarnych. Co więcej, przed zamknięciem list kandydatów porozmawiałem z Pełnomocnikiem wyborczym Pra... rozwiń

Avatar
Gość / 27 listopada 2015 o 18:18
0
Jak to się nazywało Dobra zmiana + inne standardy. Nabrali mnie.
Avatar
Japolan / 27 listopada 2015 o 17:53
0

Tylko kasa i kasa

Bardzo trafna uwaga.

Ponad miliona złotych zażądała SM Nałkowskich (mająca tych Radnych w swej Radzie Nadzorczej) od Właścicieli lokali z paru Wspólnot Mieszkaniowych - np. za bawienie się dzieci na placu zabaw oraz za chodzenie po chodnikach (powszechnie dostępnych dla każdego, w tym dla obcokajowców).

W połowie poprzedniego dziesięciolecia żądali kolosalnych pieniędzy za użytkowanie wieczyste gruntu - a użytkowanie wieczystej tuż po stanie wojennym ustanowiono darmo (na gruntach przez Skarb Państwa uzbrojonych).

"Nie można dwóm panom służyć" - te słowa Pana Jezusa z Pisma Świętego są szeroko znane. Jakoś "się zapomniało" tymże działaczom kościelnym, czego nauczał Pan Jezus. Znacznie łatwiej jest pakować majestat "swej osoby" (i to "osoby publicznej") na ambonkę w lubelskim "Miłosierdziu Bożym" lub lansować się w "Niezależnym Lublinie" (np. w roli strażnika - czy to moralności, czy to wyborów). Wierność w małych sprawach jest fundamentem wierności w sprawach większych. Czy także to trzeba - i to publicznie - przypominać pełnoletnim mężczyznom?

Wstydzę się tego, że zagłosowałem w wyborach samorządowych na pana Tomasza Pituchę (w roku 2010) oraz na pana Piotra Popiela (w roku 2014). Moje zaufanie zawiedli. Żałuję tego, że przyczyniłem się do uzyskania mandatu radnego przez nich.

Bardzo trafna uwaga.

Ponad miliona złotych zażądała SM Nałkowskich (mająca tych Radnych w swej Radzie Nadzorczej) od Właścicieli lokali z paru Wspólnot Mieszkaniowych - np. za bawienie się dzieci na placu zabaw oraz za chodzenie po chodnikach (powszechnie dostępnych dla każdego, w tym dla obcokajowców).

W połowie poprzedniego dziesięciolecia żądali kolosalnych pieniędzy za użytkowanie wieczyste gruntu - a użytkowanie wieczystej tuż po stanie wojennym ustanowiono darmo (na gruntach przez Skarb Państwa uzbr... rozwiń

Avatar
Japolan / 27 listopada 2015 o 13:11
0

Przecież w u stawie nie pisze, że dotyczy psiorów !!! No i chłop "ma rację " sprawdziłem nie pisze, daje słowo !

Chodzi o obiektywizm - bez zagrywek politycznych.

Dostępne mi orzecznictwo wskazuje na szeroki zakres uprawnień na podstawie użytkowania wieczystego. W dodatku, dotyczące spółdzielni mieszkaniowych użytkowanie wieczyste ma służyć realizacji celów spółdzielni mieszkaniowych, zwłaszcza zapokajaniu potrzeb mieszkaniowych spółdzielców.

Konia z rzędem temu, kto wykaże, że użytkowanie wieczyste na gruntach bez ścisłego związku ze spoółdzielczymi budynkami mieszkalnymi służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych spółdzielców.\

Na podstawie decyzji administracyjnej wydanej w roku zakończenia stanu wojenngo (1983) ustanowiono użytkowanie wieczyste na rzecz SM Kolejarz co do niemalże wszystkich gruntów objętych wcześniej wywłaszczeniami "na cele budownictwa mieszkaniowego SM Kolejarz". Oddano im nawet niemalże całą ulicę Samsonowicza (a spółdzielcy nie mieszkają w namiotach przy jezdni). Wyłączenia spod tej hojności były nieliczne - np. teren kościelny, tereny szkolne (ale te bez dostępu do drogi publicznej), w odróżnieniu od posesji kościelnej) oraz jedna spora parcela (której teraz dotyczy żądanie zwrotu). Tereny wywłaszczono na cele budownictwa mieszkaniowego, które było realizowane przez różne podmioty. Dawne bloki zakładowe posadowiono poza spółdzielcznym osiedlem "Nałkowskich", ale później urzędnicza hojność do spółdzielni wpakowała masę gruntów, którymi SM Kolejarz nie władała.

Doprowadzono do tego, że bez dostępu do drogi publicznej zostały nie tylko budynki zakładowe (dziś Wspólnot Mieszkaniowych), ale również szkoły (ze szkół na boisko przechodzi się po "świętej ziemi spółdzielczej"), przedszkola (akurat żłobek ostał się z dostępem do drogi publicznej). Zdziczenie części ludzi doprowadza do absurdów - np. zakazu dojeżdżania samochodami z małymi dziećmi do przedszkola - a jedyny dostęp jest przez "świętą ziemię spółdzielczą".

Uregulowania prawne w tym zakresie stanowią zwykłe bagno - ułatwiające żerowanie różnym "drapieżnikom". Na Wrotkowie są przejawy wprowadzenia nowego feudalizmu (czyli degeneracji cywilizacyjnej) - jedni ludzie mieliby płacić innym za skutki rozdawania mienia publicznego innym ludziom (w orzecznictwie grunty spółdzielcze traktuje się jako "prywatną własność członków spółdzielni"). Także ludzie "ze wspólnot mieszkaniowych" mają prawo do ludzkiego traktowania - niezależnie od tego, przez kogo obstawiona jest rada dzielnicy lub kto ma swych lobbystów w Radzie Miasta.

Orzeczeń jest sporo - zacytyujmy fragment jednego:

"Ustawowy zakaz łączenia prowadzonej działalności z wykonywaną funkcją publiczną ma szeroki zakres i obejmuje zarówno zarządzanie samodzielne, jak też w ramach kolegialnego organu, w charakterze pracownika jak też w innym charakterze, odpłatnie i nieodpłatnie."
/Z wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie z dnia 30 września 2008 r. (sygnatura akt: III SA/Kr 973/07)./

Chodzi o obiektywizm - bez zagrywek politycznych.

Dostępne mi orzecznictwo wskazuje na szeroki zakres uprawnień na podstawie użytkowania wieczystego. W dodatku, dotyczące spółdzielni mieszkaniowych użytkowanie wieczyste ma służyć realizacji celów spółdzielni mieszkaniowych, zwłaszcza zapokajaniu potrzeb mieszkaniowych spółdzielców.

Konia z rzędem temu, kto wykaże, że użytkowanie wieczyste na gruntach bez ścisłego związku ze spoółdzielczymi budynkami mieszkalnymi służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych spółdz... rozwiń

Avatar
wonga / 27 listopada 2015 o 12:51
0

Przecież w u stawie nie pisze, że dotyczy psiorów !!! No i chłop "ma rację " sprawdziłem nie pisze, daje słowo !

Zgadza się w ustawie nie ma ani jednego słowa że prawo dotyczy - też - pis ?????

Avatar
Gość / 27 listopada 2015 o 12:44
0
Przecież w u stawie nie pisze, że dotyczy psiorów !!! No i chłop "ma rację " sprawdziłem nie pisze, daje słowo !
Avatar
Japolan / 27 listopada 2015 o 12:02
0

W sprawach ważnych warto zwracać uwagę na dokumenty.

Na miejskich stronach internetowych zamieszczono profil pana Tomasza Pituchy (jako radnego):

http://lublin.eu/rada-miasta/radni-rady-miasta-lublin-vii-kadencja/tomasz-pitucha,9264,w.html

Tamże zamieszczono oświadczenia majątkowe tegoż radnego:

http://bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&fid=15820

* z początku kadencji (data z końca listopada 2014 r, a datownik Rady Miasta z końca grudnia 2014 r.):

* za 2014 rok (data z końca 2014 roku, ale datownik Rady Miasta dopiero z końca kwietnia 2015 roku):

/Adresy podstron internetowych (z tymiż dwoma owiadczeniami pozwalają przypuszczać, że poszczególne pliki umieszczono "zamiennie" (ale to jest do naprawienia).

Każdy może sprawdzić dane w owych oświadczeniach majątkowych. Być może uda się wyjaśnić, dlaczego datownik Rady Miejskiej jest dopiero z końca kwietnia 2015 r., skoro na oświadczeniu wskazano o niemal cztery miesiące wcześniejszą.

Na stronie internetowej SM im. Nałkowskich nie ma informacji o tym, od kiedy poszczególne osoby są członkami jej Rady Nadzorczej:

http://smnalkowskich.lublin.pl/index.php?smnalkowskich=rada_nadzorcza

Warto wrócić do treści oświadczeń majątkowych pana radnego Tomasza Pituchy, a zwłaszcza do punktu VIII - i to przy założeniu, że rzeczywiście chodzi o dane według daty na każdym z tychże oświadczeń.

* Data 28.11.2014 r. - wynagrodzenia ze stosunku pracy: 30 526,51 oraz "diety radnych": 28 347,05.

* Data 31.12.2014 r. - wynagrodzenie ze stosunku pracy: 56 032 oraz "dieta radnego": 36 582,70.

Około 26 tysięcy różnicy w jednej z w/w pozycji świadczy o wysokim wynagrodzeniu - zwłaszcza w okresie między składaniem tychże oświadczeń majątkowych.

Jawność oświadczeń majątkowych daje szanse na wyjaśnienie różnych wątpliwości.

Wyrażam podziękowanie panu radnemu Piotrowi Popielowi za zwrócenie mojej uwagi na oświadczenia majątkowe - moim zdaniem, szczególnie ważna jest wiedza o wysokości diety Przewodniczącego Rady Dzielnicy Wrotków za 2014 r. (z oświadczenia majątkowego pana radnego Piotra Popiela).

W sprawach ważnych warto zwracać uwagę na dokumenty.

Na miejskich stronach internetowych zamieszczono profil pana Tomasza Pituchy (jako radnego):

http://lublin.eu/rada-miasta/radni-rady-miasta-lublin-vii-kadencja/tomasz-pitucha,9264,w.html

Tamże zamieszczono oświadczenia majątkowe tegoż radnego:

http://bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&fid=15820

* z początku kadencji (data z końca listopada 2014 r, a datownik Rady Miasta z końca grudnia 2014 r.):

* za 2014 rok (data z końca 2014 roku, ale ... rozwiń

Avatar
Gość / 27 listopada 2015 o 11:04
0
Pitcha? Kolejny sepecjalny pacjent do transplantacji mózgu!!!! Z Ławniczakiem, gminą wyciętą !!!
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 16:14
0
To najgorsza spółdzielnia w Lublinie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Japolan / 28 listopada 2015 o 11:41
0

Hojna jest Rada Nadzorcza SM Nałkowskich w uchwalaniu nagród.

Informacje zamieszczono na stronie internetowej:

http://smnalkowskich.lublin.pl/index.php?smnalkowskich=rada_nadzorcza

Spółdzelcy mają prawo wiedzieć, ile pieniędzy wydaje się na wynagrodzenia (także dla prawników) oraz na nagrody.

Avatar
Japolan / 27 listopada 2015 o 18:54
0

Jak to się nazywało Dobra zmiana + inne standardy. Nabrali mnie.

Proponuję unikać nadmiernego upolityczniania ludzkich słabości.

My (czyli ludzie z budynków "wspólnotowych") zmagamy się z pazernością - ważne jest używanie poprawnych określeń. Czy jakąkolwiek wadę można przypisać tylko jednej partii lub jej członkom? Nie.

Właśnie dlatego staraliśmy się unikać upolitycznienia tego, z czym przyszło nam się zmagać. Pismo do Rady Miasta złożyliśmy prawie miesiąc po wyborach parlamentarnych. Co więcej, przed zamknięciem list kandydatów porozmawiałem z Pełnomocnikiem wyborczym Prawa i Sprawiedliwości (dla Lubelszczyzny) i poinformowałem go o problemie, w tym o "radcowaniu" zarówno w Spółdzielni Mieszkaniowej, jak i w Radzie Miasta. Po wyjaśnieniu wątpliwości Pełnomocnik wyborczy PiS docenił to, że poinformowałem go o sprawie jeszcze przed zamknięciem list kandydatów.

Pełnomocnik wyborczy następnego dnia miał być w Lublinie.

Kilka dni później  przypadkiem spotkałem pana Piotra Popiela. Był wyraźnie wzburzony - po raz pierwszy mówił do mnie "per pan" (znamy się od wielu lat, o co na Wrotkowie łatwo).

Sytuację przedstawiałem od dawna. Między innymi, na profilu ówczesnego radnego - pana Sylwestra Tułajewa, a wcześniej na profilu pana Piotra Popiela. Wypowiedzi moje tam kasowano. Zachowała się kopia (z moją wypowiedzią), z którą można się zapoznać pod adresem sieciowym:

http://uloz.to/xJC56BVb/skasowany-wpis-na-profilu-pana-sylwestra-tulajewa-jpg

Proponuję unikać nadmiernego upolityczniania ludzkich słabości.

My (czyli ludzie z budynków "wspólnotowych") zmagamy się z pazernością - ważne jest używanie poprawnych określeń. Czy jakąkolwiek wadę można przypisać tylko jednej partii lub jej członkom? Nie.

Właśnie dlatego staraliśmy się unikać upolitycznienia tego, z czym przyszło nam się zmagać. Pismo do Rady Miasta złożyliśmy prawie miesiąc po wyborach parlamentarnych. Co więcej, przed zamknięciem list kandydatów porozmawiałem z Pełnomocnikiem wyborczym Pra... rozwiń

Avatar
Gość / 27 listopada 2015 o 18:18
0
Jak to się nazywało Dobra zmiana + inne standardy. Nabrali mnie.
Avatar
Japolan / 27 listopada 2015 o 17:53
0

Tylko kasa i kasa

Bardzo trafna uwaga.

Ponad miliona złotych zażądała SM Nałkowskich (mająca tych Radnych w swej Radzie Nadzorczej) od Właścicieli lokali z paru Wspólnot Mieszkaniowych - np. za bawienie się dzieci na placu zabaw oraz za chodzenie po chodnikach (powszechnie dostępnych dla każdego, w tym dla obcokajowców).

W połowie poprzedniego dziesięciolecia żądali kolosalnych pieniędzy za użytkowanie wieczyste gruntu - a użytkowanie wieczystej tuż po stanie wojennym ustanowiono darmo (na gruntach przez Skarb Państwa uzbrojonych).

"Nie można dwóm panom służyć" - te słowa Pana Jezusa z Pisma Świętego są szeroko znane. Jakoś "się zapomniało" tymże działaczom kościelnym, czego nauczał Pan Jezus. Znacznie łatwiej jest pakować majestat "swej osoby" (i to "osoby publicznej") na ambonkę w lubelskim "Miłosierdziu Bożym" lub lansować się w "Niezależnym Lublinie" (np. w roli strażnika - czy to moralności, czy to wyborów). Wierność w małych sprawach jest fundamentem wierności w sprawach większych. Czy także to trzeba - i to publicznie - przypominać pełnoletnim mężczyznom?

Wstydzę się tego, że zagłosowałem w wyborach samorządowych na pana Tomasza Pituchę (w roku 2010) oraz na pana Piotra Popiela (w roku 2014). Moje zaufanie zawiedli. Żałuję tego, że przyczyniłem się do uzyskania mandatu radnego przez nich.

Bardzo trafna uwaga.

Ponad miliona złotych zażądała SM Nałkowskich (mająca tych Radnych w swej Radzie Nadzorczej) od Właścicieli lokali z paru Wspólnot Mieszkaniowych - np. za bawienie się dzieci na placu zabaw oraz za chodzenie po chodnikach (powszechnie dostępnych dla każdego, w tym dla obcokajowców).

W połowie poprzedniego dziesięciolecia żądali kolosalnych pieniędzy za użytkowanie wieczyste gruntu - a użytkowanie wieczystej tuż po stanie wojennym ustanowiono darmo (na gruntach przez Skarb Państwa uzbr... rozwiń

Avatar
Japolan / 27 listopada 2015 o 13:11
0

Przecież w u stawie nie pisze, że dotyczy psiorów !!! No i chłop "ma rację " sprawdziłem nie pisze, daje słowo !

Chodzi o obiektywizm - bez zagrywek politycznych.

Dostępne mi orzecznictwo wskazuje na szeroki zakres uprawnień na podstawie użytkowania wieczystego. W dodatku, dotyczące spółdzielni mieszkaniowych użytkowanie wieczyste ma służyć realizacji celów spółdzielni mieszkaniowych, zwłaszcza zapokajaniu potrzeb mieszkaniowych spółdzielców.

Konia z rzędem temu, kto wykaże, że użytkowanie wieczyste na gruntach bez ścisłego związku ze spoółdzielczymi budynkami mieszkalnymi służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych spółdzielców.\

Na podstawie decyzji administracyjnej wydanej w roku zakończenia stanu wojenngo (1983) ustanowiono użytkowanie wieczyste na rzecz SM Kolejarz co do niemalże wszystkich gruntów objętych wcześniej wywłaszczeniami "na cele budownictwa mieszkaniowego SM Kolejarz". Oddano im nawet niemalże całą ulicę Samsonowicza (a spółdzielcy nie mieszkają w namiotach przy jezdni). Wyłączenia spod tej hojności były nieliczne - np. teren kościelny, tereny szkolne (ale te bez dostępu do drogi publicznej), w odróżnieniu od posesji kościelnej) oraz jedna spora parcela (której teraz dotyczy żądanie zwrotu). Tereny wywłaszczono na cele budownictwa mieszkaniowego, które było realizowane przez różne podmioty. Dawne bloki zakładowe posadowiono poza spółdzielcznym osiedlem "Nałkowskich", ale później urzędnicza hojność do spółdzielni wpakowała masę gruntów, którymi SM Kolejarz nie władała.

Doprowadzono do tego, że bez dostępu do drogi publicznej zostały nie tylko budynki zakładowe (dziś Wspólnot Mieszkaniowych), ale również szkoły (ze szkół na boisko przechodzi się po "świętej ziemi spółdzielczej"), przedszkola (akurat żłobek ostał się z dostępem do drogi publicznej). Zdziczenie części ludzi doprowadza do absurdów - np. zakazu dojeżdżania samochodami z małymi dziećmi do przedszkola - a jedyny dostęp jest przez "świętą ziemię spółdzielczą".

Uregulowania prawne w tym zakresie stanowią zwykłe bagno - ułatwiające żerowanie różnym "drapieżnikom". Na Wrotkowie są przejawy wprowadzenia nowego feudalizmu (czyli degeneracji cywilizacyjnej) - jedni ludzie mieliby płacić innym za skutki rozdawania mienia publicznego innym ludziom (w orzecznictwie grunty spółdzielcze traktuje się jako "prywatną własność członków spółdzielni"). Także ludzie "ze wspólnot mieszkaniowych" mają prawo do ludzkiego traktowania - niezależnie od tego, przez kogo obstawiona jest rada dzielnicy lub kto ma swych lobbystów w Radzie Miasta.

Orzeczeń jest sporo - zacytyujmy fragment jednego:

"Ustawowy zakaz łączenia prowadzonej działalności z wykonywaną funkcją publiczną ma szeroki zakres i obejmuje zarówno zarządzanie samodzielne, jak też w ramach kolegialnego organu, w charakterze pracownika jak też w innym charakterze, odpłatnie i nieodpłatnie."
/Z wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie z dnia 30 września 2008 r. (sygnatura akt: III SA/Kr 973/07)./

Chodzi o obiektywizm - bez zagrywek politycznych.

Dostępne mi orzecznictwo wskazuje na szeroki zakres uprawnień na podstawie użytkowania wieczystego. W dodatku, dotyczące spółdzielni mieszkaniowych użytkowanie wieczyste ma służyć realizacji celów spółdzielni mieszkaniowych, zwłaszcza zapokajaniu potrzeb mieszkaniowych spółdzielców.

Konia z rzędem temu, kto wykaże, że użytkowanie wieczyste na gruntach bez ścisłego związku ze spoółdzielczymi budynkami mieszkalnymi służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych spółdz... rozwiń

Avatar
wonga / 27 listopada 2015 o 12:51
0

Przecież w u stawie nie pisze, że dotyczy psiorów !!! No i chłop "ma rację " sprawdziłem nie pisze, daje słowo !

Zgadza się w ustawie nie ma ani jednego słowa że prawo dotyczy - też - pis ?????

Avatar
Gość / 27 listopada 2015 o 12:44
0
Przecież w u stawie nie pisze, że dotyczy psiorów !!! No i chłop "ma rację " sprawdziłem nie pisze, daje słowo !
Avatar
Japolan / 27 listopada 2015 o 12:02
0

W sprawach ważnych warto zwracać uwagę na dokumenty.

Na miejskich stronach internetowych zamieszczono profil pana Tomasza Pituchy (jako radnego):

http://lublin.eu/rada-miasta/radni-rady-miasta-lublin-vii-kadencja/tomasz-pitucha,9264,w.html

Tamże zamieszczono oświadczenia majątkowe tegoż radnego:

http://bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&fid=15820

* z początku kadencji (data z końca listopada 2014 r, a datownik Rady Miasta z końca grudnia 2014 r.):

* za 2014 rok (data z końca 2014 roku, ale datownik Rady Miasta dopiero z końca kwietnia 2015 roku):

/Adresy podstron internetowych (z tymiż dwoma owiadczeniami pozwalają przypuszczać, że poszczególne pliki umieszczono "zamiennie" (ale to jest do naprawienia).

Każdy może sprawdzić dane w owych oświadczeniach majątkowych. Być może uda się wyjaśnić, dlaczego datownik Rady Miejskiej jest dopiero z końca kwietnia 2015 r., skoro na oświadczeniu wskazano o niemal cztery miesiące wcześniejszą.

Na stronie internetowej SM im. Nałkowskich nie ma informacji o tym, od kiedy poszczególne osoby są członkami jej Rady Nadzorczej:

http://smnalkowskich.lublin.pl/index.php?smnalkowskich=rada_nadzorcza

Warto wrócić do treści oświadczeń majątkowych pana radnego Tomasza Pituchy, a zwłaszcza do punktu VIII - i to przy założeniu, że rzeczywiście chodzi o dane według daty na każdym z tychże oświadczeń.

* Data 28.11.2014 r. - wynagrodzenia ze stosunku pracy: 30 526,51 oraz "diety radnych": 28 347,05.

* Data 31.12.2014 r. - wynagrodzenie ze stosunku pracy: 56 032 oraz "dieta radnego": 36 582,70.

Około 26 tysięcy różnicy w jednej z w/w pozycji świadczy o wysokim wynagrodzeniu - zwłaszcza w okresie między składaniem tychże oświadczeń majątkowych.

Jawność oświadczeń majątkowych daje szanse na wyjaśnienie różnych wątpliwości.

Wyrażam podziękowanie panu radnemu Piotrowi Popielowi za zwrócenie mojej uwagi na oświadczenia majątkowe - moim zdaniem, szczególnie ważna jest wiedza o wysokości diety Przewodniczącego Rady Dzielnicy Wrotków za 2014 r. (z oświadczenia majątkowego pana radnego Piotra Popiela).

W sprawach ważnych warto zwracać uwagę na dokumenty.

Na miejskich stronach internetowych zamieszczono profil pana Tomasza Pituchy (jako radnego):

http://lublin.eu/rada-miasta/radni-rady-miasta-lublin-vii-kadencja/tomasz-pitucha,9264,w.html

Tamże zamieszczono oświadczenia majątkowe tegoż radnego:

http://bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&fid=15820

* z początku kadencji (data z końca listopada 2014 r, a datownik Rady Miasta z końca grudnia 2014 r.):

* za 2014 rok (data z końca 2014 roku, ale ... rozwiń

Avatar
Gość / 27 listopada 2015 o 11:04
0
Pitcha? Kolejny sepecjalny pacjent do transplantacji mózgu!!!! Z Ławniczakiem, gminą wyciętą !!!
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 1 0

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 6 1

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 1 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 0 1

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 81 39

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 14 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 31 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 1 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 7

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 5 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie 0 0

Średnie wynagrodzenie za godzinę pracy w Unii Europejskiej wyniosło w 2017 roku 23,1 euro, natomiast w strefie euro 26,9 euro. Najwyższą stawkę otrzymali pracownicy w Luksemburgu, Danii i Belgii, a najniższą - w Bułgarii i Rumunii. W Polsce średnia stawka godzinowa to 6,3 euro – podaje Europejski Urząd Statystyczny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.