Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 listopada 2015 r.
18:09

Miejscy radni PiS złamali prawo antykorupcyjne? Wspólnota chce wygaszenia mandatów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 17 A A
Radni Tomasz Pitucha i Piotr Popiel (fot. Archiwum)
Radni Tomasz Pitucha i Piotr Popiel (fot. Archiwum)

Wygaszenia mandatów dwóch radnych PiS zażądała jedna z lubelskich wspólnot mieszkaniowych. Dowodzi, że zasiadając w radzie nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej łamią oni prawo. A konkretnie przepis zakazujący radnym zarządzania działalnością gospodarczą wykorzystującą majątek miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wniosek o wygaszenie mandatów Tomasza Pituchy, przewodniczącego klubu radnych PiS i członka tego klubu Piotra Popiela wpłynął do przewodniczącego Rady Miasta.

– Uzasadniony jest tym, że dwóch radnych zasiada w organie spółdzielni mieszkaniowej, która prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem majątku gminy – mówi Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta.

Zgodnie z art. 24f Ustawy o samorządzie gminnym radny nie może zarządzać działalnością gospodarczą prowadzoną z „wykorzystaniem mienia komunalnego, w której radny uzyskał mandat”.

Pitucha i Popiel są członkami rady nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej im. W. Z. Nałkowskich w Lublinie. Czy spółdzielnia korzysta z miejskiego majątku? – Tak, bo jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości stanowiących własność gminy – odpowiada Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

Czy to wystarczy, by uznać, że radni złamali prawo? Tomasz Pitucha nie odbierał od nas wczoraj telefonu. Natomiast Popiel zapewnia, że w żadnym wypadku prawo nie zostało złamane, po czym odmawia autoryzacji tej odpowiedzi i proponuje inną. Stwierdza w niej, że nie był informowany o sprawie, a w tej kwestii powinni wypowiedzieć się radcowie prawni i wskazuje, że w radzie zasiadał już prezes spółdzielni mieszkaniowej (chodzi o LSM – red.).

Wniosek o wygaszenie mandatów złożyła wspólnota mieszkaniowa z ul. Samsonowicza 27. To jedna ze wspólnot, od których spółdzielnia żąda zapłaty za korzystanie z chodników, jezdni i miejsc parkingowych przez ostatnie 10 lat. Na każdą z rodzin przypadałoby po kilka tysięcy złotych.

Jakie będą dalsze losy radnych? – Pismo dałem naszemu prawnikowi do przeanalizowania. Na pewno nie będę rozstrzygał jego zasadności, bo to sprawa zbyt poważna i dotyczy radnych opozycji – stwierdza Kowalczyk. Dodaje, że o opinię może poprosić, którąś z uczelni.

Przewodniczący nie jest jednak tym, który może usunąć kogoś z Rady Miasta. Wygasić mandat może rada w drodze uchwały, której projekt może zgłosić co najmniej trzech radnych, co najmniej tysiąc mieszkańców albo prezydent. Uchwała, jak każda inna, musi przejść później przez nadzór wojewody. Może być też zaskarżona do sądu administracyjnego. Jest też inna możliwość. Jeśli wojewoda uzna, że naruszono prawo, może wezwać Radę Miasta do podjęcia takiej uchwały, a jeśli rada tego nie zrobi, może wydać tzw. rozstrzygnięcie zastępcze, pozbawiające radnego mandatu.

Kowalczyk informuje, że w piśmie od wspólnoty jest jeszcze jeden zarzut dotyczący radnego Pituchy. Miał on nie wykazać w swoim oświadczeniu majątkowym wynagrodzenia za pracę w radzie nadzorczej spółdzielni. Pozbawieniem mandatu mogłoby to skutkować tylko wtedy, gdyby radny został za to prawomocnie skazany przez sąd.

– Autorzy pisma wnioskują, bym powiadomił o tym Centralne Biuro Antykorupcyjne, ale nie będę tego robić, bo oprócz mnie pismo jest adresowane do szefa CBA – mówi przewodniczący.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 listopada 2015 o 11:49
0
Hojna jest Rada Nadzorcza SM Nałkowskich w uchwalaniu nagród. Informacje zamieszczono na stronie internetowej: http://smnalkowskich.lublin.pl/index.php?smnalkowskich=rada_nadzorcza Spółdzelcy mają prawo wiedzieć, ile pieniędzy wydaje się na wynagrodzenia (także dla prawników) oraz na nagrody.
Avatar
Japolan / 26 listopada 2015 o 20:35
0

"[...] wypraszam sobie takie insynuacje obrażające moją osobę - osobę publiczną."

Właśnie o to "jest ambaras", żeby Panowie przestali być osobami publicznymi. Mam nadzieję, że do tego dojdzie poprzez stwierdzenie wygaśnięcia mandatów radnych miejskich.

Z orzecznictwa sądowego jednoznacznie wynika, że osoba publiczna może być ostrzej krytykowana od innych ludzi. Za żenadę można uznać chowanie się za status osoby publicznej - w dodatku z użyciem jakiegoś dziwoląga językowego: "moja osoba". Język polski ma pięknie brzmiące słowiańskie zaimki osobowe - w tym: zaimek "ja" ("mnie" i tak dalej).

Co to za język: "moja osoba", "twoja osoba", "jego osoba", "jej osoba", "onego osoba", "nasza osoba", "wasza osoba", "ich osoba"?

Kiedy pojawi się: "my radny" - czyli pluralis maiestatis (typowe dla papieża oraz innych monarchów)?

Status osoby publicznej w świecie chrześcijańskim to nie status świętej krowy w hinduiźmie!

Zamiast wymachiwać hasełkiem "mojej osoby", proszę jednoznacznie napisać, ile pieniędzy Spółdzielnia Mieszkaniowa Nałkowskich do tej pory wydała na usługi radców prawnych, którzy mieli (a może jeszcze mają) nakłonić Właścicieli lokali ze Wspólnot Mieszkaniowych - w tym Miasto Lublin (jako właściciela lokali), którego radnym Pan nadal pozostaje?

Ile tysięcy złotych wypłacono już tym radcom prawnym? Ja nie muszę tego wiedzieć, ale Spółdzielcy mają prawo znać prawdę o skali wytdatków - także na koszty akcji, która okazała się publicznie znana, bo Właściciele Mieszkań mają swą godność i są gotowi walczyć w obronie swych praw. Także Spółdzielcy - wszyscy (a nie tylko spółdzielcza oligarchia) mają swe prawa; w tym prawo do kontrolowania wydatków spółdzielni, np. wydatków na "akcję prawną", która okazała się publiczną sensacją.

Właśnie o to "jest ambaras", żeby Panowie przestali być osobami publicznymi. Mam nadzieję, że do tego dojdzie poprzez stwierdzenie wygaśnięcia mandatów radnych miejskich.

Z orzecznictwa sądowego jednoznacznie wynika, że osoba publiczna może być ostrzej krytykowana od innych ludzi. Za żenadę można uznać chowanie się za status osoby publicznej - w dodatku z użyciem jakiegoś dziwoląga językowego: "moja osoba". Język polski ma pięknie brzmiące słowiańskie zaimki osobowe - w tym: zaimek "ja" ("mnie" i tak dalej).

... rozwiń

Avatar
Japolan / 26 listopada 2015 o 18:53
0

Oświadczenie majątkowe Popiela też jest ciekawe. Nie ma mieszkania, nie ma samochodu, mieszka w garażu z pensją poniżej średniej krajowej. O stypendiach unijnych co to brał i bierze z urzędu marszałkowskiego i politechniki, jakoś zapomniał czy normalnie zataił w oświadczeniu.

1. Oświadczenie jak oświadczenie.

a) Przynajmniej dowiedziałem się z niego, ile wynosiła (w 2014 r.) dieta przewodniczącego Rady Dzielnicy Wrotków.

B) W warunkach uczelnianych dość często (a chodzi o różne uczelnie) część wynagrodzenia objęta jest "prawami autorskimi"; 50% kosztów uzyskania przychodu skutkuje obniżeniem dochodu - przynajmniej do opodatkowania (różnie bywa z rzeczywistymi kosztami, być może niekiedy koszty rzeczywiste są wyższe od w/w ryczałtu).

2. Wyrażam podziękowanie panu Piotrowi Popielowi za to, że zaakcentował - w rozmowie podczas naszego przypadkowego spotkania - znaczenie oświadczeń majątkowych (i to publicznie dostępnych). Rzeczywiście, okazało się, że trudno (przynajmniej z mej perspektywy) znaleźć "sensację" w oświadczeniu majątkowym pana Piotra Popiela (bardzo interesująca jest informacja o diecie rocznej Przewodniczącego Rady Dzielnicy Wrotków). Gdy przyjrzeliśmy się oświadczeniom majątkowym obu tych Radnych, okazało się, że różnią się one (zależnie od osoby) - informacją albo brakiem informacji o diecie z Rady Nadzorczej SM Nałkowskich. Pismo (po długim "krążeniu" wśród Mieszkańców) w końcu zostało podpisane i złożone w sekretariacie Rady Miasta.

Przed zaakcentowaniem przez pana Piotra Popiela zagadnienia oświadczeń majątkowych nawet do głowy mi nie przyszło, by takie oświadczenia tych Radnych czytać (a co dopiero sprawdzać). Jak to dobrze jest posłuchać kogoś znającego temat szczególnie dobrze.

3. Co do (zauważonych przeze mnie niedawno) uwag polemicznych do powyższego wpisu:

a) Artykuły od 212 do 216 Kodeksu karnego typizują przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego. Organa ścigania, rzeczywiście, mogą pomóc w "namierzeniu" autora jakiejś wypowiedzi. Jednak jest niemalże nieprawdopodobne, by prokurator pisał akt oskarżenia za oskarżyciela prywatnego (lub najętego przez tegoż adwokata).

Wydaje mi się bardzo wątpliwe, by ludzie z lubelskiej PO chcieli się w to angażować. Gdy jednej z bardziej znanych w Lublinie Pań z PO wspomniałem o złożeniu pisma (z wnioskami dotyczącymi odnośnych Radnych), to reakcją była grzeczna rezerwa.

4. Działalność polityczna różni się od zarządzania siecią komputerową na plebanii - w Ratuszu lub w innych podobnych miejscach trudno jest schować się "za proboszczem" lub skorzystać z innego rodzaju wsparcia od wielebnej osoby.

1. Oświadczenie jak oświadczenie.

a) Przynajmniej dowiedziałem się z niego, ile wynosiła (w 2014 r.) dieta przewodniczącego Rady Dzielnicy Wrotków.

B) W warunkach uczelnianych dość często (a chodzi o różne uczelnie) część wynagrodzenia objęta jest "prawami autorskimi"; 50% kosztów uzyskania przychodu skutkuje obniżeniem dochodu - przynajmniej do opodatkowania (różnie bywa z rzeczywistymi kosztami, być może niekiedy koszty rzeczywiste są wyższe od w/w ryczałtu).

2. Wyrażam podziękowanie panu Piotrowi Po... rozwiń

Avatar
Japolan / 26 listopada 2015 o 18:52
0

Oświadczenie majątkowe Popiela też jest ciekawe. Nie ma mieszkania, nie ma samochodu, mieszka w garażu z pensją poniżej średniej krajowej. O stypendiach unijnych co to brał i bierze z urzędu marszałkowskiego i politechniki, jakoś zapomniał czy normalnie zataił w oświadczeniu.

1. Oświadczenie jak oświadczenie.

a) Przynajmniej dowiedziałem się z niego, ile wynosiła (w 2014 r.) dieta przewodniczącego Rady Dzielnicy Wrotków.

B) W warunkach uczelnianych dość często (a chodzi o różne uczelnie) część wynagrodzenia objęta jest "prawami autorskimi"; 50% kosztów uzyskania przychodu skutkuje obniżeniem dochodu - przynajmniej do opodatkowania (różnie bywa z rzeczywistymi kosztami, być może niekiedy koszty rzeczywiste są wyższe od w/w ryczałtu).

2. Wyrażam podziękowanie panu Piotrowi Popielowi za to, że zaakcentował - w rozmowie podczas naszego przypadkowego spotkania - znaczenie oświadczeń majątkowych (i to publicznie dostępnych). Rzeczywiście, okazało się, że trudno (przynajmniej z mej perspektywy) znaleźć "sensację" w oświadczeniu majątkowym pana Piotra Popiela (bardzo interesująca jest informacja o diecie rocznej Przewodniczącego Rady Dzielnicy Wrotków). Gdy przyjrzeliśmy się oświadczeniom majątkowym obu tych Radnych, okazało się, że różnią się one (zależnie od osoby) - informacją albo brakiem informacji o diecie z Rady Nadzorczej SM Nałkowskich. Pismo (po długim "krążeniu" wśród Mieszkańców) w końcu zostało podpisane i złożone w sekretariacie Rady Miasta.

Przed zaakcentowaniem przez pana Piotra Popiela zagadnienia oświadczeń majątkowych nawet do głowy mi nie przyszło, by takie oświadczenia tych Radnych czytać (a co dopiero sprawdzać). Jak to dobrze jest posłuchać kogoś znającego temat szczególnie dobrze.

3. Co do (zauważonych przeze mnie niedawno) uwag polemicznych do powyższego wpisu:

a) Artykuły od 212 do 216 Kodeksu karnego typizują przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego. Organa ścigania, rzeczywiście, mogą pomóc w "namierzeniu" autora jakiejś wypowiedzi. Jednak jest niemalże nieprawdopodobne, by prokurator pisał akt oskarżenia za oskarżyciela prywatnego (lub najętego przez tegoż adwokata).

B) Wydaje mi się bardzo wątpliwe, by ludzie z lubelskiej PO chcieli się w to angażować. Gdy jednej z bardziej znanych w Lublinie Pań z PO wspomniałem o złożeniu pisma (z wnioskami dotyczącymi odnośnych Radnych), to reakcją była grzeczna rezerwa.

4. Działalność polityczna różni się od zarządzania siecią komputerową na plebanii - w Ratuszu lub w innych podobnych miejscach trudno jest schować się "za proboszczem" lub skorzystać z innego rodzaju wsparcia od wielebnej osoby.

1. Oświadczenie jak oświadczenie.

a) Przynajmniej dowiedziałem się z niego, ile wynosiła (w 2014 r.) dieta przewodniczącego Rady Dzielnicy Wrotków.

B) W warunkach uczelnianych dość często (a chodzi o różne uczelnie) część wynagrodzenia objęta jest "prawami autorskimi"; 50% kosztów uzyskania przychodu skutkuje obniżeniem dochodu - przynajmniej do opodatkowania (różnie bywa z rzeczywistymi kosztami, być może niekiedy koszty rzeczywiste są wyższe od w/w ryczałtu).

2. Wyrażam podziękowanie panu Piotrowi Po... rozwiń

Avatar
Gość / 26 listopada 2015 o 18:18
0
Szanowny Panie! Myślę, że jest to pomówienie. Czy mam sprawę skierować do prokuratury? Czy rzeczywiście koledzy z PO tego chcecie? 1. Ja nic ciekawego niestety w oświadczeniu nie widzę. Po prostu sama lubelska rzeczywistość. 2. Potwierdzam, nie jestem właścicielem żadnego mieszkania. 3. Zaprzeczam; jestem współwłaścicielem względnie starego (choć poczciwego) samochodu. Proszę raczej przypomnieć sobie Pana ministra Nowaka i jego zegarki. 4. Nie mieszkam w garażu - z całym szacunkiem dla kolegów z PO ale wypraszam sobie takie insynuacje obrażające moją osobę - osobę publiczną. 5. Pensja poniżej średniej krajowej - tak, bez wątpliwości. 6. Nie pobieram stypendium ani z urzędu marszałkowskiego ani z PL - to jest POMÓWIENIE! Ehhh, Pani premier Kopacz powiedziała Wam abyście założyli trampki i wzięli się do roboty! Z ukłonami dla Pana Redaktora Dominika Piotr Popiel Radny Rady Miasta Lublin "Oświadczenie majątkowe Popiela też jest ciekawe. Nie ma mieszkania, nie ma samochodu, mieszka w garażu z pensją poniżej średniej krajowej. O stypendiach unijnych co to brał i bierze z urzędu marszałkowskiego i politechniki, jakoś zapomniał czy normalnie zataił w oświadczeniu."
Szanowny Panie! Myślę, że jest to pomówienie. Czy mam sprawę skierować do prokuratury? Czy rzeczywiście koledzy z PO tego chcecie? 1. Ja nic ciekawego niestety w oświadczeniu nie widzę. Po prostu sama lubelska rzeczywistość. 2. Potwierdzam, nie jestem właścicielem żadnego mieszkania. 3. Zaprzeczam; jestem współwłaścicielem względnie starego (choć poczciwego) samochodu. Proszę raczej przypomnieć sobie Pana ministra Nowaka i jego zegarki. 4. Nie mieszkam w garażu - z całym szacunkiem dla kolegów z PO ale wypraszam sobie takie insynuacje obraża... rozwiń
Avatar
Japolan / 26 listopada 2015 o 18:05
0

Czy Popiel coś zataił czy nie, powinny rozstrzygać stosowne do tego instytucje a nie forum komentarzy. To w porządku gość, najmniej umoczony w politycznym szambie, widac że coś robi.

Proszę czytać uważniej.

Panów tych (obydwu) dotyczy problem zasiadania równocześnie w Radzie Miasta oraz w Radzie Nadzorczej SM Nałkowskich.

Poważna wątpliwość co do oświadczenia majątkowego (niekoniecznie zatajenie) dotyczy drugiego z tych Radnych - a nie pana Piotra Popiela.

Można zestawić ze sobą oświadczenia majątkowe dwóch odnośnych Radnych - zwłaszcza punkt VIII poszczególnych oświadczeń:
http://bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&fid=15820
http://bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&fid=15821
Skoro obaj ci Radni zasiadają w jednej spółdzielczej radzie nadzorczej, to można spodziewać się wymianiania diet członka rady nadzorczej w oświadczeniu majątkowym każdego z tychże Radnych. Korzystając z okazji: oświadczenie majątkowe pana radnego Piotra Popiela pozwala dowiedzieć się, ile można uzyskać tytułem diety przerowdniczącego rady dzielnicy (w tym przypadku: Wrotkowa) - jest to o wiele więcej, niż dochód roczny sporej części mieszkańców (nie tylko Wrotkowa).

Proszę czytać uważniej.

Panów tych (obydwu) dotyczy problem zasiadania równocześnie w Radzie Miasta oraz w Radzie Nadzorczej SM Nałkowskich.

Poważna wątpliwość co do oświadczenia majątkowego (niekoniecznie zatajenie) dotyczy drugiego z tych Radnych - a nie pana Piotra Popiela.

Można zestawić ze sobą oświadczenia majątkowe dwóch odnośnych Radnych - zwłaszcza punkt VIII poszczególnych oświadczeń:
http://bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&fid=15820
http://bip.lublin.eu/bip/um... rozwiń
Avatar
Gość / 26 listopada 2015 o 16:50
0
Czy Popiel coś zataił czy nie, powinny rozstrzygać stosowne do tego instytucje a nie forum komentarzy. To w porządku gość, najmniej umoczony w politycznym szambie, widac że coś robi.
Avatar
Gość / 26 listopada 2015 o 09:33
0
Oświadczenie majątkowe Popiela też jest ciekawe. Nie ma mieszkania, nie ma samochodu, mieszka w garażu z pensją poniżej średniej krajowej. O stypendiach unijnych co to brał i bierze z urzędu marszałkowskiego i politechniki, jakoś zapomniał czy normalnie zataił w oświadczeniu.
Avatar
Aaa / 25 listopada 2015 o 23:02
0

gdyby nie Pitucha to na Radzie Miasta nigdy nie padłoby kluczowe dla mieszkańców pytanie: "czy masturbacja jest źródłem dobrostanu?", Tomku mieszkańcy są ci dozgonnie wdzięczni za pochylenie się nad tą kwestią, dzięki temu poziom ich życia znacznie się poprawił


Tylko tego drugiego radnego szkoda. To facet z naszej dzielnicy. Nie jest oszołomem jak Pitucha.
Avatar
Gość / 25 listopada 2015 o 22:02
0
Wielu radnych zasiada w Radach Nadzorczych Spółdzielni Mieszkaniowych. To jest zgodne z prawem czy nie? Chciałbym poczytać artykuł o tym a nie o wzajemnych oskarżeniach.
Avatar
Gość / 28 listopada 2015 o 11:49
0
Hojna jest Rada Nadzorcza SM Nałkowskich w uchwalaniu nagród. Informacje zamieszczono na stronie internetowej: http://smnalkowskich.lublin.pl/index.php?smnalkowskich=rada_nadzorcza Spółdzelcy mają prawo wiedzieć, ile pieniędzy wydaje się na wynagrodzenia (także dla prawników) oraz na nagrody.
Avatar
Japolan / 26 listopada 2015 o 20:35
0

"[...] wypraszam sobie takie insynuacje obrażające moją osobę - osobę publiczną."

Właśnie o to "jest ambaras", żeby Panowie przestali być osobami publicznymi. Mam nadzieję, że do tego dojdzie poprzez stwierdzenie wygaśnięcia mandatów radnych miejskich.

Z orzecznictwa sądowego jednoznacznie wynika, że osoba publiczna może być ostrzej krytykowana od innych ludzi. Za żenadę można uznać chowanie się za status osoby publicznej - w dodatku z użyciem jakiegoś dziwoląga językowego: "moja osoba". Język polski ma pięknie brzmiące słowiańskie zaimki osobowe - w tym: zaimek "ja" ("mnie" i tak dalej).

Co to za język: "moja osoba", "twoja osoba", "jego osoba", "jej osoba", "onego osoba", "nasza osoba", "wasza osoba", "ich osoba"?

Kiedy pojawi się: "my radny" - czyli pluralis maiestatis (typowe dla papieża oraz innych monarchów)?

Status osoby publicznej w świecie chrześcijańskim to nie status świętej krowy w hinduiźmie!

Zamiast wymachiwać hasełkiem "mojej osoby", proszę jednoznacznie napisać, ile pieniędzy Spółdzielnia Mieszkaniowa Nałkowskich do tej pory wydała na usługi radców prawnych, którzy mieli (a może jeszcze mają) nakłonić Właścicieli lokali ze Wspólnot Mieszkaniowych - w tym Miasto Lublin (jako właściciela lokali), którego radnym Pan nadal pozostaje?

Ile tysięcy złotych wypłacono już tym radcom prawnym? Ja nie muszę tego wiedzieć, ale Spółdzielcy mają prawo znać prawdę o skali wytdatków - także na koszty akcji, która okazała się publicznie znana, bo Właściciele Mieszkań mają swą godność i są gotowi walczyć w obronie swych praw. Także Spółdzielcy - wszyscy (a nie tylko spółdzielcza oligarchia) mają swe prawa; w tym prawo do kontrolowania wydatków spółdzielni, np. wydatków na "akcję prawną", która okazała się publiczną sensacją.

Właśnie o to "jest ambaras", żeby Panowie przestali być osobami publicznymi. Mam nadzieję, że do tego dojdzie poprzez stwierdzenie wygaśnięcia mandatów radnych miejskich.

Z orzecznictwa sądowego jednoznacznie wynika, że osoba publiczna może być ostrzej krytykowana od innych ludzi. Za żenadę można uznać chowanie się za status osoby publicznej - w dodatku z użyciem jakiegoś dziwoląga językowego: "moja osoba". Język polski ma pięknie brzmiące słowiańskie zaimki osobowe - w tym: zaimek "ja" ("mnie" i tak dalej).

... rozwiń

Avatar
Japolan / 26 listopada 2015 o 18:53
0

Oświadczenie majątkowe Popiela też jest ciekawe. Nie ma mieszkania, nie ma samochodu, mieszka w garażu z pensją poniżej średniej krajowej. O stypendiach unijnych co to brał i bierze z urzędu marszałkowskiego i politechniki, jakoś zapomniał czy normalnie zataił w oświadczeniu.

1. Oświadczenie jak oświadczenie.

a) Przynajmniej dowiedziałem się z niego, ile wynosiła (w 2014 r.) dieta przewodniczącego Rady Dzielnicy Wrotków.

B) W warunkach uczelnianych dość często (a chodzi o różne uczelnie) część wynagrodzenia objęta jest "prawami autorskimi"; 50% kosztów uzyskania przychodu skutkuje obniżeniem dochodu - przynajmniej do opodatkowania (różnie bywa z rzeczywistymi kosztami, być może niekiedy koszty rzeczywiste są wyższe od w/w ryczałtu).

2. Wyrażam podziękowanie panu Piotrowi Popielowi za to, że zaakcentował - w rozmowie podczas naszego przypadkowego spotkania - znaczenie oświadczeń majątkowych (i to publicznie dostępnych). Rzeczywiście, okazało się, że trudno (przynajmniej z mej perspektywy) znaleźć "sensację" w oświadczeniu majątkowym pana Piotra Popiela (bardzo interesująca jest informacja o diecie rocznej Przewodniczącego Rady Dzielnicy Wrotków). Gdy przyjrzeliśmy się oświadczeniom majątkowym obu tych Radnych, okazało się, że różnią się one (zależnie od osoby) - informacją albo brakiem informacji o diecie z Rady Nadzorczej SM Nałkowskich. Pismo (po długim "krążeniu" wśród Mieszkańców) w końcu zostało podpisane i złożone w sekretariacie Rady Miasta.

Przed zaakcentowaniem przez pana Piotra Popiela zagadnienia oświadczeń majątkowych nawet do głowy mi nie przyszło, by takie oświadczenia tych Radnych czytać (a co dopiero sprawdzać). Jak to dobrze jest posłuchać kogoś znającego temat szczególnie dobrze.

3. Co do (zauważonych przeze mnie niedawno) uwag polemicznych do powyższego wpisu:

a) Artykuły od 212 do 216 Kodeksu karnego typizują przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego. Organa ścigania, rzeczywiście, mogą pomóc w "namierzeniu" autora jakiejś wypowiedzi. Jednak jest niemalże nieprawdopodobne, by prokurator pisał akt oskarżenia za oskarżyciela prywatnego (lub najętego przez tegoż adwokata).

Wydaje mi się bardzo wątpliwe, by ludzie z lubelskiej PO chcieli się w to angażować. Gdy jednej z bardziej znanych w Lublinie Pań z PO wspomniałem o złożeniu pisma (z wnioskami dotyczącymi odnośnych Radnych), to reakcją była grzeczna rezerwa.

4. Działalność polityczna różni się od zarządzania siecią komputerową na plebanii - w Ratuszu lub w innych podobnych miejscach trudno jest schować się "za proboszczem" lub skorzystać z innego rodzaju wsparcia od wielebnej osoby.

1. Oświadczenie jak oświadczenie.

a) Przynajmniej dowiedziałem się z niego, ile wynosiła (w 2014 r.) dieta przewodniczącego Rady Dzielnicy Wrotków.

B) W warunkach uczelnianych dość często (a chodzi o różne uczelnie) część wynagrodzenia objęta jest "prawami autorskimi"; 50% kosztów uzyskania przychodu skutkuje obniżeniem dochodu - przynajmniej do opodatkowania (różnie bywa z rzeczywistymi kosztami, być może niekiedy koszty rzeczywiste są wyższe od w/w ryczałtu).

2. Wyrażam podziękowanie panu Piotrowi Po... rozwiń

Avatar
Japolan / 26 listopada 2015 o 18:52
0

Oświadczenie majątkowe Popiela też jest ciekawe. Nie ma mieszkania, nie ma samochodu, mieszka w garażu z pensją poniżej średniej krajowej. O stypendiach unijnych co to brał i bierze z urzędu marszałkowskiego i politechniki, jakoś zapomniał czy normalnie zataił w oświadczeniu.

1. Oświadczenie jak oświadczenie.

a) Przynajmniej dowiedziałem się z niego, ile wynosiła (w 2014 r.) dieta przewodniczącego Rady Dzielnicy Wrotków.

B) W warunkach uczelnianych dość często (a chodzi o różne uczelnie) część wynagrodzenia objęta jest "prawami autorskimi"; 50% kosztów uzyskania przychodu skutkuje obniżeniem dochodu - przynajmniej do opodatkowania (różnie bywa z rzeczywistymi kosztami, być może niekiedy koszty rzeczywiste są wyższe od w/w ryczałtu).

2. Wyrażam podziękowanie panu Piotrowi Popielowi za to, że zaakcentował - w rozmowie podczas naszego przypadkowego spotkania - znaczenie oświadczeń majątkowych (i to publicznie dostępnych). Rzeczywiście, okazało się, że trudno (przynajmniej z mej perspektywy) znaleźć "sensację" w oświadczeniu majątkowym pana Piotra Popiela (bardzo interesująca jest informacja o diecie rocznej Przewodniczącego Rady Dzielnicy Wrotków). Gdy przyjrzeliśmy się oświadczeniom majątkowym obu tych Radnych, okazało się, że różnią się one (zależnie od osoby) - informacją albo brakiem informacji o diecie z Rady Nadzorczej SM Nałkowskich. Pismo (po długim "krążeniu" wśród Mieszkańców) w końcu zostało podpisane i złożone w sekretariacie Rady Miasta.

Przed zaakcentowaniem przez pana Piotra Popiela zagadnienia oświadczeń majątkowych nawet do głowy mi nie przyszło, by takie oświadczenia tych Radnych czytać (a co dopiero sprawdzać). Jak to dobrze jest posłuchać kogoś znającego temat szczególnie dobrze.

3. Co do (zauważonych przeze mnie niedawno) uwag polemicznych do powyższego wpisu:

a) Artykuły od 212 do 216 Kodeksu karnego typizują przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego. Organa ścigania, rzeczywiście, mogą pomóc w "namierzeniu" autora jakiejś wypowiedzi. Jednak jest niemalże nieprawdopodobne, by prokurator pisał akt oskarżenia za oskarżyciela prywatnego (lub najętego przez tegoż adwokata).

B) Wydaje mi się bardzo wątpliwe, by ludzie z lubelskiej PO chcieli się w to angażować. Gdy jednej z bardziej znanych w Lublinie Pań z PO wspomniałem o złożeniu pisma (z wnioskami dotyczącymi odnośnych Radnych), to reakcją była grzeczna rezerwa.

4. Działalność polityczna różni się od zarządzania siecią komputerową na plebanii - w Ratuszu lub w innych podobnych miejscach trudno jest schować się "za proboszczem" lub skorzystać z innego rodzaju wsparcia od wielebnej osoby.

1. Oświadczenie jak oświadczenie.

a) Przynajmniej dowiedziałem się z niego, ile wynosiła (w 2014 r.) dieta przewodniczącego Rady Dzielnicy Wrotków.

B) W warunkach uczelnianych dość często (a chodzi o różne uczelnie) część wynagrodzenia objęta jest "prawami autorskimi"; 50% kosztów uzyskania przychodu skutkuje obniżeniem dochodu - przynajmniej do opodatkowania (różnie bywa z rzeczywistymi kosztami, być może niekiedy koszty rzeczywiste są wyższe od w/w ryczałtu).

2. Wyrażam podziękowanie panu Piotrowi Po... rozwiń

Avatar
Gość / 26 listopada 2015 o 18:18
0
Szanowny Panie! Myślę, że jest to pomówienie. Czy mam sprawę skierować do prokuratury? Czy rzeczywiście koledzy z PO tego chcecie? 1. Ja nic ciekawego niestety w oświadczeniu nie widzę. Po prostu sama lubelska rzeczywistość. 2. Potwierdzam, nie jestem właścicielem żadnego mieszkania. 3. Zaprzeczam; jestem współwłaścicielem względnie starego (choć poczciwego) samochodu. Proszę raczej przypomnieć sobie Pana ministra Nowaka i jego zegarki. 4. Nie mieszkam w garażu - z całym szacunkiem dla kolegów z PO ale wypraszam sobie takie insynuacje obrażające moją osobę - osobę publiczną. 5. Pensja poniżej średniej krajowej - tak, bez wątpliwości. 6. Nie pobieram stypendium ani z urzędu marszałkowskiego ani z PL - to jest POMÓWIENIE! Ehhh, Pani premier Kopacz powiedziała Wam abyście założyli trampki i wzięli się do roboty! Z ukłonami dla Pana Redaktora Dominika Piotr Popiel Radny Rady Miasta Lublin "Oświadczenie majątkowe Popiela też jest ciekawe. Nie ma mieszkania, nie ma samochodu, mieszka w garażu z pensją poniżej średniej krajowej. O stypendiach unijnych co to brał i bierze z urzędu marszałkowskiego i politechniki, jakoś zapomniał czy normalnie zataił w oświadczeniu."
Szanowny Panie! Myślę, że jest to pomówienie. Czy mam sprawę skierować do prokuratury? Czy rzeczywiście koledzy z PO tego chcecie? 1. Ja nic ciekawego niestety w oświadczeniu nie widzę. Po prostu sama lubelska rzeczywistość. 2. Potwierdzam, nie jestem właścicielem żadnego mieszkania. 3. Zaprzeczam; jestem współwłaścicielem względnie starego (choć poczciwego) samochodu. Proszę raczej przypomnieć sobie Pana ministra Nowaka i jego zegarki. 4. Nie mieszkam w garażu - z całym szacunkiem dla kolegów z PO ale wypraszam sobie takie insynuacje obraża... rozwiń
Avatar
Japolan / 26 listopada 2015 o 18:05
0

Czy Popiel coś zataił czy nie, powinny rozstrzygać stosowne do tego instytucje a nie forum komentarzy. To w porządku gość, najmniej umoczony w politycznym szambie, widac że coś robi.

Proszę czytać uważniej.

Panów tych (obydwu) dotyczy problem zasiadania równocześnie w Radzie Miasta oraz w Radzie Nadzorczej SM Nałkowskich.

Poważna wątpliwość co do oświadczenia majątkowego (niekoniecznie zatajenie) dotyczy drugiego z tych Radnych - a nie pana Piotra Popiela.

Można zestawić ze sobą oświadczenia majątkowe dwóch odnośnych Radnych - zwłaszcza punkt VIII poszczególnych oświadczeń:
http://bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&fid=15820
http://bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&fid=15821
Skoro obaj ci Radni zasiadają w jednej spółdzielczej radzie nadzorczej, to można spodziewać się wymianiania diet członka rady nadzorczej w oświadczeniu majątkowym każdego z tychże Radnych. Korzystając z okazji: oświadczenie majątkowe pana radnego Piotra Popiela pozwala dowiedzieć się, ile można uzyskać tytułem diety przerowdniczącego rady dzielnicy (w tym przypadku: Wrotkowa) - jest to o wiele więcej, niż dochód roczny sporej części mieszkańców (nie tylko Wrotkowa).

Proszę czytać uważniej.

Panów tych (obydwu) dotyczy problem zasiadania równocześnie w Radzie Miasta oraz w Radzie Nadzorczej SM Nałkowskich.

Poważna wątpliwość co do oświadczenia majątkowego (niekoniecznie zatajenie) dotyczy drugiego z tych Radnych - a nie pana Piotra Popiela.

Można zestawić ze sobą oświadczenia majątkowe dwóch odnośnych Radnych - zwłaszcza punkt VIII poszczególnych oświadczeń:
http://bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&fid=15820
http://bip.lublin.eu/bip/um... rozwiń
Avatar
Gość / 26 listopada 2015 o 16:50
0
Czy Popiel coś zataił czy nie, powinny rozstrzygać stosowne do tego instytucje a nie forum komentarzy. To w porządku gość, najmniej umoczony w politycznym szambie, widac że coś robi.
Avatar
Gość / 26 listopada 2015 o 09:33
0
Oświadczenie majątkowe Popiela też jest ciekawe. Nie ma mieszkania, nie ma samochodu, mieszka w garażu z pensją poniżej średniej krajowej. O stypendiach unijnych co to brał i bierze z urzędu marszałkowskiego i politechniki, jakoś zapomniał czy normalnie zataił w oświadczeniu.
Avatar
Aaa / 25 listopada 2015 o 23:02
0

gdyby nie Pitucha to na Radzie Miasta nigdy nie padłoby kluczowe dla mieszkańców pytanie: "czy masturbacja jest źródłem dobrostanu?", Tomku mieszkańcy są ci dozgonnie wdzięczni za pochylenie się nad tą kwestią, dzięki temu poziom ich życia znacznie się poprawił


Tylko tego drugiego radnego szkoda. To facet z naszej dzielnicy. Nie jest oszołomem jak Pitucha.
Avatar
Gość / 25 listopada 2015 o 22:02
0
Wielu radnych zasiada w Radach Nadzorczych Spółdzielni Mieszkaniowych. To jest zgodne z prawem czy nie? Chciałbym poczytać artykuł o tym a nie o wzajemnych oskarżeniach.
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie 0 0

Blisko 150 harcerzy pochodzących z Lubelskiego zostało w środę ewakuowanych z dwóch obozów w lesie w pobliżu miejscowości Wiosna (województwo świętokrzyskie). Harcerze zostali przetransportowani m.in. do szkoły w Dziebałtowie.

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie 2 0

Do 16 sierpnia premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić datę jesiennych wyborów samorządowych. Wtedy formalnie ruszy kampania wyborcza. Kandydaci już się do niej szykują – wolnych billboardów już praktycznie nie ma.

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież 1 0

Z zespołem rozstał się Łukasz Kandora, najbardziej doświadczony zawodnik

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie 10 1

Meteorolodzy ostrzegają przed burzami z gradem, które w czwartek mogą pojawić się w naszym województwie.

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony 0 9

Miasto ogłosiło przetarg na urządzenie nowego odcinka parku między ul. Jana Pawła II a Poznańską. Oznacza to, że od os. Górki będzie można się przespacerować, choć z jedną przeszkodą, aż do sklepów przy Orkana. W planach jest też przedłużenie parku Jana Pawła II w przeciwnym kierunku, do Nadbystrzyckiej.

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii 1 0

Siatkówka plażowa Kinga Kołosińska i Katarzyna Kociołek zaliczyły nieudany turniej w Gstaad. Polki pożegnały się z imprezą już po fazie grupowej

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia] 17 16

– Zrobiłem to w dobrej wierze – przekonuje Stanisław Sokół, radny gminy Borki w powiecie radzyńskim, który został przyłapany na wywożeniu odpadów z cmentarza w Woli Osowińskiej. Śmieci wysypał pod lasem i przysypał ziemią. – Widziałem taką potrzebę, bo to zwyczajnie śmierdziało – tłumaczy.

Kamil Janicki, „Epoka milczenia”

Kamil Janicki, „Epoka milczenia” 0 0

Szokujący jest obraz międzywojennej Polski w „Epoce milczenia”. Gwałty, pedofilia, handel żywym towarem, wreszcie „zwyczajne” bicie – to sytuacje znane z kronik kryminalnych także i dzisiaj. Szokuje jednak to, że w opisywanych przez Kamila Janickiego przypadkach role często się zamieniają. To ofiara jest stawiana w roli winnego. A jeśli nawet nie, to znikąd nie znajduje pomocy. To przestępca jest przez aparat ścigania tłumaczony, że został sprowokowany, że ofiara sama tego chciała. I choć wiele się w tych kwestiach zmieniło, i w wielu kręgach nie ma już przyzwolenia na takie zachowania, to wciąż zdarzają się sytuacje całkiem podobne. Właśnie dlatego – tłumaczy autor – powstała ta książka.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych. 0 0

Z całą pewnością każdy z nas chciałby móc pochwalić się obezwładniającym, pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami. Prawda jest jednak taka, że wciąż bardzo dużo osób ma problemy z uzębieniem, przez co niestety stosunkowo rzadko się uśmiechamy. Posiadanie kompletnego uzębienia jest ważne nie tylko pod względem estetycznym, ale również – a może przede wszystkim - z powodów zdrowotnych. Musimy wiedzieć, że nawet utrata jednego zęba wpływa negatywnie na nasz zgryz. Braki w uzębieniu sprawiają, że niemożliwe jest prawidłowe rozdrobnienie pokarmu, co może mieć niekorzystny wpływ na pracę naszego układu trawiennego. Każdy utracony ząb to również wolna przestrzeń pomiędzy zębami – zęby sąsiadujące od góry lub od dołu – nie napotykając na kontakt, mają tendencję do „wysuwania się”; zęby sąsiadujące w ramach szczęki czy żuchwy – mogą się przesuwać czy przemieszczać powodując przeróżne komplikacje, które często kończą się interwencją ortodonty.

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian?

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian? 2

Wydajna sprzedaż produktów i usług nie może istnieć bez efektywnej reklamy. Większość osób prowadzących firmy doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Niestety, inwestycja w reklamę często okazuje się zupełnie nietrafiona, a człowiek zastanawia się - dlaczego? Co się stało, że pomimo sporych kosztów, poniesionych na rozpropagowanie marki, klientów wcale nie przybyło? Problem tkwi najprawdopodobniej w formie reklamy.

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie 3 4

Podopieczni Łukasza Gieresza w pierwszym swoim sparingu w tym okresie przygotowawczym rozbili aż 7:1 beniaminka IV ligi Start Krasnystaw.

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia]
galeria

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia] 13 8

Groźny wypadek w miejscowości Krupe. Na prostym odcinku drogi zderzyły się czołowo dwa volkswageny.

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą
Po naszej publikacji

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą 66 7

Prokuratura zajmie się sprawą śmierci 26-latka z okolic Poniatowej. Kamil Gnaś mimo silnego bólu, gorączki i wymiotów nie został przyjęty do miejscowego szpitala. Zmarł po kilku dniach.

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup”

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup” 1 0

W Narolu został rozegrany IV Turniej Oldbojów 35+ „Parkowa Cup”. W zawodach triumfował zespół Traper Lubaczów, który pokonał w finale ekipę gospodarzy dopiero po rzutach karnych (3:2)

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun
28 lipca 2018, 15:00

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun 3 1

Co Gdzie Kiedy.Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy Ewy Braun Odtwarzanie minionych światów... Otwarcie ekspozycji odbędzie się 28 lipca o godz. 15 i towarzyszyć będzie Festiwalowi Dwa Brzegi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!