Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 maja 2012 r.
19:24
Edytuj ten wpis

Miejskie dotacje na zabytki w Lublinie. Kto dostanie?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 12 A A
Miasto sfinansuje renowację elementów, które utworzą tzw. ścieżkę dydaktyczną w zespole klasztornym
Miasto sfinansuje renowację elementów, które utworzą tzw. ścieżkę dydaktyczną w zespole klasztornym

Dokładnie taką kwotę przeznaczy miasto na dotacje dla prywatnych właścicieli najcenniejszych miejskich zabytków. Pieniądze zostały już podzielone, trafią głównie do kościołów. Najwięcej dostaną oo. dominikanie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do klasztoru mieszczącego się przy ul. Złotej trafi blisko ćwierć miliona złotych. Fundusze mają być przeznaczone na konserwację obrazów olejnych w kaplicy Tyszkiewiczów oraz restaurację niektórych zabytków ruchomych, takich jak szaty liturgiczne czy obrazy. Chodzi o te elementy, które zostaną wykorzystane przy tworzeniu tzw. ścieżki dydaktycznej w zespole klasztornym.

– Jak na potrzeby całego programu renowacji bazyliki to mało, ale jednocześnie i tak bardzo dużo – mówi o. Robert Głubisz, przeor klasztoru. – Za każdą pomoc jesteśmy wdzięczni i bardzo miastu dziękujemy.

Druga co do wielkości dotacja przypadnie kościołowi rektoralnemu pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej przy Narutowicza 6. Kwota 140 tys. zł wesprze renowację wewnętrznych murów. 93 tys. zł otrzyma parafia pw. św. Urszuli Ledóchowskiej, a dotacja ma być wykorzystana na podbicie fundamentów, zabezpieczenie ścian, wymianę dachu i okien w spichlerzu zespołu dworsko-parkowego przy ul. Roztocze. W obiekcie tym planowana jest również wymiana drewnianych stropów na żelbetowe.
91 tys. zł przeznaczyło miasto na pałac biskupi przy ul. Wyszyńskiego, a po 85 tys. zł trafi do parafii pw. św Mikołaja na Czwartku oraz do kościoła rektoralnego pw. Świętego Ducha. W obu przypadkach pieniądze mają wesprzeć konserwację sztukaterii. 30 tys. zł Ratusz przeznaczył dla świątyni przy Staszica 16.

– Większość pieniędzy trafi na restaurację zabytków sakralnych, ale wsparcie otrzymają także właściciele prywatnych kamienic – zapewnia Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta miasta.

78 tys. zł trafi do właścicieli kamienicy przy Kowalskiej 9, gdzie planowany jest m.in. remont elewacji i wymiana balkonów dziedzińca. 46 tys. zł wesprze badania polichromii w kamienicy przy Grodzkiej 17, wspólnota mieszkaniowa z Narutowicza 14 dostanie dotację na remont elewacji i balkonów, a 14 tys. zł wesprze badania stanu kamienicy przy Archidiakońskiej 1.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
folkatka / 3 maja 2012 o 16:15
0
Zastanawiam się, skad bierze sie w ludziach tyle zaślepienia i głupoty. Tekst o burzeniu kościoła skomentuje krótko - lecz sie biedny człowieku.
Kościoły są naszym wspólnym dziedzictwem, skarbem naszej kultury, obiektami pełnymi dzieł sztuki, pamiatkami po znakomitych artystach swej epoki (dla przykładu nazwiska - Fontana, Majer, G.B. Falconi - jeden z najlepszych sztukatorów w historii polskiej sztuki, autor sztukaterii w kościele dominikanów).
Pojęcia nie mam, jak to się dzieje, ze w naszym kraju, tak ogołoconym z zabytków przez te wszystkie wojny, zdarzaja sie ludzie o takich poglądach. To jest podobnie jak z komuchami i naziolami (przy okazji pozdrawiam tropiciela moich działań cenzorskich) - w naszym kraju zdarzaja sie wielbiciele Adolfa i Lenina....
Chcecie zobaczyć do czego prowadzi takie zaślepienie w Waszym stylu? Pojedzcie sobie na wschód. Juz za Bugiem zaczyna sie zupełnie inny kraj. Zobaczycie sobie ruiny XVII, XVIII wiecznych kościołów, które nawet w tym stanie nie przestały byc perłami architektury. Zobaczycie kilkusetletnie freski odpadające od ściany. Zobaczycie miasta z dziurami w zabudowie - pozostałośc po kościolach i cerkwiach, zburzonych w czasach sowieckich.
Przykładem takiego miasta jest Kamieniec Podolski - dosyc dobrze mi znany. W latach 20. wysadzono tam w powietrze dwa obiekty sakralne. Zostały po nich wyrwy. Do tej pory.
Załaczam link do ciekawego tekstu, chociaż nie sądzę, by on coś zmienił Zobaczcie, co zrobili Wasi ideowi pobratymcy.
http://arkapana.republika.pl/nowak1.html
Zastanawiam się, skad bierze sie w ludziach tyle zaślepienia i głupoty. Tekst o burzeniu kościoła skomentuje krótko - lecz sie biedny człowieku.
Kościoły są naszym wspólnym dziedzictwem, skarbem naszej kultury, obiektami pełnymi dzieł sztuki, pamiatkami po znakomitych artystach swej epoki (dla przykładu nazwiska - Fontana, Majer, G.B. Falconi - jeden z najlepszych sztukatorów w historii polskiej sztuki, autor sztukaterii w kościele dominikanów).
Pojęcia nie mam, jak to się dzieje, ze w naszym kraju, tak ogoło... rozwiń
Avatar
jogo / 2 maja 2012 o 23:07
0
Na pałąc biskupi miasto ma pieniądze, ale na przdszkola ciągle brak. Place zabaw przy przdszkolach nie zmieniły się od lat siedemdziesiątych, a obiekty sakralne KK lśnią od przepychu.
Avatar
spąsowiały / 2 maja 2012 o 18:46
0
Pani Izabella Sierakowska też powinna coś dostać bo co prawda jest już leciwa ale całkiem nieźle sie przecież trzyma.
Avatar
666 / 2 maja 2012 o 15:10
0
Fotka mówi wszystko. Dostanie kler na remonty kościołów które powinny być zburzone.
Avatar
az / 2 maja 2012 o 12:40
0
W ramach walki państwa z Kościołem, wiekszość pieniędzy idzie na kościoły. Strach pomyśleć, co by było, gdyby walka była ostrzejsza.
Avatar
ADER44DEWOT / 2 maja 2012 o 11:12
0
OCZYWIŚCIE KASA DO KLECHÓW W KLECHOLANDI=POLSKA, KLASA UPRZYWILEJOWANA MA NAJLEPIEJ!!TY SZARY KAMIENNICZNIKU JAKBYŚ WYSTĄPIŁ TO CI POWIEDZĄ ZARÓB SE SAM!!!WSTYD I HAŃBA,ŻE PODLEGLI OBCEMU PAŃSTWU=WATYKAN, LUDZIE TRAKTOWANI SĄ W TYM KRAIKU JAK ŚWIĘTE KORWY, LUDZIE LEPSZEJ KATEGORII!!
Avatar
historyk sztuki / 2 maja 2012 o 10:22
0
Co za ludzie,wiedziałem że zaraz będzie durny odzew.Nie macie pojęcia o kulturze,zabytkach,historii.Nie umiecie tego odróżniać,wszystko wam się kojarzy z braniem do własnej kieszeni.Ciekawe co potomnym zostanie po waszej "kulturze"
Avatar
ANTYGŁUPEK / 2 maja 2012 o 10:11
0
[quote name='Szu' timestamp='1335943853' post='626674']
Brak słów! Ktoś przecież wybrał tych palantów żeby rozdawali pieniądze z moich podatków. Nie wywieszam dzisiaj flagi, bo by musiała być czarna jak ich sumienia i sukienki.
[/quote]
a ile rocznie płacisz miastu tych swoich podatków? da się za to kupić jakiś jeden krawężnik??
Avatar
romek / 2 maja 2012 o 10:04
0
[quote name='0po' timestamp='1335942744' post='626672']
pałac biskupi to prywatne mieszkanie biskupa.Powinien sam je remontować.To samo dominikanie oni się uwłaszczyli na dotacjach.Ciągną już 10 lat i pociągną jeszcze 20 a sami turcja,kreta,tunezja.Może z tego zaoszczędzić i przekazać na remont
[/quote]

O czym ty mówisz człowieku? Kompleksy masz czy co? Dotacja nie trafia do kieszeni ojców tylko na remont Kościoła, który stanowi nie tylko dziedzictwo miasta Lublina ale także dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Wystarczy się przejść się na Stare Miasto i zobaczyć jak Dominikanie wykorzystują pieniądze.
Na drugi raz jak masz pisać bzdury to nie pisz ich!!!
Weź lepiej książkę i poczytaj, zawsze to lepiej niż miałbyś zatruwać jadem internet
[quote name='0po' timestamp='1335942744' post='626672']
pałac biskupi to prywatne mieszkanie biskupa.Powinien sam je remontować.To samo dominikanie oni się uwłaszczyli na dotacjach.Ciągną już 10 lat i pociągną jeszcze 20 a sami turcja,kreta,tunezja.Może z tego zaoszczędzić i przekazać na remont
[/quote]

O czym ty mówisz człowieku? Kompleksy masz czy co? Dotacja nie trafia do kieszeni ojców tylko na remont Kościoła, który stanowi nie tylko dziedzictwo miasta Lublina ale także dziedzictwo kultur... rozwiń
Avatar
Gość / 2 maja 2012 o 09:34
0
[quote name='Szu' timestamp='1335943853' post='626674']
Brak słów! Ktoś przecież wybrał tych palantów żeby rozdawali pieniądze z moich podatków. Nie wywieszam dzisiaj flagi, bo by musiała być czarna jak ich sumienia i sukienki.
[/quote]
JUDE ????
Avatar
folkatka / 3 maja 2012 o 16:15
0
Zastanawiam się, skad bierze sie w ludziach tyle zaślepienia i głupoty. Tekst o burzeniu kościoła skomentuje krótko - lecz sie biedny człowieku.
Kościoły są naszym wspólnym dziedzictwem, skarbem naszej kultury, obiektami pełnymi dzieł sztuki, pamiatkami po znakomitych artystach swej epoki (dla przykładu nazwiska - Fontana, Majer, G.B. Falconi - jeden z najlepszych sztukatorów w historii polskiej sztuki, autor sztukaterii w kościele dominikanów).
Pojęcia nie mam, jak to się dzieje, ze w naszym kraju, tak ogołoconym z zabytków przez te wszystkie wojny, zdarzaja sie ludzie o takich poglądach. To jest podobnie jak z komuchami i naziolami (przy okazji pozdrawiam tropiciela moich działań cenzorskich) - w naszym kraju zdarzaja sie wielbiciele Adolfa i Lenina....
Chcecie zobaczyć do czego prowadzi takie zaślepienie w Waszym stylu? Pojedzcie sobie na wschód. Juz za Bugiem zaczyna sie zupełnie inny kraj. Zobaczycie sobie ruiny XVII, XVIII wiecznych kościołów, które nawet w tym stanie nie przestały byc perłami architektury. Zobaczycie kilkusetletnie freski odpadające od ściany. Zobaczycie miasta z dziurami w zabudowie - pozostałośc po kościolach i cerkwiach, zburzonych w czasach sowieckich.
Przykładem takiego miasta jest Kamieniec Podolski - dosyc dobrze mi znany. W latach 20. wysadzono tam w powietrze dwa obiekty sakralne. Zostały po nich wyrwy. Do tej pory.
Załaczam link do ciekawego tekstu, chociaż nie sądzę, by on coś zmienił Zobaczcie, co zrobili Wasi ideowi pobratymcy.
http://arkapana.republika.pl/nowak1.html
Zastanawiam się, skad bierze sie w ludziach tyle zaślepienia i głupoty. Tekst o burzeniu kościoła skomentuje krótko - lecz sie biedny człowieku.
Kościoły są naszym wspólnym dziedzictwem, skarbem naszej kultury, obiektami pełnymi dzieł sztuki, pamiatkami po znakomitych artystach swej epoki (dla przykładu nazwiska - Fontana, Majer, G.B. Falconi - jeden z najlepszych sztukatorów w historii polskiej sztuki, autor sztukaterii w kościele dominikanów).
Pojęcia nie mam, jak to się dzieje, ze w naszym kraju, tak ogoło... rozwiń
Avatar
jogo / 2 maja 2012 o 23:07
0
Na pałąc biskupi miasto ma pieniądze, ale na przdszkola ciągle brak. Place zabaw przy przdszkolach nie zmieniły się od lat siedemdziesiątych, a obiekty sakralne KK lśnią od przepychu.
Avatar
spąsowiały / 2 maja 2012 o 18:46
0
Pani Izabella Sierakowska też powinna coś dostać bo co prawda jest już leciwa ale całkiem nieźle sie przecież trzyma.
Avatar
666 / 2 maja 2012 o 15:10
0
Fotka mówi wszystko. Dostanie kler na remonty kościołów które powinny być zburzone.
Avatar
az / 2 maja 2012 o 12:40
0
W ramach walki państwa z Kościołem, wiekszość pieniędzy idzie na kościoły. Strach pomyśleć, co by było, gdyby walka była ostrzejsza.
Avatar
ADER44DEWOT / 2 maja 2012 o 11:12
0
OCZYWIŚCIE KASA DO KLECHÓW W KLECHOLANDI=POLSKA, KLASA UPRZYWILEJOWANA MA NAJLEPIEJ!!TY SZARY KAMIENNICZNIKU JAKBYŚ WYSTĄPIŁ TO CI POWIEDZĄ ZARÓB SE SAM!!!WSTYD I HAŃBA,ŻE PODLEGLI OBCEMU PAŃSTWU=WATYKAN, LUDZIE TRAKTOWANI SĄ W TYM KRAIKU JAK ŚWIĘTE KORWY, LUDZIE LEPSZEJ KATEGORII!!
Avatar
historyk sztuki / 2 maja 2012 o 10:22
0
Co za ludzie,wiedziałem że zaraz będzie durny odzew.Nie macie pojęcia o kulturze,zabytkach,historii.Nie umiecie tego odróżniać,wszystko wam się kojarzy z braniem do własnej kieszeni.Ciekawe co potomnym zostanie po waszej "kulturze"
Avatar
ANTYGŁUPEK / 2 maja 2012 o 10:11
0
[quote name='Szu' timestamp='1335943853' post='626674']
Brak słów! Ktoś przecież wybrał tych palantów żeby rozdawali pieniądze z moich podatków. Nie wywieszam dzisiaj flagi, bo by musiała być czarna jak ich sumienia i sukienki.
[/quote]
a ile rocznie płacisz miastu tych swoich podatków? da się za to kupić jakiś jeden krawężnik??
Avatar
romek / 2 maja 2012 o 10:04
0
[quote name='0po' timestamp='1335942744' post='626672']
pałac biskupi to prywatne mieszkanie biskupa.Powinien sam je remontować.To samo dominikanie oni się uwłaszczyli na dotacjach.Ciągną już 10 lat i pociągną jeszcze 20 a sami turcja,kreta,tunezja.Może z tego zaoszczędzić i przekazać na remont
[/quote]

O czym ty mówisz człowieku? Kompleksy masz czy co? Dotacja nie trafia do kieszeni ojców tylko na remont Kościoła, który stanowi nie tylko dziedzictwo miasta Lublina ale także dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Wystarczy się przejść się na Stare Miasto i zobaczyć jak Dominikanie wykorzystują pieniądze.
Na drugi raz jak masz pisać bzdury to nie pisz ich!!!
Weź lepiej książkę i poczytaj, zawsze to lepiej niż miałbyś zatruwać jadem internet
[quote name='0po' timestamp='1335942744' post='626672']
pałac biskupi to prywatne mieszkanie biskupa.Powinien sam je remontować.To samo dominikanie oni się uwłaszczyli na dotacjach.Ciągną już 10 lat i pociągną jeszcze 20 a sami turcja,kreta,tunezja.Może z tego zaoszczędzić i przekazać na remont
[/quote]

O czym ty mówisz człowieku? Kompleksy masz czy co? Dotacja nie trafia do kieszeni ojców tylko na remont Kościoła, który stanowi nie tylko dziedzictwo miasta Lublina ale także dziedzictwo kultur... rozwiń
Avatar
Gość / 2 maja 2012 o 09:34
0
[quote name='Szu' timestamp='1335943853' post='626674']
Brak słów! Ktoś przecież wybrał tych palantów żeby rozdawali pieniądze z moich podatków. Nie wywieszam dzisiaj flagi, bo by musiała być czarna jak ich sumienia i sukienki.
[/quote]
JUDE ????
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 4 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 10

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 11 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 28 11

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!