Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 września 2021 r.
8:29

Mieszkańcy Lublina rzadko korzystają z komunikacji miejskiej. Ratusz policzył wpływy z biletów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
171 40 A A
Kiepsko jest z wpływami ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej
Kiepsko jest z wpływami ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej (fot. Maciej Kaczanowski)

Miejska kasa zapełnia się wolniej, niż spodziewały się władze Lublina. Widać to w prezydenckim rozliczeniu budżetu za pierwsze półrocze. Mizerne są wpływy z biletów komunikacji miejskiej, dość słaby jest również strumień pieniędzy z płatnych parkingów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prezydent Lublina przesłał już Radzie Miasta swoje sprawozdanie z wykonania budżetu Lublina za pierwsze półrocze. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że tym czasie miasto powinno osiągnąć mniej więcej połowę dochodów zaplanowanych na cały rok. Oczywiście nie w każdym przypadku się to sprawdza, jednak z części źródeł pieniądze płyną zwykle względnie równomiernie, więc po połowie roku w kasie powinna być w przybliżeniu połowa kwoty. W wielu przypadkach jest mniej.

– Konsekwencją trwającej sytuacji epidemicznej jest wykonanie w niższej niż zakładano wysokości dochodów własnych budżetu miasta – czytamy w prezydenckim sprawozdaniu. Przez pół roku miasto zebrało 631,9 mln zł, a jest to 46,4 proc. planu. Ubytek tłumaczy to „ograniczeniem z korzystania przez mieszkańców z usług miejskich” i dodaje, że uszczerbek jest widoczny w przypadku sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, opłat za pobyt i wyżywienie w placówkach oświatowych, opłatach za placówki pomocy społecznej i za korzystanie z obiektów sportowych.

Kiepsko jest z wpływami ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Ratusz zakładał, że w ciągu roku do budżetu trafi z tego tytułu 80 mln zł, ale przez pół roku zebrało się mniej niż ćwierć (23,8 proc.) tej kwoty, nieco ponad 19 mln zł.

Do miejskiej kasy przez pół roku trafiło tylko 31,3 proc. spodziewanej kwoty tytułem opłat uiszczanych przez rodziców za opiekę nad dziećmi w prowadzonych przez miasto przedszkolach. Budżet Lublina zasiliło niewiele ponad 1,1 mln zł. Przez sześć miesięcy zebrano 66,5 tys. zł, czyli zaledwie 7,23 proc. rocznej kwoty opłat za pobyt w sześciu bursach szkolnych i jednym internacie.

Także Strefa Płatnego Parkowania nie daje takich dochodów, jakie planowali miejscy urzędnicy. Po pierwszym półroczu w kasie jest nieco ponad 41 proc. z zaplanowanych na cały rok 11 mln zł.

Blado wypadają dochody ze sprzedaży miejskich działek, która miała przynieść tegorocznemu budżetowi Lublina dochody w wysokości 55 mln zł. Przez pół roku udało się uzbierać mniej niż 5 mln zł, czyli zaledwie 9 proc. planu. Samorząd uzyskał pieniądze za 11 działek: przy Niskiej, Głogowej, Spiessa, Morelowej, Poznańskiej, Puławskiej, al. Sikorskiego, Wyścigowej, Ślężan, Jacyny-Onyszkiewicza i Noskowskiego.

Niezbyt dużo jest też w miejskiej kasie pieniędzy ze sprzedaży mieszkań komunalnych, która miała dać w tym roku miastu 5 mln zł dochodu, a przez pół roku zebrano niecałe 32 proc. wspomnianej kwoty.

Zaplanowane na ten rok dochody Lublina to blisko 1 miliard 378 milionów zł. Założone wydatki to ponad 1 miliard 401 milionów zł.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Marek84 / 9 września 2021 r. o 08:59
+36
A jak mają korzystać jak częstotliwość busów do kraśnika czy Opola Lub. jest większa jak częstotliwość na głównych liniach w mieście wojewódzkim ? Z tego wniosek, że coraz więcej osób poszło po rozum do głowy i przesiadło się do własnych samochodów.
 I dlatego spadły też wpływy ze SPP? To jest efekt pandemii, po prostu kto nie musi albo nie ma potrzeby się przemieszczać, ten siedzi w domu.
Avatar
latif / 9 września 2021 r. o 09:32
+32
A jak mają korzystać jak częstotliwość busów do kraśnika czy Opola Lub. jest większa jak częstotliwość na głównych liniach w mieście wojewódzkim ? Z tego wniosek, że coraz więcej osób poszło po rozum do głowy i przesiadło się do własnych samochodów.
I dlatego spadły też wpływy ze SPP? To jest efekt pandemii, po prostu kto nie musi albo nie ma potrzeby się przemieszczać, ten siedzi w domu.
 No właśnie, Janusz jak to jest? Ludzie przesiedli się do aut a wpływy ze strefy płatnego parkowania też mniejsze? Coś tu nie gra.
 No właśnie, Janusz jak to jest? Ludzie przesiedli się do aut a wpływy ze strefy płatnego parkowania też mniejsze? Coś tu nie gra. rozwiń
Avatar
mefisto_lubelak / 9 września 2021 r. o 09:36
+27
"Rzadko" czy może raczej "rzadziej niż zwykle"? Ta gadzinówka staje się coraz bardziej ciężkostrawna a D.Smaga to już przechodzi samego siebie z tymi debilnymi tytułami.
Avatar
Jasin / 9 września 2021 r. o 09:44
+24
"Rzadko" czy może raczej "rzadziej niż zwykle"? Ta gadzinówka staje się coraz bardziej ciężkostrawna a D.Smaga to już przechodzi samego siebie z tymi debilnymi tytułami
Bo Pan Smaga jest "mniej więcej" dziennikarzem. "Rzadziej niż zwykle" zresztą. A jak wygląda mniej więcej?Kabaret O.T.T.O  ująl by to tak. Jak wygląda mniej więcej? Jak jazda na nartach. Mniej na nartach, więcej na d..., czyli własnych 5 literach...
Avatar
erniberni / 9 września 2021 r. o 09:53
+20
A jak mają korzystać jak częstotliwość busów do kraśnika czy Opola Lub. jest większa jak częstotliwość na głównych liniach w mieście wojewódzkim ? Z tego wniosek, że coraz więcej osób poszło po rozum do głowy i przesiadło się do własnych samochodów.
I dlatego spadły też wpływy ze SPP? To jest efekt pandemii, po prostu kto nie musi albo nie ma potrzeby się przemieszczać, ten siedzi w domu.
No właśnie, Janusz jak to jest? Ludzie przesiedli się do aut a wpływy ze strefy płatnego parkowania też mniejsze? Coś tu nie gra.
No właśnie, nie pomyślałeś że ludzie przemieszczają się po całym mieście a nie tylko do i z centrum gdzie jest ta strefa? Gdzi ei tak centrum umiera od wprowadzenia tej strefy i coraz więcej lokali stoi pustych, no oprócz żabek które są w zasięgu wzroku conajmniej dwie...
 Jasne tak umiera, że aż graniczy z cudem znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Paliwas mówię ci startuj w wyborach na prezydenta miasta, może za twoich rządów nie będzie zbyt dużo inwestycji, ale za to autobusy będą jeździć co 2-3 minuty. Kto by się tam przejmował, że będą wozić powietrze, ważne że będą.
 Jasne tak umiera, że aż graniczy z cudem znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Paliwas mówię ci startuj w wyborach na prezydenta miasta, może za twoich rządów nie będzie zbyt dużo inwestycji, ale za to autobusy będą jeździć co 2-3 minuty. Kto by się tam przejmował, że będą wozić powietrze, ważne że będą. rozwiń
Avatar
Jasin / 9 września 2021 r. o 09:06
+18
Spokojnie! Starczy dla pupilków reżimu - np. żużlowców / motorowców.
Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść
Avatar
erniberni / 9 września 2021 r. o 10:34
+17
A jak mają korzystać jak częstotliwość busów do kraśnika czy Opola Lub. jest większa jak częstotliwość na głównych liniach w mieście wojewódzkim ? Z tego wniosek, że coraz więcej osób poszło po rozum do głowy i przesiadło się do własnych samochodów.
I dlatego spadły też wpływy ze SPP? To jest efekt pandemii, po prostu kto nie musi albo nie ma potrzeby się przemieszczać, ten siedzi w domu.
No właśnie, Janusz jak to jest? Ludzie przesiedli się do aut a wpływy ze strefy płatnego parkowania też mniejsze? Coś tu nie gra.
No właśnie, nie pomyślałeś że ludzie przemieszczają się po całym mieście a nie tylko do i z centrum gdzie jest ta strefa? Gdzi ei tak centrum umiera od wprowadzenia tej strefy i coraz więcej lokali stoi pustych, no oprócz żabek które są w zasięgu wzroku conajmniej dwie...
Jasne tak umiera, że aż graniczy z cudem znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Paliwas mówię ci startuj w wyborach na prezydenta miasta, może za twoich rządów nie będzie zbyt dużo inwestycji, ale za to autobusy będą jeździć co 2-3 minuty. Kto by się tam przejmował, że będą wozić powietrze, ważne że będą.
Dziwne bo praktycznie codziennie jestem w centrum, w różnych jego częściach i przeważnie nie mam problemu z zaparkowaniem w strefie. No chyba że jakiś mistrz parkowania stanie tak że zajmuje dwa miejsca... Zobacz ile lokali stoi z kartkami do wynajęcia i to od dłuższego czasu, nie tylko od pandemii. A do polityki nie pójdę, nie skukizuję się, także dziękuję za propozycję nie skorzystam. I co mają inwestycje do mądrego zarządzania tym co już jest zrobione? Powiedz mi po co jest kupionych 130 trolejbusów, jak przed pandemią najwięcej jeździło niespełna 90? Są trolejbusy które od przeprowadzki z Kraśnickich na Grygową nie wyjechały ani razu z zajezdni! Jest tyle tego nakupowane że wypożyczyli do Tychów dwa. Po co kupują używane jelcze z warszawy, jak nowe autobusy z klimatyzacją i biletomatami stoją na zajezdni? Po co mpk zatrudnia podwykonawców w wakacje, jak ma tak mało ,,rozkładów'' że pomimo sezonu urlopowego spokojnie je by obsłużyło?
 No jak zaczniesz przerzucać wszystko z budżetu na komunikację miejską, to nic nie zostanie na inwestycje. To raczej oczywiste? Pomyśl geniuszu, skąd biorą trolejbusy na podmianę jak któryś się zepsuje albo zostanie skasowany na mieście w jakimś wypadku? Podpowiem, nie idą do najbliższego sklepu żeby kupić nowy egzemplarz. Tak ogólnie jak nie korzystasz z komunikacji miejskiej po co w ogóle się wypowiadasz w tym temacie? To tak jakby nie mieć prawa jazdy a doradzać innym jak powinni jeździć.
 No jak zaczniesz przerzucać wszystko z budżetu na komunikację miejską, to nic nie zostanie na inwestycje. To raczej oczywiste? Pomyśl geniuszu, skąd biorą trolejbusy na podmianę jak któryś się zepsuje albo zostanie skasowany na mieście w jakimś wypadku? Podpowiem, nie idą do najbliższego sklepu żeby kupić nowy egzemplarz. Tak ogólnie jak nie korzystasz z komunikacji miejskiej po co w ogóle się wypowiadasz w tym temacie? To tak jakby nie mieć prawa jazdy a doradzać innym jak powinni jeździć. rozwiń
Avatar
Jasin / 9 września 2021 r. o 09:12
+14
Lublin jest (zwłaszcza w tej nieszczęsnej kadencji prezydenckiej) sprowadzany do poziomu Jakubowic Konińskich, w których mieszka doktor Krzysztof Żuk.
Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie
Avatar
Jasin / 9 września 2021 r. o 09:19
+13
zczerze współczuję. Skoro jakiś znachor zawiódł, to pozostaje dobra konsultacja lekarska - wylewanie żali ba forum to żadna terapia (tak w Lublinie, jak i w np. Jakubowicach Konińskich).
Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie
Avatar
Jasin / 9 września 2021 r. o 09:05
+12
Będzie pretekst do dalszego wygaszania mpk, P0 czym liczba pasażerów P0nownie spadnie, P0 czym K0lejne kursy będą cięte itd. itd. WszystK0 zgodnie z wizją Rozwijacza z Jakubowic
Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale...
Avatar
_XD_ / 13 września 2021 r. o 08:46
0
Nawet najlepiej rozwinięta komunikacja miejska, posiadająca nowy tabor, nowe pętle i rozwiniętą trakcję trolejbusową może zawieść jeśli polityka biletowa jest absolutnie niekorzystna dla pasażera. Pierwsza podwyżka cen biletów jaka miała miejsce kilka lat temu( bilety normalne z 2,80zł poszły na 3,20zł, ulgowe z 1,40zł na 1,60zł) jeszcze nie była tak dotkliwa. Dużo gorszym rozwiązaniem okazało się wyłączenie z płacenia za bilety osób po 65 roku życia oraz dzieci i młodzieży do 16 roku życia. To powoduje, że takich grup wiekowych przybywa jako pasażerów, natomiast ubywa tych pasażerów, którzy za bilety płacić muszą( bo oni sami zaczynają dostrzegać, że jest to dla nich nieopłacalne). Niepłacący za bilety może i mają darmowe przejazdy ale nie wnoszą wartości dodatniej dla komunikacji miejskiej( bo nie ma z nich wpływu z biletów). Niebawem czeka nas "rewolucja biletowa". Zlikwidowany zostanie bilet 30-minutowy( który uprawniał do przejazdu całej trasy od momentu skasowania) kosztujący 3,20zł(normalny) i 1,60zł(ulgowy) i rozbity zostanie na dwa bilety - pierwszy 15-minutowy(2,80zł normalny i 1,40zł ulgowy) oraz drugi 40-minutowy(3,60zł normalny i 1,80zł ulgowy). Żaden jednakże z tych biletów nie uprawnia - od momentu skasowania - do przejazdu po całości trasy. O ile w pierwszej podwyżce cen biletów tak i teraz pasażerom jeżdżącym na biletach ulgowych( np. licealistom, studentom) jeszcze się to jakoś opłaca, tak w przypadku osób nieobjętych ulgami to jest duży wzrost cen, a co za tym idzie odpływ pasażerów może być bardziej widoczny. Kolejną nowinką będzie opcja "płacisz tyle ile jedziesz", niby ma ona umożliwić tańsze podróżowanie komunikacją miejską( uwaga! przy pomocy karty bankowej - wsiadając przystawiasz kartę do czytnika i wysiadając także) a w rzeczywistości ceny za "zabawę w takie coś" będą podobne, zbliżone jak w przypadku skasowania papierowego biletu. Plusami jedynymi "rewolucji biletowej" są: pozostawienie KBE( bez konieczności bycia w systemie Lubika), możliwość naładowania KBE na dowolną liczbę dni. Płacenie za bilety aplikacjami to taka fanaberia, która zdecydowanie przegrywa z siłą prostoty jaką jest zakupienie papierowego biletu i skasowanie go w pojeździe, płacenie zaś kartą bankową nie będzie wcale popularne - w pojeździe kartę taką można łatwo zgubić albo może zostać ukradziona( zwłaszcza w przypadku podróży liniami bardziej zatłoczonymi), co więcej system może być wadliwy - komuś ściągnie opłatę dwu-trzykrotną ceny, a komuś nie ściągnie opłaty wcale i pojedzie na gapę. Polityka biletowa niestety ale może stać się piętą achillesową funkcjonowania komunikacji miejskiej w mieście Lublin, zostaną osoby niepłacące za bilety, zostaną może i ci co płacą ale za ulgowe, natomiast największe odpływy jak były tak i są w przypadku osób nieobjętych ulgami. Socjalizm biletowy niszczy komunikację miejską - może i pewne grupy wiekowe dostały darmowe przejazdy ale kosztem podwyższania cen biletów innym grupom wiekowym, których ulgi nie obejmują. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie co jest lepsze - lepiej jest jak płaci więcej pasażerów za bilety ale po niższych stawkach czy jak płaci mniej pasażerów ale po wyższych? Pierwsza opcja jest lepsza, toteż należałoby zrobić tak, żeby osoby po 75 roku życia były zwolnione od opłat za bilety oraz dzieci do 5 roku życia, i wówczas ceny biletów mocno obniżyć, tj. 2,40zł kosztowałby bilet normalny, a 1,20zł ulgowy( nawiasem mówiąc super by było aby normalne kosztowały 2,00zł a ulgowe 1,00zł, wówczas niebywale atrakcyjnie wyszłoby korzystanie z KBE - za 5-cio miesięczny bilet trzeba by było zapłacić 300zł w przypadku normalnych i 150zł za ulgowe). Bilet 30-minutowy rzecz jasna to by był, który należałoby przywrócić( z możliwością przejazdu po całej trasie od momentu skasowania) zamiast podziału na 15-minutowy i 40-minutowy.
 Kolejny wysryw gębosraja.
 Kolejny wysryw gębosraja. rozwiń
Avatar
Jasin / 11 września 2021 r. o 16:21
-2
Będzie pretekst do dalszego wygaszania mpk, P0 czym liczba pasażerów P0nownie spadnie, P0 czym K0lejne kursy będą cięte itd. itd. WszystK0 zgodnie z wizją Rozwijacza z Jakubowic
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Avatar
Monisia / 10 września 2021 r. o 16:02
-4
Będzie pretekst do dalszego wygaszania mpk, P0 czym liczba pasażerów P0nownie spadnie, P0 czym K0lejne kursy będą cięte itd. itd. WszystK0 zgodnie z wizją Rozwijacza z Jakubowic.
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 14:09
0
Będzie pretekst do dalszego wygaszania mpk, P0 czym liczba pasażerów P0nownie spadnie, P0 czym K0lejne kursy będą cięte itd. itd. WszystK0 zgodnie z wizją Rozwijacza z Jakubowic. -4 Zgłoś do moderatora Cytuj Odpowiedz
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale.. rozwiń
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 13:07
+2
nawet nowiutkie autostrady śródmiejskie prowadzone do deweloperskich banKÓw ziemi nie P0wstrzymają mega-K0rKÓw i mega-smogu.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Avatar
Monisia / 10 września 2021 r. o 13:06
-6
Stosownie do planów "rozwoju" w Łysogrodzie ma się ostać jedynie K0munikacja miejska w formie kadłubK0wej, coś jak w Detroit. Liczba aut na mieszkańca osiągnie P0ziom reK0rdowy w całej Europie (jeśli już nie osiągnęła) i nawet nowiutkie autostrady śródmiejskie prowadzone do deweloperskich banKÓw ziemi nie P0wstrzymają mega-K0rKÓw i mega-smogu.
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 12:58
+5
Będzie pretekst do dalszego wygaszania mpk, P0 czym liczba pasażerów P0nownie spadnie, P0 czym K0lejne kursy będą cięte itd. itd. WszystK0 zgodnie z wizją Rozwijacza z Jakubowic.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Avatar
Jasin / 9 września 2021 r. o 19:32
+6
Będzie pretekst do dalszego wygaszania mpk, P0 czym liczba pasażerów P0nownie spadnie, P0 czym K0lejne kursy będą cięte itd. itd. WszystK0 zgodnie z wizją Rozwijacza z Jakubowic.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Avatar
Jasin / 9 września 2021 r. o 18:13
+8
Będzie pretekst do dalszego wygaszania mpk, P0 czym liczba pasażerów P0nownie spadnie, P0 czym K0lejne kursy będą cięte itd. itd. WszystK0 zgodnie z wizją Rozwijacza z Jakubowic.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Avatar
Jasin / 9 września 2021 r. o 18:12
+7
Nawet najlepiej rozwinięta komunikacja miejska, posiadająca nowy tabor, nowe pętle i rozwiniętą trakcję trolejbusową może zawieść jeśli polityka biletowa jest absolutnie niekorzystna dla pasażera
Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. I nie napalajcie się tak strasznie, nie spinaj d...agrafką. Bełkot, bełkot, bełkot, niekoczący się bełkot. Kaskada, Niagara bełkotu wkoło Macieju....Pleć pleciugo, byle długo....
Zobacz wszystkie komentarze 40

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ranne i z bliznami. Amstaffy szkolone do nielegalnych walk
zdjęcia
galeria

Ranne i z bliznami. Amstaffy szkolone do nielegalnych walk

Policja zatrzymała mężczyznę, który miał się zajmować szkoleniem psów do nielegalnych walk. Podawał im testosteron.

Pomoc dla przedsiębiorców z terenu stanu wyjątkowego. "A w czym gorsza jest fryzjerka"?

Pomoc dla przedsiębiorców z terenu stanu wyjątkowego. "A w czym gorsza jest fryzjerka"?

PiS zablokował pomoc dla przedsiębiorców z naszego województwa – twierdzą lubelscy politycy Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o zgłaszane przez opozycję poprawki do projektu ustawy o rekompensacie związanej z wprowadzeniem stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią.

Lublin. Ceny mieszkań cały czas w górę. 11 proc. w ciągu roku

Lublin. Ceny mieszkań cały czas w górę. 11 proc. w ciągu roku

Za metr nowego mieszkania w Lublinie trzeba zapłacić średnio ponad 7,6 tysięcy złotych. Na razie zmian na rynku nie widać.

Nielegalnie wycięli 16 hektarów lasu, chcieli budować kurniki. Dobre wiadomości dla mieszkańców

Nielegalnie wycięli 16 hektarów lasu, chcieli budować kurniki. Dobre wiadomości dla mieszkańców

Lasy Państwowe przekazują sprawę wycinki 16 hektarów lasu w Rossoszu do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego. Z pisma, które dotarło również do protestujących mieszkańców, wynika, że działkę należy ponownie zalesić.

Gminni radni bronią uchwał „anty-LGBT”. „Homopropaganda” powszechnie używana

Gminni radni bronią uchwał „anty-LGBT”. „Homopropaganda” powszechnie używana

Gminy, które przyjęły stanowiska lub uchwały „przeciwko ideologii lansowanej przez subkulturę LGBT" otrzymały list od wiceministra Waldemara Budy. Ten sugeruje ich weryfikację i wyrzucenie kontrowersyjnych zapisów. Puławscy samorządowcy żadnych korekt jednak nie przewidują.

Lubelskie. Miał pomóc, a skrępował seniora taśmą i okradł

Lubelskie. Miał pomóc, a skrępował seniora taśmą i okradł

35-latek sam zaoferował pomoc przy naprawie dachu. Skończyło się zupełnie inaczej.

12 osób w busie i 1,2 promila z samego rana

12 osób w busie i 1,2 promila z samego rana

Kierowca spędził noc w policyjnej celi. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Dwa lata temu Stawy Echo wysychały. Ale w sierpniu padało tu przez 19 dni i teraz jest zupełnie inaczej
galeria

Dwa lata temu Stawy Echo wysychały. Ale w sierpniu padało tu przez 19 dni i teraz jest zupełnie inaczej

Letnicy i przedsiębiorcy nie byli zachwyceni, ale torfowiska i sosny dobrze wspominają miniony miesiąc. Był najchłodniejszym i najbardziej deszczowym sierpniem od ponad dwudziestu lat.

Jak wybierać końcówki do szczoteczki sonicznej?

Jak wybierać końcówki do szczoteczki sonicznej?

Można powiedzieć, że szczoteczka soniczna składa się z dwóch elementów: rękojeści, w której umieszczony jest silniczek elektryczny, a także końcówki czyszczącej. Głowica szczoteczki ma charakter wymienny, co oznacza, że można samodzielnie ściągać ją z trzonu urządzenia i na niego nakładać. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość dopasowywania do rękojeści szczoteczki końcówek o różnym wyprofilowaniu. Wybór głowicy czyszczącej powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami i oczekiwaniami użytkownika. Oto elementy, które należy wziąć pod uwagę podczas nabywania końcówki do szczoteczki sonicznej.

Rasy psów- border collie, maltańczyk

Rasy psów- border collie, maltańczyk

Pies to jedno z najczęściej posiadanych zwierząt. Tak naprawdę ciężko spotkać w obecnych czasach ludzi, którzy nie mają takiego towarzysza życiowego. Jednymi z najciekawszych i najinteligentniejszych ras psów są border collie i maltańczyk.

Ponad 700 nowych zakażeń. Najwięcej w Lubelskiem

Ponad 700 nowych zakażeń. Najwięcej w Lubelskiem

Ministerstwo Zdrowia informuje o bardzo dużej liczbie kolejnych chorych na COVID-19. Wiceminister ostrzega, że lada moment liczby będą jeszcze wyższe.

Ekspozycja narzędzi ogrodniczych w sklepie – sprawdzone sposoby

Ekspozycja narzędzi ogrodniczych w sklepie – sprawdzone sposoby

Nie od dziś wiadomo, że zakupów dokonuje się również oczami. To powiedzenie musi mieć w sobie wiele prawdy, jeżeli opracowywane zostają specjalne techniki układania towarów na półkach. Merchandising, bo takim terminem określa się ekspozycję sklepową, zdaje się być na tyle istotny w praktyce sprzedażowej, że powstają specjalne kursy, mające na celu edukację pod kątem uatrakcyjnienia asortymentu wystawianego na handel. Ma to wprowadzić porządek, organizację, ułatwić klientom odszukiwanie rzeczy, po które przyszli, a także skłonić do dodatkowych zakupów. Zdaniem ekspertów prawidłowe rozstawienie i przejrzystość mają powodować u kupującego poczucie satysfakcji z dokonywanego wyboru.

Puławy. Zaczął się wyścig o pieniądze. Mogą głosować nawet młodzi

Puławy. Zaczął się wyścig o pieniądze. Mogą głosować nawet młodzi

Na co miasto ma przeznaczyć 500 tys. zł? Wszyscy puławianie, którzy ukończyli 16 lat, od wtorku będą mogli oddawać swoje głosy na obywatelskie projekty. Do wyboru 27 propozycji.

Lubelskie. Śmiertelny wypadek. Motocyklista wjechał w pieszego

Lubelskie. Śmiertelny wypadek. Motocyklista wjechał w pieszego

Tragiczny wypadek w miejscowości Polskowola. Kierujący motocyklem 33-latek, potrącił mężczyznę przechodzącego przez jezdnię.

Szymon Łukowski Quartet w Radiu Lublin
24 września 2021, 19:00

Szymon Łukowski Quartet w Radiu Lublin

Formacja Szymona Łukowskiego wystąpi 24 września o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) w ramach projektu "Nie tylko rock'n'roll".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!