Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 lutego 2012 r.
20:58
Edytuj ten wpis

Mija rok od śmierci abp. Życińskiego. Uroczystości w Lublinie

0 22 A A
Arcybiskup Józef Życiński był osobą obdarzoną ogromnym poczuciem humoru – wspomina ks. dr Tomasz Ada
Arcybiskup Józef Życiński był osobą obdarzoną ogromnym poczuciem humoru – wspomina ks. dr Tomasz Ada

Był ciepłym człowiekiem, dbającym o swoich współpracowników. Służył pomocą zwłaszcza tym, których los okrutnie doświadczył. Pamiętał o rocznicach. Lubił obdarowywać ludzi prezentami. Tak o arcybiskupie Józefie Życińskim mówią jego współpracownicy. Dziś mija rok od śmierci metropolity lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Arcybiskup Józef Życiński nie żyje. Zmarł ok. godz. 16 w Rzymie”. 10 lutego 2011 roku ta informacja zdominowała wszystkie wieczorne serwisy informacyjne i strony internetowe telewizji, gazet i radia.
– Potwierdzam tę smutną wiadomość. Po południu w Rzymie zmarł apb Józef Życiński. Był człowiekiem modlitwy i ogromnej pracy – mówił wówczas w TVN24 ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik lubelskiej kurii. – Był bardzo wierny Janowi Pawłowi II i jego nauczaniu. Trudno teraz zebrać myśli, by powiedzieć coś więcej”.

Arcybiskup, jakiego nie znamy

– Arcybiskup Józef Życiński był osobą obdarzoną ogromnym poczuciem humoru – wspomina ks. dr Tomasz Adamczyk, osobisty sekretarz metropolity. – Lubił żartować. Pamiętam go jako bardzo ciepłego, rodzinnego człowieka, który dbał o swoich najbliższych współpracowników. Kiedy wracał z podróży zawsze przywoził nam jakieś upominki-niespodzianki. Pamiętał o datach, rocznicach. Tradycją były wieczerze wigilijne organizowane przez arcybiskupa. Jednym z moich zadań, jako sekretarza, było poszukiwanie osób samotnych lub wyobcowanych, które były zapraszane na święta. Na Wigilii była m.in. rodzina z Czeczenii, siostry z Australii, które studiowały na KUL-u. Oczywiście, wszyscy dostawaliśmy prezenty z okazji świąt.

Chętnie pomagał również osobom, które znalazły się w złej sytuacji materialnej. – Kiedyś arcybiskup dowiedział się, że jeden z lubelskich zakładów zbankrutował – kontynuuje ks. Adamczyk. – Zaprosił do siebie osoby, które straciły pracę i przekazał im pieniądze, żeby się nie załamały i miały na utrzymanie swoich małych dzieci. To było jakiś rok przed jego śmiercią. Zawsze pomagał potrzebującym, pewnie dlatego, że sam w młodości doświadczył biedy. Rozumiał sytuację tych osób. Po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, arcybiskup natychmiast pojechał do rodziny Krupskich, gdzie siedmioro dzieci zostało bez ojca (Janusz Krupski, urodzony w Lublinie historyk, działacz opozycji demokratycznej w PRL, zginął w katastrofie pod Smoleńskiem – red.).

– Nam, księżom dawał dużo nadziei. Otwierał też przed nami nowe perspektywy – opowiada ks. dziekan Adam Lewandowski, kustosz archikatedry. – Troszczył się również, abyśmy w tym wirażu dziejów potrafili odczytać to, co dobre, że w tym wszystkim jest Bóg. Arcybiskup dawał dużo wolnej przestrzeni, choć wiadomo było, że pewne rzeczy należało z nim konsultować. Życie idzie jednak dalej, zasady współpracy z jego następcą są takie same. Dla nas, księży, rewolucji nie ma.

Album z fotografiami

Już dziś będzie można kupić album pt. "Wasz Pasterz abp Józef”. Publikacja Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium ma ponad 200 stron. W albumie znajdą m.in. zdjęcia arcybiskupa, także te nigdzie wcześniej nie publikowane.

– Chcieliśmy przypomnieć przesłanie księdza arcybiskupa i podziękować mu za to, co zrobił – tłumaczy siostra Maryla Koper, która wraz z ks. Tomaszem Adamczykiem przygotowała album. – Naszym celem było pokazanie arcybiskupa jako człowieka, pasterza, naukowca i intelektualisty. W książce umieściliśmy także myśli arcybiskupa z jego publikacji, jak też te, które nigdzie wcześniej nie były drukowane. Zawarliśmy również wybrane wpisy z ksiąg kondolencyjnych.

– Podczas pracy nad tą publikacją spotkałem się z ogromną życzliwością ludzi, którzy przekazali zdjęcia do książki – mówi ks. Adamczyk. – Od pracowników Gaudium usłyszałem, że żadna książka nie powstała tak szybko, jak ta.

Książkę będzie można kupić już dzisiaj, m.in. w archikatedrze. Dochód ze sprzedaży albumu trafi na fundusz stypendialny dla uzdolnionej młodzieży z biednych rodzin. Jest to fundusz im. arcybiskupa Józefa Życińskiego "Świadkowie Bożego piękna”. Rozpocznie swą działalność już dziś, w ramach Centrum Jana Pawła II, dzieła powstałego z inspiracji ś.p. arcybiskupa.

Pamiętamy

• Katolicki Uniwersytet Lubelski będzie dziś wspominał swojego kanclerza i wykładowcę. O godz. 10 w auli Stefana Kard. Wyszyńskiego rozpocznie się sesja naukowa pt. "Przyroda – Człowiek – Bóg. Wokół myśli filozoficznej Arcybiskupa Józefa Życińskiego”.

• O tej samej godzinie, przy ul. 1 Maja 20 zostanie otwarty ośrodek wsparcia bezdomnych. – Jest on dedykowany arcybiskupowi Życińskiemu – zaznacza ks. Mieczysław Puzewicz.
Bezdomni otrzymają tam wsparcie zarówno psychologiczne, jak też prawne. Pomocą będą służyć również lekarze.

• O godz. 12.15 w kościele akademickim KUL zostanie oprawiona msza św. w intencji zmarłego roku temu arcybiskupa.

Msza zostanie odprawiona również wieczorem, o godz. 19 w archikatedrze. Podczas nabożeństwa, któremu przewodniczyć będzie metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik zostanie poświęcone epitafium abp. Józefa Życińskiego.

• Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN” przygotował stronę internetową poświęconą abp. Józefowi Życińskiemu. Jest ona dostępna w ramach Leksykonu Lublin. Na stronie znajdują się m.in.: film wspomnieniowy i relacje z wydarzeń, w których uczestniczył abp Życiński.

Pozostałe informacje

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

To już ostatnie szlify przy wyczekiwanej inwestycji. Do końca maja mieszkańcy pojadą kolejnym odcinkiem ulicy Armii Krajowej.

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej obchodzi w przyszłym tygodniu swoje imieniny. Okazuje się, że solenizanta może wtedy z życzeniami odwiedzić właściwie każdy.

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Czwórkę cudzoziemców ukrytych w pojemnikach na mięso znaleźli strażnicy graniczni, którzy prowadzili kontrole legalności zatrudnienia w jednym z powiatów na południu Polski.

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

Po porażce z Zagłębiem Lubin lubelskie szczypiornistki skupiają się na obronie drugiego miejsca w tabeli

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym

80 osób w Lublinie zasiadło we wtorek do komputerów i przystąpiło do egzaminu na radcę prawnego. Przyszłych adeptów w zawodzie czekają zagadnienia z wybranych dziedzin prawa oraz etyki zawodowej.

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Wyniki konkursu już były, teraz wielka kasa jest już na koncie miasta. W planach są nie tylko zakupy autobusów elektrycznych.

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Miała wygrać, a straciła. 52-latka padła ofiarą oszustów działających metodą "na nagrodę w konkursie Ikea".

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Nie żyje Bogusław Smolik, były dyrektor, a także pracownik Włodawskiego Domu Kultury i miejscowego muzeum.

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Datę dziewiątego maja powinni zapisać w swoich kalendarzach wszyscy, którzy kochają grać w piłkę i marzą o karierze sportowej. Właśnie tego dnia Górnik Łęczna organizuje dni otwarte w swoim Liceum

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

W jednej wiosce natknął się na oznakowany radiowóz, ale minął go i pojechał dalej. W drugiej namierzyli go policjanci z wideorejestratorem. A że jechał zdecydowanie za szybko, to nie uszło mu to na sucho.

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Reprezentacja z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej została wicemistrzem w biegu na orientację. Mundurowi musieli wykazać się w sprincie, sztafecie czy w odczytywaniu mapy.

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Studenci wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej z okazji Dnia Ziemi budowali ekologiczne ławeczki z palet. Posłużą im one w trakcie przerw.

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty