Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 listopada 2009 r.
20:25
Edytuj ten wpis

Milioner też chce sprzedać szynobusy. Urzędnicy podnieśli mu szlaban

0 19 A A

Urząd Marszałkowski w Lublinie ugiął się przed firmą milionera Zbigniewa Jakubasa. Dopuścił ją do przetargu na dostawę taboru kolejowego, chociaż spółka nie ma odpowiedniego doświadczenia. Tymczasem, inne województwa stawiają na sprawdzonych producentów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Gra idzie o duże pieniądze – samorząd województwa ma 35 mln zł na zakup pięciu spalinowych szynobusów. Otwarcie ofert w czwartek. Wygra, kto da niższą cenę.

Urzędnicy postanowili, że do przetargu dopuszczą firmy, które przez ostatnie trzy lata sprzedały przynajmniej trzy spalinowe pojazdy szynowe do przewozu osób, warte minimum 5 mln zł każdy. Newag SA – firma kontrolowana przez Jakubasa – zaprotestowała i urzędnicy zmienili specyfikację przetargu.

Teraz może w nim wystartować firma, która nie ma doświadczenia w budowie pojazdów spalinowych do przewozu ludzi. Wystarczy, że sprzedała ostatnio jakiekolwiek trzy pojazdy jeżdżące po szynach.

– Czyli nawet drezyny – zauważa Tomasz Zaboklicki, prezes Pesa Bydgoszcz SA, firmy, która zwróciła nam uwagę na zmienioną specyfikację przetargową.
Pesa to krajowy potentat w budowie taboru kolejowego, a Newag dopiero walczy o miejsce na rynku.

– Dziwię się, że Urząd Marszałkowski eksperymentuje na pasażerach i ryzykuje wydanie publicznych pieniędzy. Tylko firmy, które prowadzą seryjną produkcję, zdążą dostarczyć wam do września przyszłego roku pierwsze dwa pojazdy. Przebadane i z certyfikatami – przekonuje Zaboklicki.

Newag twierdzi, że wymagania lubelskich urzędników mogła spełnić tylko Pesa. Dlatego oprotestował pierwszy przetarg.

– Nasze uwagi dotyczyły doświadczenia wymaganego od uczestników przetargu. To wykluczało nas z postępowania – tłumaczy Józef Michalik, dyrektor działu marketingu w Newagu. – Tym protestem otworzyliśmy przetarg dla innych firm.

– Urząd może zaoszczędzić w przetargu, ale dołożyć potem do eksploatacji – zauważa prezes Pesa.

– Zmieniliśmy specyfikację, żeby zwiększyć konkurencyjność – uzasadnia Wojciech Wnuk z komisji przetargowej.

– Bo wtedy uzyskujemy lepsze ceny – dodaje marszałek Krzysztof Grabczuk (PO).
Jednak inne urzędy marszałkowskie odrzucają protesty Newagu. Jak np. w woj. zachodniopomorskim, gdzie nie chcą kupować taboru od producentów bez doświadczenia.

– Ich pojazdy spędzają bardzo dużo czasu w naprawie – stwierdził Witold Jabłoński, tamtejszy wicemarszałek. Przypomniał przypadek prototypowego szynobusu firmy Kolzam, który już w drugim roku eksploatacji był 240 dni w naprawie.

Podobny protest Newagu odrzucił w sierpniu marszałek woj. dolnośląskiego.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Olo / 27 września 2010 o 17:05
0
Taka różnica jak między Józkiem a Aronem.
Avatar
aron / 12 listopada 2009 o 22:17
0
Kogo obchodza jakies szynobusy? Przeciez z uslug PKP korzysta mniej niz 1% mieszkancow woj. lubelskiego
Avatar
chart / 11 listopada 2009 o 19:25
0
Rafale, nie kijem go, to pałą - dlaczego mieliby to robić? Co wnosił pierwotny zapis i czym był uzasadniony? Akurat Newagowi doświadczenia odmówić nie można - firma powstała w 1876 roku jako Państwowe Warsztaty Kolejowe, a później przez dziesięciolecia działała jako Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Opowieść o produkowaniu drezyn jest więc w ustach przedstawiciela Pesy manipulacją. Dalej - nawet bydgoska firma nie zakwestionowała tych danych z protestu: na 33 zorganizowane w kraju przetargi na dostawę szynobusów w okresie 2002-2009 aż 23 wygrała PESA, co daje 74 spośród wszystkich 119 sprzedanych składów szynobusowych. Oczywiście, można kłaść to na karb przewagi w postaci niższych cen (choć związana jest z tym także duża awaryjność pojazdów). W rzeczywistości jednak działa tu samonapędzający się mechanizm. Najpierw pisze się specyfikację preferującą konkretny skład, jego producent rzecz jasna wygrywa, w następnym roku wymaga się, by dostawca legitymował się już sprzedażą podobnego pojazdu i kółko się zamyka. W ten sposób nikt nowy nie może się dostać na rynek, a chodzi o kwoty niebagatelne - jak sam słusznie podkreślasz.
Bardziej niepokojące jest więc dla mnie nie dopuszczenie NEWAGU, tylko to, że pierwotnie ktoś się bawił SIWZ-em.
Rafale, nie kijem go, to pałą - dlaczego mieliby to robić? Co wnosił pierwotny zapis i czym był uzasadniony? Akurat Newagowi doświadczenia odmówić nie można - firma powstała w 1876 roku jako Państwowe Warsztaty Kolejowe, a później przez dziesięciolecia działała jako Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Opowieść o produkowaniu drezyn jest więc w ustach przedstawiciela Pesy manipulacją. Dalej - nawet bydgoska firma nie zakwestionowała tych danych z protestu: na 33 zorganizowane w kraju przetargi na dostawę szynobusów w okresie 2002-2009 aż 23 ... rozwiń
Avatar
aron / 11 listopada 2009 o 18:08
0
a w sumie co za roznica. Ponad 99% mieszkancow woj. lubelskiego i tak nie korzysta z pociagów
Avatar
obiektywny / 10 listopada 2009 o 14:58
0
Rafał Panas napisał:
Temat na co województwo wyda 35 mln zł nie jest poważny? Oczywiście racja - żadna decyzja nie zapadła. Tyle, że rolą dziennikarzy jest przyglądanie się działaniom urzędników na każdy etapie ich pracy.
Pozdrawiam

Uderz w stół, a nożyce się odezwą. Nie kwestionuję roli dziennikarzy. Niech "przyglądają się" włodarzom, co wydają nasze pieniądze. W tym przypadku jednak artykuł jest stronniczy, bo eksponuje się głos tylko jednej ze stron - konkurencyjnej wobec Newagu. Potentat, co pokazuje życie, nie zawsze staje na wysokości zadania, czasem wpada w rutynę. Skąd pewność, że akurat bydgoska firma da nam najlepszy tabor i że tych 35 mln zł nie zostanie zmarnowanych? Czy red. Panas ma tę pewność? Czy mają ją ci, którzy nie znając szczegółów i czerpiąc swą wiedzę z artykułu red. Panasa z góry nazywają sprzęt produkowany w Newagu "badziewiem"?

Uderz w stół, a nożyce się odezwą. Nie kwestionuję roli dziennikarzy. Niech "przyglądają się" włodarzom, co wydają nasze pieniądze. W tym przypadku jednak artykuł jest stronniczy, bo eksponuje się głos tylko jednej ze stron - konkurencyjnej wobec Newagu. Potentat, co pokazuje życie, nie zawsze staje na wysokości zadania, czasem wpada w rutynę. Skąd pewność, że akurat bydgoska firma da nam najlepszy tabor i że tych 35 mln zł nie zostanie zmarnowanych? Czy red. Panas ma tę pewność? Czy mają ją ci, którzy nie znają... rozwiń
Avatar
Janek / 10 listopada 2009 o 13:13
0
..to sie chyba Lubelskie doigra.Dostanie zapewne jakiegoś "chińczyka". Będzie tani i adekwatnie do ceny będzie wyglądał i jeździł. Ciekawe jeszcze ile bedzie eksploatacja kosztowała bo jak prezes Pesy powiedział może byc niska cena i drogie utrzymanie.Wiadomo , ani Grabczuk , Sobczak czy PAlikot z własnej kieszeni tego nie zapłacą. Czemu to województwo zawsze musi być najgłupsze???? A dziennikarze bardzo dobrze ,ze patrzą władzy na ręce. Super wydaje się nie swoje pieniądze na jakieś badziewie .Przeciez te pojazdy mają nam służyć kilkadziesiąt lat. Sądzicie że któryś z naszych włodarzy jeździ Dacią czy Trabantem? a my pewnie czymś daciopodobnym będziemy zmuszeni jeździć !!!!!!
..to sie chyba Lubelskie doigra.Dostanie zapewne jakiegoś "chińczyka". Będzie tani i adekwatnie do ceny będzie wyglądał i jeździł. Ciekawe jeszcze ile bedzie eksploatacja kosztowała bo jak prezes Pesy powiedział może byc niska cena i drogie utrzymanie.Wiadomo , ani Grabczuk , Sobczak czy PAlikot z własnej kieszeni tego nie zapłacą. Czemu to województwo zawsze musi być najgłupsze???? A dziennikarze bardzo dobrze ,ze patrzą władzy na ręce. Super wydaje się nie swoje pieniądze na jakieś badziewie .Przeciez te pojazdy mają nam służyć ... rozwiń
Avatar
Rafał Panas / 10 listopada 2009 o 12:23
0
obiektywny napisał:
Nie wiem, po co ten krzyk, skoro żadna decyzja jeszcze nie zapadła. Przystąpienie do przetargu nie oznacza automatycznie jego wygrania! Ludzie - więcej luzu! A gazecie proponuję zajęcie się innymi, o wiele bardziej poważnymi tematami - z pożytkiem dla miasta i regionu, chyba że bierze udział w jakiejś grze, bo i to się zdarzało i zdarza.


Temat na co województwo wyda 35 mln zł nie jest poważny? Oczywiście racja - żadna decyzja nie zapadła. Tyle, że rolą dziennikarzy jest przyglądanie się działaniom urzędników na każdy etapie ich pracy.
Pozdrawiam


Temat na co województwo wyda 35 mln zł nie jest poważny? Oczywiście racja - żadna decyzja nie zapadła. Tyle, że rolą dziennikarzy jest przyglądanie się działaniom urzędników na każdy etapie ich pracy.
Pozdrawiam rozwiń
Avatar
obiektywny / 9 listopada 2009 o 17:46
0
Nie wiem, po co ten krzyk, skoro żadna decyzja jeszcze nie zapadła. Przystąpienie do przetargu nie oznacza automatycznie jego wygrania! Ludzie - więcej luzu! A gazecie proponuję zajęcie się innymi, o wiele bardziej poważnymi tematami - z pożytkiem dla miasta i regionu, chyba że bierze udział w jakiejś grze, bo i to się zdarzało i zdarza.
Avatar
solar / 9 listopada 2009 o 14:44
0
Zainteresujcie się przekretem w MPK i zakupem mercedesów. Te autobusy nie odpowiadaja praktycznie w połowie SWIZowi.
Avatar
Rafał Panas / 9 listopada 2009 o 13:35
0
chart napisał:
Zapis o "doświadczeniu" to efekt lobbingu m.in. Pesy. Ma charakter blokady uniemożliwiającej nowym podmiotom wejście na rynek, na którym królują podmioty zasiedziałe, przyzwyczajone już do tego, że wystarczy dać łapówkę, a jakość produktu ma znaczenie drugorzędne. Precz z oligopolami! To konkurencja broni bezpieczeństwa pasażerów!


Tyle, że charcie Newag mógł sobie spokojnie poradzić z kwestią doświadczenia. Tak jak zauważyli urzędnicy ze Szczecina: wystarczyło żeby zawiązał konsorcjum z firmą z wymaganym doświadczeniem.


Tyle, że charcie Newag mógł sobie spokojnie poradzić z kwestią doświadczenia. Tak jak zauważyli urzędnicy ze Szczecina: wystarczyło żeby zawiązał konsorcjum z firmą z wymaganym doświadczeniem. rozwiń
Avatar
Olo / 27 września 2010 o 17:05
0
Taka różnica jak między Józkiem a Aronem.
Avatar
aron / 12 listopada 2009 o 22:17
0
Kogo obchodza jakies szynobusy? Przeciez z uslug PKP korzysta mniej niz 1% mieszkancow woj. lubelskiego
Avatar
chart / 11 listopada 2009 o 19:25
0
Rafale, nie kijem go, to pałą - dlaczego mieliby to robić? Co wnosił pierwotny zapis i czym był uzasadniony? Akurat Newagowi doświadczenia odmówić nie można - firma powstała w 1876 roku jako Państwowe Warsztaty Kolejowe, a później przez dziesięciolecia działała jako Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Opowieść o produkowaniu drezyn jest więc w ustach przedstawiciela Pesy manipulacją. Dalej - nawet bydgoska firma nie zakwestionowała tych danych z protestu: na 33 zorganizowane w kraju przetargi na dostawę szynobusów w okresie 2002-2009 aż 23 wygrała PESA, co daje 74 spośród wszystkich 119 sprzedanych składów szynobusowych. Oczywiście, można kłaść to na karb przewagi w postaci niższych cen (choć związana jest z tym także duża awaryjność pojazdów). W rzeczywistości jednak działa tu samonapędzający się mechanizm. Najpierw pisze się specyfikację preferującą konkretny skład, jego producent rzecz jasna wygrywa, w następnym roku wymaga się, by dostawca legitymował się już sprzedażą podobnego pojazdu i kółko się zamyka. W ten sposób nikt nowy nie może się dostać na rynek, a chodzi o kwoty niebagatelne - jak sam słusznie podkreślasz.
Bardziej niepokojące jest więc dla mnie nie dopuszczenie NEWAGU, tylko to, że pierwotnie ktoś się bawił SIWZ-em.
Rafale, nie kijem go, to pałą - dlaczego mieliby to robić? Co wnosił pierwotny zapis i czym był uzasadniony? Akurat Newagowi doświadczenia odmówić nie można - firma powstała w 1876 roku jako Państwowe Warsztaty Kolejowe, a później przez dziesięciolecia działała jako Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Opowieść o produkowaniu drezyn jest więc w ustach przedstawiciela Pesy manipulacją. Dalej - nawet bydgoska firma nie zakwestionowała tych danych z protestu: na 33 zorganizowane w kraju przetargi na dostawę szynobusów w okresie 2002-2009 aż 23 ... rozwiń
Avatar
aron / 11 listopada 2009 o 18:08
0
a w sumie co za roznica. Ponad 99% mieszkancow woj. lubelskiego i tak nie korzysta z pociagów
Avatar
obiektywny / 10 listopada 2009 o 14:58
0
Rafał Panas napisał:
Temat na co województwo wyda 35 mln zł nie jest poważny? Oczywiście racja - żadna decyzja nie zapadła. Tyle, że rolą dziennikarzy jest przyglądanie się działaniom urzędników na każdy etapie ich pracy.
Pozdrawiam

Uderz w stół, a nożyce się odezwą. Nie kwestionuję roli dziennikarzy. Niech "przyglądają się" włodarzom, co wydają nasze pieniądze. W tym przypadku jednak artykuł jest stronniczy, bo eksponuje się głos tylko jednej ze stron - konkurencyjnej wobec Newagu. Potentat, co pokazuje życie, nie zawsze staje na wysokości zadania, czasem wpada w rutynę. Skąd pewność, że akurat bydgoska firma da nam najlepszy tabor i że tych 35 mln zł nie zostanie zmarnowanych? Czy red. Panas ma tę pewność? Czy mają ją ci, którzy nie znając szczegółów i czerpiąc swą wiedzę z artykułu red. Panasa z góry nazywają sprzęt produkowany w Newagu "badziewiem"?

Uderz w stół, a nożyce się odezwą. Nie kwestionuję roli dziennikarzy. Niech "przyglądają się" włodarzom, co wydają nasze pieniądze. W tym przypadku jednak artykuł jest stronniczy, bo eksponuje się głos tylko jednej ze stron - konkurencyjnej wobec Newagu. Potentat, co pokazuje życie, nie zawsze staje na wysokości zadania, czasem wpada w rutynę. Skąd pewność, że akurat bydgoska firma da nam najlepszy tabor i że tych 35 mln zł nie zostanie zmarnowanych? Czy red. Panas ma tę pewność? Czy mają ją ci, którzy nie znają... rozwiń
Avatar
Janek / 10 listopada 2009 o 13:13
0
..to sie chyba Lubelskie doigra.Dostanie zapewne jakiegoś "chińczyka". Będzie tani i adekwatnie do ceny będzie wyglądał i jeździł. Ciekawe jeszcze ile bedzie eksploatacja kosztowała bo jak prezes Pesy powiedział może byc niska cena i drogie utrzymanie.Wiadomo , ani Grabczuk , Sobczak czy PAlikot z własnej kieszeni tego nie zapłacą. Czemu to województwo zawsze musi być najgłupsze???? A dziennikarze bardzo dobrze ,ze patrzą władzy na ręce. Super wydaje się nie swoje pieniądze na jakieś badziewie .Przeciez te pojazdy mają nam służyć kilkadziesiąt lat. Sądzicie że któryś z naszych włodarzy jeździ Dacią czy Trabantem? a my pewnie czymś daciopodobnym będziemy zmuszeni jeździć !!!!!!
..to sie chyba Lubelskie doigra.Dostanie zapewne jakiegoś "chińczyka". Będzie tani i adekwatnie do ceny będzie wyglądał i jeździł. Ciekawe jeszcze ile bedzie eksploatacja kosztowała bo jak prezes Pesy powiedział może byc niska cena i drogie utrzymanie.Wiadomo , ani Grabczuk , Sobczak czy PAlikot z własnej kieszeni tego nie zapłacą. Czemu to województwo zawsze musi być najgłupsze???? A dziennikarze bardzo dobrze ,ze patrzą władzy na ręce. Super wydaje się nie swoje pieniądze na jakieś badziewie .Przeciez te pojazdy mają nam służyć ... rozwiń
Avatar
Rafał Panas / 10 listopada 2009 o 12:23
0
obiektywny napisał:
Nie wiem, po co ten krzyk, skoro żadna decyzja jeszcze nie zapadła. Przystąpienie do przetargu nie oznacza automatycznie jego wygrania! Ludzie - więcej luzu! A gazecie proponuję zajęcie się innymi, o wiele bardziej poważnymi tematami - z pożytkiem dla miasta i regionu, chyba że bierze udział w jakiejś grze, bo i to się zdarzało i zdarza.


Temat na co województwo wyda 35 mln zł nie jest poważny? Oczywiście racja - żadna decyzja nie zapadła. Tyle, że rolą dziennikarzy jest przyglądanie się działaniom urzędników na każdy etapie ich pracy.
Pozdrawiam


Temat na co województwo wyda 35 mln zł nie jest poważny? Oczywiście racja - żadna decyzja nie zapadła. Tyle, że rolą dziennikarzy jest przyglądanie się działaniom urzędników na każdy etapie ich pracy.
Pozdrawiam rozwiń
Avatar
obiektywny / 9 listopada 2009 o 17:46
0
Nie wiem, po co ten krzyk, skoro żadna decyzja jeszcze nie zapadła. Przystąpienie do przetargu nie oznacza automatycznie jego wygrania! Ludzie - więcej luzu! A gazecie proponuję zajęcie się innymi, o wiele bardziej poważnymi tematami - z pożytkiem dla miasta i regionu, chyba że bierze udział w jakiejś grze, bo i to się zdarzało i zdarza.
Avatar
solar / 9 listopada 2009 o 14:44
0
Zainteresujcie się przekretem w MPK i zakupem mercedesów. Te autobusy nie odpowiadaja praktycznie w połowie SWIZowi.
Avatar
Rafał Panas / 9 listopada 2009 o 13:35
0
chart napisał:
Zapis o "doświadczeniu" to efekt lobbingu m.in. Pesy. Ma charakter blokady uniemożliwiającej nowym podmiotom wejście na rynek, na którym królują podmioty zasiedziałe, przyzwyczajone już do tego, że wystarczy dać łapówkę, a jakość produktu ma znaczenie drugorzędne. Precz z oligopolami! To konkurencja broni bezpieczeństwa pasażerów!


Tyle, że charcie Newag mógł sobie spokojnie poradzić z kwestią doświadczenia. Tak jak zauważyli urzędnicy ze Szczecina: wystarczyło żeby zawiązał konsorcjum z firmą z wymaganym doświadczeniem.


Tyle, że charcie Newag mógł sobie spokojnie poradzić z kwestią doświadczenia. Tak jak zauważyli urzędnicy ze Szczecina: wystarczyło żeby zawiązał konsorcjum z firmą z wymaganym doświadczeniem. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Wieś w XX wieku". Międzynarodowa konferencja w IPN w Lublinie
26 września 2018, 0:00

"Wieś w XX wieku". Międzynarodowa konferencja w IPN w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 26-28 września w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie (ul. Wodopojna 2) odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa Wieś w XX wieku. Wybrane problemy polityczne, społeczne, gospodarcze i kultura.

"Żyje i przeszczep się udał". Tak pani Ewa z Góry Puławskiej pomogła 26-letniemu Włochowi

"Żyje i przeszczep się udał". Tak pani Ewa z Góry Puławskiej pomogła 26-letniemu Włochowi 10 1

Rozmowa z Ewą Olszowy z Góry Puławskiej, dawcą komórek macierzystych szpiku.

Komunikacja miejska w Lublinie powinna być prywatna? Pomysł kandydatów

Komunikacja miejska w Lublinie powinna być prywatna? Pomysł kandydatów 14 14

Zmiany w działaniu komunikacji miejskiej w Lublinie zaproponowali w piątek działacze komitetu wyborczego „Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie”. Krytykowali też władze MPK.

Znany w Chełmie zabytek czekał na remont od międzywojnia

Znany w Chełmie zabytek czekał na remont od międzywojnia 1 0

Kaplica rodziny Bielskich na zabytkowym cmentarzu parafialnym przy ul. Lwowskiej w Chełmie doczekała się remontu. Miejscowi miłośnicy zabytków upominali się o to już w latach międzywojennych.

Wernisaż wystawy "Projektowanie Wszędzie" W Centrum Spotkania Kultur
28 września 2018, 17:00

Wernisaż wystawy "Projektowanie Wszędzie" W Centrum Spotkania Kultur 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 28 września o godz. 18 w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się wernisaż wystawy Projektowanie wszędzie.

Radny PiS chce współpracy ze Smoleńskiem

Radny PiS chce współpracy ze Smoleńskiem 15 6

Czy rosyjski Smoleńsk zostanie nowym miastem partnerskim Puław? O tym, że to przyniesie nam wiele korzyści przekonuje radny PiS Ignacy Czeżyk.

Ignacy Daszyński i Maciej Rataj. Dwaj marszałkowie Sejmu, nowi kawalerowie Orderu Orła Białego
Historia

Ignacy Daszyński i Maciej Rataj. Dwaj marszałkowie Sejmu, nowi kawalerowie Orderu Orła Białego 0 0

Choć polityczne i życiowe drogi wybitnych polityków, marszałków Sejmu, Ignacego Daszyńskiego i Macieja Rataja, właśnie odznaczonych pośmiertnie najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego - układały się różnie, to jednak miały pewne punkty wspólne

Wandzin: Wypadek na drodze krajowej nr 19

Wandzin: Wypadek na drodze krajowej nr 19 3 0

Do wypadku doszło około godz. 7.35 w Wandzinie na drodze krajowej nr 19 między Lublinem a Lubartowem.

Jesień na zewnątrz, od jutra w kalendarzu. Prognoza pogody na weekend w woj. lubelskim
film

Jesień na zewnątrz, od jutra w kalendarzu. Prognoza pogody na weekend w woj. lubelskim 4 0

Kalendarzowa jesień 2018 - kiedy się zaczyna? Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni wypada w niedzielę 23 września. W piątek jeszcze mogliśmy cieszyć się latem, ale zapowiadane załamanie pogody sprawdziło się.

Daleka podróż Górnika po prezent urodzinowy

Daleka podróż Górnika po prezent urodzinowy 2 1

Górnik Łęczna w niedzielę o godzinie 16 zmierzy się w Stargardzie z tamtejszymi Błękitnymi i powalczy o drugą w tym sezonie wygraną na obcym terenie. Motywacji „zielono-czarnym” zabraknąć nie powinno, bo w czwartek klub obchodził 39 rocznicę powstania

Katastrofa w biało-czerwonych barwach. Polska przegrała z Argentyną

Katastrofa w biało-czerwonych barwach. Polska przegrała z Argentyną 2 0

To był jeden z najgorszych meczów w wykonaniu reprezentacji Polski od lat. Zespół prowadzony przez Vitala Heynena zaprezentował się fatalnie i przegrał 2:3 z Argentyńczykami. Polacy musieli sobie radzić w tym spotkaniu bez przeziębionego Michała Kubiaka, ale to nie usprawiedliwia tak koszmarnej gry.

Greg Gold: "Kocham to miasto". Słoneczny Lublin w jego najnowszym teledysku [wideo]
film

Greg Gold: "Kocham to miasto". Słoneczny Lublin w jego najnowszym teledysku [wideo] 92 8

Greg Gold, czyli Grzegorz Gołębiowski mówi o swoich muzycznych początkach i najnowszym teledysku, który był kręcony w rodzinnym Lublinie.