Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 lutego 2018 r.
7:56

Ministerstwo broni m.in. Muzeum na Majdanku po zarzutach TVP Lublin

Autor: Zdjęcie autora toma
0 20 A A
Na antenie wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zapowiedział, że zaapeluje do ministra kultury o zmianę nazwy muzeum. Otrzymał odpowiedź
Na antenie wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zapowiedział, że zaapeluje do ministra kultury o zmianę nazwy muzeum. Otrzymał odpowiedź

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reaguje na ataki na muzea działające na terenach dawnych obozów zagłady. Chodzi m.in. o Państwowe Muzeum na Majdanku, któremu zarzucano brak w oficjalnej nazwie przymiotnika „niemiecki”

Aktualizacja artykułu: 11 lutego 2018 r. 21:42
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na stronie internetowej resortu pojawił się komunikat dotyczący wybranych muzeów martyrologicznych w Polsce. We wstępie wymienionych jest osiem Pomników Zagłady objętych ustawową ochroną prawną. Wśród nich jest m.in. Państwowe Muzeum na Majdanku, którego – co podkreślono w komunikacie – oficjalna nazwa funkcjonuje od początku jego powołania i wynika z obowiązujących przepisów prawa. Na liście znajdują się także będące oddziałami lubelskiej instytucji byłe niemieckie obozy zagłady w Sobiborze i Bełżcu.

- Wszystkie Pomniki Zagłady używają powszechnie sformułowań „były niemiecki, nazistowski”, „nazistowskie Niemcy”, „niemieckie obozy” itp. Na stronie internetowej każdej z tych placówek jest to dostępna informacja. Nikt z odwiedzających te muzea nie może mieć wątpliwości, kim były ofiary, a kim sprawcy Holocaustu. To właśnie dzięki staraniom tych placówek, a w większości wypadków z ich inicjatywy, rozpoczęło się rugowanie niedookreślonego pojęcia „nazi” z dyskursu publicznego na świecie. To muzea martyrologiczne pierwsze podjęły nierówną walkę z określeniem „polskie obozy śmierci” – czytamy w komunikacie.

Ministerstwo podkreśla także, że w 2012 roku wszystkie te muzea przeniosły swoje strony internetowe na domeny .eu lub .org z domen .pl, aby dodatkowo zminimalizować ryzyko błędnego kojarzenia byłych obozów z Polską.

- Wszystkim pracownikom i dyrektorom muzeów martyrologicznych w Polsce należą się wielkie wyrazy uznania za pełną poświęcenia pracę na rzecz dokumentowania i edukacji o prawdzie nt. Holocaustu. Podczas gdy większość krytyków ich działań ten temat dotyka okazjonalnie, ludzie Ci poświęcają całe swoje życie zawodowe na dawanie świadectwa prawdzie i jednoczesne łagodzenie wszelkich sporów i aktów agresji poprzez rzetelną informację i pracę edukacyjną – informuje resort.

Odpowiedź na zarzuty

Komunikat to głos w burzliwej w ostatnich dniach dyskusji na temat, który poruszano m.in. na antenie TVP Lublin. W poniedziałkowym wydaniu programu „Tu i teraz. Widzę, słucham, pytam” prowadzonym przez dyrektora lubelskiego ośrodka Ryszarda Montusiewicza zaatakowano władze muzeum na Majdanku. Prowadzący za skandal uznał brak w nazwie instytucji określenia „były niemiecki obóz”. Skrytykował też to, że takie informacje nie pojawiają się w wydawanych przez placówkę broszurach.

– Ze zdumieniem zobaczyliśmy, w jaki absurdalny, nieprawdziwy, niedokładny i nienazywający rzeczy po imieniu informowany jest ktoś, kto przyjeżdża, aby to miejsce poznać – mówił Montusiewicz.

Na antenie wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zapowiedział, że zaapeluje do ministra kultury o zmianę nazwy muzeum. – Na nazwę, która jednoznacznie mówi o byłym niemieckim obozie koncentracyjnym. Dlatego, że obrazkowo do ludzi trzeba mówić. Oni przez te wszystkie lata zaniedbań przyjęli narrację, która jednocześnie wychodziła z polskojęzycznych gazet. Należy to zmienić – zapowiadał Czarnek.

Pismo do ministra wysłał we wtorek. Zaproponował w nim nazwę: „Państwowe Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku”.

Już po opublikowaniu oświadczenia ministerstwa głos znowu zabrał wojewoda. Nie zmienia swojego stanowiska w sprawie zmiany nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku. – Moje intencje są bardzo proste, warto doprecyzować nazwę, żeby chociaż na piśmie oficjalnym pojawiała się również nazwa byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Ja nie widzę w tym żadnych wątpliwości, więc w ogóle się z tego nie wycofuję – mówi Czarnek.

Dodaje, że w piśmie do ministra sugerował rozważenie możliwości zmiany muzeum, a wniosek „nie dotyczył jakichkolwiek pretensji w stosunku do pracowników placówki”. Czarnek podkreślił, że do tej pory nie otrzymał odpowiedzi z ministerstwa.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 lutego 2018 o 09:52
+1
Ryszard Montusiewicz powinien zostać zwolniony dyscyplinarnie z TVP, za cenzurowanie i brak upublicznienia debaty z legalnymi posłami (Mucha vs Kruk), wybranymi przez Suwerena, i w telewizji opłacanej przez Państwo. Wojewoda Czarnek powinien podać się do dymisji, za to że na ten objaw cenzury pozwolił i pozwala. Szczypty honoru ludzie. Taki czas. Psujecie transparentność.
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 07:26
0
Obóz Niemiecki a Muzeum Polskie? Co się dziwić że mówi się o polskich obozach śmierci.
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 20:11
0
a czemu sie pejsaki nie pochwalą swoim wielkim uczonym Fritzem Haberem? zapomnieli żydowskie sklerozy, kto dokonal wielkiej syntezy najwiekszego dzieła chemicznego zyklonu B? co za podły naród
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 20:03
0
sądząc po bucie żydów i jak traktują Polskę ,może jednak lepszy bedzie przymiotnik żydowski obóz zagłady w Majdanku? w koncu sejm senat adrian duda najpierw ich sie pyta o zgodę na ustawy ,a kneset sobie obraduje na wawelu ,to już q-wa polin
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 07:09
0
Przecież każdy wie że niemiecki. Chyba, że ktoś jełop.
Avatar
polak i Patriota... / 11 lutego 2018 o 16:34
0
Miała być dekomunizacja i deżydowiacja miejsc pamięci naszego wspaniałego narodu, ale prezes niestety nie ma możliwości panowania nad wszystkim i takie sytuacje kompromitują aparat partyjno-rządowy! Pan Wojewoda musi mieć możliwość nieskrepowanej działalności kulturalno-oświatowej na terenie swojego działania, ale jakieś ciemniaki z ministerstwa podcinają gałęzie na których cały kraj i prawdziwi patrioci siedzą! Przegląd kadry powinien być szybko ogłoszony. Nawet na wczorajszej Dziesiętnicy nie pokazano właściwego wektora należnych i koniecznych dla dobra Polski wektorów ! Ludzi wykształconych do przodu a lemingowską ciemnotę do roboty zagonić co to by narodowi zwróciła co zniszczyli!
Miała być dekomunizacja i deżydowiacja miejsc pamięci naszego wspaniałego narodu, ale prezes niestety nie ma możliwości panowania nad wszystkim i takie sytuacje kompromitują aparat partyjno-rządowy! Pan Wojewoda musi mieć możliwość nieskrepowanej działalności kulturalno-oświatowej na terenie swojego działania, ale jakieś ciemniaki z ministerstwa podcinają gałęzie na których cały kraj i prawdziwi patrioci siedzą! Przegląd kadry powinien być szybko ogłoszony. Nawet na wczorajszej Dziesiętnicy nie pokazano właściwego wektora należnych i koniec... rozwiń
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 02:56
0
Chciał sie Wojewoda przypodobac i nie wyszło :( smuteczek
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 00:15
0
No i co wy na to myśliciele, panowie Czarnek i Montusiewicz? Czasami trzeba się puknąć w argumentację aby móżdżek obudzić !
Avatar
qwerty / 9 lutego 2018 o 10:50
0
oko napisał:
undefined napisał:
Tow Gliński d. działacz lewackiej unii wolności jego zastepczyni tow.  Gawin chce delegalizowac złotą polską młodziez z ONR kolejny zastepca Selim chce za moje pieniadze roic muzeum hasydzyzmu. Kierownictwo ministerstwa kultury to koszmarna zmiana to lewactwo to palikociarnia. Naczelniku Kaczynski wzywam Cie do dokonania czystek w mkidn oraz wlasnej partii gdzie pelno kretow od tow. Geremka
"Naczelniku Kaczyński", no to poprawiłeś mi humor z rana. Teraz dobierz swojemu naczelnikowi jeszcze rumaka...
 "Rumak" jest tylko robi do kuwety
 "Rumak" jest tylko robi do kuwety rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2018 o 09:47
0
kompromitacja pisowskiego aparatczyka zwanego dla niepoznaki wojewodą!!!
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 07:26
0
Obóz Niemiecki a Muzeum Polskie? Co się dziwić że mówi się o polskich obozach śmierci.
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 20:11
0
a czemu sie pejsaki nie pochwalą swoim wielkim uczonym Fritzem Haberem? zapomnieli żydowskie sklerozy, kto dokonal wielkiej syntezy najwiekszego dzieła chemicznego zyklonu B? co za podły naród
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 20:03
0
sądząc po bucie żydów i jak traktują Polskę ,może jednak lepszy bedzie przymiotnik żydowski obóz zagłady w Majdanku? w koncu sejm senat adrian duda najpierw ich sie pyta o zgodę na ustawy ,a kneset sobie obraduje na wawelu ,to już q-wa polin
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 07:09
0
Przecież każdy wie że niemiecki. Chyba, że ktoś jełop.
Avatar
polak i Patriota... / 11 lutego 2018 o 16:34
0
Miała być dekomunizacja i deżydowiacja miejsc pamięci naszego wspaniałego narodu, ale prezes niestety nie ma możliwości panowania nad wszystkim i takie sytuacje kompromitują aparat partyjno-rządowy! Pan Wojewoda musi mieć możliwość nieskrepowanej działalności kulturalno-oświatowej na terenie swojego działania, ale jakieś ciemniaki z ministerstwa podcinają gałęzie na których cały kraj i prawdziwi patrioci siedzą! Przegląd kadry powinien być szybko ogłoszony. Nawet na wczorajszej Dziesiętnicy nie pokazano właściwego wektora należnych i koniecznych dla dobra Polski wektorów ! Ludzi wykształconych do przodu a lemingowską ciemnotę do roboty zagonić co to by narodowi zwróciła co zniszczyli!
Miała być dekomunizacja i deżydowiacja miejsc pamięci naszego wspaniałego narodu, ale prezes niestety nie ma możliwości panowania nad wszystkim i takie sytuacje kompromitują aparat partyjno-rządowy! Pan Wojewoda musi mieć możliwość nieskrepowanej działalności kulturalno-oświatowej na terenie swojego działania, ale jakieś ciemniaki z ministerstwa podcinają gałęzie na których cały kraj i prawdziwi patrioci siedzą! Przegląd kadry powinien być szybko ogłoszony. Nawet na wczorajszej Dziesiętnicy nie pokazano właściwego wektora należnych i koniec... rozwiń
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 02:56
0
Chciał sie Wojewoda przypodobac i nie wyszło :( smuteczek
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 00:15
0
No i co wy na to myśliciele, panowie Czarnek i Montusiewicz? Czasami trzeba się puknąć w argumentację aby móżdżek obudzić !
Avatar
Gość / 9 lutego 2018 o 14:16
-1
Należy dopisać NIEMIECKI!. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa jest w pełni zażydzone - to nie chce nic zmieniać. Tymczasem, jasno widać i słychać, że nijaki B. Netanyahu, jak i cały kneset nie wie, kim były ofiary i sprawcy. Nalezy przypominać, że to bogaty żyd syjonistyczny zgotował ten los biednym zydom sefardyjczykom.
Avatar
qwerty / 9 lutego 2018 o 10:50
0
oko napisał:
undefined napisał:
Tow Gliński d. działacz lewackiej unii wolności jego zastepczyni tow.  Gawin chce delegalizowac złotą polską młodziez z ONR kolejny zastepca Selim chce za moje pieniadze roic muzeum hasydzyzmu. Kierownictwo ministerstwa kultury to koszmarna zmiana to lewactwo to palikociarnia. Naczelniku Kaczynski wzywam Cie do dokonania czystek w mkidn oraz wlasnej partii gdzie pelno kretow od tow. Geremka
"Naczelniku Kaczyński", no to poprawiłeś mi humor z rana. Teraz dobierz swojemu naczelnikowi jeszcze rumaka...
 "Rumak" jest tylko robi do kuwety
 "Rumak" jest tylko robi do kuwety rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2018 o 09:52
+1
Ryszard Montusiewicz powinien zostać zwolniony dyscyplinarnie z TVP, za cenzurowanie i brak upublicznienia debaty z legalnymi posłami (Mucha vs Kruk), wybranymi przez Suwerena, i w telewizji opłacanej przez Państwo. Wojewoda Czarnek powinien podać się do dymisji, za to że na ten objaw cenzury pozwolił i pozwala. Szczypty honoru ludzie. Taki czas. Psujecie transparentność.
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Lublinie otworzą oryginalny klub. Będzie można uprawiać "niehazard"

W Lublinie otworzą oryginalny klub. Będzie można uprawiać "niehazard" 8 6

- Idąc do kręgielni czy na bilard nikt nie liczy na finansowe nagrody. W naszym klubie też niczego nie będzie można wygrać a jedynie pokonać przeciwnika – mówi dyrektor nowego miejsca, które przygotowuje się do otwarcia. 170 osób jednocześnie będzie się tu mogło oddawać niehazardowi.

Padwa Zamość wygrała pierwszy sparing

Padwa Zamość wygrała pierwszy sparing 3 0

Padwa Zamość rozegrała pierwszy mecz kontrolny. Beniaminek I ligi pokonał rezerwy Azotów Puławy 26:23

Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć! [QUIZ]
cz. II

Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć! [QUIZ] 1 0

Żeby oddać krew trzeba czekać w długiej kolejce. Niektórzy rezygnują. Co na to dyrekcja?
alarm24

Żeby oddać krew trzeba czekać w długiej kolejce. Niektórzy rezygnują. Co na to dyrekcja? 10 7

Centrum krwiodawstwa stale apeluje o oddawanie krwi. Ale kiedy chętnych przybywa, nie umie stworzyć warunków, żeby bez problemu mogli ją oddać – denerwuje się nasz Czytelnik, który kilka dni temu oddawał krew przy al. Kraśnickiej

Bociany wyjątkowo wcześnie opuszczają Polskę. "Może jest im tutaj za ciepło"
film

Bociany wyjątkowo wcześnie opuszczają Polskę. "Może jest im tutaj za ciepło" 0 4

Wyjątkowo wczesny wylot bocianów spowodował zdziwienie turystów odwiedzających Europejską Wieś Bocianią w Pentowie.

Kolejna improwizacja w Pożegnaniu z Afryką
24 sierpnia 2018, 18:00

Kolejna improwizacja w Pożegnaniu z Afryką 1 0

Co Gdzie Kiedy. 22 sierpnia o godz. 18 w Pożegnaniu z Afryką (Złota 3) odbędzie się pokaz wakacyjnej improwizacji - Pączkowa sprawa.

 Cieszanów Rock Festiwal 2018 [zdjęcia]
galeria

Cieszanów Rock Festiwal 2018 [zdjęcia] 1 0

Zakończyła się 9.edycja Cieszanów Rock Festiwal, jednej z największych imprez rockowych w Polsce.

Lublin: Pierwszy defibrylator w autobusie. Będzie ich więcej?

Lublin: Pierwszy defibrylator w autobusie. Będzie ich więcej? 13 6

Od dziś po ulicach Lublina będzie kursować autobus z defibrylatorem, czyli urządzeniem dającym szansę na uratowanie człowieka, u którego zatrzymało się krążenie. Podobny sprzęt może się pojawić także na najważniejszych przystankach komunikacji miejskiej, a także w radiowozach Straży Miejskiej

Marsz Równości po raz pierwszy przejdzie przez Lublin

Marsz Równości po raz pierwszy przejdzie przez Lublin 387 41

Jesienią w Lublinie po raz pierwszy ma odbyć się Marsz Równości. Przygotowania już trwają, ale organizatorzy jeszcze nie zdradzają szczegółów wydarzenia

Co dalej z LKJ? Klub broni się przed eksmisją, miasto już szuka nowego gospodarza terenu

Co dalej z LKJ? Klub broni się przed eksmisją, miasto już szuka nowego gospodarza terenu 0 18

Lubelski Klub Jeździecki odwołał się od sądowego nakazu opuszczenia terenów dzierżawionych nad Bystrzycą od miejskiej spółki MOSiR. Tymczasem zaległości klubu wobec spółki przekroczyły już 230 tys. zł. MOSiR rozgląda się już za nowym gospodarzem terenu, ale musi czekać na koniec sporu w sądzie

Kierowca zabił syna swojego kolegi. "Zauważyłem go dopiero na szybie"

Kierowca zabił syna swojego kolegi. "Zauważyłem go dopiero na szybie" 33 7

37-latek z Okolic Bełżyc odpowie za śmiertelne w skutkach potrącenie rowerzysty i ucieczkę z miejsca wypadku. Grzegorz M. zabił syna kolegi, z którym tego samego dnia pił alkohol

Koncerty i warsztaty na Moście Kultury
24 sierpnia 2018, 16:00

Koncerty i warsztaty na Moście Kultury 3 2

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejne ciekawe koncerty i zajęcia na Moście Kultury (Most im. Lutosławskiego). W najbliższy weekend odbędzie się m.in. koncert z okazji 75-lecia urodzin Tadeusza Nalepy.

Pogrzeb Konrada Gacy we wtorek

Pogrzeb Konrada Gacy we wtorek 0 4

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w ubiegłym tygodniu Konrada Gacy rozpoczną się we wtorek o godz. 15 w kaplicy Cmentarza Komunalnego na Majdanku (Droga Męczenników Majdanka 71).

Europejski Festiwal Smaku 2018. Włoskie owoce morza, hiszpańskie oliwki, litewskie chleby
5 września 2018, 0:00
galeria

Europejski Festiwal Smaku 2018. Włoskie owoce morza, hiszpańskie oliwki, litewskie chleby 5 10

– Będziemy opowiadać o tym, że świętowanie niepodległości w dwudziestoleciu międzywojennym miało blask ułańskiej fantazji. To będzie najbardziej radosna edycja imprezy – zapowiadają organizatorzy X Europejskiego Festiwalu Smaku. I liczą na 100 tysięcy gości

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.