Szansę na zostanie najlepszym belfrem ma każdy nauczyciel zatrudniony w przedszkolu, szkole podstawowej, gimnazjum, szkole ponadgimnazjalnej lub innej placówce oświatowej.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Najlepszych nauczycieli do konkursu organizowanego już po raz 15. przez redakcję „Głosu Nauczycielskiego” przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej zgłaszać mogą m.in. inni nauczyciele, dyrektorzy szkół, uczniowie i ich rodzice, organy prowadzące oraz związki zawodowe. Mają na to czas do 16 września.
– Czekamy na zgłoszania wyjątkowych nauczycieli lub wychowawców, którzy umieją dostrzec potrzeby ucznia oraz mają osiągnięcia nie tylko w pracy dydaktycznej, ale i wychowawczej. Nauczyciel Roku musi mieć przede wszystkim nieprzeciętną osobowość – podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia. – Konkursowe jury nie mierzy osiągnięć nauczycieli wyłącznie liczbą ukończonych kursów i przygotowanych olimpijczyków, ani wynikami zewnętrznych testów. Ocenia za to innowacyjność nauczyciela, jego zaangażowanie, umiejętność współpracy z innymi, pomysłowość i pasję. Szukamy ludzi, którzy zarażają pasją, uczą swoich wychowanków nie tylko dat czy symboli pierwiastków, ale są przewodnikami po otaczającej nas rzeczywistości – dodają.
Czy takich nauczycieli można znaleźć w Lublinie? – Oczywiście. Chętnie zgłosiłybyśmy panią Annę Karwat, matematyczkę z naszej szkoły – mówią zgodnym chórem uczennice III Liceum Ogólnokształcącego. – Nie denerwuje się, że ktoś czegoś nie wie, potrafi wszystko wytłumaczyć i to tak, że ludziom klapki spadają z oczu. Sprawia, że matematykę można polubić.
Swoje preferencje ma też Kuba z I Liceum Ogólnokształcącego. - Mój faworyt to nauczycielka geografii, Krystyna Kuflewska – mówi chłopak. – Geografia nigdy nie była moją pasją, ale dzięki niej bardzo ją polubiłam i mogę przyznać, że niektóre aspekty zaczęły mnie nawet fascynować. Co bardzo ważne, pani profesor ma z nami bardzo dobry kontakt i traktuje jak normalnych dorosłych ludzi, a nie dzieci. Jesteśmy dla niej partnerami, a nie bandą nierozgarniętych nieudaczników.
Zgłoszenia do konkursu wysyłać można na adres: Głos Nauczycielski ul. Smulikowskiego 6/8, 00–389 Warszawa, z dopiskiem na kopercie „Nauczyciel Roku 2016”.
Trudne relacje
Z ankiety przeprowadzonej przez Instytut Badań Edukacyjnych wynika, że aż 51 proc. uczniów uważa, że w pracy nauczyciela nie daje się do końca być sprawiedliwym. 36 proc. ankietowanych stwierdza przy tym, że uczniowie zwykle nie są uczciwi wobec nauczycieli, a 26 proc. uważa, że uczniom nie można zostawiać dużo swobody na ich własne decyzje. Aż 40 proc. ankietowanych uważa, że między nauczycielami a uczniami nigdy nie może powstać prawdziwe partnerstwo.