Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2017 r.
11:28

MON robi konkurencję Orkiestrze. A Caritas sama wsparła WOŚP

115 11 A A
– Nie obawiamy się, że z powodu innej imprezy zbierzemy mniej pieniędzy. Jeśli ktoś chce dać pieniądze na WOŚP, to i tak da – mówią w lubelskim sztabie Orkiestry (fot. AS)
– Nie obawiamy się, że z powodu innej imprezy zbierzemy mniej pieniędzy. Jeśli ktoś chce dać pieniądze na WOŚP, to i tak da – mówią w lubelskim sztabie Orkiestry (fot. AS)

25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w najbliższą niedzielę. W tym roku będzie miał konkurencję. Dzień wcześniej w całej Polsce odbędą się pikniki Ministerstwa Obrony Narodowej połączone ze zbiórką pieniędzy na rzecz rodzin syryjskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sobotnie pikniki odbędą się we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce, w tym w Lublinie. Będą relacjonowane przez TVP.

– Termin faktycznie jest niezbyt fortunny, ale nie traktujemy tej imprezy jako konkurencji. Niech każdy działa w swojej sprawie, najważniejsze, żeby nie wchodzić sobie w drogę. Kłótnie w takich sprawach niczemu nie służą – komentuje Anna Wuls ze sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, działającego przy „Chatce Żaka” w Lublinie. – Nie obawiamy się, że z powodu innej imprezy zbierzemy mniej pieniędzy. Jeśli ktoś chce dać pieniądze na WOŚP, to i tak da. Może wesprzeć obie inicjatywy lub wybrać tylko jedną. To jest indywidualny wybór, na który nie będziemy wpływać – dodaje.

Sobotni piknik organizowany przez MON rozpocznie się o godz. 12 i potrwa do 17. Impreza będzie się odbywać wewnątrz urzędu oraz na jego dziedzińcu. Nie zabraknie atrakcji muzycznych, pokazów, konkursów dla dzieci. Będą też akcenty amerykańskie, na cześć żołnierzy USA, którzy będą stacjonować w Polsce.

Pikniki wojskowe mają być połączone ze zbiórką prowadzoną przez Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

– Wyjaśniając kontrowersje dotyczące sobotniej zbiórki na rzecz ofiar wojny syryjskiej, informujemy: Caritas Polska nie odcina się od Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, wyjaśnia jedynie, że Caritas Polowa jest autonomiczną, niezależną od Caritas Polska organizacją, związaną misyjnie z Wojskiem Polskim – napisał w oświadczeniu ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska i podkreślił, że Caritas nie podejmuje żadnych działań przeciwko Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, nie konkuruje z nią, ani nie szuka porównań. – Apelujemy o szacunek, wsparcie i przestrzeń do działania dla wszystkich ludzi i organizacji dobrej woli oraz o zaprzestanie podziałów i konfrontacji – zaznaczył ks. Subocz.

Caritas przekazała dodatkowo na aukcję WOŚP lampę oliwną w kształcie gołębia pokoju, wykonaną przez chrześcijan z Bliskiego Wschodu.

– Wielokrotnie miałem okazję spotkać się z Jurkiem Owsiakiem i popieram to, co robi jego fundacja, od wielu lat wspieram zbiórkę podczas finału WOŚP. Jako Caritas zawsze pozytywnie podchodzimy do wszelkich inicjatyw na rzecz dobra społecznego – komentuje ks. Wiesław Kosicki, dyrektor lubelskiej Caritas. – Poza tym pikniki wojskowe, które mają być połączone ze zbiórką Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego zostały zaplanowane na 14 stycznia, a finał WOŚP jest następnego dnia. Nie należy skupiać się na podsycaniu negatywnych emocji, ale właśnie na dobroczynności. Niech każdy, kto chce robić coś dobrego, robi to jak najlepiej.

„Rozgrywka z WOŚP”

Sprawę dosadnie skomentował na swoim blogu jezuita o. Grzegorz Kramer. – Od lat Caritas daje do zrozumienia, że nie jest konkurencją WOŚP, ale pomagać trzeba w każdy możliwy sposób. Jednak od zeszłego roku do sporu włączyła się władza. W tym roku postanowiono wplątać do rozgrywki Caritas, ale jak się okazuje Caritas Ordynariatu Polowego – pisze o. Kramer. – Przyszedł rozkaz – żołnierze muszą działać. Sytuacja jest tak głupia i kuriozalna, a zarazem groźna, że Caritas napisała oświadczenie, w którym odżegnuje się od… Caritas (Ordynariatu Polowego). Szkoda tylko, że kiedy władza mogła zrobić realne kroki na rzecz syryjskich rodzin, to tego nie zrobiła, a teraz te rodziny wykorzystuje się do rozgrywek z WOŚP.

Sonda: Co sądzisz o organizacji pikników MON na dzień przed finałem WOŚP?

Liczba głosów: 208
80.29%
To tworzenie niepotrzebnej konkurencji
19.71%
Nie mam nic przeciwko

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 19:25
0
Ta gazeta jest widzę mocno zależna od po i prezydenta szkoda ale wasz problem
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 14:37
0
Taa… a za 9 miesięcy będzie pik w przyroście naturalnym i płacz po domach: „Matulu, to nie tak, że ja z pierwszym lepszym. Ja wiem jako on się nazywał – na mundurze miał nazwisko. Nazywał się Usarmi” :):)
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 14:11
0
Życze MONowi powodzenia już ja widze jak mieszkańcy Lublina dają datki na terorystów z Syri.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 14:05
0
I ja co roku wyśle darmową siłę roboczą złożoną z dzieci i młodzieży na ulice. Mrówka i Złoty melon się zapełnią, a on będzie chodził w glorii.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 14:01
0
Wystarczyło odciągnąć rząd PO od szpitali i ich sztuczne zadłużanie przerwano. Oczywiście dzięki "lepszej kaście" tzn. lekarzom tego dokonano. Najpierw przyznano niewiarygodne pensje za dyżury, gdzie za jeden dzień płacono lekarzowi tyle co pielęgniarce za CAŁY miesiąc?! Dzięki temu wygenerowano niebotyczne zadłużenie szpitali, by później zbyć je za symboliczną złotówkę "kolesiom" nowoczesnym PełOwiakom. Oczywiście długi przeszły na budżet. Ten mechanizm ładnie opisano na podstawie działań Grupy Nowy Szpital (GNS). I czy potrzebny jest nam Owsiak z WOŚP? Ile zebrał w zeszłym roku? Ok. 60mln? Dług jaki PO pozostawiło chełmskiemu szpitalowi... 80mln zł! Dalej wierzycie w skuteczność tej szopki, gdzie finanse są tak samo klarowne jak wolontariat Kijowskiego? Kiedyś wierzyłem w spontaniczność tego serduszka. Ale od doposażenia oddziałów szpitalnych jest PAŃSTWO, po to płacę podatki?!!! A my jako "potęga" jak nas Tusk mamił powinniśmy jak Niemcy (Ein Herz für Kinder - Serce dla dzieci), robić zbiórki na kraje trzeciego świata. No, ale Jurek już na całym świecie zaczął dziadować. W końcu robi to jako dobrze opłacany wolontariusz. ps. Joanna Scheuring-Wielgus też zalicza się do "ciemnego ludu"... wcale nie brzydzi się, że korzysta z programu 500+. A ma piątkę dzieci. Widzisz za kim kibicujesz?
Wystarczyło odciągnąć rząd PO od szpitali i ich sztuczne zadłużanie przerwano. Oczywiście dzięki "lepszej kaście" tzn. lekarzom tego dokonano. Najpierw przyznano niewiarygodne pensje za dyżury, gdzie za jeden dzień płacono lekarzowi tyle co pielęgniarce za CAŁY miesiąc?! Dzięki temu wygenerowano niebotyczne zadłużenie szpitali, by później zbyć je za symboliczną złotówkę "kolesiom" nowoczesnym PełOwiakom. Oczywiście długi przeszły na budżet. Ten mechanizm ładnie opisano na podstawie działań Grupy Nowy Szpital (GNS). I czy ... rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 13:10
0
Rzad pokazuje jaki ma stosunek do Polaków gdzie ich ma! Dali po 500 i ciemnota zgadza sie na wszystko,
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 12:51
0
żałosne. I co mam dawać jakimś syryczykom gdy ,,minister'' obcina leki polakom na raka ?
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 12:46
0
Także oczywiście jak co roku dam na wosp, popatrzcie ile sprzętu jest w szpitalach z tego grania. WOSP - tak trzymać!!!
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 12:34
0
Dam na wosp bo pomoc polskim szpitalom i dzieciom jest potrzebna.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 12:29
0
nie zabierajcie jurkowi słoika bo znowu wlezie na stół
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 19:25
0
Ta gazeta jest widzę mocno zależna od po i prezydenta szkoda ale wasz problem
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 14:37
0
Taa… a za 9 miesięcy będzie pik w przyroście naturalnym i płacz po domach: „Matulu, to nie tak, że ja z pierwszym lepszym. Ja wiem jako on się nazywał – na mundurze miał nazwisko. Nazywał się Usarmi” :):)
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 14:11
0
Życze MONowi powodzenia już ja widze jak mieszkańcy Lublina dają datki na terorystów z Syri.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 14:05
0
I ja co roku wyśle darmową siłę roboczą złożoną z dzieci i młodzieży na ulice. Mrówka i Złoty melon się zapełnią, a on będzie chodził w glorii.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 14:01
0
Wystarczyło odciągnąć rząd PO od szpitali i ich sztuczne zadłużanie przerwano. Oczywiście dzięki "lepszej kaście" tzn. lekarzom tego dokonano. Najpierw przyznano niewiarygodne pensje za dyżury, gdzie za jeden dzień płacono lekarzowi tyle co pielęgniarce za CAŁY miesiąc?! Dzięki temu wygenerowano niebotyczne zadłużenie szpitali, by później zbyć je za symboliczną złotówkę "kolesiom" nowoczesnym PełOwiakom. Oczywiście długi przeszły na budżet. Ten mechanizm ładnie opisano na podstawie działań Grupy Nowy Szpital (GNS). I czy potrzebny jest nam Owsiak z WOŚP? Ile zebrał w zeszłym roku? Ok. 60mln? Dług jaki PO pozostawiło chełmskiemu szpitalowi... 80mln zł! Dalej wierzycie w skuteczność tej szopki, gdzie finanse są tak samo klarowne jak wolontariat Kijowskiego? Kiedyś wierzyłem w spontaniczność tego serduszka. Ale od doposażenia oddziałów szpitalnych jest PAŃSTWO, po to płacę podatki?!!! A my jako "potęga" jak nas Tusk mamił powinniśmy jak Niemcy (Ein Herz für Kinder - Serce dla dzieci), robić zbiórki na kraje trzeciego świata. No, ale Jurek już na całym świecie zaczął dziadować. W końcu robi to jako dobrze opłacany wolontariusz. ps. Joanna Scheuring-Wielgus też zalicza się do "ciemnego ludu"... wcale nie brzydzi się, że korzysta z programu 500+. A ma piątkę dzieci. Widzisz za kim kibicujesz?
Wystarczyło odciągnąć rząd PO od szpitali i ich sztuczne zadłużanie przerwano. Oczywiście dzięki "lepszej kaście" tzn. lekarzom tego dokonano. Najpierw przyznano niewiarygodne pensje za dyżury, gdzie za jeden dzień płacono lekarzowi tyle co pielęgniarce za CAŁY miesiąc?! Dzięki temu wygenerowano niebotyczne zadłużenie szpitali, by później zbyć je za symboliczną złotówkę "kolesiom" nowoczesnym PełOwiakom. Oczywiście długi przeszły na budżet. Ten mechanizm ładnie opisano na podstawie działań Grupy Nowy Szpital (GNS). I czy ... rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 13:10
0
Rzad pokazuje jaki ma stosunek do Polaków gdzie ich ma! Dali po 500 i ciemnota zgadza sie na wszystko,
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 12:51
0
żałosne. I co mam dawać jakimś syryczykom gdy ,,minister'' obcina leki polakom na raka ?
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 12:46
0
Także oczywiście jak co roku dam na wosp, popatrzcie ile sprzętu jest w szpitalach z tego grania. WOSP - tak trzymać!!!
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 12:34
0
Dam na wosp bo pomoc polskim szpitalom i dzieciom jest potrzebna.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 12:29
0
nie zabierajcie jurkowi słoika bo znowu wlezie na stół
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 1 1

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 1 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 8 7

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 6

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 11 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.

Turniej Purpurowej Róży

Turniej Purpurowej Róży 0 0

Waleczni wojownicy z Magicznych Ogrodów ogłaszają turniej, który ma rozstrzygnąć, która armia jest najsprawniejsza! Czy to zaszczytne miano przypadnie wojownikom dowodzonym przez Thoroda Raptora, czy może Bestiom Araga?

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt
21 lipca 2018, 20:00

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fani rolek i wrotek ponownie wyjadą w nocy na ulice miasta. Kolejną edycję NightSkating Lublin zaplanowano na sobotę. Tym razem przejażdżka będzie połączona z akcją charytatywną.

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka
22 lipca 2018, 12:00

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 lipca o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2018 w grze planszowej Neuroshima Hex. Chętni mogą zapisywać się do udziału od godz. 11.30 na miejscu.

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście 37 4

Milionowym klientem pochwalił się dzisiaj kompleks pływacki Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Pani Anna, która miała to szczęście, dostała rodzinny karnet do Aqua Lublin.

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy 0 1

W niedzielę zaczyna się Akcja św. Krzysztofa – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W ubiegłym roku dzięki przekazanym pieniądzom udało się spełnić prośby polskich misjonarzy w 30 krajach świata.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!