Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 stycznia 2003 r.
18:12
Edytuj ten wpis

Mówią o nim "dziecko szpitala”

Autor: Zdjęcie autora Ewa Stępień
Paweł podczas rehabilitacji szpitalnej. Dariusz Potrzyszcz, rehabilitant z DSK w Lublinie, ćwiczy z 
Paweł podczas rehabilitacji szpitalnej. Dariusz Potrzyszcz, rehabilitant z DSK w Lublinie, ćwiczy z 

Miał ciężki uraz głowy, brzucha, połamane nogi. Przeszedł czternaście operacji. Wszystko przez 18-letniego pirata drogowego, na którego drodze 8-letni Paweł znalazł się przypadkiem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tragedia rozegrała się 4 kwietnia 2001 roku. Była godzina siedemnasta. Rozpędzony młody motocyklista pędził przez wieś Sierskowola, niedaleko Ryk. Nagle zjechał na lewy pas. Akurat wtedy, gdy Paweł zamykał furtkę za ojcem, który wjechał na podwórko ciągnikiem. - Usłyszałem huk - o wydarzeniach opowiada nam ojciec chłopca. - Wybiegłem przerażony. Syn leżał na poboczu, tuż za furtką. Tamten mężczyzna podniósł się z ziemi. Wsiadł na motor i uciekł.
Chłopiec stracił przytomność. Ale żył. Sąsiad wezwał karetkę reanimacyjną. Przyjechała szybko. Lekarz zaintubował dziecko, wkładając mu przez gardło do tchawicy specjalną rurę, która wytwarzała sztuczny oddech. Na sygnale przewieziono chłopca do szpitala w Puławach. W ekspresowym tempie trafił na stół operacyjny.

Lekarze rozcięli czaszkę

Krwiak oraz wodniak wypełniony płynem mózgowo-rdzeniowym uciskały na mózg. Usunęli krwiaka. Aby pozbyć się wodniaka, założyli specjalny drenaż, który odprowadzał nadmiar płynu z czaszki. Obfitość tego płynu powodowała ucisk na mózg, grożąc zatrzymaniem wszystkich funkcji życiowych. I w efekcie śmiercią. Potem lekarze rozcięli brzuch. Wnętrze chłopca było spustoszone. Potłuczone jelita, wątroba, śledziona, płuca. Kolejny krwiak znaleźli w klatce piersiowej. Chłopiec miał połamane żebra, roztrzaskane kości udowe. Przez siedem dni leżał w Puławach. Jego stan nie poprawiał się. Przewieziono go więc na oddział intensywnej opieki medycznej w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Lublinie. Tam przecięto mu tchawicę. Włożono inną rurę, podłączoną do nowoczesnego sprzętu, który za niego oddychał. To tzw. zabieg tracheotomii. Żywiła go kroplówka. Po trzech tygodniach odzyskał przytomność. Samodzielnie złapał pierwszy oddech. Wtedy przetransportowano go do Kliniki Chirurgii tego szpitala. - Stan był bardzo poważny. Doszło do pourazowego wodogłowia mózgu - mówi prof. Jerzy Osemlak, kierownik Kliniki Chirurgii i Traumatologii DSK. - Wdało się zakażenie opon mózgowo-rdzeniowych i ogólne zakażenie całego organizmu. Miał silne bóle głowy. Trzeba było ciągle wymieniać drenaże, bo w jego mózgu gromadził się płyn. Przeprowadzaliśmy operację za operacją. Ponieważ dołączyły się także infekcje otrzewnej, trzy razy otwieraliśmy brzuch.
Czternastą operację 10-letni Paweł przeszedł 10 dni temu. I nareszcie jest dobra wiadomość. Płyn mózgowo-rdzeniowy już się nie gromadzi w jego czaszce. Nie ma zakażenia. Wszystko wskazuje na to, że po dwóch latach pobytu w szpitalu chłopiec wróci do domu, do normalnego życia. Choroba, operacja, zamknięcie w szpitalu, odseparowanie od innych ludzi zrobiły jednak swoje. - Jest spowolniały - ocenia prof. Osemlak. - Trochę zapóźniony jeśli chodzi o formę psychiczną. Poza telewizorem nie ma przecież żadnych przyjemności.

W najbliższych dniach wyjdzie

Opuści więzienie, którym dwa lata temu stała się dla niego szpitalna izolatka. Na drzwiach do niej jest napis reżim sanitarny. Oznacza to, że nikt oprócz lekarzy, pielęgniarek i taty nie może wchodzić do sali chłopca. Oznacza to, że od dwóch lat nie bawił się z innymi dziećmi, nie wychodził na korytarz szpitalny, nie mówiąc już o spacerach na świeżym powietrzu. Wczoraj pozwolono odwiedzić Pawła także nam. W kącie małej salki grał telewizor. Na łóżku siedział Paweł. Pilotem przełączał programy. Jego ogolona głowa zwracała uwagę. Na skórze widać było wyraźne ślady po wielokrotnych trepanacjach czaszki. Jeden pozostały opatrunek zabezpieczała czapeczka z gazy. - Dzień dobry - profesor podał rękę swojemu małemu pacjentowi. W izolatce zapadła cisza. Nowe twarze bardzo onieśmieliły chłopca. Spoglądał tylko dużymi, ciemnymi oczami. - Musi najpierw kogoś poznać, żeby coś powiedzieć - uśmiechnęła się do niego Dorota Chabrowska, zastępca pielęgniarki oddziałowej. - A jak pozna, to nawet dowcipy opowiada. Ale generalnie jest bardzo nieśmiały i cichy. Bardzo dużo przeszedł.
- Zobaczymy, jak się dzisiaj sprawy mają - profesor zaczął badać głowę pacjenta. Potem podciągnął bluzkę jego pidżamy. Brzuch Pawła pokrywały blizny pooperacyjne. - Dobrze się czuję - chłopiec cicho wypowiedział pierwsze słowa. - Jak dobrze, to pójdziesz już do domu - odpowiedział profesor. Paweł uśmiechnął się szeroko i pokiwał potakująco głową.

Co będzie z kierowcą, który potrącił chłopca?

Bogusław Dziadosz, komendant powiatowy policji w Rykach: Po wypadku wszczęliśmy dochodzenie. Ustaliliśmy, że kierujący motocyklem mężczyzna zjechał na lewy pas jezdni i potrącił pieszego. Poszkodowanym był ośmioletni chłopiec. Sprawca został zatrzymany. Sprawę przejęła prokuratura w Puławach.
Marta Romańska, prokurator rejonowy w Puławach: W marcu ubiegłego roku skierowaliśmy akt oskarżenia do sądu przeciw kierowcy, który spowodował wypadek i uciekł z miejsca zdarzenia. Takie przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 12 lat.
Mariusz Jaroszyński, asesor Sądu Rejonowego w Puławach: Pierwsza rozprawa odbędzie się najprawdopodobniej w kwietniu. Jednak ostateczny termin rozpoczęcia procesu zostanie wyznaczony w lutym.

Pozostałe informacje

Tydzień z biblioteką
Wydarzenie
8 maja 2025, 10:00

Tydzień z biblioteką

Po raz dwudziesty, w dniach 8-15 maja, odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Lubię Tu Być”.

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie
galeria

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie

Takiej placówki w gminie Zwierzyniec nie było. Już jest i oficjalnie rozpoczął działalność pierwszy żłobek. Berek, bo tak się nazywa, powstał w Wywłoczce. Uruchomiono go dzięki dotacji z Krajowego Planu Odbudowy.

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK
11 maja 2025, 19:00

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK

Wielce emocjonująca podróż w czasie czeka na widzów spektaklu „Koronacja” – spektakularnego widowiska historycznego, opowiadającego o Bolesławie Chrobrym i jego zmaganiach o koronę królewską. Spektakl zostanie wystawiony w lubelskim CSK. Wstęp wolny!

Magdalena Biejat podczas wtorkowego spotkania wyborczego w Katowicach

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Biejat zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa

Wszystko zaczęlo się od jej pytania podczas debaty. Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat poinformowała, że złoży w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Karola Nawrockiego w związku ze sprawą mieszkania w Gdańsku.

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego
galeria

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski gościł najlepszych sportowców z regionu. Na stypendia województwo przeznaczyło milion złotych.

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Mnóstwo wydarzeń i mnóstwo pomysłów. Za miesiąc czeka nas Noc Kultury w Lublinie. A podczas niej nie zabraknie muzyki. Kto i gdzie zagra podczas 19. edycji lubelskiej Noc Kultury?

Trwa budowa S19
RAPORT
film

S19 Lublin – Lubartów w budowie, czyli miliony ton ziemi i bitumu

Codziennie rano 450 osób stawia się na budowie drogi ekspresowej Lublin – Lubartów. 150 jednostek różnego rodzaju sprzętu kopie, przesuwa, przewozi lub wierci w ziemi. Efekt końcowy tych wszystkich prac zobaczymy pod koniec 2027 roku. Na ten odcinek S19 kierowcy czekają od lat, a mieszkańcy Niemiec odliczają dni do końca tej inwestycji.

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety
galeria

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują za 3 dni. Zostały jeszcze ostanie bilety na piątek lub sobotę. Kto pierwszy, ten lepszy.

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)
galeria
film

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)

Tylko na ten zwiastun czekało więcej ludzi niż na premiery innych gier w ogóle. Wreszcie jest nowy zwiastun gry Grand Theft Auto VI.

Filip Put

Filip Put: Lublin długo czekał na fazę play-off

PGE Start Lublin dzięki pokonaniu Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski awansował do fazy play-off. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami koszykarzy "czerwono-czarnych"

Maturzyści z III LO im. F. D. Kniaźnina w Puławach w dobrych nastrojach po dwóch pierwszych egzaminach
matura 2025

Matematyka z matematyki: zero zaskoczeń. Licealiści pewni swego

Dzisiaj maturzyści w całym kraju mierzyli się z królową nauk. Jak egzamin z matematyki oceniają abiturienci z puławskich szkół średnich? Zdecydowana większość jest dobrej myśli. Przeważają opinie mówiące o tym, że było łatwo.

Piotr Adamczyk jako Olgierd Paderewski "Paberborn" w serialu Langer
film

Langer: serial na podstawie powieści Remigiusza Mroza ma zwiastun i datę premiery (wideo)

W roli głównej – czyli Piotra Langera wystąpił Jakub Gierszał. Partnerują mu: Julia Pietrucha, Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska. A wszystkich zobaczymy już maju.

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi
galeria

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi

Maturzyści piszący we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością funkcji i ich własności oraz ciągów liczbowych.

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Rozwój technologii przemysłowych sprawia, że dziś coraz większą wagę przywiązuje się także do bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele mówi się o szkodliwości działania pyłów przemysłowych – stanowiących jeden z nadrzędnych skutków wielu procesów przemysłowych, których długotrwała obecność w powietrzu może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia efektywności całej produkcji czy trwałości maszyn, lecz także znacznego pogorszenia się zdrowia pracowników.

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Co do zasady, Camlocki powstały do tego, aby znacząco usprawniać przesył substancji płynnych oraz gazów pomiędzy zbiornikami. Ich rola w wielu zakładach specjalistycznych jest nieoceniona, ale tylko w momencie, kiedy Kamloki używane są zgodnie ze sztuką.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

46,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty