Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 stycznia 2003 r.
18:12
Edytuj ten wpis

Mówią o nim "dziecko szpitala”

Autor: Zdjęcie autora Ewa Stępień
0 0 A A
Paweł podczas rehabilitacji szpitalnej. Dariusz Potrzyszcz, rehabilitant z DSK w Lublinie, ćwiczy z 
Paweł podczas rehabilitacji szpitalnej. Dariusz Potrzyszcz, rehabilitant z DSK w Lublinie, ćwiczy z 

Miał ciężki uraz głowy, brzucha, połamane nogi. Przeszedł czternaście operacji. Wszystko przez 18-letniego pirata drogowego, na którego drodze 8-letni Paweł znalazł się przypadkiem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tragedia rozegrała się 4 kwietnia 2001 roku. Była godzina siedemnasta. Rozpędzony młody motocyklista pędził przez wieś Sierskowola, niedaleko Ryk. Nagle zjechał na lewy pas. Akurat wtedy, gdy Paweł zamykał furtkę za ojcem, który wjechał na podwórko ciągnikiem. - Usłyszałem huk - o wydarzeniach opowiada nam ojciec chłopca. - Wybiegłem przerażony. Syn leżał na poboczu, tuż za furtką. Tamten mężczyzna podniósł się z ziemi. Wsiadł na motor i uciekł.
Chłopiec stracił przytomność. Ale żył. Sąsiad wezwał karetkę reanimacyjną. Przyjechała szybko. Lekarz zaintubował dziecko, wkładając mu przez gardło do tchawicy specjalną rurę, która wytwarzała sztuczny oddech. Na sygnale przewieziono chłopca do szpitala w Puławach. W ekspresowym tempie trafił na stół operacyjny.

Lekarze rozcięli czaszkę

Krwiak oraz wodniak wypełniony płynem mózgowo-rdzeniowym uciskały na mózg. Usunęli krwiaka. Aby pozbyć się wodniaka, założyli specjalny drenaż, który odprowadzał nadmiar płynu z czaszki. Obfitość tego płynu powodowała ucisk na mózg, grożąc zatrzymaniem wszystkich funkcji życiowych. I w efekcie śmiercią. Potem lekarze rozcięli brzuch. Wnętrze chłopca było spustoszone. Potłuczone jelita, wątroba, śledziona, płuca. Kolejny krwiak znaleźli w klatce piersiowej. Chłopiec miał połamane żebra, roztrzaskane kości udowe. Przez siedem dni leżał w Puławach. Jego stan nie poprawiał się. Przewieziono go więc na oddział intensywnej opieki medycznej w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Lublinie. Tam przecięto mu tchawicę. Włożono inną rurę, podłączoną do nowoczesnego sprzętu, który za niego oddychał. To tzw. zabieg tracheotomii. Żywiła go kroplówka. Po trzech tygodniach odzyskał przytomność. Samodzielnie złapał pierwszy oddech. Wtedy przetransportowano go do Kliniki Chirurgii tego szpitala. - Stan był bardzo poważny. Doszło do pourazowego wodogłowia mózgu - mówi prof. Jerzy Osemlak, kierownik Kliniki Chirurgii i Traumatologii DSK. - Wdało się zakażenie opon mózgowo-rdzeniowych i ogólne zakażenie całego organizmu. Miał silne bóle głowy. Trzeba było ciągle wymieniać drenaże, bo w jego mózgu gromadził się płyn. Przeprowadzaliśmy operację za operacją. Ponieważ dołączyły się także infekcje otrzewnej, trzy razy otwieraliśmy brzuch.
Czternastą operację 10-letni Paweł przeszedł 10 dni temu. I nareszcie jest dobra wiadomość. Płyn mózgowo-rdzeniowy już się nie gromadzi w jego czaszce. Nie ma zakażenia. Wszystko wskazuje na to, że po dwóch latach pobytu w szpitalu chłopiec wróci do domu, do normalnego życia. Choroba, operacja, zamknięcie w szpitalu, odseparowanie od innych ludzi zrobiły jednak swoje. - Jest spowolniały - ocenia prof. Osemlak. - Trochę zapóźniony jeśli chodzi o formę psychiczną. Poza telewizorem nie ma przecież żadnych przyjemności.

W najbliższych dniach wyjdzie

Opuści więzienie, którym dwa lata temu stała się dla niego szpitalna izolatka. Na drzwiach do niej jest napis reżim sanitarny. Oznacza to, że nikt oprócz lekarzy, pielęgniarek i taty nie może wchodzić do sali chłopca. Oznacza to, że od dwóch lat nie bawił się z innymi dziećmi, nie wychodził na korytarz szpitalny, nie mówiąc już o spacerach na świeżym powietrzu. Wczoraj pozwolono odwiedzić Pawła także nam. W kącie małej salki grał telewizor. Na łóżku siedział Paweł. Pilotem przełączał programy. Jego ogolona głowa zwracała uwagę. Na skórze widać było wyraźne ślady po wielokrotnych trepanacjach czaszki. Jeden pozostały opatrunek zabezpieczała czapeczka z gazy. - Dzień dobry - profesor podał rękę swojemu małemu pacjentowi. W izolatce zapadła cisza. Nowe twarze bardzo onieśmieliły chłopca. Spoglądał tylko dużymi, ciemnymi oczami. - Musi najpierw kogoś poznać, żeby coś powiedzieć - uśmiechnęła się do niego Dorota Chabrowska, zastępca pielęgniarki oddziałowej. - A jak pozna, to nawet dowcipy opowiada. Ale generalnie jest bardzo nieśmiały i cichy. Bardzo dużo przeszedł.
- Zobaczymy, jak się dzisiaj sprawy mają - profesor zaczął badać głowę pacjenta. Potem podciągnął bluzkę jego pidżamy. Brzuch Pawła pokrywały blizny pooperacyjne. - Dobrze się czuję - chłopiec cicho wypowiedział pierwsze słowa. - Jak dobrze, to pójdziesz już do domu - odpowiedział profesor. Paweł uśmiechnął się szeroko i pokiwał potakująco głową.

Co będzie z kierowcą, który potrącił chłopca?

Bogusław Dziadosz, komendant powiatowy policji w Rykach: Po wypadku wszczęliśmy dochodzenie. Ustaliliśmy, że kierujący motocyklem mężczyzna zjechał na lewy pas jezdni i potrącił pieszego. Poszkodowanym był ośmioletni chłopiec. Sprawca został zatrzymany. Sprawę przejęła prokuratura w Puławach.
Marta Romańska, prokurator rejonowy w Puławach: W marcu ubiegłego roku skierowaliśmy akt oskarżenia do sądu przeciw kierowcy, który spowodował wypadek i uciekł z miejsca zdarzenia. Takie przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 12 lat.
Mariusz Jaroszyński, asesor Sądu Rejonowego w Puławach: Pierwsza rozprawa odbędzie się najprawdopodobniej w kwietniu. Jednak ostateczny termin rozpoczęcia procesu zostanie wyznaczony w lutym.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty