Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 listopada 2021 r.
20:33

Budowy ulic, stadion i dworzec. Projekt budżetu Lublina na 2022 rok

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
24 2 A A

Poznaliśmy projekt budżetu Lublina na przyszły rok. W kasie ma być mniej funduszy niż w tym roku. Lwią część pieniędzy przeznaczonych na inwestycje ma pochłonąć budowa dworca. Wygospodarowane mają być też pieniądze na podwyżki dla miejskich pracowników. Dług Lublina znowu wzrośnie do rekordowego poziomu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do poniedziałku prezydent miał czas na przedstawienie wstępnego planu dochodów i wydatków miasta na przyszły rok. Z tego projektu jasno wynika, że w kasie ma być mniej pieniędzy. Spodziewane dochody budżetu miasta to ponad 2 miliardy 459 mln zł, czyli o 11,5 proc. mniej od przewidywanych wpływów w roku bieżącym.

Wydamy więcej niż mamy

– Przyszłoroczny budżet Lublina jest jednym z najtrudniejszych w historii samorządu. Do niekorzystnych konsekwencji finansowych wynikających ze zmian wprowadzonych przez rząd w systemie podatkowym w 2019 r. dołączyły ustawowe zmiany wprowadzone w tzw. Polskim Ładzie – stwierdza prezydent Krzysztof Żuk. – Dodatkowo sytuację pogarsza galopująca inflacja oraz trwająca pandemia COVID-19.

Już tradycyjnie Ratusz planuje, że wydatki będą większe od dochodów. W przyszłym roku mają wynieść niemal 2 miliardy 667 mln zł. To o prawie 3,5 proc. mniej od kwoty spodziewanej w tym roku. Żeby wydać więcej niż się ma, trzeba pożyczyć. Ratusz zakłada, że do końca przyszłego roku dług miejskiej kasy osiągnie niemal 1 miliard 814 milionów złotych.

– W 2022 roku łączna kwota przypadających do spłaty rat kredytów, pożyczek i wykupu obligacji przychodowych wraz z wydatkami na obsługę długu stanowić będzie kwotę 164 396 732,09 zł – czytamy w projekcie budżetu.

Na to trafią pieniądze

Jak zwykle najwięcej pieniędzy (ponad 952 mln zł) trafi na oświatę, która pochłonie niemal 36 proc. pieniędzy z miejskiej kasy. Dużo kosztować będzie również komunikacja: na sam zakup usług przewozowych miasto zamierza wydać 183 mln zł (z czego 170 mln zł trafi do MPK). Wynagrodzenia pracowników Urzędu Miasta Lublin pochłoną niemal 92,9 mln zł, a diety miejskich radnych prawie 1,6 mln zł.

Dużą część pieniędzy przeznaczonych na inwestycje (łącznie to 464,7 mln zł) pochłonie budowa nowego dworca, na którą Ratusz rezerwuje ponad 178,5 mln zł. Kolejnym dużym wydatkiem miasta (20,7 mln zł) będzie rozbudowa podstawówki na Felinie, zaś dobudowa segmentu przedszkolnego przy Sławinkowskiej ma pochłonąć 11,5 mln zł. Na liście szkolnych inwestycji jest również przystosowanie parteru VII LO przy Farbiarskiej na potrzeby przedszkola (6,7 mln zł), a ponad 7,4 mln zł pochłonie budowa sali gimnastycznej dla I LO.

Niemal 17,8 mln zł ma kosztować w przyszłym roku budowa biurowca Urzędu Miasta przy Leszczyńskiego 20. To nie będzie jeszcze koniec wydatków, budowa dopiero się zacznie, a obiekt ma być gotowy w roku 2023.

Lista jest znacznie dłuższa

Prezydencki projekt uwzględnia ponadto rozpoczęcie budowy nowych bloków z mieszkaniami komunalnymi na Felinie (na ten cel miasto ma zarezerwować 2 mln zł) oraz rozpoczęcie budowy nowego bloku w miejscu starych budynków przy Wrońskiej 5 (pula przyszłorocznych wydatków to skromne 50 tys. zł). Miasto rezerwuje też 300 tys. zł na remont oficyny kamienicy przy Lubartowskiej 27.

W budżecie znalazły się ponadto pieniądze (900 tys. zł) na opracowanie dokumentacji przebudowy gmachu Astorii na rogu Al. Racławickich i ul. Lipowej. 700 tys. zł ma być zarezerwowane na dokumentację projektową niezbędną do renowacji Trybunału Koronnego, z którego fasady plastrami złazi tynk. Natomiast 500 tys. zł jest rezerwowane na „wykonanie projektu budowlano-wykonawczego” przebudowy Domu Kultury Kolejarza na siedzibę Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży.

W projekcie przyszłorocznego budżetu Lublina jest też 1,8 mln zł na budowę cmentarza przy ul. Zelwerowicza. Z kolei na cmentarzu na Majdanku mają powstać nowe alejki (400 tys. zł) i kolumbarium (250 tys. zł).

Jedni czekają, drudzy zobaczą

Pod znakiem zapytania jest wyczekiwana przez mieszkańców rozbudowa ul. Raszyńskiej, na którą Ratusz zamierza zarezerwować 750 tys. zł. Prezydent zastrzega jednak, że prace zaczną się pod warunkiem, że miasto zdobędzie na ten cel dotację z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Za pieniądze z tego programu (już przyznane) miasto zamierza zbudować w przyszłym roku ul. Wapowskiego, Oczki, Brata Alberta, Kuncewiczowej oraz drogę między ul. Milenijną a Szeligowskiego. Planowana jest też rozbudowa ulicy Bliskiej i Skowronkowej.

Do projektu budżetu wpisane zostały również inwestycje planowane w ramach tzw. inicjatywy lokalnej: budowa ul. Leszka i Ziemowita, budowa ul. Siewierzan oraz budowa dwóch dróg w rejonie ul. Turystycznej i Hajdowskiej.

A co z kasą dla żużlowców?

Lubelska drużyna żużlowa znowu może liczyć na pieniądze z miejskiej kasy, chociaż nie takie, o jakie prosili członkowie Klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka, którzy apelowali o przeznaczenie na ten cel 4 mln zł. Prezydent zaproponował, by na promocję miasta poprzez sport (głównie podczas zawodów żużlowych) zarezerwować w budżecie Lublina kwotę 2,7 mln zł.

Ponadto w projekcie budżetu uwzględniona została kwota 1,8 mln zł na projektowanie nowego stadionu żużlowego koło ul. Krochmalnej.

Podwyżki dla pracowników

Prezydent zakłada, że w przyszłym roku podniesie wynagrodzenia miejskim pracownikom. I nie chodzi tu wyłącznie o wzrost płacy minimalnej do kwoty 3010 zł brutto na etat, co będzie kosztować miejską kasę 9,8 mln zł. Ratusz postanowił podnieść płace także innym pracownikom (przeciętnie o 200 zł na etat od 1 stycznia 2022 r.), na co miasto wyłoży 16,4 mln zł.

– W planowanych kwotach nie uwzględniono podwyżek dla pracowników pedagogicznych oraz dla pracowników jednostek w których podwyżki zostały zrealizowane w 2021 roku – czytamy w projekcie budżetu na przyszły rok.

Kasa na budżet obywatelski

W kasie miasta na rok 2022 ma się znaleźć 12,5 mln zł na realizację projektów budżetu obywatelskiego, które wygrały w jesiennym głosowaniu mieszkańców.

Ratusz obiecuje również pieniądze (łącznie 3,7 mln zł) na dziewięć spośród zaległych projektów budżetu obywatelskiego.

  • budowa szatni na stadionie Sygnału,
  • miejsce spotkań na Sławinku,
  • remont szkolnego boiska przy Lotniczej,
  • odnowa placu zabaw w przedszkolu przy Spokojnej,
  • oświetlenie boisk „budowlanki” przy Słowiczej,
  • budowa „parku Centralnego” na Felinie,
  • utwardzenie terenu boiska do koszykówki na Węglinie Południowym,
  • urządzenie siłowni i placu zabaw przy ul. Węglarza i placu zabaw przy Bluszczowej.

Na co jeszcze ma wystarczyć

Ponad 15,4 mln zł miasto zamierza wydać na objęcie akcji w Porcie Lotniczym Lublin. 2,9 mln zł na obsługę systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego. 1,1 mln zł ma kosztować utrzymanie fontann multimedialnych na pl. Litewskim (wraz ze stacją transformatorową) i fontanny w parku Ludowym.

– W projekcie budżetu na 2022 rok zaplanowano również środki m.in. na: przebudowę pomieszczeń przy ul. Herberta pod funkcję domu kultury, przebudowę skweru pomiędzy blokami przy ul. Montażowej 10 i 12 oraz ul. Motorowej 9 oraz kontynuację budowy oświetlenia w dzielnicy Tatary i zakończenie budowy obiektu szatniowo-szkoleniowego przy ul. Magnoliowej – wylicza Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Teraz czas dla radnych

Już pojutrze projektem budżetu zajmą się miejscy radni, którzy do 26 listopada będą mogli wnioskować (na posiedzeniach komisji) o zmiany na liście dochodów i wydatków. Do 29 listopada prezydent powinien dostać listę wszystkich wniosków wraz z opinią Komisji Budżetowo-Ekonomicznej. Ostateczne głosowanie Rady Miasta nad budżetem planowane jest na 16 grudnia.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
9euro-_-dance6. / 15 listopada 2021 r. o 21:11
A kiedy będzie przebudowa południowego odcinka ul. Zana? Przecież jezdnia na tym odcinku to istne rodeo dla pasażerów osobówek jak i autobusów, koleiny na koleinach. Już czas najwyższy wygładzić nowym asfaltem, buspasy na południowym odcinku ul. Zana są zaś niepotrzebne, tam dużego ruchu nie ma a i linii autobusowych dużo nie jeździ, należy zrobić także nowe trakty pieszo-rowerowe po jednej stronie lub po dwóch( jeśli się da). Obecne chodniki po obydwu stronach południowego odcinka ul. Zana wyglądają koszmarnie. Potrzebna jest także przebudowa ul. Sowińskiego i Głębokiej( skoro zrobiono al. Racławickie i ul. Lipową). Na Sowińskiego część drzew przydrożnych może być usunięta, bo ta ulica jest zarośnięta jak puszcza, do przesady. O buspasach można pomyśleć na ul. Sowińskiego jak najbardziej, nowe trakty pieszo-rowerowe też powinny się pojawić( przynajmniej po jednej stronie, jeśli się po obydwu by nie udało). Nie widzę zaś sensu w tym aby poprowadzić trakcję trolejbusową nad ul. Sowińskiego. Jeśli chodzi o ul. Głęboką - nowa nawierzchnia byłaby zasadna, buspasy byłyby dobre, bo tam jeżdżą dość często trolejbusowe linie, no i zrobić trakty pieszo-rowerowe( przynajmniej po jednej stronie jezdni jak się nie da po dwóch), bo na ul. Głębokiej chyba tego brakuje. W każdym bądź razie za ul. Głęboką i Sowińskiego powinno się wziąć miasto, bo to też ulice położone w ścisłym centrum, trzeba je odnowić.
A kiedy będzie przebudowa południowego odcinka ul. Zana? Przecież jezdnia na tym odcinku to istne rodeo dla pasażerów osobówek jak i autobusów, koleiny na koleinach. Już czas najwyższy wygładzić nowym asfaltem, buspasy na południowym odcinku ul. Zana są zaś niepotrzebne, tam dużego ruchu nie ma a i linii autobusowych dużo nie jeździ, należy zrobić także nowe trakty pieszo-rowerowe po jednej stronie lub po dwóch( jeśli się da). Obecne chodniki po obydwu stronach południowego odcinka ul. Zana wyglądają koszmarnie. Potrzebna jest także przebudo... rozwiń
Avatar
latif / 15 listopada 2021 r. o 21:01
Hmmmmmmmm.
Avatar
9euro-_-dance6. / 15 listopada 2021 r. o 21:11
A kiedy będzie przebudowa południowego odcinka ul. Zana? Przecież jezdnia na tym odcinku to istne rodeo dla pasażerów osobówek jak i autobusów, koleiny na koleinach. Już czas najwyższy wygładzić nowym asfaltem, buspasy na południowym odcinku ul. Zana są zaś niepotrzebne, tam dużego ruchu nie ma a i linii autobusowych dużo nie jeździ, należy zrobić także nowe trakty pieszo-rowerowe po jednej stronie lub po dwóch( jeśli się da). Obecne chodniki po obydwu stronach południowego odcinka ul. Zana wyglądają koszmarnie. Potrzebna jest także przebudowa ul. Sowińskiego i Głębokiej( skoro zrobiono al. Racławickie i ul. Lipową). Na Sowińskiego część drzew przydrożnych może być usunięta, bo ta ulica jest zarośnięta jak puszcza, do przesady. O buspasach można pomyśleć na ul. Sowińskiego jak najbardziej, nowe trakty pieszo-rowerowe też powinny się pojawić( przynajmniej po jednej stronie, jeśli się po obydwu by nie udało). Nie widzę zaś sensu w tym aby poprowadzić trakcję trolejbusową nad ul. Sowińskiego. Jeśli chodzi o ul. Głęboką - nowa nawierzchnia byłaby zasadna, buspasy byłyby dobre, bo tam jeżdżą dość często trolejbusowe linie, no i zrobić trakty pieszo-rowerowe( przynajmniej po jednej stronie jezdni jak się nie da po dwóch), bo na ul. Głębokiej chyba tego brakuje. W każdym bądź razie za ul. Głęboką i Sowińskiego powinno się wziąć miasto, bo to też ulice położone w ścisłym centrum, trzeba je odnowić.
A kiedy będzie przebudowa południowego odcinka ul. Zana? Przecież jezdnia na tym odcinku to istne rodeo dla pasażerów osobówek jak i autobusów, koleiny na koleinach. Już czas najwyższy wygładzić nowym asfaltem, buspasy na południowym odcinku ul. Zana są zaś niepotrzebne, tam dużego ruchu nie ma a i linii autobusowych dużo nie jeździ, należy zrobić także nowe trakty pieszo-rowerowe po jednej stronie lub po dwóch( jeśli się da). Obecne chodniki po obydwu stronach południowego odcinka ul. Zana wyglądają koszmarnie. Potrzebna jest także przebudo... rozwiń
Avatar
latif / 15 listopada 2021 r. o 21:01
Hmmmmmmmm.
Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna - Legionovia Legionowo 2:2. Dali szansę klubowej młodzieży

Górnik Łęczna - Legionovia Legionowo 2:2. Dali szansę klubowej młodzieży

Górnik Łęczna w piątek poza sparingiem z Motorem Lublin zmierzył się jeszcze z Legionovią Legionowo. Skład desygnowany do gry przeciwko ekipie z trzeciej ligi zagrał na remis 2:2, a jedną z bramek dla zielono-czarnych strzelił 15-letni Michał Wachowicz

Studniówka Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Lublinie. Zdjęcia
galeria

Studniówka Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Lublinie. Zdjęcia

Uczniowie kolejnej szkoły ponadpodstawowej w Lublinie zaczęli odliczanie do matury. To LO Paderewski.

Włodzimierz Czarzasty twardo. Liderzy Lewicy chcą dymisji Przemysława Czarnka

Włodzimierz Czarzasty twardo. Liderzy Lewicy chcą dymisji Przemysława Czarnka

Lider Nowej Lewicy zaapelował do całej opozycji o przedyskutowanie zgłoszenia wotum nieufności wobec ministra Przemysława Czarnka. Chodzi o aferę dotyczącą milionowych dotacji dla organizacji pozarządowych związanych z PiS na zakup nieruchomości. Jednocześnie Włodzimierz Czarzasty poinformował o porozumieniu z prezydentem Lublina.

Demolka w meczu na szczycie. MKS Funfloor rozbity w Lubinie 24:38

Demolka w meczu na szczycie. MKS Funfloor rozbity w Lubinie 24:38

Nie było niespodzianki w meczu na szczycie PGNiG Superligi kobiet. Zdecydowany lider tabeli nie miał najmniejszych problemów z pokonaniem drugiej drużyny. Wyrównana walka toczyła się tak naprawdę przez 10 minut. Od stanu 5:5 Zagłębie Lubin zdobyło jednak sześć bramek z rzędu i już do przerwy prowadziło aż 19:9. Ostatecznie „Miedziowie” rozbiły MKS FunFloor 38:24.

Balony, wstęga i ksiądz. Tak otwarto pracownię komputerową w LO w Lublinie. Zdjęcia
galeria

Balony, wstęga i ksiądz. Tak otwarto pracownię komputerową w LO w Lublinie. Zdjęcia

W V Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie powstały dwie nowe pracownie informatyczne. Uczniowie mają do dyspozycji 36 stanowisk komputerowych.

Światowy Dzień Mokradeł czyli na UMCS nie tylko naukowo o bagnach. Zdjęcia
galeria

Światowy Dzień Mokradeł czyli na UMCS nie tylko naukowo o bagnach. Zdjęcia

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie już po raz szósty wiązł udział w Światowym Dniu Mokradeł. Święto było okazją do przedstawienia globalnej akcji edukacyjnej, która ukazuje problemy ochrony tych ważnych, a zarazem wyjątkowych dla ludzi i przyrody, ekosystemów.

Lublin będzie dopłacał do in vitro. Miasto szuka kliniki dla 150 par

Lublin będzie dopłacał do in vitro. Miasto szuka kliniki dla 150 par

150 par z Lublina do końca 2025 roku będzie mogło skorzystać z dopłat do zabiegów leczenia niepłodności metodą in vitro. Ratusz ogłosił właśnie konkurs na realizację programu polityki zdrowotnej w tym zakresie.

Kacper Wełniak (Motor Lublin): Zawsze było widać, że Kuba Kiwior ma wielki potencjał

Kacper Wełniak (Motor Lublin): Zawsze było widać, że Kuba Kiwior ma wielki potencjał

Rozmowa z Kacprem Wełniakiem, nowym napastnikiem Motoru Lublin

To może być hit. "Nowy wspaniały świat". W sobotę premiera w teatrze im. Osterwy
galeria

To może być hit. "Nowy wspaniały świat". W sobotę premiera w teatrze im. Osterwy

W sobotę, 4 lutego o godz. 19 na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie zadebiutuje spektakl „Nowy wspaniały świat” w reżyserii Piotra Ratajczaka. To adaptacja słynnej powieści Aldousa Huxleya.

Startuje nowy cykl spacerów po Lublinie. Gdzie i jak kupić bilety
4 lutego 2023, 0:00

Startuje nowy cykl spacerów po Lublinie. Gdzie i jak kupić bilety

Startuje kolejna edycja cyklu spacerów organizowanych przez Lokalną Organizację Turystyczną Metropolia Lublin. Mieszkańcy i turyści będą mogli odkrywać uroki Lublina z przewodnikami.

Padwa Zamość zaczyna domowy maraton

Padwa Zamość zaczyna domowy maraton

Po raz pierwszy w tym roku kibice w Zamościu będą mieli okazję zobaczyć swoich pupili w akcji. KPR Padwa podejmie w sobotę MKS Wieluń. Początek meczu zaplanowano na godz. 18.

Lublin wystąpi w dwóch produkcjach Netflixa. Jedna z nich to remake „Znachora”. Zdjęcia
galeria

Lublin wystąpi w dwóch produkcjach Netflixa. Jedna z nich to remake „Znachora”. Zdjęcia

Za dwa tygodnie premierę będzie miał „Dziewczyna i kosmonauta”. To serial Netflixa, do którego sceny powstawały w Lublinie. Trwają też prace nad nową wersją „Znachora”.

Takiego Lublina nie widzieliście. Najlepsze zdjęcia w konkursie turystycznym
galeria

Takiego Lublina nie widzieliście. Najlepsze zdjęcia w konkursie turystycznym

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna po raz VI zorganizowała konkurs fotograficzny #LublinTravel. Znamy jego zwycięzców.

Rozgrywki Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu mają za sobą przedostatnią serię spotkań

Rozgrywki Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu mają za sobą przedostatnią serię spotkań

Nadal nie znamy mistrza w Olimp Lidze Oldbojów. Od kilku tygodni lider Progres Lublin prowadzi korespondencyjny pojedynek z obrońcami tytułu czyli Dywanami Łuszczów.

Ostrzeżenie IMGW dla lubelskiego. To będzie trudna noc

Ostrzeżenie IMGW dla lubelskiego. To będzie trudna noc

IMGW wydali alert pogodowy dla 14 powiatów województwa lubelskiego. Chodzi o sytuację w nocy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty