Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 listopada 2021 r.
20:33

Budowy ulic, stadion i dworzec. Projekt budżetu Lublina na 2022 rok

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
24 2 A A

Poznaliśmy projekt budżetu Lublina na przyszły rok. W kasie ma być mniej funduszy niż w tym roku. Lwią część pieniędzy przeznaczonych na inwestycje ma pochłonąć budowa dworca. Wygospodarowane mają być też pieniądze na podwyżki dla miejskich pracowników. Dług Lublina znowu wzrośnie do rekordowego poziomu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do poniedziałku prezydent miał czas na przedstawienie wstępnego planu dochodów i wydatków miasta na przyszły rok. Z tego projektu jasno wynika, że w kasie ma być mniej pieniędzy. Spodziewane dochody budżetu miasta to ponad 2 miliardy 459 mln zł, czyli o 11,5 proc. mniej od przewidywanych wpływów w roku bieżącym.

Wydamy więcej niż mamy

– Przyszłoroczny budżet Lublina jest jednym z najtrudniejszych w historii samorządu. Do niekorzystnych konsekwencji finansowych wynikających ze zmian wprowadzonych przez rząd w systemie podatkowym w 2019 r. dołączyły ustawowe zmiany wprowadzone w tzw. Polskim Ładzie – stwierdza prezydent Krzysztof Żuk. – Dodatkowo sytuację pogarsza galopująca inflacja oraz trwająca pandemia COVID-19.

Już tradycyjnie Ratusz planuje, że wydatki będą większe od dochodów. W przyszłym roku mają wynieść niemal 2 miliardy 667 mln zł. To o prawie 3,5 proc. mniej od kwoty spodziewanej w tym roku. Żeby wydać więcej niż się ma, trzeba pożyczyć. Ratusz zakłada, że do końca przyszłego roku dług miejskiej kasy osiągnie niemal 1 miliard 814 milionów złotych.

– W 2022 roku łączna kwota przypadających do spłaty rat kredytów, pożyczek i wykupu obligacji przychodowych wraz z wydatkami na obsługę długu stanowić będzie kwotę 164 396 732,09 zł – czytamy w projekcie budżetu.

Na to trafią pieniądze

Jak zwykle najwięcej pieniędzy (ponad 952 mln zł) trafi na oświatę, która pochłonie niemal 36 proc. pieniędzy z miejskiej kasy. Dużo kosztować będzie również komunikacja: na sam zakup usług przewozowych miasto zamierza wydać 183 mln zł (z czego 170 mln zł trafi do MPK). Wynagrodzenia pracowników Urzędu Miasta Lublin pochłoną niemal 92,9 mln zł, a diety miejskich radnych prawie 1,6 mln zł.

Dużą część pieniędzy przeznaczonych na inwestycje (łącznie to 464,7 mln zł) pochłonie budowa nowego dworca, na którą Ratusz rezerwuje ponad 178,5 mln zł. Kolejnym dużym wydatkiem miasta (20,7 mln zł) będzie rozbudowa podstawówki na Felinie, zaś dobudowa segmentu przedszkolnego przy Sławinkowskiej ma pochłonąć 11,5 mln zł. Na liście szkolnych inwestycji jest również przystosowanie parteru VII LO przy Farbiarskiej na potrzeby przedszkola (6,7 mln zł), a ponad 7,4 mln zł pochłonie budowa sali gimnastycznej dla I LO.

Niemal 17,8 mln zł ma kosztować w przyszłym roku budowa biurowca Urzędu Miasta przy Leszczyńskiego 20. To nie będzie jeszcze koniec wydatków, budowa dopiero się zacznie, a obiekt ma być gotowy w roku 2023.

Lista jest znacznie dłuższa

Prezydencki projekt uwzględnia ponadto rozpoczęcie budowy nowych bloków z mieszkaniami komunalnymi na Felinie (na ten cel miasto ma zarezerwować 2 mln zł) oraz rozpoczęcie budowy nowego bloku w miejscu starych budynków przy Wrońskiej 5 (pula przyszłorocznych wydatków to skromne 50 tys. zł). Miasto rezerwuje też 300 tys. zł na remont oficyny kamienicy przy Lubartowskiej 27.

W budżecie znalazły się ponadto pieniądze (900 tys. zł) na opracowanie dokumentacji przebudowy gmachu Astorii na rogu Al. Racławickich i ul. Lipowej. 700 tys. zł ma być zarezerwowane na dokumentację projektową niezbędną do renowacji Trybunału Koronnego, z którego fasady plastrami złazi tynk. Natomiast 500 tys. zł jest rezerwowane na „wykonanie projektu budowlano-wykonawczego” przebudowy Domu Kultury Kolejarza na siedzibę Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży.

W projekcie przyszłorocznego budżetu Lublina jest też 1,8 mln zł na budowę cmentarza przy ul. Zelwerowicza. Z kolei na cmentarzu na Majdanku mają powstać nowe alejki (400 tys. zł) i kolumbarium (250 tys. zł).

Jedni czekają, drudzy zobaczą

Pod znakiem zapytania jest wyczekiwana przez mieszkańców rozbudowa ul. Raszyńskiej, na którą Ratusz zamierza zarezerwować 750 tys. zł. Prezydent zastrzega jednak, że prace zaczną się pod warunkiem, że miasto zdobędzie na ten cel dotację z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Za pieniądze z tego programu (już przyznane) miasto zamierza zbudować w przyszłym roku ul. Wapowskiego, Oczki, Brata Alberta, Kuncewiczowej oraz drogę między ul. Milenijną a Szeligowskiego. Planowana jest też rozbudowa ulicy Bliskiej i Skowronkowej.

Do projektu budżetu wpisane zostały również inwestycje planowane w ramach tzw. inicjatywy lokalnej: budowa ul. Leszka i Ziemowita, budowa ul. Siewierzan oraz budowa dwóch dróg w rejonie ul. Turystycznej i Hajdowskiej.

A co z kasą dla żużlowców?

Lubelska drużyna żużlowa znowu może liczyć na pieniądze z miejskiej kasy, chociaż nie takie, o jakie prosili członkowie Klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka, którzy apelowali o przeznaczenie na ten cel 4 mln zł. Prezydent zaproponował, by na promocję miasta poprzez sport (głównie podczas zawodów żużlowych) zarezerwować w budżecie Lublina kwotę 2,7 mln zł.

Ponadto w projekcie budżetu uwzględniona została kwota 1,8 mln zł na projektowanie nowego stadionu żużlowego koło ul. Krochmalnej.

Podwyżki dla pracowników

Prezydent zakłada, że w przyszłym roku podniesie wynagrodzenia miejskim pracownikom. I nie chodzi tu wyłącznie o wzrost płacy minimalnej do kwoty 3010 zł brutto na etat, co będzie kosztować miejską kasę 9,8 mln zł. Ratusz postanowił podnieść płace także innym pracownikom (przeciętnie o 200 zł na etat od 1 stycznia 2022 r.), na co miasto wyłoży 16,4 mln zł.

– W planowanych kwotach nie uwzględniono podwyżek dla pracowników pedagogicznych oraz dla pracowników jednostek w których podwyżki zostały zrealizowane w 2021 roku – czytamy w projekcie budżetu na przyszły rok.

Kasa na budżet obywatelski

W kasie miasta na rok 2022 ma się znaleźć 12,5 mln zł na realizację projektów budżetu obywatelskiego, które wygrały w jesiennym głosowaniu mieszkańców.

Ratusz obiecuje również pieniądze (łącznie 3,7 mln zł) na dziewięć spośród zaległych projektów budżetu obywatelskiego.

  • budowa szatni na stadionie Sygnału,
  • miejsce spotkań na Sławinku,
  • remont szkolnego boiska przy Lotniczej,
  • odnowa placu zabaw w przedszkolu przy Spokojnej,
  • oświetlenie boisk „budowlanki” przy Słowiczej,
  • budowa „parku Centralnego” na Felinie,
  • utwardzenie terenu boiska do koszykówki na Węglinie Południowym,
  • urządzenie siłowni i placu zabaw przy ul. Węglarza i placu zabaw przy Bluszczowej.

Na co jeszcze ma wystarczyć

Ponad 15,4 mln zł miasto zamierza wydać na objęcie akcji w Porcie Lotniczym Lublin. 2,9 mln zł na obsługę systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego. 1,1 mln zł ma kosztować utrzymanie fontann multimedialnych na pl. Litewskim (wraz ze stacją transformatorową) i fontanny w parku Ludowym.

– W projekcie budżetu na 2022 rok zaplanowano również środki m.in. na: przebudowę pomieszczeń przy ul. Herberta pod funkcję domu kultury, przebudowę skweru pomiędzy blokami przy ul. Montażowej 10 i 12 oraz ul. Motorowej 9 oraz kontynuację budowy oświetlenia w dzielnicy Tatary i zakończenie budowy obiektu szatniowo-szkoleniowego przy ul. Magnoliowej – wylicza Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Teraz czas dla radnych

Już pojutrze projektem budżetu zajmą się miejscy radni, którzy do 26 listopada będą mogli wnioskować (na posiedzeniach komisji) o zmiany na liście dochodów i wydatków. Do 29 listopada prezydent powinien dostać listę wszystkich wniosków wraz z opinią Komisji Budżetowo-Ekonomicznej. Ostateczne głosowanie Rady Miasta nad budżetem planowane jest na 16 grudnia.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
9euro-_-dance6. / 15 listopada 2021 r. o 21:11
+7
A kiedy będzie przebudowa południowego odcinka ul. Zana? Przecież jezdnia na tym odcinku to istne rodeo dla pasażerów osobówek jak i autobusów, koleiny na koleinach. Już czas najwyższy wygładzić nowym asfaltem, buspasy na południowym odcinku ul. Zana są zaś niepotrzebne, tam dużego ruchu nie ma a i linii autobusowych dużo nie jeździ, należy zrobić także nowe trakty pieszo-rowerowe po jednej stronie lub po dwóch( jeśli się da). Obecne chodniki po obydwu stronach południowego odcinka ul. Zana wyglądają koszmarnie. Potrzebna jest także przebudowa ul. Sowińskiego i Głębokiej( skoro zrobiono al. Racławickie i ul. Lipową). Na Sowińskiego część drzew przydrożnych może być usunięta, bo ta ulica jest zarośnięta jak puszcza, do przesady. O buspasach można pomyśleć na ul. Sowińskiego jak najbardziej, nowe trakty pieszo-rowerowe też powinny się pojawić( przynajmniej po jednej stronie, jeśli się po obydwu by nie udało). Nie widzę zaś sensu w tym aby poprowadzić trakcję trolejbusową nad ul. Sowińskiego. Jeśli chodzi o ul. Głęboką - nowa nawierzchnia byłaby zasadna, buspasy byłyby dobre, bo tam jeżdżą dość często trolejbusowe linie, no i zrobić trakty pieszo-rowerowe( przynajmniej po jednej stronie jezdni jak się nie da po dwóch), bo na ul. Głębokiej chyba tego brakuje. W każdym bądź razie za ul. Głęboką i Sowińskiego powinno się wziąć miasto, bo to też ulice położone w ścisłym centrum, trzeba je odnowić.
A kiedy będzie przebudowa południowego odcinka ul. Zana? Przecież jezdnia na tym odcinku to istne rodeo dla pasażerów osobówek jak i autobusów, koleiny na koleinach. Już czas najwyższy wygładzić nowym asfaltem, buspasy na południowym odcinku ul. Zana są zaś niepotrzebne, tam dużego ruchu nie ma a i linii autobusowych dużo nie jeździ, należy zrobić także nowe trakty pieszo-rowerowe po jednej stronie lub po dwóch( jeśli się da). Obecne chodniki po obydwu stronach południowego odcinka ul. Zana wyglądają koszmarnie. Potrzebna jest także przebudo... rozwiń
Avatar
latif / 15 listopada 2021 r. o 21:01
-1
Hmmmmmmmm.
Avatar
9euro-_-dance6. / 15 listopada 2021 r. o 21:11
+7
A kiedy będzie przebudowa południowego odcinka ul. Zana? Przecież jezdnia na tym odcinku to istne rodeo dla pasażerów osobówek jak i autobusów, koleiny na koleinach. Już czas najwyższy wygładzić nowym asfaltem, buspasy na południowym odcinku ul. Zana są zaś niepotrzebne, tam dużego ruchu nie ma a i linii autobusowych dużo nie jeździ, należy zrobić także nowe trakty pieszo-rowerowe po jednej stronie lub po dwóch( jeśli się da). Obecne chodniki po obydwu stronach południowego odcinka ul. Zana wyglądają koszmarnie. Potrzebna jest także przebudowa ul. Sowińskiego i Głębokiej( skoro zrobiono al. Racławickie i ul. Lipową). Na Sowińskiego część drzew przydrożnych może być usunięta, bo ta ulica jest zarośnięta jak puszcza, do przesady. O buspasach można pomyśleć na ul. Sowińskiego jak najbardziej, nowe trakty pieszo-rowerowe też powinny się pojawić( przynajmniej po jednej stronie, jeśli się po obydwu by nie udało). Nie widzę zaś sensu w tym aby poprowadzić trakcję trolejbusową nad ul. Sowińskiego. Jeśli chodzi o ul. Głęboką - nowa nawierzchnia byłaby zasadna, buspasy byłyby dobre, bo tam jeżdżą dość często trolejbusowe linie, no i zrobić trakty pieszo-rowerowe( przynajmniej po jednej stronie jezdni jak się nie da po dwóch), bo na ul. Głębokiej chyba tego brakuje. W każdym bądź razie za ul. Głęboką i Sowińskiego powinno się wziąć miasto, bo to też ulice położone w ścisłym centrum, trzeba je odnowić.
A kiedy będzie przebudowa południowego odcinka ul. Zana? Przecież jezdnia na tym odcinku to istne rodeo dla pasażerów osobówek jak i autobusów, koleiny na koleinach. Już czas najwyższy wygładzić nowym asfaltem, buspasy na południowym odcinku ul. Zana są zaś niepotrzebne, tam dużego ruchu nie ma a i linii autobusowych dużo nie jeździ, należy zrobić także nowe trakty pieszo-rowerowe po jednej stronie lub po dwóch( jeśli się da). Obecne chodniki po obydwu stronach południowego odcinka ul. Zana wyglądają koszmarnie. Potrzebna jest także przebudo... rozwiń
Avatar
latif / 15 listopada 2021 r. o 21:01
-1
Hmmmmmmmm.
Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Miasto szuka dyrektora Galerii Labirynt. Działania obecnego nie podobają się radnym PiS

Miasto szuka dyrektora Galerii Labirynt. Działania obecnego nie podobają się radnym PiS

Władze Lublina ogłosiły konkurs na dyrektora Galerii Labirynt, miejskiej instytucji kultury, mieszczącej się na rogu ul. Poniatowskiego i Popiełuszki. Nowy szef ma kierować jednostką od 1 marca przez trzy lata.

To już ostatnie dni naboru. Nie zwlekaj, aplikuj już dziś!

To już ostatnie dni naboru. Nie zwlekaj, aplikuj już dziś!

2700 zł stypendium dla Twojego dziecka? Dowiedz się więcej i aplikuj.

Jedna osoba zatrzymana podczas meczu Motoru Lublin z Legią Warszawa
galeria

Jedna osoba zatrzymana podczas meczu Motoru Lublin z Legią Warszawa

Lubelscy policjanci wspierani przez mundurowych z innych garnizonów zabezpieczali wczoraj mecz Pucharu Polski w piłce nożnej pomiędzy drużynami Motoru Lublin i Legii Warszawa.

Czym jest beton architektoniczny i jakie ma zastosowania?

Czym jest beton architektoniczny i jakie ma zastosowania?

Każdy, kto ceni sobie ciekawe koncepcje i niebanalne, odważne rozwiązania, powinien zwrócić uwagę na możliwości estetyczne betonu architektonicznego. Ten materiał cechuje się nie tylko niezwykłą wytrzymałością, lecz także niezwyczajnym środkiem wyrazu pozwalającym na plastyczność, a więc tym samym na pewnego rodzaju swobodę.

Priorytety w lubelskim, REACT-EU – odpowiedź na kryzys po pandemii

Priorytety w lubelskim, REACT-EU – odpowiedź na kryzys po pandemii

Tradycyjnie pojmowany rozwój cywilizacji ludzkiej jest powszechnie akceptowanym i pożądanym procesem. Niesie on jednak za sobą pewne konsekwencje, z którymi musimy się mierzyć. Konsekwencje te, to przede wszystkim stale rosnące zapotrzebowanie na zasoby naturalne oraz narastający negatywny wpływ na środowisko, prowadzący między innymi do pogorszenia jakości życia. Nic więc dziwnego, że ochrona środowiska jest jednym z priorytetów dobiegającego już końca Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Z umów cywilnoprawnych korzysta się na coraz większą skalę. Czym różnią się one od dobrze znanego etatu?

Z umów cywilnoprawnych korzysta się na coraz większą skalę. Czym różnią się one od dobrze znanego etatu?

Stosunek pracy nawiązywany między pracodawcą i pracownikiem zwykle kojarzy nam się z takimi terminami jak etat czy umowa o pracę. Słusznie, choć w ciągu ostatnich kilkunastu lat na rynku pracy pojawiły się nowe modele zatrudnienia, przez co sytuacja mocno się skomplikowała. Mowa tu oczywiście o umowach cywilnoprawnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym dokładnie różnią się one od umowy o pracę, zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

AZS UMCS Start II Lublin – Decka Pelplin 92:70

AZS UMCS Start II Lublin – Decka Pelplin 92:70

AZS UMCS Start II Lublin zwycięstwem rozpoczął 12 kolejkę Suzuki I liga koszykarzy

Ludzie chcą się szczepić, ale system nie nadąża

Ludzie chcą się szczepić, ale system nie nadąża

Puławianie, którzy chcieliby przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19 muszą uzbroić się w cierpliwość. Na jedyną infolinię dla publicznych przychodni trudno się dodzwonić, a te prywatne większość terminów grudniowych mają już zarezerwowane. Punkty szczepień ledwo nadążają z zastrzykami.

Środki do dezynfekcji powierzchni. Dlaczego są dla nas tak istotne?

Środki do dezynfekcji powierzchni. Dlaczego są dla nas tak istotne?

Zagrożenie związane z pandemią i kolejnymi mutacjami wirusa SARS-CoV-2 jeszcze długo nie minie. To sytuacja, która wymusza na nas dopasowanie się do tych trudnych okoliczności i zastosowanie odpowiednich środków ochrony.

Pompy membranowe – szeroki wybór, efektywne działanie

Pompy membranowe – szeroki wybór, efektywne działanie

Pneumatyczne pompy membranowe są niezwykle uniwersalne dzięki czemu znajdują zastosowanie w różnorodnych obszarach przemysłu. Odpowiednia budowa pompy z wykorzystaniem solidnych i trwałych materiałów są wytrzymałe i wykorzystywane w szerokim zakresie głównie w przemyśle spożywczym oraz chemicznym. Ich szczególna konstrukcja daje możliwość przesyłania materiałów lepkich i agresywnych chemikaliów, jak również materiałów o silnych właściwościach ściernych.

Jaka glebogryzarka będzie najlepsza dla małego i średniego ogrodu?

Jaka glebogryzarka będzie najlepsza dla małego i średniego ogrodu?

Czy warto kupować glebogryzarkę do swojego przydomowego ogrodu? Jak najbardziej! Może ona znacząco poprawić jakość gleby, a co za tym idzie ułatwić Ci uprawę warzyw, a także polepszyć warunki dla kwiatów czy trawnika. Sprawdź jakiego rodzaju urządzenie będzie najlepsze dla małych i średnich powierzchni.

Kolejny dzień i ponad 500 ofiar śmiertelnych. Koronawirus w Polsce, 2 grudnia

Kolejny dzień i ponad 500 ofiar śmiertelnych. Koronawirus w Polsce, 2 grudnia

W całej Polsce jest 27 356 przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia w raporcie z 2 grudnia 2021 r. Zmarły 502 osoby zakażone koronawirusem.

200. urodziny Teatru Starego w Lublinie. Najciekawsze wydarzenia

200. urodziny Teatru Starego w Lublinie. Najciekawsze wydarzenia

200. urodziny będzie świętować w przyszłym roku Teatr Stary, chociaż działa zaledwie 10 lat. Dziś zaczyna się sprzedaż biletów na wydarzenia ujęte w repertuarze na pierwsze jubileuszowe półrocze.

Myśliwi chcą rekompensat za stan wyjątkowy

Myśliwi chcą rekompensat za stan wyjątkowy

Straty ponoszą koła łowieckie i rolnicy. Na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje zakaz polowań. Starosta bialski, Mariusz Filipiuk (PSL) apeluje do rządu o zmianę przepisów, choćby w zakresie rekompensat.

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier jedzie na Białoruś po awans do play-off EuroCup

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier jedzie na Białoruś po awans do play-off EuroCup

Albo koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin będą kowalami swojego losu, albo będą musiały liczyć na łut szczęścia. W czwartek podopieczne Krzysztofa Szewczyka zmierzą się w ostatnim grupowym spotkaniu z BC Horizont Mińsk. Stawka tego starcia jest bardzo duża, a zespół z Lublina osłabiony

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty