Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 czerwca 2003 r.
23:43
Edytuj ten wpis

Na wsi słabsze TAK dla unii

0 0 A A
Noc z soboty na niedzielę minęła spokojnie. Ale w nocy z piątku na sobotę przeciwnicy unii nie próżn
Noc z soboty na niedzielę minęła spokojnie. Ale w nocy z piątku na sobotę przeciwnicy unii nie próżn

W sobotę mieszkańcy regionu zostali w domach. W niedzielę z frekwencją było lepiej, ale wstępne wyniki dowodzą, że na Lubelszczyźnie - szczególnie na wsi i w małych miejscowościach - jest więcej eurosceptyków niż w innych częściach kraju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W miastach regionu przewaga zwolenników unii była miażdżąca. W Lublinie "za” było ponad 70 proc. głosujących, w Białej Podlaskiej 70 proc., w Zamościu ponad 76 proc. Inaczej w gminach. W Wysokiem pod Lublinem wygrali przeciwnicy unii - 64,3 proc. W Rokitnie na Podlasiu górą byli co prawda zwolennicy, ale niechętnych unii było prawie 47 proc.
Zaczęło się fatalnie. Po pierwszym dniu frekwencja w naszym regionie była jedną z najniższych w kraju - 11,95 proc. przy 17,61 w kraju. Mniejszą miało tylko województwo podkarpackie. Lepiej było w Lublinie - 23,8 proc., Puławach - 20 proc. i Chełmie - 18,2 proc. Odstawały Zamość i Biała Podlaska po 15 proc. - to najmniej w kraju z miast prezydenckich. Ale były też miejscowości z trzyprocentową frekwencją - Gnojno w gminie Konstantynów i Krzewica pod Międzyrzecem Podlaskim. Wczoraj po godz. 20 wszyscy zwolennicy wejścia do unii odetchnęli z ulgą - jest frekwencja.

Głosowali po mszy

Po sobocie na Zamojszczyźnie w gminach wiejskich frekwencja z reguły nie przekraczała 10 proc. Niewiele lepiej było w miastach. Taki wynik zmobilizował mieszkańców miasta w niedzielę. - Wielu mówiło, że to trochę wstyd, iż Zamość tak słabo wypadł na tle Polski i trzeba trochę podwyższyć średnią - mówi Wiesława Dubienka, przewodnicząca Komisji nr 1 w Zamościu. - Poza tym widać było, że ludzie są przyzwyczajeni do głosowania w niedzielę. Najwięcej osób przychodziło zaraz po mszy. Jeszcze tuż przed godz. 20 sporo mieszkańców miasta spieszyło do lokali, żeby zdążyć do środka przed ich zamknięciem.
W sobotę w Chełmie w obwodzie nr 11, zlokalizowanym w Chełmskim Domu Kultury, swoje głosy oddało zaledwie 417 spośród 2242 osób wpisanych na listę. - Mam już swoje lata i zdążyłem się przyzwyczaić, że do urny chodzi się w niedzielę, prosto z kościoła - mówi Wojciech Hetman, chełmski cukiernik i producent zdrowej żywności. - Głosowałem oczywiście za naszą akcesją do unii. Udało mi się przekonać do unii wielu moich przyjaciół, współpracowników i klientów.

W mateczniku Nikolskiego

W okręgu bialskim, obejmującym 5 powiatów północnych i wschodnich woj. lubelskiego ogłoszenie, że sobotnia frekwencja wyniosła tylko 9,08 proc. było dla euroentuzjastów wstrząsem. Wojewódzcy działacze lewicowi próbowali "dyscyplinować” władze lokalne SLD, aby w mateczniku ministra Lecha Nikolskiego poprawić rezultaty. Najgorzej było w gminie Sosnówka, gdzie wynik w sobotę wynosił 3,81 proc. W trzech lokalach komisje wydały tam przez cały dzień zaledwie 91 kart. W wielu podlaskich gminach w niedzielę nastąpiła jednak mobilizacja.
- O godz. 17 w gminie Międzyrzec frekwencja przekroczyła już nawet 41 proc. Po święceniu pól w Zielone Świątki, rolnicy ruszyli do urn. Samochód strażacki dowoził ludzi z Pościsz Starych do Tuliłowa - mówi Marek Maleszyk, przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego.
W niedzielę w Białej Podlaskiej Edyta Wojewoda i Michał Siłuszyk udali się do głosowania prosto z kościoła, gdzie wzięli ślub. Panna młoda głosowała w sukni ślubnej.

Bez większych zakłóceń

- Głosowanie przebiegało sprawnie i spokojnie - oceniał po pierwszym dniu Marek Sagan, wojewódzki komisarz wyborczy w Lublinie. Wojewódzkie delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie, Chełmie, Białej Podlaskiej i Zamościu nie miały sygnałów o poważniejszych zakłóceniach referendum.
Jeden z pierwszych problemów, z którymi miało do czynienia biuro wyborcze, dotyczył biało-czerwonych krawatów, w których przyszli do lokali członkowie niektórych komisji, należący do Samoobrony. Komisarz wyborczy uznał, że krawat to nie element kampanii referendalnej. Członkowie Samoobrony mogli zostać w krawatach.
Do sporego zamieszania doszło w szpitalu kolejowym w Lublinie. Blisko 40 pacjentów nie znalazło się na listach, choć niektórzy leżeli już tutaj od kilku dni. Trzeba było wykreślać ich w macierzystych komisjach i wciągać na listy w szpitalu. Ostatecznie mogli zagłosować w niedzielę.
Do komisji w Lublinie zgłosiła się zaś kobieta, której nie było na liście. Okazało się, że została wykreślona, bo uznano ja za zmarłą. Pomyłka szybko się wyjaśniła. Kobieta była wykreślona zamiast zmarłej córki. Niestety, niektórzy wyborcy nie byli w stanie zagłosować. - W sobotę przyszła do nas rodzina z niepełnosprawnym na wózku. Ze względu na wąską klatkę schodową nie mógł się dostać na górę i w końcu zrezygnował - powiedział nam jeden z członków Komisji nr 22 w Zamościu.
W Chełmie podczas sobotniego głosowania w obwodzie nr 28 mąż oddał głos za żonę. Mężczyzna przedstawił członkom komisji upoważnienie poświadczone notarialnie do reprezentowania interesów małżonki we wszelkich czynnościach. Na tej podstawie wydano mu kartę.

Kamieniem w lokal wyborczy

W niedzielę rano okazało się, że wszystkie urny są na miejscu i nikt nie usiłował się do nich dobrać. Jedynie w Czerniejowie pijany mężczyzna wybił szybę w lokalu wyborczym i został zatrzymany przez policjanta, który miał ochraniać urnę. - Przypisanie konkretnym policjantom ochrony lokali wyborczych zdało egzamin - mówi Henryk Rudnik, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie. - Doszło tylko do kilku incydentów.
W sobotę około godz. 0.20 w Dziłowicach (gm. Godziszów) przed schodami prowadzącymi do lokalu wyborczego umieszczony został napis o wulgarnej treści. Policjanci znaleźli sprawców. Tego samego dnia w Kraśniku przy ul. Niepodległości sprzed lokalu komisji wyborczej zginęły dwie flagi państwowe.
W nocy z piątku na sobotę, strażnicy miejscy w Świdniku zatrzymali 20-letniego mężczyznę, który umieszczał za wycieraczkami samochodów ulotki nakłaniające do głosowania za unią.
W Zahajkach (gm. Wyryki) jakiś przeciwnik unii wypisał na asfalcie hasła antyunijne. Przedstawiciele samorządu natychmiast usunęli napis.

Drugie referendum

Mieszkańcy gminy Chodel na Lubelszczyźnie obok referendum akcesyjnego głosowali w niedzielę także w referendum gminnym w sprawie opodatkowania się za wywóz i neutralizację śmieci. Władze gminy zaproponowały wprowadzenie opłaty - 1,20 zł od osoby miesięcznie. Żeby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych. Aby władze mogły wprowadzić opłatę, musi się na nią zgodzić 2/3 głosujących. Komisje ds. gminnego referendum funkcjonowały w tych samych budynkach co komisje ds. referendum ogólnokrajowego.

Opinie lokalnych polityków

Andrzej Kurowski - wojewoda lubelski
To ziszczenie moich marzeń. Jestem przekonany, że to była bardzo mądra decyzja. Wniesiemy wiele do unii dzięki naszej pomysłowości, energii, optymizmowi i umiejętności radzenia sobie we wszystkich okolicznościach. Podczas wizyty premiera na Lubelszczyźnie norwescy dziennikarze pytali mnie o nasze miejsce w UE. Odpowiedziałem, że będziemy najlepszym uczniem w klasie. Po wczorajszym dniu nie byłem dobrej myśli. Ale dzisiaj dla mnie to ogromna radość.

Henryk Makarewicz - marszałek województwa lubelskiego
Spodziewałem się takiego wyniku. To jeden z najważniejszych momentów w historii Polski. Stajemy się dla Europy partnerem i konkurentem, a nie petentem. W Polsce skończył się czas dyskusji, zaczyna się czas wytężonej pracy. Wejście do Unii Europejskiej oznacza otwarcie wielu programów pomocowych. To także ogromna szansa stymulacji gospodarczej Lubelszczyzny. •

Zdzisław Podkański - poseł PSL
Jeśli dodać tych co nie poszli do urn i tych co głosowali przeciw, to większość nie poparła integracji z Unią Europejską. Tak więc euroentuzjaści ponieśli porażkę, mimo że już fetują sukces. Teraz czeka ich rozliczenie z przedreferendalnych obietnic, takich jak rozwój gospodarczy, danie ludziom pracy, zapewnienie godnych warunków życia. Głodnych nie nakarmi się obietnicami i totalną propagandą. Ja głosowałem na nie.

Izabella Sierakowska - posłanka SLD
Pierwsze odczucie to ogromna ulga. Choć nie bałam się o wynik referendum, bałam się o frekwencję. Ale stało się. To nie politycy, ale Polacy zadecydowali o swojej przyszłości. Polska w Unii Europejskiej to Polska dobrze zorganizowana, lepiej rządzona, sprawniejsza gospodarczo. I choć czekają nas trudne chwile - to mamy w perspektywie zasobniejszy los i zasobniejszy kraj. •

Andrzej Mańka - poseł LPR
To sukces mediów publicznych, które są potężnym narzędziem. Tu była ogromna dysproporcja na korzyść euroentuzjastów. Frekwencja podczas referendum była wysoka. I dobrze, bo do głosowania nawoływał nawet Kościół. Teraz euroentuzjaści prawdopodobnie doprowadzą do wcześniejszych wyborów. Być może nawet na jesieni. Będą się spieszyć, by zdążyć przed skutkami wstąpienia unii. Czekają nas trudne lata.

Pytali Lidia Dzierba
Waldemar Sulisz

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tomasz Wójtowicz świętował jubileusz 65-lecia na sportowo

Tomasz Wójtowicz świętował jubileusz 65-lecia na sportowo 1 0

Największe triumfy święcił w latach 70. i na stałe wpisał się do annałów światowej siatkówki. Tomasz Wójtowicz świętował swoje 65. urodziny w hali Globus razem z kibicami podczas meczu Asseco Resovii Rzeszów z Cerrad Czarnymi Radom.

130 terytorialsów złoży przysięgę na pl. Zamkowym w Lublinie

130 terytorialsów złoży przysięgę na pl. Zamkowym w Lublinie 0 0

W najbliższą niedzielę 130 terytorialsów złoży przysięgę na placu Zamkowym w Lublinie, w przededniu 100. rocznicy urodzin patrona mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Ceremonia rozpocznie się w samo południe.

Wybory w Lublinie. Propozycje Komitetu "Miasto dla Ludzi - Lubelski Ruch Miejski"

Wybory w Lublinie. Propozycje Komitetu "Miasto dla Ludzi - Lubelski Ruch Miejski" 36 12

O godz. 14 swoje pomysły dla osób niepełnosprawnych ogłosili kandydaci ruchu miejskiego. – Musimy zadbać o to, żeby nasze miasto było faktycznie dostępne – mówi Magdalena Długosz, kandydatka na prezydenta. – Musimy zadbać o tych, którzy w tym momencie nie są w stanie dotrzeć do oferty miasta i do usług publicznych.

Zamiast do rolnika, zadzwonił do dziennikarza o tym samym nazwisku. Teraz ma kłopoty

Zamiast do rolnika, zadzwonił do dziennikarza o tym samym nazwisku. Teraz ma kłopoty 45 9

„Podłożyć od kogoś, czy będziemy się szarpać?” – miał zapytać swojego rozmówcę lekarz weterynarii. Chodziło o próbkę krwi od świni z rejonu zagrożonego ASF. Weterynarz sądził, że rozmawia z rolnikiem, ale przez pomyłkę zadzwonił do dziennikarza

Tydzień innowacji w Lublinie. Leczenie światłem i samochody bez kierowcy
galeria

Tydzień innowacji w Lublinie. Leczenie światłem i samochody bez kierowcy 0 1

W każdej sekundzie do internetu podłączana jest setka urządzeń. Nasze mózgi w ciągu roku przetwarzają tyle danych, co mózgi naszych dziadków w ciągu całego życia. Materiały przyszłości to te, które można dalej przetwarzać i łatwo utylizować. A po autach elektrycznych, napędzanych wodorem, na drogi wyjechały samochody bez kierowcy.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 21-23 września

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 21-23 września 5 0

Najbliższy weekend to przede wszystkim rewanżowy mecz o awans do żużlowej ekstraligi. Speed Car Motor musi odrobić aż 14 punktów straty do ROW Rybnik. Po porażce z Hutnikiem Kraków 3:5 chcą się także zrehabilitować piłkarze Motoru

Beata Szydło w Lublinie. Burzliwy wiec na placu Litewskim [zdjęcia, wideo]
aktualizacja
galeria
film

Beata Szydło w Lublinie. Burzliwy wiec na placu Litewskim [zdjęcia, wideo] 29 60

Na plac Litewski w Lublinie przyszli zwolennicy i przeciwnicy wicepremier Beaty Szydło. Nad tłumem latały na zmianę okrzyki: Beata, złodzieje, dobra zmiana, oddaj kasę.

Wypadek w Uściążu. Zginął motocyklista, miał 26 lat

Wypadek w Uściążu. Zginął motocyklista, miał 26 lat 2 7

26-letni motocyklista zginął w wypadku w miejscowości Uściąż w powiecie opolskim. Mężczyzna nie miał prawa jazdy

Marcin Gortat i Alicja kupili konie w Janowie Podlaskim. Co się stanie ze zwierzętami?

Marcin Gortat i Alicja kupili konie w Janowie Podlaskim. Co się stanie ze zwierzętami? 0 4

W Janowie Podlaskim Marcin Gortat z Alicją Bachleda-Curuś pojawili się jakiś czas temu. Znany koszykarz sprezentował ukochanej dwa konie arabskie. Co stanie się z piękną klaczą i ogierem, po tym jak para się rozstała?

Wystawa malarstwa Mieczysława Maławskiego
28 września 2018, 18:00

Wystawa malarstwa Mieczysława Maławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 28 września o godz. 18 w Galerii Krańcowej DDK Bronowice (ul. Krańcowa 106) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Mieczysława Maławskiego.

Radni PiS: Czy urzędników marszałka zmuszono do udziału w pikiecie politycznej?
galeria
film

Radni PiS: Czy urzędników marszałka zmuszono do udziału w pikiecie politycznej? 42 57

O udostępnienie kserokopii książki wyjść pracowników urzędu marszałkowskiego proszą marszałka radni Prawa i Sprawiedliwości. I pytają, czy urzędnicy zostali zmuszeni do uczestnictwa w pikiecie w trakcie konferencji prasowej ich ugrupowania i czym tym, którzy odmówili, grożą konsekwencje służbowe.

Niedźwiedź Wojtek patronem przedszkola. "Byłyśmy zaskoczone, że dzieci taka tematyka interesuje"

Niedźwiedź Wojtek patronem przedszkola. "Byłyśmy zaskoczone, że dzieci taka tematyka interesuje" 13 1

To jedyne bezimienne przedszkole w Świdniku, ale to niedługo się zmieni, o ile radni dadzą zgodę. Przedszkole nr 4 ma nosić imię Kaprala Niedźwiedzia Wojtka. To „miś” przygarnięty przez żołnierzy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

Kukiz'15 zawiadamia prokuraturę. Uniemożliwiono im start w wyborach?

Kukiz'15 zawiadamia prokuraturę. Uniemożliwiono im start w wyborach? 1 15

Komitet Kukiz'15 w Białej Podlaskiej zawiadomił prokuraturę. Zdaniem pełnomocnika doszło do przywłaszczenia dokumentów wyborczych.

Lubelskie Pszczółki zagrają w III Memoriale Profesora Stanisława Łęgowskiego

Lubelskie Pszczółki zagrają w III Memoriale Profesora Stanisława Łęgowskiego 0 4

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin przygotowują się do drugiego sparingowego sprawdzianu, tym razem w Toruniu. Warto jednak skupić się na tym, co zobaczyliśmy podczas pierwszych spotkań towarzyskich w Lublinie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.