Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 września 2020 r.
17:14

Nagonka na etyka z KUL za Margot. Ks. Wierzbicki: To, co chcą zrobić członkowie fundacji, to jest kultura śmierci

882 17 A A
Krzysztof Kasprzak, członek zarządu Fundacji Życie i Rodzina, na tle baneru, który przez tydzień ma jeździć po Lublinie<br />
Krzysztof Kasprzak, członek zarządu Fundacji Życie i Rodzina, na tle baneru, który przez tydzień ma jeździć po Lublinie
(fot. Agnieszka Antoń-Jucha)

Działacze pro-life domagają się zwolnienia ks. prof. Alfreda Wierzbickiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zaczęli już zbierać podpisy w tej sprawie. Po mieście jeździ też afisz z wizerunkiem wykładowcy KUL. – To, co chcą zrobić członkowie fundacji, to jest kultura śmierci. Chcą mnie zaszczuć. Zawodowo uśmiercić – komentuje ksiądz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Fundacja Życie i Rodzina żąda, by władze KUL zakończyły współpracę z ks. prof. Alfredem Wierzbickim, bo „w swojej działalności publicznej od lat wypowiada się niezgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego, promuje ideologię gender, a ostatnio poręczył za podejrzanego o szereg przestępstw Michała Sz., pseudonim „Margot” – wyliczają.

Teolog i etyk z KUL rzeczywiście był jedną z osób, która poręczyła za Michała Sz. Miało to pomóc aktywiście LGBT w opuszczeniu aresztu. Wykładowca KUL tłumaczył, że zrobił to, bo pobyt za kratkami był niewspółmierny do czynów, o które Margot jest oskarżona. Duchowny zaznaczał jednocześnie, że w wielu sprawach z aktywistką LGBT się nie zgadza.

Zawodowe zaszczucie

Najwyraźniej to nie przekonało jednak działaczy pro-life, bo fundacja rozpoczęła właśnie akcję zbierania podpisów za odwołaniem ks. prof. Wierzbickiego. Będzie powadzona przez 2 tygodnie. Zaś przez najbliższe dni po Lublinie będzie jeździć baner z wizerunkiem ks. prof. Wierzbickiego, zestawionym ze zdjęciem „Margot” z wulgarnym gestem.

– Domagamy się zwolnienia ks. prof. Alfreda Wierzbickiego z KUL-u. Skandaliczna jest sytuacja, w której broni on lewicowego aktywisty, który dokonał ataku fizycznego na działacza pro-life – tłumaczy Krzysztof Kasprzak, członek zarządu Fundacji Życie i Rodzina. – Aktywista ten lży wiarę katolicką, a także wywołuje liczne awantury. Dlatego też chcemy, aby ks. prof. zakończył swoją współprace z KUL. Niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy katolicki uniwersytet toleruje takiego profesora, który wykłada etykę.

– Każdy ma prawo wyrażać swoje poglądy, zarówno fundacja, o działalności której niewiele wiem, jak też każda inna osoba, również duchowna. I tego prawa fundacja nie powinna nikomu zabierać. Dlatego też przeraża mnie taka wizja, że ktoś mógłby być ukarany za swoje poglądy – komentuje działania Fundacji Życie i Rodzina ks. prof. Alfred Wierzbicki.

Wykładowca KUL nie zgadza się też z tym, że jego poglądy są niezgodne z nauką Kościoła katolickiego. – To jest fałszywa ocena. Poza tym tego zarzutu nikt poważny mi nigdy nie postawił – podkreśla ks. prof. Wierzbicki, obawiając się jednocześnie, że działalność fundacji, która skupiła się na nim, jest przykładem fanatyzmu religijnego. – Z naszą religijnością dzieje się coś niedobrego. Staje się fanatyczna. Wchodzi w sojusze polityczne – zauważa ks. Wierzbicki. – Sam wiele razy angażowałem się w obronę ludzkiego życia. Sądzę, że mam na ten temat więcej przemyśleń i dokonań niż członkowie tej nieznanej mi organizacji.

KUL zdawkowo

KUL nie komentuje akcji działaczy pro-life. W ubiegłym tygodniu nowy rektor uczelni ks. prof. Mirosław Kalinowski wydał oświadczenie dotyczące etyka, w którym podkreślił m.in., że „opinie wygłaszane przez ks. prof. Alfreda Wierzbickiego przedstawiają wyłącznie jego prywatne poglądy i w żadnym przypadku nie można utożsamiać ich ze stanowiskiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II”.

Tak jak dla środowisk pro-life kontrowersyjny jest ks. prof. Alfred Wierzbicki, tak dla środowisk lewicowych taką osobą jest inny wykładowca KUL - ks. prof. Tadeusz Guz, kilka miesięcy temu stwierdził w TV Trwam, że na mszy św. nie można zakazić się koronawirusem. Jest też znany ze swoich wypowiedzi na temat Żydów i żydowskich mordów rytualnych. Jego Fundacja jednak nie krytykuje. Ani nie żąda odejścia z uczelni.

– Działamy zgodnie ze statutem, w którym jest zapisana ochrona wartości rodzinnych i życia, a także ochrona przed homoideologią – mówi Kasprzak. – Nie mamy zapisanych statucie kwestii historycznych i zdrowych. Nie znamy się na tych sprawach więc się w tych kwestiach nie wypowiadamy. I dodaje: Wspomnianych wypowiedzi nie znam. Natomiast bardzo cenię ks. prof. Guza, bo jest doskonałym księdzem i profesorem, który ma bardzo dobre wykłady w innych tematach.

• A czy ks. prof. Alfered Wierzbicki nie ma dobrych wykładów i nie jest dobrym kapłanem?

– Nie znam pracy ks. Wierzbickiego – odpowiada Kasprzak. – Wiem natomiast, że poręczył za człowieka, który zaatakował, który profanował symbole katolickie. Nic takiego nie zrobił ks. prof. Guz. Poza tym wydaje mi się, że zestawienie tych dwóch kapłanów jest nie na miejscu.

Klub Tygodnika Powszechnego w obronie księdza Wierzbickiego

W obronie ks. prof. Wierzbickiego stanął Klub „Tygodnika Powszechnego” w Lublinie, którego duchowny jest członkiem. Pod listem otwartym podpisało się już 178 osób. Sygnatariusze podkreślają, że kampania oszczerstw i nienawiści” wymierzona przeciwko ks. prof. Wierzbickiemu przybiera formę, która wzbudza w nich „głęboki niepokój i wewnętrzny sprzeciw”.

„Ksiądz profesor podpisał poręczenie za osobę, której działań i poglądów nie podziela ani nie popiera, co wyraził bardzo jednoznacznie” – czytamy w liście. „Jego decyzja motywowana była przekonaniem o niewspółmierności zastosowanej kary względem przewinienia oraz – a to podkreślić trzeba szczególnie – autentyczną miłością bliźniego. Jesteśmy zaszokowani i oburzeni głosami wzywającymi dziś do represji względem Księdza Profesora, ignorującymi nie tylko właściwy sens jego decyzji, ale również – co nie mniej ważne – jego prawo jako filozofa i etyka do niezależnych interpretacji rzeczywistości społecznej i moralnej. Wolność takich interpretacji, wolność ich przedstawiania w debacie publicznej jest konieczna dla funkcjonowania Uniwersytetu a także demokratycznego społeczeństwa w ogóle (…).”

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 9 września 2020 r. o 22:30
+31
"Margot" jest zwykłym trollem - jajcarzem i do tego przestępcą, który zrobił karierę na zbiórkach pieniędzy od lewackich naiwniaków.
Avatar
kjsz / 10 września 2020 r. o 08:21
+19
"Jeśli rzuca się oskarżenia i pomówienia na księdza, który staje w obronie człowieka pokrzywdzonego," (sic!) czyli jak bandyta zniszczy samochód i pobije członka klubu "Tygodnika Powszechnego" będzie też pokrzywdzoną ofiarą??
Avatar
Inka65 / 9 września 2020 r. o 21:18
+12
No cóż, skóra cierpnie na myśl, jakie rzesze zamkniętych serc i umysłów wypuści ta uczelnia do społeczeństwa. A może, jak przystało na uniwersytet, ci młodzi ludzie i rektor zaprosiliby do otwartej debaty, do spotkania, do dyskusji. Niech pojawią się argumenty, niech skonfrontują się z ewangeliczną nauką, niech spotkają się ci tęczowi ludzie, którym nie pozwala się bezpiecznie żyć we własnym kraju, których utożsamia się z przestępcami, z tymi, którzy wiedzą wszystko najlepiej i chcą dyktować innym, co mają wiedzieć i jak żyć. Czasami możliwość spojrzenia komuś w oczy, podania ręki, działa cuda. Czy w tym przypadku - nie wiem, ale środowisku, które mieni się być katolickim, czyli powszechnym, bardziej przystoi drzwi otwierać niż zamykać.
No cóż, skóra cierpnie na myśl, jakie rzesze zamkniętych serc i umysłów wypuści ta uczelnia do społeczeństwa. A może, jak przystało na uniwersytet, ci młodzi ludzie i rektor zaprosiliby do otwartej debaty, do spotkania, do dyskusji. Niech pojawią się argumenty, niech skonfrontują się z ewangeliczną nauką, niech spotkają się ci tęczowi ludzie, którym nie pozwala się bezpiecznie żyć we własnym kraju, których utożsamia się z przestępcami, z tymi, którzy wiedzą wszystko najlepiej i chcą dyktować innym, co mają wiedzieć i jak żyć. Czasami możliwo... rozwiń
Avatar
OPUSDEI / 9 września 2020 r. o 17:45
+9
W mojej ocenie ta "FUndacjas" pro-life to jest taka larwa pasożytnicza w organiźmie, nie tylko podżera LGBT, pokazuje publicznie niecenzuralne fotografie dzieciom, ale też sączy jad w społeczność chrześcijańską. I dobrze. Najlepiej rozbić duchowieństwo od środka, pod powłoką. Jako pobożna fundacja.
Avatar
___K___ / 9 września 2020 r. o 19:33
+2
Jak rzadko który ksiądz w Polsce - najwyraźniej profesor Wierzbicki rozumie, o co chodzi w wyznawanej przez siebie religii.
Avatar
Boston-terier1 / 6 dni temu o 08:17
-1
Ten koleś na zdjęciu dziwnie wygląda , jak dziewczyna .
Avatar
Mariolubelski / 9 września 2020 r. o 18:21
-1
Nad wyraz szanowne ekscelencje "członkowie" klubu tygodnika powszechnego. Gdzie było poręczenie ks. Wierzbickiego, kiedy niejaki "Staruch" siedział miesiącami bo był niewygodny dla ówczesnej władzy z PO? Gdzie był ksiunc Wierzbicki, kiedy policja katowała kibiców Legii przepuszczając ich przez ścieżki zdrowia jak za komuny? Czy ksiundz Wierzbicki, Lemański i reszta wydali z siebie wówczas chociaż pisk myszy?
Avatar
zemszalrafal1993@gmail.com / 12 września 2020 r. o 15:30
-2
Polecam ***s://***twojepetycje.pl/petycje/zadamy-usuniecia-z-kul-ks-prof-alfreda-wierzbickiego/?fbclid=IwAR1fO1no8FiMTx2Kc1HJtKG7-F-b-_Zf_7kf9mHfdD7l6sP8It_L-Za4KkI
Avatar
Mariolubelski / 9 września 2020 r. o 18:17
-8
"Nagonka"? Dobre. Pan Wierzbicki już dawno powinien zrzucić sutannę jak niejaki Obirek i przestać udawać, że jest księdzem i liczy się z Ewangelią. Kolejny dyżurny "ksiądz" po Lemańskim, Bonieckim, Czajkowskim, TW Rzymianinie, TW Filozofie... trochę takiego złego ziarna zasiano, które zawsze się odzywa jak red. Szechter zadzwoni w dzwoneczek. Panu Jezusowi to oni nie wierzą, ale za to papie Franciszkowi pond wszystko! Od moralności wolą tolerancję dla grzechu i relatywizm. Ksiądz który nie mówi jasno i otwarcie: dobro/zło to nie żaden ksiądz. Ciekawe co Isakowicz-Zalewski miałby do powiedzenia na temat tej postaci?
"Nagonka"? Dobre. Pan Wierzbicki już dawno powinien zrzucić sutannę jak niejaki Obirek i przestać udawać, że jest księdzem i liczy się z Ewangelią. Kolejny dyżurny "ksiądz" po Lemańskim, Bonieckim, Czajkowskim, TW Rzymianinie, TW Filozofie... trochę takiego złego ziarna zasiano, które zawsze się odzywa jak red. Szechter zadzwoni w dzwoneczek. Panu Jezusowi to oni nie wierzą, ale za to papie Franciszkowi pond wszystko! Od moralności wolą tolerancję dla grzechu i relatywizm. Ksiądz który nie mówi jasno i otwarcie: dobro/zł... rozwiń
Avatar
Adam_z_Lublina / 9 września 2020 r. o 19:46
-9
Fundamentaliści religijni podnoszą głowę ! Chcę decydować kto może pracować na uniwersytecie a kto nie ! Dokąd zmierzasz Polsko ? Polacy, dlaczego na to pozwalacie !
Avatar
Boston-terier1 / 6 dni temu o 08:17
-1
Ten koleś na zdjęciu dziwnie wygląda , jak dziewczyna .
Avatar
zemszalrafal1993@gmail.com / 12 września 2020 r. o 15:30
-2
Polecam ***s://***twojepetycje.pl/petycje/zadamy-usuniecia-z-kul-ks-prof-alfreda-wierzbickiego/?fbclid=IwAR1fO1no8FiMTx2Kc1HJtKG7-F-b-_Zf_7kf9mHfdD7l6sP8It_L-Za4KkI
Avatar
kjsz / 10 września 2020 r. o 08:21
+19
"Jeśli rzuca się oskarżenia i pomówienia na księdza, który staje w obronie człowieka pokrzywdzonego," (sic!) czyli jak bandyta zniszczy samochód i pobije członka klubu "Tygodnika Powszechnego" będzie też pokrzywdzoną ofiarą??
Avatar
TECZOWY_ZSL / 9 września 2020 r. o 22:30
+31
"Margot" jest zwykłym trollem - jajcarzem i do tego przestępcą, który zrobił karierę na zbiórkach pieniędzy od lewackich naiwniaków.
Avatar
Inka65 / 9 września 2020 r. o 21:18
+12
No cóż, skóra cierpnie na myśl, jakie rzesze zamkniętych serc i umysłów wypuści ta uczelnia do społeczeństwa. A może, jak przystało na uniwersytet, ci młodzi ludzie i rektor zaprosiliby do otwartej debaty, do spotkania, do dyskusji. Niech pojawią się argumenty, niech skonfrontują się z ewangeliczną nauką, niech spotkają się ci tęczowi ludzie, którym nie pozwala się bezpiecznie żyć we własnym kraju, których utożsamia się z przestępcami, z tymi, którzy wiedzą wszystko najlepiej i chcą dyktować innym, co mają wiedzieć i jak żyć. Czasami możliwość spojrzenia komuś w oczy, podania ręki, działa cuda. Czy w tym przypadku - nie wiem, ale środowisku, które mieni się być katolickim, czyli powszechnym, bardziej przystoi drzwi otwierać niż zamykać.
No cóż, skóra cierpnie na myśl, jakie rzesze zamkniętych serc i umysłów wypuści ta uczelnia do społeczeństwa. A może, jak przystało na uniwersytet, ci młodzi ludzie i rektor zaprosiliby do otwartej debaty, do spotkania, do dyskusji. Niech pojawią się argumenty, niech skonfrontują się z ewangeliczną nauką, niech spotkają się ci tęczowi ludzie, którym nie pozwala się bezpiecznie żyć we własnym kraju, których utożsamia się z przestępcami, z tymi, którzy wiedzą wszystko najlepiej i chcą dyktować innym, co mają wiedzieć i jak żyć. Czasami możliwo... rozwiń
Avatar
___K___ / 9 września 2020 r. o 20:25
-10
Widzę, że prawdziwa miłość bliźniego przebija z wypowiedzi  MariolubelskiOka , czy  qwerty38 . Prawdziwy obraz polskich katolików, którzy tak naprawdę nie mają nic wspólnego z nauką Chrystusa. Jak dobrze, że się odciąłem od tego środowiska!!!
Avatar
___K___ / 9 września 2020 r. o 20:21
-10
Lepszy ksiądz  Wierzbicki , niż profesorskie stanowisko dla pana Czarnka  ***s://***dziennikwschodni.pl/lublin/przemyslaw-czarnek-awansowal-profesorem-uczynil-go-poprzedni-rektor-kul,n,1000273855.html Swoją drogą ciekawe, czemu DW tak szybko zamknął możliwość komentowania pod tamtym artykułem...
Avatar
qwerty38 / 9 września 2020 r. o 20:18
-20
Słowa ks. Wierzbickiego to chyba żart. Nikt tak nie podkopuje KK jak tacy przedstawiciele jak on. Co ciekawsze, on też zawiśnie na tej samej gałęzi co jego oponenci z fundacji gdy tylko ludzie pokroju tego Margot dojdą do władzy. Mądry człowiek by to zrozumiał ale tu tytuły naukowe za mądrością nie idą.
Avatar
Mariolubelski / 9 września 2020 r. o 20:02
-11
"Ks. prof. Alfred Wierzbicki uważa, że możliwe byłoby stworzenie duszpasterstwa dla tak zwanych "osób LGBT". Jego zdaniem nie trzeba dziś już bronić żadnego "modelu" życia rodzinnego, a jedynie "wartości", które można realizować na "różne sposoby". Lawendowa mafia? Lubiący ruchać dzieci i lubiący ruchać kleryków na jednym pokładzie? Jedno i drugie powinno zostać wypalone rozpalonym żelazem. Gdyby tacy Wierzbiccy decydowali o kierunku kościoła to od dawna sataniści szczali by publicznie na ołtarze i byłoby to nazywane dialogiem ekumenicznym, a księża błogosławili by związki poliamoryczne. Rozmydlane chrześcijaństwo nie jest żadnym chrześcijaństwem tylko masońską bluźnierczą parodią. I pewnie o to chodzi. Nikt nie postuluje "nienawidzenia" homoseksualistów, to tylko ich fałszywi "obrońcy" przed nieistniejącym zagrożeniem opowiadają takie bajki. Sprzeciw budzi ideologia lgbt i uzurpowanie sobie praw politycznych. A ksiądz powinien stać co do litery na gruncie tego co głosi Rzym. Bo jak dupa jest do sra...nia, aktor jest do grania, to ksiądz jest od prawa kanonicznego przestrzegania. Prywatnie może homoseksualistom jako ludziom okazywać "miłość bliźniego" , ale grzech ma jednocześnie potępiać, bo inaczej to przebieraniec nie ksiądz.
"Ks. prof. Alfred Wierzbicki uważa, że możliwe byłoby stworzenie duszpasterstwa dla tak zwanych "osób LGBT". Jego zdaniem nie trzeba dziś już bronić żadnego "modelu" życia rodzinnego, a jedynie "wartości", które można realizować na "różne sposoby". Lawendowa mafia? Lubiący ruchać dzieci i lubiący ruchać kleryków na jednym pokładzie? Jedno i drugie powinno zostać wypalone rozpalonym żelazem. Gdyby tacy Wierzbiccy decydowali o kierunku kościoła to od dawna sataniści szczali by publicznie na ołtarz... rozwiń
Avatar
Oka / 9 września 2020 r. o 19:59
-26
Kij w bary temu wynalazkowi :magot: czy jak ta pała się wabi!! Może Szarik,a reszta artykułu nie interesuje mnie,pozdrawiam.