Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 maja 2020 r.
8:13

Najdroższy lek na świecie podano w lubelskiej klinice. Pomoże choremu chłopcu

Kacperek Boruta z mamą
Kacperek Boruta z mamą (fot. archiwum rodzinne)

Półtoraroczny Kacperek z rdzeniowym zanikiem mięśni ma szansę na samodzielne chodzenie. Jako pierwszy w Polsce dostał lek, dzięki któremu będzie mógł się prawidłowo rozwijać. Podano go w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kacperek Boruta z Siedlec walczy z rzadką genetyczną chorobą – rdzeniowym zanikiem mięśni. – Synek przez pierwsze miesiące rozwijał się prawidłowo. Niestety, w pewnym momencie pojawiły się problemy z napięciem mięśniowym. Kacper usiadł bardzo późno, nigdy nie raczkował, nie ma też mowy o jakichkolwiek próbach chodzenia, bo jest to po prostu niemożliwe – opowiada Iga Przybyłowska-Boruta, mama chłopca. Choroba uniemożliwia prawidłowy rozwój ruchowy dziecka. - W tym całym nieszczęściu, mamy jednak pewne małe szczęście. Kacper ma drugi typ choroby, który ma trochę lżejszy przebieg niż u dzieci z typem pierwszym. To daje znacznie większe szanse na pozytywne efekty terapii – mówi Przybyłowska-Boruta. Tłumaczy, że lek eliminuje przyczynę choroby.

– Rdzeniowy zanik mięśni powoduje albo uszkodzenie konkretnego genu, albo jego brak, jak w przypadku Kacperka – mówi Iga Przybyłowska-Boruta i wyjaśnia: Lek, który otrzymał synek zawiera właśnie ten gen. W związku z tym organizm zaczyna działać tak, jakby ten gen faktycznie w komórkach był. W efekcie zaczyna się prawidłowa produkcja białek odpowiedzialnych za mięśnie.

Na jakie efekty można liczyć? - W tym momencie możemy się tylko opierać na historiach innych pacjentów w podobnym wieku i z tym samym typem choroby w USA, bo w Polsce ta terapia nie była dostępna. Wiemy, że efekty są bardzo dobre. Niektóre dzieci zaczynały po kilku miesiącach samodzielnie chodzić – zaznacza mama Kacperka.

- Pacjent zniósł bardzo dobrze podanie leku, nie było żadnych powikłań. Będzie teraz pod stałą kontrolą naszych specjalistów. Efekty leczenia będziemy mogli ocenić dopiero po kilku miesiącach – tłumaczy dr n.med. Jolanta Niewiedzioł, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. – Do tej pory ta terapia była dostępna tylko w USA i Japonii, w Polsce to pierwszy taki przypadek. Lek został wyprodukowany w USA specjalnie dla tego pacjenta i sprowadzony do kraju w ramach importu docelowego za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia.

Chłopiec miał być leczony w USA, ale ze względu na wybuch epidemii koronawirusa wyjazd nie był możliwy. – Pacjent nie mógł czekać na wyjazd do USA. Gdyby termin podania leku przesunął się, chłopiec nie spełniałby już kryteriów wiekowych. W związku z tym podanie musiało się odbyć na terenie Polski – wyjaśnia dyr. Niewiedzioł. – Zwróciła się do nas w tej sprawie Fundacja Siepomaga, z którą współpracujemy od wielu lat i która organizowała zbiórkę pieniędzy na ten lek. To najdroższy lek na świecie, jego koszt to 9 mln zł. Na szczęście szybko udało się zebrać tę sumę i mogliśmy podać lek. Podanie odbyło się w Klinice Neurologii Dziecięcej. Zaangażowany był w to cały zespół specjalistów m.in. dr n.med. Mirosław Jasiński oraz dr hab.n.med. Magdalena Chrościńska-Krawczyk.

– Rdzeniowy zanik mięśni to dramatyczna choroba, która prowadzi do zahamowania rozwoju poprzez stopniowy zanik mięśni i utraty możliwości poruszania się. Ten lek daje szansę na prawidłowy rozwój dziecka – tłumaczy dyr. Niewiedzioł. – Lek podaje się tylko raz. Co ciekawe, nośnikiem informacji, która trafia do komórki jest wirus. To on po dostaniu się do komórki powoduje produkcję brakującego białka, niezbędnego do prawidłowego rozwoju mięśni. Wirusy mogą więc pełnić także rolę pozytywną, odpowiednio wykorzystane mogą leczyć.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty