Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 stycznia 2020 r.
18:59

Lublin: Urzędnicy przeniosą się do nowego budynku. Najpierw jednak powstanie jego projekt za 2 mln zł

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
15 93 A A
Nowy gmach ma mieć siedem kondygnacji, 29 metrów wysokości i podziemny parking
Nowy gmach ma mieć siedem kondygnacji, 29 metrów wysokości i podziemny parking (fot. Wizualizacja: Urząd Miasta Lublin)

Ponad 2 mln zł ma kosztować samo zaprojektowanie siedziby Urzędu Miasta przy Leszczyńskiego 20, gdzie stary biurowiec ma być zastąpiony nowym. Zgodnie z uchwalonym budżetem miasta, jego rozbiórka powinna się zacząć jeszcze w tym roku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowy biurowiec przy Leszczyńskiego 20 ma być większy, nowocześniejszy i bardziej praktyczny od wysłużonego budynku z 1972 r. Stary gmach niebawem ma być opróżniony, bo od kwietnia zatrudnieni tu urzędnicy będą pracować przy ul. Spokojnej 2 – w biurowcu firmy Orion, od której Urząd Miasta wynajął całe piętro (w sumie 3 350 mkw.). Za każdy metr samorząd ma płacić Orionowi 67,65 zł miesięcznie. Umowa jest zawarta na 10 lat, ale z możliwością wcześniejszego jej rozwiązania po upływie 5 lat, z zachowaniem rocznego okresu wypowiedzenia.

Do tego czasu gotowa powinna być nowa siedziba Urzędu Miasta przy Leszczyńskiego 20.

– Mamy nadzieję, że do 2023 r. wprowadzą się tam komórki organizacyjne urzędu – mówił sekretarz miasta, Andrzej Wojewódzki na grudniowym posiedzeniu Rady Miasta, na którym zarezerwowano w tegorocznym budżecie miasta 3 mln zł na przygotowania do budowy nowego biurowca. W budżecie zapisano, że są to pieniądze na „rozbiórkę istniejącego budynku i opracowanie projektu budowlano-wykonawczego”.

Przetarg na zaprojektowanie nowego biurowca powinien być ogłoszony w pierwszym kwartale bieżącego roku. Taki termin znalazł się w opublikowanym przez Ratusz oficjalnym harmonogramie miejskich przetargów. Również z tego dokumentu można się dowiedzieć, że orientacyjna wartość kontraktu na prace projektowe to prawie 2,2 mln zł.

Kiedy można się spodziewać gotowego projektu? Kiedy zacznie się rozbiórka? Czy jej wykonawca będzie wybierany osobno, czy też wyburzenie będzie jednym z zadań firmy, która dostanie zlecenie na budowę nowego biurowca? Te pytania Ratusz pozostawia na razie bez odpowiedzi.

– Inwestycja przy ul. Leszczyńskiego 20 znajduje się na wstępnym etapie procedur przygotowawczych. Urząd prowadzi analizę dostępnych możliwości, stąd w tym momencie nie jest jeszcze możliwe podanie ani terminu, ani zakresu przetargu – stwierdza Monika Głazik z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.

Ogłoszona została już za to wstępna koncepcja nowego obiektu. Wynika z niej, że gmach będzie mieć siedem kondygnacji, 29 metrów wysokości i będzie wyposażony w podziemny parking. Główne wejście znajdzie się od ul. Leszczyńskiego, ale dostępne ma być również wejście od Ogrodu Saskiego. Powierzchnia użytkowa budynku została oszacowana na 13,8 tys. mkw., z czego 6,3 tys. mkw. ma zająć powierzchnia biurowa.

Całkowity koszt wymiany jednego budynku na drugi szacowany jest na 60 mln zł.

Do przeprowadzki

W biurowcu przy Spokojnej 2 mają działać od kwietnia: Wydział Spraw Administracyjnych, Wydział Zdrowia i Profilaktyki, Urząd Stanu Cywilnego oraz Biuro Obsługi Inwestorów. Dla interesantów przygotowano tutaj cztery poczekalnie.

e-Wydanie

Komentarze 93

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 stycznia 2020 o 22:05
+34
w tym mieście najlepiej nic nie remontować ani nie budować żeby się narazić grupce wiecznych malkontentów
Avatar
Gość / 7 stycznia 2020 o 20:52
+33
Jako stały bywalec w wydziale komunikacji zmiany akurat uważam, że są na plus. Wreszcie nie ma kolejek, można szybko i od ręki załatwić swoją sprawę. Tak powinny działać wszystkie urzędy w Polsce!!!! Szybko i sprawnie!!!!
Avatar
Gość / 7 stycznia 2020 o 22:02
+32
standardowo na forum sami projektanci co takie projekty robią za przysłowiową flaszkę wódki i słoik ogórków :)
Avatar
, / 7 stycznia 2020 o 21:25
+31
Mam wrażenie, że ludzie mają tutaj problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Napisali czarno na biały, że te 2mln to prace projektowe i k o s z t y r o z b i ó r k i. Czyli przygotowania terenu pod budowę, wszystkie prace związane zburzeniem, uprzątnięciem, czyli wywożenie całego gruzu, prace podziemne czyli przygotowanie kanalizacji, prądu itp... jeżeli komuś się wydaje, że 2 mln na prace w takim miejscu to dużo, to niech zakłada firmę i składa projekt, bierze udział w przetargu, a potem niech pracuje za darmo, bo samo rozpieprzenie starego urzędu będzie spokojnie kosztowało ponad ćwierć miliona, to dodajcie sobie potem resztę prac. A jak ktoś jest taki mądry niech znajdzie mi gdzie zrealizowano taniej taką inwestycję.
Mam wrażenie, że ludzie mają tutaj problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Napisali czarno na biały, że te 2mln to prace projektowe i k o s z t y r o z b i ó r k i. Czyli przygotowania terenu pod budowę, wszystkie prace związane zburzeniem, uprzątnięciem, czyli wywożenie całego gruzu, prace podziemne czyli przygotowanie kanalizacji, prądu itp... jeżeli komuś się wydaje, że 2 mln na prace w takim miejscu to dużo, to niech zakłada firmę i składa projekt, bierze udział w przetargu, a potem niech pracuje za darmo, bo samo rozpieprzenie starego u... rozwiń
Avatar
Gość / 7 stycznia 2020 o 20:46
+29
Te clickbaitowe tytuły rodem z najtańszych brukowców są najlepsze :)))
Avatar
q / 7 stycznia 2020 o 22:31
+28
Żuk śmieje się Wam w twarz, a Wy go popieracie. Ogromna kwota ponad 2 mln zł za zaprojektowanie budynku dla urzędników. 
 Przestań kłamać! Wyraźnie powiedzieli, że to pieniądze na " rozbiórkę istniejącego budynku i opracowanie projektu budowlano-wykonawczego", a nie SAM PROJEKT!
Avatar
Gość / 7 stycznia 2020 o 20:45
+28
biedny japolanek każdy wieczór spędza na hejtowaniu Żuka w internecie, nic tylko współczuć takim frustratom
Avatar
Gość / 7 stycznia 2020 o 19:46
+27
PiSowskie trolle zdecydujcie się w końcu. Wynajmują od kogoś - źle, budują własny - jeszcze gorzej. Jest jakiś wariant który wam odpowiada? Czy tępo krytykujecie każde rozwiązanie bo takie przyszły rozkazy z centrali?
Avatar
Ja / 7 stycznia 2020 o 21:39
+26
Barany a kto wył jak w Świdniku za 13 mln budowano UM tylko lewi z wolkiem i ociną, a teraz z można z przyjemnością przyjść i sprawę załatwić a i pracownicy mają ludzkie warunki
Avatar
piko / 7 stycznia 2020 o 19:53
+26
PiSowskie trolle zdecydujcie się w końcu. Wynajmują od kogoś - źle, budują własny - jeszcze gorzej. Jest jakiś wariant który wam odpowiada? Czy tępo krytykujecie każde rozwiązanie bo takie przyszły rozkazy z centrali?
 raczej to drugie
Avatar
Gość / 10 stycznia 2020 o 18:17
0
W jednej części artykułu: „Przetarg na zaprojektowanie nowego biurowca powinien być ogłoszony w pierwszym kwartale bieżącego”, zaś w drugiej: „Ogłoszona została już za to wstępna koncepcja nowego obiektu”-to co, ktoś wykonał koncepcję, a projekt na podstawie koncepcji opracuje ktoś inny , a prawa autorskie itd itp, to jakaś parodia!!!
Avatar
Nie rozumiem / 8 stycznia 2020 o 20:07
+6
Skąd oni wzięli takie stawki za projektowanie. Stawka normalna to 100 zł/m2 pow użytkowej więc nie powinno być to więcej niż 1,4 mln zł brutto . A swoją drogą to zaraz CBA tam wkroczy jak w sprawie Zana, bo przecież projektant korzysta ze znajomości w Urzędzie Miejskim , ba pewnie się powoływał na kogoś tam....Stawka za najem Wieniawskiej jest też mocno wygórowana. To ciekawe , że czasami urząd lekka rączką wydaje ogromne pieniądze a jak ma zwrócić za coś kasę przeciętnemu Kowalskiemu to walczy jak lew o każdą złotówkę , a nie daj boże spóźnić się z podatkami to zaraz straszą komornikiem i nawet 5 zł odsetek nie odpuszczą ...
Skąd oni wzięli takie stawki za projektowanie. Stawka normalna to 100 zł/m2 pow użytkowej więc nie powinno być to więcej niż 1,4 mln zł brutto . A swoją drogą to zaraz CBA tam wkroczy jak w sprawie Zana, bo przecież projektant korzysta ze znajomości w Urzędzie Miejskim , ba pewnie się powoływał na kogoś tam....Stawka za najem Wieniawskiej jest też mocno wygórowana. To ciekawe , że czasami urząd lekka rączką wydaje ogromne pieniądze a jak ma zwrócić za coś kasę przeciętnemu Kowalskiemu to walczy jak lew o każdą złotówkę , a nie daj boże sp... rozwiń
Avatar
Mania / 8 stycznia 2020 o 17:34
+10
Ta działka po wyburzeniu jest dla dewelopera i tam nie będzie żadnego biurowca bo łysek ma jeszcze wynająć resztę biurowca przy spokojnej, handel kwitnie a Lublin się zadłuża.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 o 16:24
+5
Zobaczcie co się dzieje wydziale komunikacji. Budynek świeci pustkami-boom sprowadzania samochodów i młodych kierowców(z wyżu demograficznego) co to dzień po "zdanym egzaminie" biegli po prawo jazdy już sie skończył. Teraz każdy urzedas a raczej pierdzistołek(np referent i jego zastępca???) w wydziale komunikacji na swoim biurku moze zrobić szwedzki stół. Bezczelnościa w tej instytucji jest parking 5zł/dziesięć, trzydzieści, pięcdziesiąt, sto minut!!!!!!!. Opłate pobiera firma znajomego Łysego zamiast do budzetu Lublina.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 o 13:56
+12
Jakim cudem rachunki za śmieci są w Lublinie wyższe niż u Niemców?
Avatar
Analiza KT / 8 stycznia 2020 o 13:09
+2
Kurczę, fajnie byłoby gdyby kontynuowali lubelska tradycje ogrodów na tarasach zamiast bezdusznego dachu.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 o 11:33
+2
Jak urzędy zamknięte są w czasie Świat przez tydzień ludzie żyją, to myślę, że przeżyją również resztę roku.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 o 11:20
+3
Lublinianin MM urzędy muszą być lokowane w centralnych miejscach, tak żeby wszyscy mieli do nich stosunkowo równą odległość i jednakowy dostęp. Tak jest sprawiedliwie. Chyba nie wymagasz, żeby starsza osoba mieszkająca np: na Gęsiej była zmuszona jechać 1,5h przez całe miasto np: na Felin, żeby coś załatwić w urzędzie? Także wg mnie pomysł z lokowaniem urzędów na obrzeżach miasta jest nietrafiony.
Avatar
Jurka / 8 stycznia 2020 o 10:56
+5
Widzę, że zdania odnośnie tej inwestycji są podzielone i w zasadzie się nie dziwię. Projekt nie pasuje do budynków obok, no i jak nie ma być dojazdu, to po co to? Żeby urzędnicy mieli spokój? Sama inicjatywa może i jest potrzebna, ale warto przemyśleć lokalizację Tak mi się zdaje, ale każdy ma prawo mieć inne zdanie. Zobaczymy, jak to wyjdzie finalnie. ***s://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-wnetrz-lublin/
Avatar
romek / 8 stycznia 2020 o 10:31
+8
PiSowskie trolle zdecydujcie się w końcu. Wynajmują od kogoś - źle, budują własny - jeszcze gorzej. Jest jakiś wariant który wam odpowiada? Czy tępo krytykujecie każde rozwiązanie bo takie przyszły rozkazy z centrali?
To trzeba było budować nawet na kredyt na miejskiej działce sprzedanej Leńczukowi i teraz mieć swoje i rate na poziomie raty wynajmu. Te szopki z forsowaniem najmu od byłych kolegów z ratusza na 10 lat powinny doprowadzić winnych do oskarżenia o defraudację publicznych pieniędzy. Takich konfidentów wybraliście w wyborach samorządowych i takich macie. Przynajmniej koncercik lalala nanana bedzie "za darmo" tzn z waszych podatów.
  Pogłębiają się podziały gospodarcze w Polsce. Cztery regiony śrubują wynik całego kraju   (flickr.co PKB na jednego mieszkańca wynosi ponad 121 tys. złotych. Dla całej Polski - ok. 55 Województwa wielkopolskie, śląskie i dolnośląskie wraz z Warszawą jako jedyne regiony w Polsce osiągnęły wynik wzrostu PKB powyżej średniej dla całego kraju. Te cztery regiony wspólnie złożyły się na niemal połowę całego wyniku PKB Polski. Dla porównania : dziewięć najbiedniejszych województw "dorzuciło" do gospodarki mniej niż 5 proc. Najgorsze wyniki zanotowały województwa lubelskie i warmińsko-mazurskie. Ich wyniki to odpowiednio: 67,4 proc. i 68,7 proc. średniej. Tak wynika z danych GUS-u, które przeanalizował "Puls Biznesu". Pogłębiają się podziały gospodarcze w Polsce. Cztery regiony śrubują wynik całego kraju   (flickr.co PKB na jednego mieszkańca wynosi ponad 121 tys. złotych. Dla całej Polski - ok. 55 Województwa wielkopolskie, śląskie i dolnośląskie wraz z Warszawą jako jedyne regiony w Polsce osiągnęły wynik wzrostu PKB powyżej średniej dla całego kraju. Te cztery regiony wspólnie złożyły się na niemal połowę całego wyniku PKB Polski. Dla porównania : dziewięć najbiedniejszych województw "dorzuciło" do gospodarki mniej niż 5 proc. Najgorsze wyniki zanotowały województwa lubelskie i warmińsko-mazurskie. Ich wyniki to odpowiednio: 67,4 proc. i 68,7 proc. średniej. Tak wynika z danych GUS-u, które przeanalizował "Puls Biznesu".
  Pogłębiają się podziały gospodarcze w Polsce. Cztery regiony śrubują wynik całego kraju   (flickr.co PKB na jednego mieszkańca wynosi ponad 121 tys. złotych. Dla całej Polski - ok. 55 Województwa wielkopolskie, śląskie i dolnośląskie wraz z Warszawą jako jedyne regiony w Polsce osiągnęły wynik wzrostu PKB powyżej średniej dla całego kraju. Te cztery regiony wspólnie złożyły się na niemal połowę całego wyniku PKB Polski. Dla porównania : dziewięć najbiedniejszych województw "dorzuciło" do ... rozwiń