Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 marca 2021 r.
12:38

Lublin: XIX-wieczna kamienica na Starym Mieście w fatalnym stanie. Rozpoczął się remont

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
27 8 A A
Remontowana kamienica datowana jest na rok 1870
Remontowana kamienica datowana jest na rok 1870 (fot. Maciej Kaczanowski)

Nie dłużej niż do końca kwietnia ma potrwać remont zabezpieczający miejską kamienicę przy ul. Ku Farze 4. Prace zlecone przez miasto będą kosztować niecałe 179 tys. zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kwietniowy termin został narzucony decyzją nadzoru budowlanego, który potwierdził fatalny stan budynku. Popękały w nim ściany i sklepienia, rozchodził się narożnik, a konstrukcja dachu nadawała się tylko do wymiany.

Drewniane schody będące jedyną drogą do lokalu na pierwszym piętrze okazały się dosłownie przeżarte przez szkodniki. W dokumentacji znalazło się wręcz stwierdzenie, że otworów jest tak dużo, że można mówić o „całkowitym zniszczeniu drewna”. Osobnym problemem było samo rozmieszczenie stopni, nieprzepisowe i wręcz niebezpieczne.

Niezbędny remont właśnie się rozpoczął. Obejmie pozszywanie pękniętych ścian i sklepienia w sieni, przemurowanie i zszycie południowo-wschodniego narożnika budynku oraz podbicie jego fundamentów, a także wymianę więźby dachowej i odtworzenie pokrycia dachu. Wspomniane schody z drewna zostaną wymienione na żelbetowe, o właściwym rozstawie stopni.

Wykonawcą prac jest lubelski Fest-Bud, który był najtańszą z pięciu firm gotowych wziąć zlecenie od Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Za pracę dostanie niespełna 179 tys. zł.

Remontowana kamienica datowana jest na rok 1870.

– Na początku XX w. właścicielem nieruchomości był zamieszkujący przy ul. Królewskiej wytwórca krzeseł, później producent mebli dla wojsk niemieckich – informuje Łukasz Bilik, rzecznik Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Obecnie w budynku znajdują się trzy mieszkania. – Ich mieszkańcy na czas remontu zostali przesiedleni do innych lokali.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zorro532 / 1 marca 2021 r. o 14:20
+25
Czy jest już zamówienie od jakiegoś Cwaniaka z Wypchanym Portfelem na przejęcie budynku P0 remoncie?
Raczej tak. Ta samo jak na kamienicę po informacji turystycznej: dziennikwschodni.pl/lublin/lubelski-osrodek-informacji-turystycznej-i-kulturalnej-pod-nowym-adresem,n,1000284682.html
Brawo, kolejne fejkowe konto i po raz kolejny sam ze sobą rozmawiasz. Co za żałosna kreatura.
Avatar
Sir_Fred / 1 marca 2021 r. o 15:16
+10
Sprzedać chętnym nawet za 1 PLN!!! Pod rygorem wyremontowania i zrobienia np. hostelu czy apartamentów. Szkoda takiego unikalnego zabytku. Stare Miasto na szczęście ocalało z pożogi wojennej. Inne nie miały ty Le farta
Avatar
Zbychu / 3 marca 2021 r. o 08:30
+5
Ale wiesz o tym że ponad połowa kamienic znajdujących się na Starym Mieście nie należy do miasta tylko do prywatnych podmiotów?
Avatar
Hava / 3 marca 2021 r. o 10:06
-3
To,że miasto pozbywa się kamienic to nic nowego. Nie uwierzę ,że na Starym Mieście są jeszcze spadkobiercy, a jeżeli nawet to jest ich ograniczona ilość. Polityka miasta dotycząca rewitalizacji jest niezauważalna. Zuk zrobił pustynię z Placu Litewskiego w Parku Ludowym sprawił sobie fontannę, która nota bene została zniszczona, ławki z Wi-Fi. Wszystko w odwrotnej kolejności. Chyba są jakieś fundusze ministerialne, unijne i miejskie na ratowanie zabytków, ochronę i rewitalizację. Ale lepiej sprzedać. Brak polityki miasta odnośnie rewitalizacji jest przerażająca
Avatar
Hava / 2 marca 2021 r. o 16:03
-4
"O JEST REWITALIZACJA? Rewitalizacja (dosłownie: ożywienie, przywrócenie do życia) jest procesem wyprowadzania ze stanu kryzysowego zdegradowanych obszarów miasta. Rewitalizacja to nie tylko remonty. Jej celem jest przywrócenie do życia zdegradowanej części miasta i uzupełnienie jej o nowe funkcje. Mówiąc najprościej jest to wprowadzenie takich zmian na obszarze części miasta, dzięki którym będzie się lepiej żyło, przebywało i pracowało." Po to bym ja nie zapomniał :)
Avatar
Hava / 2 marca 2021 r. o 15:51
-6
Ile lat rządzi Żuk!? Bo się pogubiłam. Coś zrobił z pustostanami i zabytkowymi kamienicami, chyba niewiele! Tak, wszystkie zabytkowe kamienice sprzedać za 1 PLN i później stoją pustostany na Krakowskim, Okopowej, Sądowej,Chopina nie mówiąc o Starym Mieście. TAK zrobić hostel, a może same hostele w całym centrum. ja jednak proponuję, żeby pozostawić funkcję mieszkalną , usługową ,nie tylko horeca, może miasto będzie żyło nie tylko wieczorami!? Sprzedać to za 1 PLN i ja kupię, wynajmę parter , a góra to same puste lokale.Brak, brak, brak jest polityki miasta w tym zakresie:)
Ile lat rządzi Żuk!? Bo się pogubiłam. Coś zrobił z pustostanami i zabytkowymi kamienicami, chyba niewiele! Tak, wszystkie zabytkowe kamienice sprzedać za 1 PLN i później stoją pustostany na Krakowskim, Okopowej, Sądowej,Chopina nie mówiąc o Starym Mieście. TAK zrobić hostel, a może same hostele w całym centrum. ja jednak proponuję, żeby pozostawić funkcję mieszkalną , usługową ,nie tylko horeca, może miasto będzie żyło nie tylko wieczorami!? Sprzedać to za 1 PLN i ja kupię, wynajmę parter , a góra to same puste lokale.Brak, brak, brak jest ... rozwiń
Avatar
_DX_ / 2 marca 2021 r. o 08:41
-10
Czy jest już zamówienie od jakiegoś Cwaniaka z Wypchanym Portfelem na przejęcie budynku P0 remoncie?
 Raczej tak. Ta samo jak na kamienicę po informacji turystycznej: dziennikwschodni.pl/lublin/lubelski-osrodek-informacji-turystycznej-i-kulturalnej-pod-nowym-adresem,n,1000284682.html
Avatar
Monisia / 1 marca 2021 r. o 16:16
-18
Czy jest już zamówienie od jakiegoś Cwaniaka z Wypchanym Portfelem na przejęcie budynku P0 remoncie?
Avatar
Hava / 3 marca 2021 r. o 10:06
-3
To,że miasto pozbywa się kamienic to nic nowego. Nie uwierzę ,że na Starym Mieście są jeszcze spadkobiercy, a jeżeli nawet to jest ich ograniczona ilość. Polityka miasta dotycząca rewitalizacji jest niezauważalna. Zuk zrobił pustynię z Placu Litewskiego w Parku Ludowym sprawił sobie fontannę, która nota bene została zniszczona, ławki z Wi-Fi. Wszystko w odwrotnej kolejności. Chyba są jakieś fundusze ministerialne, unijne i miejskie na ratowanie zabytków, ochronę i rewitalizację. Ale lepiej sprzedać. Brak polityki miasta odnośnie rewitalizacji jest przerażająca
Avatar
Zbychu / 3 marca 2021 r. o 08:30
+5
Ale wiesz o tym że ponad połowa kamienic znajdujących się na Starym Mieście nie należy do miasta tylko do prywatnych podmiotów?
Avatar
Hava / 2 marca 2021 r. o 16:03
-4
"O JEST REWITALIZACJA? Rewitalizacja (dosłownie: ożywienie, przywrócenie do życia) jest procesem wyprowadzania ze stanu kryzysowego zdegradowanych obszarów miasta. Rewitalizacja to nie tylko remonty. Jej celem jest przywrócenie do życia zdegradowanej części miasta i uzupełnienie jej o nowe funkcje. Mówiąc najprościej jest to wprowadzenie takich zmian na obszarze części miasta, dzięki którym będzie się lepiej żyło, przebywało i pracowało." Po to bym ja nie zapomniał :)
Avatar
Hava / 2 marca 2021 r. o 15:51
-6
Ile lat rządzi Żuk!? Bo się pogubiłam. Coś zrobił z pustostanami i zabytkowymi kamienicami, chyba niewiele! Tak, wszystkie zabytkowe kamienice sprzedać za 1 PLN i później stoją pustostany na Krakowskim, Okopowej, Sądowej,Chopina nie mówiąc o Starym Mieście. TAK zrobić hostel, a może same hostele w całym centrum. ja jednak proponuję, żeby pozostawić funkcję mieszkalną , usługową ,nie tylko horeca, może miasto będzie żyło nie tylko wieczorami!? Sprzedać to za 1 PLN i ja kupię, wynajmę parter , a góra to same puste lokale.Brak, brak, brak jest polityki miasta w tym zakresie:)
Ile lat rządzi Żuk!? Bo się pogubiłam. Coś zrobił z pustostanami i zabytkowymi kamienicami, chyba niewiele! Tak, wszystkie zabytkowe kamienice sprzedać za 1 PLN i później stoją pustostany na Krakowskim, Okopowej, Sądowej,Chopina nie mówiąc o Starym Mieście. TAK zrobić hostel, a może same hostele w całym centrum. ja jednak proponuję, żeby pozostawić funkcję mieszkalną , usługową ,nie tylko horeca, może miasto będzie żyło nie tylko wieczorami!? Sprzedać to za 1 PLN i ja kupię, wynajmę parter , a góra to same puste lokale.Brak, brak, brak jest ... rozwiń
Avatar
_DX_ / 2 marca 2021 r. o 08:41
-10
Czy jest już zamówienie od jakiegoś Cwaniaka z Wypchanym Portfelem na przejęcie budynku P0 remoncie?
 Raczej tak. Ta samo jak na kamienicę po informacji turystycznej: dziennikwschodni.pl/lublin/lubelski-osrodek-informacji-turystycznej-i-kulturalnej-pod-nowym-adresem,n,1000284682.html
Avatar
Monisia / 1 marca 2021 r. o 16:16
-18
Czy jest już zamówienie od jakiegoś Cwaniaka z Wypchanym Portfelem na przejęcie budynku P0 remoncie?
Avatar
Sir_Fred / 1 marca 2021 r. o 15:16
+10
Sprzedać chętnym nawet za 1 PLN!!! Pod rygorem wyremontowania i zrobienia np. hostelu czy apartamentów. Szkoda takiego unikalnego zabytku. Stare Miasto na szczęście ocalało z pożogi wojennej. Inne nie miały ty Le farta
Avatar
zorro532 / 1 marca 2021 r. o 14:20
+25
Czy jest już zamówienie od jakiegoś Cwaniaka z Wypchanym Portfelem na przejęcie budynku P0 remoncie?
Raczej tak. Ta samo jak na kamienicę po informacji turystycznej: dziennikwschodni.pl/lublin/lubelski-osrodek-informacji-turystycznej-i-kulturalnej-pod-nowym-adresem,n,1000284682.html
Brawo, kolejne fejkowe konto i po raz kolejny sam ze sobą rozmawiasz. Co za żałosna kreatura.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Znoszenie obostrzeń. Dziś decyzja. Czego się spodziewać?

Znoszenie obostrzeń. Dziś decyzja. Czego się spodziewać?

Dziś rząd ma poinformować, jakie i kiedy będą zdejmowane kolejne obostrzenia. Wiele wskazuje na to, że będzie to działanie regionalne.

Lubelskie: To był pierwszy listopadowy śnieg... Fotograf z nagrodą za zdjęcie pary łabędzi niemych

Lubelskie: To był pierwszy listopadowy śnieg... Fotograf z nagrodą za zdjęcie pary łabędzi niemych

– Fotografię „W bieli” wykonałem z najniższej możliwej perspektywy, siedząc na skraju lądu i wody przy użyciu 400 mm obiektywu – wspomina Grzegorz Szkutnik swoją zeszłoroczną wizytę nad jednym ze stawów na Równinie Biłgorajskiej. Zdjęcie pary łabędzi niemych, na tle pierwszego śniegu, który spadł pod koniec listopada, zapewniło autorowi tytuł Fotografa Roku 2021 Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego Związku Polskich Fotografów Przyrody

Koncert wokalno-instrumentalny online
1 maja 2021, 20:00

Koncert wokalno-instrumentalny online

1 maja o godz. 20 Lubelska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej II st. zaprosi na kolejny koncert online z udziałem swoich uczniów.

Puchar Polski: Granit Bychawa postara się o niespodziankę w meczu z Avią Świdnik

Puchar Polski: Granit Bychawa postara się o niespodziankę w meczu z Avią Świdnik

W środę wieczorem poznamy drugiego finalistę okręgowego Pucharu Polski w Lublinie. Wisła Puławy czeka na lepszego z pary: Granit Bychawa – Avia Świdnik. Spotkanie tych dwóch ostatnich ekip rozpocznie się dzisiaj o godz. 17.

Kupić dobry garnitur i ruszyć w świat. "Coraz fajniejsza jest ta nasza młodzież"
Rozmowa

Kupić dobry garnitur i ruszyć w świat. "Coraz fajniejsza jest ta nasza młodzież"

Rozmowa z Dariuszem Korczyckim, właścicielem Centrum Garniturowego w Lublinie rozmawiamy o… zbliżających się maturach

Co z parkiem w Parczewie? Gmina Żydowska: To nie park, to cmentarz

Co z parkiem w Parczewie? Gmina Żydowska: To nie park, to cmentarz

Park przy ulicy 11 Listopada miał przejść znaczną rewitalizację. Jednak miasto musiało znacznie okroić swoje pierwotne plany. Powód? Gmina Żydowska ma roszczenia do działki, na której kiedyś był kirkut.

Słodkie życie radnego PiS. Z urzędu gminy do posady członka zarządu i rad nadzorczych

Słodkie życie radnego PiS. Z urzędu gminy do posady członka zarządu i rad nadzorczych

Radny wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości dostał posadę w zarządzie państwowej spółki. – To ciąg dalszy „dojnej zmiany” – komentuje opozycja, a zniesmaczenia sytuacją nie kryją nawet politycy PiS, którzy przypominają słowa prezesa Jarosław Kaczyńskiego, o tym że „do polityki nie idzie się dla pieniędzy”

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 kwietnia 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 kwietnia 2021 r.

Spacery po lubelsku
24 kwietnia 2021, 11:00

Spacery po lubelsku

W sobotę i niedzielę (24-25 kwietnia) odbędą się spacery po Lublinie organizowane przez Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników Turystycznych Pogranicze.

Kolejne roczniki będą mogły się zaszczepić przeciw COVID-19. Sprawdź, kiedy możesz się zapisać

Kolejne roczniki będą mogły się zaszczepić przeciw COVID-19. Sprawdź, kiedy możesz się zapisać

Do 9 maja każdy, kto chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 będzie miał wystawione e-skierowanie. Według zapowiedzi rządu, od najbliższego poniedziałku system szczepień ma przyśpieszyć.

Coraz szybciej spłacamy nasze kredyty

Coraz szybciej spłacamy nasze kredyty

Niskie stopy procentowe to nie tylko najtańsze w historii kredyty mieszkaniowe. Spłacając dziś raty widzimy, że większa część raty idzie na spłatę kapitału, a nie odsetki banków. Kiedyś tak nie było

Lubelskie: Ktoś podpalił Dąb miłości. Leśnicy założą monitoring

Lubelskie: Ktoś podpalił Dąb miłości. Leśnicy założą monitoring

Ktoś podpalił Dąb miłości w Leśnej Podlaskiej (powiat bialski). Ten pomnik przyrody ma prawie 400 lat.

Motor gra w środę z Garbarnią Kraków. Pracowali nad skutecznością

Motor gra w środę z Garbarnią Kraków. Pracowali nad skutecznością

Był krótki odpoczynek, a teraz trzeba się szykować na bardzo ważny fragment sezonu. W przeciągu najbliższych 12 dni Motor rozegra cztery mecze ligowe. Ten najbliższy już w środę na wyjeździe z Garbarnią Kraków (godz. 13).

Prawie wszyscy chcą podwyższać ceny za wodę i ścieki. Ale w kilku gminach będą nawet obniżki

Prawie wszyscy chcą podwyższać ceny za wodę i ścieki. Ale w kilku gminach będą nawet obniżki

Na ponad 50 zatwierdzonych w regionie stawek za wodę i ścieki tylko osiem jest utrzymanych na tym samym poziomie co obecnie, lub występują obniżki. Większość samorządów i spółek chce podwyżek. Niektórzy jak w Lublinie i Białej Podlaskiej, nie dostali na nie zgody.

Wojewoda poskąpił na cmentarze wojenne w Chełmie. Miasto musi sporo dołożyć
galeria

Wojewoda poskąpił na cmentarze wojenne w Chełmie. Miasto musi sporo dołożyć

15 tysięcy złotych przekazał chełmskiemu samorządowi wojewoda lubelski na utrzymanie cmentarzy wojennych. – To za mało, aby nekropolie utrzymać w należytym stanie – uważa radny Dariusz Grabczuk (PO). – Tak krawiec kraje, jak mu materii staje – komentuje Longin Bożeński (PiS), przewodniczący Rady Miasta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!