Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 grudnia 2018 r.
21:24

Nauczyciele mieli iść na L4, ale poszli na lekcje. "Dużo mówiliśmy, ale nikt się nie odważył"

0 40 A A

Nauczyciele z Lubelszczyzny czują się dobrze i nie chorują – tak najkrócej można opisać to, co w poniedziałek działo się w szkołach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeszcze w weekend pedagodzy zapowiadali, że przyłączą się do protestu w oświacie i pójdą na L4. Poszli jednak na lekcje.
W tym tygodniu szkoły miały świecić pustkami. Nauczyciele zwoływali się w internecie, by w ostatnim tygodniu przed świętami pójść na zwolnienia lekarskie. Chcieli wzorem policjantów i pracowników sądów walczyć w ten sposób o podwyżki. Żądali dodatkowego tysiąca złotych płatnego od 1 stycznia.

Tłumaczyli przy tym, że wbrew temu, co mówi minister edukacji, ich zarobki są bardzo niskie. Z pasków wypłat przedstawianych przez pedagogów wynika, że nauczyciel dyplomowany z 34-letnim stażem pracy otrzymuje 2775,89 zł, a stażysta – 1956,03 zł.
Jednak protest spalił na panewce. – Mamy informacje od kolegów z innych miast, że tam akcja przebiega zgodnie z planem.

W jednej ze szkół w województwie lubuskim do pracy nie przyszło ponad 60 proc. nauczycieli. Prawdopodobnie z tego powodu nie odbędzie się tam próbny egzamin ósmoklasistów – informuje nauczyciel z południowej części Lubelszczyzny, członek grupy „Ja, nauczyciel!”, skupiającej ponad 15 tys. pedagogów, gdzie powstał pomysł protestu. – Z tego, co wiem, u nas włączyły się w protest tylko pojedyncze osoby. W mojej szkole nikt.

– Dużo na ten temat mówiliśmy, ale nikt się nie odważył, chociaż oczywiście popieramy protest – mówi nauczycielka języka polskiego z jednej z lubelskich podstawówek.

– Chyba brak nam solidarności środowiska. Oczywiście wszyscy chcemy podwyżek, ale najwyraźniej większość z nas nie chce osiągnąć tego za wszelką cenę – przypuszcza nauczycielka z Bychawy.

– Jestem chory – mówi za to inny nauczyciel z Lubelszczyzny. – Nie boję się konsekwencji. Każdy z nas ma różne dolegliwości, zatem wzięcie zwolnienia nie jest żadnym nadużyciem. A że pokrywa się to z protestem? Powiedzmy, że to taki zbieg okoliczności.
– Obawialiśmy się protestu nauczycieli – przyznaje Elżbieta Sękowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. – Liczba zwolnień nauczycieli nie jest jednak większa niż zwykle. Nic nie odbiega od normy.

– Słyszymy o zwolnieniach lekarskich dla nauczycieli ze szkół z zachodniej Polski i z Warszawy. Z Lubelszczyzny nie otrzymaliśmy żadnych informacji na ten temat. Problemu nie sygnalizowały nam ani szkoły, ani organy prowadzące – mówi Jolanta Misiak, rzecznik Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Co zrobi ZNP?

Dziś podana zostanie informacja, jaką formę protestu wybiorą członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego. W weekend związkowcy poinformowali, że „środowisko oświatowe jest bardzo zdeterminowane i chce protestować”.
– Do tego czasu dbajcie o siebie i o swoje zdrowie! Każda inicjatywa przybliżająca nas do celu jest cenna – apeluje ZNP.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 grudnia 2018 r. o 21:43
dupy jesteście i tyle w temacie!
Avatar
Gość / 17 grudnia 2018 r. o 23:28
żadna grupa zawodowa nie jest tak uprzywilejowana ???? Jak to nie, a kasta nadzwyczajna sędziowie, 38 dni urlopu, biorą kiedy chcą, 4 dniowy tydzień pracy, nie płacą ZUS i podatków, immunitety ***ety, 9-15 tyś zł do wypłaty, stany spoczynku itd, policja i wojsko też nie ma źle
Avatar
Hipek / 17 grudnia 2018 r. o 22:20
do  ssjijsijs -  Możesz mieć sporo racji, bo znam nauczyciela w-f z małej gminy pod Kraśnikiem, który na spokojnie poza pracą w szkole podstawowej, prowadzi treningi w dwóch klubach dla dzieci. Na brak pieniędzy absolutnie nie narzeka, a obecna sytuacja bardzo mu odpowiada, no bo gdzie będzie mu lepiej? 
Avatar
Gość / 17 grudnia 2018 r. o 22:08
A ZNP za platformy / zsl nic nie robiło tylko siedziało a za platformy 7 lat podwyżek nie było !!! Teraz są tylko za niskie, ale wówczas do 2015 r. ZNP siedziało przeważnie cicho i tylko nóżką potupywało, a teraz odważni ZNPowcy ;)
Avatar
ssjijsijs / 17 grudnia 2018 r. o 22:03
Powiem Wam dlaczego tak wielu nie poszło - otóż: dorabiają na kilku etatach i im się nie opłaca najnormalniej w świecie. Nawet sobie nie zdajecie sprawy z tego jak zayebiste pensje mają nauczyciele, a taki np. nauczyciel wuefu czesze miesięcznie 6 tysiaków. Mistrzostwo świata to oczywiście nauczyciele matmy dający korki. W szkołach specjalnych też nie są gorsi. Taki nauczyciel z uprawnieniami SI wyciąga nawet 8-10.000 miesięcznie, podobnie inni specjaliści od terapii autystów. Tak więc moi drodzy - paradoks. Niby mają tak źle ale jak trzeba strajkować, to nie ma komu :-) Oczywiście jestem za podniesieniem płac nauczycielom i niech mają nawet 2.000 więcej, w zamian oczekuję od nich 40 godz. tygodnia pracy i normalnego wymiaru urlopu. To wszystko.
Powiem Wam dlaczego tak wielu nie poszło - otóż: dorabiają na kilku etatach i im się nie opłaca najnormalniej w świecie. Nawet sobie nie zdajecie sprawy z tego jak zayebiste pensje mają nauczyciele, a taki np. nauczyciel wuefu czesze miesięcznie 6 tysiaków. Mistrzostwo świata to oczywiście nauczyciele matmy dający korki. W szkołach specjalnych też nie są gorsi. Taki nauczyciel z uprawnieniami SI wyciąga nawet 8-10.000 miesięcznie, podobnie inni specjaliści od terapii autystów. Tak więc moi drodzy - paradoks. Niby mają tak źle ale jak trzeb... rozwiń
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 07:57
belfry to papierowe tygrysy, przeciez jak ich wylejom, to gdzie pójdą; matka mi mówiła jak nie zdasz na prawo czy medycynę; to ostatecznie bedziesz uczył; ostatecznie zostałem magistrem od przysiadów, oczywiście zaocznie,a jeżdżę tirem ......życie
Avatar
Gość / 17 grudnia 2018 r. o 23:53
cholerni tchórze bez kręgosłupa moralnego ,same baby i zniewieściali faceci,niech was cholera,najlepiej ,jak inni za was nadstawią karku?
Avatar
rodzic / 17 grudnia 2018 r. o 23:09
A niby dlaczego tajna? W tajnej można nawymyślać mnóstwo różnych bzdur. Dlaczego nie zwrócisz uwagi na to, co Ci się nie podoba w oczy albo sam nie zgłosisz do dyrektora? Czyżby odwagi brakowało twarz pokazać? 
 Dlaczego tajna? A np dlatego, że nauczycielem matematyki w szkole średniej jest wice dyrektor szkoły. Jako nauczyciel jest delikatnie mówiąc słaby, olewa wszystko, ale z racji pełnionej funkcji wszyscy się boją jaśnie panu zwrócić uwagę. Wychowawcy klas, którym zwraca się uwagę na temat tego nauczyciela mówią, że nic nie mogą zrobić bo to prawie dyrektor i nikt nie chce z nim zadzierać. A właśnie gdyby podczas takiej corocznej tajnej oceny zobaczono jakie są opinie o jego nauczaniu, może ktoś wyżej podjąłby decyzję o zmianie nauczyciela na takiego co chce uczyć i to nie tylko na prywatnych korkach? Co do bzdur, to jeśli jedna osoba napisze bzdury, można sprawę przemilczeć, ale jak co najmniej pół klasy będzie miało podobne zdanie, to chyba nie można mówić o bzdurach. Takie oceny pracy nauczyciela funkcjonują w wielu krajach i nie ma tam tworu o nazwie "Karta nauczyciela", który jest swoistym, przepraszam z wyrażenie, du.ochronem dla nauczycieli. 
 Dlaczego tajna? A np dlatego, że nauczycielem matematyki w szkole średniej jest wice dyrektor szkoły. Jako nauczyciel jest delikatnie mówiąc słaby, olewa wszystko, ale z racji pełnionej funkcji wszyscy się boją jaśnie panu zwrócić uwagę. Wychowawcy klas, którym zwraca się uwagę na temat tego nauczyciela mówią, że nic nie mogą zrobić bo to prawie dyrektor i nikt nie chce z nim zadzierać. A właśnie gdyby podczas takiej corocznej tajnej oceny zobaczono jakie są opinie o jego nauczaniu, może ktoś wyżej podjąłby decyzję o zmianie ... rozwiń
Avatar
Zuzia / 18 grudnia 2018 r. o 09:08
Proste jak konstrukcja cepa ,jak ci nie odpowiada to idż do innej pracy,szukaj lepiej płatnej może 2 ghodz dziennie uda ci sie odszukac. Nie pasuje to poszeł/la w inny zawód .
 Powiedz to lekarzowi, jak juz odsiedzisz swoje w kolejce 
Avatar
Adam Miałczyński / 18 grudnia 2018 r. o 11:48
,,zuzia,, taka jest róznica miedzy nauczycielem a doktorem,że doktor jak skalplm poleci za daleko to z twojej zośki zostana strzępy a nauczyciel jak zle nauczy to tylko uczeń nie będzie umiał.Proste jak konstrukcja cepa
" nauczyciel źle nauczy" - padłem , szkoła i nauczyciele są po to by pomagać zdobywać wiedzę i wykształcenie, służyć doświadczeniem ale jeśli Twoja Zośka to tłumok i leń, to żaden nauczyciel nie będzie w stanie wtłoczyć jej wiedzy do głowy - proste jak konstrukcja cepa 
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 04:36
Najlepiej jak ktoś inny to załatwi za was cykory jesteście
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 23:48
Lubelszczyzna..zascianek..mentalność, ze po co się wychylac..strefa komfortu za dwa tysiace..i stare nauczycielksie kupy. Zal i wstyd, gdy inni walcza za Was. Jak się uda wywalczyc tysiak podwyżki to oddajcie tym Innym Nauczycielom..a teraz cicho sza...siedzcie na tych lubelskich wsiach..byle do pierwszego.....
Avatar
janusz / 18 grudnia 2018 r. o 18:05
W mojej okolicy we wszystkich szkołach nauczycielami zostają dzieci nauczycieli. Jak jest tak źle, to dlaczego??? A narzekania tych ludzi słyszę od zawsze.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 16:20
Ehhh te dziennikarzyny sztandaru ludu. Owszem w niektórych szkołach Lubelszczyzny nauczyciele są na L4. Tylko, że to nie żaden protest tylko faktycznie choroba. Uczniowie również chorują i bywa tak, że nawet nie ma połowy klasy.
Avatar
Paweł / 18 grudnia 2018 r. o 13:38
Przypomniało mi się jak się w szkole chciało iść na wagary i zawsze ktoś się wyłamywał i nikt ostatecznie na te wagary nie szedł. Jednak nauczyciele to wieczne dzieciaki ;)
Avatar
teacher / 18 grudnia 2018 r. o 13:29
Trzy czwarte pracowników Sądu Okręgowego w Lublinie przebywało w piątek na zwolnieniach lekarskich. Wcześniej w ten sposób strajkowały pielęgniarki i policjanci. „Epidemię” grypy zapowiadają też nauczyciele. Czy ZUS przyłapał kogoś na nadużyciach? Ale nie lubelscy nauczyciele :( bo oni sr..ją ze strachu) :) :)
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 13:26
Bu ha ha Alez dziadowska grupa spoleczna! Daja sie dymac na okraglo! Niczego w zyciu nie osiagniecie, nieudacznicy!
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 12:59
nauczyciele to same p.....y, boją się własnego cienia, i pis-iory dymają takich, bo wolą dać miesięcznie parę razy 500 plus patologii, którą nauczyciele uczą niż pare groszy nauczycielom, dlatego rada dla nauczycielek-jedynym sposobem podwyższenuia dochodów jest pomnożenie potomstwa!!!
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 12:56
tchórzliwi z Lublina
Avatar
Woźna / 18 grudnia 2018 r. o 12:14
Jeśli pensja za niska. Nie adekwatna do zdobytego wyszktalcenia . Prosze zmienic zawód. I tak wielu nauczycieli nie powinno w tym zawodzie pracowac.
 Nauczyciel może iść do pracy na budowie, ale pracownik z budowy raczej a na pewno nie będzie uczył w szkole, znawco idź popracować troszkę w szkole jak tak dobrze 
Zobacz wszystkie komentarze 40

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [30.09-02.10]. "Niewidzialna wojna" i "Uśmiechnij się"
30 września 2022, 9:00

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [30.09-02.10]. "Niewidzialna wojna" i "Uśmiechnij się"

Patryk Vega powraca na ekrany kin z kolejnym filmem. Tym razem o... samym sobie. Wśród nowości w lubelskich kinach znajdziemy jednak nie tylko autobiografię kontrowersyjnego reżysera. Wśród premier m.in. horror "Uśmiechnij się". Będzie także premiera sceniczna - "Diabelski młyn" w Teatrze Osterwy. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Lublin. To ostatnia szansa by kupić abonament parkingowy taniej

Lublin. To ostatnia szansa by kupić abonament parkingowy taniej

Od soboty wzrosną opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania. Jeszcze dziś można kupić abonament w starej cenie.

Edach Budowlani zagrają z Orkanem Sochaczew i chcą wygrać z mistrzem

Edach Budowlani zagrają z Orkanem Sochaczew i chcą wygrać z mistrzem

Edach Budowlani zagrają z Orkanem Sochaczew. Pierwszy gwizdek spotkania na boisku przy ul. Magnoliowej, w niedzielę, o godz. 14. Transmisję przeprowadzi stacja TVP Sport

Dni otwarte Funduszy Europejskich w Kraśniku

Dni otwarte Funduszy Europejskich w Kraśniku

Czy niebieskie światło jest szkodliwe i jak wpływa na zdrowie?

Czy niebieskie światło jest szkodliwe i jak wpływa na zdrowie?

Niebieskie światło jest wszechobecne - dociera do nas z ekranów telefonów, komputerów czy z żarówek. Czy jest ono szkodliwe dla naszego zdrowia? Czy możemy się przed nim uchronić? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Opel uderzył w drzewo. Nie żyje 45-letni mieszkaniec Lublina
zdjęcia
galeria

Opel uderzył w drzewo. Nie żyje 45-letni mieszkaniec Lublina

Policjanci prowadzą śledztwo w sprawie wczorajszego wypadku w powiecie parczewskim. W Nowym Orzechowie zginął 45-letni kierowca opla. Pasażer, który z nim jechał z rozbitego auta wysiadł o własnych siłach.

Nowy kazimierski plan zagospodarowania "to mniejsze zło"?

Nowy kazimierski plan zagospodarowania "to mniejsze zło"?

Radni mieli wątpliwości, co do poszczególnych rozwiązań wprowadzonych w nowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz jego zgodności ze studium, ale przyjęcie dokumentu w większości poparli. Lokalne władze zapewniają, że usunięto wszystkie błędy wskazane przez nadzór wojewody.

Górnik Łęczna zagra u siebie z GKS Tychy. Powrót starych znajomych

Górnik Łęczna zagra u siebie z GKS Tychy. Powrót starych znajomych

Pierwsza w historii rozgrywek zaplecza PKO BP Ekstraklasy przerwa dobiega końca. W sobotę Górnik Łęczna zmierzy się u siebie z GKS Tychy

Dodatkowe pieniądze dla policjantów z Kraśnika. "Czym jest ta masa pieniędzy?"