Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

17 grudnia 2018 r.
7:54

Nauczycielska grypa w szkołach w Lubelskiem? "Nie chcemy czekać kilka miesięcy na protest"

0 49 A A

Nauczyciele zwołują się w internecie, by na ostatni tydzień przed świętami iść na zwolnienia lekarskie. Nie czekają na protesty organizowane przez swoje związki zawodowe i sami chcą walczyć o podwyżki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomysł, by w szkołach zaczęła szaleć „belferska grypa”, padł na profilu „Ja, nauczyciel!”, skupiającym ponad 16 tys. nauczycieli z całej Polski.

– Nie jesteśmy związani ze związkami zawodowymi, czy partiami politycznymi. Łączy nas tylko jedno: zdenerwowanie sytuacją w oświacie – tłumaczy członek grupy. – Zmieniają się kolejne rządy, a u nas nie tylko nic się nie poprawia, ale jest coraz gorzej. Chcemy doprowadzić do rzeczywistego dialogu, a nie czekać, aż ZNP lub Solidarność oflagują szkoły albo zawiozą nas na kolejną sobotnią manifestację w Warszawie, na której pokrzyczymy, ale która nic tak naprawdę nie zmieni.

Po 1000 zł na głowę

Podobnie jak policjanci nauczyciele chcą podwyżek – dodatkowego tysiąca złotych wypłacanego już od 1 stycznia. Tłumaczą, że ich rzeczywiste zarobki nie mają nic wspólnego z deklaracjami resortu edukacji mówiącymi o nauczycielskich wypłatach powyżej 5 tys. zł.

– ZNP pyta nas, czy przyłączymy się do ogólnopolskiego strajku w kwietniu lub maju. Nie chcemy czekać kilka miesięcy na protest i kolejne kilka miesięcy do decyzji rządu. Nie mamy pieniędzy na godne życie teraz. Żeby to zmienić, musimy działać już dziś – tłumaczy nam członek grupy „Ja, nauczyciel!”.

– Bycie nauczycielem to wieczne nadgodziny. Dodam, że bezpłatne. To rodzaj niewolnictwa – dodaje nauczyciel z Międzyrzeca Podlaskiego.

Dlatego nauczyciele chcą przykładem policjantów i pracowników sądów masowo iść od dziś na zwolnienia. – Życie pokazuje, że kto sięga po taką formę protestu, wygrywa – podkreśla jeden z nauczycieli. – Musimy wreszcie się zmobilizować, działać razem ponad zwaśnionymi związkami zawodowymi.

Czy protest wypali?

– Słyszałam o akcji. Popieram, ale sama do niej nie przystąpię – mówi nauczycielka języka polskiego z jednej z lubelskich podstawówek. – We wtorek zaczyna się próbny egzamin ósmoklasisty. To bardzo nerwowy czas dla moich uczniów. Nie zostawię ich w takim momencie.

Podobnych tłumaczeń usłyszeliśmy w piątek znacznie więcej.

Ale rodzice uczniów części szkół na Podkarpaciu i na Śląsku zostali już poinformowani o tym, że od dziś szkoły i przedszkola mogą być nieczynne. Na Lubelszczyźnie takich przypadków na razie nie ma. – Jeśli dyrektor szkoły ma informacje, że wielu nauczycieli może nie przyjść do pracy, powinien zawiesić zajęcia. Żeby to zrobić, musi powiadomić organ prowadzący szkołę i kuratorium oświaty. Ale żadnego takiego sygnału nie dostaliśmy – uspokajała nas w piątek Jolanta Misiak, rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Lublinie.

– To oddolna inicjatywa nauczycieli, którzy skrzykują się w Internecie, nie czekając na nasze działania – komentuje Adam Sosnowski, prezes Okręgu Lubelskiego ZNP. – My cały czas zbieramy głosy w ankiecie, czy protestować, a jeśli tak – to w jaki sposób. Ostateczna decyzja będzie podjęta na początku przyszłego roku.

– W poniedziałek przechodzimy na zwolnienia i to będzie nasz protest. Oddolny, a nie związkowy – komentuje matematyk z Lublina.

Ile zarabiają nauczyciele?

Nauczyciel dyplomowany z 34-letnim stażem dostaje 2776 zł, a mianowany po 16 latach pracy – 2437 zł. Jeszcze mniej, bo 2052 zł, dostaje nauczyciel kontraktowy (9 lat w szkole) i stażysta – 1956* zł

* dane Sekcji Oświaty „NSZZ Solidarność”

>>>

Czy nauczyciele w szkole twojego dziecka poszli na zwolnienia lekarskie? Czekamy na Wasze sygnały: 691-770-010 lub alarm24@dziennikwschodni.pl

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
janusz / 17 grudnia 2018 r. o 08:12
+28
Zlikwidować Kartę Nauczyciela - ostatni relikt komunizmu w RP.
Avatar
liquid / 17 grudnia 2018 r. o 09:02
+22
Mam już dość!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ciągle słyszę 18 godzin, wakacje, ferie itd. itp. Bzdura !!!!!!!!!!!!!! Bzdura !!!!!!!!! Kto pracuje w szkole ten wie jak naprawdę wygląda praca. Pieniądze to jedno, a brak szacunku, a mobbing, a bzdurna reforma, a podstawy programowe, a wyposażenie, a ideologizacja, a brak perspektyw. Można tak długo wymieniać. Bardzo mi zależy na mich uczniach i dlatego będę protestować. Nauczyciele bądźcie solidarni. Tak jak jest teraz nie było nigdy, a wiem co piszę bo trochę lat pracuję. Nie liczę na związki zawodowe. "Solidarność" już dawno przestała być związkiem.
Mam już dość!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ciągle słyszę 18 godzin, wakacje, ferie itd. itp. Bzdura !!!!!!!!!!!!!! Bzdura !!!!!!!!! Kto pracuje w szkole ten wie jak naprawdę wygląda praca. Pieniądze to jedno, a brak szacunku, a mobbing, a bzdurna reforma, a podstawy programowe, a wyposażenie, a ideologizacja, a brak perspektyw. Można tak długo wymieniać. Bardzo mi zależy na mich uczniach i dlatego będę protestować. Nauczyciele bądźcie solidarni. Tak jak jest teraz nie było nigdy, a wiem co piszę bo trochę lat pracuję. ... rozwiń
Avatar
Gość / 17 grudnia 2018 r. o 12:10
+20
Aż przykro jest czytać te komentarze niezorientowanych w temacie ludzi. Nauczyciel ma od 18 do 25 godzin tygodniowo godzin DYDAKTYCZNYCH (pracuje wtedy bezpośrednio z dziećmi prowadząc zajęcia, lekcje) ale każdego nauczyciela obowiązuje 40 GODZINNY tydzień pracy. Po swoich godzinach dydaktycznych przygotowujemy się do zajęć, tworzymy pomoce dydaktyczne, mamy konsultacje, uzupełniamy dokumentację (plany pracy, zamierzenia, wszelkiego rodzaju opinie, dzienniki, plany pracy indywidualnej itp., teraz po wejściu RODO nie zaliczone ilości dokumentów ), prowadzimy zebrania, zajęcia otwarte dla Rodziców, dekorujemy sale, przygotowujemy uroczystości grupowe itp....... Piszę to z perspektywy nauczyciela przedszkola i z ręką na sercu pracuje więcej niż 40 godzin tygodniowo. Kocham swoją pracę, uwielbiam dzieci, są wspaniałe. Chcę pracować w tym zawodzie i godnie zarabiać. Obecnie z dodatkiem za wychowawstwo nie mam 2000zl na rękę.
Aż przykro jest czytać te komentarze niezorientowanych w temacie ludzi. Nauczyciel ma od 18 do 25 godzin tygodniowo godzin DYDAKTYCZNYCH (pracuje wtedy bezpośrednio z dziećmi prowadząc zajęcia, lekcje) ale każdego nauczyciela obowiązuje 40 GODZINNY tydzień pracy. Po swoich godzinach dydaktycznych przygotowujemy się do zajęć, tworzymy pomoce dydaktyczne, mamy konsultacje, uzupełniamy dokumentację (plany pracy, zamierzenia, wszelkiego rodzaju opinie, dzienniki, plany pracy indywidualnej itp., teraz po wejściu RODO nie zaliczone ilości dokument... rozwiń
Avatar
hd / 17 grudnia 2018 r. o 10:37
+16
2052 zł za 18 godzin pracy to godziwe wynagrodzenie. plus 3 i pół miesiąca wolnego w roku. zadna grupa zawodowa tak nie ma. ja pracuje 40 godzin za 2200 i nie strajkuję i mam 22 dni urlopu
 Zostań nauczycilem. To będzie tak dobrze!
Avatar
XXX / 17 grudnia 2018 r. o 08:50
+16
2052 zł za 18 godzin pracy to godziwe wynagrodzenie. plus 3 i pół miesiąca wolnego w roku. zadna grupa zawodowa tak nie ma. ja pracuje 40 godzin za 2200 i nie strajkuję i mam 22 dni urlopu
 Nie masz pojęcia o pracy nauczycieli, to nie pisz. 18 godzin, to są godziny prowadzenia lekcji, A NIE PRACY. Nauczyciele normalnie pracują po 40 godzin tygodniowo, a czasami i więcej. To tak jakby sędziemu jako godziny pracy liczyć tylke tę, które spędza na sali rozpraw, albo lekarzowi tylko te, w których bada pacjenta. Pomyśl zanim coś napiszesz, to nie boli.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2018 r. o 15:18
+14
Ludzie nie krytykujcie, idźcie do szkoły popracujcie.
Avatar
N. / 17 grudnia 2018 r. o 08:21
+14
"grypa" w jakiejkolwiek pracy to zwykle oszustwo! chcecie strajkować - bierzcie urlop bezpłatny!
Avatar
belfer / 17 grudnia 2018 r. o 08:52
+13
Obyś cudze dzieci uczył
Avatar
pytam za co / 17 grudnia 2018 r. o 08:06
+10
Znam osobę która nie umie podstawowych rzeczy z informatyki ucząc dzieci i bierze 3 tysi ( na rękę )za nic ,dołożyć jej ,biedactwo
Avatar
zenia / 17 grudnia 2018 r. o 12:21
+9
Nie pasuje ta robota to poszli do prywaciarzy np nabudfowę autostrady.
 Powiedz to lekarzowi, jak juz odsiedzisz swoje w kolejce 
Avatar
zzz / 22 grudnia 2018 r. o 10:34
+1
Czy wy tego nie rozumiecie ,jak wam żle w szkolnictwie to wara do inych zawodów np sprzataczke  na budowe układac cegły itp. Nieroby.
Avatar
Realny / 22 grudnia 2018 r. o 10:07
+2
Jak tak nauczycielom źle to mogą się przebranżowić, nikt nie musi być nauczycielem do końca życia. Niech spróbują miodu z sektora prywatnego
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 21:21
-1
Ciekawe czy wszyscy niezorientowani komentatorzy chodziliby na rady pedagogiczne trwające conajmniej po 4 godziny za darmo i siedzieli na konsultacjach po 8 godz też za darmo proszę pójść do szkoły pracować i wtedy można się wypowiadać
Avatar
Ewa / 18 grudnia 2018 r. o 07:28
-1
Jeżeli nauczycielowi liczymy tylko godziny stania przy tablicy...to lekarzowu powinniśmy policzyć tylko godziny przy operacjach a policjantowi tylko godziny interwencji...ojjjj jak im dobrze...to nawet 18 godzin nie pracują. Ludzie! Tak jak policjant wykonuje pracę na komisariacie nauczyciele wykonują ją w szkole...a lekcje to oddzielna bajka. W trakcie lekcji nie napiszesz opinii, nie sprawdzisz klasówek itd. Nawet siku nie zrobisz....bo nie możesz zostawić dzieci samych...
Avatar
Olga / 17 grudnia 2018 r. o 21:02
+2
Moje dziecko jak kazde tez potrzebuje jesc a ja godnie żyć.  Nikt chyba nie pracuje dla satysfakcji tylko dla pieniedzy. A moze ktos pracuje tylko dla idei.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2018 r. o 20:46
+2
W Nauczycielskich związkach zawodowych przewodniczącymi kół są aktywiści PO i SLD. Nic dziwnego, że dążą do obalenia tego rządu. Za PO i PSL nie było mowy o strajkach i innych formach protestu.
Avatar
XYZ / 17 grudnia 2018 r. o 19:30
+1
Dzięki Wam, nauczycielom szkół średnich, którzy nie potrafią przygotować swoich uczniów do matury, mój biznes kwitnie! Zarabiam kilka tyś zł miesięcznie na korepetycjach :-D I za co chcecie więcej pieniędzy? Kto ma uczące się dziecko wie, że nauczyciele olewają swoją pracę. I wiedzą ile kosztuje ich dodatkowo wykształcenie dziecka. Płacą Wam - nauczycielom za mało i jest Wam tak źle - możecie pracę zmienić.
  No cóż, to powinieneś być wdzięczny, a nie krytykujesz. Jakby lepiej uczyli biedę byś klepał
Avatar
XYZ / 17 grudnia 2018 r. o 19:21
+2
No cóż, to powinieneś być wdzięczny, a nie krytykujesz. Jakby lepiej uczyli biedę byś klepał
Avatar
Niełuk / 17 grudnia 2018 r. o 18:31
-2
Problem jest i to poważny. Niestety nic nie da się zrobić błyskawicznie. Lata zanidbać a wręcz olewania problemu zrobiły swoje. Teraz nagle wszyscy chcą więcej i więcej. Osobiście mam w domu nauczyciela akademickiego (to ci gorsi) i wiem ,że podwyżki nie było tam od kilkunastu lat.!!! To będzie następowało stopniowo jeśli będzie wzrost gospodarczy i wszyscy będą płacili podatki. Jestem dobrej myśli i proszę o cierpliwość. A tak na marginesie to nie znam żadnego biednego nauczyciela ,prawnika czy lekarza a znam ich wielu
Avatar
pani od chemii... / 17 grudnia 2018 r. o 18:23
+1
...wszystkich ubolewających nad potrzebą dokształcanie dzieci w formie korepetycji pragnę grzecznie poinformować, że nie słyszałam jeszcze o "korkach" z religii! Być może dlatego, iż tę "naukę" serwuje się dzieciom w wymiarze ogólnym przekraczającym liczbę godzin wszystkich przedmiotów ścisłych łącznie!
Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Azoty Puławy w niedzielę chcą podtrzymać dobrą passę w Szczecinie

Azoty Puławy w niedzielę chcą podtrzymać dobrą passę w Szczecinie

Wyjazdowym przeciwnikiem Azotów Puławy będzie Sandra SPA Pogoń Szczecin. Niedzielne spotkanie zostanie rozegrane o godzinie 16.

Na półkolonie do szkoły. W zajęciach nie wezmą udziału wszyscy uczniowie

Na półkolonie do szkoły. W zajęciach nie wezmą udziału wszyscy uczniowie

Uczniowie w całej Polsce będą odpoczywali w czasie ferii zimowych w tym samym czasie: od 4 do 17 stycznia. Wyjechać na zimowiska nie będą mogli, ale będą mogli brać udział w półkoloniach w szkołach i placówkach oświatowych. W tych zajęciach udział wezmą jednak tylko nieliczni.

Lek na cukrzycę może zmniejszać wśród kobiet ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Lek na cukrzycę może zmniejszać wśród kobiet ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Metformina, stosowana w leczeniu cukrzycy, ma związek z mniejszym ryzykiem zgonu z powodu COVID-19 wśród kobiet – wynika z badań opublikowanych w piśmie „The Lancet Healthy Longevity”.

Dwa lata więzienia dla dwóch mężczyzn za potrącenie autem pieszej i zostawienie jej w rowie
film

Dwa lata więzienia dla dwóch mężczyzn za potrącenie autem pieszej i zostawienie jej w rowie

Dwaj mężczyźni zostali skazani przez Sąd Okręgowy w Krośnie za śmiertelne potrącenie kobiety i nieudzielenie pomocy. Obaj usłyszeli wyroki dwóch lat pozbawienia wolności. Sąd uchylił zarzut zabójstwa.

Lublin: Mieszkańcy palą w piecach śmieciami, ekolodzy namawiają do zmian

Lublin: Mieszkańcy palą w piecach śmieciami, ekolodzy namawiają do zmian

13 tys. zł wyda miasto na przekonywanie mieszkańców jednej z dzielnic, że mogą ogrzewać domy mniej uciążliwie dla środowiska i sąsiadów. O taką akcję poprosiła Rada Dzielnicy Dziesiąta, gdzie bywa aż siwo od dymu. Czy palących w piecu śmieciami uda się nakłonić do wydatków na inne ogrzewanie?

Kolizja na rondzie w Lublinie. Są utrudnienia w ruchu

Kolizja na rondzie w Lublinie. Są utrudnienia w ruchu

W piątek po południu na rondzie Mohyły zderzyły się ze sobą osobowe bmw i renault. Na miejscu trwa interwencja policji i straży pożarnej. Są utrudnienia w ruchu.

Motor w sobotę zagra na wyjeździe z Górnikiem Polkowice. Najważniejsze to odpocząć

Motor w sobotę zagra na wyjeździe z Górnikiem Polkowice. Najważniejsze to odpocząć

W środę Motor wymęczył zwycięstwo z młodzieżą z Lecha II Poznań. A już w sobotę drużynę z Lublina czeka znacznie trudniejsze zadanie – mecz z niedawnym liderem tabeli Górnikiem Polkowice. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.

Na granicy przejmują nie tylko papierosy. Najciekawsze przypadki
galeria

Na granicy przejmują nie tylko papierosy. Najciekawsze przypadki

Papierosy, produkty wykonane z chronionych gatunków, narkotyki, nielegalne automaty do gier – to tylko niektóre towary zatrzymane w listopadzie przez funkcjonariuszy lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) na granicy z Ukrainą i Białorusią.

Świąteczne Jarmarki na Lubartowskiej 77. Najbliższy już w sobotę
5 grudnia 2020, 7:30

Świąteczne Jarmarki na Lubartowskiej 77. Najbliższy już w sobotę

W soboty grudnia, od 5 do 19 dnia miesiąca, na hali przy ul. Lubartowskiej 77 będzie się odbywał Świąteczny Jarmark Lubelski. Organizatorzy zapraszają w godzinach 7.30-13. Dodatkowo, tuż przed Wigilią, 23 grudnia zrealizowany zostanie dodatkowy jarmark w godz. 10-18.

Tomaszów Lubelski łączy opłatę za śmieci ze zużyciem wody

Tomaszów Lubelski łączy opłatę za śmieci ze zużyciem wody

- Są praktycznie dwie metody obliczania należności za śmieci, „od osoby” i „od wody”. Ta „od osoby” się nie sprawdziła. Spróbujemy tej drugiej – stwierdzili radni. Od stycznia mieszkańcy będą płacić za odbiór odpadów w powiązaniu z ilością zużytej wody

Piłkarki Górnika Łęczna w niedzielę zagrają z Unią Opole w Pucharze Polski

Piłkarki Górnika Łęczna w niedzielę zagrają z Unią Opole w Pucharze Polski

GKS Górnik Łęczna powalczy w Opolu o awans do 1/8 finału Pucharu Polski. Zadanie nie powinno być trudne, bo rywalem mistrzyń Polski będzie Unia, która na co dzień występuje w III lidze.

Lubelski poseł Lewicy reaguje na artykuł Dziennika. Stawia pytania Ziobrze

Lubelski poseł Lewicy reaguje na artykuł Dziennika. Stawia pytania Ziobrze

O finansowanie lokalnego portalu lubelskie.info z Funduszu Sprawiedliwości pyta ministra Zbigniewa Ziobrę lubelski poseł Lewicy Jacek Czerniak. Parlamentarzysta złożył interpelację w sprawie, o której pisaliśmy w piątek.

Deweloper z Dominowa podkreśla: "Nie wykluczam dalszych rozmów"

Deweloper z Dominowa podkreśla: "Nie wykluczam dalszych rozmów"

Będziemy się starać, aby wyjść tym potrzebom naprzeciw – mówi Dariusz Gałan, radny i właściciel firmy, która chce wybudować blok w Dominowie.

70 procent uczniów ściąga podczas zdalnych lekcji
film

70 procent uczniów ściąga podczas zdalnych lekcji

Blisko 70 procent uczniów przyznaje się do ściągania podczas zajęć online - wynika z anonimowej ankiety przeprowadzonej w jednym z łódzkich liceów. Nauczycielom podczas nauki zdalnej o wiele trudniej kontrolować uczniów. Wielu wyłącza kamerki czy tłumaczy się problemami technicznymi. Według dyrektora łódzkiej placówki - wyniki ankiety nie są zaskoczeniem.

Lex deweloper w Dominowie "Będziemy żyć jak w getcie"

Lex deweloper w Dominowie "Będziemy żyć jak w getcie"

Mimo sprzeciwu mieszkańców ul. Pięknej w Dominowie i innych osób, które poparły ich protest, naprzeciwko ich domów stanie blok. Inwestor, a jednocześnie radny z Dominowa, Dariusz Gałan skorzystał z „lex deweloper”. We wtorek zdołał przekonać większość Rady Gminy Głusk do swojej nowej inwestycji. – Będziemy żyć jak w getcie – komentuje jedna z protestujących osób.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.