Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

17 grudnia 2018 r.
7:54

Nauczycielska grypa w szkołach w Lubelskiem? "Nie chcemy czekać kilka miesięcy na protest"

0 49 A A

Nauczyciele zwołują się w internecie, by na ostatni tydzień przed świętami iść na zwolnienia lekarskie. Nie czekają na protesty organizowane przez swoje związki zawodowe i sami chcą walczyć o podwyżki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomysł, by w szkołach zaczęła szaleć „belferska grypa”, padł na profilu „Ja, nauczyciel!”, skupiającym ponad 16 tys. nauczycieli z całej Polski.

– Nie jesteśmy związani ze związkami zawodowymi, czy partiami politycznymi. Łączy nas tylko jedno: zdenerwowanie sytuacją w oświacie – tłumaczy członek grupy. – Zmieniają się kolejne rządy, a u nas nie tylko nic się nie poprawia, ale jest coraz gorzej. Chcemy doprowadzić do rzeczywistego dialogu, a nie czekać, aż ZNP lub Solidarność oflagują szkoły albo zawiozą nas na kolejną sobotnią manifestację w Warszawie, na której pokrzyczymy, ale która nic tak naprawdę nie zmieni.

Po 1000 zł na głowę

Podobnie jak policjanci nauczyciele chcą podwyżek – dodatkowego tysiąca złotych wypłacanego już od 1 stycznia. Tłumaczą, że ich rzeczywiste zarobki nie mają nic wspólnego z deklaracjami resortu edukacji mówiącymi o nauczycielskich wypłatach powyżej 5 tys. zł.

– ZNP pyta nas, czy przyłączymy się do ogólnopolskiego strajku w kwietniu lub maju. Nie chcemy czekać kilka miesięcy na protest i kolejne kilka miesięcy do decyzji rządu. Nie mamy pieniędzy na godne życie teraz. Żeby to zmienić, musimy działać już dziś – tłumaczy nam członek grupy „Ja, nauczyciel!”.

– Bycie nauczycielem to wieczne nadgodziny. Dodam, że bezpłatne. To rodzaj niewolnictwa – dodaje nauczyciel z Międzyrzeca Podlaskiego.

Dlatego nauczyciele chcą przykładem policjantów i pracowników sądów masowo iść od dziś na zwolnienia. – Życie pokazuje, że kto sięga po taką formę protestu, wygrywa – podkreśla jeden z nauczycieli. – Musimy wreszcie się zmobilizować, działać razem ponad zwaśnionymi związkami zawodowymi.

Czy protest wypali?

– Słyszałam o akcji. Popieram, ale sama do niej nie przystąpię – mówi nauczycielka języka polskiego z jednej z lubelskich podstawówek. – We wtorek zaczyna się próbny egzamin ósmoklasisty. To bardzo nerwowy czas dla moich uczniów. Nie zostawię ich w takim momencie.

Podobnych tłumaczeń usłyszeliśmy w piątek znacznie więcej.

Ale rodzice uczniów części szkół na Podkarpaciu i na Śląsku zostali już poinformowani o tym, że od dziś szkoły i przedszkola mogą być nieczynne. Na Lubelszczyźnie takich przypadków na razie nie ma. – Jeśli dyrektor szkoły ma informacje, że wielu nauczycieli może nie przyjść do pracy, powinien zawiesić zajęcia. Żeby to zrobić, musi powiadomić organ prowadzący szkołę i kuratorium oświaty. Ale żadnego takiego sygnału nie dostaliśmy – uspokajała nas w piątek Jolanta Misiak, rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Lublinie.

– To oddolna inicjatywa nauczycieli, którzy skrzykują się w Internecie, nie czekając na nasze działania – komentuje Adam Sosnowski, prezes Okręgu Lubelskiego ZNP. – My cały czas zbieramy głosy w ankiecie, czy protestować, a jeśli tak – to w jaki sposób. Ostateczna decyzja będzie podjęta na początku przyszłego roku.

– W poniedziałek przechodzimy na zwolnienia i to będzie nasz protest. Oddolny, a nie związkowy – komentuje matematyk z Lublina.

Ile zarabiają nauczyciele?

Nauczyciel dyplomowany z 34-letnim stażem dostaje 2776 zł, a mianowany po 16 latach pracy – 2437 zł. Jeszcze mniej, bo 2052 zł, dostaje nauczyciel kontraktowy (9 lat w szkole) i stażysta – 1956* zł

* dane Sekcji Oświaty „NSZZ Solidarność”

>>>

Czy nauczyciele w szkole twojego dziecka poszli na zwolnienia lekarskie? Czekamy na Wasze sygnały: 691-770-010 lub alarm24@dziennikwschodni.pl

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
janusz / 17 grudnia 2018 r. o 08:12
Zlikwidować Kartę Nauczyciela - ostatni relikt komunizmu w RP.
Avatar
liquid / 17 grudnia 2018 r. o 09:02
Mam już dość!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ciągle słyszę 18 godzin, wakacje, ferie itd. itp. Bzdura !!!!!!!!!!!!!! Bzdura !!!!!!!!! Kto pracuje w szkole ten wie jak naprawdę wygląda praca. Pieniądze to jedno, a brak szacunku, a mobbing, a bzdurna reforma, a podstawy programowe, a wyposażenie, a ideologizacja, a brak perspektyw. Można tak długo wymieniać. Bardzo mi zależy na mich uczniach i dlatego będę protestować. Nauczyciele bądźcie solidarni. Tak jak jest teraz nie było nigdy, a wiem co piszę bo trochę lat pracuję. Nie liczę na związki zawodowe. "Solidarność" już dawno przestała być związkiem.
Mam już dość!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ciągle słyszę 18 godzin, wakacje, ferie itd. itp. Bzdura !!!!!!!!!!!!!! Bzdura !!!!!!!!! Kto pracuje w szkole ten wie jak naprawdę wygląda praca. Pieniądze to jedno, a brak szacunku, a mobbing, a bzdurna reforma, a podstawy programowe, a wyposażenie, a ideologizacja, a brak perspektyw. Można tak długo wymieniać. Bardzo mi zależy na mich uczniach i dlatego będę protestować. Nauczyciele bądźcie solidarni. Tak jak jest teraz nie było nigdy, a wiem co piszę bo trochę lat pracuję. ... rozwiń
Avatar
Gość / 17 grudnia 2018 r. o 12:10
Aż przykro jest czytać te komentarze niezorientowanych w temacie ludzi. Nauczyciel ma od 18 do 25 godzin tygodniowo godzin DYDAKTYCZNYCH (pracuje wtedy bezpośrednio z dziećmi prowadząc zajęcia, lekcje) ale każdego nauczyciela obowiązuje 40 GODZINNY tydzień pracy. Po swoich godzinach dydaktycznych przygotowujemy się do zajęć, tworzymy pomoce dydaktyczne, mamy konsultacje, uzupełniamy dokumentację (plany pracy, zamierzenia, wszelkiego rodzaju opinie, dzienniki, plany pracy indywidualnej itp., teraz po wejściu RODO nie zaliczone ilości dokumentów ), prowadzimy zebrania, zajęcia otwarte dla Rodziców, dekorujemy sale, przygotowujemy uroczystości grupowe itp....... Piszę to z perspektywy nauczyciela przedszkola i z ręką na sercu pracuje więcej niż 40 godzin tygodniowo. Kocham swoją pracę, uwielbiam dzieci, są wspaniałe. Chcę pracować w tym zawodzie i godnie zarabiać. Obecnie z dodatkiem za wychowawstwo nie mam 2000zl na rękę.
Aż przykro jest czytać te komentarze niezorientowanych w temacie ludzi. Nauczyciel ma od 18 do 25 godzin tygodniowo godzin DYDAKTYCZNYCH (pracuje wtedy bezpośrednio z dziećmi prowadząc zajęcia, lekcje) ale każdego nauczyciela obowiązuje 40 GODZINNY tydzień pracy. Po swoich godzinach dydaktycznych przygotowujemy się do zajęć, tworzymy pomoce dydaktyczne, mamy konsultacje, uzupełniamy dokumentację (plany pracy, zamierzenia, wszelkiego rodzaju opinie, dzienniki, plany pracy indywidualnej itp., teraz po wejściu RODO nie zaliczone ilości dokument... rozwiń
Avatar
hd / 17 grudnia 2018 r. o 10:37
2052 zł za 18 godzin pracy to godziwe wynagrodzenie. plus 3 i pół miesiąca wolnego w roku. zadna grupa zawodowa tak nie ma. ja pracuje 40 godzin za 2200 i nie strajkuję i mam 22 dni urlopu
 Zostań nauczycilem. To będzie tak dobrze!
Avatar
XXX / 17 grudnia 2018 r. o 08:50
2052 zł za 18 godzin pracy to godziwe wynagrodzenie. plus 3 i pół miesiąca wolnego w roku. zadna grupa zawodowa tak nie ma. ja pracuje 40 godzin za 2200 i nie strajkuję i mam 22 dni urlopu
 Nie masz pojęcia o pracy nauczycieli, to nie pisz. 18 godzin, to są godziny prowadzenia lekcji, A NIE PRACY. Nauczyciele normalnie pracują po 40 godzin tygodniowo, a czasami i więcej. To tak jakby sędziemu jako godziny pracy liczyć tylke tę, które spędza na sali rozpraw, albo lekarzowi tylko te, w których bada pacjenta. Pomyśl zanim coś napiszesz, to nie boli.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2018 r. o 15:18
Ludzie nie krytykujcie, idźcie do szkoły popracujcie.
Avatar
N. / 17 grudnia 2018 r. o 08:21
"grypa" w jakiejkolwiek pracy to zwykle oszustwo! chcecie strajkować - bierzcie urlop bezpłatny!
Avatar
belfer / 17 grudnia 2018 r. o 08:52
Obyś cudze dzieci uczył
Avatar
pytam za co / 17 grudnia 2018 r. o 08:06
Znam osobę która nie umie podstawowych rzeczy z informatyki ucząc dzieci i bierze 3 tysi ( na rękę )za nic ,dołożyć jej ,biedactwo
Avatar
zenia / 17 grudnia 2018 r. o 12:21
Nie pasuje ta robota to poszli do prywaciarzy np nabudfowę autostrady.
 Powiedz to lekarzowi, jak juz odsiedzisz swoje w kolejce 
Avatar
zzz / 22 grudnia 2018 r. o 10:34
Czy wy tego nie rozumiecie ,jak wam żle w szkolnictwie to wara do inych zawodów np sprzataczke  na budowe układac cegły itp. Nieroby.
Avatar
Realny / 22 grudnia 2018 r. o 10:07
Jak tak nauczycielom źle to mogą się przebranżowić, nikt nie musi być nauczycielem do końca życia. Niech spróbują miodu z sektora prywatnego
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 21:21
Ciekawe czy wszyscy niezorientowani komentatorzy chodziliby na rady pedagogiczne trwające conajmniej po 4 godziny za darmo i siedzieli na konsultacjach po 8 godz też za darmo proszę pójść do szkoły pracować i wtedy można się wypowiadać
Avatar
Ewa / 18 grudnia 2018 r. o 07:28
Jeżeli nauczycielowi liczymy tylko godziny stania przy tablicy...to lekarzowu powinniśmy policzyć tylko godziny przy operacjach a policjantowi tylko godziny interwencji...ojjjj jak im dobrze...to nawet 18 godzin nie pracują. Ludzie! Tak jak policjant wykonuje pracę na komisariacie nauczyciele wykonują ją w szkole...a lekcje to oddzielna bajka. W trakcie lekcji nie napiszesz opinii, nie sprawdzisz klasówek itd. Nawet siku nie zrobisz....bo nie możesz zostawić dzieci samych...
Avatar
Olga / 17 grudnia 2018 r. o 21:02
Moje dziecko jak kazde tez potrzebuje jesc a ja godnie żyć.  Nikt chyba nie pracuje dla satysfakcji tylko dla pieniedzy. A moze ktos pracuje tylko dla idei.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2018 r. o 20:46
W Nauczycielskich związkach zawodowych przewodniczącymi kół są aktywiści PO i SLD. Nic dziwnego, że dążą do obalenia tego rządu. Za PO i PSL nie było mowy o strajkach i innych formach protestu.
Avatar
XYZ / 17 grudnia 2018 r. o 19:30
Dzięki Wam, nauczycielom szkół średnich, którzy nie potrafią przygotować swoich uczniów do matury, mój biznes kwitnie! Zarabiam kilka tyś zł miesięcznie na korepetycjach :-D I za co chcecie więcej pieniędzy? Kto ma uczące się dziecko wie, że nauczyciele olewają swoją pracę. I wiedzą ile kosztuje ich dodatkowo wykształcenie dziecka. Płacą Wam - nauczycielom za mało i jest Wam tak źle - możecie pracę zmienić.
  No cóż, to powinieneś być wdzięczny, a nie krytykujesz. Jakby lepiej uczyli biedę byś klepał
Avatar
XYZ / 17 grudnia 2018 r. o 19:21
No cóż, to powinieneś być wdzięczny, a nie krytykujesz. Jakby lepiej uczyli biedę byś klepał
Avatar
Niełuk / 17 grudnia 2018 r. o 18:31
Problem jest i to poważny. Niestety nic nie da się zrobić błyskawicznie. Lata zanidbać a wręcz olewania problemu zrobiły swoje. Teraz nagle wszyscy chcą więcej i więcej. Osobiście mam w domu nauczyciela akademickiego (to ci gorsi) i wiem ,że podwyżki nie było tam od kilkunastu lat.!!! To będzie następowało stopniowo jeśli będzie wzrost gospodarczy i wszyscy będą płacili podatki. Jestem dobrej myśli i proszę o cierpliwość. A tak na marginesie to nie znam żadnego biednego nauczyciela ,prawnika czy lekarza a znam ich wielu
Avatar
pani od chemii... / 17 grudnia 2018 r. o 18:23
...wszystkich ubolewających nad potrzebą dokształcanie dzieci w formie korepetycji pragnę grzecznie poinformować, że nie słyszałam jeszcze o "korkach" z religii! Być może dlatego, iż tę "naukę" serwuje się dzieciom w wymiarze ogólnym przekraczającym liczbę godzin wszystkich przedmiotów ścisłych łącznie!
Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W tym gabinecie kosmetologicznym zabiegi przeprowadzają studenci. Ceny mają być atrakcyjne

W tym gabinecie kosmetologicznym zabiegi przeprowadzają studenci. Ceny mają być atrakcyjne

Zabiegi na twarz, ciało, dłonie i stopy – wszystko to będą oferowali studenci kierunku kosmetologia w nowo otwartym Uniwersyteckim Gabinecie Kosmetologicznym. Jako że chodzi tu także o naukę, ceny zabiegów mają być niskie.

Śmieci, podatki i pies. Będzie podwyżka w Kraśniku?

Śmieci, podatki i pies. Będzie podwyżka w Kraśniku?

W Kraśniku szykuje się podwyżka opłat za śmieci, o ile propozycję burmistrza poprze większość radnych.

Lublin. W garażu znaleziono ciała dwóch mężczyzn

Lublin. W garażu znaleziono ciała dwóch mężczyzn

Tlenek węgla zbiera śmiertelne żniwo. Kolejny taki przypadek w ostatnich dniach, tym razem w Lublinie.

Lublin. Żeby krzewy dotrwały do wiosny...

Lublin. Żeby krzewy dotrwały do wiosny...

Ruszyły prace mające zabezpieczyć na zimę zieleńce założone wzdłuż jezdni w ścisłym centrum Lublina. Prace będą kosztować miejską kasę 40 tys. zł.

Lublin. Pod blokiem pojawiły się parkomaty. Mieszkańcy zaskoczeni
Pierwsza strona

Lublin. Pod blokiem pojawiły się parkomaty. Mieszkańcy zaskoczeni

Szkło, aluminium, ciche windy – tak deweloper kusił kupujących mieszkania przy ulicy Nałęczowskiej. Nie ostrzegał, że jeśli nie wykupią podziemnego miejsca parkingowego, to za parkowanie przed blokiem będą musieli płacić. Teraz mieszkańcy są w szoku, bo nagle pod oknami zobaczyli parkomaty.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 grudnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 grudnia 2022 r.

Mundial 2022: Polska – Argentyna 0:2. Przegrani, ale szczęśliwi. Po 36 latach Polska w fazie pucharowej mistrzostw świata

Mundial 2022: Polska – Argentyna 0:2. Przegrani, ale szczęśliwi. Po 36 latach Polska w fazie pucharowej mistrzostw świata

Po 36 latach reprezentacja Polski wywalczyła awans do 1/8 finału mistrzostw świata. Na zakończenie zmagań grupowych Biało-Czerwoni przegrali 0:2, choć gdyby nie Wojciech Szczęsny, który obronił rzut karny wykonywany przez Leo Messiego porażka mogła być wyższa. Ostatecznie jednak Polacy grają na mundialu dalej kosztem Meksyku

Chcą projektować nowy cmentarz w Lublinie

Chcą projektować nowy cmentarz w Lublinie

Dwie firmy rywalizują o miejskie zlecenie na zaprojektowanie nowego cmentarza komunalnego w pobliżu skrzyżowania ul. Zelwerowicza z ul. Bohaterów Września.

Flixbus otwiera nowe połączenie z lotniska. Dojedziemy znacznie dalej niż do Lublina

Flixbus otwiera nowe połączenie z lotniska. Dojedziemy znacznie dalej niż do Lublina

Lubelskie lotnisko zyskało połączenie z Katowicami. Co prawda nie lotnicze, a autobusowe, ale zdaniem władz portu zwiększy to jego dostępność.

Radna ma szczęście. Nie ma umowy, więc nie ma dowodu

Radna ma szczęście. Nie ma umowy, więc nie ma dowodu

Wojewoda nie zdecydował się na wygaszenie mandatu radnej Anny Ryfki skutkujące jej usunięciem z Rady Miasta. Tłumaczy, że nikt nie przekazał mu dokumentu, który miałby potwierdzać złamanie przez radną zakazu zagrożonego tak surową karą.

Mundial 2022: Polska - Argentyna 0:2. Przegrywana, ale z awansem z grupy! [zapis relacji na żywo]

Mundial 2022: Polska - Argentyna 0:2. Przegrywana, ale z awansem z grupy! [zapis relacji na żywo]

Reprezentacja polski po raz pierwszy w XXI wieku ma szansę awansować do fazy pucharowej mistrzostw świata. Dzisiaj o godzinie 20 nasi zawodnicy zmierzą się z Argentyną Leo Messiego. Czy uda im się wygrać w gigantem? Zapraszamy do śledzenia relacji z tego spotkania

Mundial 2022: Tunezja - Francja 1:0. Ograli mistrzów świata, ale jadą do domu. Australia gra dalej!

Mundial 2022: Tunezja - Francja 1:0. Ograli mistrzów świata, ale jadą do domu. Australia gra dalej!

Mistrzostwa świata w Katarze, a dokładnie wyniki rozgrywanych tam meczów nie przestają zaskakiwać kibiców. W ostatniej kolejce Tunezja pokonała 1:0 pewną awansu Francję i przez dwie minuty była w 1/8 finału. Za burtę zespół z Afryki wyrzuciła Australia ogrywając Danię i to właśnie popularni „Kangoroos” grają dalej w turnieju!

Droższy węgiel dla Azotów to wyższe koszty ogrzewania dla mieszkańców Puław

Droższy węgiel dla Azotów to wyższe koszty ogrzewania dla mieszkańców Puław

Zakłady Azotowe w Puławach podpisały nowy aneks do umowy z Lubelskim Węglem Bogdanka. Umowa zakłada, że w ciągu pięciu lat chemiczny kombinat zapłaci za węgiel 1,4 miliarda złotych. O ponad 65 proc. więcej, niż ustalono przed rokiem. Droższy węgiel to wyższa taryfa i rachunki dla mieszkańców miasta.

W regionie powstanie nowa filharmonia. Robią mały krok do dużej inwestycji

W regionie powstanie nowa filharmonia. Robią mały krok do dużej inwestycji

O budowie filharmonii w Zamościu mówi się od bardzo dawna. Kilka lat temu powstała już nawet wizja takiego gmachu. Później nastąpiła długa cisza, a teraz miasto szuka podmiotu, który przeprowadzi konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną. Samorząd zapłaci za to kilkaset tysięcy złotych.

Lublin. Złodziej w DPS-ie. 46-latek ukradł kosztowności

Lublin. Złodziej w DPS-ie. 46-latek ukradł kosztowności

Do środka domu pomocy społecznej dostał się przez wyłamane wcześniej okno. Ukradł kosztowności należące do pensjonariuszy. Zatrzymany przez policjantów lublinianin przyznał się do zarzucanego mu czynu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium