Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 października 2016 r.
8:10

Nauczyciele wyjdą na ulice. 1000 osób w Lublinie może stracić pracę przez reformę

110 63 A A

Tylko w Lublinie 700 nauczycieli i 300 pracowników administracyjnych szkół może stracić pracę w wyniku reformy oświaty wprowadzanej przez PiS. Ci, którzy etaty zachowają, boją się zamrożenia płac. ZNP rozpoczyna akcję protestacyjną.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek o godz. 14.00 przed urzędami wojewódzkimi w całej Polsce odbędą się pikiety nauczycieli. Do udziału w nich Związek Nauczycielstwa Polskiego zaprasza też rodziców oraz wszystkie osoby, którym leży na sercu dobro dzieci.

– Nasze stanowisko jest jednoznaczne: nie ma powodów wprowadzania tak rewolucyjnych zmian w oświacie. Ich konsekwencje poniosą wszyscy: uczniowie, nauczyciele, rodzice i samorządy – przestrzegał wczoraj w Lublinie Sławomir Broniarz, szef ZNP i zarzucił szefowej MEN Annie Zalewskiej, że jej reforma spowoduje wyłącznie chaos.

– Głównym „winowajcą” są tu gimnazja, które mają być likwidowane. Nikt nie wytłumaczył jednak, czym powodowana jest taka decyzja, skoro z raportów wynika, że ten typ szkół broni się dobrymi wynikami nauczania – mówił Broniarz. – Obawiamy się, że jedynym skutkiem tej likwidacji będzie obniżenie poziomu jakości edukacji – dodał.

Nauczyciele boją się też zwolnień i nie wierzą w zapewnienia MEN, że w wyniku reformy nikt nie straci pracy. Ci, którzy etaty zachowają niepokoją się natomiast, że ich pensje zostaną zamrożone.

– Rząd mówi o podwyżkach w edukacji. W rzeczywistości nie będą to jednak podwyżki, a zwykła waloryzacja, która nie zrekompensuje wysiłku, jaki nauczyciele będą musieli włożyć we wprowadzenie zmian, np. przy zderzeniu dwóch podstaw programowych i spotkaniu w szkołach dwóch roczników – uważa Celina Stasiak z lubelskiego oddziału ZNP. – Co więcej, skoro reforma oświaty będzie niezwykle kosztowna, a koszty te w głównej mierze poniosą samorządy, w najbliższych latach nie mamy co liczyć na podwyżki dodatków motywacyjnych czy płac dla pracowników niepedagogicznych.

O przemyślenie zmian w edukacji apeluje także Związek Miast Polskich, który obliczył, że samorządy wydały już na gimnazja 8 mld zł. Tylko w Lublinie było to 100 mln zł. Jeśli ten typ szkół zostanie zlikwidowany, to w ciągu dwóch najbliższych lat polskie miasta będą musiały zapłacić za to dodatkowy miliard złotych.

– A są to szacunki daleko nieprecyzyjne, bo wciąż nie ma aktów prawnych dotyczących finansowania oświaty po reformie – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Rzeczywistych kosztów nie sposób dziś określić. Dlatego uważam, że jeśli rząd jest zdeterminowany, by reformować oświatę, powinien wydłużyć czas wprowadzenia zmian.

Samorządowcy nie ukrywają, że jeśli termin wprowadzenia reformy nie zostanie przesunięty, jej koszty wiązać się będą z koniecznością szukania oszczędności w innych sektorach i np. rezygnacji z inwestycji w miejskie żłobki czy przedszkola.

– My jakoś damy sobie radę, ale małe miasta i gminy wiejskie nie podołają tym kosztom – uważa prezydent Żuk i dodaje, że reforma edukacji sprawi, że w Lublinie zagrożone będą miejsca pracy 700 nauczycieli i 300 pracowników administracyjnych. – Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby zachować stabilność kadrową. Kapitał ludzki jest w tym przypadku najważniejszy – deklaruje.

– O reformie oświaty myślimy z niepokojem – przyznaje Marian Bernat, wójt gminy Sitno. – Na razie jednak nie możemy rozmawiać o kosztach, bo brak jest jakichkolwiek aktów prawnych, na których moglibyśmy się oprzeć. Pewne wydaje się tylko to, że część nauczycieli gimnazjów straci pracę. Jednak uważam, że skoro mamy już gimnazja, a one kształcą na dobrym poziomie, to powinniśmy się ich trzymać.

Sonda: Czy popierasz reformę edukacji proponowaną przez rząd PiS?

Liczba głosów: 583
46.14%
Nie
38.59%
Tak
15.27%
Zmiany są potrzebne, ale powinny być lepiej przygotowane

>>> Zobacz także: Minister edukacji broni reformy oświaty. "Mamy ponad 60-procentowe poparcie dla naszych działań"

Źródło: TVN24 / x-news

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 63

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 października 2016 r. o 15:31
0
Najwięcej szczekają ludzie, którzy nigdy nie uczęszczali do gimnazjów. W tym roku kończę studia, chodziłam do gimnazjum, a nie do wydłużonej szkoły podstawowej. Osoby w wieku 13-16 lat MUSZĄ być oddzielone od innych uczniów. Zarówno ze względu na edukację jak i na wychowanie. Dojrzewająca młodzież może demoralizować i zaczepiać młodszych uczniów podstawówek i denerwować starszych, dojrzalszych uczniów szkół średnich. Gimnazja są miejscem odizolowania osób przechodzących burzliwy wiek dojrzewania od (jeszcze) dzieci w podstawówkach i od prawie dorosłych w szkołach średnich. Poza tym sam fakt przechodzenia z jednej szkoły do drugiej (zmiany etapu w życiu) motywuje do dojrzalszego zachowania !
Najwięcej szczekają ludzie, którzy nigdy nie uczęszczali do gimnazjów. W tym roku kończę studia, chodziłam do gimnazjum, a nie do wydłużonej szkoły podstawowej. Osoby w wieku 13-16 lat MUSZĄ być oddzielone od innych uczniów. Zarówno ze względu na edukację jak i na wychowanie. Dojrzewająca młodzież może demoralizować i zaczepiać młodszych uczniów podstawówek i denerwować starszych, dojrzalszych uczniów szkół średnich. Gimnazja są miejscem odizolowania osób przechodzących burzliwy wiek dojrzewania od (jeszcze) dzieci w podstawówkach i od prawi... rozwiń
Avatar
Gość / 8 października 2016 r. o 16:15
0
Ja straciłam pracę w szkole (najlepsze studia, najlepsze wyniki w porównaniu z innymi polonistkami, ale najgorsze układy), ponieważ wprowadzono reformę i po 1.5 roku pseudostudiowania ktoś przejął mój etat. Nikt nie protestował. Odnalazłam się w nowej sytuacji, aaa zapomniałam napisać, że konkurentka była prezesem lokalnego ZNP.
Avatar
Gość / 7 października 2016 r. o 01:31
0
Brawo p. Minister. Gimnazja nigdy nie powinny powstać.
Avatar
Gość / 6 października 2016 r. o 08:33
0
Nauczycielka z 31 letnim stazem pisze "MORDE"-moze ta pani uczy etyki i religi?:)
Avatar
Gość / 6 października 2016 r. o 01:49
0
31 lat stażu i nie wie, że w Polsce nigdy nie było komunizmu. Tragedia pani uczycielko. Socjalizm owszem był ale nie komunizm.
Avatar
Za zmianami / 5 października 2016 r. o 20:27
0
Potwierdzam upolitycznienie dyrektorów szkół. Idealny przykład I LO w Puławach. Dyrektor była radna sejmiku, publicznie poklepywana PO plecach przez byłego ministra skarbu Karpińskiego, teraz liże tyłki pis. Ewenement w skali kraju,bpodwojna dyrektor, bierze 150 tys. brutto na rok. Oświadczenie majątkowe do wglądu na BIP starostwa w Puławach.
Avatar
xc / 5 października 2016 r. o 19:56
0
Jak tak mają dobrze to przychodź pracować w szkole!!!!
Avatar
Gość / 5 października 2016 r. o 17:07
0
Ja, nauczycielka ze stażem 31, nie mam zamiaru protestować! Gimnazja trzeba absolutnie zlikwidować i wrócić do komunistycznego modelu-8 letnia podstawówka, 4 letnie LO, 5 letnie technikum, plus egzaminy na studia-obowiązkowo, oraz egzaminy do LO-też obowiązkowo. Młodzież o niższym IQ-do zawodówek. To, co się teraz wyprawia w oświacie to granda! Debile, którzy ledwo czytają ze zrozumieniem, ktôrzy nie są w stanie języka obcego przyswoić-stają się magistrami! Pan Broniarz niech w końcu zamknie mordę i przyzna, co takiego on i jego związek zrobił dla polskiej oświaty!
Avatar
prawda! / 5 października 2016 r. o 16:51
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Prawdziwym problemem oświaty jest upolitycznienie, które za czasów PO i PSL doszło do granic absurdu: o zatrudnieniu woźnej w szkole decydował burmistrz, starosta. A co mówić o nauczycielach? Dyrektorzy to ludzie z nadania partyjnego. Nie mieli nic do gadania oprócz: tak jest! Identycznie jest w nauczycielskiech związkach zawodowych. Proszę zobaczyć: ludzie na zdjęciu do artykułu już dawno osiągnęli wiek emerytalny, ale trzymają się stołków by nadal rozdawać etaty dla swoich. Podobnie w Nauczycielskiej S. Od kilku lat blokują etaty, zabierają nadgodziny. To jest prawdziwy problem!
To jest prawdziwy problem!
To jest prawdziwy problem! rozwiń
Avatar
Gość / 5 października 2016 r. o 15:25
0
"Nauczyciele wyjdą na ulice"- myślałem,że szkoły są dla uczniów. Oni natomiast chcą udowodnić,że szkoły są dla nich. Po to aby mieli zatrudnienie. Osobliwy sposób myślenia.
Avatar
Gość / 10 października 2016 r. o 15:31
0
Najwięcej szczekają ludzie, którzy nigdy nie uczęszczali do gimnazjów. W tym roku kończę studia, chodziłam do gimnazjum, a nie do wydłużonej szkoły podstawowej. Osoby w wieku 13-16 lat MUSZĄ być oddzielone od innych uczniów. Zarówno ze względu na edukację jak i na wychowanie. Dojrzewająca młodzież może demoralizować i zaczepiać młodszych uczniów podstawówek i denerwować starszych, dojrzalszych uczniów szkół średnich. Gimnazja są miejscem odizolowania osób przechodzących burzliwy wiek dojrzewania od (jeszcze) dzieci w podstawówkach i od prawie dorosłych w szkołach średnich. Poza tym sam fakt przechodzenia z jednej szkoły do drugiej (zmiany etapu w życiu) motywuje do dojrzalszego zachowania !
Najwięcej szczekają ludzie, którzy nigdy nie uczęszczali do gimnazjów. W tym roku kończę studia, chodziłam do gimnazjum, a nie do wydłużonej szkoły podstawowej. Osoby w wieku 13-16 lat MUSZĄ być oddzielone od innych uczniów. Zarówno ze względu na edukację jak i na wychowanie. Dojrzewająca młodzież może demoralizować i zaczepiać młodszych uczniów podstawówek i denerwować starszych, dojrzalszych uczniów szkół średnich. Gimnazja są miejscem odizolowania osób przechodzących burzliwy wiek dojrzewania od (jeszcze) dzieci w podstawówkach i od prawi... rozwiń
Avatar
Gość / 8 października 2016 r. o 16:15
0
Ja straciłam pracę w szkole (najlepsze studia, najlepsze wyniki w porównaniu z innymi polonistkami, ale najgorsze układy), ponieważ wprowadzono reformę i po 1.5 roku pseudostudiowania ktoś przejął mój etat. Nikt nie protestował. Odnalazłam się w nowej sytuacji, aaa zapomniałam napisać, że konkurentka była prezesem lokalnego ZNP.
Avatar
Gość / 7 października 2016 r. o 01:31
0
Brawo p. Minister. Gimnazja nigdy nie powinny powstać.
Avatar
Gość / 6 października 2016 r. o 08:33
0
Nauczycielka z 31 letnim stazem pisze "MORDE"-moze ta pani uczy etyki i religi?:)
Avatar
Gość / 6 października 2016 r. o 01:49
0
31 lat stażu i nie wie, że w Polsce nigdy nie było komunizmu. Tragedia pani uczycielko. Socjalizm owszem był ale nie komunizm.
Avatar
Za zmianami / 5 października 2016 r. o 20:27
0
Potwierdzam upolitycznienie dyrektorów szkół. Idealny przykład I LO w Puławach. Dyrektor była radna sejmiku, publicznie poklepywana PO plecach przez byłego ministra skarbu Karpińskiego, teraz liże tyłki pis. Ewenement w skali kraju,bpodwojna dyrektor, bierze 150 tys. brutto na rok. Oświadczenie majątkowe do wglądu na BIP starostwa w Puławach.
Avatar
xc / 5 października 2016 r. o 19:56
0
Jak tak mają dobrze to przychodź pracować w szkole!!!!
Avatar
Gość / 5 października 2016 r. o 17:07
0
Ja, nauczycielka ze stażem 31, nie mam zamiaru protestować! Gimnazja trzeba absolutnie zlikwidować i wrócić do komunistycznego modelu-8 letnia podstawówka, 4 letnie LO, 5 letnie technikum, plus egzaminy na studia-obowiązkowo, oraz egzaminy do LO-też obowiązkowo. Młodzież o niższym IQ-do zawodówek. To, co się teraz wyprawia w oświacie to granda! Debile, którzy ledwo czytają ze zrozumieniem, ktôrzy nie są w stanie języka obcego przyswoić-stają się magistrami! Pan Broniarz niech w końcu zamknie mordę i przyzna, co takiego on i jego związek zrobił dla polskiej oświaty!
Avatar
prawda! / 5 października 2016 r. o 16:51
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Prawdziwym problemem oświaty jest upolitycznienie, które za czasów PO i PSL doszło do granic absurdu: o zatrudnieniu woźnej w szkole decydował burmistrz, starosta. A co mówić o nauczycielach? Dyrektorzy to ludzie z nadania partyjnego. Nie mieli nic do gadania oprócz: tak jest! Identycznie jest w nauczycielskiech związkach zawodowych. Proszę zobaczyć: ludzie na zdjęciu do artykułu już dawno osiągnęli wiek emerytalny, ale trzymają się stołków by nadal rozdawać etaty dla swoich. Podobnie w Nauczycielskiej S. Od kilku lat blokują etaty, zabierają nadgodziny. To jest prawdziwy problem!
To jest prawdziwy problem!
To jest prawdziwy problem! rozwiń
Avatar
Gość / 5 października 2016 r. o 15:25
0
"Nauczyciele wyjdą na ulice"- myślałem,że szkoły są dla uczniów. Oni natomiast chcą udowodnić,że szkoły są dla nich. Po to aby mieli zatrudnienie. Osobliwy sposób myślenia.
Zobacz wszystkie komentarze 63

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin wyłącza sygnalizacje świetlne i przyciski przy przejściach dla pieszych. Ale nie wszędzie

Lublin wyłącza sygnalizacje świetlne i przyciski przy przejściach dla pieszych. Ale nie wszędzie

Od jutra, ze względu na mały ruch pojazdów, na blisko 30 skrzyżowaniach wyłączona będzie sygnalizacja świetlna. Także od jutra, z obawy przed szerzeniem się koronawirusa, przy kilkudziesięciu przejściach przez jezdnię wyłączone będą przyciski, bez których dotknięcia nie zapalało się zielone światło

Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć wydajność laboratoriów. "Mamy potencjał, by móc wykonać 15-20 tys. testów na dobę"

Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć wydajność laboratoriów. "Mamy potencjał, by móc wykonać 15-20 tys. testów na dobę"

- Pracujemy nad zwiększeniem wydajności laboratoriów już przeprowadzających testy na koronawirusa i nad uruchomieniem kolejnych; dziś jest robionych około 5 tys. testów dziennie, ale wydaje się, że mamy potencjał, by móc dojść do 15-20 tys. testów na dobę - stwierdził wiceszef Ministerstwa Zdrowia Sławomir Gadomski.

Rywal MKS Perły się zbroi, Joanna Drabik w Zagłębiu

Rywal MKS Perły się zbroi, Joanna Drabik w Zagłębiu

Metraco Zagłębie Lubin buduje skład na przyszły sezon. Miedziowe chcą zdetronizować MKS Perła Lublin.

Znamy Szkołę Roku 2020 w Lublinie. Wyniki mogą być zaskakujące

Znamy Szkołę Roku 2020 w Lublinie. Wyniki mogą być zaskakujące

Technikum Drzewne wygrało konkurs na Szkołę Roku 2020. Za nim uplasowało się XXIV Liceum Ogólnokształcące, a na trzecim miejscu znalazło się XXVII Liceum im. Zesłańców Sybiru. Wyniki zaskakują?

Mołdawianie chcieli przedotać się na Ukrainę. W okolicy Dorohuska przyłapała ich Straż Graniczna

Mołdawianie chcieli przedotać się na Ukrainę. W okolicy Dorohuska przyłapała ich Straż Graniczna

Nietypową próbę pokonania polskiej granicy odnotowali wczoraj funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Nietypową, bo zwykle strażnicy wyłapują ludzi, którzy chcą się do Polski nielegalnie dostać. Tym razem dwóch młodych Mołdawian chciało pokonać granicę w odwrotnym kierunku - z Polski na Ukrainę.

Międzyrzec Podlaski: Szkoła wypożyczyła drukarki 3D do produkcji przyłbic

Międzyrzec Podlaski: Szkoła wypożyczyła drukarki 3D do produkcji przyłbic

Ponad podziałami drukują przyłbice ochronne dla medyków. Tak dzieje się w Międzyrzecu Podlaskim. W akcję włączyły się szkoły i firmy.

Lublin: Skąd wziąć laptopy dla uczniów? Udostępnią je miejskie szkoły

Lublin: Skąd wziąć laptopy dla uczniów? Udostępnią je miejskie szkoły

Miejskie szkoły będą mogły udostępniać laptopy uczniom, którzy nie mają takich urządzeń niezbędnych do uczestnictwa w zdalnej nauce.

Buty damskie na sezon wiosenny

Buty damskie na sezon wiosenny

Kobiety kochają buty i to jest fakt, który można potwierdzić po ilości par w garderobie każdej z nas. Oczywiście są też takie, które stronią od zakupów i ograniczają się do zakupów tylko, gdzie poprzednie egzemplarze się zużyją. Jednak większość z nas kocha buty, szczególnie nowości wypuszczane na wiosnę. Czym tym razem powinnyśmy się zainteresować? Co przygotowali dla nas producenci w nowym sezonie? Czego nie może zabraknąć w naszej garderobie? Sprawdzamy!

Lublin: Zakupy na nowych zasadach. Mieszkańcy czekają cierpliwie na swoją kolej [zdjęcia]
galeria

Lublin: Zakupy na nowych zasadach. Mieszkańcy czekają cierpliwie na swoją kolej [zdjęcia]

Od dzisiaj obowiązują nowe obostrzenia przy robieniu zakupów. Mieszkańcy Lublina dostosowują się do tych zasad. Na wejście do sklepu muszą niekiedy czekać w długich kolejkach. Zobaczcie naszą galerię zdjęć.

Próbna matura w internecie. Uczniowie nie będą musieli do niej przystępować

Próbna matura w internecie. Uczniowie nie będą musieli do niej przystępować

Jutro o godz. 9.00 rozpoczyna się próbna matura. Aż do następnej środy uczniowie kończący naukę w technikach i liceach będą mogli mierzyć się dwa razy dziennie z arkuszami egzaminacyjnymi ze wszystkich przedmiotów. Będą mogli, ale nie będą musieli, bo egzamin jest nieobowiązkowy.

World of Tanks rozdaje kody zaproszeniowe

World of Tanks rozdaje kody zaproszeniowe

World of Tanks jest zdecydowanie najpopularniejszą grą online w czasie epidemii koronawirusa zarówno w Polsce jak i na świecie. Codziennie gra w nią kilkanaście milionów osób. Teraz Ty też możesz dołączyć do gry wykorzystując kody lub bonusy zaproszeniowe ze strony kody.pl

Radzyń Podlaski: Sąd stanął po stronie pani Marii, która walczyła o mieszkanie komunalne

Radzyń Podlaski: Sąd stanął po stronie pani Marii, która walczyła o mieszkanie komunalne

Miasto przegrało sprawę w sądzie z Marią Kosidło. Kobieta od ponad trzech lat toczyła spór z władzami Radzynia Podlaskiego o mieszkanie komunalne. W ubiegłym roku interweniowała nawet kancelaria prezydenta.

Nauczyciele z puławskiej "Dziesiątki" tęsknią za swoimi uczniami

Nauczyciele z puławskiej "Dziesiątki" tęsknią za swoimi uczniami

Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 10 im. Adama Mickiewicza w Puławach wpadli na oryginalny pomysł dodania otuchy swoim uczniom. Wysłali im pozdrowienia przez internet wykonując kolaż ze swoich zdjęć tworzących razem serdeczną wiadomość dla dzieci.

1753 srebrne denary rzymskich cesarzy znalezione na polu. "To największy skarb z okresu rzymskiego na Lubelszczyźnie"

1753 srebrne denary rzymskich cesarzy znalezione na polu. "To największy skarb z okresu rzymskiego na Lubelszczyźnie"

To jedno z największych wydarzeń w dziejach naszego muzeum! Tak placówka określa 1753 srebrne denary, które trafiły do muzealników dzięki decyzji prywatnego znalazcy. – Cała moja teoria o „pierwszej bitwie o Kotlinę Hrubieszowską” znalazła kolejny mocny argument. Szok, niedowierzanie, radość – komentuje prof. Andrzej Kokowski, odkrywca Gotów w Kotlinie Hrubieszowskiej

Warsztaty Kultury online: harmonogram na najbliższe dni
1 kwietnia 2020, 12:00

Warsztaty Kultury online: harmonogram na najbliższe dni

Warsztaty Kultury zapraszają na swoją stronę internetową oraz kanały społecznościowe imprez powiązanych z instytucją - Jarmarku Jagiellońskiego czy Festiwalu Inne Brzmienia, gdzie można znaleźć ofertę zajęć online oraz inne atrakcje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.