Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 lutego 2003 r.
21:22
Edytuj ten wpis

Nie ma wyjścia, do unii trzeba wejść

0 0 A A
Wojewoda Andrzej Kurowski podczas spotkania w Mętowie (J. Mirosław)
Wojewoda Andrzej Kurowski podczas spotkania w Mętowie (J. Mirosław)

Unia Europejska bez nas sobie poradzi. My nie. To jedyna nasza szansa - argumentują zwolennicy UE. - Nie jesteśmy przeciw unii. Chcemy tylko wiedzieć, co nas czeka - odpierają ataki mieszkańcy naszego regionu.
Od dwóch tygodni urzędnicy państwowi na czele z wojewodą jeżdżą po Lubelszczyźnie. Przekonują, że nasz kraj nie ma innego wyjścia: musi wejść do Unii Europejskiej. We wtorek zjechali do podlubelskiego Mętowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzja na wiele lat

Późne popołudnie, ale w budynku miejscowej szkoły spory ruch. Kilkadziesiąt osób w różnym wieku, w większości mieszkańcy Mętowa, zmierza w kierunku sali gimnastycznej. Tam zaplanowano jedno ze "Spotkań obywatelskich przed referendum”. Ich celem ma być "rzeczowa informacja, nie propaganda” na temat Unii Europejskiej.
- Niby tyle się mówi o unii, a ja nadal nic nie wiem na ten temat. Czy stracę, czy zyskam, gdy Polska wejdzie do UE. Może tym razem czegoś się dowiem - liczy dwudziestoletni Krzysztof.
Za stołem zasiada kilkunastu urzędników. Wśród nich Andrzej Kurowski, wojewoda lubelski, który jest gospodarzem tego spotkania. - Na początku czerwca weźmiemy udział w referendum, w którym opowiemy się za bądź przeciw Unii Europejskiej. To będzie decyzja, która wpłynie na nasze życie na wiele lat - zaczął wojewoda.
Następnie zaproponował porządek spotkania. - Na początek dwa krótkie wykłady, a potem przejdziemy do dyskusji i pytań z sali. Zgadzacie się państwo? - zapytał woj

Żywy pieniądz do kieszeni

Dzieje UE w pigułce przedstawia Agnieszka Szady z Biura Integracji Europejskiej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wykład może trochę za długi, ale za to ciekawy. Tyle że nie na takie informacje czekają uczestnicy spotkania. Dlatego już po kilku minutach na sali robi się szum. - Chyba rzeczywiście za długo mówię - reflektuje się prelegentka.
Eugeniusz Polak, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lublinie, od razu zastrzega, że będzie mówił krótko. - Czy nasze rolnictwo ma szanse, by tak dalej funkcjonować? - rzucił w stronę uczestników spotkania. Pytanie na moment zmroziło salę. - Na polskiej wsi od pięćdziesięciu lat nic się nie zmienia. Od wojny nie nastąpiła żadne restrukturyzacja. Unia Europejska to może nie jedyne rozwiązanie dla naszego rolnictwa. Ale ja nie znam lepszego - przekonywał. Następnie przeszedł do konkretów. - Dzięki dopłatom do kieszeni rolników popłynie żywa gotówka. Ile? Rolnik, którego gospodarstwo liczy jeden hektar w 2004 roku otrzyma 161 złotych. A jeśli ma np. 10 hektarów, to te 161 zł trzeba pomnożyć razy dziesięć. To daje 1610 zł. Niby niewiele. Ale, gdyby nie unia, to rolnik nic nie dostał - argumentował.

Przyjdźcie i przekonajcie się

- Nie jestem przeciwko unii. Jednak musimy do niej przystąpić na takich samych warunkach, jak inne państwa, które już w niej się znajdują - Henryk Podolski, pierwszy zabrał głos w dyskusji. - Wielka Brytania, Hiszpania czy Portugalia, to byłe kraje kolonialne. W psychice tych ludzi zostało wiele z tamtego myślenia. Boję się, że oni chcą nas skolonizować - Podolskiemu głos zaczął drżeć. - Poza tym, dlaczego nic nie mówicie o zagrożeniach, które czekają polskich rolników. Że np. tylko 20 procent swego pola chłop będzie mógł zasiać swoim ziarnem. Dlatego też nic nie mówicie o wielkiej biurokracji, która panuje w całej Unii Europejskiej. Pierwszy przykład z rzędu. Nasz układ akcesyjny liczy 6 tysięcy stron. Kto jest w stanie przez to przebrnąć? - denerwował się Podolski.
Jego wątpliwości starał się rozwiać wojewoda Kurowski. - Pewne scenariusze z przeszłości już się nie powtórzą. Wszyscy musimy być realistami. Ja się nie boję, że nas skolonizują. W maju będziemy gościć Portugalczyków w ramach "Dnia Portugalskiego”. Mogą państwo przyjść i na własne oczy przekonać się, co to za ludzie.

Farsz i obłuda

Mieszkaniec Mętowa: - Od kilkunastu lat jesteśmy pakowani tylko farszem i obłudą. Na temat tego, co z nami zrobi UE jest artykuł w "Naszym Dzienniku”. Generalnie chodzi o to, że nas dobiją - skończył, a sala zaczęła bić brawa.
Atak ponownie przyjął na siebie wojewoda. - W referendum można powiedzieć "nie”. Nie ma problemu. Ale od tej waszej decyzji zależeć będzie przyszłość waszych dzieci. Najlepiej by było, gdybyście sami je zapytali, gdzie chcą być. Bo moje dzieci nie mają wątpliwości. Chcą być w UE.
Wojewodę starał się wesprzeć dyr. Polak. - Niezależnie od tego, czy wejdziemy do wspólnoty czy też nie, koszty bezpośrednie w rolnictwie i tak wzrosną. Dlatego UE jest dla nas jedyną szansą. Oczywiście zanim zaczniemy żyć, tak jak Niemcy czy nawet Hiszpanie, będziemy musieli poczekać kilkanaście lat.

Dalej nie wiemy, co z nami będzie

Spotkanie skończyło się późnym wieczorem. - Dalej nic nie wiem
- podsumował Krzysztof. - Czy mnie przekonali? - Jacek Poleszak zastanawia się przez chwilę. - I tak, i nie. Czas pokaże.
Przebiegiem spotkania nie był zaskoczony Henryk Podolski. - Znam tę propagandę. Choć mimo wszystko miałem nadzieję, że otrzymam rzetelną informację, czyli plusy i minusy. Z drugiej strony trzeba zrozumieć tych urzędników. Nie mieli innego wyjścia musieli w ten sposób mówić o UE.
Spotkanie całkowicie rozczarowało panią Urszulę Gęcę. - Chciałam się dowiedzieć, jak mam się przygotować, co mnie czeka, czy znajdę pracę. Tymczasem nie padł żaden konkret. Ja strasznie boję tego naszego wejścia do unii. Liczyłam, że po tym spotkaniu strach minie. I co? Dalej się boję.

Pozostałe informacje

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

rozrzutnik

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

przyczepa 10 ton

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

ciągnik Zetor 5011

lublin

0,00 zł

Komunikaty