Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 grudnia 2018 r.
15:35

Nie otworzą w tym roku stoku narciarskiego na Globusie w Lublinie. Powstanie tor rowerowy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
35 43 A A
(fot. Wojciech Nieśpiałowski / archiwum)

MOSiR nie otworzy tej zimy stoku narciarskiego na Globusie. Uznał, że byłoby to nieopłacalne. Wiosną ma uruchomić w tym miejscu wielofunkcyjny tor rowerowy z trzema trasami dla rowerów górskich i trasą dla biegaczy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miejska spółka zarządzająca Globusem oficjalnie potwierdziła to, o czym informowaliśmy już w połowie grudnia. – Stok narciarski przy ul. Kazimierza Wielkiego nie będzie w tym sezonie otwierany – przyznaje Miłosz Bednarczyk, rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wylicza również, że działalność stoku przynosi straty. – W poprzednim sezonie strata przekroczyła 400 tys. zł. Bilans poprzednich lat jest podobny.

U nas się nie da?

Działalność stoku kosztowała zeszłej zimy ponad 436 tys. zł, tymczasem z opłat za korzystanie z wyciągów i wypożyczanie sprzętu uzbierało się 29 tys. zł. Tylko tyle zdążyli zostawić narciarze i snowboardziści podczas sezonu trwającego zaledwie 15 dni. Dlaczego sezon był tak krótki? – Zimy są coraz cieplejsze, a mroźnych dni i nocy jest mniej niż we wcześniejszych dekadach – tłumaczy rzecznik.

Jak to się dzieje, że inne stoki potrafią zarabiać i dobrze znoszą ciepłe zimy, a nie udaje się to na Globusie? – Temperatura w mieście jest o dwa, trzy stopnie wyższa niż na terenach leżących wokół miasta, na otwartej przestrzeni, gdzie są ulokowane inne stoki w naszym regionie – przekonuje Bednarczyk. – Ponadto armatki na Globusie są zasilane wodą ze studni głębinowej, która jest o kilka stopni cieplejsza od wody z otwartych zbiorników, jakimi dysponują stoki na otwartej przestrzeni. To sprawia, że ich zarządcy mogą rozpoczynać naśnieżanie i utrzymywać warstwę śniegu nawet w czasie, gdy w Lublinie nie jest to możliwe.

Wjadą tu rowery

MOSiR zdecydował, że na Globusie uruchomiony będzie tor rowerowy.

– Została już opracowana koncepcja nowego obiektu, która zakłada stworzenie w tym miejscu trzech tras do jazdy, m.in. na rowerach górskich, o różnym stopniu trudności. Dodatkowo chcemy stworzyć trasę biegową. Tor ma ruszyć wiosną przyszłego roku – zapowiada rzecznik miejskiej spółki i dodaje, że koncepcja toru będzie uzgadniana m.in. z klubami sportowymi zainteresowanymi powstaniem takiego obiektu. Obiecuje również sportowe emocje. – Prowadzone są już rozmowy na temat zawodów rowerowych rangi ogólnopolskiej, które miałyby się odbyć na lubelskim torze w pierwszej połowie przyszłego roku.

Z nowego obiektu będą korzystali zawodnicy lubelskich klubów i stowarzyszeń rowerowych, ale będzie on dostępny przede wszystkim dla wszystkich mieszkańców Lublina, którzy będą chcieli spróbować sił w jeździe na rowerze czy bieganiu w bardziej wymagającym, górskim terenie.

Czy wrócą narty?

Zarządca stoku zapewnia, że urządzenie toru dla rowerzystów nie przekreśli szans na ponowne otwarcie w przyszłości tras narciarskich. – Tor rowerowy nie będzie w tym przeszkadzać, a wszystkie urządzenia wyciągu pozostaną na swoich miejscach – zapowiada Bednarczyk. Podkreśla też, że pozostawienie elementów wyciągu nie będzie zagrożeniem dla rowerzystów.

W poprzednim sezonie działalność stoku kosztowała ponad 436 tys. zł, w tym 97 tys. zł na dzierżawę armatek śnieżnych i ratraka, 90 tys. zł na wynagrodzenia pracowników oraz 140 tys. na podatki i opłaty. Tymczasem przychody z biletów i wypożyczalni wyniosły zaledwie 29 tys. zł.

Komentarze 43

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 grudnia 2018 o 16:28
+19
Jest Rąblów, jest Chrzanów - kto chce to pojeździ
Avatar
Gość / 21 grudnia 2018 o 16:28
+18
Bardzo dobra decyzja. Ten stok w dzisiejszych czasach nie ma racji bytu, bo w mieście rzeczywiście jest cieplej niż poza nim. Ponadto na tak krótką i słabo nachyloną trasę jest niewielu chętnych. Poza tym stoki poza miastem (Chrzanów, Batorz, etc.) dorabiają sobie sporo na działalności karczm (jedzenie, picie) co na Globusie nie ma racji bytu.
Avatar
lube / 21 grudnia 2018 o 16:19
+15
Patałachy z MOSiRu. Jakiś prywatny ogarnięty inwestor by to napewno poprowadził odpowiednio i już bym sobie na deseczkę jechał mpkiem wieczorem...
 no już widzę jak prywatni inwestorzy zabijają się o ten śmieszny pseudo stok
Avatar
Jaki / 21 grudnia 2018 o 16:56
+14
Jak ktoś kocha narty to wyjedzie za miasto skoro w mieście się totalnie nie opłaca. 
Avatar
Gość / 21 grudnia 2018 o 16:33
+14
Byłem kilka razy. Faktycznie bardzo małe zainteresowanie. Grupka stałych bywalców i nikt poza tym.
Avatar
Sam / 21 grudnia 2018 o 16:21
+14
Z pewnością rowerzyści będą mieć z niego o wiele więcej pożytku.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2018 o 16:20
+14
wina Tuska że śniegu nie ma i ciągle dodatnie temperatury
Avatar
dobra rada / 21 grudnia 2018 o 16:03
+12
Gwarancją "opłacalności" Globusa była obecność z zarządzie MOSiR dewelo-misiewiczów ze stajni zuczkowej. Zobaczymy, czy program POpularyzacji sPOrtów, nad którym pracuje Komorski ("Solarium na każdym rogu ulicy uruchamiane aplikacją z telefonu komórkowego"), zakończy się POdobną, czy jeszcze większą POrażką.
 więcej "PO" bo centrala nie wypłaci świątecznej premii
Avatar
lbn / 21 grudnia 2018 o 17:00
+11
To jest kwestia tylko i wylacznie odpowiedniego zarządzania i promocji, prywaciarz dałby rade, jestem pewiem
 a ja jestem pewien, że by nie dał, po pierwsze miasto i gorsze warunki od stoków znajdujących się daleko od zabudowy, po drugie bardzo płaski teren który może być atrakcyjny jedynie dla dzieci oraz amatorów którzy się dopiero uczą
Avatar
Gość / 21 grudnia 2018 o 16:37
+10
BIEDA DLA AMATORÓW
Avatar
nbn / 22 stycznia 2019 o 23:26
+2
To jest kwestia tylko i wylacznie odpowiedniego zarządzania i promocji, prywaciarz dałby rade, jestem pewiem
a ja jestem pewien, że by nie dał, po pierwsze miasto i gorsze warunki od stoków znajdujących się daleko od zabudowy, po drugie bardzo płaski teren który może być atrakcyjny jedynie dla dzieci oraz amatorów którzy się dopiero uczą
 Masz coś do dzieci??? Moje dzieci uwielbiały ten stok! I jak bliziutko mieliśmy!
Avatar
Anna / 22 stycznia 2019 o 23:18
+2
Szkoda, szkoda, szkoda :( Jak stok miał zarabiać jak nawet w śnieżne zimy i mrozy był nieczynny. Mieszkamy obok i byśmy z małymi dziećmi chętnie pojeździli, ale stok  otwarty był od 16. To dużo za późno! Lekcje kończyły się 12-13 i można śmiało było pojeździć wcześniej, bo i ceny były przystępne. Koszty wynagrodzeń to 90tys???!!! Za 2 tyg dla 4-5 ludzi??? No bez przesady! To po ile oni zarabiali?? Stok był bardzo atrakcyjny dla dzieci i początkujących. Kiedy był czynny bywaliśmy tam regularnie.
Avatar
sh+ / 11 stycznia 2019 o 08:53
+2
same bzdury -stok przynosi straty , jak ma nie przynosioc skoro pacany nie potrafia go nasniezyc? (a Arena to zarabia ze cho cho..... ciepla woda - bzdura (dziisja mozna nasnie zyc stok przy plus 20st celcjusz( np. szczyrk - coroku jedna tras aotwierana w lipiec-sierpien...) i to dziei polskim armatkom i schladzarkom f-y supersnow,  kupno nie wyjanjemuzywanego ratraca -50 tys (allegro, olx) armatki uzywane sa niewiele drozssze, w lubline ciepelj niz poza miastem...teoretycznie tak tylko ,że stoki kazimierz, parchatka sa oddalone od lublinma i z reguly jest tam cieplej o te 2 st. (w kazimierzu jestem min. 4 razy w tyg.), wymgrodzenia pracownikow 90tys -pan nowy czlonek zarzadu MOSIR 19tys miesiecznie...jedna osoba...po prostu w MOSIR pracuja setki niekompentnych osob..znajomi krolika itd...a stok jest doskonalym stokiem do nauki dzieci i dla poczatkujacych  a takich jest na lubelskich stokach  wiekszosc...
same bzdury -stok przynosi straty , jak ma nie przynosioc skoro pacany nie potrafia go nasniezyc? (a Arena to zarabia ze cho cho..... ciepla woda - bzdura (dziisja mozna nasnie zyc stok przy plus 20st celcjusz( np. szczyrk - coroku jedna tras aotwierana w lipiec-sierpien...) i to dziei polskim armatkom i schladzarkom f-y supersnow,  kupno nie wyjanjemuzywanego ratraca -50 tys (allegro, olx) armatki uzywane sa niewiele drozssze, w lubline ciepelj niz poza miastem...teoretycznie tak tylko ,że stoki kazimierz, parchatka sa oddalone od lublinma ... rozwiń
Avatar
Gość / 24 grudnia 2018 o 09:17
+2
'' zasilane wodą ze studni głębinowej, która jest o kilka stopni cieplejsza od wody z otwartych zbiorników, jakimi dysponują stoki na otwartej przestrzeni. '' Co za bzdury ten pseudo rzecznik wygaduje ??!! Gdzie on bezpośrednio przy tych stokach poza Lublinem widział otwarte zbiorniki wodne ??!! Niech przestanie zażywać to zioło albo co tam bierze !!! Nie opłaca się - no jasne, jak się czeka z otwarciem stoku aą temperatura podniesie się powyżej zera to się nie opłaca. Tak było na początku tego roku - było zimno przez co najmniej kilka dni a na stoku nic się działo.
Avatar
fff / 23 grudnia 2018 o 10:44
+1
a gdzie kur.a krokiewka
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 o 09:08
+4
Jak u Barei w Alternatywy 4 decyzja ciecia, pardon gospodarza domu Anioła "nie będzie kabaretu będzie chór". czy to pierwszy krok do opchnięcia gruntów pod zabudowę? najpierw nie opłaca się stok, później tor rowerowy też nuda i niebezpieczeństwo to pstryk zmiana planu przestrzennego i pod zabudowę? no bo jak może się marnować taka przestrzeń w takim punkcie miasta a stok ma pecha do kierownika bez wizji prowadzenia obiektu, jak może się nie opłacać taki obiekt, na który rodzice z dziećmi oraz grupy dzieci w ferie w mieście mogą dotrzeć autobusem lub trolejbusem i szusować od rana w noc do 18-20 przy światłach. Jazda na Roztocze do Krasnobrodu czy do Rąblowa lub Parchatki to już wydatek, samochód prywatny, popołudniu w tygodniu już żadna wyprawa a raczej w dzień wolny urlopem lub w weekend, kiedy na stok przy globusie można i popołudniu po pracy, szkole. zresztą stojąca obok hala globus również ma słabego kierownika, ani punktów gastronomicznych, rezygnacja z uruchamiania lodowiska na płycie, brak elastyczności w zmienianiu podłoża płyty: czyste podłoże, parkiet do kosza, kort tenisowy, wykładzina do piłki ręcznej, do siatkówki, lodowisko według przyjętego nawet rocznego grafiku-tak działają prawdziwe hale wielofunkcyjne i to szarpanie się o klimatyzację w budżecie. Lubelska hala wcale duża jest coraz bardziej przestarzała i zostaje w tyle za halami mniejszymi jak np. w Lubinie, Koninie, Zielonej Górze, Rzeszowie, Szczecinie o 4 nowych wielkich halach w skali Polski nie wspominając. Warto zauważyć, imprezy w Lublinie uciekły do centrum targowego przy parku ludowym: targi, konferencje, wystawy, nawet część imprez sportowych. A jest jeszcze centrum kultur, aule i hale uczelni, stary mosir przy Zygmuntowskich. hala globus nawet nie pozoruje walki z konkurencją
Jak u Barei w Alternatywy 4 decyzja ciecia, pardon gospodarza domu Anioła "nie będzie kabaretu będzie chór". czy to pierwszy krok do opchnięcia gruntów pod zabudowę? najpierw nie opłaca się stok, później tor rowerowy też nuda i niebezpieczeństwo to pstryk zmiana planu przestrzennego i pod zabudowę? no bo jak może się marnować taka przestrzeń w takim punkcie miasta a stok ma pecha do kierownika bez wizji prowadzenia obiektu, jak może się nie opłacać taki obiekt, na który rodzice z dziećmi oraz grupy dzieci w ferie w mieście mogą dot... rozwiń
Avatar
dyktatorek / 21 grudnia 2018 o 22:56
+1
patałachy
Avatar
arts / 21 grudnia 2018 o 21:51
+2
Wstyd i hańba ! Za ten zastój i brak jakiegokolwiek rozwoju stoku od kilku lat odpowiadają "zarządcy" lub ich przełożeni. To mogła być perła miejskiego narciarstwa na skalę naszego kraju, w środku miasta. W Dubaju jest +50 i się da zrobić. Ja nie mówię, że Lublin to Dubaj, ale konsekwentnie trzeba było dbać o to miejsce i dbać też o to, aby klienci się pojawiali. Przy takiej samej pogodzie inni właściciele w regionie nie namyślają się tygodniami czy otwierać, tylko otwierają. Są różne możliwości. To jest atrakcja dla miasta i mieszkańców i taką powinna być, nawet jeśli miała być nierentowna. Lotnisko też notuje straty i to dużo większe, jakoś nikt nie myśli o tym, aby w jego miejsce zrobić hipermarket. Co za obłuda... Od kilku lat ktoś wyraźnie "olał" ten stok i to jest cała przyczyna. Zero pomysłu, dotacji, planów rozwoju. Nie było pieniędzy na porządną stronę w internecie, reklamę, kamerę on-line. Na drugi wyciąg, ew. krzesełkowy - tym można było sobie zdobyć masę klientów. Na dole powinna być karczma w stylu góralskim, z możliwością wejścia ze sprzętem - jak w Bałtowie. Nic z tym nie zrobiono. To kpina i wstyd. Mogliśmy mieć wspaniałe miejsce, namiastkę gór w środku miasta... No cóż. Tutaj nikt nie będzie tego krytykował, bo większość widzi jakie są tendencje do krytyki na forum lubelskich gazet. Normalna sprawa. Czysta polityka. Niestety takie sprawy trzeba rozumieć i o nie dbać. Zastojem i nic nierobieniem skazuje się takie obiekty na śmierć. To nie pogoda. Można było spróbować różnych rozwiązań. Nie mówiąc o igielicie np. w lecie, aby obiekt generował zyski poza sezonem zimowym. Jeszcze raz - WSTYD I HAŃBA. Gadanie o tym, że niedaleko są obiekty... Oczywiście, to lotnisko też jest niedaleko. W Warszawie. Po jakiego było to budować ?! Takie właśnie podejście...Mam nadzieję, że za kilka lat zajmie się tym obiektem osoba lub grupa osób, które będą wiedziały jak ożywić to miejsce na nowo i zachęcić mieszkańców do spędzania tam czasu. Pozdrawiam.
Wstyd i hańba ! Za ten zastój i brak jakiegokolwiek rozwoju stoku od kilku lat odpowiadają "zarządcy" lub ich przełożeni. To mogła być perła miejskiego narciarstwa na skalę naszego kraju, w środku miasta. W Dubaju jest +50 i się da zrobić. Ja nie mówię, że Lublin to Dubaj, ale konsekwentnie trzeba było dbać o to miejsce i dbać też o to, aby klienci się pojawiali. Przy takiej samej pogodzie inni właściciele w regionie nie namyślają się tygodniami czy otwierać, tylko otwierają. Są różne możliwości. To jest atrakcja dla miasta i miesz... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2018 o 19:15
+2
To jest niedopuszczalne takie podejście ten stok nie musi zarabiać a ma przynosić radość dzieciom.
Avatar
zachciało się gołodupcom nart / 21 grudnia 2018 o 18:47
-2
Nie PO to Ludzie z Wypchanymi POrtfelami POotwierali prywatne stoki na lubelszczyźnie, żeby plebs śmigał na dotowanym przez miasto Globusie. Lepiej dorzucić więcej do lotniska albo do jakiejś drogi, która skomunikuje deweloperski bank ziemi, a tłuszcza niech za swoje 500+ wsiada w swoje rzęchy i kupuje bileciki na jedynym właściwym stoku w Chrzanowie.