Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 grudnia 2018 r.
19:26

To już pewne. Mieszkańcy Lublina więcej zapłacą za wywóz śmieci. Nie jest to mała podwyżka

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 102 A A
Radni dopytywali, czy podwyżek można uniknąć. Niektórzy doszli do wniosku, że sposobem na zmniejszenie kosztów może być… rzadszy odbiór odpadów
Radni dopytywali, czy podwyżek można uniknąć. Niektórzy doszli do wniosku, że sposobem na zmniejszenie kosztów może być… rzadszy odbiór odpadów

To już postanowione: od 1 lutego wzrosną opłaty pobierane od mieszkańców za wywóz śmieci oraz ich zagospodarowanie. Nie będzie to mała podwyżka. Rodzina, która płaci dziś 39 zł miesięcznie, będzie wydawać 60 zł. Ci, którzy nie chcą segregować śmieci i płacą 50 zł miesięcznie, mają wyłożyć 120 zł

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rada Miasta zgodziła się na wyższe stawki po wielogodzinnej dyskusji pełnej wątpliwości, czy podwyżka jest uzasadniona i konieczna. Prezydent i jego podwładni przekonywali, że są zmuszeni do podniesienia opłat. Tłumaczyli, że Ratusz może płacić za wywóz śmieci wyłącznie tymi pieniędzmi, które pobierze od mieszkańców w formie opłaty śmieciowej. – Ten system musi się bilansować – podkreślała Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Lublin. Problem w tym, że „system się nie bilansuje”.

Pieniądze zebrane od mieszkańców przestały już wystarczać na zapłatę dla firm wywozowych. Dlaczego? Mieszkańcy od lat płacą tyle samo, a koszty odbioru śmieci radykalnie wzrosły wskutek wprowadzenia nowych zasad segregacji śmieci na pięć różnych pojemników, zamiast – jak dotąd – na dwa. Takie zasady nie są fanaberią samorządów, zostały wymuszone obowiązującą w całym kraju ustawą.

Radni dopytywali, czy podwyżek można uniknąć. Niektórzy doszli do wniosku, że sposobem na zmniejszenie kosztów może być… rzadszy odbiór odpadów. Prezydent odpowiadał, że to ślepa uliczka, bo największym wydatkiem wcale nie jest transport śmieci, tylko ich zagospodarowanie. Podkreślał też, że kontenery pełne śmieci czekających na wywiezienie byłoby uciążliwe dla mieszkańców. – Wyobraźcie sobie odpady bio i odpady zmieszane wywożone raz na dwa tygodnie – tłumaczył Krzysztof Żuk.

Zwolennicy prezydenta tłumaczyli też, że niemożliwe jest utrzymanie opłat na dotychczasowym poziomie i sięgnięcie po brakującą kwotę do budżetu miasta. – To jest oszukiwanie mieszkańców, że jak w systemie jest dziura, którą pokryjemy z budżetu, to jakby tej dziury nie było – protestował Bartosz Margul z prezydenckiego klubu radnych.

Padały też inne propozycje, jak choćby przejęcie usług wywozowych przez samorząd miasta, co miałoby pozwolić na uniezależnienie się od cen proponowanych przez firmy wywozowe. – Czy nie warto jest pomyśleć o spółce miejskiej, żeby te zadania przejęła? – pytał Zbigniew Ławniczak (PiS).

– Nie sztuka stworzyć spółkę, która będzie odbierała odpady. Sztuką jest stworzyć spółkę, która te odpady przetworzy – odpowiadał Artur Szymczyk, zastępca prezydenta miasta. Przypominał też protesty, które wiele lat temu towarzyszyły w Lublinie pomysłowi na budowę zakładu termicznego przetwarzania odpadów zwanego szkliwiarnią: – Jaki był szum, że będziemy ludzi truć?

 

NOWE STAWKI DLA SEGREGUJĄCYCH ODPADY

Zabudowa wielorodzinna* Gospodarstwo jednoosobowe: 21 zł (dzisiaj 12 zł) * Gospodarstwo dwuosobowe: 41 zł (dzisiaj 25 zł) * Gospodarstwo liczące trzy lub więcej osób: 63 zł (dzisiaj 39 zł).

Zabudowa jednorodzinna* Gospodarstwo jednoosobowe: 45 zł (dzisiaj 30 zł) * Gospodarstwo dwuosobowe: 60 zł (dzisiaj 39 zł) * Gospodarstwo liczące trzy lub więcej osób: 75 zł (dzisiaj 50 zł).

NOWE STAWKI DLA TYCH, KTÓRZY NIE SEGREGUJĄ

Zabudowa wielorodzinna * Gospodarstwo jednoosobowe: 42 zł (dzisiaj 16 zł) * Gospodarstwo dwuosobowe: 82 zł (dzisiaj 33 zł) * Gospodarstwo liczące trzy lub więcej osób: 126 zł (dzisiaj 50 zł).

Zabudowa jednorodzinna * Gospodarstwo jednoosobowe: 90 zł (dzisiaj 38 zł) * Gospodarstwo dwuosobowe: 120 zł (dzisiaj 50 zł) * Gospodarstwo liczące trzy lub więcej osób: 150 zł (dzisiaj 69 zł).

Komentarze 102

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
OBŁUDA PISIORÓW / 20 grudnia 2018 o 19:36
+126
W SEJMIE WPROWADZAJĄ USTAWY KTÓRE DE FACTO WYMUSZAJĄ PODNIESIENIE OPŁAT ZA WYWÓZ ŚMIECI A W SAMORZĄDACH GŁOSUJĄ PRZECIWKO TYM PODWYŻKOM
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 o 19:35
+126
Śmieci, energia, gaz, paliwo, ubezpieczenia, jeszcze tylko woda i ewentualnie internet i mamy komplet. Brawo PIS!
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 o 19:34
+120
PISlam nas wykończy
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 o 19:33
+116
W 2015 roku opłata za składowanie tony odpadów wynosiła 24 zł. W 2019 składowanie tej samej tony kosztować ma 170 zł a w 2020 już 270 zł!
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 o 19:40
+115
Suweren chciał dobrych zmian, to ma.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 o 19:39
+112
proponuję premię dla ministra środowiska w podzięce za podwyżki dla mieszkańców
Avatar
neptun / 20 grudnia 2018 o 19:42
+106
W 2015 roku opłata za składowanie tony odpadów wynosiła 24 zł. W 2019 składowanie tej samej tony kosztować ma 170 zł a w 2020 już 270 zł!
 co ty myślałeś że na te wszystkie podwyżki dla PISiewiczów to biorą pieniądze z bankomatu?
Avatar
jak powiedzieli, tak zrobili / 20 grudnia 2018 o 19:45
+102
Miała być dojna zmiana i jest.
Avatar
ja / 20 grudnia 2018 o 19:46
+98
PIS rzadzi w całej Polsce a tak drastycznie podnoszone sa oplaty w Lublinie. Ciekaw jestem kto tam rzadzi.
 opłaty za wywóz śmieci idą w górę w całym kraju, nie tylko w Lublinie
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 o 19:48
+91
Rząd rękami lokalnych samorządów wprowadza kolejną podwyżkę. Pardon, ci z Nowogrodzkiej nie lubią tego słowa. Wolą "daninę" bo lepiej brzmi choć to jedno i to samo.
Avatar
Antykomuna / 10 stycznia 2019 o 09:55
+2
Głupi mieszkańcy lubłyna, to nie zależy od rządu tylko samorządu, to ten wasz wspaniały owad z innymi robakami zadluzył miasto ( najbardziej zadłużone miasto do 500 tys w Polsce ) a teraz musi was doić komuchy bo te długi ktoś musi spłacić.
Avatar
Maciek / 26 grudnia 2018 o 17:32
+2
przy tak beznadziejnej organizacji wywozu jak teraz to stawki za kilka lat wzrosną o kilkaset procent - u mnie w pojemniku na bio co tydzień jest najwyżej jeden mały woreczek odpadów - taki jeden pojemnik wystarczyłby śmiało na kilka domów jednorodzinnych - śmieciarze opróżniają prawie puste pojemniki - argument że to trzeba wywozić co tydzień też jest debilny bo wcześniej wywozili raz na dwa tygodnie i nic się nie działo - kto jest prezydentem to mnie g-wno obchodzi, ale podnoszenie tych opłat to czyste złodziejstwo
Avatar
Gość / 23 grudnia 2018 o 04:09
+1
Ludzie przejdą na umowy z segregowanymi śmieciami, a to czego nie będą w stanie posegregować lub im się nie zechce wrzucą do pieców w nocy, bo wtedy SM nie pracuje a sąsiedzi śpią. Będziemy tym oddychać !!!! Tak się skończy drastyczna podwyżka na niesegregowane. Bez sensu... Nie dość, że przejście z indywidualnych umów wręcz zachęcało do produkowania śmieci, bo płaci się od osoby i rodzaju zabudowy, nie od ilości, to teraz w ogóle straciło to sens. Las albo piec, to spotka wiele z śmieci. Ja mam kompostownik, puszki, tekturę sama wywożę na skup, kupuje rozsądnie, by do kosza trafiało jak najmniej, mam piec na gaz i raz zapłacę podwyżkę za coś, czego produkuje może jeden kosz na 2 miesiące, to jeszcze się nawdycham toksyn. Jak zwykle ekologia nie dość ze ma się pozwolić dorobić innym, to jeszcze jest od .. strony :/
Ludzie przejdą na umowy z segregowanymi śmieciami, a to czego nie będą w stanie posegregować lub im się nie zechce wrzucą do pieców w nocy, bo wtedy SM nie pracuje a sąsiedzi śpią. Będziemy tym oddychać !!!! Tak się skończy drastyczna podwyżka na niesegregowane. Bez sensu... Nie dość, że przejście z indywidualnych umów wręcz zachęcało do produkowania śmieci, bo płaci się od osoby i rodzaju zabudowy, nie od ilości, to teraz w ogóle straciło to sens. Las albo piec, to spotka wiele z śmieci. Ja mam kompostownik, puszki, tekturę sama wywożę n... rozwiń
Avatar
śmieciarek / 21 grudnia 2018 o 22:01
+3
A ja chyba wejdę w ten biznes dym... baranów. Czemu mam wozić odpady na dalszej odległości w pewnej gminie pod Lublinem za 8 czy 9 zł, skoro tą samą czynność, a nawet łatwiej bo zamiast zrobić np. 50 km dla 50 mieszkańców, robię 10 km gdzie mam 150 mieszkańców pod jednymi kontenerami (bloki). I to za pięciokrotność tej kwoty. Heh, śmieję się z was. Ale skoro miasto Lublin dało mi taką furtkę to czemu nie! Kasa, misie, kasa!
Avatar
Romek / 21 grudnia 2018 o 18:59
+1
Przestań chrzanić. Pierwszy przykład z brzegu: Łódź - miasto DWA razy większe z DWA razy większą ilością mieszkańców: przed podwyżką 7/12 zł/os., po podwyżce 13/22 zł/os. Dla przypominienia: Lublin po podwyżce 21/42 zł/os. Większość miast ma niższe stawki po podwyżce, niż Lublin przed podwyżką.
Trzeba było wystartować w publicznym przetargu, zaproponować niższe ceny od konkurencji, to u i nas byłoby taniej. Do kogo pretensje? Ustawa jasno mówi, że samorząd na śmieciach zarabiać nie może, więc ewentualne pretensje możesz mieć jedynie do firm które wystartowały w przetargu.
 To wszystko nie jest takie proste, rzeczywiście samorząd jest stawiany pod ścianą, ale jakby chciał to może zrobic duzo żeby było jak najtaniej, ale po kolei: 1. Wzrost opłat za składowanie odpadów na wysypiskach - to wdraża rząd, ale wprowadzenie tego wymusza dostosowanie się do przepisów unijnych, a wiadomo te barany z Brukseli, wymyślają coraz to nowsze przepisy. To, że ta ustawa może wykracza poza te przepisy to nawet i dobrze, bo ma to wymuszać segregację, a jak ktoś napisał wcześniej u nas ciągle 60% odpadów idzie na składowiska - podwyżka tu ma wymusić, aby samorządy szukały rozwiązań na efektywniejszą segregację i recykling, czyli my jesteśmy w tym względzie w lesie w porównaniu do starych państw UE, zresztą widać to po naszych lasach itd. Temu ma służyć podział odpadów na wiekszą liczbę frakcji - osobiście uważam, że najlepiej tu wypada oddzielenie frakcji BIO, a bez sensu jest oddzielenie szkła (w harmonogramie na początku Sita odbierała 2razy/miesiąc, po 2 miesiącach zmienili na 1raz/miesiąc, a i tak np. ja cały worek będę zbierał z pół roku) i papieru (sytuacja z ilościami podobnie jak ze szkłem ale co miesiąc to moge pół worka oddać). 2. Samorząd ma nie zarabiać na tej gałęzi - owszem, ale firmy obsługjące to już jak najbardziej, bo to prywatne korporacje. Jak tu wypada samorząd Lublina - do d..., te przetargi to fikcja, potencjalnych usługodawców jest, jak ktos pisał 4-rech, jak się postawią z ceną, to miasto może nie zrealizować ustawowego obowiązku, więc musi im ulegać. Tylko czy musi to robić na dłuższą metę - co Żuk zrobił aby poszerzyć paletę firm które zajmują się takimi usługami? Przecież tylu inwestorów ściąga? A 4 firmy od śmieci trzymają go za j..a. Ale jak widać, ma wywalone na to, bo łatwiej podnieść opłaty i miec problem z głowy. Kiedyś było MPO, spółka komunalna, i ona mogła nie zarabiać, ale prywaciarze ze Sp. z o.o. to są ustawieni ma maksymalizację zysku. Moim zdaniem teraz trzymają sztamę, to układ wręcz korpupcyjny, bo jak wytłumaczyć, że frakcja zielona zbierana jest teraz przez cały rok tzn. i w zimie (!!!) gdzie tego nie było wczesniej. Wczesniej sami oddzielali szkło we francji suchej i komu to przeszkadzało?? Tak firma tworzy sobie sztuczne koszty, aby wyciągnąć kasę z miasta, a urzednicy nic z tym nie robią. 3. Konopnica 8zł/osobę - ludzie bez takich porównań, czy tam są osiedla po kilkadziesiąt tys. ludzi, gdzie potrzebne są kontenery i duże pojemniki w ogromnej ilości??? Tak gmina może jeszcze z kilkoma utworzyć zakład do tego celu i będzie on spełniał ich potrzeby. Poza tym koszty transportu są inne, bo poruszanie po mieście jest trudniejsze. 4. Ten cały Wydział Ochrony Środowiska w UM, który nadzoruje ten proces, to sam sie nadaje do utylizacji, miałem z nimi kontakt w sprawie skargi na firmę - jej ralizacja to normalnie wątek z filmu Barei. 5. Ludzie nie chcą segregować - bo i nie wiedzą co i jak - jest tyle róznych wariantów odpadów, opakowań itd. że ciągle się zastanawiam co nadaje sie do plastiku, papieru czy do wora czyli do komunalnych opadów. Brakuje dokładnych poradników z przykładami na stronie UM. Ale może to im na rekę, głównie firmom, bo komunalne spakija w bele i fiu do Cementowni Chełm - tam chyba z 70% paliwa to takie odpady, łacznie z oponami. Ludzie, cel jest słuszny, tylko jesteśmy dymani przez obsadę UM i firmy usługodawcze. Kto ogląda amerykańskie firmy, to nie zdziwił ich fakt, że wiele razy jest mowa że w tym sektorze panosza się mafie?? A żuk to dobry gospodarz, ale jak płaci naszymi pieniędzmi.
 To wszystko nie jest takie proste, rzeczywiście samorząd jest stawiany pod ścianą, ale jakby chciał to może zrobic duzo żeby było jak najtaniej, ale po kolei: 1. Wzrost opłat za składowanie odpadów na wysypiskach - to wdraża rząd, ale wprowadzenie tego wymusza dostosowanie się do przepisów unijnych, a wiadomo te barany z Brukseli, wymyślają coraz to nowsze przepisy. To, że ta ustawa może wykracza poza te przepisy to nawet i dobrze, bo ma to wymuszać segregację, a jak ktoś napisał wcześniej u nas ciągle 60% odpadów idzie na s... rozwiń
Avatar
janosik / 21 grudnia 2018 o 17:09
+1
Przestań chrzanić. Pierwszy przykład z brzegu: Łódź - miasto DWA razy większe z DWA razy większą ilością mieszkańców: przed podwyżką 7/12 zł/os., po podwyżce 13/22 zł/os. Dla przypominienia: Lublin po podwyżce 21/42 zł/os. Większość miast ma niższe stawki po podwyżce, niż Lublin przed podwyżką.
 Trzeba było wystartować w publicznym przetargu, zaproponować niższe ceny od konkurencji, to u i nas byłoby taniej. Do kogo pretensje? Ustawa jasno mówi, że samorząd na śmieciach zarabiać nie może, więc ewentualne pretensje możesz mieć jedynie do firm które wystartowały w przetargu.
 Trzeba było wystartować w publicznym przetargu, zaproponować niższe ceny od konkurencji, to u i nas byłoby taniej. Do kogo pretensje? Ustawa jasno mówi, że samorząd na śmieciach zarabiać nie może, więc ewentualne pretensje możesz mieć jedynie do firm które wystartowały w przetargu. rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2018 o 16:11
+1
Żuk zastosował taktykę Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy. To PIS, PIS, PIS, to nie ja. Do tego zazwyczaj dołącza armia janczarów i szafa gra.
Avatar
Ludzie! / 21 grudnia 2018 o 15:07
+3
Przestań chrzanić. Pierwszy przykład z brzegu: Łódź - miasto DWA razy większe z DWA razy większą ilością mieszkańców: przed podwyżką 7/12 zł/os., po podwyżce 13/22 zł/os. Dla przypominienia: Lublin po podwyżce 21/42 zł/os. Większość miast ma niższe stawki po podwyżce, niż Lublin przed podwyżką.
Avatar
janek / 21 grudnia 2018 o 14:15
+5
Ustawa smieciowa została wprowadzona owszem przez PiS ale została wymuszona poprzez UNIĘ EUROPEJSKA. prad ma tez drozec bo UNIA EUROPEJSKA wymusza placenia za emisję dwutlenku wegla nie patrzac ile w polsce dzieki lasom jest eliminowane.
Nawet na dziesiejszej radzie miasta mówili o tym, że to co sobie wymyślił minister środowiska idzie dużo dalej niż wymaga UE, więc ewidentnie rząd podnosząc opłaty za składowanie szuka dodatkowych pieniędzy.
 potwierdzam
Avatar
pytania retoryczne / 21 grudnia 2018 o 14:12
+3
Opłata „środowiskowa” za składowanie odpadów której wysokość ustala Ministerstwo Środowiska: 2015 r., 2016r., 2017r. - 24,15 zł/Mg 2018 r. - 140 zł/Mg(wzrost stawki o 480%) 2019 r. - 170 zł/Mg(wzrost stawki o 604%) 2020 r. - 270 zł/Mg(wzrost stawki o 1018%) Brawo PIS za dalszy drenaż kieszeni podatników
 To też UE narzuciła? A może Żuk ma wpływy w Ministerstwie Środowiska?