Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 października 2019 r.
10:29

Nie wytną tak wielu drzew w parku Ludowym w Lublinie. "Niestety nie dostaliśmy zgody na wycinkę"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
30 51 A A
Dzięki przeprojektowaniu układu alejek na terenie odnawianego parku Ludowego ocaleją drzewa<br />
Dzięki przeprojektowaniu układu alejek na terenie odnawianego parku Ludowego ocaleją drzewa

Urząd Miasta musi przeprojektować układ alejek na terenie odnawianego parku Ludowego, bo Urząd Marszałkowski odmówił zgody na wycinkę drzew rosnących w miejscu planowanych chodników. Samorząd województwa stwierdził, że zamiast usuwać drzewa miasto może po prostu zmienić przebieg nowych alejek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na ostatnim posiedzeniu Rada Miasta zarezerwowała dodatkowe pieniądze na „dokumentację zamienną do projektu” rewitalizacji parku Ludowego. Dzięki poprawkom w parku ocaleją drzewa, na których usunięcie nie zezwolił Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Jego zgoda była jednym z dokumentów, które musiał zdobyć samorząd Lublina przymierzając się do odnowy zdegradowanego parku. W tej sprawie urząd wydał trzy decyzje.

Pierwsza z nich zezwalała na usunięcie 109 drzew i 18 skupisk krzewów zajmujących prawie 930 mkw. – Nie udzielono zezwolenia na usunięcie 38 drzew ze względu na wysokie walory przyrodnicze i ewentualną możliwość zmiany w projekcie – tłumaczy Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka województwa.

Druga decyzja pozwalała na wycinkę 47 drzew wskazanych przez Urząd Miasta. – Nie udzielono zezwolenia na usunięcie 55 drzew, z zaleceniem wykonania prac pielęgnacyjnych – informuje Małecki. Ostatni dokument datowany jest na lipiec, gdy okazało się, że projekt koliduje z kolejnymi drzewami w rejonie nowej kładki przez Bystrzycę. Urząd Marszałkowski pozwolił z tego powodu wyciąć pięć drzew, w przypadku trzech innych odmówił.

Ratusz nie ma teraz innego wyjścia, niż zmienić układ parkowych chodników. – Zaprojektowane zostały przebiegi tras kolidujące z drzewami, a niestety nie dostaliśmy zgody na ich wycinkę – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta Lublin, która nadzoruje odnowę parku Ludowego. Co zmieni się w projekcie? – To będą poszerzenia chodników i obejścia drzew.

Dziś jeszcze nie wiadomo, czy ze względu na konieczność przeprojektowania parku przedłuży się jego odnowa, która zgodnie z umową powinna trwać nie dłużej niż do 30 września 2020 r. – Na razie nie będziemy zmieniać umowy z wykonawcą. Prace są w toku – mówi Szczepańska. Przyznaje jednak, że zmiany będą dość czasochłonne. – Konieczne będzie uzyskanie zamiennego pozwolenia na budowę.

Dodajmy, że w zamian za usunięcie 133 drzew Urząd Miasta musi posadzić nową zieleń w ramach tzw. nasadzeń zastępczych. – To 643 drzewa i 1621 krzewów – informuje Małecki. Jeśli samorząd Lublina nie posadzi wymaganej liczby drzew i krzewów, będzie musiał zapłacić karę.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wielcy obrońcy drzew / 28 października 2019 r. o 10:47
+43
Szkoda, że pisowcy tak zatwardziale nie bronili drzew w Puszczy Białowieskiej. No i warto wspomnieć, że największa wycinka drzew w Lublinie to okres działania Lex Szyszko.
Avatar
Gość / 28 października 2019 r. o 10:51
+38
Hehe teraz pewno alejki będą szły dziwnymi zygzakami pośród istniejących drzew, widzę dużą szansę na złapanie się do programu o urzędniczych absurdach
Avatar
Gość / 28 października 2019 r. o 10:43
+37
ciekawe ile z tych 55 drzew jest chorych i nadających się jedynie do wycinki, w Ludowym po każdym większym opadzie stoi woda przez co drzewa nie mają zbyt dobrych warunków do funkcjonowania
Avatar
Gość / 28 października 2019 r. o 10:36
+37
No zobaczymy czy ocaleją. Większość drzew w Ludowym i tak jest w stanie agonalnym ze względu na teren na którym rosną, który jest podmokły. Jeśli nie pomoże im człowiek, to prędzej czy później same runą na ziemię. Oby tylko nie na ludzi spacerujących po parku.
Avatar
obrona drzew poprzez wycinkę / 28 października 2019 r. o 11:27
+30
Przypomnijcie mi czyja to zasługa, że park ludowy jest taki mały? Czy to nie Pruszkowski postawił w miejscu drzew wielką halę targową i tym samym okroił wielkość parku o 1/3?
Avatar
normalny / 28 października 2019 r. o 11:16
+26
Brawo Urząd Marszałkowski. Przecież jak się czyta takie zdanie: "NIESTETY nie dostaliśmy zgody na wycinkę drzew" to nie wiadomo czy śmiać się czy płakać, jakby się stało z drugiej strony lustra.
 To "niestety" raczej dotyczyło dodatkowych pieniędzy i czasu jaki pochłoną zmiany w projekcie. Redaktor Smaga to znany w całym województwie poszukiwacz taniej sensacji, który lubuje się w wyciąganiu pojedynczych zdań, wyrwanych z kontekstu. A wszystko po to, żeby tytuły jego artykułów odpowiednio przyciągały czytelników. Obecnie Dziennik Wschodni to taki lokalny pudelek, którego jedynym celem jest jak największy zysk, rzetelność dziennikarska jest daleko z tyłu.
 To "niestety" raczej dotyczyło dodatkowych pieniędzy i czasu jaki pochłoną zmiany w projekcie. Redaktor Smaga to znany w całym województwie poszukiwacz taniej sensacji, który lubuje się w wyciąganiu pojedynczych zdań, wyrwanych z kontekstu. A wszystko po to, żeby tytuły jego artykułów odpowiednio przyciągały czytelników. Obecnie Dziennik Wschodni to taki lokalny pudelek, którego jedynym celem jest jak największy zysk, rzetelność dziennikarska jest daleko z tyłu. rozwiń
Avatar
Gość / 28 października 2019 r. o 11:51
+22
W Ludowym znaczna część drzew to drzewa OBUMARŁE!!!
Avatar
olo / 28 października 2019 r. o 12:26
+17
Hehe teraz pewno alejki będą szły dziwnymi zygzakami pośród istniejących drzew, widzę dużą szansę na złapanie się do programu o urzędniczych absurdach
 tak niestety może być
Avatar
Gość / 28 października 2019 r. o 23:04
+10
"Niestety nie dostaliśmy zgody na wycinkę" - Ha! piękne to i szczere przynajmniej, oni jakby chcieli to by zrobili z Parku Ludowego drugi Plac Litewski lub Plac Kaczyńskiego czy ten pod CSK i nazwali to jak gdyby nigdy nic parkiem, mimo, że wszystkie drzewa korzeniami by się nakryły i zostałaby łysość i ogołocenie terenu ale za to alejki by były nowe i fontanny pewnie, przyrody 20%, szkła, betonu, kamienia i szaro-burej stylistyki na modłę unijną wszystkiego razem - co najmniej 80%. Tylko potem dziwota, że smogu jakby więcej w mieście przybyło, niech odpowiedzą sobie na to pytanie o gorszą jakość powietrza ci, którzy projektują inwestycje całkowicie bagatelizując czynnik przyrodniczy w projektowanych przebudowach/modernizacjach. Niebawem każą nam wycinać drzewa po to tylko, żeby sieć 5G nie miała zakłóceń, już teraz wiem dlaczego projektując plac litewski czy plac Kaczyńskiego czy plac teatralny jest tak łyso i kamieniście - chyba właśnie temu to służyło, by testy sieci 5G przebiegły pomyślnie i bez zakłóceń, drzewa są złe dla tejże eksperymentalnej sieci a czemu? Temu, że są dipolami, zawierają w sobie wodę i poprzez to tłumią promieniowanie elektromagnetyczne. Wytniemy resztę drzew to nie tylko smogu w mieście będzie więcej ale i przeora mieszkańców polem elektromagnetycznym, że długo to oni nie pożyją.
"Niestety nie dostaliśmy zgody na wycinkę" - Ha! piękne to i szczere przynajmniej, oni jakby chcieli to by zrobili z Parku Ludowego drugi Plac Litewski lub Plac Kaczyńskiego czy ten pod CSK i nazwali to jak gdyby nigdy nic parkiem, mimo, że wszystkie drzewa korzeniami by się nakryły i zostałaby łysość i ogołocenie terenu ale za to alejki by były nowe i fontanny pewnie, przyrody 20%, szkła, betonu, kamienia i szaro-burej stylistyki na modłę unijną wszystkiego razem - co najmniej 80%. Tylko potem dziwota, że smogu jakby więcej w mieś... rozwiń
Avatar
Gość / 29 października 2019 r. o 05:59
+9
A w parku to przypadkiem nie są ważniejsze drzewa niż masa alejek? Bo chodzi się tam chyba po to, żeby w mieście mieć możliwość chociaż trochę kontaktu z naturą... Co to za park bez drzew?
Avatar
wkurzony kierowca / 1 grudnia 2019 r. o 20:00
+1
Czyli nali pseudouerzędnicy z urzędu Miasta Lublin potwiedzili swoją niekompetencję - mniej drzew w Lublinie więcej chodników i rozjeżdżanych tawników i chodników. Najgorszy z wydziałów urzędu Miasta Lublin tj. zarząd dróg i mostów - bez żadnego szacunku dla nich to więcej dziur w ulicach (bo dlaczego je "łatać" i zabezpieczać) i "wińcej" świateł/synalizacji na ulicach Lublina. ps. kiedy wreszcie Pan Prezydent Krzysztof Żuk powoła na stanowisko dyrektora zarządu dróg i mostów młodego, kompetentnego i chcącego "coś" zrobić dla Mieszkańców Lublina Człowieka ?
Czyli nali pseudouerzędnicy z urzędu Miasta Lublin potwiedzili swoją niekompetencję - mniej drzew w Lublinie więcej chodników i rozjeżdżanych tawników i chodników. Najgorszy z wydziałów urzędu Miasta Lublin tj. zarząd dróg i mostów - bez żadnego szacunku dla nich to więcej dziur w ulicach (bo dlaczego je "łatać" i zabezpieczać) i "wińcej" świateł/synalizacji na ulicach Lublina. ps. kiedy wreszcie Pan Prezydent Krzysztof Żuk powoła na stanowisko dyrektora zarządu dróg i mostów młodego, kompetentnego i chcącego "coś&... rozwiń
Avatar
/ 29 października 2019 r. o 13:07
+6
A w parku to przypadkiem nie są ważniejsze drzewa niż masa alejek? Bo chodzi się tam chyba po to, żeby w mieście mieć możliwość chociaż trochę kontaktu z naturą... Co to za park bez drzew?
 W Lublinie parki to tylko handlowe.
Avatar
Jo / 29 października 2019 r. o 09:54
+4
Teren jest podmokly, wiec moze dochodzic do podtopien, a w konsekwencji do obumierania drzew, lepiej zostawic teren tak by zyl swoim zyciem, ewentualnie kosic. Szkoda kasy na te wszystkie instalacje, bo przyjdzie któregos roku fala powodziowa i wszystko zabierze.
Avatar
Gość / 29 października 2019 r. o 05:59
+9
A w parku to przypadkiem nie są ważniejsze drzewa niż masa alejek? Bo chodzi się tam chyba po to, żeby w mieście mieć możliwość chociaż trochę kontaktu z naturą... Co to za park bez drzew?
Avatar
Gość / 29 października 2019 r. o 00:07
+7
No ku...wa EUREKA!!!! Drzewo rośnie dłużej niż chodnik!!!!! Na pohybel debilnym projektantom i urzędnikom...
Avatar
Japolan / 28 października 2019 r. o 23:46
+7
Urząd Marszałkowski to totalnie niekompetentni ludzie, często nie mający nic wspólnego z Lublinem o dendrologach nie wspominając, żałosne!
Przynajmniej odróżniają drzewa od asfaltu i betonu - a w Lublinie to już coś.
Avatar
Japolan / 28 października 2019 r. o 23:45
+4
japolan już ponad 1300 wpisów dodał na forum DW, centrala partii jest pewnie dumna ze swojego najlepszego trolla i lada moment wypłaci jakąś premię
Czego przejawem jest liczenie cudzych wpisów na forum? Jeżeli przejawem impotencji - to przynajmniej zostanie przerwane geneteyczne przekazywanie takich właściwości.
Avatar
Gość / 28 października 2019 r. o 23:04
+10
"Niestety nie dostaliśmy zgody na wycinkę" - Ha! piękne to i szczere przynajmniej, oni jakby chcieli to by zrobili z Parku Ludowego drugi Plac Litewski lub Plac Kaczyńskiego czy ten pod CSK i nazwali to jak gdyby nigdy nic parkiem, mimo, że wszystkie drzewa korzeniami by się nakryły i zostałaby łysość i ogołocenie terenu ale za to alejki by były nowe i fontanny pewnie, przyrody 20%, szkła, betonu, kamienia i szaro-burej stylistyki na modłę unijną wszystkiego razem - co najmniej 80%. Tylko potem dziwota, że smogu jakby więcej w mieście przybyło, niech odpowiedzą sobie na to pytanie o gorszą jakość powietrza ci, którzy projektują inwestycje całkowicie bagatelizując czynnik przyrodniczy w projektowanych przebudowach/modernizacjach. Niebawem każą nam wycinać drzewa po to tylko, żeby sieć 5G nie miała zakłóceń, już teraz wiem dlaczego projektując plac litewski czy plac Kaczyńskiego czy plac teatralny jest tak łyso i kamieniście - chyba właśnie temu to służyło, by testy sieci 5G przebiegły pomyślnie i bez zakłóceń, drzewa są złe dla tejże eksperymentalnej sieci a czemu? Temu, że są dipolami, zawierają w sobie wodę i poprzez to tłumią promieniowanie elektromagnetyczne. Wytniemy resztę drzew to nie tylko smogu w mieście będzie więcej ale i przeora mieszkańców polem elektromagnetycznym, że długo to oni nie pożyją.
"Niestety nie dostaliśmy zgody na wycinkę" - Ha! piękne to i szczere przynajmniej, oni jakby chcieli to by zrobili z Parku Ludowego drugi Plac Litewski lub Plac Kaczyńskiego czy ten pod CSK i nazwali to jak gdyby nigdy nic parkiem, mimo, że wszystkie drzewa korzeniami by się nakryły i zostałaby łysość i ogołocenie terenu ale za to alejki by były nowe i fontanny pewnie, przyrody 20%, szkła, betonu, kamienia i szaro-burej stylistyki na modłę unijną wszystkiego razem - co najmniej 80%. Tylko potem dziwota, że smogu jakby więcej w mieś... rozwiń
Avatar
Zochna / 28 października 2019 r. o 22:43
-4
Urząd Marszałkowski to totalnie niekompetentni ludzie, często nie mający nic wspólnego z Lublinem o dendrologach nie wspominając, żałosne!
Avatar
ene / 28 października 2019 r. o 19:17
-5
Brawo Urząd Marszałkowski. Przecież jak się czyta takie zdanie: "NIESTETY nie dostaliśmy zgody na wycinkę drzew" to nie wiadomo czy śmiać się czy płakać, jakby się stało z drugiej strony lustra.
To "niestety" raczej dotyczyło dodatkowych pieniędzy i czasu jaki pochłoną zmiany w projekcie. Redaktor Smaga to znany w całym województwie poszukiwacz taniej sensacji, który lubuje się w wyciąganiu pojedynczych zdań, wyrwanych z kontekstu. A wszystko po to, żeby tytuły jego artykułów odpowiednio przyciągały czytelników. Obecnie Dziennik Wschodni to taki lokalny pudelek, którego jedynym celem jest jak największy zysk, rzetelność dziennikarska jest daleko z tyłu.
 dokładnie, niefortunne słowo perfidnie wykorzystane przez żałosnego pismaka z dw
 dokładnie, niefortunne słowo perfidnie wykorzystane przez żałosnego pismaka z dw rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 51

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zanim wyślesz CV i spakujesz walizkę. Jak sprawdzić ofertę pracy za granicą?
Praca za granicą

Zanim wyślesz CV i spakujesz walizkę. Jak sprawdzić ofertę pracy za granicą?

Warto sprawdzić, czy ogłoszenie zostało napisane w sposób wyczerpujący. Konkretny i jasny opis obowiązków to dobry znak. Tak samo, jak informacje na temat pracodawcy i zakwaterowania – radzi portal gowork.pl.

Górki czechowskie wracają na wokandę
galeria

Górki czechowskie wracają na wokandę

Za tydzień mają się odbyć sądowe posiedzenia w sprawie przyszłości górek czechowskich. Tego dnia Wojewódzki Sąd Administracyjny ma rozpatrzeć dwie skargi na uchwałę Rady Miasta Lublin wyznaczającą na górkach tereny pod budowę bloków.

GKS Górnik Łęczna buduje kadrę na kolejny sezon

GKS Górnik Łęczna buduje kadrę na kolejny sezon

Górnik Łęczna zakontraktował Katję Skupień i Oliwię Frontczak

Gdzie nad wodę? W sobotę startują kolejne lubelskie kąpieliska
galeria

Gdzie nad wodę? W sobotę startują kolejne lubelskie kąpieliska

32 kąpieliska szykują się do otwarcia na terenie woj. lubelskiego. Tyle zgłoszono do sanepidu. Jego inspektorzy przebadali dotychczas pięć miejsc.

Biała Podlaska: Z poślizgiem, ale Warszawska już po przebudowie

Biała Podlaska: Z poślizgiem, ale Warszawska już po przebudowie

Remont tej ulicy miał się zakończyć w ubiegłym roku, ale się przeciągnął. W końcu miasto ogłosiło finał przebudowy ostatniego odcinka ulicy Warszawskiej.

Premier w Niedrzwicy: Via Carpatia to jedna droga, ale tysiące nowych możliwości
wideo
galeria
film

Premier w Niedrzwicy: Via Carpatia to jedna droga, ale tysiące nowych możliwości

Jednym z punktów wizyty szefa rządu w województwie lubelskim była budowa drogi S19.

Wyjątkowa gra w Ogrodzie Botanicznym

Wyjątkowa gra w Ogrodzie Botanicznym

Eko Grą terenową w Ogrodzie Botanicznym rozpoczęły się działania w ramach projektu „Dobrosąsiedzki dialog międzypokoleniowy”. Teraz pora na porządki i sadzenie łąk.

Lublin. Znamy wakacyjne rozkłady jazdy. Kursów będzie mniej
galeria

Lublin. Znamy wakacyjne rozkłady jazdy. Kursów będzie mniej

Od soboty mają obowiązywać wakacyjne rozkłady jazdy. Główne linie mają kursować co 20 minut w dni powszednie, co 30 w soboty i co 50 w niedziele. Także w tym tygodniu autobusy zaczną dojeżdżać do nowych pętli nad zalewem i na Felinie.

Puławy: Żar leje się z nieba. Pomagają baseny, zraszacze i fontanny
galeria

Puławy: Żar leje się z nieba. Pomagają baseny, zraszacze i fontanny

Dzisiaj w Puławach temperatura powietrza w cieniu przekroczyła w południe 31 stopni Celsjusza. Szybkie wytchnienie dają zraszacze, fontanny oraz tężnia solankowa. Na tych, którzy mają więcej czasu, czeka Park Wodny. Wkrótce rusza także sezon wodny w pobliskich Janowicach.

Premier w Świdniku o pieniądzach, a w Lublinie o tym, jakie cukierki dawał kolegom
zdjęcia
galeria

Premier w Świdniku o pieniądzach, a w Lublinie o tym, jakie cukierki dawał kolegom

W przyszłym tygodniu ma rozpocząć się składanie wniosków w ramach rządowego Programu Inwestycji samorządowego. W ciągu trzech lat do polskich samorządów ma trafić ok. 100 mld zł.

Unia Żabików wygrywa Keeza bialską klasę okręgową

Unia Żabików wygrywa Keeza bialską klasę okręgową

KEEZA BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Po wygranej 2:0 z LZS Dobryń Unia Żabików awansowała do IV ligi

Policyjny rajd za motocyklem kawasaki zakończony w rzepaku

Policyjny rajd za motocyklem kawasaki zakończony w rzepaku

35-latek uciekał przed policją i na zakręcie się wywrócił. Jego jazda zakończyła się w polu.

Lublin. Autobus zderzył się z wywrotką
zdjęcia
galeria

Lublin. Autobus zderzył się z wywrotką

Do zdarzenia doszło w centrum Lublina, na rondzie Dmowskiego

Atrakcje turystyczne w Lubelskiem. Nielisz, Zwierzyniec, Krasnobród - kąpieliska na Zamojszczyźnie
galeria

Atrakcje turystyczne w Lubelskiem. Nielisz, Zwierzyniec, Krasnobród - kąpieliska na Zamojszczyźnie

Piękna pogoda w weekend skłaniała do wypoczynku nad jeziorami. Sprawdzamy jak w rozpoczętym sezonie prezentują się kąpieliska na Zamojszczyźnie: w Nieliszu, Krasnobrodzie i Zwierzyńcu.

Skoda dachowała w rowie. Pijana matka wiozła małe dzieci

Skoda dachowała w rowie. Pijana matka wiozła małe dzieci

Kobieta mówiła policjantom, że na chwilę sięgnęła po telefon komórkowy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.