Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 grudnia 2011 r.
19:13
Edytuj ten wpis

Nowa ustawa o refundacji leków. Pacjenci boją się nowych cen

0 12 A A
– My boimy się podwyżek cen, a firmy farmaceutyczne pewnie się cieszą – mówi Leokadia Misztal z Moty
– My boimy się podwyżek cen, a firmy farmaceutyczne pewnie się cieszą – mówi Leokadia Misztal z Moty

Pacjenci boją się, że po Nowym Roku nie będzie ich stać na leki. Aptekarze – że na zmianie cen medykamentów stracą. Nadal nie wiadomo, kiedy będzie gotowy nowy cennik leków refundowanych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nowe przepisy wprowadzają sztywne marże na leki refundowane. W efekcie leki, które znajdują się na takiej liście, w każdej aptece będą kosztowały tyle samo. Ministerstwo Zdrowia wciąż negocjuje ceny z firmami farmaceutycznymi. Wyników rozmów obawiają się zarówno pacjenci, jak i aptekarze.

– Mam niecałe 900 zł renty. Jestem po zawale serca i jedną trzecią emerytury wydaję na leki. Każda podwyżka to ogromny cios dla mojego domowego budżetu – martwi się Leokadia Misztal z Motycza.
– Leki osłonowe, które chronią wątrobę podczas przyjmowania mocnych leków przeciwbólowych, są bardzo tanie. Kiedy zdrożeją, ludzie mogą rezygnować z ich kupna. A wtedy część pacjentów może podupaść na zdrowiu – mówi Anna Gierczak z apteki przy ul. Kapucyńskiej w Lublinie.

Według specjalistów od rynku farmaceutycznego, na pewno wzrosną koszty prowadzenia apteki. Już w styczniu każda z nich wyda dodatkowo 8 tysięcy zł. Związane jest to m.in. z koniecznością przeceny leków, które są w magazynach. Według ekspertów IMS Health, może to doprowadzić do zamknięcia 1500 aptek.

– Towar, który kupiliśmy w 2011 roku, będziemy musieli sprzedać po nowej ustawowej cenie. Wszystko na to wskazuje, że będzie ona niższa niż obecnie – ocenia Elżbieta Winiarska z apteki w Bełżycach. Według niej, nowe przepisy uderzą w farmaceutów i pacjentów. – Dlatego podpisałam się pod protestem w sprawie nowej ustawy.

Po wejściu w życie nowych przepisów, część aptek będzie musiała też wydać pieniądze na nowy sprzęt. – Raporty do NFZ, które regularnie składamy, trzeba będzie wysyłać przez Internet. A niektórzy właściciele aptek nie mają dostępu do sieci i pracują na starych komputerach. Będą musieli kupić nowe – mówi Krzysztof Przystupa, szef Okręgowej Izby Aptekarskiej w Lublinie.

Ale są też pozytywne efekty planowanych zmian. – Ceny zostaną unormowane, więc mniejsze apteki, którym firmy farmaceutyczne nie dają promocji na leki za złotówkę, wreszcie staną na nogi. Pacjenci przestaną jeździć na drugo i koniec miasta do miejsc, gdzie są największe promocje – dodaje Przystupa.
Ministerstwo Zdrowia nie chce wypowiadać się na ten temat do czasu zakończenia negocjacji z firmami farmaceutycznymi. Propozycje zmian w przepisach resort zdrowia ma przedstawić do 16 grudnia.

Mniej czasu dla pacjenta?

1 stycznia, z powodu zmiany Ustawy o refundacji leków, znacząco może pogorszyć się ochrona praw pacjentów w Polsce – ostrzega Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Zgodnie z nowymi przepisami, gdy lekarz błędnie wypisze receptę, będzie musiał zwrócić kwotę nienależnej refundacji wraz z odsetkami.

Ustawa nakłada na lekarzy także inne obowiązki, m.in. nakazuje im samodzielnie badać, czy dokument ubezpieczenia pacjenta jest autentyczny oraz wskazywać na recepcie poziom odpłatności danego leku. Według HFPC, ogranicza to czas, jaki lekarz poświęci pacjentom. (PAP)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gość / 9 grudnia 2011 r. o 13:00
To zawiść aptekarska że u innych jest tłum a u mnie nie,spowodowała te ruch jakie są
Avatar
. / 9 grudnia 2011 r. o 11:19
W krajach Zachodnich osoba ubezpieczona płaci ryczałt za wydanie recepty niezależnie od ceny leków.Jest to niewielka suma. W Polsce największym problemem są urzędnicy z NFZ który powinien zostać niezwłocznie zlikwidowany.Mnożenie bzdurnych niespójnych przepisów całkowicie rozłożyło system Ochrony Zdrowia.Apteki obecnie są sklepami gdzie uzyskuje się maksymalny zysk który idzie do kieszeni koncernów farmaceutycznych i pośredników.
Avatar
zbyslew / 9 grudnia 2011 r. o 11:09
od czego lekarz ma pielęgniarkę w Rejestracji chorych? Tam ona ma obowiązek przy zapisaniu chorego po uprzednim sprawdzeniu jego uprawnień do leczenia w postaci aktualnego ubezpieczenia !!! Inaczej zapisuje chorego po opłaceniu przez niego wizyty. To takie skomplikowane dla lekarza? Tak jest np u stomatologów i nikt się nie dziwi.
Avatar
Josef46 / 9 grudnia 2011 r. o 07:29
Jest sprawa ,jest "nowy "minister,który na starcie powiedział,że będzie bronił interesów :przemysłu,aptekarzy,lekarzy,a na końcu pacjentów.W sporcie tez jest nowy ,w transporcie także.Coś się zmieni?Tak .Na gorsze.Nie ma co się dziwić,PO realizuje program o którym zapowiadała Mucha jeszcze przed wyborami.Wszystko opanowali hazardziści z gumo filcowymi i realizują program TKM.
Avatar
Hyatt / 8 grudnia 2011 r. o 22:36
[quote name='w temacie' timestamp='1323377266' post='567811']
Czy przemyślałeś co piszesz? Albo jesteś ignorantem albo idiotą.
[/quote]

Uzasadnij.

Jako konsultant do spraw szkoleń farmaceutycznych dotyczących nowej ustawy - tak, przemyślałem.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2011 r. o 22:29
[quote name='jola' timestamp='1323378845' post='567829']
To po 1 stycznia nie bedzie juz kolejki na Narutowicza ? Przejezdzając tamtędy "14" lubiłam namiastke komuny w tym miejscu.
[/quote]

... dorobisz się emerytury 5 tys. PLN to będziesz kupowała leki w najdroższych aptekach.
Avatar
jola / 8 grudnia 2011 r. o 22:14
To po 1 stycznia nie bedzie juz kolejki na Narutowicza? Przejezdzając tamtędy "14" lubiłam namiastke komuny w tym miejscu.
Avatar
w temacie / 8 grudnia 2011 r. o 21:47
[quote name='Hyatt' timestamp='1323372275' post='567771']
Haha, bo Winiarska ma drogo, drogo kupuje więc marudzi. Jest wiele pozytywnych aspektów nowej ustawy jak np wzrost marż dla aptek za leki refundowane, likwidacja leków za 1zl/1gr to błogosławieństwo - pacjenci sami się o to prosili biorąc tony takich leków na recepty od różnych lekarzy. Było wiele głośnych spraw że po śmierci starszej osoby w domu znaleziono leki na np 7tys zl. Nie martwiłbym się sztywnymi cenami a terminem określanym jako DDD, który wpłynie na mnożenie ryczałtów i moim zdaniem to najbardziej uderzy w pacjentów.
[/quote]

Czy przemyślałeś co piszesz? Albo jesteś ignorantem albo idiotą.
[quote name='Hyatt' timestamp='1323372275' post='567771']
Haha, bo Winiarska ma drogo, drogo kupuje więc marudzi. Jest wiele pozytywnych aspektów nowej ustawy jak np wzrost marż dla aptek za leki refundowane, likwidacja leków za 1zl/1gr to błogosławieństwo - pacjenci sami się o to prosili biorąc tony takich leków na recepty od różnych lekarzy. Było wiele głośnych spraw że po śmierci starszej osoby w domu znaleziono leki na np 7tys zl. Nie martwiłbym się sztywnymi cenami a terminem określanym jako DDD, który wpły... rozwiń
Avatar
Gość / 8 grudnia 2011 r. o 21:11
"Raporty do NFZ, które regularnie składamy, trzeba będzie wysyłać przez Internet.
A niektórzy właściciele aptek nie mają dostępu do sieci i pracują na starych komputerach. Będą musieli kupić nowe – mówi Krzysztof Przystupa, szef Okręgowej Izby Aptekarskiej w Lublinie"


... trrragedia. Aptekarze nie mają Internetu. To coś koło 40 - 50 PLN na miesiąc. Fortuna.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2011 r. o 20:59
Czy ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości co robi obecny nie rząd. Eksterminacja narodu polskiego właśnie się rozpoczyna!!!
Avatar
gość / 9 grudnia 2011 r. o 13:00
To zawiść aptekarska że u innych jest tłum a u mnie nie,spowodowała te ruch jakie są
Avatar
. / 9 grudnia 2011 r. o 11:19
W krajach Zachodnich osoba ubezpieczona płaci ryczałt za wydanie recepty niezależnie od ceny leków.Jest to niewielka suma. W Polsce największym problemem są urzędnicy z NFZ który powinien zostać niezwłocznie zlikwidowany.Mnożenie bzdurnych niespójnych przepisów całkowicie rozłożyło system Ochrony Zdrowia.Apteki obecnie są sklepami gdzie uzyskuje się maksymalny zysk który idzie do kieszeni koncernów farmaceutycznych i pośredników.
Avatar
zbyslew / 9 grudnia 2011 r. o 11:09
od czego lekarz ma pielęgniarkę w Rejestracji chorych? Tam ona ma obowiązek przy zapisaniu chorego po uprzednim sprawdzeniu jego uprawnień do leczenia w postaci aktualnego ubezpieczenia !!! Inaczej zapisuje chorego po opłaceniu przez niego wizyty. To takie skomplikowane dla lekarza? Tak jest np u stomatologów i nikt się nie dziwi.
Avatar
Josef46 / 9 grudnia 2011 r. o 07:29
Jest sprawa ,jest "nowy "minister,który na starcie powiedział,że będzie bronił interesów :przemysłu,aptekarzy,lekarzy,a na końcu pacjentów.W sporcie tez jest nowy ,w transporcie także.Coś się zmieni?Tak .Na gorsze.Nie ma co się dziwić,PO realizuje program o którym zapowiadała Mucha jeszcze przed wyborami.Wszystko opanowali hazardziści z gumo filcowymi i realizują program TKM.
Avatar
Hyatt / 8 grudnia 2011 r. o 22:36
[quote name='w temacie' timestamp='1323377266' post='567811']
Czy przemyślałeś co piszesz? Albo jesteś ignorantem albo idiotą.
[/quote]

Uzasadnij.

Jako konsultant do spraw szkoleń farmaceutycznych dotyczących nowej ustawy - tak, przemyślałem.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2011 r. o 22:29
[quote name='jola' timestamp='1323378845' post='567829']
To po 1 stycznia nie bedzie juz kolejki na Narutowicza ? Przejezdzając tamtędy "14" lubiłam namiastke komuny w tym miejscu.
[/quote]

... dorobisz się emerytury 5 tys. PLN to będziesz kupowała leki w najdroższych aptekach.
Avatar
jola / 8 grudnia 2011 r. o 22:14
To po 1 stycznia nie bedzie juz kolejki na Narutowicza? Przejezdzając tamtędy "14" lubiłam namiastke komuny w tym miejscu.
Avatar
w temacie / 8 grudnia 2011 r. o 21:47
[quote name='Hyatt' timestamp='1323372275' post='567771']
Haha, bo Winiarska ma drogo, drogo kupuje więc marudzi. Jest wiele pozytywnych aspektów nowej ustawy jak np wzrost marż dla aptek za leki refundowane, likwidacja leków za 1zl/1gr to błogosławieństwo - pacjenci sami się o to prosili biorąc tony takich leków na recepty od różnych lekarzy. Było wiele głośnych spraw że po śmierci starszej osoby w domu znaleziono leki na np 7tys zl. Nie martwiłbym się sztywnymi cenami a terminem określanym jako DDD, który wpłynie na mnożenie ryczałtów i moim zdaniem to najbardziej uderzy w pacjentów.
[/quote]

Czy przemyślałeś co piszesz? Albo jesteś ignorantem albo idiotą.
[quote name='Hyatt' timestamp='1323372275' post='567771']
Haha, bo Winiarska ma drogo, drogo kupuje więc marudzi. Jest wiele pozytywnych aspektów nowej ustawy jak np wzrost marż dla aptek za leki refundowane, likwidacja leków za 1zl/1gr to błogosławieństwo - pacjenci sami się o to prosili biorąc tony takich leków na recepty od różnych lekarzy. Było wiele głośnych spraw że po śmierci starszej osoby w domu znaleziono leki na np 7tys zl. Nie martwiłbym się sztywnymi cenami a terminem określanym jako DDD, który wpły... rozwiń
Avatar
Gość / 8 grudnia 2011 r. o 21:11
"Raporty do NFZ, które regularnie składamy, trzeba będzie wysyłać przez Internet.
A niektórzy właściciele aptek nie mają dostępu do sieci i pracują na starych komputerach. Będą musieli kupić nowe – mówi Krzysztof Przystupa, szef Okręgowej Izby Aptekarskiej w Lublinie"


... trrragedia. Aptekarze nie mają Internetu. To coś koło 40 - 50 PLN na miesiąc. Fortuna.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2011 r. o 20:59
Czy ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości co robi obecny nie rząd. Eksterminacja narodu polskiego właśnie się rozpoczyna!!!
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jacek Sasin otwiera dworzec PKP w Świdniku. Kosztował pięć milionów złotych. Nie ma tu żadnej kasy

Jacek Sasin otwiera dworzec PKP w Świdniku. Kosztował pięć milionów złotych. Nie ma tu żadnej kasy

Uroczyście otwarto nowy dworzec kolejowy w Świdniku zbudowany za 5 mln zł. Tyle kosztował obiekt z poczekalnią mającą osiem krzesełek, dwa wyświetlacze i toalety. Kasy biletowej nie ma i nie wiadomo, czy w ogóle powstanie.

Poseł PiS, Jerzy Bielecki rzucił mandat poselski. Kariera w państwowej spółce?

Poseł PiS, Jerzy Bielecki rzucił mandat poselski. Kariera w państwowej spółce?

Jerzy Bielecki (Prawo i Sprawiedliwość) zrzekł się poselskiego mandatu. Formalnie jego miejsce w Sejmie powinien zająć wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Łukasz Giza (KS Cisowianka Drzewce): Walka o awans jeszcze się nie zakończyła

Łukasz Giza (KS Cisowianka Drzewce): Walka o awans jeszcze się nie zakończyła

Rozmowa z Łukaszem Gizą, trenerem KS Cisowianka Drzewce

Lublin. Szkolne boiska do gruntownej odnowy

Lublin. Szkolne boiska do gruntownej odnowy

Miasto szykuje się do przetargu na przebudowę obiektów sportowych obok Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Rzeckiego. Prace zostały już wpisane do miejskiego planu tegorocznych zamówień publicznych.

Mundial 2022: Korea Południowa - Ghana 2:3. Czarne Gwiazdy z ważną wygraną

Mundial 2022: Korea Południowa - Ghana 2:3. Czarne Gwiazdy z ważną wygraną

Reprezentacja Ghany po pasjonującym meczu pokonała 3:2 Koreę Południową, a jej bohaterem okazał się zdobywca dwóch goli Mohammed Kudus grający na co dzień w Ajaksie Amsterdam

8 tys. policjantów chce zrzucić mundury. Pozostali będą tyrać

8 tys. policjantów chce zrzucić mundury. Pozostali będą tyrać

Toczą się negocjacje w sprawie przyszłorocznych podwyżek w policji. Wielu z mundurowych chce odejść, bo bardziej im się opłaca zostać emerytami.

Kierowca BMW, który zabił w wypadku starszą panią aresztowany

Kierowca BMW, który zabił w wypadku starszą panią aresztowany

36-latek z gminy Janowiec, który w sobotę pod wpływem alkoholu doprowadził tragicznego w skutkach wypadku, najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Na miejscu zginęła mieszkanka Puław, a jej mąż trafił do szpitala.

Mundial 2022: Kamerun – Serbia 3:3. Piłkarski rollercoaster

Mundial 2022: Kamerun – Serbia 3:3. Piłkarski rollercoaster

Wielkie emocje, sześć bramek i podział punktów. Reprezentacja Kamerunu przegrywała z Serbią 1:3, ale zdołała odrobić straty i spotkanie zakończyło się podziałem punktów

Lublin. Pięć miesiecy bez pływania. Stary basen do remontu

Lublin. Pięć miesiecy bez pływania. Stary basen do remontu

Nie dłużej niż pięć miesięcy ma trwać remont krytej pływalni Strefa H2O, czyli starego basenu przy Al. Zygmuntowskich.

Kim jest i ile zarabia programista Java?

Kim jest i ile zarabia programista Java?

Nie jest tajemnicą, że zarobki programistów specjalizujących się w wykorzystaniu w praktyce niezwykle popularnego języka Java należą do najwyższych w rodzimej branży IT. Praca ta wiąże się z dość dużą odpowiedzialnością oraz koniecznością nieprzerwanego stawiania czoła różnorakim wyzwaniom, jednakże jest ona nad wyraz opłacalna. Sprawdźmy więc z czym ona się wiąże!

Zamość. O Zamoyskich w kawiarni. I nie tylko o Janie
1 grudnia 2022, 17:00

Zamość. O Zamoyskich w kawiarni. I nie tylko o Janie

Nie tylko o Janie Zamoyskim, założycielu miasta, ale też innych członkach wybitnego rodu opowiadać będzie w czwartek (1 grudnia) historyk Jacek Feduszka. Na spotkanie z nim warto wybrać się tego dnia do Kawiarni Mazagram na Starym Mieście w Zamościu.

Młodzi artyści namalują wspomnienia mieszkańców Puław

Młodzi artyści namalują wspomnienia mieszkańców Puław

Studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie namalują obrazy inspirowane prawdziwymi historiami opowiedzianymi im przez mieszkańców Puław. Podczas spotkania zaplanowanego na wtorek, każdy będzie mógł przyjść i podzielić się z artystami własnymi wspomnieniami związanymi z miastem.

Polski Cukier AZS UMCS awansował do finału turnieju Lotto 3x3 Liga

Polski Cukier AZS UMCS awansował do finału turnieju Lotto 3x3 Liga

Impreza odbywająca się w Cetniewie była bardzo ciekawym turniejem, na który stawiły się wszystkie zespoły występujące w rozgrywkach Energa Basket Ligi. W tym gronie były również lublinianki. Akademiczki wystąpiły w składzie: Aleksandra Kuczyńska, Olga Trzeciak, Anna Winkowska i Wiktoria Zając.

Z parkingów zaczęły znikać samochody. Wielka akcja CBŚP w Radzyniu Podlaskim
zdjęcia
galeria

Z parkingów zaczęły znikać samochody. Wielka akcja CBŚP w Radzyniu Podlaskim

14 podejrzanych, a z nich 11 osób zostało aresztowanych. Tak wygląda bilans najnowszej akcji CBŚP, które namierzyło gang złodziei samochodów.

Ceny gazu w 2023 roku. Nie będzie limitu dochodowego

Ceny gazu w 2023 roku. Nie będzie limitu dochodowego

Rząd wycofuje się z pomysłu, żeby to dochody decydowały o tym, jakie będą rachunki za gaz. Teraz na stole jest nowe rozwiązanie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!