Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 grudnia 2010 r.
21:04
Edytuj ten wpis

Nowe autobusy w Lublinie: Mercedes, solaris czy autosan?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 26 A A

Dostawcy tych pojazdów stanęli do przetargu na zakup 80 autobusów dla Lublina. W czwartek otwarto ich oferty. Dwie pierwsze firmy chcą zapłaty większej od kwoty, którą miasto chciało wydać. W limicie mieści się jedynie autosan, ale nie ma przegubowców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przetarg ogłosił Zarząd Transportu Miejskiego. Podzielił go na dwie części – pierwsza dotyczy 53 autobusów 12-metrowych, zaś druga 27 przegubowców.

Na krótsze wozy ZTM ma 47 mln zł. Ale dwie z trzech ofert są droższe. Dostawca mercedesów conecto chce 51,9 mln zł (od 794 do 814 tys. zł za wóz), a producent solarisów urbino żąda 51,6 mln zł (791 tys. zł za sztukę). Obydwa modele są już używane w Lublinie.

W limicie mieści się tylko warta 46,9 mln zł (719 tys. zł za wóz) oferta dostawy autosanów sancity 12 LF. To nowy model, nigdzie dotąd nieużywany.

Co z przegubowcami? Autosan ich nie oferuje, choć niedawno wyprodukował taki pojazd. – Bo nie ma homologacji – mówi Sławomir Łopatowski z Autosan SA. Solaris chce 38 mln zł, a dostawca mercedesów za 39,6 mln zł oferuje model citaro.

– To nasz topowy produkt – mówi Laszlo Rakasz z EvoBus Polska. W przeciwieństwie do krótkiego conecto produkowanego w Turcji, 18-metrowe citaro powstaje w Niemczech i jest przeznaczone dla bardziej wymagających klientów.

Jednak obie oferty przekraczają zarezerwowaną przez miasto kwotę 34 mln zł. – Prawo pozwala na jej zwiększenie – stwierdza Karolina Siwy z ZTM. Czy tak się stanie, czy ta część przetargu zostanie unieważniona – decyzji nie ma.

Oceniana miała być nie tylko cena, ale też inne parametry, m.in. dotyczące silnika i liczby siedzeń dostępnych z poziomu niskiej podłogi. Proponowane modele mają podobne parametry, jedynie w przypadku przegubowców mercedes wypada lepiej jeśli chodzi o moment obrotowy silnika.

ZTM żądał, by wozy miały klimatyzację, monitoring i automat sprzedający bilety ważne też w innych pojazdach. Oraz wyświetlacze pokazujące czas przejazdu między przystankami i to, w jakie linie można się przesiąść.

Pierwszych 7 przegubowców ma dotrzeć do 10 lipca, a kolejne do 10 września 2011 r., z wyjątkiem ostatnich siedmiu, które dostaniemy do połowy sierpnia 2012 r.

Dłużej potrwa dostawa krótkich autobusów. W przyszłym roku mamy dostać ich 20 szt., z czego pierwsze 7 nie później niż 15 lipca, a sześć następnych nie później niż 15 września. W 2012 roku do Lublina mają dojechać kolejne 23 autobusy – ich dostawa ma nastąpić do połowy sierpnia. Ostatnie 10 wozów dostaniemy w 2013 roku, najpóźniej w wakacje.

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 lutego 2011 o 22:17
0
[quote name='Gość' timestamp='1294179361' post='416974']
...Wypowiedział się ten który obcuje płciowo z autobusami ...poprzez wkładanie biletu do kasowników - wstyd !!!



Ludzie Ludzie Ludzie.... czy jeszcze do Was nie dotarło, że jak nie będziemy promować polskich wyrobów, przedsiębiorstw, to nigdy nie wyjdziemy z kryzysu ?

Czy wszyscy macie pracę ?

Czy w tej chwili stać nas na to ,żeby sponsorować niemieckich emerytów ?

Zastanówcie się czy warto...


Zbyszek. C
Pracownik liniowy Autosan S.A.
[/quote]




...OOO - Nasi wygrali - Mamy pracę !!!
SANOK GÓRĄ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[quote name='Gość' timestamp='1294179361' post='416974']
...Wypowiedział się ten który obcuje płciowo z autobusami ...poprzez wkładanie biletu do kasowników - wstyd !!!



Ludzie Ludzie Ludzie.... czy jeszcze do Was nie dotarło, że jak nie będziemy promować polskich wyrobów, przedsiębiorstw, to nigdy nie wyjdziemy z kryzysu ?

Czy wszyscy macie pracę ?

Czy w tej chwili stać nas na to ,żeby sponsorować niemieckich emerytów ?

Zastanówcie... rozwiń
Avatar
Gość / 4 stycznia 2011 o 23:16
0
[quote name='rafty' timestamp='1293779287' post='414301']
Guzik sie znacie.
Wygra mercedes i tak ma być.
[/quote]
...Wypowiedział się ten który obcuje płciowo z autobusami ...poprzez wkładanie biletu do kasowników - wstyd !!!



Ludzie Ludzie Ludzie.... czy jeszcze do Was nie dotarło, że jak nie będziemy promować polskich wyrobów, przedsiębiorstw, to nigdy nie wyjdziemy z kryzysu ?

Czy wszyscy macie pracę ?

Czy w tej chwili stać nas na to ,żeby sponsorować niemieckich emerytów ?

Zastanówcie się czy warto...


Zbyszek. C
Pracownik liniowy Autosan S.A.
[quote name='rafty' timestamp='1293779287' post='414301']
Guzik sie znacie.
Wygra mercedes i tak ma być.
[/quote]
...Wypowiedział się ten który obcuje płciowo z autobusami ...poprzez wkładanie biletu do kasowników - wstyd !!!



Ludzie Ludzie Ludzie.... czy jeszcze do Was nie dotarło, że jak nie będziemy promować polskich wyrobów, przedsiębiorstw, to nigdy nie wyjdziemy z kryzysu ?

Czy wszyscy macie pracę ?

Czy w tej chwili stać ... rozwiń
Avatar
xyz / 4 stycznia 2011 o 09:01
0
Najlepsze reklamy na autobusach na www.mediamiejskie.pl
Avatar
Gość / 31 grudnia 2010 o 14:07
0
[quote name='zzzz' timestamp='1293776913' post='414294']
To, że autobus ma taką samą nazwę nic nie znaczy... Mogły mieć inne wyposażenie, silnik, skrzynię biegów a nawet długość!
[/quote]
te w starachowicach proszę bardzo - klima w kabinie, monitoring, kasowniki do karty miejskiej.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2010 o 12:50
0
Zachłyśnięty sukcesem za granicą Solaris zaczął tłuc szmelc o obniżonej jakości na krajowy rynek. W kilku polskich miastach jest przez to spalony. Na swoje własne życzenie.

Jeśli nie będzie uchybień formalnych pobieżna analiza ofert i warunków mówi, że solówki powinien zgarnąć Autosan.
Avatar
michalbn / 31 grudnia 2010 o 11:51
0
Trzeba wspierać polski rynek. Niemcy i tak mają kasy po uszy. Solaris to marka światowej klasy, jak mi ktoś nie wierzy to zapraszam na infobus.pl. Jeżdżą w Atenach, Berlinie, Reunion(koło Madagaskaru), Dubaju, ostatnio przetarg do Serbii. Ta firma to nasza chluba i mocno jej kibicuje.
Avatar
john_doe / 31 grudnia 2010 o 10:38
0
Każdy aby nie solaris nie wiem dla kogo oni produkują te autobusiki chyba dzieci do 13 roku życia
Avatar
jaśnie pan / 31 grudnia 2010 o 09:31
0
Przecież i tak ten przetarg był pod publikę przedwyborczą...
Avatar
... / 31 grudnia 2010 o 09:24
0
Zamiast autobusów z silnikami EURO 5 Lublin bedzie zastawiony tysiacami słupów trakcyjnych.
Avatar
WuJo / 31 grudnia 2010 o 08:38
0
Po co Lublinowi autobusy skoro lada chwila 35 km trakcji trolejbusowej oplecie cały Lublin?
Avatar
Gość / 14 lutego 2011 o 22:17
0
[quote name='Gość' timestamp='1294179361' post='416974']
...Wypowiedział się ten który obcuje płciowo z autobusami ...poprzez wkładanie biletu do kasowników - wstyd !!!



Ludzie Ludzie Ludzie.... czy jeszcze do Was nie dotarło, że jak nie będziemy promować polskich wyrobów, przedsiębiorstw, to nigdy nie wyjdziemy z kryzysu ?

Czy wszyscy macie pracę ?

Czy w tej chwili stać nas na to ,żeby sponsorować niemieckich emerytów ?

Zastanówcie się czy warto...


Zbyszek. C
Pracownik liniowy Autosan S.A.
[/quote]




...OOO - Nasi wygrali - Mamy pracę !!!
SANOK GÓRĄ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[quote name='Gość' timestamp='1294179361' post='416974']
...Wypowiedział się ten który obcuje płciowo z autobusami ...poprzez wkładanie biletu do kasowników - wstyd !!!



Ludzie Ludzie Ludzie.... czy jeszcze do Was nie dotarło, że jak nie będziemy promować polskich wyrobów, przedsiębiorstw, to nigdy nie wyjdziemy z kryzysu ?

Czy wszyscy macie pracę ?

Czy w tej chwili stać nas na to ,żeby sponsorować niemieckich emerytów ?

Zastanówcie... rozwiń
Avatar
Gość / 4 stycznia 2011 o 23:16
0
[quote name='rafty' timestamp='1293779287' post='414301']
Guzik sie znacie.
Wygra mercedes i tak ma być.
[/quote]
...Wypowiedział się ten który obcuje płciowo z autobusami ...poprzez wkładanie biletu do kasowników - wstyd !!!



Ludzie Ludzie Ludzie.... czy jeszcze do Was nie dotarło, że jak nie będziemy promować polskich wyrobów, przedsiębiorstw, to nigdy nie wyjdziemy z kryzysu ?

Czy wszyscy macie pracę ?

Czy w tej chwili stać nas na to ,żeby sponsorować niemieckich emerytów ?

Zastanówcie się czy warto...


Zbyszek. C
Pracownik liniowy Autosan S.A.
[quote name='rafty' timestamp='1293779287' post='414301']
Guzik sie znacie.
Wygra mercedes i tak ma być.
[/quote]
...Wypowiedział się ten który obcuje płciowo z autobusami ...poprzez wkładanie biletu do kasowników - wstyd !!!



Ludzie Ludzie Ludzie.... czy jeszcze do Was nie dotarło, że jak nie będziemy promować polskich wyrobów, przedsiębiorstw, to nigdy nie wyjdziemy z kryzysu ?

Czy wszyscy macie pracę ?

Czy w tej chwili stać ... rozwiń
Avatar
xyz / 4 stycznia 2011 o 09:01
0
Najlepsze reklamy na autobusach na www.mediamiejskie.pl
Avatar
Gość / 31 grudnia 2010 o 14:07
0
[quote name='zzzz' timestamp='1293776913' post='414294']
To, że autobus ma taką samą nazwę nic nie znaczy... Mogły mieć inne wyposażenie, silnik, skrzynię biegów a nawet długość!
[/quote]
te w starachowicach proszę bardzo - klima w kabinie, monitoring, kasowniki do karty miejskiej.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2010 o 12:50
0
Zachłyśnięty sukcesem za granicą Solaris zaczął tłuc szmelc o obniżonej jakości na krajowy rynek. W kilku polskich miastach jest przez to spalony. Na swoje własne życzenie.

Jeśli nie będzie uchybień formalnych pobieżna analiza ofert i warunków mówi, że solówki powinien zgarnąć Autosan.
Avatar
michalbn / 31 grudnia 2010 o 11:51
0
Trzeba wspierać polski rynek. Niemcy i tak mają kasy po uszy. Solaris to marka światowej klasy, jak mi ktoś nie wierzy to zapraszam na infobus.pl. Jeżdżą w Atenach, Berlinie, Reunion(koło Madagaskaru), Dubaju, ostatnio przetarg do Serbii. Ta firma to nasza chluba i mocno jej kibicuje.
Avatar
john_doe / 31 grudnia 2010 o 10:38
0
Każdy aby nie solaris nie wiem dla kogo oni produkują te autobusiki chyba dzieci do 13 roku życia
Avatar
jaśnie pan / 31 grudnia 2010 o 09:31
0
Przecież i tak ten przetarg był pod publikę przedwyborczą...
Avatar
... / 31 grudnia 2010 o 09:24
0
Zamiast autobusów z silnikami EURO 5 Lublin bedzie zastawiony tysiacami słupów trakcyjnych.
Avatar
WuJo / 31 grudnia 2010 o 08:38
0
Po co Lublinowi autobusy skoro lada chwila 35 km trakcji trolejbusowej oplecie cały Lublin?
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

4Dreamers w Galerii Plaza w Lublinie
28 lipca 2018, 14:00

4Dreamers w Galerii Plaza w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Empik mieszczący się w Galerii Plaza (ul. Lipowa 13) zaprasza miłośników dobrej muzyki na spotkanie z członkami młodego zespołu 4Dreamers. Artyści pojawią się w Lublinie 28 lipca o godz. 14.

Kolejna grupa zawodowa ze szpitala przy Jaczewskiego w Lublinie chce podwyżek płac

Kolejna grupa zawodowa ze szpitala przy Jaczewskiego w Lublinie chce podwyżek płac 5 0

1400 zł brutto podwyżki chcą technicy elektroradiologii ze szpitala przy Jaczewskiego. – Szpital najwięcej zarabia na badaniach, które wykonujemy. A paradoksalnie zyski, które my wypracowaliśmy, pójdą na realizację porozumienia z pielęgniarkami – denerwują się technicy elektroradiologii.

Alarm 24: Ktoś zrobił sobie dzikie śmietnisko na Felinie
galeria

Alarm 24: Ktoś zrobił sobie dzikie śmietnisko na Felinie 0 0

Zdjęcia śmieci wyrzuconych na drodze w lasku między akademikami a Felinem przysłała do nas Czytelniczka.

Lublin: Masa Krytyczna Śladami Józefa Czechowicza
27 lipca 2018, 18:00
galeria

Lublin: Masa Krytyczna Śladami Józefa Czechowicza 1 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejna odsłona przejażdżek po Lublinie w ramach Masy Krytycznej. 27 lipca o godz. 18 z Placu Litewskiego wyruszy rajd śladami Józefa Czechowicza.

Paweł Fajdek (Agros Zamość): Chcę wracać do Lublina

Paweł Fajdek (Agros Zamość): Chcę wracać do Lublina 3 0

Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość, srebrnym medalistą mistrzostw Polski

Sukces Katarzyny Krawczyk na zawodach w Hiszpanii

Sukces Katarzyny Krawczyk na zawodach w Hiszpanii 2 0

Katarzyna Krawczyk z Cementu-Gryfa Chełm zdobyła brązowy medal podczas Międzynarodowego Turnieju o Grand Prix Hiszpanii. Srebro wywalczyła inna z Polek Agnieszka Wieszczek-Kordus w kategorii 72 kg

Powiat lubartowski: Potrąciła pieszego, dlaczego odjechała z miejsca wypadku?

Powiat lubartowski: Potrąciła pieszego, dlaczego odjechała z miejsca wypadku? 2 1

Do zdarzenia doszło w niedzielę po godz. 21 na drodze krajowej nr 48 w miejscowości Wola Blizocka (pow. lubartowski).

18-latek wpadł podczas kontroli na ul. Turystycznej w Lublinie. Trzy miesiące aresztu

18-latek wpadł podczas kontroli na ul. Turystycznej w Lublinie. Trzy miesiące aresztu 0 3

W nocy z piątku na sobotę na ulicy Turystycznej policyjni wywiadowcy zatrzymali do kontroli drogowej samochód audi.

Lubelskie: Nieszczęśliwy skok ze spadochronem

Lubelskie: Nieszczęśliwy skok ze spadochronem 17 0

Do zdarzenia doszło w niedzielę na lotnisku w miejscowości Mokre koło Zamościa.

Znika popularna w Lublinie marka supermarketów. Połączenie z dużą siecią
galeria

Znika popularna w Lublinie marka supermarketów. Połączenie z dużą siecią 1 4

Jesienią z Lublina znikną sklepy Aldik. Zastąpią je Stokrotki. Pracownicy sieci czekają na zmiany z niepokojem.

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie
film

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie 1 1

Kazimierz Michał Ujazdowski nie będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia – ogłosił przewodniczący tej partii Grzegorz Schetyna. Nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej wskaże Nowoczesna. 

Musical "Metro" w Lublinie
14 października 2018, 18:00

Musical "Metro" w Lublinie 5 0

Co Gdzie Kiedy. Legendarny polski musical Metro zawita do Lublina. Znakomite przedstawienie w gwiazdorskiej obsadzie zobaczymy 14 października o godz. 18 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS