Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 stycznia 2015 r.
20:00
Edytuj ten wpis

Nowe biurowe zagłębie w Lublinie. Budowa ruszy w marcu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 17 A A

W marcu ruszy budowa pierwszych budynków w miejscu zajezdni trolejbusowej. U zbiegu al. Kraśnickiej i ul. Nałęczowskiej stanąć mają dwa 13-piętrowe biurowce i kilka innych budynków, w których będzie m.in. 300 mieszkań.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Plany swojej inwestycji pokazała wczoraj spółka Centrum Zana Holding, która w zeszłym roku za 32 miliony zł kupiła od miasta teren zajezdni trolejbusowej. - Do nowej zajezdni chcemy się przenieść na przełomie I i II kwartału - mówi Weronika Opasiak, rzecznik MPK. Taka baza powstała na Majdanie Tatarskim.

Budowa nowych biurowców przy al. Kraśnickiej ma się zacząć w marcu. Inwestor informuje, że ma już projekty i obecnie stara się o pozwolenie na budowę. - Zaczniemy od realizacji największego budynku - zapowiada Grzegorz Turski, wiceprezes Centrum Zana.

Co tu zbudują

13-piętrowy biurowiec będzie mieć 20 tys. mkw. powierzchni (na większej z wizualizacji oznaczony numerem 1). Drugi, tuż obok (nr 2 na ilustracji) również będzie mieć 13 pięter, ale o 2 tys. mkw. mniejszą powierzchnię. Oba wieżowce zepnie łącznik, pod którym będzie można przejść do pozostałej części kompleksu. W pierwszym etapie inwestycji powstać ma też mniejszy, 5-piętrowy biurowiec (oznaczony nr. 3) oraz 6-piętrowy budynek (nr 4) z mieszkaniami o podwyższonym standardzie. - Pierwsze lokale przekażemy najemcom biur i mieszkańcom w IV kwartale 2016 r. - deklaruje Turski. W planach inwestora jest też 500 podziemnych miejsc parkingowych i parkingi na powierzchni.

Tak wyglądać ma pierwszy etap tej inwestycji. W drugim etapie mogą się tu pojawić dwa budynki biurowe (nr 5 i 6) stojące wzdłuż al. Kraśnickiej oraz - w głębi nieruchomości - jeszcze jeden budynek mieszkalny (nr 7). Łącznie mowa jest o blisko 300 mieszkaniach o powierzchni od 36 do 108 mkw.

Wydadzą miliony

Inwestor szacuje, że koszt prac budowlanych w ramach pierwszego etapu wyniesie 250 milionów złotych. - Nie będziemy realizować budynków o udziwnionych kształtach i drogich w realizacji - zapewnia Turski. Dodaje, że projektanci przewidzieli szereg rozwiązań, dzięki którym gmachy mają być ekonomiczne w utrzymaniu. To np. trójszybowe okna ograniczające utratę ciepła.

Pełne zagospodarowanie terenu potrwa 7 lat, tak deklaruje prezes Centrum Zana. - Przez te 7 lat będziemy współpracować z naszymi podwykonawcami i damy stałą pracę 300-400 osobom - mówi Turski. Chodzi tu o osoby zatrudnione na budowie (z blisko 30 firm z regionu), bo w gotowych obiektach pracować może nawet 10 tys. osób. Tylko w największym z budynków na każdej kondygnacji ma się znaleźć miejsce dla 200 osób.

Co się tu otworzy

Kto ma stworzyć te miejsca pracy? Deweloper ma nadzieję, że wynajęciem biur zainteresują się duże koncerny. - Liczymy, że po wybudowaniu naszego kompleksu Lublinem zainteresują się takie koncerny jak General Electric czy Hewlett Packard - dodaje prezes.

Centrum handlowego nie będzie, bo miasto, jeszcze przed wystawieniem działek na sprzedaż, zmieniło ich przeznaczenie uniemożliwiając budowę takiego obiektu. - Podjęliśmy decyzję nietypową jak na duże miasta - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Lokale usługowe, owszem, mają znaleźć się w parterach budynków, ale nie ma mowy o galerii handlowej. - Restauracje, usługi, przedszkola, salony fryzjerskie - Turski wylicza to, co może powstać w parterach.

Jak tu dojedziemy

Nowa inwestycja wymusi też przebudowę dróg w tym rejonie. Al. Kraśnicka ma być poszerzona o dodatkowy pas do skrętu w prawo w ul. Nałęczowską. Natomiast Nałęczowska będzie rozbudowana o jeszcze jeden pas do skrętu w lewo w al. Kraśnicką. Mowa jest też jednak o znacznie poważniejszej inwestycji. We wspólnym komunikacie wydanym wczoraj przez miasto i dewelopera czytamy, że "data oddania pierwszych budynków do użytku zbiegnie się również z terminem oddania dwóch nowych zjazdów do obwodnicy Lublina - ul. Poligonowej i przedłużenia Bohaterów Monte Cassino”.

Palcem po mapie

Co ciekawe, taka jednoznaczna deklaracja dotycząca ul. Bohaterów Monte Cassino (nowy fragment ma biec od al. Kraśnickiej do zbudowanego w zeszłym roku nowego odcinka al. Solidarności) pada w momencie, gdy odcinek ten nie jest nawet zaprojektowany. Ponadto nie wiadomo, czy na jego budowę miasto dostanie unijną dotację z programu Polska Wschodnia, bo chociaż droga została do niego wpisana, to i tak będzie musiała jeszcze przejść postępowanie konkursowe. A to od uzyskania dotacji miasto uzależnia budowę drogi.

Po trzecie nie wiadomo nawet, ile pieniędzy potrzeba na tę część ul. Bohaterów Monte Cassino. - Szacunki są o tyle ulotne, że to będzie wynikało z kosztorysowania, a kosztorysy nie są gotowe - mówi Żuk. Spytaliśmy wprost prezydenta, czy możliwe jest, by droga była gotowa pod koniec 2016 r. - Nie sądzę - odpowiada Żuk. - Ale zobaczymy, bo od programu Polska Wschodnia zależy wszystko.

Kto to buduje

Centrum Zana działa na rynku deweloperskim od 1999 r. i od tej pory zbudowała ok. 70 tys. mkw. powierzchni biurowej w 14 obiektach. Wśród nich jest m.in. kompleks biurowców przy ul. Wallenroda, w tym gmach zajmowany przez sąd, czy też przeszklony biurowiec przy ul. Zana, a także kompleks Nord Office Park przy ul. Szeligowskiego.

Na ósmym miejscu

Według danych Ratusza w Lublinie jest już 150 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, co - jak informuje magistrat - daje miastu ósme miejsce w kraju i pierwsze na wschodzie Polski. Nowych biur do wynajęcia przybywało najszybciej w 2013 r. Ceny najmu są niższe niż w innych dużych miastach, ale i tak największe znaczenie przy wyborze lokalizacji przez inwestorów ma nie wysokość czynszu, ale koszty pracy, które - jak na razie - w Lublinie są stosunkowo niskie, bo i niższe są wynagrodzenia.

ZTM jeszcze zostaje

Dłużej niż MPK przy al. Kraśnickiej pozostanie Zarząd Transportu Miejskiego, który umowę dzierżawy pomieszczeń w budynkach ma zawartą z nowym właścicielem do końca 2015 r. - Ponadto, ze wstępnych rozmów z właścicielem terenu wynika również, że prawdopodobnie okres dzierżawy mógłby zostać przedłużony, bowiem z uwagi na harmonogram inwestycji, lokalizacja zajmowanych przez nas obecnie budynków nie kolidowałaby z pracami budowlanymi - informuje ZTM.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 maja 2016 o 10:25
0
asdsdsd
Avatar
dawid.bady / 27 maja 2016 o 12:32
0
zobaczymy ile tej powierzchni faktycznie zostanie użytkowanych. deweloper zwierzyniec też ma nowe mieszkania i powierzchnie ******chdevelopment.pl/w_sprzedazy/details/4
Avatar
ted / 17 stycznia 2015 o 11:16
0

Biurowiec z parkingami podziemnymi w którym mieścić się będzie centrum medyczne o najwyższym standardzie usług

Avatar
qen / 14 stycznia 2015 o 14:45
0

czy ktos wie co buduja przy społdzielczosci pracy, tam gdzie był komis samochodowy, a teraz stoją dwa żurawie?

Avatar
Radny / 14 stycznia 2015 o 13:05
0
Panie prezydencie dlaczego biurowce dla nowych firm a nie pomniki i muzea chwały naszego Jarosława Polskę Zbawa? w Świdniku, Kraśniku wszędzie powstają pomniki smoleńskie a w Lublinie Żuk tylko fabryki buduje w strefie i poza nią, SKANDAL
było wsamraśnie a będzie dupaśnie

Górnicy obalą żydokomunę,ten komunistyczni-konfidencki rząd,tą cala POlszewię ,wtedy dopiero CYCU ruszymy ostro do przodu,jeszcze chwilę musisz wytrzymać a zrobi się w końcu normalnie.

obalą żydokomunę,ten komunistyczni-konfidencki rząd,tą cala POlszewię ,wtedy dopiero CYCU ruszymy ostro do przodu,jeszcze chwilę musisz wytrzymać a zrobi się w końcu normalnie.

rozwiń
Avatar
pan prezydent / 14 stycznia 2015 o 13:02
0
Panie prezydencie dlaczego biurowce dla nowych firm a nie pomniki i muzea chwały naszego Jarosława Polskę Zbawa? w Świdniku, Kraśniku wszędzie powstają pomniki smoleńskie a w Lublinie Żuk tylko fabryki buduje w strefie i poza nią, SKANDAL
było wsamraśnie a będzie dupaśnie

Kto tam się znowu o to pyta ?? miękka czerwona ,konfidencka pyta ??

Avatar
zdegustowany PiSowiec / 14 stycznia 2015 o 12:57
0
Panie prezydencie dlaczego biurowce dla nowych firm a nie pomniki i muzea chwały naszego Jarosława Polskę Zbawa? w Świdniku, Kraśniku wszędzie powstają pomniki smoleńskie a w Lublinie Żuk tylko fabryki buduje w strefie i poza nią, SKANDAL
było wsamraśnie a będzie dupaśnie
Avatar
Ania2607 / 14 stycznia 2015 o 12:30
0

Panie Prezydencie - już dziś Al Kraśnickie są nieziemsko zakorkowane, czy władze miasta przygotowują się na sytuacje co będzie się działo na tej trasie jak oddadzą tę inwestycje do użytku, przecież liczba samochodów w tej części wzrośnie kilkukrotnie, nawet zachodni część obwodnicy nie wiele pomoże bo ruch tranzytowy zamieni się w ruch lokalny, i docelowy (do nowej inwestycji i z niej)

A co z dojazdem na Węglinek? Planuję kupić mieszkanie w tamtej okolicy http://orion.lublin.pl/inwestycje/view/3 , ale jeśli dojazd będzie utrudniony, to się jeszcze zastanowię..

A co z dojazdem na Węglinek? Planuję kupić mieszkanie w tamtej okolicy http://orion.lublin.pl/inwestycje/view/3 , ale jeśli dojazd będzie utrudniony, to się jeszcze zastanowię..

rozwiń
Avatar
Bogdan / 14 stycznia 2015 o 09:23
0

Hejta hejta banda malkontentów, po co to tamto...

jedno miejsce pracy w budownictwie generuje pięć innych jak nie będziemy nic robić to nie będzie nic wtedy będzie skansen...

Avatar
olo / 14 stycznia 2015 o 07:41
0

Biurowe zagłębie.... fajnie. A gdzie k....a fabryki? Będzieta produkować nowe dokumenty? A gdzie produkcja rzeczywista? Produkcja dóbr narodowych? Fabryki pozamykane a teraz biura otwierają. Dokąd to zmierza? Nie wiem. Jak dla mnie do czarnej dupy...

Avatar
Gość / 30 maja 2016 o 10:25
0
asdsdsd
Avatar
dawid.bady / 27 maja 2016 o 12:32
0
zobaczymy ile tej powierzchni faktycznie zostanie użytkowanych. deweloper zwierzyniec też ma nowe mieszkania i powierzchnie ******chdevelopment.pl/w_sprzedazy/details/4
Avatar
ted / 17 stycznia 2015 o 11:16
0

Biurowiec z parkingami podziemnymi w którym mieścić się będzie centrum medyczne o najwyższym standardzie usług

Avatar
qen / 14 stycznia 2015 o 14:45
0

czy ktos wie co buduja przy społdzielczosci pracy, tam gdzie był komis samochodowy, a teraz stoją dwa żurawie?

Avatar
Radny / 14 stycznia 2015 o 13:05
0
Panie prezydencie dlaczego biurowce dla nowych firm a nie pomniki i muzea chwały naszego Jarosława Polskę Zbawa? w Świdniku, Kraśniku wszędzie powstają pomniki smoleńskie a w Lublinie Żuk tylko fabryki buduje w strefie i poza nią, SKANDAL
było wsamraśnie a będzie dupaśnie

Górnicy obalą żydokomunę,ten komunistyczni-konfidencki rząd,tą cala POlszewię ,wtedy dopiero CYCU ruszymy ostro do przodu,jeszcze chwilę musisz wytrzymać a zrobi się w końcu normalnie.

obalą żydokomunę,ten komunistyczni-konfidencki rząd,tą cala POlszewię ,wtedy dopiero CYCU ruszymy ostro do przodu,jeszcze chwilę musisz wytrzymać a zrobi się w końcu normalnie.

rozwiń
Avatar
pan prezydent / 14 stycznia 2015 o 13:02
0
Panie prezydencie dlaczego biurowce dla nowych firm a nie pomniki i muzea chwały naszego Jarosława Polskę Zbawa? w Świdniku, Kraśniku wszędzie powstają pomniki smoleńskie a w Lublinie Żuk tylko fabryki buduje w strefie i poza nią, SKANDAL
było wsamraśnie a będzie dupaśnie

Kto tam się znowu o to pyta ?? miękka czerwona ,konfidencka pyta ??

Avatar
zdegustowany PiSowiec / 14 stycznia 2015 o 12:57
0
Panie prezydencie dlaczego biurowce dla nowych firm a nie pomniki i muzea chwały naszego Jarosława Polskę Zbawa? w Świdniku, Kraśniku wszędzie powstają pomniki smoleńskie a w Lublinie Żuk tylko fabryki buduje w strefie i poza nią, SKANDAL
było wsamraśnie a będzie dupaśnie
Avatar
Ania2607 / 14 stycznia 2015 o 12:30
0

Panie Prezydencie - już dziś Al Kraśnickie są nieziemsko zakorkowane, czy władze miasta przygotowują się na sytuacje co będzie się działo na tej trasie jak oddadzą tę inwestycje do użytku, przecież liczba samochodów w tej części wzrośnie kilkukrotnie, nawet zachodni część obwodnicy nie wiele pomoże bo ruch tranzytowy zamieni się w ruch lokalny, i docelowy (do nowej inwestycji i z niej)

A co z dojazdem na Węglinek? Planuję kupić mieszkanie w tamtej okolicy http://orion.lublin.pl/inwestycje/view/3 , ale jeśli dojazd będzie utrudniony, to się jeszcze zastanowię..

A co z dojazdem na Węglinek? Planuję kupić mieszkanie w tamtej okolicy http://orion.lublin.pl/inwestycje/view/3 , ale jeśli dojazd będzie utrudniony, to się jeszcze zastanowię..

rozwiń
Avatar
Bogdan / 14 stycznia 2015 o 09:23
0

Hejta hejta banda malkontentów, po co to tamto...

jedno miejsce pracy w budownictwie generuje pięć innych jak nie będziemy nic robić to nie będzie nic wtedy będzie skansen...

Avatar
olo / 14 stycznia 2015 o 07:41
0

Biurowe zagłębie.... fajnie. A gdzie k....a fabryki? Będzieta produkować nowe dokumenty? A gdzie produkcja rzeczywista? Produkcja dóbr narodowych? Fabryki pozamykane a teraz biura otwierają. Dokąd to zmierza? Nie wiem. Jak dla mnie do czarnej dupy...

Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 1 1

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 8 6

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 1 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 13 9

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 9 11

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz 42 38

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 8

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 18 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 151 18

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 9 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!