We wtorek Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji, w czwartek Uniwersytet Przyrodniczy, a w piątek Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Lubelskie uczelnie kuszą potencjalnych studentów i organizują dni otwartych drzwi.
Niepubliczna uczelnia z ul. Mełgiewskiej maturzystów zaprosiła dwukrotnie. We wtorek swoją ofertę zaprezentowała osobom zainteresowanym studiowaniem informatyki, transportu oraz mechaniki i budowy maszyn. Potencjalni kandydaci mogli wziąć udział w wykładach oraz zajęciach praktycznych.
Niewykluczone, że w nadchodzącej rekrutacji szkoła przygotuje nowy kierunek, choć oficjalne decyzje jeszcze nie zapadły. – Myślimy o cyberbezpieczeństwie. To obszar, który będzie nośny i potrzebny zarówno w administracji publicznej, jak i w działalności gospodarczej – mówi dr hab. Mirosław Jarosz, rektor WSEI. Jak dodaje, nowy kierunek mógłby powstać w ramach współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. We wtorek uczelnie podpisały porozumienie w tej sprawie.
– Umowa nie wyklucza żadnego z obszarów działania. W grę wchodzi prowadzenie wspólnych kierunków. My kształcimy na studiach inżynierskich, na podobnych kierunkach nieinżynierskich kształci KUL. Możemy tu mówić także na przykład o informatyce czy psychologii – dodaje dr hab. Jarosz.
• W tym tygodniu dni otwarte zorganizują dwie uczelnie publiczne. W czwartek od godz. 10 do Centrum Kongresowego przy ul. Akademickiej 15 maturzystów zaprosi Uniwersytet Przyrodniczy. W programie są m.in. bezpłatne warsztaty, pokazy oraz prezentacje kół naukowych i organizacji studentów.
– Przedstawimy ofertę dotyczącą wszystkich 40 kierunków, jakie planujemy prowadzić w nadchodzącym roku akademickim. Wśród nich będą trzy nowości: biokosmetologia, medycyna roślin oraz aktywność fizyczna i agroturystyki kwalifikowalnej – mówi Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy UP.
• W piątek swoje drzwi otworzy Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Impreza rozpocznie się o godz. 9 w Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka”.
– Podzielimy „Chatkę” na strefy tematyczne: edukacji, studenta, rozwoju kompetencji, cudzoziemca i HI-TECH, gdzie będzie można m.in. zobaczyć roboty, sterować robotycznym ramieniem, a tym samym zanurzyć się w wirtualnej przygodzie przy pomocy supernowoczesnego sprzętu. Stworzymy także miejsce do niecodziennej rozmowy i spotkań z nauczycielami akademickimi oraz naukowcami – zapowiada Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.
Organizatorzy przygotowali także coś dla pasjonatów gier typu „escape room”, w programie są także m.in. występy artystyczne. O godz. 10 w Sali widowiskowej rozpocznie się koncert „Ona czuje we mnie jazz”, podczas którego studenci Wydziału Artystycznego zaprezentują piosenki disco polo w jazzowych aranżacjach.
• 21 marca swój dzień otwarty zorganizuje Politechnika Lubelska.
• Tego samego dnia zrobi to Katolicki Uniwersytet Lubelski, ale podobnie jak przed rokiem, wydarzenie będzie miało charakter wirtualny i będzie transmitowane przez internet.
• Jako ostatni, 12 kwietnia, swoje drzwi otworzy Uniwersytet Medyczny.