Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 czerwca 2017 r.
9:26

Nowe rygorystyczne przepisy dla młodych kierowców. Wolniejsza jazda, surowsze kary

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 15 A A

Zielony liść klonu na przedniej i tylnej szybie, wolniejsza jazda i surowsze kary – za rok mają wejść w życie rygorystyczne przepisy dotyczące młodych kierowców

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po 4 czerwca 2018 r. każdy, kto zda egzamin na prawo jazdy przez osiem miesięcy będzie musiał jeździć autem oznaczonym zielonymi listkami – po jednym z przodu i z tyłu pojazdu. Wytyczne jak to oznakowanie ma wyglądać są dość szczegółowe: liść klonu powinien mieć 10 cm wysokości i szerokości, na białym tle o średnicy minimum 11 cm.

Na tym nie koniec zmian w prawie. Miedzy czwartym a ósmym miesiącem od chwili otrzymania prawa jazdy kierowca będzie musiał przejść kurs doszkalający w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. To trzy 2-godzinne bloki dotyczące bezpieczeństwa jazdy – dwa teoretyczne i jeden praktyczny.

Młody kierowca na szosie nie poszaleje. Przez pierwsze 8 miesięcy w terenie zabudowanym nie będzie mógł przekroczyć 50 km/h, poza miastem – 80 km/h, a na ekspresówce i autostradzie 100 km/h. Nawet jeśli znaki będą pozwalać na szybszą jazdę.

Co więcej, w pierwszym roku od otrzymania prawa musi się pilnować, by nie zebrać więcej niż 20 punktów karnych. Grozi to cofnięciem uprawnień do kierowania i skierowaniem na ponowny kurs. Po roku granica ta jest podwyższana do 24 punktów.

– Każda zapowiadana zmiana w przepisach powoduje wzrost liczby zainteresowanych kursem na prawo jazdy – mówi Dariusz Woźniak, prezes lubelskiego PZMot. – Zapewne ten scenariusz powtórzy się i tym razem. Nie jest to jednak sytuacja optymalna, bo po każdym piku następuje załamanie. A to odbija się na stabilności prowadzeniu biznesu, planowaniu zatrudnienia – dodaje.

Ośrodki Doskonalenia Techniki Jazdy już teraz na brak klientów nie mogą narzekać. – Mamy pełne obłożenie ze względu na dużą liczbę szkoleń wstępnych i okresowych dla kierowców pojazdów ciężarowych – mówi Artur Banaszkiewicz, szef jedynego w regionie ośrodka ODTJ (przy ul. Grygowej w Lublinie). – Musimy być jednak przygotowani na falę młodych kierowców, bo moim zdaniem tym razem przepisy wejdą w życie na 99 proc. – dodaje.

Pierwszą próbę ich wprowadzenia rząd podjął w 2013 roku. Termin ten przekładano wielokrotnie – ze względu na wadliwie działający system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) albo brak Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy.

O otworzeniu swojego ODTJ myślą także WORD-y w innych miastach. – Mamy już projekt takiego ośrodka. Czekamy tylko na wprowadzenie nowych przepisów w życie. Jeżeli terminy będą już pewne to ruszamy z inwestycją – mówi Krzysztof Tymoszuk, dyrektor WORD Biała Podlaska.

Do takiej inwestycji przymierza się też Chełm.

Czytaj więcej o:

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 czerwca 2017 o 23:11
0
Może niech jeżdżą 10 km na godzinę. Spowolni to tylko ruch na tarasie.
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 19:38
0
I mam ja również mam nadzieje ze Word w Zamościu zniknie z mapy Polski,bo to jak się zachowują niektórzy egzaminatorzy woła o pomstę do nieba
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 13:55
0
bardzo dobrze. może będzie mniej gówniarzy cwaniakujących w swoich złomach w drodze na dyskoteki w remizie
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 12:46
0
W Niemczech za jazdę ze znacznie mniejszą prędkością jak dozwolona, grozi mandat. Ciekawe dlaczego? Ktoś już tutaj o tym wspomniał... bo tworzą się zatory!!! Dla mnie ograniczenie prędkości do 80km/h jest totalnym kretyństwem i nieodpowiedzialne. To tak jakby rowery na autostradę wpuszczono?! Zamiast ograniczać prędkość, wystarczyłoby wymuszenie przestrzegania ograniczeń drogowych. Przekroczy o 10kmh to zatrzymać na miesiąc prawko. Niech się przyzwyczaja. A najgorsze na polskich drogach jest jazda na bagażniku. Za to powinno się brać. Ku przestrodze poruszającym się po niemieckich autostradach... tu często przychodzi zdjęcie takich szaleńców z okrągłą sumką do zapłacenia. Autostrady tu są naszpikowane kamerami. Ostatnio znajomy przekroczył o 7kmh i ma 15€ kary.
W Niemczech za jazdę ze znacznie mniejszą prędkością jak dozwolona, grozi mandat. Ciekawe dlaczego? Ktoś już tutaj o tym wspomniał... bo tworzą się zatory!!! Dla mnie ograniczenie prędkości do 80km/h jest totalnym kretyństwem i nieodpowiedzialne. To tak jakby rowery na autostradę wpuszczono?! Zamiast ograniczać prędkość, wystarczyłoby wymuszenie przestrzegania ograniczeń drogowych. Przekroczy o 10kmh to zatrzymać na miesiąc prawko. Niech się przyzwyczaja. A najgorsze na polskich drogach jest jazda na bagażniku. Za to powinno się brać. Ku prz... rozwiń
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 12:05
0
powalone przepisy, pozostaje tylko jezdzic bez prawka i niczym sie nie przejmowac a lepiej sie na tym wyjdzie...tylko trzezwosc po pierwsze
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 11:32
0
MAM NADZIEJĘ, ŹE WOJEWODA ROZPIEPRZY TE WORDY I SKOŃCZY SIĘ PANOSZENIE. BO TO CO WYPRAWIA WORD LUBLIN TO JUŹ PRZECHODZI LUDZKIE POJĘCIE.
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 11:03
0
proszę poprawić tekst- szlenia wstępne
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 11:01
0
Należy dodać iż kierowcę który uzyska prawo jazdy po 4 czerwca 2018r. obowiązuje OKRES PRÓBNY w myśl Ustawy o kierujących pojazdami, tekst jednolity z dnia z dnia 25 kwietnia 2017 "Art. 91. 1. Okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument." Następnie jeżeli w okresie próbnym popełnił co najmniej dwa wykroczenia w ruchu drogowym przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji kierując pojazdem silnikowym (Art. 82. 1. pkt. 4 lit. c), starosta wyda decyzję administracyjnej o skierowaniu kierowcy na badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu (Art. 99. 1.pkt. 3 lit c). Art. 92.1. Starosta wydaje decyzję administracyjną o przedłużeniu okresu próbnego: 1) o kolejne 2 lata, jeżeli w trakcie jego trwania kierowca popełnił dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji stwierdzone w tym okresie mandatem karnym, prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym; 4. Przez wykroczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1, rozumie się czyny popełnione przez kierującego pojazdem silnikowym lub motorowerem określone w: 1) art. 86 § 1 lub 2, art. 87 § 1, art. 92a w przypadku niestosowania się do ograniczenia prędkości i jej przekroczenia o ponad 30 km/h lub art. 98 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2015 r. poz. 1094, 1485, 1634 i 1707); 2) art. 90, art. 92 § 1 lub 2 lub art. 97 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń, w związku z niestosowaniem się odpowiednio do: a) art. 24 ust. 5, 7 lub 11 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub znaków drogowych zabraniających wyprzedzania, b) art. 25 ust. 1–3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub znaków drogowych regulujących pierwszeństwo przejazdu, sygnałów świetlnych zakazujących wjazdu za sygnalizator lub poleceń i sygnałów d-wanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, lub c) art. 26 ust. 1–3 i 7, art. 27 ust. 1, 1a i 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.
Należy dodać iż kierowcę który uzyska prawo jazdy po 4 czerwca 2018r. obowiązuje OKRES PRÓBNY w myśl Ustawy o kierujących pojazdami, tekst jednolity z dnia z dnia 25 kwietnia 2017 "Art. 91. 1. Okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument." Następnie jeżeli w okresie próbnym popełnił co najmniej dwa wykroczenia w ruchu drogowym przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji kierując pojazdem silnikowym (Art. 82. 1. pkt. 4 lit. c), ... rozwiń
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 10:55
0
Niech lepiej wprowadzą obowiązkowe kursy doszkalające dla kierowców BOR i ŻW, ze zwróceniem szczególnej uwagi że: nie wolno wyprzedzać na skrzyżowaniu, nie wolno wyprzedzać kogoś kto skręca w lewo, należy trzymać dystans do tych jadących z przodu (lub stojących na czerwonym świetle), należy mieścić się na swoim pasie a nie zawadzać o pobocze (bo można w ten sposób np. rozwalić oponę), i wiele innych rzeczy.
Avatar
Motór / 1 czerwca 2017 o 10:36
0
Skoro może się nauczyć jazdy z większymi prędkościami po otrzymaniu prawa jazdy, to po tych ośmiu miesiącach z zielonym listkiem też może.
Avatar
Gość / 3 czerwca 2017 o 23:11
0
Może niech jeżdżą 10 km na godzinę. Spowolni to tylko ruch na tarasie.
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 19:38
0
I mam ja również mam nadzieje ze Word w Zamościu zniknie z mapy Polski,bo to jak się zachowują niektórzy egzaminatorzy woła o pomstę do nieba
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 13:55
0
bardzo dobrze. może będzie mniej gówniarzy cwaniakujących w swoich złomach w drodze na dyskoteki w remizie
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 12:46
0
W Niemczech za jazdę ze znacznie mniejszą prędkością jak dozwolona, grozi mandat. Ciekawe dlaczego? Ktoś już tutaj o tym wspomniał... bo tworzą się zatory!!! Dla mnie ograniczenie prędkości do 80km/h jest totalnym kretyństwem i nieodpowiedzialne. To tak jakby rowery na autostradę wpuszczono?! Zamiast ograniczać prędkość, wystarczyłoby wymuszenie przestrzegania ograniczeń drogowych. Przekroczy o 10kmh to zatrzymać na miesiąc prawko. Niech się przyzwyczaja. A najgorsze na polskich drogach jest jazda na bagażniku. Za to powinno się brać. Ku przestrodze poruszającym się po niemieckich autostradach... tu często przychodzi zdjęcie takich szaleńców z okrągłą sumką do zapłacenia. Autostrady tu są naszpikowane kamerami. Ostatnio znajomy przekroczył o 7kmh i ma 15€ kary.
W Niemczech za jazdę ze znacznie mniejszą prędkością jak dozwolona, grozi mandat. Ciekawe dlaczego? Ktoś już tutaj o tym wspomniał... bo tworzą się zatory!!! Dla mnie ograniczenie prędkości do 80km/h jest totalnym kretyństwem i nieodpowiedzialne. To tak jakby rowery na autostradę wpuszczono?! Zamiast ograniczać prędkość, wystarczyłoby wymuszenie przestrzegania ograniczeń drogowych. Przekroczy o 10kmh to zatrzymać na miesiąc prawko. Niech się przyzwyczaja. A najgorsze na polskich drogach jest jazda na bagażniku. Za to powinno się brać. Ku prz... rozwiń
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 12:05
0
powalone przepisy, pozostaje tylko jezdzic bez prawka i niczym sie nie przejmowac a lepiej sie na tym wyjdzie...tylko trzezwosc po pierwsze
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 11:32
0
MAM NADZIEJĘ, ŹE WOJEWODA ROZPIEPRZY TE WORDY I SKOŃCZY SIĘ PANOSZENIE. BO TO CO WYPRAWIA WORD LUBLIN TO JUŹ PRZECHODZI LUDZKIE POJĘCIE.
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 11:03
0
proszę poprawić tekst- szlenia wstępne
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 11:01
0
Należy dodać iż kierowcę który uzyska prawo jazdy po 4 czerwca 2018r. obowiązuje OKRES PRÓBNY w myśl Ustawy o kierujących pojazdami, tekst jednolity z dnia z dnia 25 kwietnia 2017 "Art. 91. 1. Okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument." Następnie jeżeli w okresie próbnym popełnił co najmniej dwa wykroczenia w ruchu drogowym przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji kierując pojazdem silnikowym (Art. 82. 1. pkt. 4 lit. c), starosta wyda decyzję administracyjnej o skierowaniu kierowcy na badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu (Art. 99. 1.pkt. 3 lit c). Art. 92.1. Starosta wydaje decyzję administracyjną o przedłużeniu okresu próbnego: 1) o kolejne 2 lata, jeżeli w trakcie jego trwania kierowca popełnił dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji stwierdzone w tym okresie mandatem karnym, prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym; 4. Przez wykroczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1, rozumie się czyny popełnione przez kierującego pojazdem silnikowym lub motorowerem określone w: 1) art. 86 § 1 lub 2, art. 87 § 1, art. 92a w przypadku niestosowania się do ograniczenia prędkości i jej przekroczenia o ponad 30 km/h lub art. 98 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2015 r. poz. 1094, 1485, 1634 i 1707); 2) art. 90, art. 92 § 1 lub 2 lub art. 97 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń, w związku z niestosowaniem się odpowiednio do: a) art. 24 ust. 5, 7 lub 11 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub znaków drogowych zabraniających wyprzedzania, b) art. 25 ust. 1–3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub znaków drogowych regulujących pierwszeństwo przejazdu, sygnałów świetlnych zakazujących wjazdu za sygnalizator lub poleceń i sygnałów d-wanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, lub c) art. 26 ust. 1–3 i 7, art. 27 ust. 1, 1a i 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.
Należy dodać iż kierowcę który uzyska prawo jazdy po 4 czerwca 2018r. obowiązuje OKRES PRÓBNY w myśl Ustawy o kierujących pojazdami, tekst jednolity z dnia z dnia 25 kwietnia 2017 "Art. 91. 1. Okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument." Następnie jeżeli w okresie próbnym popełnił co najmniej dwa wykroczenia w ruchu drogowym przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji kierując pojazdem silnikowym (Art. 82. 1. pkt. 4 lit. c), ... rozwiń
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 10:55
0
Niech lepiej wprowadzą obowiązkowe kursy doszkalające dla kierowców BOR i ŻW, ze zwróceniem szczególnej uwagi że: nie wolno wyprzedzać na skrzyżowaniu, nie wolno wyprzedzać kogoś kto skręca w lewo, należy trzymać dystans do tych jadących z przodu (lub stojących na czerwonym świetle), należy mieścić się na swoim pasie a nie zawadzać o pobocze (bo można w ten sposób np. rozwalić oponę), i wiele innych rzeczy.
Avatar
Motór / 1 czerwca 2017 o 10:36
0
Skoro może się nauczyć jazdy z większymi prędkościami po otrzymaniu prawa jazdy, to po tych ośmiu miesiącach z zielonym listkiem też może.
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 1 0

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 12 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 13 6

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 154 9

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 2 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 17 8

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 7 3

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 12 3

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 3 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej 0 6

Sejm w piątek przyjął uchwałę o ustanowieniu patronów 2019 roku. Jednym z uhonorowanych w ten sposób wydarzeń jest Unia Lubelska. W przyszłym roku przypada 450. rocznica jej zawarcia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.