Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 maja 2019 r.
19:52

Nowy pomysł na pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej w Lublinie. Miałby stanąć na pl. Litewskim

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
509 83 A A
Zaprojektowany przez Jerzego Kalinę Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Uroczyście odsłonięty 10 kwietnia 2018
Zaprojektowany przez Jerzego Kalinę Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Uroczyście odsłonięty 10 kwietnia 2018 (fot. Adrian Grycuk)

Jest nowy pomysł na budowę pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Pomnik Zgody Narodowej miałby stanąć na pl. Litewskim w 10. rocznicę tragedii. To jedna z propozycji zgłoszonych przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego 2020.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To oddolna inicjatywa. Mam nadzieję, że mieszkańcy Lublina też mają dosyć wojny, która od prawie dziesięciu lat trwa wokół katastrofy, a w przyszłym roku może się nasilić w związku z okrągłą rocznicą – mówi Jacek Skiba, autor pomysłu na monument poświęcony tragedii smoleńskiej, który nazywa „Pomnikiem Zgody Narodowej”. – Dość już tej sytuacji, gdy jedna partia rości sobie prawa do upamiętniania ofiar, a druga traktuje obchody, jakby jej członkowie tam nie zginęli. Po dziesięciu latach czas dojść do porozumienia.

Pomnik „na zgodę” sam może rozpalić dyskusje ze względu na proponowany przez Skibę specyficzny sposób wyliczenia nazwisk 96 ofiar katastrofy.

– Alfabetycznie, bez tytułów i funkcji. Dla podkreślenia, że wszyscy, którzy zginęli, ponieśli taką samą, najwyższą ofiarę – czytamy w opisie projektu.

Nawet przy nazwisku Lecha Kaczyńskiego nie byłoby adnotacji, że zginął jako prezydent. – Czy to prezydent, czy stewardessa, wszyscy zginęli tak samo – przekonuje Skiba, który jest członkiem Rady Dzielnicy Hajdów-Zadębie, a w ostatnich wyborach samorządowych bez powodzenia kandydował do Rady Miasta z list Lubelskiego Ruchu Miejskiego.

Autor pomysłu musiał podać we wniosku szacunkowy koszt pomnika. Wpisał 1 042 010 zł, co jest nawiązaniem do daty katastrofy: 1.04.2010 r. Pomysłodawca nie określa wyglądu monumentu. Jego zdaniem należy go wybrać w konkursie.

Sprawa w toku

Nie jest to pierwsza propozycja upamiętnienia ofiar tragedii w stolicy województwa. Wciąż aktualna jest wstępna zgoda Rady Miasta na budowę pomnika pary prezydenckiej na pl. Lecha Kaczyńskiego. Uchwała „w sprawie zamiaru” zapadła rok temu na wniosek opozycyjnych radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Radni PiS zabiegali też o zwolnienie społecznego komitetu z obowiązku ogłoszenia konkursu na wygląd tego pomnika i namawiali radę do zatwierdzenia koncepcji autorstwa radnej Małgorzaty Suchanowskiej (PiS), stojącej na czele komitetu. Większość rady była temu przeciwna i uznała, że z konkursu nie należy rezygnować. Klub PiS jeszcze raz, w listopadzie, próbował przeforsować wizję Suchanowskiej, ale również bez powodzenia.

Od tamtej pory społeczny komitet budowy pomnika nie zgłosił się do Urzędu Miasta z projektem.

– Nie wpłynął do nas taki wniosek – potwierdza Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. Czy to oznacza, że pomysłodawcy zrezygnowali ze stawiania pomnika parze prezydenckiej?

– Sprawa jest w toku – zapewnia radna Suchanowska, ale nie odpowiada na pytania o szczegóły i szybko ucina rozmowę. – Jak będziemy mieli się spotkać z mediami, to się spotkamy.

Pomysł widmo

Latem zeszłego roku na fb.com pojawiła się strona „Komitet budowy Pomnika Smoleńskiego na Placu Litewskim w Lublinie”. Do dziś nie wiadomo, czy profil założono serio, czy dla żartu.

– Szczytem wszystkiego jest opisywanie inicjatywy upamiętnienia 96 ofiar, najwspanialszych patriotów, jako żart. Pewnie jesteście proniemiecką gazetą – odpisali nam wówczas administratorzy strony.

Profil zamarł kilka miesięcy temu. Ostatni wpis datowany jest na 28 grudnia.

Kiedy decyzja?

O losach pomysłu na pomnik „Zgody Narodowej” mogą zdecydować sami mieszkańcy Lublina podczas jesiennego głosowania nad podziałem budżetu obywatelskiego na rok 2020. Warunkiem jest dopuszczenie projektu do głosowania, co okaże się za około miesiąc. Tyle czasu mają urzędnicy na sprawdzenie każdego z ponad 200 zgłoszonych projektów pod kątem zgodności z regulaminem budżetu obywatelskiego.

Na ewentualne odwołania autorzy zdyskwalifikowanych projektów będą mieć siedem dni.

Sonda: Pomnik Zgody Narodowej na pl. Litewskim to...

Liczba głosów: 1517
e-Wydanie

Komentarze 83

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 dni temu o 20:38
+46
Kiedy wreszcie skończy się ta pomnikowa paranoja ???
Avatar
Gość / 4 dni temu o 22:16
+35
wara od placu litewskiego!
Avatar
iyi / 4 dni temu o 20:22
+35
Z całym szacunkiem dla ofiar katastrofy, ale wiadomo jaki jest podtekst tegoż monumentu. Jako podatnik( bo to przecież byłoby z naszej kieszeni) mówię zdecydowane NIEEEEEEEEEE!
Avatar
paw / 4 dni temu o 21:58
+34
Rzygać się chce już od tych pomników, niech sobie pod swoim oknem postawi a nie szpeci miast
Avatar
Gość / 4 dni temu o 20:22
+32
Nie chcę pomnika..
Avatar
Q / 4 dni temu o 20:36
+31
Co siedzi we łbach tych co wymyślają takie bzdety...
Avatar
kol90 / 3 dni temu o 02:40
+29
Wystarczy jeden pomnik co jest w stolicy ! Niektórym to się epoki pomieszały i cały czas żyją mentalnie w PRL-u.
Avatar
Lubelak od urodzenia / 3 dni temu o 00:13
+29
jak chca pomnik to niech elka kruk  postawi sobie na podwórku i będą do niej urządzali pielgrzymki ... Oj tam ojtam!!!!
Avatar
PISiory upadły na głowę / 4 dni temu o 21:09
+29
PISiory już upadły na głowę całkowicie. Niech się wezmą do roboty a nie pomnik na pomniku będą stawiać.
Avatar
Gość / 4 dni temu o 21:16
+28
Stawiajcie sobie dwie wieże w Warszawie a nawet pięć wież, ale od Lublina trzymać się z daleka.
Avatar
Ooo / 2 dni temu o 11:57
+2
jak chca pomnik to niech elka kruk  postawi sobie na podwórku i będą do niej urządzali pielgrzymki ... Oj tam ojtam!!!!
,, Cos tam, cos tam" sie pod oknem p. Kruk zmieści 
Avatar
gośc2 / 2 dni temu o 10:46
+3
Ale PiSiorstwo zdenerwowane... Ciekawe czemu? Czyżby lekka panika?? Juz nawet obiecywane 500+ dla doroslych nie działa? Pomnik Zgody im sie marzy... Pogięlo ich??
Avatar
Ja ich tak widzę / 3 dni temu o 16:00
-9
PISowcy to specyficzna kategoria człowieka. W większości są to osoby ograniczone, zakompleksione o cechach psychopatycznych. Nie jednokrotnie posiadający małe pisiorki, co jest przyczyną wielu kompleksów i flustracji. Odbijają to sobie na nękaniu i prześladowaniu pozostałej części społeczeństwa. Mają dobry kontakt z Klerem bo w większości przypadków za młodu będąc ministrantami blisko z nimi współpracowali.
 Totalniacy to specyficzna kategoria człowieka. w zdecydowanej większości są to osoby ograniczone, zakompleksione, zmanipulowane o cechach psychopatycznych. Często posiadający antypisiorki, co jest przyczyną wielu kompleksów i frustracji. Odbijają to sobie na nękaniu i prześladowaniu społeczeństwa, które na nich nie głosowało i nie zagłosuje. Mają dobre kontakty z wrogami naszej Ojczyzny i chętnie sprzedają Ją za "Judaszowe srebrniki". Dla odzyskania władzy chcą zmanipulować resztę społeczeństwa, aby PO wyborach dalej mogli kraść do woli i bezkarnie.
 Totalniacy to specyficzna kategoria człowieka. w zdecydowanej większości są to osoby ograniczone, zakompleksione, zmanipulowane o cechach psychopatycznych. Często posiadający antypisiorki, co jest przyczyną wielu kompleksów i frustracji. Odbijają to sobie na nękaniu i prześladowaniu społeczeństwa, które na nich nie głosowało i nie zagłosuje. Mają dobre kontakty z wrogami naszej Ojczyzny i chętnie sprzedają Ją za "Judaszowe srebrniki". Dla odzyskania władzy chcą zmanipulować resztę społeczeństwa, aby PO wyborach dale... rozwiń
Avatar
EWAWOJCIK@WP.PL / 3 dni temu o 15:45
+11
PRECZ PISOWSKA KOMUNO!!!!!!!!
Avatar
może nie? / 3 dni temu o 15:43
-7
Podaj dalej- Dzisiaj (15:50) Panie Arcybiskupie Sławoju Leszku Głodziu, jestem pod wrażeniem Pańskiego wystąpienia podczas ostatniej pasterki w Oliwie. Gdybym nie znał realiów, pewnie poszedłbym za tymi słowami zatroskanego pasterza. Tyle było emocji, tak wiele troski tylko…, o co, Panie Arcybiskupie? O dobre imię Kościoła, o pomyślność wiernych czy może wyłącznie o interes hierarchów i kościelnych pedofili? Panie Arcybiskupie, znamy się dobrze i pewnie pamięta mnie Pan, jako oficera, z organizacji wizyty do ojczyzny Jana Pawła II, bo to ja (szef sztabu jednostki w Opolu) otrzymałem rozkazy przyjęcia pielgrzymów wojskowych i kapelanów. To ja, poprzez ks. Marka, udzielałem Panu porad, co i kiedy nosi się do munduru wojskowego. To mnie odmówił Pan poświecenia sztandaru jednostki, bo nie nadawałem odpowiedniej rangi Pańskiej świętości. Nie przeszkadzało to jednak Jego Świątobliwości w regularnym upijaniu się w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej "Jodła", (który mnie gospodarczo podlegał) na Jamrozowej Polanie. Spotkaliśmy się na Monte Cassino, gdy pojechałem, by pokłonić się bohaterskim Karpatczykom. Przyjechałem na własny koszt, bowiem zabrakło dla mnie miejsca w oficjalnej delegacji, mimo że byłem dowódcą jednostki karpackiej, a delegacja liczyła kilkaset osób. Pamiętam, jak w Watykanie zamęczał Pan orkiestrę wojskową wielogodzinnym graniem dla zwrócenie na siebie uwagi. Spotkaliśmy się również w Iraku, biadolił Pan wtedy na brak zaangażowania żołnierzy w msze polowe, a oni jeździli w konwojach, narażając się na utratę zdrowia i życia, zamiast się modlić. Po apelu Jego Świątobliwości: „Nie zdejmujcie krzyża ze ściany naszej ojczyzny, to znak zbawienia. To znak naszej ojczyzny” - to ja oficjalnie odpisałem, że „symbolem mojej ojczyzny jest Orzeł Biały, a biskup jest symbolem pychy, kasy i flachy”. To za to nakazał Pan dyżurnym propagandzistom PiS-u, Goebbelsom naszych czasów zniszczyć mnie wszystkimi możliwymi sposobami, przede wszystkim propagandowym kłamstwem i oskarżyć o wszystkie plagi tego kraju, tworząc mi nowy życiorys na potrzeby Pańskiej zemsty. Arcybiskupie, nie będę jednak przypominał, kto współpracował z służbami bezpieczeństwa PRL, nie będę wypominał zdrady w Watykanie i niejasnych okoliczności powołania na biskupa polowego Wojska Polskiego oraz awansu z cywila na generała. Prasa regularnie ujawnia te fakty. Mnie interesuje żołnierski honor oficera i generała. Nie chodzi mi nawet o wiecznie pobrudzony mundur, na skutek ciągłego biesiadowania i załatwianie awansów wszystkim, którzy dostatecznie nisko zginali karki przed biskupem polowym. Opowiem jednak ciekawą historyjkę. Pewien zacny kapelan wojskowy nie czuł się dobrze w mundurze i chciał odejść do cywilnej parafii. Biskup polowy zgodził się: odejdziesz i dostaniesz dobrą parafię, jednak pod warunkiem. Kapelan zwrócił się do dowódcy o zaliczenie mu okresu nauki w seminarium duchownym oraz służby w Kościele do okresu służby wojskowej. Żaden dowódca w tym czasie nie odważyłby się nie wyrazić na to zgody, jak i na przydzielenie dużego wojskowego mieszkania służbowego. Zaraz, jak tylko zostało to załatwione, kapelan rozchorował się na serce i trafił do szpitala wojskowego. Parę dni później złożył wniosek o rentę do Wojskowej Komisji Lekarskiej. Komisja określiła, że kapelan utracił zdrowie w wojsku i przyznał mu rentę. Kapelan ten nigdy nie był na poligonie ani nie spał w okopie na mrozie, nie był na misji poza granicami kraju, ale komisja orzekła i nikt się nie odwoływał. Pozostało już tylko przesyłanie renty wojskowej, w związku ze służbą wojskową, na wskazane przez biskupa konto i można było spokojnie odejść z wojska i otrzymać ze zasługi bogatą parafię. Panie Arcybiskupie, ilu takich kapelanów do tej pory wspomaga Pana i ilu Pan tak ulokował? Ile takich wyłudzonych rent i emerytur wpływa z MON na Pańskie konto, oprócz Pańskiej nieprzyzwoitej emerytury generała dywizji ze wszystkimi możliwymi dodatkami za uciążliwość służby, mimo że głównie przy biesiadnym stole?
 Chłopie, a raczej tchórzu - ty też maczałeś w tym palce. Najpierw POwinieneś gdzie indziej skierować swoje żale. Widać, że biskup podpadł ci w czymś, bo inaczej i do DW byś nie napisał.
 Chłopie, a raczej tchórzu - ty też maczałeś w tym palce. Najpierw POwinieneś gdzie indziej skierować swoje żale. Widać, że biskup podpadł ci w czymś, bo inaczej i do DW byś nie napisał. rozwiń
Avatar
pamiętam / 3 dni temu o 15:35
-6
PiS wspierał i nadal wspiera pedofilię w Kościele. pamiętajmy o tym przy urnach wyborczych.
 Filuś, filuś - Ja też tęsknię do POwrotu wieku emerytalnego 67, a nawet więcej, nie chcę też 500+, ani trzynastek emerytalnych, bo babcia nie chciała dać tym razem więcej. POko obiecuje zlikwidować IPN, CBA i mają rację będzi przez to mniej afer i komuchów też mniej. Będę pamiętał o tym przy urnie wyborczej
Avatar
antytotal / 3 dni temu o 15:29
-4
Banda KACZYŃSKIEGO JEST OBRZYDLIWA jak broni tych pedofilów w sutannach. Rzygać się chce jak sie słucha pisowców w tv. Rzygać!!!!
 Akurat! Myślisz , że Pan wysłucha zdrajców, oszustów i tych co walczą z kościołem. Jesteś jakiś zagubiony hipokryta. Jesz byle co, pijesz byle co i za dużo, a co za dużo to cofki są z tego POwodu.
Avatar
antytotal / 3 dni temu o 15:23
-5
Precz z księżmi pedofilami, dlaczego nie są karani tak jak każdy pedofil, dlaczego mieli pozwolone przez papieży na ukrywanie pedofilii przenosząc ich z parafii do parafii, dlaczego nie siedzą w więzieniach, dlaczego prawo krajowe ich nie obowiązuje. To nie sa Bogowie, to są są są są są  najgorsze ssaki żyjące na tym świecie. Zamknąć ich w klatce z gorylami, niech zobaczą co to znaczy bólllllll. Jestem przerażony obejrzeniem filmu na jutube pt. tylko nie mów nikomu. Boże te dranie w ludzkiej skórze pod Twoimi skrzydłami krzywdzili biedne niewinne dzieciiiiiiiiiii
 Nie tylko oni, nie tylko oni. Księża w pedofilii mają udział taki jak np, herbata zaparzona z 1 saszetki w 1 m3 wody. Dlaczego totalna w poprzedniej kadencji patrzyła na te sprawy "przez palce"?. Na takie i POdobne pytania nie chcecie odPOwiadać - to  tyPOwe dla OTUA. Teraz dwa tygodnie przed wyborami zaatakowali "kościół". Strajk nauczycieli nic nie dał, no to teraz kościół. Najpierw Profanacja NMBK Polski. "I mówię to tylko prywatnie".
 Nie tylko oni, nie tylko oni. Księża w pedofilii mają udział taki jak np, herbata zaparzona z 1 saszetki w 1 m3 wody. Dlaczego totalna w poprzedniej kadencji patrzyła na te sprawy "przez palce"?. Na takie i POdobne pytania nie chcecie odPOwiadać - to  tyPOwe dla OTUA. Teraz dwa tygodnie przed wyborami zaatakowali "kościół". Strajk nauczycieli nic nie dał, no to teraz kościół. Najpierw Profanacja NMBK Polski. "I mówię to tylko prywatnie". rozwiń
Avatar
powaga / 3 dni temu o 14:55
+5
Żeby PiS-owcy sie nie rozpędzili i nie zaczęli stawiać pomników księżom pedofilom
Avatar
CO Z TĄ NIEPODLEGŁOŚCIĄ I SUWERENNOŚCIĄ ? / 3 dni temu o 14:26
-6
Minęła doba od ZNIEWAŻENIA polskiego ambasadora. Żaden kac, etanyahu, ambasador chyba nie przeprosił oficjalnie. Sprawca na wolności, a tamtejsza prasa bierze jego stronę. Słowem: Polacy, nic się nie stało. A gdy ktoś w Polsce wybija szybę w synagodze, to szechterowa "koszerna" grilluje temat przez miesiąc... tacy są "starci bracia" i przyjaciele?
Zobacz wszystkie komentarze 83

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

BMW uderzyło w latarnię

BMW uderzyło w latarnię 0 0

Do zdarzenia doszło dzisiaj ok. godz. 10 na al. Gen. Andersa w Lublinie, na wysokości sklepu Carrefour. Osoba kierująca BMW zjechała na pas zieleni i uderzyła przodem w słup oświetleniowy.

Coraz mniej czasu na pomoc 13-latkowi. "Jeśli się nie uda, to Kacper nie przeżyje"
APEL O POMOC

Coraz mniej czasu na pomoc 13-latkowi. "Jeśli się nie uda, to Kacper nie przeżyje" 54 8

Pisarze, malarze, muzycy, ludzie kultury, samorządowcy – jednym słowem znani i lubiani. Dziesiątki ludzi dobrej woli walczą o życie 13-lateniego Kacpra Drzazgi ze Świdnika. Pomóc możesz i Ty!

Niedziela ciepła i burzowa. Kolejne dni wciąż z deszczem
film

Niedziela ciepła i burzowa. Kolejne dni wciąż z deszczem 0 0

W niedzielę w całym kraju będą pojawiały się przelotne opady deszczu oraz burze.

Monster Truck Show w Puławach. W programie m.in. przejazd przez ścianę ognia
22 maja 2019, 18:00

Monster Truck Show w Puławach. W programie m.in. przejazd przez ścianę ognia 0 3

Już 22 maja w Puławach wystąpią najlepsi europejscy kaskaderzy podczas Monster Truck Show. W programie elementy pirotechniczne, świetlne i muzyczne. Start o godz. 18 przy na parkingach przy ul. Słowackiego.

Czy Jagiełło jadł gruszki w Kraśniku?

Czy Jagiełło jadł gruszki w Kraśniku? 1 5

Królowa Jadwiga lubiła poziomki i jabłka. Król Władysław Jagiełło jabłek nie lubił, uwielbiał za to gruszki. Oboje lubili śliwki. Owoce w kuchni mają w naszym regionie specjalnie miejsce. Jabłka lubelskie robią furorę w Polsce, w restauracjach znów pojawiają się pierogi ze śliwkami, naleśniki z jabłkami i cynamonem, a słynna kraśnicka szarytka w marynacie stoi w słojach w warszawskich restauracjach.

Trwa remont strażackiej remizy. Rozebrany został już stary dach

Trwa remont strażackiej remizy. Rozebrany został już stary dach 4 5

Trwają prace remontowe strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąwolnicy, która pełni jednocześnie funkcję wiejskiej świetlicy. Rozebrany został już stary dach, który wkrótce zastąpi nowe poszycie.

Victoria Żmudź – Powiślak Końskowola 2:1. Siódmy mecz bez porażki

Victoria Żmudź – Powiślak Końskowola 2:1. Siódmy mecz bez porażki 0 0

Dobrej formy zespołu ze Żmudzi ciąg dalszy. W sobotę Victoria zanotowała trzecie zwycięstwo z rzędu. Tym razem z Powiślakiem Końskowola (2:1). Co więcej, drużyna Piotra Molińskiego nie przegrała już od siedmiu kolejek

Odmłodzona Stal Kraśnik minimalnie gorsza od Podhala Nowy Targ

Odmłodzona Stal Kraśnik minimalnie gorsza od Podhala Nowy Targ 0 3

W końcówce sezonu Stal Kraśnik nie musi się martwić o utrzymanie, dlatego koncentruje się na zbieraniu punktów w klasyfikacji Pro Junior System. W sobotę niebiesko-żółci w podstawowym składzie wystawili aż siedmiu młodzieżowców. Mimo to powalczyli z liderem tabeli i przegrali w Nowym Targu „tylko” 0:1.

Noc Muzeów 2019: Nocne zwiedzanie i oglądanie w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów 2019: Nocne zwiedzanie i oglądanie w Lublinie [zdjęcia] 0 1

Tradycja nocnego zwiedzania muzealnych zakamarków przyszła z Berlina. To tam w 1997 roku odbyła się pierwsza Noc Muzeów. Dziś to impreza, w której żadnym szanującym się muzeom i galeriom sztuki nie wypada nie brać udziału.

Kłos Chełm – Lublinianka 2:0. Walczyli o każde źdźbło trawy

Kłos Chełm – Lublinianka 2:0. Walczyli o każde źdźbło trawy 0 1

Kłos Chełm znowu złapał formę. Piłkarze Roberta Tarnowskiego nie pozwolili na wiele Lubliniance i pokonali wyżej notowanego rywala 2:0

Soła Oświęcim – Podlasie Biała Podlaska 0:2. Jeszcze się nie poddają!

Soła Oświęcim – Podlasie Biała Podlaska 0:2. Jeszcze się nie poddają! 0 0

To był mecz o być albo nie być dla Podlasia w III lidze. Bialczanie przed pierwszym gwizdkiem starcia w Oświęcimiu tracili do rywali siedem punktów. Łatwo policzyć, że w przypadku porażki nie byliby w stanie już prześcignąć Soły. Spotkanie potoczyło się jednak po myśli biało-zielonych, którzy wygrali 2:0 i zdecydowanie poprawili swoją sytuację w tabeli

Leon Madsen triumfuje w SGP w Warszawie. Dobry występ Roberta Lamberta

Leon Madsen triumfuje w SGP w Warszawie. Dobry występ Roberta Lamberta 0 1

Znakomite widowisko stworzyli żużlowcy podczas inauguracyjnej rundy Speedway Grand Prix. Przy wypełnionych niemal do ostatniego miejsca trybunach PGE Stadionu Narodowego w Warszawie najszybszy w finale był debiutujący Duńczyk Leon Madsen

65 nosów na tropie narkotyków i broni. Jak pracują psy w Straży Granicznej?
galeria

65 nosów na tropie narkotyków i broni. Jak pracują psy w Straży Granicznej? 9 4

Jest ich 65. Funkcjonariusze na czterech łapach codziennie skutecznie walczą z przemytem narkotyków i papierosów. Wykonują również szczególne zadania, tropiąc osoby, szukając materiałów wybuchowych oraz broni. Niestety nie mają programu emerytalnego

Avia Świdnik – Wisła Puławy 2:2. Wojciech Białek ciągle strzela

Avia Świdnik – Wisła Puławy 2:2. Wojciech Białek ciągle strzela 0 1

Ciekawy mecz w Świdniku. Avia jako pierwsza zdobyła gola, ale jeszcze przed przerwą przegrywała z Wisłą Puławy 1:2. Ostatecznie derby zakończyły się jednak remisem 2:2

Rowerowe zmagania po bezdrożach. Cisowianka Mazovia MTB Marathon w niedzielę

Rowerowe zmagania po bezdrożach. Cisowianka Mazovia MTB Marathon w niedzielę 0 3

Kolarze-amatorzy w najbliższą niedzielę ruszą na nadwiślańskie trasy wokół Puław. Do startu w zawodach zachęcają organizatorzy tegorocznej edycji kolarskiego wyścigu, w tym Cezary Zamana. Na najlepszych czekają nagrody.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.