Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 listopada 2016 r.
19:30

Obelgi, wyzwiska i groźby na sesji? PiS zawiadamia prokuraturę. "Nie ma zgody na ataki agresji"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
47 48 A A
Hasła na sali obrad były w miarę łagodne, ale z widowni – twierdzą radni PiS – poleciały obelgi, wyzwiska i groźby karalne
Hasła na sali obrad były w miarę łagodne, ale z widowni – twierdzą radni PiS – poleciały obelgi, wyzwiska i groźby karalne

„Idź się powieś”, „szmato” – takie nagrania z Rady Miasta odsłucha prokuratura, której skarżą się radni PiS obrzuceni obelgami przez widownię. Chcą, by śledczy zajęli się też przewodniczącym rady, zarzucają mu bierność zakrawającą na pomocnictwo i podżeganie do przestępstwa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tak gorąca atmosfera panowała na poniedziałkowym nadzwyczajnym posiedzeniu, na którym radni rozpatrywali wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego o stwierdzenie, że Krzysztof Żuk przestał być prezydentem Lublina. W trakcie tych obrad zwolennicy Żuka szczelnie wypełnili widownię w sali obrad. Z widowni co chwila płynęły okrzyki, ale nie zawsze kulturalne.

„Nawoływali do przestępstw”

– Pojawiały się wręcz groźby wyczerpujące znamiona nawoływania do popełnienia przestępstwa – twierdzą radni PiS w zawiadomieniu kierowanym do prokuratury, o czym poinformowali wczoraj. Padały słowa „krętacze”, „kłamcy”, „bandyci” i „pajace”. Radny Zdzisław Drozd usłyszał „Drozd na drzewo” i „szmata”, do Dariusza Jeziora ktoś krzyknął „Jezior do jeziora”, a do Tomasza Pituchy „idź się powieś”.

Najostrzejsze okrzyki padały podczas głosowania, gdy wywoływani alfabetycznie radni mieli wstać i powiedzieć, czy są za wnioskiem CBA, czy przeciwko niemu. A radni PiS akurat byli za wnioskiem, co widowni się nie podobało. Zdaniem autorów doniesienia do prokuratury krzyczący „bezpośrednio wywierali presję na radnych (...) słowami zmierzającymi do zastraszenia głosujących”.

– Każdy ma prawo się gromadzić i wyrażać swoje zdanie, ale jeżeli się to przeradza w takie ataki agresji, to na to zgody nie ma – mówi Pitucha.

„Przewodniczący podżegał”

Do zwołania wspierającej Żuka widowni przyznał się sam przewodniczący Rady Miasta, Piotr Kowalczyk. A to, w ocenie autorów doniesienia do prokuratury, może być uznane za podżeganie do przestępstwa.

Skąd taki wniosek? Radni PiS twierdzą, że Kowalczyk prowadził sesję tak, by „umożliwić zgranie się” wypowiedzi radnych popierających Żuka z okrzykami z widowni. Zarzucają mu również, że nie przeszkadzał krzyczącym i „stworzył warunki” do popełniania przestępstw, co może być uznane za pomocnictwo.

– Wielokrotnie prosiłem o spokój na sali. Niestety nie jestem w stanie podejść i wziąć kogoś za kark i wyprowadzić z obrad. I na pewno tego robić nie będę – odpowiada Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta.

Kowalczyk tłumaczy, że nie wyobraża sobie nawet takiej sytuacji, by miał kogoś wyprowadzać. – Czy ktoś kiedykolwiek słyszał przez 26 lat wolnego samorządu, żeby przewodniczący rady kogokolwiek wypraszał z obrad? Nie znam takiego samorządu i nie będę pierwszym przewodniczącym, który będzie wypraszać mieszkańców – podkreśla. I nie wyklucza, że w tłum zwolenników Żuka mogli się też wmieszać prowokatorzy. – Spekuluję, przypuszczam – zastrzega.

Autorzy zawiadomienia chcą, by prokuratorzy zbadali nagrania z sesji i ustalili, kto krzyczał.

PO: To nie my

Od okrzyków odciął się wczoraj klub radnych PO. – Nie mamy z tym nic wspólnego, nie popieramy żadnych form agresji, te słowa obrażają wszystkich radnych – mówi Marta Wcisło, wiceprzewodnicząca rady.

Szef klubu radnych PiS podkreśla, że nie były to tylko krzyki. Niezależnie od doniesienia składanego przez klub, Pitucha zawiadomił też policję o wulgarnym komentarzu, jaki miał się pojawić na jego profilu w portalu Facebook i to podczas obrad. W wulgarnych słowach autor komentarza obraża Pituchę, opisuje jego uległość wobec „kaczora” i źle życzy bliskim radnego. Zdaniem Pituchy wpis zamieściła osoba „prawdopodobnie” obecna na posiedzeniu.

Co dalej z prezydentem

Radni odrzucili wniosek Centralnego Biura Śledczego. Teraz CBA może w tej sprawie zwrócić się do wojewody.

– Wniosek CBA do tej pory nie wpłynął do urzędu – mówi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Pytany o to, co zrobi, kiedy dokument pojawi się na jego biurku, unika jednoznacznej odpowiedzi, przywołując jedynie art. 98 Ustawy o samorządzie gminnym. Mówi on o tym, że w takim przypadku mógłby wezwać Radę Miasta do podjęcia uchwały w sprawie prezydenta w ciągu 30 dni.

– Jeśli CBA wystąpi do mnie z wnioskiem o realizację tego artykułu, to będę musiał go zrealizować – ucina Czarnek. (toma)

Komentarze 48

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 10:46
+1
moje pytanie do zwolenników Żuka :za jakie działania kładziecie się pod walec w obronie Żuka ,te wynikające z pracy na etacie prezydenta miasta (ponoć niesamowite sukcesy?)czy na etacie PZU Życie( nic nie wiemy o sukcesach ,choć kasa podobna do tej prezydenckiej).
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 10:25
+1
Mieszkańcy Was rozliczą przy urnach za te podłe prowokacje.
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 07:40
+1
na tym zdjęciu widać ludzi którzy krzyczeli do radnych z pisu "szmaty".... słyszałem, widziałem i rozpoznam!!!! żeby było ciekawie były to kobiety a w szczególności jedna która zagrzewała cały tłum to skandowania. Pani za kamerą. Szacunek należy się wszystkim... a to co widziałem to niezłe przedstawienie !!!!
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 00:30
+1
Demokracja nie polega na tym że ktoś nawołuje do przemocy , grozi radnym i szantażuje okrzykami ? Nie wystła gróźb ! Każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie ale w sposób właściwy nie siłowy. Wszyscy ci którzy wtedy byli na sali wiedzą jak było działo się to przy biernej postawie przewodniczącego który odbierał głos niewygodnym mówcom z ambony a sam tolerował zaistniałą sytuacje skandaliczną . Gdy emocje opadają może czas na refleksję i opamiętanie Państwo Radni ,,,,,,
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 23:29
+1
DLACZEGO gnojarze z PO-PSL nie chcą mostu ROTMISTRZA PILECKIEGO? Zuki nadal wolą "bohaterów ORMO"?
Avatar
sylwek / 17 listopada 2016 o 23:23
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Suweren powiedział Wam co o Was myśli. Jakie prawo i sprawiedliwość taka jakość wypowiedzi suwerena!
a guzik prawda. Wychodzi na to że zwolennikom prezydenta i przedowniczącego RM kompletnie brakuje kultury. Sami zobaczycie przy wyborach. Może PiS na razie kandydata na prezydenta Lublinie nie ma, ale już możecie wspominać jaką mieliście większość w Radzie Miasta (raptem o 1 radnego). Do wyborów...
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 21:52
+1
I bardzo dobrze! Jak PO z PSL przez prawie dekade wałki robili to PiS takich cyrków jak teraz wyprawiają platfusy z arbuzami nie odstawiał. Dobrać się do tyłków tym krzykaczom i ich podżegaczom! Bravo PiS !!!
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 21:47
+1
Dlaczego ZUK nie chce nazwać nowego mostu imieniem ROTMISTRZA PILECKIEGO? Czerwone z niego wyłazi?
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 21:15
+1
O, widzę, że Więckowski prężnie stoi murem - bannery zamówione, ludzie spędzeni - wiadomo, komu następnemu CBA dobrałoby się do d***, gdyby poskrobano ile kasy z miasta przytulił Piotruś Pan...
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 20:51
+1
Skorumpowani murem za korumpem. Co w tym dziwnego?
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 12:37
0
Brawo Żuk a z PIS PRECZ
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 10:57
-1
Głupie te radne PiSu. Obrażają się na demokracje i na Suwerena. Bo powiedział co o nich myśli... patologia
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 10:46
+1
moje pytanie do zwolenników Żuka :za jakie działania kładziecie się pod walec w obronie Żuka ,te wynikające z pracy na etacie prezydenta miasta (ponoć niesamowite sukcesy?)czy na etacie PZU Życie( nic nie wiemy o sukcesach ,choć kasa podobna do tej prezydenckiej).
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 10:25
+1
Mieszkańcy Was rozliczą przy urnach za te podłe prowokacje.
Avatar
ziggy / 18 listopada 2016 o 10:17
-1
dreamliner_z_luz napisał:
dreamliner_z_luz napisał:
  Widziałem radnego Pituchę ostentacyjnie żującego gumę przez całe posiedzenie i spoglądającego z pogardą w stronę broniących Żuka mieszkańców - nie wyglądał na zbytnio przestraszonego - no chyba, że taki dobry z niego aktor. Jego wyraz twarzy raczej mówił: "możecie nam nas koczyć". "Grzegorz Szwed, radny dzielnicy Wieniawa, obraził kobiety biorące udział w Czarnym Marszu nazywając je prostytutkami" - gdzieście wtedy byli radni PiS? Czyżby dobra zmiana miała podwójne standardy?  
+1
+1 rozwiń
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 09:59
0
Jak sie sieje wiatr do się zbiera burze przykład dał PIS teraz ma tego efekty- A sukcesy PANA ŻUKA PIS pewnie chce uznać za swoje.Było paru prezydentów Lublina z PIS-u. CO PO SOBIE ZOSTAWILI?????????????????????? CO zbudowali miejski SZALET??????????????????????
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 08:40
-1
Dlaczego radni Pitucha i inni nie reagowałi jak ich prawicowy kolega samorządowiec Grzegorz Szwed nazwał wszystkie kobiety biorące udział w czarnym marszu - prostytutkami? Dlaczego nie wypisali się z partii jak jej prezes nazwał połowę Polaków komunistami i złodziejami, gorszym sortem itd... ? Teraz jak usłyszeli "marionetki" i "pajace" to tak strasznie się obrazili? A przecież usłyszeli to od ludzi którzy ich wybierali, dali im mandat i zobowiązali ich godnego ich reprezentowania. A oni zamiast tego wykonują wytyczne swojego prezesa, popierając polityczną nagonkę na Żuka. A jedynym powodem nagonki jest to, że doskonale wiedzą, że Żuk jest tak dobrym prezydentem, że tylko w taki brudny sposób mają szansę pozbawić go stanowiska.
Dlaczego radni Pitucha i inni nie reagowałi jak ich prawicowy kolega samorządowiec Grzegorz Szwed nazwał wszystkie kobiety biorące udział w czarnym marszu - prostytutkami? Dlaczego nie wypisali się z partii jak jej prezes nazwał połowę Polaków komunistami i złodziejami, gorszym sortem itd... ? Teraz jak usłyszeli "marionetki" i "pajace" to tak strasznie się obrazili? A przecież usłyszeli to od ludzi którzy ich wybierali, dali im mandat i zobowiązali ich godnego ich reprezentowania. A oni zamiast tego wykonują wytyczne swo... rozwiń
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 08:34
-1
A na co innego zasługuje ten motłoch pisuarowy,który już "rwał się do koryta" po Żuku?
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 07:40
+1
na tym zdjęciu widać ludzi którzy krzyczeli do radnych z pisu "szmaty".... słyszałem, widziałem i rozpoznam!!!! żeby było ciekawie były to kobiety a w szczególności jedna która zagrzewała cały tłum to skandowania. Pani za kamerą. Szacunek należy się wszystkim... a to co widziałem to niezłe przedstawienie !!!!
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 00:30
+1
Demokracja nie polega na tym że ktoś nawołuje do przemocy , grozi radnym i szantażuje okrzykami ? Nie wystła gróźb ! Każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie ale w sposób właściwy nie siłowy. Wszyscy ci którzy wtedy byli na sali wiedzą jak było działo się to przy biernej postawie przewodniczącego który odbierał głos niewygodnym mówcom z ambony a sam tolerował zaistniałą sytuacje skandaliczną . Gdy emocje opadają może czas na refleksję i opamiętanie Państwo Radni ,,,,,,
Zobacz wszystkie komentarze 48

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i....
film

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i.... 4 9

Niewiele zabrakło a skończyłoby się mandatem. Rowerzyści mieli szczęście

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek
galeria

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek 0 0

Drugi sparing i pierwsze zwycięstwo Motoru Lublin. Podopieczni Mariusza Sawy pokonali w sobotę trzecioligowca z grupy pierwsze – Victorię Sulejówek 3:0. Gospodarze powinni jednak zdobyć zdecydowanie więcej bramek.

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 3 5

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce 0 0

Hangar Agencji Mienia Wojskowego na bialskim lotnisku wciąż bez najemcy.

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 6 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 20 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 1

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 1

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 15 5

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 4 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 21 6

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 28 9

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 50 21

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!