Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 listopada 2016 r.
19:30

Obelgi, wyzwiska i groźby na sesji? PiS zawiadamia prokuraturę. "Nie ma zgody na ataki agresji"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
47 48 A A
Hasła na sali obrad były w miarę łagodne, ale z widowni – twierdzą radni PiS – poleciały obelgi, wyzwiska i groźby karalne
Hasła na sali obrad były w miarę łagodne, ale z widowni – twierdzą radni PiS – poleciały obelgi, wyzwiska i groźby karalne

„Idź się powieś”, „szmato” – takie nagrania z Rady Miasta odsłucha prokuratura, której skarżą się radni PiS obrzuceni obelgami przez widownię. Chcą, by śledczy zajęli się też przewodniczącym rady, zarzucają mu bierność zakrawającą na pomocnictwo i podżeganie do przestępstwa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tak gorąca atmosfera panowała na poniedziałkowym nadzwyczajnym posiedzeniu, na którym radni rozpatrywali wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego o stwierdzenie, że Krzysztof Żuk przestał być prezydentem Lublina. W trakcie tych obrad zwolennicy Żuka szczelnie wypełnili widownię w sali obrad. Z widowni co chwila płynęły okrzyki, ale nie zawsze kulturalne.

„Nawoływali do przestępstw”

– Pojawiały się wręcz groźby wyczerpujące znamiona nawoływania do popełnienia przestępstwa – twierdzą radni PiS w zawiadomieniu kierowanym do prokuratury, o czym poinformowali wczoraj. Padały słowa „krętacze”, „kłamcy”, „bandyci” i „pajace”. Radny Zdzisław Drozd usłyszał „Drozd na drzewo” i „szmata”, do Dariusza Jeziora ktoś krzyknął „Jezior do jeziora”, a do Tomasza Pituchy „idź się powieś”.

Najostrzejsze okrzyki padały podczas głosowania, gdy wywoływani alfabetycznie radni mieli wstać i powiedzieć, czy są za wnioskiem CBA, czy przeciwko niemu. A radni PiS akurat byli za wnioskiem, co widowni się nie podobało. Zdaniem autorów doniesienia do prokuratury krzyczący „bezpośrednio wywierali presję na radnych (...) słowami zmierzającymi do zastraszenia głosujących”.

– Każdy ma prawo się gromadzić i wyrażać swoje zdanie, ale jeżeli się to przeradza w takie ataki agresji, to na to zgody nie ma – mówi Pitucha.

„Przewodniczący podżegał”

Do zwołania wspierającej Żuka widowni przyznał się sam przewodniczący Rady Miasta, Piotr Kowalczyk. A to, w ocenie autorów doniesienia do prokuratury, może być uznane za podżeganie do przestępstwa.

Skąd taki wniosek? Radni PiS twierdzą, że Kowalczyk prowadził sesję tak, by „umożliwić zgranie się” wypowiedzi radnych popierających Żuka z okrzykami z widowni. Zarzucają mu również, że nie przeszkadzał krzyczącym i „stworzył warunki” do popełniania przestępstw, co może być uznane za pomocnictwo.

– Wielokrotnie prosiłem o spokój na sali. Niestety nie jestem w stanie podejść i wziąć kogoś za kark i wyprowadzić z obrad. I na pewno tego robić nie będę – odpowiada Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta.

Kowalczyk tłumaczy, że nie wyobraża sobie nawet takiej sytuacji, by miał kogoś wyprowadzać. – Czy ktoś kiedykolwiek słyszał przez 26 lat wolnego samorządu, żeby przewodniczący rady kogokolwiek wypraszał z obrad? Nie znam takiego samorządu i nie będę pierwszym przewodniczącym, który będzie wypraszać mieszkańców – podkreśla. I nie wyklucza, że w tłum zwolenników Żuka mogli się też wmieszać prowokatorzy. – Spekuluję, przypuszczam – zastrzega.

Autorzy zawiadomienia chcą, by prokuratorzy zbadali nagrania z sesji i ustalili, kto krzyczał.

PO: To nie my

Od okrzyków odciął się wczoraj klub radnych PO. – Nie mamy z tym nic wspólnego, nie popieramy żadnych form agresji, te słowa obrażają wszystkich radnych – mówi Marta Wcisło, wiceprzewodnicząca rady.

Szef klubu radnych PiS podkreśla, że nie były to tylko krzyki. Niezależnie od doniesienia składanego przez klub, Pitucha zawiadomił też policję o wulgarnym komentarzu, jaki miał się pojawić na jego profilu w portalu Facebook i to podczas obrad. W wulgarnych słowach autor komentarza obraża Pituchę, opisuje jego uległość wobec „kaczora” i źle życzy bliskim radnego. Zdaniem Pituchy wpis zamieściła osoba „prawdopodobnie” obecna na posiedzeniu.

Co dalej z prezydentem

Radni odrzucili wniosek Centralnego Biura Śledczego. Teraz CBA może w tej sprawie zwrócić się do wojewody.

– Wniosek CBA do tej pory nie wpłynął do urzędu – mówi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Pytany o to, co zrobi, kiedy dokument pojawi się na jego biurku, unika jednoznacznej odpowiedzi, przywołując jedynie art. 98 Ustawy o samorządzie gminnym. Mówi on o tym, że w takim przypadku mógłby wezwać Radę Miasta do podjęcia uchwały w sprawie prezydenta w ciągu 30 dni.

– Jeśli CBA wystąpi do mnie z wnioskiem o realizację tego artykułu, to będę musiał go zrealizować – ucina Czarnek. (toma)

Komentarze 48

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 10:46
+1
moje pytanie do zwolenników Żuka :za jakie działania kładziecie się pod walec w obronie Żuka ,te wynikające z pracy na etacie prezydenta miasta (ponoć niesamowite sukcesy?)czy na etacie PZU Życie( nic nie wiemy o sukcesach ,choć kasa podobna do tej prezydenckiej).
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 10:25
+1
Mieszkańcy Was rozliczą przy urnach za te podłe prowokacje.
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 07:40
+1
na tym zdjęciu widać ludzi którzy krzyczeli do radnych z pisu "szmaty".... słyszałem, widziałem i rozpoznam!!!! żeby było ciekawie były to kobiety a w szczególności jedna która zagrzewała cały tłum to skandowania. Pani za kamerą. Szacunek należy się wszystkim... a to co widziałem to niezłe przedstawienie !!!!
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 00:30
+1
Demokracja nie polega na tym że ktoś nawołuje do przemocy , grozi radnym i szantażuje okrzykami ? Nie wystła gróźb ! Każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie ale w sposób właściwy nie siłowy. Wszyscy ci którzy wtedy byli na sali wiedzą jak było działo się to przy biernej postawie przewodniczącego który odbierał głos niewygodnym mówcom z ambony a sam tolerował zaistniałą sytuacje skandaliczną . Gdy emocje opadają może czas na refleksję i opamiętanie Państwo Radni ,,,,,,
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 23:29
+1
DLACZEGO gnojarze z PO-PSL nie chcą mostu ROTMISTRZA PILECKIEGO? Zuki nadal wolą "bohaterów ORMO"?
Avatar
sylwek / 17 listopada 2016 o 23:23
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Suweren powiedział Wam co o Was myśli. Jakie prawo i sprawiedliwość taka jakość wypowiedzi suwerena!
a guzik prawda. Wychodzi na to że zwolennikom prezydenta i przedowniczącego RM kompletnie brakuje kultury. Sami zobaczycie przy wyborach. Może PiS na razie kandydata na prezydenta Lublinie nie ma, ale już możecie wspominać jaką mieliście większość w Radzie Miasta (raptem o 1 radnego). Do wyborów...
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 21:52
+1
I bardzo dobrze! Jak PO z PSL przez prawie dekade wałki robili to PiS takich cyrków jak teraz wyprawiają platfusy z arbuzami nie odstawiał. Dobrać się do tyłków tym krzykaczom i ich podżegaczom! Bravo PiS !!!
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 21:47
+1
Dlaczego ZUK nie chce nazwać nowego mostu imieniem ROTMISTRZA PILECKIEGO? Czerwone z niego wyłazi?
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 21:15
+1
O, widzę, że Więckowski prężnie stoi murem - bannery zamówione, ludzie spędzeni - wiadomo, komu następnemu CBA dobrałoby się do d***, gdyby poskrobano ile kasy z miasta przytulił Piotruś Pan...
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 20:51
+1
Skorumpowani murem za korumpem. Co w tym dziwnego?
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 12:37
0
Brawo Żuk a z PIS PRECZ
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 10:57
-1
Głupie te radne PiSu. Obrażają się na demokracje i na Suwerena. Bo powiedział co o nich myśli... patologia
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 10:46
+1
moje pytanie do zwolenników Żuka :za jakie działania kładziecie się pod walec w obronie Żuka ,te wynikające z pracy na etacie prezydenta miasta (ponoć niesamowite sukcesy?)czy na etacie PZU Życie( nic nie wiemy o sukcesach ,choć kasa podobna do tej prezydenckiej).
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 10:25
+1
Mieszkańcy Was rozliczą przy urnach za te podłe prowokacje.
Avatar
ziggy / 18 listopada 2016 o 10:17
-1
dreamliner_z_luz napisał:
dreamliner_z_luz napisał:
  Widziałem radnego Pituchę ostentacyjnie żującego gumę przez całe posiedzenie i spoglądającego z pogardą w stronę broniących Żuka mieszkańców - nie wyglądał na zbytnio przestraszonego - no chyba, że taki dobry z niego aktor. Jego wyraz twarzy raczej mówił: "możecie nam nas koczyć". "Grzegorz Szwed, radny dzielnicy Wieniawa, obraził kobiety biorące udział w Czarnym Marszu nazywając je prostytutkami" - gdzieście wtedy byli radni PiS? Czyżby dobra zmiana miała podwójne standardy?  
+1
+1 rozwiń
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 09:59
0
Jak sie sieje wiatr do się zbiera burze przykład dał PIS teraz ma tego efekty- A sukcesy PANA ŻUKA PIS pewnie chce uznać za swoje.Było paru prezydentów Lublina z PIS-u. CO PO SOBIE ZOSTAWILI?????????????????????? CO zbudowali miejski SZALET??????????????????????
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 08:40
-1
Dlaczego radni Pitucha i inni nie reagowałi jak ich prawicowy kolega samorządowiec Grzegorz Szwed nazwał wszystkie kobiety biorące udział w czarnym marszu - prostytutkami? Dlaczego nie wypisali się z partii jak jej prezes nazwał połowę Polaków komunistami i złodziejami, gorszym sortem itd... ? Teraz jak usłyszeli "marionetki" i "pajace" to tak strasznie się obrazili? A przecież usłyszeli to od ludzi którzy ich wybierali, dali im mandat i zobowiązali ich godnego ich reprezentowania. A oni zamiast tego wykonują wytyczne swojego prezesa, popierając polityczną nagonkę na Żuka. A jedynym powodem nagonki jest to, że doskonale wiedzą, że Żuk jest tak dobrym prezydentem, że tylko w taki brudny sposób mają szansę pozbawić go stanowiska.
Dlaczego radni Pitucha i inni nie reagowałi jak ich prawicowy kolega samorządowiec Grzegorz Szwed nazwał wszystkie kobiety biorące udział w czarnym marszu - prostytutkami? Dlaczego nie wypisali się z partii jak jej prezes nazwał połowę Polaków komunistami i złodziejami, gorszym sortem itd... ? Teraz jak usłyszeli "marionetki" i "pajace" to tak strasznie się obrazili? A przecież usłyszeli to od ludzi którzy ich wybierali, dali im mandat i zobowiązali ich godnego ich reprezentowania. A oni zamiast tego wykonują wytyczne swo... rozwiń
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 08:34
-1
A na co innego zasługuje ten motłoch pisuarowy,który już "rwał się do koryta" po Żuku?
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 07:40
+1
na tym zdjęciu widać ludzi którzy krzyczeli do radnych z pisu "szmaty".... słyszałem, widziałem i rozpoznam!!!! żeby było ciekawie były to kobiety a w szczególności jedna która zagrzewała cały tłum to skandowania. Pani za kamerą. Szacunek należy się wszystkim... a to co widziałem to niezłe przedstawienie !!!!
Avatar
Gość / 18 listopada 2016 o 00:30
+1
Demokracja nie polega na tym że ktoś nawołuje do przemocy , grozi radnym i szantażuje okrzykami ? Nie wystła gróźb ! Każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie ale w sposób właściwy nie siłowy. Wszyscy ci którzy wtedy byli na sali wiedzą jak było działo się to przy biernej postawie przewodniczącego który odbierał głos niewygodnym mówcom z ambony a sam tolerował zaistniałą sytuacje skandaliczną . Gdy emocje opadają może czas na refleksję i opamiętanie Państwo Radni ,,,,,,
Zobacz wszystkie komentarze 48

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i....
film

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i.... 4 9

Niewiele zabrakło a skończyłoby się mandatem. Rowerzyści mieli szczęście

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek
galeria

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek 0 0

Drugi sparing i pierwsze zwycięstwo Motoru Lublin. Podopieczni Mariusza Sawy pokonali w sobotę trzecioligowca z grupy pierwsze – Victorię Sulejówek 3:0. Gospodarze powinni jednak zdobyć zdecydowanie więcej bramek.

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 3 5

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce 0 0

Hangar Agencji Mienia Wojskowego na bialskim lotnisku wciąż bez najemcy.

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 6 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 20 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 1

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 1

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 15 5

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 4 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 21 6

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 28 9

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 50 21

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.