Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 sierpnia 2015 r.
15:00

Od 1 września lekarze nie wypiszą już zwolnień z wf-u na cały rok

0 134 A A
Uczniowie nie będą już zwalniani z uczestnictwa w zajęciach z wychowania fizycznego
Uczniowie nie będą już zwalniani z uczestnictwa w zajęciach z wychowania fizycznego

Od września lekarze nie będą mogli wypisywać uczniom całorocznych zwolnień z wychowania fizycznego. Zamiast nich będą określali jedynie zakres ćwiczeń, których uczniowi wykonywać nie wolno

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodnie z rozporządzeniem o szczegółowych warunkach i sposobie oceniania, klasyfikowania i promowania, uczniowie nie będą już zwalniani z uczestnictwa w zajęciach z wychowania fizycznego. To sposób na walkę z rosnącą falą zwolnień.

– Problem zaczyna się już w pierwszych klasach. Rodzice bardzo chętnie wypisują zwolnienia z zajęć tylko dlatego, że dziecko rano zakasłało lub kichnęło. Przyzwyczajają w ten sposób maluchy do tego, że zajęcia można opuszczać z bardzo błahych powodów – uważa pan Maciej, nauczyciel w-f w jednym z lubelskich gimnazjów. – Potem rodzice pomagają wręcz dzieciom w załatwieniu zwolnienia na cały rok szkolny. Wychodzą z założenia, że po co się pocić, skoro można tego uniknąć.

Efekty nadmiernego korzystania ze zwolnień z w-f są zatrważające. Z danych fundacji Medicover, która przebadała ponad 1100 uczniów z pierwszych klas lubelskich gimnazjów wynika, że aż 82,3 proc. dzieci ma nieprawidłową postawę ciała.

Więcej niż co piąty pierwszoklasista cierpi na nadwagę lub otyłość, a niemal 18 proc. ma podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Spośród gimnazjalistów poddanych badaniom aż u 70 proc. wydolność organizmu oceniono jako bardzo słabą, słabą, a najwyżej dostateczną, a co za tym idzie 70 proc. gimnazjalistów ma problem z wejściem po schodach na czwarte piętro.

Z kolei w ostatnim raporcie Najwyższej Izby Kontroli poświęconym sportowi w szkołach wynika, że uczniowie traktują w-f jako zajęcia wyjątkowo nieatrakcyjne. Między innymi z tego właśnie powodu wielu z nich nie uczestniczy w zajęciach sportowych. W klasach IV–VI szkoły podstawowej z zajęć zwolnionych jest ok. 2 proc. uczniów. W gimnazjach nie ćwiczy 5 proc. uczniów, w szkołach ponadgimnazjalnych – już 12 proc.

– Teraz lekarz będzie miał możliwość wystawienia zwolnienia z wykonywania określonych ćwiczeń na zajęciach wychowania fizycznego, a nie z uczestnictwa w tych zajęciach w ogóle – popiera zmiany Lidia Staniszewska, lekarz rodzinny. – Oznacza to, że uczniowie po złamaniu ręki w nadgarstku nie będą wykonywać pompek, skoków przez kozła, czy zwisów z drabinek, nie będą grać w piłkę ręczną,. Będą mogły jednak grać w piłkę nożną lub biegać. Pacjenci po zapaleniu biodra będą mogli grać w siatkówkę, czy rzucać piłką lekarską, a nie siadać w rozkroku.
(drs)

Dla Dziennika

Joanna Mucha, posłanka PO, była minister sportu

To zmiany idące w bardzo dobrym kierunku. Ogromnym problem jest zbyt dużo liczba zwolnień uczniów z lekcji w-f. Tymczasem istnieje stosunkowo mała liczba schorzeń, które wykluczają ze wszystkich rodzajów aktywności. Nawet uczniom ze złamaną nogą można wymyślić ćwiczenia wymagające użycia rąk. To wszystko zależy tylko od kreatywności szkoły, która od teraz będzie bardzo istotna. 

Sonda: Lekarze nie będą mogli wypisać zwolnienia z wf-u na cały rok. Jak oceniasz tę zmianę?

Liczba głosów: 2009
50.92%
To dobry pomysł
47.04%
To zły pomysł
2.04%
Nie mam zdania

Komentarze 134

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
. / 9 grudnia 2016 o 15:24
0
Wole moec chemie i matme zamiast wf .. matma sie przyda na mature a chemia czy tam biologia w zyciu a wf do niczego nie jest potrzebny jak bede chcial cwiczuc to bede w domu a nie w szkole
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 o 14:12
0
WF jest totalnie zbędnym przedmiotem. Wolałabym żeby były w zastępstwo inne lekcje które się nam przydadzą.np polski chemia matematyka. 
Avatar
Gość / 8 września 2016 o 14:08
0
W-f powinien zniknąć ze wszystkich szkół. Szkoły nie są przystosowane! Nic miłego spocić się np. na początku dnia (1, 2 lekcja) , a póżniej siedzieć śmierdzącym na pozostałych zajęciach, a i oczywiście jeszcze do domu trzeba wrócić, często komunikacją miejską. Niech ci wszyscy "mądrzy" którzy są zagorzałymi zwolennikami lekcji W-f w szkołach spróbują pójść przed pracą np. na fitness, oczywiście BEZ PRYSZNICA PO! prosto do pracy, a pózniej powrót do domu NIE SAMOCHODEM!, a jak przeciętny uczeń komunikacją miejską, wśród ludzi. Może to by pozwoliło zrozumieć ucznia po lekcji W-F w Polskiej szkole.
W-f powinien zniknąć ze wszystkich szkół. Szkoły nie są przystosowane! Nic miłego spocić się np. na początku dnia (1, 2 lekcja) , a póżniej siedzieć śmierdzącym na pozostałych zajęciach, a i oczywiście jeszcze do domu trzeba wrócić, często komunikacją miejską. Niech ci wszyscy "mądrzy" którzy są zagorzałymi zwolennikami lekcji W-f w szkołach spróbują pójść przed pracą np. na fitness, oczywiście BEZ PRYSZNICA PO! prosto do pracy, a pózniej powrót do domu NIE SAMOCHODEM!, a jak przeciętny uczeń komunikacją miejską, wśród ludzi. ... rozwiń
Avatar
Anonim / 6 września 2016 o 17:54
0
^Do swojej powyższej wypowiedzi chciałabym jeszcze dodać to, że uważam, że po ukończeniu 18 roku życia młody człowiek jest w stanie przewidzieć konsekwencje swoich zachowań. Więc jeżeli mogę jeździć samochodem, mogę kupować alkohol i papierosy, jestem dorosłym obywatelem, to równie dobrze mogę sama zdecydować, że nie potrzebuję już zajęć WFu i nikt nie powinien wtrącać się w to czy jestem/będę zdrowa czy nie.
Avatar
Anonim / 6 września 2016 o 17:28
0
Może najpierw warto zająć się tym, DLACZEGO zajęcia WFu są tak nieatrakcyjne wśród młodzieży? Piszę z doświadczenia. WF w podstawówce i gimnazjum dał mi jedynie poważne traumy i problemy w kontakcie z rówieśnikami. W technikum ćwiczyłam chwilę, po osięgnięciu pełnoletności dałam sobie spokój i załatwiłam całkowite zwolnienie z zajęć. Efekty zdrowotne? ABSOLUTNY BRAK. Żadnego tycia, żadnego pogorszenia. Psychicznie natomiast jestem o wiele spokojniejszym, mniej zestresowanym człowiekiem. Zgadnijcie co? "Ćwiczenie" godzinę czy dwie raz/dwa razy w tygodniu nie daje niczego. Kto był otyły, ten będzie, kto miał wady postawy, ten będzie miał, wuefiści guzik wiedzą o leczeniu takich rzeczy. I piszę tutaj "ćwiczenie" w cudzysłowie, ponieważ rzucenie piłki na boisko i krzyknięcie "GRAMY W SIATKĘ" to nie jest ćwiczenie. Napisałam również o traumach i jest to prawda, to, co nie jest tolerowane na korytarzach i w klasach (wyzwiska, drwiny, przepychanki) jest na porządku dziennym na sali/boisku. Osoba, która akurat nie jest najlepszym sportowcem będzie poniżana i wyzywana, a sam nauczyciel nic z tym nie zrobi, bo nawet nie usłyszy. Sama obecnie uprawiam sporty, które chcę uprawiać we własnym zakresie tam, gdzie nikt mnie nie zwyzywa i sprawia mi to o wiele więcej satysfakcji. Plany zajęć również nie pomagają, na pewno każdy młody człowiek ma ochotę spocić się w środku dnia, by potem kisić się w sali, wąchając siebie i swoich kolegów (w żadnej z moich szkół nie było pryszniców). Ktoś wcześniej napisał, że na pewno frekwencja wzrosłaby, gdyby osoba niechodząca na WF musiałaby iść na jakąś inną lekcję. Proszę bardzo, gdybym mogła cofnąć czas, z uśmiechem na ustach wybrałabym dodatkową matematykę (albo i dwie) zamiast traumatyzującego WFu. Dziękuję za uwagę.
Może najpierw warto zająć się tym, DLACZEGO zajęcia WFu są tak nieatrakcyjne wśród młodzieży? Piszę z doświadczenia. WF w podstawówce i gimnazjum dał mi jedynie poważne traumy i problemy w kontakcie z rówieśnikami. W technikum ćwiczyłam chwilę, po osięgnięciu pełnoletności dałam sobie spokój i załatwiłam całkowite zwolnienie z zajęć. Efekty zdrowotne? ABSOLUTNY BRAK. Żadnego tycia, żadnego pogorszenia. Psychicznie natomiast jestem o wiele spokojniejszym, mniej zestresowanym człowiekiem. Zgadnijcie co? "Ćwiczenie" godzinę czy dwie r... rozwiń
Avatar
fgh / 31 sierpnia 2016 o 08:52
0
Zapewniam Cię, że tak :)
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2016 o 08:52
0
No idea szczytna, ale co zrobić z magistrami od WF i ich podejściem do pracy? Najłatwiej rzucić piłkę i ryknąć grajcie, raz na miesiąc zrobić sprawdzian, żeby mieć oceny w dzienniku i luz. Zawsze znajdzie się kilku gorliwych, którzy chcą być piłkarzami i będą zachwyceni, a słabszego (mniej sprawnego) należy wyśmiać przed całą klasą - to oczywiście w celu zdopingowania go do pracy. A w tym czasie spora część ma problem z przysiadem, skłonem, bieganiem. No i teraz zacznie się jazda, bo załóżmy, "zły doktor" napisze, że dziecko powinno w ramach zajęć pływać i co zrobi szkoła, która nie ma basenu??? Jak zapewni mu możliwość prawidłowego rozwoju fizycznego???
No idea szczytna, ale co zrobić z magistrami od WF i ich podejściem do pracy? Najłatwiej rzucić piłkę i ryknąć grajcie, raz na miesiąc zrobić sprawdzian, żeby mieć oceny w dzienniku i luz. Zawsze znajdzie się kilku gorliwych, którzy chcą być piłkarzami i będą zachwyceni, a słabszego (mniej sprawnego) należy wyśmiać przed całą klasą - to oczywiście w celu zdopingowania go do pracy. A w tym czasie spora część ma problem z przysiadem, skłonem, bieganiem. No i teraz zacznie się jazda, bo załóżmy, "zły doktor" napisze, że dziecko powinn... rozwiń
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2016 o 10:37
0
Tylko co z tego, ze oprocz efektów ma sie liczyć zaangażowanie. W mojej szkole nauczyciele wf wymyślili ze bedą dwie oceny: jedna za sprawdzian fizyczny, druga za zaangażowanie. Wszystko byłoby fajnie gdyby te oceny były równej rangi, a tak nie jest. Ocena za sprąwdzian jest rangi 10 a ocena za zaangażowanie rangi 0,5. Wiec nic sie nie zmieniło, jesli sie nie łapie na widełki i dostaje 1 to nawet 5 za zaangażowanie nic nie daje, bo średnia z tych dwóch ocen z tymi rangami i tak daje wynik na ocenę niedostateczna( sr. 1,42) obecnie na wf liczą sie tylko Ci którzy sa bezczelni, zarozumiali. Nauczyciele wf bardzo takich szanują. Uwielbiają drwić ze słabszych i na przekór aranżować wf żeby pokazać "nieudolność" tych sobszych żeby cała reszta miała jedna wielka polewkę. Stwórzcie taki system żeby każdy uczeń miał możliwość wyboru ulubionego sportu, lub dyscypliny z ktora jako tako sobie radzi i żeby skończyła sie era przymuszania do gry w jeden sport. W mojej szkole na wf gramy tylko w piłkę nożna, której osobiście nie cierpię. Trzyr aby w tygodniu bez rozgrzewki, kopanie piłki, naparzanie sie nią i drwiny z obydwu stron, uczniów i nauczyciela. Kolejna sprawa to te grupy miedzyodzialowe dla zaoszczędzenia pieniędzy. Na wf jest u mnie w grupie 25 osób, grupa składająca sie z chłopców z 3 klas(matfizu,biolchemu i klasy sportowej). Wszyscy te same wymagania, ale dostosowane pod klasę sportowa, w której zebrane sa wszytskie dzieci z klubów sportowych wyjeżdzających na zawody.
Tylko co z tego, ze oprocz efektów ma sie liczyć zaangażowanie. W mojej szkole nauczyciele wf wymyślili ze bedą dwie oceny: jedna za sprawdzian fizyczny, druga za zaangażowanie. Wszystko byłoby fajnie gdyby te oceny były równej rangi, a tak nie jest. Ocena za sprąwdzian jest rangi 10 a ocena za zaangażowanie rangi 0,5. Wiec nic sie nie zmieniło, jesli sie nie łapie na widełki i dostaje 1 to nawet 5 za zaangażowanie nic nie daje, bo średnia z tych dwóch ocen z tymi rangami i tak daje wynik na ocenę niedostateczna( sr. 1,42) obecnie na wf lic... rozwiń
Avatar
lotosik / 4 stycznia 2016 o 01:01
0

Dla córki mojej znajomej to będzie duży problem. Dziewczyna ma często problemy z zatokami i niestety zajęcia w-f bywają dla niej uciążliwe. Dziewczyna często musi korzystać z inhalacji, nawet znajoma kupiła jej inhalator simple sanity. Nie tylko inhalacje z soli fizjologicznej, ale także jakieś ze specjalnych lekarstw.

Avatar
Gość / 20 listopada 2015 o 19:14
0
Ja mam częstoskurcz, a każdy wysiłek powoduje u mnie ataki, co osłabia moje serce. Przy pójściu do pani dyrektor, ta dała mi do zrozumienia, że MUSZĘ ĆWICZYĆ. Rozumiem, że dużo osób sobie wf olewa, jednak jeżeli już wprowadzają taki nakaz, powinni również podać, że przy chorobie serca czy czegoś innego, ale tak samo ważnego jest możliwość nie ćwiczenia. POLSKO DZIĘKUJĘ :")
Avatar
. / 9 grudnia 2016 o 15:24
0
Wole moec chemie i matme zamiast wf .. matma sie przyda na mature a chemia czy tam biologia w zyciu a wf do niczego nie jest potrzebny jak bede chcial cwiczuc to bede w domu a nie w szkole
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 o 14:12
0
WF jest totalnie zbędnym przedmiotem. Wolałabym żeby były w zastępstwo inne lekcje które się nam przydadzą.np polski chemia matematyka. 
Avatar
Gość / 8 września 2016 o 14:08
0
W-f powinien zniknąć ze wszystkich szkół. Szkoły nie są przystosowane! Nic miłego spocić się np. na początku dnia (1, 2 lekcja) , a póżniej siedzieć śmierdzącym na pozostałych zajęciach, a i oczywiście jeszcze do domu trzeba wrócić, często komunikacją miejską. Niech ci wszyscy "mądrzy" którzy są zagorzałymi zwolennikami lekcji W-f w szkołach spróbują pójść przed pracą np. na fitness, oczywiście BEZ PRYSZNICA PO! prosto do pracy, a pózniej powrót do domu NIE SAMOCHODEM!, a jak przeciętny uczeń komunikacją miejską, wśród ludzi. Może to by pozwoliło zrozumieć ucznia po lekcji W-F w Polskiej szkole.
W-f powinien zniknąć ze wszystkich szkół. Szkoły nie są przystosowane! Nic miłego spocić się np. na początku dnia (1, 2 lekcja) , a póżniej siedzieć śmierdzącym na pozostałych zajęciach, a i oczywiście jeszcze do domu trzeba wrócić, często komunikacją miejską. Niech ci wszyscy "mądrzy" którzy są zagorzałymi zwolennikami lekcji W-f w szkołach spróbują pójść przed pracą np. na fitness, oczywiście BEZ PRYSZNICA PO! prosto do pracy, a pózniej powrót do domu NIE SAMOCHODEM!, a jak przeciętny uczeń komunikacją miejską, wśród ludzi. ... rozwiń
Avatar
Anonim / 6 września 2016 o 17:54
0
^Do swojej powyższej wypowiedzi chciałabym jeszcze dodać to, że uważam, że po ukończeniu 18 roku życia młody człowiek jest w stanie przewidzieć konsekwencje swoich zachowań. Więc jeżeli mogę jeździć samochodem, mogę kupować alkohol i papierosy, jestem dorosłym obywatelem, to równie dobrze mogę sama zdecydować, że nie potrzebuję już zajęć WFu i nikt nie powinien wtrącać się w to czy jestem/będę zdrowa czy nie.
Avatar
Anonim / 6 września 2016 o 17:28
0
Może najpierw warto zająć się tym, DLACZEGO zajęcia WFu są tak nieatrakcyjne wśród młodzieży? Piszę z doświadczenia. WF w podstawówce i gimnazjum dał mi jedynie poważne traumy i problemy w kontakcie z rówieśnikami. W technikum ćwiczyłam chwilę, po osięgnięciu pełnoletności dałam sobie spokój i załatwiłam całkowite zwolnienie z zajęć. Efekty zdrowotne? ABSOLUTNY BRAK. Żadnego tycia, żadnego pogorszenia. Psychicznie natomiast jestem o wiele spokojniejszym, mniej zestresowanym człowiekiem. Zgadnijcie co? "Ćwiczenie" godzinę czy dwie raz/dwa razy w tygodniu nie daje niczego. Kto był otyły, ten będzie, kto miał wady postawy, ten będzie miał, wuefiści guzik wiedzą o leczeniu takich rzeczy. I piszę tutaj "ćwiczenie" w cudzysłowie, ponieważ rzucenie piłki na boisko i krzyknięcie "GRAMY W SIATKĘ" to nie jest ćwiczenie. Napisałam również o traumach i jest to prawda, to, co nie jest tolerowane na korytarzach i w klasach (wyzwiska, drwiny, przepychanki) jest na porządku dziennym na sali/boisku. Osoba, która akurat nie jest najlepszym sportowcem będzie poniżana i wyzywana, a sam nauczyciel nic z tym nie zrobi, bo nawet nie usłyszy. Sama obecnie uprawiam sporty, które chcę uprawiać we własnym zakresie tam, gdzie nikt mnie nie zwyzywa i sprawia mi to o wiele więcej satysfakcji. Plany zajęć również nie pomagają, na pewno każdy młody człowiek ma ochotę spocić się w środku dnia, by potem kisić się w sali, wąchając siebie i swoich kolegów (w żadnej z moich szkół nie było pryszniców). Ktoś wcześniej napisał, że na pewno frekwencja wzrosłaby, gdyby osoba niechodząca na WF musiałaby iść na jakąś inną lekcję. Proszę bardzo, gdybym mogła cofnąć czas, z uśmiechem na ustach wybrałabym dodatkową matematykę (albo i dwie) zamiast traumatyzującego WFu. Dziękuję za uwagę.
Może najpierw warto zająć się tym, DLACZEGO zajęcia WFu są tak nieatrakcyjne wśród młodzieży? Piszę z doświadczenia. WF w podstawówce i gimnazjum dał mi jedynie poważne traumy i problemy w kontakcie z rówieśnikami. W technikum ćwiczyłam chwilę, po osięgnięciu pełnoletności dałam sobie spokój i załatwiłam całkowite zwolnienie z zajęć. Efekty zdrowotne? ABSOLUTNY BRAK. Żadnego tycia, żadnego pogorszenia. Psychicznie natomiast jestem o wiele spokojniejszym, mniej zestresowanym człowiekiem. Zgadnijcie co? "Ćwiczenie" godzinę czy dwie r... rozwiń
Avatar
fgh / 31 sierpnia 2016 o 08:52
0
Zapewniam Cię, że tak :)
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2016 o 08:52
0
No idea szczytna, ale co zrobić z magistrami od WF i ich podejściem do pracy? Najłatwiej rzucić piłkę i ryknąć grajcie, raz na miesiąc zrobić sprawdzian, żeby mieć oceny w dzienniku i luz. Zawsze znajdzie się kilku gorliwych, którzy chcą być piłkarzami i będą zachwyceni, a słabszego (mniej sprawnego) należy wyśmiać przed całą klasą - to oczywiście w celu zdopingowania go do pracy. A w tym czasie spora część ma problem z przysiadem, skłonem, bieganiem. No i teraz zacznie się jazda, bo załóżmy, "zły doktor" napisze, że dziecko powinno w ramach zajęć pływać i co zrobi szkoła, która nie ma basenu??? Jak zapewni mu możliwość prawidłowego rozwoju fizycznego???
No idea szczytna, ale co zrobić z magistrami od WF i ich podejściem do pracy? Najłatwiej rzucić piłkę i ryknąć grajcie, raz na miesiąc zrobić sprawdzian, żeby mieć oceny w dzienniku i luz. Zawsze znajdzie się kilku gorliwych, którzy chcą być piłkarzami i będą zachwyceni, a słabszego (mniej sprawnego) należy wyśmiać przed całą klasą - to oczywiście w celu zdopingowania go do pracy. A w tym czasie spora część ma problem z przysiadem, skłonem, bieganiem. No i teraz zacznie się jazda, bo załóżmy, "zły doktor" napisze, że dziecko powinn... rozwiń
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2016 o 10:37
0
Tylko co z tego, ze oprocz efektów ma sie liczyć zaangażowanie. W mojej szkole nauczyciele wf wymyślili ze bedą dwie oceny: jedna za sprawdzian fizyczny, druga za zaangażowanie. Wszystko byłoby fajnie gdyby te oceny były równej rangi, a tak nie jest. Ocena za sprąwdzian jest rangi 10 a ocena za zaangażowanie rangi 0,5. Wiec nic sie nie zmieniło, jesli sie nie łapie na widełki i dostaje 1 to nawet 5 za zaangażowanie nic nie daje, bo średnia z tych dwóch ocen z tymi rangami i tak daje wynik na ocenę niedostateczna( sr. 1,42) obecnie na wf liczą sie tylko Ci którzy sa bezczelni, zarozumiali. Nauczyciele wf bardzo takich szanują. Uwielbiają drwić ze słabszych i na przekór aranżować wf żeby pokazać "nieudolność" tych sobszych żeby cała reszta miała jedna wielka polewkę. Stwórzcie taki system żeby każdy uczeń miał możliwość wyboru ulubionego sportu, lub dyscypliny z ktora jako tako sobie radzi i żeby skończyła sie era przymuszania do gry w jeden sport. W mojej szkole na wf gramy tylko w piłkę nożna, której osobiście nie cierpię. Trzyr aby w tygodniu bez rozgrzewki, kopanie piłki, naparzanie sie nią i drwiny z obydwu stron, uczniów i nauczyciela. Kolejna sprawa to te grupy miedzyodzialowe dla zaoszczędzenia pieniędzy. Na wf jest u mnie w grupie 25 osób, grupa składająca sie z chłopców z 3 klas(matfizu,biolchemu i klasy sportowej). Wszyscy te same wymagania, ale dostosowane pod klasę sportowa, w której zebrane sa wszytskie dzieci z klubów sportowych wyjeżdzających na zawody.
Tylko co z tego, ze oprocz efektów ma sie liczyć zaangażowanie. W mojej szkole nauczyciele wf wymyślili ze bedą dwie oceny: jedna za sprawdzian fizyczny, druga za zaangażowanie. Wszystko byłoby fajnie gdyby te oceny były równej rangi, a tak nie jest. Ocena za sprąwdzian jest rangi 10 a ocena za zaangażowanie rangi 0,5. Wiec nic sie nie zmieniło, jesli sie nie łapie na widełki i dostaje 1 to nawet 5 za zaangażowanie nic nie daje, bo średnia z tych dwóch ocen z tymi rangami i tak daje wynik na ocenę niedostateczna( sr. 1,42) obecnie na wf lic... rozwiń
Avatar
lotosik / 4 stycznia 2016 o 01:01
0

Dla córki mojej znajomej to będzie duży problem. Dziewczyna ma często problemy z zatokami i niestety zajęcia w-f bywają dla niej uciążliwe. Dziewczyna często musi korzystać z inhalacji, nawet znajoma kupiła jej inhalator simple sanity. Nie tylko inhalacje z soli fizjologicznej, ale także jakieś ze specjalnych lekarstw.

Avatar
Gość / 20 listopada 2015 o 19:14
0
Ja mam częstoskurcz, a każdy wysiłek powoduje u mnie ataki, co osłabia moje serce. Przy pójściu do pani dyrektor, ta dała mi do zrozumienia, że MUSZĘ ĆWICZYĆ. Rozumiem, że dużo osób sobie wf olewa, jednak jeżeli już wprowadzają taki nakaz, powinni również podać, że przy chorobie serca czy czegoś innego, ale tak samo ważnego jest możliwość nie ćwiczenia. POLSKO DZIĘKUJĘ :")
Zobacz wszystkie komentarze 134

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 6 8

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 1

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 9 8

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 3 4

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna
galeria

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna 0 0

Do wypadku doszło w poniedziałek przed godziną 2 w nocy na drodze krajowej nr 82, w miejscowości Kolonia Trębaczów (gm. Łęczna).

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie?

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie? 0 1

Publiczne szkoły wyższe z Lublina zakończyły pierwszy etap rekrutacji i sukcesywnie ogłaszają kolejne listy przyjętych na studia. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na ośmiu kierunkach na Politechnice Lubelskiej.

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne?

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne? 3 0

Przyspiesza montaż nowego oświetlenia ulicznego w gminie Puław. Nowe lampy w tym roku otrzymał Dobrosławów, następna w kolejce jest Góra Puławska oraz szereg innych miejscowości.

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 3 0

AZS PSW Biała Podlaska wraca do treningów. W składzie akademiczek będzie kilka zmian

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach 38 8

Za dwa lata będzie gotowy projekt zalewu w Piaskach. Będzie też wiadomo, ile ta inwestycja będzie kosztowała.

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia]
galeria

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia] 30 5

Policjanci z I komisariatu w Lublinie poszukują dwóch sprawców kradzieży w galerii handlowej.

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie
18 lipca 2018, 19:00

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie 0 0

Wielkimi krokami zbliża się 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Pianistycznego w Nałęczowie. W dniach 18-27 lipca do miasta zawitają wybitni artyści z kraju i zagranicy, m.in. Kazimierz Brzozowski i Tomoko Mack-Brzozowska.

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy"

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy" 47 12

Nową-starą koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej pokazał w poniedziałek pełnomocnik wojewody lubelskiego. Jest to odświeżona wersja planów sprzed ośmiu lat. Zakłada budowę nowych przystanków kolejowych w Lublinie, Kraśniku i obok wiaduktu w Konopnicy. Nie ma na razie konkretnych projektów ani funduszy na budowę.

„Sen o mieście” w sierpniu na Zamku Lubelskim. Bilety po 2 zł

„Sen o mieście” w sierpniu na Zamku Lubelskim. Bilety po 2 zł 0 0

„Sen o mieście” wraca na dziedziniec lubelskiego zamku. Widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego zobaczymy 4, 5, 10, 11 sierpnia, godz. 21. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.