Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 kwietnia 2020 r.
7:11

Będzie można przejść przez park Ludowy do Dworca Głównego PKP. Miasto przejmie działkę od Targów Lublin

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
24 6 A A
Samorząd Lublina ma zostać właścicielem niemal półhektarowego pasa gruntu na przedłużeniu głównej alei parkowej, naprzeciw ul. Dworcowej
Samorząd Lublina ma zostać właścicielem niemal półhektarowego pasa gruntu na przedłużeniu głównej alei parkowej, naprzeciw ul. Dworcowej (fot. Maciej Kaczanowski)

Przywrócone zostanie dogodne przejście przez park Ludowy do Dworca Głównego PKP. Przez wiele lat można było się dostać tędy wprost do ul. Dworcowej, ale alejka została zamknięta przez Targi Lublin. Niedawno Targi same zgłosiły się do władz miasta, oferując im swoją działkę w rozliczeniu za zaległe podatki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Urząd Miasta zamierza skorzystać z tej oferty. Prezydent uznał, że to dobry pomysł, a Rada Miasta przyznała mu rację i na ostatnim posiedzeniu zezwoliła na przejęcie ziemi. W efekcie samorząd Lublina ma zostać właścicielem niemal półhektarowego pasa gruntu na przedłużeniu głównej alei parkowej, naprzeciw ul. Dworcowej.

W taki sposób Targi Lublin zamierzają się rozliczyć z zaległego podatku od nieruchomości. Dług jest spory.

– Wysokość zadłużenia za rok 2018 wynosi 444 280 zł – informuje Urząd Miasta. Znacznie większa jest kwota, którą spółka zalega za zeszły rok, bo tutaj mowa już o blisko 762 tys. zł. Do tego dochodzą jeszcze odsetki, nie mniejsze niż 81 tys. zł. Ostateczna wysokość długu ma być jeszcze raz wyliczona przed zawarciem umowy.

Czy wartość działki oferowanej miastu przez spółkę pokryje zadłużenie? Rzeczoznawca powołany przez Targi Lublin oszacował wartość gruntu na ponad 1,4 mln zł. Pod taką wyceną podpisał się Piotr Żak. Co ciekawe, oddawana nieruchomość jest częścią działki należącej niegdyś do miasta, które wniosło grunt do spółki Targi Lublin. Teraz samorząd jest współwłaścicielem spółki, która… jest mu winna pieniądze.

– Historia dla miasta jest dość smutna – mówił na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta radny Piotr Popiel (PiS), chociaż poparł pomysł na to, by miasto wzięło działkę w rozliczeniu podatku. – Dostrzegam jak najbardziej przydatność tej nieruchomości, bo mieszkańcy od wielu lat prosili o to, aby mogli przejść z dworca PKP bezpośrednio do parku Ludowego i to rozwiązanie to umożliwia. Natomiast sama formuła nie do końca mi tutaj pasuje. Gdyby to była inna nieruchomość, głosowałbym przeciw.

– Szanse odzyskania podatku są bliskie zeru, dlatego dużo lepiej przejąć nieruchomość, która jest nam potrzebna – przekonywał radny Bartosz Margul (klub prezydenta Żuka), zwracając uwagę na to, że spółka jest w trudnej sytuacji, bo ze względu na zamrożenie gospodarki nie może organizować imprez. – Czy ten sposób załatwiania wierzytelności w stosunku do Targów będzie kontynuowany, jeśli nie będą generowały zysku w przyszłości? – dociekał radny Stanisław Brzozowski (PiS).

– Przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zaległości podatkowe następuje zawsze na wniosek podatnika – odpowiadał mu Zbigniew Dubiel, koordynator radców prawnych Ratusza. – Nie sposób przewidzieć, czy będą tam w przyszłości zaległości podatkowe, a jeśli tak, to czy zarząd spółki taki wniosek złoży – tłumaczył Dubiel, podkreślając, że prośba spółki nie jest dla miasta wiążąca. Ani ta, ani ewentualna następna.

– Nie jest tak, że załatwiamy wierzytelności – odpowiadał mu Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta, podkreślając, że zaoferowana nieruchomość będzie przydatna miastu i znajduje się już na niej wybudowana alejka. – Ten teren jest nam potrzebny w celu zapewnienia drogi komunikacyjnej i przejęcia tego, co wcześniej czy później miasto być może musiałoby odkupić.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zorro532 / 27 kwietnia 2020 r. o 10:43
+8
Zachodzę w głowę co ma ze sobą wspólnego LKJ który jest prywatnym klubem i Targi Lublin które są spółką miejską?
Avatar
Piter79 / 27 kwietnia 2020 r. o 13:04
+3
Owszem formuła dziwna ale lepsza działka niż dług, którego nigdy nie udałoby się odzyskać. Te targi były w ogóle kiedyś na plusie? Może pora sprywatyzować ten dziwny tworek który powstał za czasów wsamraśnego Pruszona? Same z nim są tylko problemy.
Avatar
zorro532 / 27 kwietnia 2020 r. o 14:51
0
Zachodzę w głowę co ma ze sobą wspólnego LKJ który jest prywatnym klubem i Targi Lublin które są spółką miejską?
Znaczy się, że spółka miejska ma mieć większe prawa do pomocy publicznej niż stowarzyszenie, które oparło się próbie sanacji podjętej wcześniej przez prezydenta? Z twojego wpisu należy rozumieć, że gdyby LKJ był miejską spółką, to mógłby liczyć na kreatywną księgowość i umarzanie zobowiązań publicznych w zamian za oddanie tego, co i tak jest własnością umarzającego. To brzmi dokładnie jak mowa obrończa w sprawie skargi na prezydenta, w której jeden z radnych mówił o tym, jak antydatować pliki z danymi informatycznymi...
 Tak, dokładnie. Spółka miejska ma większe prawa do pomocy publicznej niż prywatne stowarzyszenie. Wiesz ile jest prywatnych podmiotów na rynku? Jakby tak zechcieć umarzać zaległe podatki każdemu, to nie byłoby komu ich płacić. A wracając jeszcze do tematu LKJ, to była patologia w najczystszej postaci, pielęgnowana od lat i żerująca na publicznych pieniądzach.
 Tak, dokładnie. Spółka miejska ma większe prawa do pomocy publicznej niż prywatne stowarzyszenie. Wiesz ile jest prywatnych podmiotów na rynku? Jakby tak zechcieć umarzać zaległe podatki każdemu, to nie byłoby komu ich płacić. A wracając jeszcze do tematu LKJ, to była patologia w najczystszej postaci, pielęgnowana od lat i żerująca na publicznych pieniądzach. rozwiń
Avatar
LAS / 27 kwietnia 2020 r. o 14:19
-1
Zachodzę w głowę co ma ze sobą wspólnego LKJ który jest prywatnym klubem i Targi Lublin które są spółką miejską?
Znaczy się, że spółka miejska ma mieć większe prawa do pomocy publicznej niż stowarzyszenie, które oparło się próbie sanacji podjętej wcześniej przez prezydenta? Z twojego wpisu należy rozumieć, że gdyby LKJ był miejską spółką, to mógłby liczyć na kreatywną księgowość i umarzanie zobowiązań publicznych w zamian za oddanie tego, co i tak jest własnością umarzającego. To brzmi dokładnie jak mowa obrończa w sprawie skargi na prezydenta, w której jeden z radnych mówił o tym, jak antydatować pliki z danymi informatycznymi...
Znaczy się, że spółka miejska ma mieć większe prawa do pomocy publicznej niż stowarzyszenie, które oparło się próbie sanacji podjętej wcześniej przez prezydenta? Z twojego wpisu należy rozumieć, że gdyby LKJ był miejską spółką, to mógłby liczyć na kreatywną księgowość i umarzanie zobowiązań publicznych w zamian za oddanie tego, co i tak jest własnością umarzającego. To brzmi dokładnie jak mowa obrończa w sprawie skargi na prezydenta, w której jeden z radnych mówił o tym, jak antydatować pliki z danymi informatycznymi... rozwiń
Avatar
Simplex / 27 kwietnia 2020 r. o 11:49
-1
Niezły szwindel. Targi Lublin oddaje miastu działkę w zamian za umorzenie długów. A miasto jest właścicielem tej spółki.
Avatar
LAS / 27 kwietnia 2020 r. o 08:09
-10
Spółka z dominującym akcjonariatem Miasta Lublin, które wniosło do niej barterem grunty i jako dominujący akcjonariusz (41,31%) regularnie pokrywa straty finansowe — musi umorzyć podatki, by mieszkańcy mogli korzystać z jej (swojego) majątku... Ile zaległości finansowych wobec Miasta Lublin miał LKJ, że nasłano na niego komornika i zasądzono eksmisję? Tak poza tym, to co jest nagłą przyczyną amnezji prezydenta i radnych, że zapomnieli nagle o akcjach o wartości ponad 20 milionach złotych w tej spółce bez jakiejkolwiek odpowiedzialności? Będą umarzać kilkumilionowe zaległości samym sobie?
Spółka z dominującym akcjonariatem Miasta Lublin, które wniosło do niej barterem grunty i jako dominujący akcjonariusz (41,31%) regularnie pokrywa straty finansowe — musi umorzyć podatki, by mieszkańcy mogli korzystać z jej (swojego) majątku... Ile zaległości finansowych wobec Miasta Lublin miał LKJ, że nasłano na niego komornika i zasądzono eksmisję? Tak poza tym, to co jest nagłą przyczyną amnezji prezydenta i radnych, że zapomnieli nagle o akcjach o wartości ponad 20 milionach złotych w tej spółce bez jakiejkolwiek odpowiedzialności? Będą... rozwiń
Avatar
zorro532 / 27 kwietnia 2020 r. o 14:51
0
Zachodzę w głowę co ma ze sobą wspólnego LKJ który jest prywatnym klubem i Targi Lublin które są spółką miejską?
Znaczy się, że spółka miejska ma mieć większe prawa do pomocy publicznej niż stowarzyszenie, które oparło się próbie sanacji podjętej wcześniej przez prezydenta? Z twojego wpisu należy rozumieć, że gdyby LKJ był miejską spółką, to mógłby liczyć na kreatywną księgowość i umarzanie zobowiązań publicznych w zamian za oddanie tego, co i tak jest własnością umarzającego. To brzmi dokładnie jak mowa obrończa w sprawie skargi na prezydenta, w której jeden z radnych mówił o tym, jak antydatować pliki z danymi informatycznymi...
 Tak, dokładnie. Spółka miejska ma większe prawa do pomocy publicznej niż prywatne stowarzyszenie. Wiesz ile jest prywatnych podmiotów na rynku? Jakby tak zechcieć umarzać zaległe podatki każdemu, to nie byłoby komu ich płacić. A wracając jeszcze do tematu LKJ, to była patologia w najczystszej postaci, pielęgnowana od lat i żerująca na publicznych pieniądzach.
 Tak, dokładnie. Spółka miejska ma większe prawa do pomocy publicznej niż prywatne stowarzyszenie. Wiesz ile jest prywatnych podmiotów na rynku? Jakby tak zechcieć umarzać zaległe podatki każdemu, to nie byłoby komu ich płacić. A wracając jeszcze do tematu LKJ, to była patologia w najczystszej postaci, pielęgnowana od lat i żerująca na publicznych pieniądzach. rozwiń
Avatar
LAS / 27 kwietnia 2020 r. o 14:19
-1
Zachodzę w głowę co ma ze sobą wspólnego LKJ który jest prywatnym klubem i Targi Lublin które są spółką miejską?
Znaczy się, że spółka miejska ma mieć większe prawa do pomocy publicznej niż stowarzyszenie, które oparło się próbie sanacji podjętej wcześniej przez prezydenta? Z twojego wpisu należy rozumieć, że gdyby LKJ był miejską spółką, to mógłby liczyć na kreatywną księgowość i umarzanie zobowiązań publicznych w zamian za oddanie tego, co i tak jest własnością umarzającego. To brzmi dokładnie jak mowa obrończa w sprawie skargi na prezydenta, w której jeden z radnych mówił o tym, jak antydatować pliki z danymi informatycznymi...
Znaczy się, że spółka miejska ma mieć większe prawa do pomocy publicznej niż stowarzyszenie, które oparło się próbie sanacji podjętej wcześniej przez prezydenta? Z twojego wpisu należy rozumieć, że gdyby LKJ był miejską spółką, to mógłby liczyć na kreatywną księgowość i umarzanie zobowiązań publicznych w zamian za oddanie tego, co i tak jest własnością umarzającego. To brzmi dokładnie jak mowa obrończa w sprawie skargi na prezydenta, w której jeden z radnych mówił o tym, jak antydatować pliki z danymi informatycznymi... rozwiń
Avatar
Piter79 / 27 kwietnia 2020 r. o 13:04
+3
Owszem formuła dziwna ale lepsza działka niż dług, którego nigdy nie udałoby się odzyskać. Te targi były w ogóle kiedyś na plusie? Może pora sprywatyzować ten dziwny tworek który powstał za czasów wsamraśnego Pruszona? Same z nim są tylko problemy.
Avatar
Simplex / 27 kwietnia 2020 r. o 11:49
-1
Niezły szwindel. Targi Lublin oddaje miastu działkę w zamian za umorzenie długów. A miasto jest właścicielem tej spółki.
Avatar
zorro532 / 27 kwietnia 2020 r. o 10:43
+8
Zachodzę w głowę co ma ze sobą wspólnego LKJ który jest prywatnym klubem i Targi Lublin które są spółką miejską?
Avatar
LAS / 27 kwietnia 2020 r. o 08:09
-10
Spółka z dominującym akcjonariatem Miasta Lublin, które wniosło do niej barterem grunty i jako dominujący akcjonariusz (41,31%) regularnie pokrywa straty finansowe — musi umorzyć podatki, by mieszkańcy mogli korzystać z jej (swojego) majątku... Ile zaległości finansowych wobec Miasta Lublin miał LKJ, że nasłano na niego komornika i zasądzono eksmisję? Tak poza tym, to co jest nagłą przyczyną amnezji prezydenta i radnych, że zapomnieli nagle o akcjach o wartości ponad 20 milionach złotych w tej spółce bez jakiejkolwiek odpowiedzialności? Będą umarzać kilkumilionowe zaległości samym sobie?
Spółka z dominującym akcjonariatem Miasta Lublin, które wniosło do niej barterem grunty i jako dominujący akcjonariusz (41,31%) regularnie pokrywa straty finansowe — musi umorzyć podatki, by mieszkańcy mogli korzystać z jej (swojego) majątku... Ile zaległości finansowych wobec Miasta Lublin miał LKJ, że nasłano na niego komornika i zasądzono eksmisję? Tak poza tym, to co jest nagłą przyczyną amnezji prezydenta i radnych, że zapomnieli nagle o akcjach o wartości ponad 20 milionach złotych w tej spółce bez jakiejkolwiek odpowiedzialności? Będą... rozwiń