Będzie jarmark. Ulicami Lublina przejdzie też orszak św. Mikołaja. Będą prezenty i ważenie świętego. Wszystko to w ramach uroczystości odpustowych w parafii pw. św. Mikołaja na Czwartku, które rozpoczną się 4 grudnia. Będzie można też zwiedzić krypty kościelne.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
– Chcemy przybliżyć postać św. Mikołaja jako wybitnego pedagoga, wychowawcy, nauczyciela, który jest patronem dzieci i młodzieży – mówił ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Lublinie podczas dzisiejszej konferencji prasowej. – Chcemy pokazać prawdziwe oblicze świętego, kapłana, biskupa. Chcemy rozwiać wątpliwości, jakie narosły wokół św. Mikołaja, którego przedstawia się jako czerwonego krasnala czy – na Wschodzie – jako dziadka Mroza. Chcemy pokazać prawdziwą sylwetkę świętego.
4 grudnia uroczystości odpustowe w parafii rozpoczną się od jarmarku św. Mikołaja. Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie orszak św. Mikołaja, który już po raz drugi przejdzie ulicami Lublina. Będzie to 5 grudnia. Św. Mikołaj będzie w stroju biskupim.
Orszak wyruszy z ul. Królewskiej, przejdzie ulicami Lubartowską, Czwartek i Szkolną. Św. Mikołaj odwiedzi i obdaruje prezentami m.in. chore dzieci w lubelskich szpitalach. Później na Wzgórzu Czwartek zaplanowano oficjalne ważenie figurki św. Mikołaja. – Chcemy z jednej strony na wielkiej wadze posadzić św. Mikołaja, który w tym roku będzie ważyć ok. 10 kg, a z drugiej strony będziemy sypać drobne monety – zapowiadał prezes Wacław Czakon, prezes Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, współorganizator orszaku. Pieniądze będą mogli dokładać wszyscy chętni. Mam nadzieję, że w kolejnych latach uda nam się dojść do wagi św. Mikołaja na poziomie 120 kg.
Dalsze uroczystości będą w 6 grudnia. Podczas sumy odpustowej zaplanowano uroczyste wprowadzenie relikwii św. Mikołaja i św. Jana Pawła II do kościoła. – Te relikwie otrzymaliśmy z Barii, tam gdzie od 1089 r. znajduje się sarkofag św. Mikołaja – wyjaśnia ks. Kawałko. – Mamy to szczęście jako nieliczna parafia w Polsce, że otrzymaliśmy te relikwie. Ks. arcybiskup Stanisław Budzik osobiście dokona ich wprowadzenia podczas mszy.
Zaplanowane wydarzenia związane z postacią św. Mikołaja mają również inny cel. Promocję dobrego wychowania.
– To jest misją naszej fundacji – podkreślał prezes Czakor. – Dobre wychowanie to doprowadzenie do takiego rozwoju młodego człowieka, aby był dobry, uczciwy, szlachetny. Żeby był dobrym obywatelem i patriotą. A także – żeby był dobrze przygotowany do życia.
W czasie uroczystości odpustowych będzie można zwiedzać krypty kościelne. Zaplanowano także charytatywną loterię św. Mikołaja i wystawę prac konkursowych „Św. Mikołaj w oczach dzieci i młodzieży”.