Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 lipca 2018 r.
20:50

Protest w obronie Sądu Najwyższego w Lublinie [zdjęcia, wideo]

Autor: Zdjęcie autora łm
2 116 A A

Około 250 osób zgromadziło się o godz. 20 przed Sądem Okręgowym w Lublinie. Protestują w obronie Sądu Najwyższego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zmiany w Sądzie Najwyższym wprowadza nowa ustawa autorstwa PiS. Skraca ona sześcioletnią kadencję pierwszej prezes sądu, prof. Małgorzaty Gersdorf. Odsyła również w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia.

Według protestujących jest to zamach na niezależne sądownictwo w Polsce. Protesty odbywają się dzisiaj w całym kraju.

- Obniżenie wieku emerytalnego sędziów jest dopuszczalne, ale tylko na przyszłość. Ono nie może dotykać tych sędziów, którzy już są. Oni mają prawo orzekać. Kadencja pani sędzi Małgorzaty Gersdorf jest zapisana w konstytucji i wynosi określoną ilość czasu (do 2020 r. - przyp. red.) - mówił podczas dzisiejszego protestu adwokat Bartosz Przeciechowski.

Relacja z wtorkowego protestu w Lublinie:

Warszawa. Protest przed Sądem Najwyższym
Warszawa. Protest przed Sądem Najwyższym (fot. czytelniczka z Lublina)

Komentarze 116

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
analityk / 4 lipca 2018 o 15:21
+2
Zmiany w sądownictwie są za płytkie i za późno wprowadzane. Zacząć trzeba już od uniwersytetów, bo tam duraczowka w pełnej krasie. Poza tym należy wprowadzić do cyklu kształcenia logikę i etykę, bo towarzystwo nie umie logicznie myśleć, a z prawdą, uczciwością, empatią nie ma nic wspólnego.
Avatar
nocóż / 4 lipca 2018 o 14:12
+2
- mam nadzieję, że ubiegłotygodniowe wysłuchanie w radzie unii europejskiej doprowadzi do kolejnych zmian w polskim ustawodawstwie i nie będzie tak, że 40 procent polskich sędziów zostanie zastąpionych - powiedział wiceprzewodniczący komisji europejskiej. (******tvn24.pl) szef frakcji europejskiej partii ludowej (epl) manfred weber nawiązał w swym wystąpieniu do jana pawła ii oraz lecha wałęsy. - my wierzymy w polskę, która opiera się na wartościach i koncepcjach lecha wałęsy i jana pawła ii. podziwiamy to, co oni zrobili dla polski i dla europy – mówił. weber zaznaczył jednocześnie, zwracając się do morawieckiego, że pojawia się wiele pytań dotyczących polski. w tym kontekście lider epl zastanawiał się, czy telewizja państwowa "jest już propagandową telewizją, a nie niezależnym medium", dlaczego "rząd zmienia sędziów według opinii politycznych" i czy "prezes sądu najwyższego w polsce wciąż urzęduje". - nikt tak naprawdę nie wie, jak wygląda sytuacja w tej chwili – ocenił weber. - to są pytania, które nas nurtują i myślę, że dzisiaj stracił pan okazję, aby to wyjaśnić – dodał weber zwracając się morawieckiego. (******tvn24.pl)
Debilu ile razy to samo będziesz wklejał. Zmień dilera bo obecny towar mózg Ci rozwala!!
a skąd te nerwy??? :) a po co? :) a dlaczego? :)
a skąd te nerwy??? :) a po co? :) a dlaczego? :) rozwiń
Avatar
Gość / 4 lipca 2018 o 00:17
+2
BESTIE..... „Powołując się na pismo prokuratury z dnia 24 października 1963 roku i na ustną rozmowę z dr. Iwaszkiewiczem proszę o zdjęcie głowy ze zwłok Józefa Franczaka” – napisał prokurator XXXX we wniosku przekazanym do lekarzy dokonujących sekcji zwłok partyzanta zabitego wczesniej przez UB/KBW w zasadzce. Hańba im na wieki !
Avatar
Prawy / 4 lipca 2018 o 00:13
+2
Odezwa do motłochu pod sądem - nie zalewajcie chodnika woskiem! Dość niszczenia przestrzeni publicznej na pseudo-zgromadzeniach. Wyginiecie jak dinozaury. Precz z lewactwem !
Avatar
Gość / 4 lipca 2018 o 00:12
+2
postPKWNowski syf ? WON!
Avatar
Gość / 4 lipca 2018 o 00:04
+2
tylko za tę jedną załatwioną sprawę - PIS ma mój głos
Avatar
Gość / 4 lipca 2018 o 00:02
+2
Gersdorf ciągnie z gwinta na Sejmowej mównicy - no no no - ma wprawę.
Avatar
Gość / 4 lipca 2018 o 00:00
+2
Przyjemnie się patrzy na upadek bandyckiej "nadzwyczajnej" kasty w togach.
Avatar
Gość / 3 lipca 2018 o 23:57
+2
„W biciu też nie wszyscy byli jednakowi - wspominał Skalski. - Byli zwyczajni bandyci i byli wirtuozi. Pamiętam godziny spędzone w towarzystwie największych tuzów wydziału śledczego: Serkowskiego, Humera, Szymańskiego... Razem było ich pięciu. Ci nie zniżali się do kija i kopniaków, nie dawali się ponieść sadystycznemu upojeniu. Bili z zimnym wyrachowaniem, z premedytacją; bili gumami oraz czymś co wydawało świst – chyba były to paski miedzianej blachy lub druty. Po każdym uderzeniu człowiek czuł się tak, jakby mu ucięto kawałek ciała, bicie wydawało się ćwiartowaniem”. 7 kwietnia 1950 roku Skalski stanął przed sądem w typowej dla tamtych czasów parodii procesu, zwanej potocznie „procesem kiblowym” – kilkunastominutowe posiedzenie sądu odbywało się w jednej z cel aresztu MBP, prycze i krzesła zajmowali sędziowie i obrońcy, oskarżonego sadzano na znajdującym się w celi wiadrze.
„W biciu też nie wszyscy byli jednakowi - wspominał Skalski. - Byli zwyczajni bandyci i byli wirtuozi. Pamiętam godziny spędzone w towarzystwie największych tuzów wydziału śledczego: Serkowskiego, Humera, Szymańskiego... Razem było ich pięciu. Ci nie zniżali się do kija i kopniaków, nie dawali się ponieść sadystycznemu upojeniu. Bili z zimnym wyrachowaniem, z premedytacją; bili gumami oraz czymś co wydawało świst – chyba były to paski miedzianej blachy lub druty. Po każdym uderzeniu człowiek czuł się tak, jakby mu ucięto kawałek ciała, bicie... rozwiń
Avatar
Gość / 3 lipca 2018 o 23:53
+2
... as polskiego lotnictwa myśliwskiego major Stanisław Skalski: Pamiętam, że prowadzący mnie strażnik zapytał po drodze w więzieniu komunistycznego reżimu PRL: – Kto was sądził? – Widaj. Pokiwał głową ze współczuciem. – To macie czapę. Nie pomylił się. ... po kilkunastominutowym procesie opartym na fałszywych zarzutach Skalski został skazany na karę śmierci. Proces poprzedziło brutalne krwawe śledztwo w areszcie MBP przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.
Avatar
Ade / 4 lipca 2018 o 20:29
0
Bardziej mnie martwi artykuł 11/13 dyrektyw Unii Europejskiej o wolności w Internecie niż problem z tą starą, obrzydliwą, skrzekliwą panią, której odwala wyolbrzymione ego. Przecz z wolnymi sądami!
Avatar
Mistek / 4 lipca 2018 o 18:54
0
Jest do cholery wiek EMERYTALNY, ---CZY NIE ? A tak "na rozum",L idzie paniusia na emeryturę, ma spokój, pieniędzy "od groma" emerytura kolosalna /niech podadzą/, i ma ,najważniejsze CZAS, aby przemyśleć , " a co ja do cholery właściwie zrobiłam,"
Avatar
analityk / 4 lipca 2018 o 15:21
+2
Zmiany w sądownictwie są za płytkie i za późno wprowadzane. Zacząć trzeba już od uniwersytetów, bo tam duraczowka w pełnej krasie. Poza tym należy wprowadzić do cyklu kształcenia logikę i etykę, bo towarzystwo nie umie logicznie myśleć, a z prawdą, uczciwością, empatią nie ma nic wspólnego.
Avatar
gosc / 4 lipca 2018 o 14:13
0
- mam nadzieję, że ubiegłotygodniowe wysłuchanie w radzie unii europejskiej doprowadzi do kolejnych zmian w polskim ustawodawstwie i nie będzie tak, że 40 procent polskich sędziów zostanie zastąpionych - powiedział wiceprzewodniczący komisji europejskiej. (******tvn24.pl) szef frakcji europejskiej partii ludowej (epl) manfred weber nawiązał w swym wystąpieniu do jana pawła ii oraz lecha wałęsy. - my wierzymy w polskę, która opiera się na wartościach i koncepcjach lecha wałęsy i jana pawła ii. podziwiamy to, co oni zrobili dla polski i dla europy – mówił. weber zaznaczył jednocześnie, zwracając się do morawieckiego, że pojawia się wiele pytań dotyczących polski. w tym kontekście lider epl zastanawiał się, czy telewizja państwowa "jest już propagandową telewizją, a nie niezależnym medium", dlaczego "rząd zmienia sędziów według opinii politycznych" i czy "prezes sądu najwyższego w polsce wciąż urzęduje". - nikt tak naprawdę nie wie, jak wygląda sytuacja w tej chwili – ocenił weber. - to są pytania, które nas nurtują i myślę, że dzisiaj stracił pan okazję, aby to wyjaśnić – dodał weber zwracając się morawieckiego. (******tvn24.pl)
Debilu ile razy to samo będziesz wklejał. Zmień dilera bo obecny towar mózg Ci rozwala!!
a skąd te nerwy??? :) a po co? :) a dlaczego? :)
chydroxizinum może na uspokojenie?
chydroxizinum może na uspokojenie? rozwiń
Avatar
nocóż / 4 lipca 2018 o 14:12
+2
- mam nadzieję, że ubiegłotygodniowe wysłuchanie w radzie unii europejskiej doprowadzi do kolejnych zmian w polskim ustawodawstwie i nie będzie tak, że 40 procent polskich sędziów zostanie zastąpionych - powiedział wiceprzewodniczący komisji europejskiej. (******tvn24.pl) szef frakcji europejskiej partii ludowej (epl) manfred weber nawiązał w swym wystąpieniu do jana pawła ii oraz lecha wałęsy. - my wierzymy w polskę, która opiera się na wartościach i koncepcjach lecha wałęsy i jana pawła ii. podziwiamy to, co oni zrobili dla polski i dla europy – mówił. weber zaznaczył jednocześnie, zwracając się do morawieckiego, że pojawia się wiele pytań dotyczących polski. w tym kontekście lider epl zastanawiał się, czy telewizja państwowa "jest już propagandową telewizją, a nie niezależnym medium", dlaczego "rząd zmienia sędziów według opinii politycznych" i czy "prezes sądu najwyższego w polsce wciąż urzęduje". - nikt tak naprawdę nie wie, jak wygląda sytuacja w tej chwili – ocenił weber. - to są pytania, które nas nurtują i myślę, że dzisiaj stracił pan okazję, aby to wyjaśnić – dodał weber zwracając się morawieckiego. (******tvn24.pl)
Debilu ile razy to samo będziesz wklejał. Zmień dilera bo obecny towar mózg Ci rozwala!!
a skąd te nerwy??? :) a po co? :) a dlaczego? :)
a skąd te nerwy??? :) a po co? :) a dlaczego? :) rozwiń
Avatar
web / 4 lipca 2018 o 14:10
0
jeśli ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości co do dziadka iwulskiego, to po konferencji już wie, że dziadek z prl powinien wylecieć z sn precz.
  iwulski może kierować sn, gersdorf nie 03.07.18 malgorzata gersdorf i józef iwulski mają ponad 65 lat. ona według prezydenta ze wzgledu na wiek nie może już być ani sedzią ani pierwszym prezesem sądu najwyższego. jej rówieśnik natomiast może. mimo, że oboje nie złożyli wymaganych przez prezydenta oświadczeń. ***s://cdn.wolterskluwer.pl/image/image_gallery?img_id=154265313 thinkstock czytaj: sn: gersdorf w stan spoczynku, iwulski p.o. prezesa>> prezydent ustami swojego ministra wyjaśnił, że prof. gersdorf nie może już wypełniać swojej misji bo ukończyła 65 lat. a więc zgodnie z nową ustawą o sądzie najwyższym nie może już być czynnym sędzią, a tym samym także i prezsem sn. prezydent bowiem stoi na stanowisku, że tylko ustawa określa zasady w tej dziedzinie. nie uznaje więc powoływania się przez  prof. gersdorf na konstytucję, która określa, że jej kadnecja na stanowisku i prezesa sądu najwyższego trwa do 30 kwietnia 2020 roku i żadana ustawa nie może jej przerwać. sędzia józef iwulski też ukończył 65 lat, ale według prezydenta może nadal być sędzią i zajmować w sn kierownicze stanowiska. być może dlatego, że złożył oświadcznie o woli dalszego orzekania w sądzie najwyższym. prezydencki minister sugerował, że gdyby sędzia gerdorf też złozyla takie oświadczenie, to być też mogłaby nadal być sędzią. owszem, józef iwulski złożył oświadczenie, ale nie na podstawie przywoływanej przez prezydenta ustawy tylko powołując się na konstytucję, która gwarantuje mu wykonywanie pracy sędziego do 70 roku życia. w więc zrobił to w trybie nieuznawanym przez prezydenta. właściwie to prezydent to oświadczenie powinien uznawać za nieistniejące, bo za jedyną podstawę działania sędziów sn uznaje nową ustawę o sądzie najwyższym. tymczasem prezydent nie tylko nie ogłosił, że sędzia iwulski przechodzi właśnie w stan spoczynku, ale przyjął go w pałacu i uznał za kierującego obecnie sądem najwyższym. zastepca szefa kancelarii prezydenta nie wyjaśnił, z czego wynika to nierówne traktowanie. mimo, że był o to wyraźnie pytany podczas konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu prezydenta z gersdorf i iwulskim. krzysztof sobczak 03.07.18
  iwulski może kierować sn, gersdorf nie 03.07.18 malgorzata gersdorf i józef iwulski mają ponad 65 lat. ona według prezydenta ze wzgledu na wiek nie może już być ani sedzią ani pierwszym prezesem sądu najwyższego. jej rówieśnik natomiast może. mimo, że oboje nie złożyli wymaganych przez prezydenta oświadczeń. ***s://cdn.wolterskluwer.pl/image/image_gallery?img_id=154265313 thinkstock czytaj: sn: gersdorf w stan spoczynku, iwulski p.o. prezesa>> prezydent ustami swojego... rozwiń
Avatar
Gość / 4 lipca 2018 o 14:06
0
Śniło mi się, że jakiś menel z przepitym ryjem, opuchniętymi oczami, zepsutymi zębami i ufajdanym garniaku jest pierwszą "twarzą" Sądu Najwyższej Kasty. Mam nadzieję, że Premier Morawiecki wybije mi ten sen z głowy.
Avatar
& / 4 lipca 2018 o 14:01
0
weź korepetycje z matmy bo najwieksze liczby jakie znasz to 7 i 0 ,ale korepetytor weźmie drogo bo nauczyć wszystkich liczebników od 1 do 9 to się jemu trochę zejdzie.Najgorsze,że imbecyle sie z tym publicznie obnoszą.
Avatar
Gość / 4 lipca 2018 o 14:00
0
SZOK !! Skala niewiedzy w UE o poMagdalenkowej Polsce (czytaj PRL bis/3RP) jest porażająca! Lewactwo pali głupa i forsuje wersję, że 30 lat temu sędziowie skazujacy strajkujacych górników nagle stali się niezawiśli, a P0ststalinowcy oddali dobrowolnie władzę obywatelom, bo TW Bolek tak dzielnie sam walczył (z flaszkami w Arłamowie :).
Avatar
Gość / 4 lipca 2018 o 13:54
0
Czy ojciec pana Zemke był komendantem powiatowego UB w Kowalewie Pomorskim? Jeśli tak, to kwik komuchów w togach jest zrozumiały :)
Zobacz wszystkie komentarze 116

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wielki koncert w CSK. Kilkuset muzyków zagra dla Marysi, która walczy z nowotworem

Wielki koncert w CSK. Kilkuset muzyków zagra dla Marysi, która walczy z nowotworem 0 0

Lubelscy artyści włączają się w walkę o życie i zdrowie niespełna 3-letniej Marysi Szlązak ze Świdnika, chorej na nowotwór móżdżku. Podczas niedzielnego Wielkiego Koncertu Charytatywnego dla Marysi w Centrum Spotkania Kultur wystąpi kilkuset muzyków. Można już kupić bilety

Motor Lublin blisko awansu do Centralnej Ligi Juniorów U-17

Motor Lublin blisko awansu do Centralnej Ligi Juniorów U-17 0 0

Blisko promocji do Centralnej Ligi Juniorów U-17 są także piłkarze Motoru. Lublinianie w pierwszym starciu barażowym z SMS Jarosław pokonali rywali na ich boisku aż 5:1. A to stawia ich w bardzo dobrej sytuacji przed rewanżem

Krzysztof Jahns wystąpi w Puławach
23 listopada 2018, 19:00

Krzysztof Jahns wystąpi w Puławach 0 0

The Local w Puławach (ul. Kołłątaja 50a) zaprasza na stand-up w wykonaniu komika Krzysztofa Jahnsa. Wydarzenie odbędzie się 23 listopada o godz. 19.

Kierowcy ciężarówek utknęli na całą noc. Piaskarka nie przyjechała, sami kupili sól

Kierowcy ciężarówek utknęli na całą noc. Piaskarka nie przyjechała, sami kupili sól 1 9

Kierowcy 20 ciężarówek nie będą mile wspominać nocy z niedzieli na poniedziałek. Przez opady śniegu i brak reakcji drogowców utknęli na całą noc Tarnawatce. Ciężarówki nie mogły podjechać pod ośnieżony podjazd na drodze 842. Piaskarek nie było, więc sami kupili sól.

Górnik Łęczna drugi raz ograł Orlęta Kielce i awansował do CLJ U-15

Górnik Łęczna drugi raz ograł Orlęta Kielce i awansował do CLJ U-15 0 0

Górnik Łęczna zagra w Centralnej Lidze Juniorów U-15. W ramach drugiego meczu barażowego o awans zielono-czarni znowu pokonali Orlęta Kielce. Tym razem u siebie 4:0. W dwumeczu drużyna Daniela Ruska rozbiła rywali aż 8:1

II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Lublinie
15 grudnia 2018, 0:00

II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Lublinie 0 0

W dniach 15-16 grudnia w siedzibie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) odbędzie się II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych.

Futsal: AZS UMCS Lublin wysoko przegrał w Gliwicach

Futsal: AZS UMCS Lublin wysoko przegrał w Gliwicach 0 0

Zawodnicy AZS UMCS Lublin będą chcieli, jak najszybciej zapomnieć o weekendowej wyprawie na Górny Śląsk. Dziki przegrały bowiem w Gliwicach z tamtejszym GSF aż 1:9

Dziennik Wschodni szuka korespondentów w Zamościu i Chełmie

Dziennik Wschodni szuka korespondentów w Zamościu i Chełmie 0

Szpital w Puławach szuka wicedyrektora. Jest konkurs

Szpital w Puławach szuka wicedyrektora. Jest konkurs 6 1

W puławskim szpitalu wkrótce może dojść do zmiany na stanowisku zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa. Zainteresowani kandydaci mogą już składać swoje dokumenty aplikacyjne w sekretariacie dyrektora SP ZOZ.

TBV Start II lepszy od Sokoła, a U!NB AZS UMCS od Rosy Radom

TBV Start II lepszy od Sokoła, a U!NB AZS UMCS od Rosy Radom 0 0

O zwycięstwie rezerw TBV Startu w meczu z Sokołem Ostrów Mazowiecka przesądziły posiłki z pierwszego zespołu

"Rozbiłam samochód, uciekam przed policją". Pijana 26-latka z Lublina zdziwiła się kiedy wsiadła do tego samochodu

"Rozbiłam samochód, uciekam przed policją". Pijana 26-latka z Lublina zdziwiła się kiedy wsiadła do tego samochodu 36 7

26-letnia kobieta odpowie za spowodowanie kolizji po pijanemu. Ale okazało się, że na sumieniu może mieć znacznie więcej.

Piłkarki Górnika Łęczna rozbiły w derbach AZS PSW

Piłkarki Górnika Łęczna rozbiły w derbach AZS PSW 0 0

Górnik Łęczna z kolejnym kompletem punktów. Tym razem podopieczne Piotra Mazurkiewicza rozbiły AZS PSW Biała Podlaska. Mistrzynie Polski w tym sezonie nie straciły jeszcze nawet punktu

Ważna zmiana w sprawie przyszłych emerytur. Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych podpisana

Ważna zmiana w sprawie przyszłych emerytur. Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych podpisana 24 6

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Ma ona polegać na utworzeniu prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych.

MKS AZS UMCS Lublin przegrał akademickie derby w karnych

MKS AZS UMCS Lublin przegrał akademickie derby w karnych 0 0

MKS AZS UMCS Lublin gorszy od AZS AWF Warszawa. Podopiecznym Patryka Maliszewskiego udało się jednak uratować jeden punkt.

Innowacyjny biznes 2019 – sięgnij po środki UE

Innowacyjny biznes 2019 – sięgnij po środki UE 0 0