Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 stycznia 2021 r.
19:39

Duży sklep w Lublinie otwarty mimo obostrzeń. Jak to możliwe?

121 11 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Wbrew rządowym zakazom otwarty został sklep RTV Euro AGD przy ul. Orkana. Klienci są zaskoczeni. Konkurencja nie kryje zaskoczenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sklep w Centrum Handlowym przy Kaufland (dawne TESCO) zaczął działać w ubiegłym tygodniu. Zaglądam tam we wtorek. Tuż po godzinie 10. Próbuję wejść do RTV Euro AGD.

- Przepraszamy. Teraz są godziny dla seniora – mówi jeden z dwóch sprzedawców stojących przy wejściu.

- Ale normalnie działacie? Można przyjść po 12? – dopytuję.

- Tak. Jesteśmy teraz jakby bardziej spożywką – mówi sprzedawca. I od razu tłumaczy, że drugą kawę można kupić u nich za 50 proc. taniej. Rzeczywiście wzdłuż witryny stoi wiele kaw. Jest też promocja na odkamieniacz za 1 zł. Ale kupić można wszystko, także sprzęt RTV i AGD.

Sprzedawcy nie ukrywają, że policja była u nich już cztery razy. – I nie zamknęli sklepu. Jakby co, to sanepid chyba może – przypuszcza.

- Nie boicie się tak prywatnie kontroli ? – pytam.

- A co? To nie my. To centrali decyzja.

Lubelski Sanepid potwierdza, że przeprowadzał kontrolę wspólnie z policją.

- Prowadzimy w tej sprawie postępowanie wyjaśniające – mówi Katarzyna Wnuk, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

To, że sklep działa nie dziwi większości osób w Centrum Handlowym przy Kauflandzie.

- Działają i dobrze, a komu to przeszkadza – słyszymy w innym działającym zgodnie z przepisami punkcie. – Spory ruch mają.

Innego zdania są klienci.

- Byłem bardzo zaskoczony, gdy zobaczyłem, że działa – przyznaje pan Sebastian. – Zastanawiam się, jak to jest możliwe wbrew obowiązującemu zakazowi otwierania tego typu sklepów w centrach handlowych. Takie bez wątpienia jest to centrum. Inne sklepy tam działające pozostają zamknięte, a ten konkretny działa.

Dzięki kawie

- Przebrali się trochę za sklep spożywczy, a trochę za drogerię. Wchodzących klientów wita widok opakowań z kawą, ustawionych gęsto przy jednej z szyb. Przy drugiej poustawiane są ściereczki do czyszczenia – donosi inny mieszkaniec Lublina.

Z pytaniem o to, na jakiej podstawie sklep działa, zwróciliśmy się do sieci już w czwartek. Odpowiedzi wciąż nie dostaliśmy. Z doniesień medialnych wiadomo jedynie, że oprócz lubelskiego sklepu tej sieci działa także kilka innych placówek m.in. w Nowym Sączu, Koszalinie i Tarnowie.

- Jestem bardzo zaskoczony – przyznaje właściciel jednego ze sklepów działającego w Galerii Olimp. – Nie chcę tu krytykować innych, ale wydaje mi się to bardzo nie w porządku. Zamknięci zostaliśmy wszyscy i wszyscy ponosimy w tym czasie gigantyczne straty. Powinniśmy działać solidarnie, żeby liczba nowych zakażeń koronawirusem malała i żebyśmy wszyscy dostali zielone światło dla działalności. Myślę, że działanie jednego sklepu może zaszkodzić nam wszystkim.

Co w lutym?

A szansa na otwarcie galerii handlowych wydaje się coraz większa. Zakaz działania znajdujących się tam sklepów (oprócz m.in. drogerii, aptek i sklepów spożywczych) obowiązuje do końca stycznia.

- Jestem zwolennikiem stopniowego rozmrażania gospodarki w specjalnych reżimach sanitarnych. W moim przekonaniu nie ma uzasadnionych podstaw do tego, by po 31 stycznia utrzymywać zamknięcie sklepów wielkopowierzchniowych – powiedział w piątek w rozmowie z portalem WP.pl Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, technologii i pracy.

- Oczekujemy, że rząd w sposób odpowiedzialny potwierdzi swoje zapowiedzi i stworzy nam warunki, byśmy otworzyli sklepy 1 lutego i zaczęli realnie odrabiać ubiegłoroczne i tegoroczne straty. Z naszej strony wszystkie warunki niezbędne do bezpiecznego otwarcia sklepów na terenie centrów handlowych zostały spełnione – pisze w oświadczeniu Zarząd Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług i dodaje, że 1 lutego ich sklepy w centrach handlowych „mogą i powinny być otwarte”. Na liście członków Związku jest 150 firm.

Z raportu opublikowanego przez Polską Radę Centrów Handlowych wynika, że ubiegłoroczny lock down spowodował 30-35 proc. spadek rocznych przychodów ich właścicieli.

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
azja / 26 stycznia 2021 r. o 22:26
+25
I wielkie halo.Media expert w Ikei jest czynne cały czas i czym różnią sie od siebie te 2 sklepy. Bylem w tym 2 odebrać zamowienie internetowe,tłumy,zakupy na raty ,ludzie sie cisną i jest ok
Avatar
Motormaxx / 26 stycznia 2021 r. o 23:02
+24
Niech się wszyscy pootwierają to może będzie szansa żeby ludzie nie poumierali z głodu na co ten rząd mówiąc elokwentnie ma wyj...bane. Dość tego cyrku. Obostrzenia, obostrzenia i jeszcze raz obostrzenia - oto strategia rządzących na walkę z tą... pandemią. Pozbawiają ludzi często jedynego źródła utrzymania polskich rodzin zamykając im interesy ale pasibrzuchy w czerni cały czas pozostają otwarci... na kasę. W Biedronkach, Lidlach i innych marketach też się nikt nie zaraził. W restauracji, kawiarni, pubie, hotelu czy siłowni wirus już czeka? Kto w to uwierzy???
Avatar
PISFAN / 26 stycznia 2021 r. o 20:38
+23
Kurde co PISrańce robią z tym krajem rozumiem że mamy PISrańce czasy ale żeby tak nam ( bo nie sobie przecież ) przykręcać śrubę nam niczego nie wolnoa a pisrańcom wolno wszystko Dobrze niech kombinują POPIERAM
Avatar
Bzyku01 / 27 stycznia 2021 r. o 09:03
+18
Byłem w tym sklepie w piątek. Mało ludzi, pełen reżim, zgodnie z przepisami. Zupełnie nie zrozumiałe jest to, że wolnostojący sklep np Media Markt może działać, a sklep tej samej branzy w pasażu, juz nie. Sklepy spożywcze, drogerie, kościoły, które skupiają wiele ludzi moga działać, a sklepy RTV, gdzie zakupy robi się od czasu do czasu i klientów jest jednorazowo mniej, juz nie. Ale to jest pisowska logika, tego zrozumieć się nie da...
 W pełni się zgadzam, logiki tu zero.
Avatar
Askier / 26 stycznia 2021 r. o 20:16
+18
Państwo w stanie rozkładu. Sklep z elektroniką udający spożywczaka. Niech sieciówki z ubraniami też zaczną sprzedawać kawę i zostaną kawiarniami. Jeden wielki bajzel
Avatar
buenosAires / 27 stycznia 2021 r. o 08:12
+16
I bardzo dobrze. Solidarnie to wszyscy powinni się otwierać, a nie chować przed tym bardzo śmiercionośnym i straszliwym wirusem tylko że w tv.
Avatar
maaciekk / 27 stycznia 2021 r. o 07:48
+15
I bardzo dobrze, już dość tego PISowskiego terroru. Ludzie nie mają z czego żyć, nie kazdy siedzi na rządowej posadce, pierdzącc w stołek i biorąc po 20 tysi co miesiąc. Skoro katabasy mogą kiwac się w kościele i zbierać kasę to właściciele restauracji też mogą a kto się boi niech nakryje się kocem i siedzi w domu. Wszystko w temacie.
Avatar
nimrod32 / 27 stycznia 2021 r. o 08:27
+14
Byłem w tym sklepie w piątek. Mało ludzi, pełen reżim, zgodnie z przepisami. Zupełnie nie zrozumiałe jest to, że wolnostojący sklep np Media Markt może działać, a sklep tej samej branzy w pasażu, juz nie. Sklepy spożywcze, drogerie, kościoły, które skupiają wiele ludzi moga działać, a sklepy RTV, gdzie zakupy robi się od czasu do czasu i klientów jest jednorazowo mniej, juz nie. Ale to jest pisowska logika, tego zrozumieć się nie da...
Avatar
Japolan / 26 stycznia 2021 r. o 20:16
+10
Precz z tyranem i przy...bocznymi jego!
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 stycznia 2021 r. o 19:48
+7
No patrz pani, a wystarczyło poczytać coś więcej i już dawno by pani wiedziała że będą otwarte...
Avatar
DetectiveCarter / 27 stycznia 2021 r. o 09:25
+4
"- Jestem bardzo zaskoczony – przyznaje właściciel jednego ze sklepów działającego w Galerii Olimp. – Nie chcę tu krytykować innych, ale wydaje mi się to bardzo nie w porządku. Zamknięci zostaliśmy wszyscy i wszyscy ponosimy w tym czasie gigantyczne straty. Powinniśmy działać solidarnie" - O I TAKICH NIEUDACZNIKÓW-PRZEDSIĘBIORCÓW przestraszonych, zahukanych mamy. Nie myśli o życiu tylko posłusznie będzie wykonywał polecenia rządu, choćby ten mu nakazał żreć gruz. Jestem głody a mój sąsiad je - to co mam zrobić? Też jeść czy zakazać jemu jedzenia żeby się ze mną solidaryzował? Parodia. Napiszcie którego sklepu to właściciel żebym wiedział gdzie nie chodzić na zakupy.
"- Jestem bardzo zaskoczony – przyznaje właściciel jednego ze sklepów działającego w Galerii Olimp. – Nie chcę tu krytykować innych, ale wydaje mi się to bardzo nie w porządku. Zamknięci zostaliśmy wszyscy i wszyscy ponosimy w tym czasie gigantyczne straty. Powinniśmy działać solidarnie" - O I TAKICH NIEUDACZNIKÓW-PRZEDSIĘBIORCÓW przestraszonych, zahukanych mamy. Nie myśli o życiu tylko posłusznie będzie wykonywał polecenia rządu, choćby ten mu nakazał żreć gruz. Jestem głody a mój sąsiad je - to co mam zrobić? Też jeść czy zakazać... rozwiń
Avatar
Bzyku01 / 27 stycznia 2021 r. o 09:03
+18
Byłem w tym sklepie w piątek. Mało ludzi, pełen reżim, zgodnie z przepisami. Zupełnie nie zrozumiałe jest to, że wolnostojący sklep np Media Markt może działać, a sklep tej samej branzy w pasażu, juz nie. Sklepy spożywcze, drogerie, kościoły, które skupiają wiele ludzi moga działać, a sklepy RTV, gdzie zakupy robi się od czasu do czasu i klientów jest jednorazowo mniej, juz nie. Ale to jest pisowska logika, tego zrozumieć się nie da...
 W pełni się zgadzam, logiki tu zero.
Avatar
nimrod32 / 27 stycznia 2021 r. o 08:27
+14
Byłem w tym sklepie w piątek. Mało ludzi, pełen reżim, zgodnie z przepisami. Zupełnie nie zrozumiałe jest to, że wolnostojący sklep np Media Markt może działać, a sklep tej samej branzy w pasażu, juz nie. Sklepy spożywcze, drogerie, kościoły, które skupiają wiele ludzi moga działać, a sklepy RTV, gdzie zakupy robi się od czasu do czasu i klientów jest jednorazowo mniej, juz nie. Ale to jest pisowska logika, tego zrozumieć się nie da...
Avatar
buenosAires / 27 stycznia 2021 r. o 08:12
+16
I bardzo dobrze. Solidarnie to wszyscy powinni się otwierać, a nie chować przed tym bardzo śmiercionośnym i straszliwym wirusem tylko że w tv.
Avatar
maaciekk / 27 stycznia 2021 r. o 07:48
+15
I bardzo dobrze, już dość tego PISowskiego terroru. Ludzie nie mają z czego żyć, nie kazdy siedzi na rządowej posadce, pierdzącc w stołek i biorąc po 20 tysi co miesiąc. Skoro katabasy mogą kiwac się w kościele i zbierać kasę to właściciele restauracji też mogą a kto się boi niech nakryje się kocem i siedzi w domu. Wszystko w temacie.
Avatar
Motormaxx / 26 stycznia 2021 r. o 23:02
+24
Niech się wszyscy pootwierają to może będzie szansa żeby ludzie nie poumierali z głodu na co ten rząd mówiąc elokwentnie ma wyj...bane. Dość tego cyrku. Obostrzenia, obostrzenia i jeszcze raz obostrzenia - oto strategia rządzących na walkę z tą... pandemią. Pozbawiają ludzi często jedynego źródła utrzymania polskich rodzin zamykając im interesy ale pasibrzuchy w czerni cały czas pozostają otwarci... na kasę. W Biedronkach, Lidlach i innych marketach też się nikt nie zaraził. W restauracji, kawiarni, pubie, hotelu czy siłowni wirus już czeka? Kto w to uwierzy???
Avatar
azja / 26 stycznia 2021 r. o 22:26
+25
I wielkie halo.Media expert w Ikei jest czynne cały czas i czym różnią sie od siebie te 2 sklepy. Bylem w tym 2 odebrać zamowienie internetowe,tłumy,zakupy na raty ,ludzie sie cisną i jest ok
Avatar
PISFAN / 26 stycznia 2021 r. o 20:38
+23
Kurde co PISrańce robią z tym krajem rozumiem że mamy PISrańce czasy ale żeby tak nam ( bo nie sobie przecież ) przykręcać śrubę nam niczego nie wolnoa a pisrańcom wolno wszystko Dobrze niech kombinują POPIERAM
Avatar
Askier / 26 stycznia 2021 r. o 20:16
+18
Państwo w stanie rozkładu. Sklep z elektroniką udający spożywczaka. Niech sieciówki z ubraniami też zaczną sprzedawać kawę i zostaną kawiarniami. Jeden wielki bajzel
Avatar
Japolan / 26 stycznia 2021 r. o 20:16
+10
Precz z tyranem i przy...bocznymi jego!