Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 sierpnia 2018 r.
14:42

Czy w Lublinie można pić alkohol na świeżym powietrzu? Miasto może wyznaczyć takie miejsce

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
118 12 A A

479 mandatów za picie alkoholu w plenerze nałożyła Straż Miejska po zmianie prawa zaostrzającej zakaz picia alkoholu pod chmurką. Ratusz może wyznaczyć miejsca, w których zakaz nie będzie obowiązywał, ale na razie nie zamierza tego robić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poprzednie przepisy zakazywały picia alkoholu na ulicach, placach i w parkach. Jednak bez obawy o mandat można było pociągnąć łyk z butelki siedząc np. nad brzegiem Bystrzycy, bo ani to ulica, ani plac, ani park. Ostatni raz można było tak pić w Dzień Kobiet, bo następnego dnia zaczęło obowiązywać nowe prawo zakazujące picia „w miejscach publicznych”. Z dnia na dzień piwkowanie nad rzeką stało się karalne, zresztą nie tylko tam.

– Od 9 marca za spożywanie napojów alkoholowych w miejscach niedozwolonych nałożyliśmy już 479 mandatów – mówi Ryszarda Bańka, rzecznik Straży Miejskiej. Mandaty sypią się częściej niż w zeszłym roku. Od początku roku wystawiono ich 529, w analogicznym okresie zeszłego roku było ich o 29 mniej.

Najwięcej osób ukarano na pl. Kaczyńskiego, gdzie picie alkoholu było zabronione także przed zmianą przepisów. W tym roku strażnicy wypisali już 78 mandatów i zanosi się na to, że będzie ich więcej niż w zeszłym roku, gdy ukarali tu 99 osób. Na drugim miejscu znalazł się Ogród Saski, choć „spożywanie” w tym parku raczej wychodzi z mody. Trzecie miejsce zajmuje pl. Litewski, a tuż za podium są okolice ul. Jezuickiej, gdzie mundurowi z mandatami wpraszają się na imprezy na placyku z rotundą oraz na skwer przed dawną siedzibą Teatru Andersena.

Ratusz nie zamierza na razie skorzystać z prawa umożliwiającego wyznaczenie miejsc, w których zakaz picia pod chmurką nie obowiązuje. Takie enklawy może wyznaczyć Rada Miasta. Zrobił tak m.in. samorząd Warszawy, który uchwalił, że wolno imprezować na nadwiślańskich bulwarach i plaży w okolicy mostu Poniatowskiego. Nie wszystkich to ucieszyło, a na pewno nie mieszkańców okolic mostu, bo imprezowicze sikają im pod oknami.

Władze Lublina nie chcą iść w ślady Warszawy. – Nie planuje się wprowadzenia odstępstw na wyznaczonych terenach w mieście – przyznaje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Ruch turystyczny skupia się głównie w śródmieściu, w lokalach gastronomicznych Starego Miasta czy na deptaku. Jesteśmy przed zagospodarowaniem doliny Bystrzycy, być może w trakcie realizacji tego programu i wykreowaniu nowych miejsc chętnie uczęszczanych przez mieszkańców i turystów, pojawi się potrzeba wydzielenia także takich stref jak ma to miejsce w Warszawie.

Stref, w których wolno pić alkohol pod chmurką nie wyznaczyły też pozostałe największe miasta naszego regionu: Zamość, Chełm, Biała Podlaska, Puławy, Świdnik, czy Kraśnik. Zdecydował się na to np. radni ze Zwierzyńca, którzy uchwalili, że na części parku nad Wieprzem będzie można pić bez obawy o mandat między godz. 10 a 20 od początku maja do końca września każdego roku.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Piotr / 10 sierpnia 2018 o 15:19
+8
Idąc śladem innych krajów takie miejsca powinny powstać. To jest jakiś absurd żeby nie można było strzelić browara na rzeką czy nad zalewem. Zresztą przepis o zakazie picia alkoholu niskoprocentowego w miejscu publicznym jest co najmniej śmieszny i banalny bo ani niczego nie zmienia i niczym nie skutkuje.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 18:02
+6
Zakaz absurdalny w temacie piwa ale dla odmiany powinna być kara 1000 złotych za pozostawianie butelek lub śmieci po libacji w plenerze z pominięciem puszek bo tych nie trzeba wyrzucać do śmietnika a i szybko znikają z trawników
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 15:36
+2
Jakby im postawili toalety to by nie sikali po krzakach... chociaż ? Niektórzy lubią. Już nie mowie że chłop, ale panie tak samo :D Władzom Lublina proponuje postawic jakiekolwiek toi toie nad Zalewem w lesie
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 21:00
+1
po pierwsze - każdy ma głęboko w *** zakaz picia w miejscu publicznym i zapieprza po deptaku albo na litewskim z piwem w łapie. jeszcze co innego zalew, nad rzeka rozumiem ale i tak piją wszędzie, każdy ma wy***.e. po drugie - bydło nie potrafi wrzucić butelek i puszek do kosza tylko rozbija o beton albo zostawia. bez powodu. tak poprostu, bo co ja mam być jak jakis frajer i wyrzucac do kosza ? wiec takie dozwolenie = dodatkowe fundusze na sprzatanie. ciekawe ile w warszawie płacą za sorzatanie bulwarow dodatkowo ? po trzecie - alko = lanie gdzie popadnie bo toalet nie ma, a nawet jakby dostawili co jest nierealne, koszty, to i tak by sikali i sikały wszedzie w branach po krzakach. kto posprzata ? po czwarte - jak dozwoloc piwko a uniemożliwić naj..banie sie w sztok ? nie davsię fizycznie. więc zamiast ludzi popijajacych piwko beda tez młodzi imprezowicze z siata póllitrowek sztoka i ich odpały, ucierpi infrastruktura miejska w pobliżu. no co ? policja bedzie chodzic i sprawdzic czy aby na pewno nie maja piwa w butli po wodce ? jak dla mnie niech zostanie jak jest. jak ktos chce sie napic to sie napije. jak ktos nie ma szczescia do sm to do baru...
po pierwsze - każdy ma głęboko w *** zakaz picia w miejscu publicznym i zapieprza po deptaku albo na litewskim z piwem w łapie. jeszcze co innego zalew, nad rzeka rozumiem ale i tak piją wszędzie, każdy ma wy***.e. po drugie - bydło nie potrafi wrzucić butelek i puszek do kosza tylko rozbija o beton albo zostawia. bez powodu. tak poprostu, bo co ja mam być jak jakis frajer i wyrzucac do kosza ? wiec takie dozwolenie = dodatkowe fundusze na sprzatanie. ciekawe ile w warszawie płacą za sorzatanie bulwarow dodatkowo ? po trzecie - alko = lanie ... rozwiń
Avatar
totalnyPiSio / 10 sierpnia 2018 o 18:50
+1
To skandal że najwięcej jest mandatów na pl.Kaczyńskiego gdzie wszyscy piją jego zdrowie.Obecny rzad powinien coś z tym zrobić by można było nadal upamiętniać małpeczką zdrowie Prezydenta!
Avatar
Nikt / 12 sierpnia 2018 o 16:50
0
To jest dobra zmiana zakaz picia ale ile z alkoholu ma państwo--akcyza plus mandaty - to jest to złodziejstwo.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 18:30
0
A czy developera można uraczyć lampką koniaczku w gabinecie w ratuszu na wypadek, kiedy zdenerwuje się on opieszałością UM w przekształcaniu terenów zielonych POd blokowiska? Czy w tym przypadku nie mamy do czynienia z "siłą wyższą"?
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 15:03
0
Polecam powstająca stację PKP w rezerwacie przyrody. Miejsce idealne.
Avatar
Radny z Dopiewa. / 10 sierpnia 2018 o 19:51
-1
I bardzo dobrze, do pijaków powinno się wyjąć najcięższe działa.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 16:34
-1
Oczywiście !!!! Tymiankowa 1 ...Oś Łęgi....żadne zakazy i nakazy tam nie obowiązują.....a SM i Policja to "rzadkość" !!!
Avatar
Nikt / 12 sierpnia 2018 o 16:50
0
To jest dobra zmiana zakaz picia ale ile z alkoholu ma państwo--akcyza plus mandaty - to jest to złodziejstwo.
Avatar
Robert / 10 sierpnia 2018 o 22:10
-2
Pod blokiem na Wyżynnej 33 chleją codziennie i nie potrzebują na to zgody żadnej :D
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 21:00
+1
po pierwsze - każdy ma głęboko w *** zakaz picia w miejscu publicznym i zapieprza po deptaku albo na litewskim z piwem w łapie. jeszcze co innego zalew, nad rzeka rozumiem ale i tak piją wszędzie, każdy ma wy***.e. po drugie - bydło nie potrafi wrzucić butelek i puszek do kosza tylko rozbija o beton albo zostawia. bez powodu. tak poprostu, bo co ja mam być jak jakis frajer i wyrzucac do kosza ? wiec takie dozwolenie = dodatkowe fundusze na sprzatanie. ciekawe ile w warszawie płacą za sorzatanie bulwarow dodatkowo ? po trzecie - alko = lanie gdzie popadnie bo toalet nie ma, a nawet jakby dostawili co jest nierealne, koszty, to i tak by sikali i sikały wszedzie w branach po krzakach. kto posprzata ? po czwarte - jak dozwoloc piwko a uniemożliwić naj..banie sie w sztok ? nie davsię fizycznie. więc zamiast ludzi popijajacych piwko beda tez młodzi imprezowicze z siata póllitrowek sztoka i ich odpały, ucierpi infrastruktura miejska w pobliżu. no co ? policja bedzie chodzic i sprawdzic czy aby na pewno nie maja piwa w butli po wodce ? jak dla mnie niech zostanie jak jest. jak ktos chce sie napic to sie napije. jak ktos nie ma szczescia do sm to do baru...
po pierwsze - każdy ma głęboko w *** zakaz picia w miejscu publicznym i zapieprza po deptaku albo na litewskim z piwem w łapie. jeszcze co innego zalew, nad rzeka rozumiem ale i tak piją wszędzie, każdy ma wy***.e. po drugie - bydło nie potrafi wrzucić butelek i puszek do kosza tylko rozbija o beton albo zostawia. bez powodu. tak poprostu, bo co ja mam być jak jakis frajer i wyrzucac do kosza ? wiec takie dozwolenie = dodatkowe fundusze na sprzatanie. ciekawe ile w warszawie płacą za sorzatanie bulwarow dodatkowo ? po trzecie - alko = lanie ... rozwiń
Avatar
Radny z Dopiewa. / 10 sierpnia 2018 o 19:51
-1
I bardzo dobrze, do pijaków powinno się wyjąć najcięższe działa.
Avatar
totalnyPiSio / 10 sierpnia 2018 o 18:50
+1
To skandal że najwięcej jest mandatów na pl.Kaczyńskiego gdzie wszyscy piją jego zdrowie.Obecny rzad powinien coś z tym zrobić by można było nadal upamiętniać małpeczką zdrowie Prezydenta!
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 18:30
0
A czy developera można uraczyć lampką koniaczku w gabinecie w ratuszu na wypadek, kiedy zdenerwuje się on opieszałością UM w przekształcaniu terenów zielonych POd blokowiska? Czy w tym przypadku nie mamy do czynienia z "siłą wyższą"?
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 18:02
+6
Zakaz absurdalny w temacie piwa ale dla odmiany powinna być kara 1000 złotych za pozostawianie butelek lub śmieci po libacji w plenerze z pominięciem puszek bo tych nie trzeba wyrzucać do śmietnika a i szybko znikają z trawników
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 16:34
-1
Oczywiście !!!! Tymiankowa 1 ...Oś Łęgi....żadne zakazy i nakazy tam nie obowiązują.....a SM i Policja to "rzadkość" !!!
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 15:36
+2
Jakby im postawili toalety to by nie sikali po krzakach... chociaż ? Niektórzy lubią. Już nie mowie że chłop, ale panie tak samo :D Władzom Lublina proponuje postawic jakiekolwiek toi toie nad Zalewem w lesie
Avatar
Piotr / 10 sierpnia 2018 o 15:19
+8
Idąc śladem innych krajów takie miejsca powinny powstać. To jest jakiś absurd żeby nie można było strzelić browara na rzeką czy nad zalewem. Zresztą przepis o zakazie picia alkoholu niskoprocentowego w miejscu publicznym jest co najmniej śmieszny i banalny bo ani niczego nie zmienia i niczym nie skutkuje.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bociany wyjątkowo wcześnie opuszczają Polskę. "Może jest im tutaj za ciepło"
film

Bociany wyjątkowo wcześnie opuszczają Polskę. "Może jest im tutaj za ciepło" 0 1

Wyjątkowo wczesny wylot bocianów spowodował zdziwienie turystów odwiedzających Europejską Wieś Bocianią w Pentowie.

Kolejna improwizacja w Pożegnaniu z Afryką
24 sierpnia 2018, 18:00

Kolejna improwizacja w Pożegnaniu z Afryką 1 0

Co Gdzie Kiedy. 22 sierpnia o godz. 18 w Pożegnaniu z Afryką (Złota 3) odbędzie się pokaz wakacyjnej improwizacji - Pączkowa sprawa.

 Cieszanów Rock Festiwal 2018 [zdjęcia]
galeria

Cieszanów Rock Festiwal 2018 [zdjęcia] 1 0

Zakończyła się 9.edycja Cieszanów Rock Festiwal, jednej z największych imprez rockowych w Polsce.

Lublin: Pierwszy defibrylator w autobusie. Będzie ich więcej?

Lublin: Pierwszy defibrylator w autobusie. Będzie ich więcej? 3 4

Od dziś po ulicach Lublina będzie kursować autobus z defibrylatorem, czyli urządzeniem dającym szansę na uratowanie człowieka, u którego zatrzymało się krążenie. Podobny sprzęt może się pojawić także na najważniejszych przystankach komunikacji miejskiej, a także w radiowozach Straży Miejskiej

Marsz Równości po raz pierwszy przejdzie przez Lublin

Marsz Równości po raz pierwszy przejdzie przez Lublin 97 25

Jesienią w Lublinie po raz pierwszy ma odbyć się Marsz Równości. Przygotowania już trwają, ale organizatorzy jeszcze nie zdradzają szczegółów wydarzenia

Co dalej z LKJ? Klub broni się przed eksmisją, miasto już szuka nowego gospodarza terenu

Co dalej z LKJ? Klub broni się przed eksmisją, miasto już szuka nowego gospodarza terenu 0 15

Lubelski Klub Jeździecki odwołał się od sądowego nakazu opuszczenia terenów dzierżawionych nad Bystrzycą od miejskiej spółki MOSiR. Tymczasem zaległości klubu wobec spółki przekroczyły już 230 tys. zł. MOSiR rozgląda się już za nowym gospodarzem terenu, ale musi czekać na koniec sporu w sądzie

Kierowca zabił syna swojego kolegi. "Zauważyłem go dopiero na szybie"

Kierowca zabił syna swojego kolegi. "Zauważyłem go dopiero na szybie" 26 6

37-latek z Okolic Bełżyc odpowie za śmiertelne w skutkach potrącenie rowerzysty i ucieczkę z miejsca wypadku. Grzegorz M. zabił syna kolegi, z którym tego samego dnia pił alkohol

Koncerty i warsztaty na Moście Kultury
24 sierpnia 2018, 16:00

Koncerty i warsztaty na Moście Kultury 3 2

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejne ciekawe koncerty i zajęcia na Moście Kultury (Most im. Lutosławskiego). W najbliższy weekend odbędzie się m.in. koncert z okazji 75-lecia urodzin Tadeusza Nalepy.

Pogrzeb Konrada Gacy we wtorek

Pogrzeb Konrada Gacy we wtorek 0 4

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w ubiegłym tygodniu Konrada Gacy rozpoczną się we wtorek o godz. 15 w kaplicy Cmentarza Komunalnego na Majdanku (Droga Męczenników Majdanka 71).

Europejski Festiwal Smaku 2018. Włoskie owoce morza, hiszpańskie oliwki, litewskie chleby
5 września 2018, 0:00
galeria

Europejski Festiwal Smaku 2018. Włoskie owoce morza, hiszpańskie oliwki, litewskie chleby 3 10

– Będziemy opowiadać o tym, że świętowanie niepodległości w dwudziestoleciu międzywojennym miało blask ułańskiej fantazji. To będzie najbardziej radosna edycja imprezy – zapowiadają organizatorzy X Europejskiego Festiwalu Smaku. I liczą na 100 tysięcy gości

Lublin: Prace na ul. 3 Maja. Przystanek przeniesiony

Lublin: Prace na ul. 3 Maja. Przystanek przeniesiony 1 3

Przeniesiony został ważny, śródmiejski przystanek na ul. 3 Maja po stronie pl. Litewskiego

W samochodzie zostawił dzieci, a sam uciekł. Nietypowy finał stłuczki na DK19

W samochodzie zostawił dzieci, a sam uciekł. Nietypowy finał stłuczki na DK19 28 9

W Strzeszkowicach Dużych na krajowej "19" kierowca samochodu doprowadził do kolizji i uciekł z miejsca zdarzenia. Zapomniał, że w aucie zostawił dzieci.

AOC AGON 3: Dwa monitory dla graczy

AOC AGON 3: Dwa monitory dla graczy 0 0

Oba zakrzywione, oba o przekątnej 27 cali i rozdzielczości 2560 x 1440. Ale jeden ma matrycę VA i technologię AMD FreeSync 2, a drugi matrycę TN i Nvidia G-SYNC.

Wybory 2018. Żuk zaczął kampanię. Przedstawił 4 filary programu

Wybory 2018. Żuk zaczął kampanię. Przedstawił 4 filary programu 8 56

Cztery filary swego programu przedstawił w poniedziałek Krzysztof Żuk, który o kolejną kadencję prezydenta Lublina będzie walczyć pod szyldem własnego komitetu. Szczegółowe pomysły dopiero ma ogłosić. Poczekać trzeba również na ostateczne listy jego kandydatów startujących do Rady Miasta

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!