Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 listopada 2014 r.
14:30
Edytuj ten wpis

Pielęgniarki i lekarze oskarżeni o wyłudzenie ponad 12 mln zł z NFZ

5 8 A A

Właściciel domu opieki w Smoligowie odpowie za wyłudzenie z NFZ ponad 12 mln zł. Wraz z nim na ławie oskarżonych zasiądzie niemal cały personel placówki. Przestępczy proceder wyszedł na jaw przez przypadek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Akt oskarżenia przeciwko Tomaszowi T. i jego podwładnym wpłynął do Sądu Okręgowego w Zamościu. To finał czteroletniego śledztwa, prowadzonego przez tamtejszą prokuraturę. Akta sprawy to ponad 60 tomów. Sam akt oskarżenia liczy ponad 360 stron. Dotyczy 47 osób, lekarzy i pracowników NZOZ "Droga Życia” w Smoligowie (pow. hrubieszowski).

Główny oskarżony to Tomasz T., właściciel ośrodka. Zdaniem śledczych cała grupa od 2005 do 2010 roku wyłudzała pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. Odbywało się to na niespotykaną dotąd skalę.

- Proceder polegał na fałszowaniu dokumentacji i potwierdzaniu w niej nieprawdy, co do stanu zdrowia poszczególnych pacjentów - wyjaśnia Romuald Sitarz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu. - Było to podstawą do otrzymywania większej niż należna refundacji z NFZ. W sumie prokurator zakwestionował rzetelność ocen wobec 185 pacjentów.

"Droga Życia” działała główne w oparciu o publiczne pieniądze. Zajmowała się starszymi, wymagającymi opieki pacjentami. Metoda na wyłudzenia była prosta. Każdy podopieczny oceniany był w tzw. skali Barthel. Liczy ona od 0 do 40 punków. Pacjent z 40 punktami, to osoba chodząca, która radzi sobie z codziennymi czynnościami. Z kolei pacjent "zerowy” oznacza osobę leżącą, cewnikowaną i karmioną przez sondę. Za takich podopiecznych NFZ płaci najwięcej. Zdaniem śledczych, personel placówki fałszował dokumentację w ten sposób, że z dnia na dzień pacjent z 40-punktami zamieniał się w "zerowego”.

Nielegalny proceder wyszedł na jaw przez przypadek.

- Podopieczny ośrodka dostał mandat za picie alkoholu w miejscu publicznym, przed sklepem - mówi Janusz Wójtowicz, rzecznik lubelskiej policji. - W toku dalszych czynności okazało się, że zgodnie z dokumentacją medyczną człowiek ten powinien być obłożnie chory.

Tomasz T. i jego podwładni zostali zatrzymani rok temu. Właściciel ośrodka wyszedł z aresztu po wpłaceniu miliona złotych poręczenia. Śledczy ustalili, że wcześniej wyłudził z NFZ ponad 12 mln zł. Pieniądze inwestował w nieruchomości w tym ośrodek SPA. Lokował je również w funduszach inwestycyjnych i na lokatach bankowych. Śledczy zabezpieczyli majątek Tomasza T., wart 12 mln zł.

Właściciel placówki początkowo przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia. Później wszystko odwołał.

- Ostatecznie, kilkanaście podejrzanych osób przyznało się do zarzutów potwierdzając ustalenia śledztwa - dodaje Sitarz. - Złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

Oskarżeni są pod dozorem policji. Mają zakaz opuszczania kraju. Grozi im od 8 do 10 lat więzienia oraz kary majątkowe.
Czytaj więcej o:

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
niunia / 7 listopada 2014 o 17:53
0

Ukradł 12 baniek oddał bańkę czyli 11 na czysto, czy nie wydaje Wam się że oszukał już nie tylko NFZ ale i sąd. Mimo wykrycia tego to i tak mu się opłaciło. Gratulacje dla wymiaru sprawiedliwości 

Avatar
Gość / 7 listopada 2014 o 09:19
0

Artykół strasznie tendencyjny.Na pewno piel brały pieniądze.Pracownice takich ośrodków przynoszą żywność.Wszyscy z choinki się urwali.Nie wiedzą,że to są przytułkownie,zaniedbani pacjenci,głodni,czasami nie dostają leków specjalistycznych.Natomiast skolko ugodno dostają leki psychiatryczne.Podobno psychiatrzy tez są lekarzami,ale nie zawsze widzą pacjenta,a leki przypiszą .Tak dzieje się w Lublinie,a co może dziać się na wsiach.Dziwne,że nikt nic nie wie.

Przepraszam za błąd,

Przepraszam za błąd,

rozwiń
Avatar
mordotymoja / 7 listopada 2014 o 09:17
0

Artykół strasznie tendencyjny.Na pewno piel brały pieniądze.Pracownice takich ośrodków przynoszą żywność.Wszyscy z choinki się urwali.Nie wiedzą,że to są przytułkownie,zaniedbani pacjenci,głodni,czasami nie dostają leków specjalistycznych.Natomiast skolko ugodno dostają leki psychiatryczne.Podobno psychiatrzy tez są lekarzami,ale nie zawsze widzą pacjenta,a leki przypiszą .Tak dzieje się w Lublinie,a co może dziać się na wsiach.Dziwne,że nikt nic nie wie.

Avatar
ja / 6 listopada 2014 o 22:02
0

Te pieniądze wyłudziły tylko pielęgniarki, to one decydują o wszystkim. Lekarze są tylko biednymi wyrobnikami, a całą kasę zgarnęły pielęgniarki !!! HA ha ha ha ha ha

Avatar
płatnik składki / 6 listopada 2014 o 19:48
0

gratulacje dla nfz!

podopieczny ośrodka pił pod sklepem,

Policja dała mandat i wdrożyła odpowiednie czynności,

i doszła do wielkigo oszustwa

a gdzie była kontrola z NFZ,wypłacili 12mln

i dalej płaciliby a miliony uciekają

i nie tylko w takich placówkach

i zawsze w systemie będzie brakowało pieniędzy

z powodu braku merytorycznej kontroli

podwyższanie składki bezcelowe,

polak potrafi,znajdzie lukę

Avatar
myślący / 6 listopada 2014 o 16:49
0

Ani jeden lekarz tam nie pracuje. Lekarz podpisuje tylko wypełnione przez pielęgniarkę skierowanie do ośrodka i na tym koniec. Nie orzeka o punktach (to robi pielęgniarka) a tylko ocelowości umieszczenia pacjenta w domu opieki.

Jest klimat na deprecjonowanie zawodu lekarza, jak  całej komuny, nic sie nie zmienilo.

Państwo nie realizuje podstawowych obowiązkow w zakresie ochrony zdrowia, utrzymując ogromną rzeszę urzędnikow-wyborców, a skutki zwala się na lekarzy.

Nb. Jak wynika z internetu osrodek "Dobre Życie" funkcjonuje w najlepsze.

Ani jeden lekarz tam nie pracuje. Lekarz podpisuje tylko wypełnione przez pielęgniarkę skierowanie do ośrodka i na tym koniec. Nie orzeka o punktach (to robi pielęgniarka) a tylko ocelowości umieszczenia pacjenta w domu opieki.

Jest klimat na deprecjonowanie zawodu lekarza, jak  całej komuny, nic sie nie zmienilo.

Państwo nie realizuje podstawowych obowiązkow w zakresie ochrony zdrowia, utrzymując ogromną rzeszę urzędnikow-wyborców, a skutki zwala się na lekarzy.

Nb. Jak wynika z internetu osrodek "Dobre Życie" ... rozwiń

Avatar
jaca / 6 listopada 2014 o 16:00
0

Dlaczego w tytule artykułu wymienieiono najpierw PIELEGNIARKI a nie np. lekarzy czy ogólnie pracowników tego domu? W treści jest zdanie "Dotyczy 47 osób, lekarzy i pracowników NZOZ "Droga Życia” w Smoligowie (pow. hrubieszowski)." Tytuł sugeruje, że to pielęgniarki przede wszystkim są winne, a przecież nie tylko one brały udział w tych fałszerstwach, robili to także lekarze i inni pracownicy...  Dlaczego jak dzieje się coś złego to na wstępie pisze się o pielęgniarkach? Ale gdy osiągnie sią jakiś sukces  to zasługi przypisuje się tylko lekarzom...?

może autorowi art. pielegniarka zle w d*** zrobiła zastrzyk?może,ale to panstwo jest nic nie warte,taka ukraina bis

może autorowi art. pielegniarka zle w d*** zrobiła zastrzyk?może,ale to panstwo jest nic nie warte,taka ukraina bis

rozwiń
Avatar
someone / 6 listopada 2014 o 15:06
0

Dlaczego w tytule artykułu wymienieiono najpierw PIELEGNIARKI a nie np. lekarzy czy ogólnie pracowników tego domu? W treści jest zdanie "Dotyczy 47 osób, lekarzy i pracowników NZOZ "Droga Życia” w Smoligowie (pow. hrubieszowski)." Tytuł sugeruje, że to pielęgniarki przede wszystkim są winne, a przecież nie tylko one brały udział w tych fałszerstwach, robili to także lekarze i inni pracownicy...  Dlaczego jak dzieje się coś złego to na wstępie pisze się o pielęgniarkach? Ale gdy osiągnie sią jakiś sukces  to zasługi przypisuje się tylko lekarzom...?

Dlaczego w tytule artykułu wymienieiono najpierw PIELEGNIARKI a nie np. lekarzy czy ogólnie pracowników tego domu? W treści jest zdanie "Dotyczy 47 osób, lekarzy i pracowników NZOZ "Droga Życia” w Smoligowie (pow. hrubieszowski)." Tytuł sugeruje, że to pielęgniarki przede wszystkim są winne, a przecież nie tylko one brały udział w tych fałszerstwach, robili to także lekarze i inni pracownicy...  Dlaczego jak dzieje się coś złego to na wstępie pisze się o pielęgniarkach? Ale gdy osiągnie sią jakiś sukces  to zasługi prz... rozwiń

Avatar
niunia / 7 listopada 2014 o 17:53
0

Ukradł 12 baniek oddał bańkę czyli 11 na czysto, czy nie wydaje Wam się że oszukał już nie tylko NFZ ale i sąd. Mimo wykrycia tego to i tak mu się opłaciło. Gratulacje dla wymiaru sprawiedliwości 

Avatar
Gość / 7 listopada 2014 o 09:19
0

Artykół strasznie tendencyjny.Na pewno piel brały pieniądze.Pracownice takich ośrodków przynoszą żywność.Wszyscy z choinki się urwali.Nie wiedzą,że to są przytułkownie,zaniedbani pacjenci,głodni,czasami nie dostają leków specjalistycznych.Natomiast skolko ugodno dostają leki psychiatryczne.Podobno psychiatrzy tez są lekarzami,ale nie zawsze widzą pacjenta,a leki przypiszą .Tak dzieje się w Lublinie,a co może dziać się na wsiach.Dziwne,że nikt nic nie wie.

Przepraszam za błąd,

Przepraszam za błąd,

rozwiń
Avatar
mordotymoja / 7 listopada 2014 o 09:17
0

Artykół strasznie tendencyjny.Na pewno piel brały pieniądze.Pracownice takich ośrodków przynoszą żywność.Wszyscy z choinki się urwali.Nie wiedzą,że to są przytułkownie,zaniedbani pacjenci,głodni,czasami nie dostają leków specjalistycznych.Natomiast skolko ugodno dostają leki psychiatryczne.Podobno psychiatrzy tez są lekarzami,ale nie zawsze widzą pacjenta,a leki przypiszą .Tak dzieje się w Lublinie,a co może dziać się na wsiach.Dziwne,że nikt nic nie wie.

Avatar
ja / 6 listopada 2014 o 22:02
0

Te pieniądze wyłudziły tylko pielęgniarki, to one decydują o wszystkim. Lekarze są tylko biednymi wyrobnikami, a całą kasę zgarnęły pielęgniarki !!! HA ha ha ha ha ha

Avatar
płatnik składki / 6 listopada 2014 o 19:48
0

gratulacje dla nfz!

podopieczny ośrodka pił pod sklepem,

Policja dała mandat i wdrożyła odpowiednie czynności,

i doszła do wielkigo oszustwa

a gdzie była kontrola z NFZ,wypłacili 12mln

i dalej płaciliby a miliony uciekają

i nie tylko w takich placówkach

i zawsze w systemie będzie brakowało pieniędzy

z powodu braku merytorycznej kontroli

podwyższanie składki bezcelowe,

polak potrafi,znajdzie lukę

Avatar
myślący / 6 listopada 2014 o 16:49
0

Ani jeden lekarz tam nie pracuje. Lekarz podpisuje tylko wypełnione przez pielęgniarkę skierowanie do ośrodka i na tym koniec. Nie orzeka o punktach (to robi pielęgniarka) a tylko ocelowości umieszczenia pacjenta w domu opieki.

Jest klimat na deprecjonowanie zawodu lekarza, jak  całej komuny, nic sie nie zmienilo.

Państwo nie realizuje podstawowych obowiązkow w zakresie ochrony zdrowia, utrzymując ogromną rzeszę urzędnikow-wyborców, a skutki zwala się na lekarzy.

Nb. Jak wynika z internetu osrodek "Dobre Życie" funkcjonuje w najlepsze.

Ani jeden lekarz tam nie pracuje. Lekarz podpisuje tylko wypełnione przez pielęgniarkę skierowanie do ośrodka i na tym koniec. Nie orzeka o punktach (to robi pielęgniarka) a tylko ocelowości umieszczenia pacjenta w domu opieki.

Jest klimat na deprecjonowanie zawodu lekarza, jak  całej komuny, nic sie nie zmienilo.

Państwo nie realizuje podstawowych obowiązkow w zakresie ochrony zdrowia, utrzymując ogromną rzeszę urzędnikow-wyborców, a skutki zwala się na lekarzy.

Nb. Jak wynika z internetu osrodek "Dobre Życie" ... rozwiń

Avatar
jaca / 6 listopada 2014 o 16:00
0

Dlaczego w tytule artykułu wymienieiono najpierw PIELEGNIARKI a nie np. lekarzy czy ogólnie pracowników tego domu? W treści jest zdanie "Dotyczy 47 osób, lekarzy i pracowników NZOZ "Droga Życia” w Smoligowie (pow. hrubieszowski)." Tytuł sugeruje, że to pielęgniarki przede wszystkim są winne, a przecież nie tylko one brały udział w tych fałszerstwach, robili to także lekarze i inni pracownicy...  Dlaczego jak dzieje się coś złego to na wstępie pisze się o pielęgniarkach? Ale gdy osiągnie sią jakiś sukces  to zasługi przypisuje się tylko lekarzom...?

może autorowi art. pielegniarka zle w d*** zrobiła zastrzyk?może,ale to panstwo jest nic nie warte,taka ukraina bis

może autorowi art. pielegniarka zle w d*** zrobiła zastrzyk?może,ale to panstwo jest nic nie warte,taka ukraina bis

rozwiń
Avatar
someone / 6 listopada 2014 o 15:06
0

Dlaczego w tytule artykułu wymienieiono najpierw PIELEGNIARKI a nie np. lekarzy czy ogólnie pracowników tego domu? W treści jest zdanie "Dotyczy 47 osób, lekarzy i pracowników NZOZ "Droga Życia” w Smoligowie (pow. hrubieszowski)." Tytuł sugeruje, że to pielęgniarki przede wszystkim są winne, a przecież nie tylko one brały udział w tych fałszerstwach, robili to także lekarze i inni pracownicy...  Dlaczego jak dzieje się coś złego to na wstępie pisze się o pielęgniarkach? Ale gdy osiągnie sią jakiś sukces  to zasługi przypisuje się tylko lekarzom...?

Dlaczego w tytule artykułu wymienieiono najpierw PIELEGNIARKI a nie np. lekarzy czy ogólnie pracowników tego domu? W treści jest zdanie "Dotyczy 47 osób, lekarzy i pracowników NZOZ "Droga Życia” w Smoligowie (pow. hrubieszowski)." Tytuł sugeruje, że to pielęgniarki przede wszystkim są winne, a przecież nie tylko one brały udział w tych fałszerstwach, robili to także lekarze i inni pracownicy...  Dlaczego jak dzieje się coś złego to na wstępie pisze się o pielęgniarkach? Ale gdy osiągnie sią jakiś sukces  to zasługi prz... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz 13 11

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 0 2

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 3 2

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 1

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 56 12

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 7 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 3 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 7 5

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 3

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 37 26

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców