Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 sierpnia 2017 r.
6:14

Pielęgniarki nie dostały dodatku od ministra. Wstrzymał je szpital

0 27 A A
(fot. zdjęcie ilustracyjne)

– Jak dyrektor może wstrzymywać wypłatę dodatku, który dostajemy z Ministerstwa Zdrowia? – oburzają się pielęgniarki ze szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przy ostatniej wypłacie ministerialnego dodatku nie dostały. – Nie pierwszy raz – podkreślają
Po fali protestów w 2015 roku Ministerstwo Zdrowia zgodziło się na podwyższenie pielęgniarkom wynagrodzeń. Docelowo o 1600 zł brutto w ciągu czterech lat, wypłacanych w transzach po 400 zł brutto. Ministrem był wówczas Marian Zembala, stąd potoczna nazwa dodatku „zembalowe”.

– Wszystkim się wydaje, że teraz zarabiamy nie wiadomo ile, a z jednej transzy zostaje nam tylko ok. 230 złotych „na rękę”. A teraz dyrektor i to chce nam zabrać – denerwuje się jedna z pielęgniarek.

– W żadnym innym szpitalu nie ma takich sytuacji. Jak może wstrzymywać środki, które nam się należą? I to w okresie wakacyjnym kiedy pieniądze są bardzo potrzebne – dodaje inna.

Pielęgniarki z Kraśnickiej twierdzą, że to nie pierwsza taka sytuacja. 

– W ubiegłym roku było to samo. Korzystając z naszego dodatku dyrektor stworzył nową siatkę płac pielęgniarek i położnych zatrudnionych w szpitalu. To spowodowało, że kwoty do wypłaty były różne: do kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Teraz chce zrobić to samo, ale tym razem nie chcemy do tego dopuścić. Nie zgadzamy się by regulować wynagrodzenia środkami przekazanymi przez NFZ.

Z tego powodu związki zawodowe nie mogą dojść do porozumienia z dyrekcją szpitala. Według pielęgniarek to właśnie dlatego dyrektor placówki nie złożył w NFZ (za pośrednictwem którego jest wypłacany ministerialny dodatek) pisma z danymi personelu pielęgniarskiego i położnych, którzy mają prawo do świadczenia.

W związku z tym dodatki nie zostały wypłacone.

– Pieniądze na pewno zostaną wypłacone w formie wyrównania – zapewnia Zenon Górniewski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitala przy al. Kraśnickiej. – Dyrektor nie może dojść do porozumienia ze związkowcami co do wysokości wynagrodzeń i przez to pieniądze zostały wstrzymane.
Takie tłumaczenia pielęgniarek jednak nie przekonują.

– Negocjacje ze związkami i wypłata ministerialnych dodatków to przecież dwie różne sprawy. Jedna od drugiej nie zależy – mówi jedna z pielęgniarek. – W rozporządzeniu ministra jest wyraźnie napisane, że jeśli strony nie mogą dojść do porozumienia to dyrektor jest zobowiązany do wypłaty wszystkim takiej samej kwoty.

Rozmowy między dyrekcją i związkowcami mają zostać wznowione po 16 sierpnia, kiedy szef placówki wróci z urlopu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Załamana / 4 stycznia 2018 r. o 10:26
0
co za kraj.. rozważam wyjazd za granicę, do norwegii. czy ktoś z was miał kiedykowliek styczność z ofertami tego typu?: ***s://norint.pl/index.php/pl/oferty-pracy/95-pracownicy-sluzby-zdrowia/383-asystent-pielegniarza-pielegniarki
Avatar
Karol / 14 września 2017 r. o 02:02
0
Dokładnie 229 zł netto{ dodatek brutto brutto }.
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2017 r. o 20:46
0
Zlodziej a nie dyrektor za jaja takiego zlodzieja do traktora przyczpi i jazda z hamem po bruku
Avatar
lov / 16 sierpnia 2017 r. o 22:25
0
Cała ta medycna to bagno, ludzie mają pracować za grosze bo dla każdego ponć warto się poswięcać. Tylko dyrekcja nie musi...
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2017 r. o 18:11
0
W Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu analogiczna sytuacja.Dyr Łukomski każdego roku przeciąga wypłatę dodatku do grudnia ,dopiero po straszeniu sądami oddaje nam środki . Wzeszlym roku pomniejszył nam dodatek o 200zł ,informując ,że resztę będzie nam wypłacał .gdy będziemy brać nadgodziny. Na chwile obecną szpital jest zadłużony na 7 mln ,ponieważ dyrekcja przegrała kilka spraw w sądzie i musiała wypłacić odszkodowania za błędy medyczne. Na odprawie usłyszałyśmy,że to nasza wina ,bo źle wypełniałyśmy dokumentacje.Można się domyślić ,ze od września znowu zacznie się batalia o nasze pieniądze....
W Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu analogiczna sytuacja.Dyr Łukomski każdego roku przeciąga wypłatę dodatku do grudnia ,dopiero po straszeniu sądami oddaje nam środki . Wzeszlym roku pomniejszył nam dodatek o 200zł ,informując ,że resztę będzie nam wypłacał .gdy będziemy brać nadgodziny. Na chwile obecną szpital jest zadłużony na 7 mln ,ponieważ dyrekcja przegrała kilka spraw w sądzie i musiała wypłacić odszkodowania za błędy medyczne. Na odprawie usłyszałyśmy,że to nasza wina ,bo źle wypełniałyśmy dokumentacje.Można się domyślić ,ze od wrześ... rozwiń
Avatar
Hm... / 16 sierpnia 2017 r. o 14:51
0
Wszystko skrupulatnie zaplanowane.Rozmowy przed wprowadzeniem rozporządzenia kiedy gdzie indziej jeszcze rozmów nie było. Następnie zatrzymanie dodatku- co tam, nie ma się co szarpać z pielęgniarkami. Jak nie dostaną to skruszeją, bo pomyślą , że im nie wypłacą dodatku wogóle. Następnie szybciutko na urlop, bo po co się denerwować telefonami.W międzyczasie jeszcze puścić tekst, że Dyrekcja nie może porozumieć się z pielęgniarkami.A co na to organ założycielski, NFZ? PRYDAŁOBY SIĘ ZORGANIZOWAĆ JAKIŚ PROTEST TYLKO POPRZEDZIĆ TO TRZEBA SPOREM ZBIOROWYM, KTÓREGO NIE POPRZE P[EWNIE SOLIDARNOŚĆ W TYM SZPITALU.Jaka Dyrekcja taki szpital.Szkoda, że tak zabawiają się ludźmi w tym szpitalu jego władze.
Wszystko skrupulatnie zaplanowane.Rozmowy przed wprowadzeniem rozporządzenia kiedy gdzie indziej jeszcze rozmów nie było. Następnie zatrzymanie dodatku- co tam, nie ma się co szarpać z pielęgniarkami. Jak nie dostaną to skruszeją, bo pomyślą , że im nie wypłacą dodatku wogóle. Następnie szybciutko na urlop, bo po co się denerwować telefonami.W międzyczasie jeszcze puścić tekst, że Dyrekcja nie może porozumieć się z pielęgniarkami.A co na to organ założycielski, NFZ? PRYDAŁOBY SIĘ ZORGANIZOWAĆ JAKIŚ PROTEST TYLKO POPRZEDZIĆ TO TRZEBA SPOREM Z... rozwiń
Avatar
ja / 16 sierpnia 2017 r. o 14:43
0
Pewnie Dyrektor myśli, że w ten sposób pielęgniarki skruszeją. Żałosne...
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2017 r. o 13:00
0
Zaczyna się kradzież w białych rękawiczkach. Pieniądze dyrekcje przejmą na wynagradzanie innych gróp zawodowych a pielęgniarki jak zwykle obejdą się smakiem. Czas proszę państwa przygotować się do akcji strajkowej lub zmiany zawodu. Tylko wtedy ludzie rozumieją że bez pielęgniarek nic w lecznictwie (zwłaszcza szpitalnym)
Avatar
Asd / 16 sierpnia 2017 r. o 10:44
0
Na 500+ musimy wszyscy solidarnie się zrzucać. Nie ma nic za darmo. Polska w ruinie. Idioto co ma do tego 500+?
Avatar
Malania / 16 sierpnia 2017 r. o 09:47
0
undefined napisał:
Nie moze tak być, ale kiedy nie słysze to albo protestuja nauczyciele, zlboapielegniarki. Moja mama jest pielegniarką w przedszkolu od 30 lat i zarabia minimalną krajową także proponuję Wam wziąć się do roboty i przede wszystkim traktowac równo WSZYSTKICH pacjentów. Także tych co nie posmarowali.
 I co, uważasz, że to dobrze, że Twoja matka tyle lat pracuje za najniższą krajową? Gratuluję jej syna! Nie to, że nie walczy o matkę, to jeszcze innym odmawia walki o lepszy byt.  Fajnego synusia twoja matka wychowała, pogratulować! Pacjenci posmarowali? Może lekarzom? Bo na pewno nie pielęgniarkom. No chyba, że twojej matce... Z takim "mądrym" to nawet dyskutować nie warto, ma matkę pielęgniarkę, a pisze takie bzdury, że tylko "podziwiać" głupotę.
 I co, uważasz, że to dobrze, że Twoja matka tyle lat pracuje za najniższą krajową? Gratuluję jej syna! Nie to, że nie walczy o matkę, to jeszcze innym odmawia walki o lepszy byt.  Fajnego synusia twoja matka wychowała, pogratulować! Pacjenci posmarowali? Może lekarzom? Bo na pewno nie pielęgniarkom. No chyba, że twojej matce... Z takim "mądrym" to nawet dyskutować nie warto, ma matkę pielęgniarkę, a pisze takie bzdury, że tylko "podziwiać" głupotę. rozwiń
Avatar
Załamana / 4 stycznia 2018 r. o 10:26
0
co za kraj.. rozważam wyjazd za granicę, do norwegii. czy ktoś z was miał kiedykowliek styczność z ofertami tego typu?: ***s://norint.pl/index.php/pl/oferty-pracy/95-pracownicy-sluzby-zdrowia/383-asystent-pielegniarza-pielegniarki
Avatar
Karol / 14 września 2017 r. o 02:02
0
Dokładnie 229 zł netto{ dodatek brutto brutto }.
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2017 r. o 20:46
0
Zlodziej a nie dyrektor za jaja takiego zlodzieja do traktora przyczpi i jazda z hamem po bruku
Avatar
lov / 16 sierpnia 2017 r. o 22:25
0
Cała ta medycna to bagno, ludzie mają pracować za grosze bo dla każdego ponć warto się poswięcać. Tylko dyrekcja nie musi...
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2017 r. o 18:11
0
W Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu analogiczna sytuacja.Dyr Łukomski każdego roku przeciąga wypłatę dodatku do grudnia ,dopiero po straszeniu sądami oddaje nam środki . Wzeszlym roku pomniejszył nam dodatek o 200zł ,informując ,że resztę będzie nam wypłacał .gdy będziemy brać nadgodziny. Na chwile obecną szpital jest zadłużony na 7 mln ,ponieważ dyrekcja przegrała kilka spraw w sądzie i musiała wypłacić odszkodowania za błędy medyczne. Na odprawie usłyszałyśmy,że to nasza wina ,bo źle wypełniałyśmy dokumentacje.Można się domyślić ,ze od września znowu zacznie się batalia o nasze pieniądze....
W Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu analogiczna sytuacja.Dyr Łukomski każdego roku przeciąga wypłatę dodatku do grudnia ,dopiero po straszeniu sądami oddaje nam środki . Wzeszlym roku pomniejszył nam dodatek o 200zł ,informując ,że resztę będzie nam wypłacał .gdy będziemy brać nadgodziny. Na chwile obecną szpital jest zadłużony na 7 mln ,ponieważ dyrekcja przegrała kilka spraw w sądzie i musiała wypłacić odszkodowania za błędy medyczne. Na odprawie usłyszałyśmy,że to nasza wina ,bo źle wypełniałyśmy dokumentacje.Można się domyślić ,ze od wrześ... rozwiń
Avatar
Hm... / 16 sierpnia 2017 r. o 14:51
0
Wszystko skrupulatnie zaplanowane.Rozmowy przed wprowadzeniem rozporządzenia kiedy gdzie indziej jeszcze rozmów nie było. Następnie zatrzymanie dodatku- co tam, nie ma się co szarpać z pielęgniarkami. Jak nie dostaną to skruszeją, bo pomyślą , że im nie wypłacą dodatku wogóle. Następnie szybciutko na urlop, bo po co się denerwować telefonami.W międzyczasie jeszcze puścić tekst, że Dyrekcja nie może porozumieć się z pielęgniarkami.A co na to organ założycielski, NFZ? PRYDAŁOBY SIĘ ZORGANIZOWAĆ JAKIŚ PROTEST TYLKO POPRZEDZIĆ TO TRZEBA SPOREM ZBIOROWYM, KTÓREGO NIE POPRZE P[EWNIE SOLIDARNOŚĆ W TYM SZPITALU.Jaka Dyrekcja taki szpital.Szkoda, że tak zabawiają się ludźmi w tym szpitalu jego władze.
Wszystko skrupulatnie zaplanowane.Rozmowy przed wprowadzeniem rozporządzenia kiedy gdzie indziej jeszcze rozmów nie było. Następnie zatrzymanie dodatku- co tam, nie ma się co szarpać z pielęgniarkami. Jak nie dostaną to skruszeją, bo pomyślą , że im nie wypłacą dodatku wogóle. Następnie szybciutko na urlop, bo po co się denerwować telefonami.W międzyczasie jeszcze puścić tekst, że Dyrekcja nie może porozumieć się z pielęgniarkami.A co na to organ założycielski, NFZ? PRYDAŁOBY SIĘ ZORGANIZOWAĆ JAKIŚ PROTEST TYLKO POPRZEDZIĆ TO TRZEBA SPOREM Z... rozwiń
Avatar
ja / 16 sierpnia 2017 r. o 14:43
0
Pewnie Dyrektor myśli, że w ten sposób pielęgniarki skruszeją. Żałosne...
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2017 r. o 13:00
0
Zaczyna się kradzież w białych rękawiczkach. Pieniądze dyrekcje przejmą na wynagradzanie innych gróp zawodowych a pielęgniarki jak zwykle obejdą się smakiem. Czas proszę państwa przygotować się do akcji strajkowej lub zmiany zawodu. Tylko wtedy ludzie rozumieją że bez pielęgniarek nic w lecznictwie (zwłaszcza szpitalnym)
Avatar
Asd / 16 sierpnia 2017 r. o 10:44
0
Na 500+ musimy wszyscy solidarnie się zrzucać. Nie ma nic za darmo. Polska w ruinie. Idioto co ma do tego 500+?
Avatar
Malania / 16 sierpnia 2017 r. o 09:47
0
undefined napisał:
Nie moze tak być, ale kiedy nie słysze to albo protestuja nauczyciele, zlboapielegniarki. Moja mama jest pielegniarką w przedszkolu od 30 lat i zarabia minimalną krajową także proponuję Wam wziąć się do roboty i przede wszystkim traktowac równo WSZYSTKICH pacjentów. Także tych co nie posmarowali.
 I co, uważasz, że to dobrze, że Twoja matka tyle lat pracuje za najniższą krajową? Gratuluję jej syna! Nie to, że nie walczy o matkę, to jeszcze innym odmawia walki o lepszy byt.  Fajnego synusia twoja matka wychowała, pogratulować! Pacjenci posmarowali? Może lekarzom? Bo na pewno nie pielęgniarkom. No chyba, że twojej matce... Z takim "mądrym" to nawet dyskutować nie warto, ma matkę pielęgniarkę, a pisze takie bzdury, że tylko "podziwiać" głupotę.
 I co, uważasz, że to dobrze, że Twoja matka tyle lat pracuje za najniższą krajową? Gratuluję jej syna! Nie to, że nie walczy o matkę, to jeszcze innym odmawia walki o lepszy byt.  Fajnego synusia twoja matka wychowała, pogratulować! Pacjenci posmarowali? Może lekarzom? Bo na pewno nie pielęgniarkom. No chyba, że twojej matce... Z takim "mądrym" to nawet dyskutować nie warto, ma matkę pielęgniarkę, a pisze takie bzdury, że tylko "podziwiać" głupotę. rozwiń