Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 maja 2019 r.
18:10

Pielęgniarki: Więcej pieniędzy, mniej szacunku

2 23 A A

Po podwyżkach mamy lepszą sytuację finansową, korzystamy też z coraz nowocześniejszego sprzętu, ale to nie wszystko. Nasz zawód nie jest doceniany i szanowany, co zniechęca młodych ludzi do tej pracy. Na naszym oddziale za 10 lat zostanie nas tylko cztery, bo reszta przejdzie na emeryturę - przyznaje położna ze szpitala w Łukowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

We wtorek podczas konferencji „Teraz zdrowie” związek zawodowy pielęgniarek podsumował zmiany w służbie zdrowia w ostatnich dwóch dekadach.

– Dziś w naszym szpitalu przeciętne zasadnicze wynagrodzenia wahają się od 3400 do 4000 zł brutto. Nie są to jednak kwoty, które mogłyby bezwzględnie zachęcić młodych ludzi do pracy w tym trudnym i wymagającym zawodzie – mówi Małgorzata Gliwińska, położna z 35-letnim stażem z oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala w Łukowie. – Z ok. 30 pielęgniarek, które pracują na naszym oddziale, większość ma 40–50 lat. A wiadomo, że z biegiem lat gorzej znosi się np. nocne dyżury, potrzeba więcej czasu na odpoczynek. Potrzeba nam wsparcia młodych osób. Za 10 lat zostanie nas tylko cztery, bo reszta osiągnie wiek emerytalny.

Dobra wiadomość to mniejsze zainteresowanie pielęgniarek pracą za granicą. – Spada liczba zaświadczeń potwierdzających kwalifikacje zawodowe, które są niezbędne do tego, żeby pielęgniarka podjęła tam pracę. Jest też mniej pielęgniarek, które nostryfikują dyplom – zaznaczyła Greta Kanownik, dyrektor departamentu pielęgniarek i położnych w resorcie zdrowia. – Jest coraz więcej uczelni, które kształcą w tym zawodzie i rekrutują coraz więcej chętnych.

Na razie statystyki nie są jednak optymistyczne. – Średni wiek pielęgniarki w Polsce to 52 lata, położnej – 50. Prognozy na 2030 rok są bardzo niepokojące – 60 lat dla pielęgniarki i 55 lat dla położnej – alarmuje Bernarda Machniak, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, który działa w łukowskim szpitalu. – Za trzy lata w Lubelskiem 30 proc. pielęgniarek osiągnie wiek emerytalny. Żeby zapełnić tę lukę, musiałoby się kształcić w tym kierunku dwa razy więcej osób niż obecnie.

– Mamy też do czynienia z pewnym paradoksem. Mimo luki pokoleniowej nie wszystkie młode pielęgniarki znajdują zatrudnienie. Szpitale posiłkują się emerytkami, a chodzi o to, żeby do zawodu wchodziło jak najwięcej młodych osób – zaznacza Maria Olszak-Winiarska, przewodnicząca zarządu Regionu Lubelskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. – Zasadnicze wynagrodzenia pielęgniarek w województwie lubelskim poprawiły się i wahają się od 2600 zł brutto do 6600 zł brutto. Naszym zdaniem są to jednak zbyt duże dysproporcje, które trzeba zniwelować.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Nie / 14 maja 2019 o 21:05
+11
Młode, ambitne i mobilne mogą przecież szukać pracy w innych regionach naszego pięknego kraju. Są miejsca, gdzie przyjmują pielęgniarki z pocałowaniem ręki. A Lublin, jeśli ma tak za dużo pielęgniarek, niech czeka, aż ich nie będzie miał.
 W Lublinie przy tak duzym Uniwersytecie Medycznym i innych to nie jest problem wyprodukowac kolejnych lekarzy czy pielegniarki... problem w tym czy stare kliki lekarskie dopuszczają absolwentów do pracy, bo z tego co słyszałem to z tym ciężko... wiekszość chciałaby pracowac w jednym z dużych szpitali w Lublinie, a na wioskach w szpitalach powiatowych nie ma komu robic, tam to jest dramat
 W Lublinie przy tak duzym Uniwersytecie Medycznym i innych to nie jest problem wyprodukowac kolejnych lekarzy czy pielegniarki... problem w tym czy stare kliki lekarskie dopuszczają absolwentów do pracy, bo z tego co słyszałem to z tym ciężko... wiekszość chciałaby pracowac w jednym z dużych szpitali w Lublinie, a na wioskach w szpitalach powiatowych nie ma komu robic, tam to jest dramat rozwiń
Avatar
Gość / 14 maja 2019 o 18:21
+10
Na potwierdzenie tej tezy o braku pielęgniarek chętnych do pracy proponuję by młode abiturientki złożyły swoje podania o pracę. Założę się o każde pieniądze ze tej pracy nie znajdą w lubelskich szpitalach. Podobne jak ZNP tak samo związki zawodowe pielęgniarek sztuczne nagłaśniają problem o niskim zainteresowaniu tym zawodem by mieć kartę przetargowa o domaganie się wyższych pieniędzy.
Avatar
do Jacek / 14 maja 2019 o 20:29
+8
Lublin zawsze będzie miał lekarzy i pielęgniarki tak jak każde duże miasto w Polsce. Problem jest w małych miastach. Po prostu większość osób które idą na medycynę czy pielęgniarstwo chce zostać po ukończeniu studiów w dużym mieście.
Avatar
Gość / 14 maja 2019 o 18:35
+7
O jakim szacunku mowa? Niedawno przebywałam z dzieckiem w szpitalu A paniusie tylko warczały. Bo jakim prawem przyszłam do szpitala. Jedynym ich zadaniem było podanie leku i kroplówki. Aż tyle. Widocznie i to ich przerastało.
Avatar
Jacek / 14 maja 2019 o 19:59
+5
Młode, ambitne i mobilne mogą przecież szukać pracy w innych regionach naszego pięknego kraju. Są miejsca, gdzie przyjmują pielęgniarki z pocałowaniem ręki. A Lublin, jeśli ma tak za dużo pielęgniarek, niech czeka, aż ich nie będzie miał.
Avatar
Ludzie to zło / 15 maja 2019 o 15:02
+4
Oj przesadziłeś z tym 3500-5000. W Chełmie zarabiają nawet 2300. Te co pracują na "ósemki". Najgorsze są stare mendy, które wiedzą wszystko ale o innych koleżankach... Niby specjalizacja, kursy a opatrunki zrobi takie same jak za prl albo oleje całkowicie i powie ze zrobione. One pracują 40 lat a bywa, że ktoś dwa lata i może pochwalić się lepszą wiedzą. Na szczęście u mnie jest teraz normalna ekipa ale w poprzedniej pracy było kilka kreatur. Szacunku ze strony pacjentów i rodzin brak. Pielęgniarka ze specjalizacją i tytułem doktoranckim będzie jeszcze długo tylko "siostrą" od kaczki i pampersa. Natomiast lekarz bez niczego, będzie szanownym panem/nią doktorem.
Oj przesadziłeś z tym 3500-5000. W Chełmie zarabiają nawet 2300. Te co pracują na "ósemki". Najgorsze są stare mendy, które wiedzą wszystko ale o innych koleżankach... Niby specjalizacja, kursy a opatrunki zrobi takie same jak za prl albo oleje całkowicie i powie ze zrobione. One pracują 40 lat a bywa, że ktoś dwa lata i może pochwalić się lepszą wiedzą. Na szczęście u mnie jest teraz normalna ekipa ale w poprzedniej pracy było kilka kreatur. Szacunku ze strony pacjentów i rodzin brak. Pielęgniarka ze specjalizacją i tytułem do... rozwiń
Avatar
Gość / 14 maja 2019 o 19:40
+4
Na szacunek każdy indywidualnie i grupowo musi zapracować. Ostatnio kasta chciała więcej kasy i myślała, że szacunek też się zwiększy, ale stało się odwrotnie.
Avatar
zenek / 15 maja 2019 o 18:07
+2
po wuja mówisz pielęgniarce tytuł doktora ,a niby dlaczego ? to gorszy gatunek człowieka ? zastanów się człowieku co piszesz. To osoby wysoko kształcone, profesjonalne w tym co robią .Ratują życie jakbyś nie wiedział .Do tego rodzaju czynności wykształcenia nigdy dość. W końcu życie człowieka to wartość najwyższa
Avatar
Zenek / 15 maja 2019 o 15:40
+2
W Polsce brakuje filmów informujących na czym naprawdę polega ta praca jakie wykonuje pielęgniarka obowiązki, jaką ma odpowiedzialność. Większość polaków nie ma o tym pojęcia, filmy paramedyczne pokazują krzywdzącą nieprawdę i bzdury.
Avatar
zenek / 15 maja 2019 o 08:17
+2
większość wypowiedzi potwierdza brak szacunku o jakim się mówi.wystarczy poczytać wpisy .BRAK SZACUNKU za ciężką ,marnie płatną ,wymagającą,odpowiedzialną,niewdzięczną,wyniszczającą psychicznie i fizycznie ,niebezpieczną z powodu narażenia na czynniki zakażne,zmianową co powoduje liczne schorzenia ,można wymieniać bez końca pracę.
Avatar
klik / 4 dni temu o 22:48
-1
Aby mieć u kogoś szacunek, trzeba sobą coś reprezentować.... i nie ma znaczenia jaki zawód się wykonuje...
Avatar
zenek / 15 maja 2019 o 18:07
+2
po wuja mówisz pielęgniarce tytuł doktora ,a niby dlaczego ? to gorszy gatunek człowieka ? zastanów się człowieku co piszesz. To osoby wysoko kształcone, profesjonalne w tym co robią .Ratują życie jakbyś nie wiedział .Do tego rodzaju czynności wykształcenia nigdy dość. W końcu życie człowieka to wartość najwyższa
Avatar
## / 15 maja 2019 o 17:59
0
Do ...  Tytuł doktora po co? Zapytaj o to samo pielegniarki/pielęgniarzy z tytułem profesora. Którzy wykładają na uczelniach wyższych i wydają ciekawe artykuły naukowe. Jeden zakończył naukę na podstawówce a inny chce czegoś więcej. Niektórzy pacjenci nawet nie wiedzą, że doktor to tytuł naukowy. Nie tylko "dziadki"...
 Jak wykładają to im uczelnia płaci wiec w czym problem?
Avatar
Hmm / 15 maja 2019 o 17:06
0
Do ... Tytuł doktora po co? Zapytaj o to samo pielegniarki/pielęgniarzy z tytułem profesora. Którzy wykładają na uczelniach wyższych i wydają ciekawe artykuły naukowe. Jeden zakończył naukę na podstawówce a inny chce czegoś więcej. Niektórzy pacjenci nawet nie wiedzą, że doktor to tytuł naukowy. Nie tylko "dziadki"...
Avatar
Zenek / 15 maja 2019 o 15:40
+2
W Polsce brakuje filmów informujących na czym naprawdę polega ta praca jakie wykonuje pielęgniarka obowiązki, jaką ma odpowiedzialność. Większość polaków nie ma o tym pojęcia, filmy paramedyczne pokazują krzywdzącą nieprawdę i bzdury.
Avatar
... / 15 maja 2019 o 15:19
-5
a po wuja pielęgniarce tytuł doktora? nie przesadzajmy w drugą stronę...
Avatar
Ludzie to zło / 15 maja 2019 o 15:02
+4
Oj przesadziłeś z tym 3500-5000. W Chełmie zarabiają nawet 2300. Te co pracują na "ósemki". Najgorsze są stare mendy, które wiedzą wszystko ale o innych koleżankach... Niby specjalizacja, kursy a opatrunki zrobi takie same jak za prl albo oleje całkowicie i powie ze zrobione. One pracują 40 lat a bywa, że ktoś dwa lata i może pochwalić się lepszą wiedzą. Na szczęście u mnie jest teraz normalna ekipa ale w poprzedniej pracy było kilka kreatur. Szacunku ze strony pacjentów i rodzin brak. Pielęgniarka ze specjalizacją i tytułem doktoranckim będzie jeszcze długo tylko "siostrą" od kaczki i pampersa. Natomiast lekarz bez niczego, będzie szanownym panem/nią doktorem.
Oj przesadziłeś z tym 3500-5000. W Chełmie zarabiają nawet 2300. Te co pracują na "ósemki". Najgorsze są stare mendy, które wiedzą wszystko ale o innych koleżankach... Niby specjalizacja, kursy a opatrunki zrobi takie same jak za prl albo oleje całkowicie i powie ze zrobione. One pracują 40 lat a bywa, że ktoś dwa lata i może pochwalić się lepszą wiedzą. Na szczęście u mnie jest teraz normalna ekipa ale w poprzedniej pracy było kilka kreatur. Szacunku ze strony pacjentów i rodzin brak. Pielęgniarka ze specjalizacją i tytułem do... rozwiń
Avatar
Gość / 15 maja 2019 o 10:48
+1
dla mlodych nie ma w lublinie pracy poniewaz re stare doswiadczone z czasow PRL PRACUJA W 3- 4 SZPITALACH JAKO UMOWA ZLECENIE LUB POL - ETATOWKI JEZELI JAKAS MLODA ZNAJDZIE PRACE TO TAK DOKUCZAJA AZ SAMA ODEJDZIE JEST WYZYWANA OD GLUPICH NIC NIE UMIEJACA LATAJA TE DOSWIADCZONE Z PRL PO ODZIALE DRA GEBE JAKBY BYLY W POLU UWAZAJAC ZE TYM DODAJA SOBIE WYZSZOSCI ISTNIEJA CALE KLIKI KTORE NIE DOPUSZCZAJA MLODYCH DO NICZEGO TO MOBING ZE STRONY TYCH STAESZYCH PAN I TO JESZCZE W SZPITALCH W MIESCIE WOJEWODZKIM WCZORAJ NA LAMACH GAZETY PRZEWODNICZACA ZWIAZKU MARIA WINIARSKA PISZE ZE WIDZI SWIATELKO ALE CHYBA DO NIEBA NIECH PANI NAPISZE ILE TO TYCH MLODYCH ZATRUDNIONO W LUBLINIE NIECH PANI POIJDZIE POROZMAWIA Z NIMI NIECH PANI ICH POSLUCHA ILE ZOSTALO ZATRUDNIONYCH PO 3 MISIACA CH A ILU PODCIETO TAK SKRZYDLA ZE JUZ NIGDY DO TEGO ZAWODU NIE WROCI ALBO BEDZIE PIELEGNOWAC NIEMCA SZWEDA ITP SIEDZICIE ZA BIURKAMI PRZEJDZCIE PO SZPITALACH POROZMAWIAJCIE Z PIELEGNIARKAMI ZAMIAST PATRZEC NA SWIATELKO DO NIEBA ZADNA Z PIELEGNIAREK NAWET MOBINGOWANA NIE POJDZIE NA SKARGE BO NIKT JEJ NIE WYSLUCHA BO TA SA CALE KLIKI POWINNO BYC LEGALNE NAGRYWANIE TYCH WSZYSTKICH DOSWIADCZONYCH KTORE WYZYWAJA SIE NA INNYCH SAME PIELEGNIARKI INNYM PIELEGNIARKOM GOTUJA TAKI LOS WSTYD PANIE PODOBNO MACIE W SOBIE TYLE EMPATI ZROZUMIENIA PAMIETAJCIE ZLA KARMA WRACA NIEDLUGO ODEJDZIECIE I KIEDY MY WSZYSTKIE MLODE WYJRDZIEMY LUB LUB RZUCIMY TEN ZAWOD WY BEDZIECIE WTEDY POTRZEBOWAC W SZPITALACH LYZKE WODY NIKT WAM NIE PODA BO NAS NIE BEDZIE MKODOSC NIE TRWA WIECZNIE WSZYSCY SIE ZESTARZEJEMY A WLADZE ZWIAZKU PROSZE ZEBY ZESZLY NA DOL DO PIELEGNIAREK TYCH PRACUJACYCH Z PACJENTEM I POROZMAWIALY SZCZERZE CO ICH BOLI JAk sa traktowane a nie zachwycaly sie swiatekliem a raczej niech sie zainterESUJA NAMI MLODYMI DLACZEGO NIE MOZEMY ZNAJZDZ ZATRUDNIENIA CZEKAMY NA PANIA P MARIO
dla mlodych nie ma w lublinie pracy poniewaz re stare doswiadczone z czasow PRL PRACUJA W 3- 4 SZPITALACH JAKO UMOWA ZLECENIE LUB POL - ETATOWKI JEZELI JAKAS MLODA ZNAJDZIE PRACE TO TAK DOKUCZAJA AZ SAMA ODEJDZIE JEST WYZYWANA OD GLUPICH NIC NIE UMIEJACA LATAJA TE DOSWIADCZONE Z PRL PO ODZIALE DRA GEBE JAKBY BYLY W POLU UWAZAJAC ZE TYM DODAJA SOBIE WYZSZOSCI ISTNIEJA CALE KLIKI KTORE NIE DOPUSZCZAJA MLODYCH DO NICZEGO TO MOBING ZE STRONY TYCH STAESZYCH PAN I TO JESZCZE W SZPITALCH W MIESCIE WOJEWODZKIM WCZORAJ NA LAMACH GAZETY PRZE... rozwiń
Avatar
Rikes / 15 maja 2019 o 10:11
+1
Cela - przeczytaj dokładnie. W tamtym artykule była mowa tylko o szpitalach na terenie Lublina. Była też mowa o tym że nie ma chętnych na wolne etaty np w Bychawie czy Opolu Lubelskim.Inna kwestia jest taka, ze od 1 stycznia jest wprowadzony limit: na 1 łóżko 0,6 etatu pielęgniarki. Władze niektórych lubelskich szpitali nie chcąc podwyższać kosztów zatrudnieia (zrezygnowali z zatrudnień nowych osob), zmniejszyli liczbę łóżek. Efekt jest taki że jest z jednej strony pełne zatrudnienie - czyli jak w wspomnianym przez ciebie artykule (wskaźnik się zgadza) a z drugiej strony są większe kolejki oczekiwań na łóżko na oddziale. Czyli finalnie jest za mało zatrudnionych pielęgniarek .
Cela - przeczytaj dokładnie. W tamtym artykule była mowa tylko o szpitalach na terenie Lublina. Była też mowa o tym że nie ma chętnych na wolne etaty np w Bychawie czy Opolu Lubelskim.Inna kwestia jest taka, ze od 1 stycznia jest wprowadzony limit: na 1 łóżko 0,6 etatu pielęgniarki. Władze niektórych lubelskich szpitali nie chcąc podwyższać kosztów zatrudnieia (zrezygnowali z zatrudnień nowych osob), zmniejszyli liczbę łóżek. Efekt jest taki że jest z jednej strony pełne zatrudnienie - czyli jak w wspomnianym przez ciebie artykule (wskaźnik... rozwiń
Avatar
Witek / 15 maja 2019 o 09:59
-2
Nie można miec wszystkiego albo kasa albo szacunek taki świat
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ulica Sowińskiego w Lublinie od lat czeka na przebudowę. Kierowcy jeżdżący tędy nie będą zadowoleni

Ulica Sowińskiego w Lublinie od lat czeka na przebudowę. Kierowcy jeżdżący tędy nie będą zadowoleni 0 3

Pod znakiem zapytania stanęła planowana od wielu lat odnowa ul. Sowińskiego. Prezydent jest gotów porzucić tę inwestycję, żeby zdobyć pieniądze, których zabrakło do przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego. Decyzje w tej sprawie mają zapaść na posiedzeniu Rady Miasta, która zbierze się za tydzień.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2019 r. 0 0

Noc Kultury 2019 od kuchni. Co zobaczymy nad ulicą Złotą
galeria

Noc Kultury 2019 od kuchni. Co zobaczymy nad ulicą Złotą 0 0

Pod hasłem „Scenografia UMCS” w programie tegorocznej Nocy Kultury kryje się praca 36 osób tworzących instalację pod opieką Jarosława Koziary.

120 lat miejskich wodociągów w Lublinie

120 lat miejskich wodociągów w Lublinie 0 1

Do 120. urodzin szykują się miejskie wodociągi, które zaczną świętować już 1 czerwca, czyli miesiąc przed okrągłą rocznicą powołania do życia spółki zaopatrującej mieszkańców w wodę. Tego dnia otwarta dla zwiedzających zostanie stacja wodociągowa „Centralna” mieszcząca się przy al. Piłsudskiego 15.

Innowacyjne szkoły, nauczyciele i uczniowie nagrodzeni
galeria

Innowacyjne szkoły, nauczyciele i uczniowie nagrodzeni 4 2

O innowacjach się nie mówi, innowacje się po prostu realizuje – powiedział Ireneusz Maksim, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego, odbiegając nagrodę w kategorii „Nauczyciel – Lider Innowacji”. Wśród laureatów podczas środowej gali w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji była im. kraśnicka drużyna robotyczna Spice Gears.

Krajobraz po kataklizmie w Stasinie. "Dach z domu leży gdzieś na polu"
Raport z miejsca tragedii
galeria
film

Krajobraz po kataklizmie w Stasinie. "Dach z domu leży gdzieś na polu" 8 4

Strażacy, żołnierze obrony terytorialnej, rodziny, sąsiedzi, znajomi z pracy. Kto tylko może pomaga poszkodowanym po wtorkowej trąbie powietrznej. W czwartek rodziny, którym żywioł odebrał dorobek życia, mają otrzymać pomoc od państwa. Zbiórkę pieniędzy prowadzi już Caritas.

Nowy Świat - w obiektywie Krzysztofa Zająca. Wystawa w Galerii Atelier w Chełmie [zdjęcia]
film

Nowy Świat - w obiektywie Krzysztofa Zająca. Wystawa w Galerii Atelier w Chełmie [zdjęcia] 0 0

Na wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Zająca zaprosiła nas Galeria Atelier Ryszarda Karczmarskiego.

MŚ U-20: W czwartek i piątek pierwsze mecze na Arenie Lublin

MŚ U-20: W czwartek i piątek pierwsze mecze na Arenie Lublin 4 0

W środę na Arenie odbyły się konferencje prasowe czterech zespołów, które w najbliższych dniach rozegrają swoje mecze w Lublinie. Dla dziennikarzy była to też pierwsza okazja do poznania mistrzostw świata od kuchni

Skąd się biorą trąby powietrzne? Tak trąbę powietrzną nad gm. Wojciechów było widać z Lublina [wideo]
film

Skąd się biorą trąby powietrzne? Tak trąbę powietrzną nad gm. Wojciechów było widać z Lublina [wideo] 24 1

Rozmowa z Grzegorzem Kołodziejem z Zakładu Hydrologii i Klimatologii UMCS.

Koncert Grupy Sip w Radiu Lublin
24 maja 2019, 19:00

Koncert Grupy Sip w Radiu Lublin 0 0

W piątek, 24 maja o godz. 19 w studiu muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi Jolka Sip z zespołem.

Koncert "Bakajlando" czyli Wiśnia Bakajoko i goście w Graffiti
24 maja 2019, 19:00

Koncert "Bakajlando" czyli Wiśnia Bakajoko i goście w Graffiti 0 0

W piątek, 24 maja o godz. 20 w klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) odbędzie się koncert promujący pierwszą płytę formacji Wiśnia Bakajoko. Z tej okazji w Lublinie wystąpi także galeria zaproszonych gości.

Stypendia dla artystów, animatorów kultury i osób zajmujących się opieką nad zabytkami [zdjęcia]

Stypendia dla artystów, animatorów kultury i osób zajmujących się opieką nad zabytkami [zdjęcia] 7 1

W środę w sali widowiskowej Teatru Muzycznego w Lublinie wręczono stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Lubelskiego wsparcie finansowe trafi do 142 osób. Łącznie będzie to 144 800 złotych.

Ancestors Legacy: Podbój Saladyna. Saraceni w gotowości (wideo)
film

Ancestors Legacy: Podbój Saladyna. Saraceni w gotowości (wideo) 0 0

Po Słowianach i Wikingach czas na nowych wojowników i nowy teren działań. Premiera dodatku Ancestors Legacy: Podbój Saladyna.

Grzegorz Schetyna w Białej Podlaskiej obiecywał 100 mld złotych więcej dla Polski
galeria
film

Grzegorz Schetyna w Białej Podlaskiej obiecywał 100 mld złotych więcej dla Polski 18 66

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna namawiał w środę w Białej Podlaskiej do pójścia na wybory 26 maja. Towarzyszyła mu liczna delegacja czołowych polityków tej partii.

List biskupów o pedofilii w Kościele zostanie odczytany na niedzielnych mszach
film

List biskupów o pedofilii w Kościele zostanie odczytany na niedzielnych mszach 14 7

– Rada Stała podjęła pracę nad systemową odpowiedzią na problem wykorzystania dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych i na sytuację, którą w tej chwili przeżywamy, także tę sytuację, której świadectwo otrzymaliśmy w filmie pana Sekielskiego – oświadczył prymas Polski abp Wojciech Polak po zakończeniu obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Jej głównym tematem były działania Kościoła dla ochrony małoletnich przed nadużyciami seksualnymi osób duchownych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.